PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Esp, Asr ve Hillholder sonradan takılır mı_?

umitdulger
15/12/2010, 03:56
Arkadaşlar öncelikle kendimi tanıtayım. İsmim Ümit. 26 Yaşındayım ve Bursa'da yaşıyorum. Bir otomobil firmasında çalışıyorum. 2 yıldır kayınpederimin 1.3 90 hp grande puntosunu kullanıyordum, araçta asr, esp, hillholder falan vardı ve çok faydasını gördüm. En sonunda 2 gün önce kendi grande puntomu aldım. 1.3 multijet 75 hp + full kit var. Fakat araçta mekanik olarak abs ve ebd dışında bir güvenlik donanımı yok malesef. Malum önümüz kış ve bu durum beni biraz korkutoyor açıkçası. Virajlara biraz sert girmeyi ve mümkün olduğunca seri kalkış yapmayı seviyorum. Araca sonradan en azından hillholder yada o görevi görecek bir aksam taktırmak mümkün mü_? Esp ve Asr'de takılıyorsa çok makbule geçer tabiki :) Nette bir arkadaşın subaru'suna sonradan hillholder taktırdığını okudum. Şimdiden herkese teşekkürler. Allah tekerinizi düz bastırsın...

TORnADO
15/12/2010, 07:20
Sonradan takılamaz kardeş.Fabrika çıkışlı olması lazım.

ademtahir
15/12/2010, 08:47
öncelikle hoşgeldiniz..aracınız hayırlı olsun..
sonradan takılmaz diye biliyorum bende.

USTA
15/12/2010, 08:50
İmkansız değil ancak çok zor,çıkma parça bulup yaptırabilirsin belki,neticede bu aracın sizin istediğiniz özelliklere sahip versiyonlarıda var,gerekli ekipmanlar değiştirildikten sonra neden olmasın.Biraz tuzluya patlar o ayrı mevzu...

xcruelx
15/12/2010, 09:08
İmkansız değil ancak çok zor,çıkma parça bulup yaptırabilirsin belki,neticede bu aracın sizin istediğiniz özelliklere sahip versiyonlarıda var,gerekli ekipmanlar değiştirildikten sonra neden olmasın.Biraz tuzluya patlar o ayrı mevzu...

Katılıyorum. Parçaları bulup taktırabilirsin ama çok tuzluya patlar. Aracı satıp üstüne harcağınız masrafı koysanız daha iyisini alırsınız.

ilaveten servislerde yapmaz bunu diye düşünüyorum. anca dışardan işin ehli ustaya

Alp
15/12/2010, 09:32
Hiç girme böyle birşeye, astarı yüzünden pahalıya gelir ve performans alamazsın...

Misafir
15/12/2010, 09:39
Hiç tavsiye etmem. Kaldı ki arkadaşların belirttiği gibi servisler bu işi yapmaz, dışarıda da yaptırsan ki neredeyse arabanın yarı parası kadar masrafın olur, ecu'ya kadar giden bir konu çünkü, anlamsız bir girişim olur.

cembozaci
15/12/2010, 10:45
viraja yavaş gir kalkışlarında yumuşak olsun. sonrada yolun açık olsun.

comanchee
15/12/2010, 12:39
esp,asr ve hillholder sonradan takılamaz.bir kaç istisna araca sonradan esp takılabiliyor.bunun nedenide araçta esp tesisatının ve buna uygun fren sisteminin olması.yeni astrada bunu yapan birini biliyorum donanim.haber.comda var astraya yapmıştı.ama mevcut marka ve modellerin %90 ı için bu mümkün değil..

syg.

Du Hast
15/12/2010, 17:53
kar yada buz üzerinde abs ve kar lastiği dışında (eğer kullanmayı bilirseniz asr de gereksiz kalıyor biraz) hiç bir donanımın etkisi kalmıyor

takres
15/12/2010, 18:00
hiç uğraşmayın bence

izoci
15/12/2010, 19:43
arkadaşlar bnm ki active ama hillholder esp vb. özellikler var bu olabilir değil mi?

PROTOS
16/12/2010, 11:01
Güvenlik paketli alınmışsa olabilir tabiki.

comanchee
16/12/2010, 11:27
arkadaşlar bnm ki active ama hillholder esp vb. özellikler var bu olabilir değil mi?

saffety plus kit almışsanız opsiyon olarak vardır. dualogic şanzımanlı araçlarda standart geliyor

sezerism
17/12/2010, 03:13
Bu dediklern pahalı ve başına arıza çıkartır.zaten karda ve buzda asr yi kapat bi işem yapmaz. Kitapcığını oku aracın.

smartmavi
17/12/2010, 10:31
kar yada buz üzerinde abs ve kar lastiği dışında (eğer kullanmayı bilirseniz asr de gereksiz kalıyor biraz) hiç bir donanımın etkisi kalmıyor

bak buna katılmıyorum işte!

https://www.youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc

zafermutlu
17/12/2010, 10:34
sat arabanı arkadaşım olanından al. buna ugraşılmaz yapaılır denmiş ama ben hiç duymadım.

Serbay
17/12/2010, 11:03
Herşey mümkün arkadaşlar araçlarımızda esp alt yapısı var ise tesisatı var ise işi bildikten sonra fiş takıp çıkarmak gibi birşey buyrun adam yapmış.

ASTRA H - 52 DV 649: ESP/TC Project (https://sukru52.blogspot.com/p/esptc-ddstpms-hsa-project-retrofit2.html)

gadget
22/12/2010, 11:49
Bu dediklern pahalı ve başına arıza çıkartır.zaten karda ve buzda asr yi kapat bi işem yapmaz. Kitapcığını oku aracın.

asr sadece zircir takıldığında kapatılır zaten asr nin amacı aracı patinaja düşmekten kurtarmasıdır,
bu arada ne kadar ustasınız bilmiyorum ama asr kadar hızlı bi kontrol oluşturup buzda yokuş çıkmanız nerdeyse imkansız(ne kadar düşük devirle denerseniz deneyin)

smartmavi
22/12/2010, 12:43
ASR'yi geçtim de ESP efsane bir sistem. Bence en az ABS kadar gerekli...

firars
24/12/2010, 02:39
esp sonradan takılamaz arkadaşlar bizim araçlarımıza

theghostin
24/12/2010, 02:53
sonradan esp uygulanabilir...
bkz örnekler :
https://forum.donanimhaber.com/m_44575603/mpage_1/key_/tm.htm

ESP/TC Project
Takipte olun TR nin ilk sonradan montaji yapilan (retrofit) ESP li arabasi 52 DV 649. Buradan; sonradan ESP yapilirmi sorusunun cevabini veriyorum(uz)

Evet bu islemin uygulandigi ikinci arac sitenin eski uyelerinden RECEP. Simdi diger forumlarda takiliyor RECEP76.

Cok basarili bir uygulama yapildi onun aracada, artik tecrubeyi kazandik. ERdinc opele katkilarindan dolayi tesekkur ediyoruz.

ASTRA H ESP/TCS PROJESI

TARIHCE

Öncelikle bu projenin başlangıcını anlatayım her şey TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) yani lastik basıncı denetleme sistemi yapmak istemem ile başladı. TPMS yi arabama montajla diktan sonra; bir süre uğraşmama rağmen lastik basınçları TECH2 cihazına geliyor ancak aracın ekranına gelmiyordu. Araştırmalarımdan da bildiğim TPMS sisteminin DDS (Deflection Detection System) yani Sönme Algılama Sistemi ile koordineli - beraber çalıştıkları idi. Atladığım bir nokta olduğunu ancak TPMS yi arabaya taktıktan fark ettim. DDS her ne kadar literatürde ABS nin bir özelliği olarak geçse de benim arabamdaki ABS beyni bunu desteklemiyordu. Opel; ASTRA H da bu özelliği sadece ESP li olan ABS beyinlerinde(ABS MK60 ESP) müşterilerine sunmaktaydı. Böyle olunca da almış olduğumuz bir TPMS sistemi vardı elimizde ya bu sistemi satacaktım ya da işlemlere devam ederek ESP yapacaktık arcımıza ve aşağıdaki operasyona böylece başladık.

ILK ASAMA
Öncelikle en önemli şey aracınızdaki fren sisteminin ESP ile uygunluğudur. ESP ile ilgili en onemli yanlis bilgiyi kafanizdan atin lutfen, fren sisteminde 4 tekerlegin disk olmasinin ESP ile alakasi yok. Yani fren sisteminizde arkalar kampana olsa dahi ESP yi araciniza takabilirsiniz. Ayrica, takometre üzerinde ESP lambanızın olup olmadığının kontrolü eğer bu lamba yoksa ESP yi yapmaya hiç başlamayın. Yukarıda yazdığım son özellik aracınızda mevcut ise aşağıda açıklayacağım parçaları tedarik etmeye başlayın…

ESP SISTEMI ILE ARACIMIZA GELEN YENI OZELLIKLER
ESP : Electronic Stability Control
TCS : Traction Control System
================================================== =
UCL : Understeer Control Logic
CBC : Cornering Braking Control
ICC : Integral Body Control
TSP : Trailer Stability Program
================================================== =
DDS : Deflation Detection System ve eğer varsa TPMS (Tyre Pressure Monitoring System)
HBA : Hydraulic Brake Assist
HSA : Hill-Start Assistance
Öncelikle bu sistemlerin hangi ESP beyinleri ile birlikte geldiğini görelim; alacak ya da yapacak olan arkadaşlara referans olur. ABS+ESP+TCS+UCL+CBC+ICC+TSP özellikleri tüm ESP beyinlerinde standart özellikler olarak sunulmakta. DDS/TPMS ise bir üst versiyon olan diğer ESP beyninin özelliğidir. HBA+HSA ise en üst sürüm donanım özelliğindeki ESP beyninde bulunur. Buradaki yazımdan da anlaşılacağı üzere Opel Astra H da toplam 3 farklı tipte ESP beyni bulunmakta. Simdi bunları tanıyalım:
1. ABS MK60 ESP/TC – Kod: BL
2. ABS MK60 ESP/TC – Kod: BN
3. ABS MK60 ESP/TC – Kod: BP
Buradan da anlaşılacağı üzere en gelişmiş özelliklere sahip ESP beyni BP kodlu olanıdır. Tüm özellikleri tamdır. Yukarıda yazmış olduğum tüm 3 harfler BP de mevcut. BN kodlu ise bir alt versiyon olup standart özelliklere ek olarak sadece DDS/TPMS’yi içermektedir. BL kodlu olan ise en basit seviye ESP beyni olup sadece standart olan özellikleri içerir.

PARCALARIN TANITIMI VE TEDARIK

1. ABS/ESP BEYNI
İlk değişmesi gereken ve sistemin en pahalı parçası ABS beyni bu parça piyasada çıkma olarak çok rahat bulunuyor, çıkmacılar bu parçaya kondisyonuna göre 1500 – 2000 TL istemekteler. Sıfırı 4200 ile 4600 TL arası farklı özellikleri olan ESP beyinlerine göre fiyatlar değişiyor. Anlayacağınız bu sistemi sıfır parçalar ile yapmak akil kari değil.

2. YAW RATE SENSOR

İkinci alınacak parça ise aracımızın yanal ve boyuna kayma hareketlerini hesaplayarak ESP beynine gönderen sensör. Araştırmalarımız sonucu gördük ki bu sensörün tesisatı Enjoy donanım paketi olan araçlarda dahi çekilmiş durumda. Yeri çok basit hemen el freninin önünde duruyor. Bu parçayı TR de çıkmacılarda çok aramamıza rağmen bir türlü bulamadık, hiç birisi bu parçanın ne olduğunu nerede olduğunu bilmiyor. Sıfır fiyatı 650 TL. Yine buda ESP beyni gibi farklı 2-3 adet özelliğe sahip olacak şekilde toplam 3 tipte. 2009 sonrası araçlarda soketi değişmiş durumda yani 2009 öncesi araçlar sıfır montaj yapacaklarsa tesisatın ucundaki soketi değiştirmek zorundalar. Bu parça ESP olmayan araçlarda olmaz bundan dolayı değiştirme değil yeni montaj yapıyoruz.

3. FREN MERKEZI

Fren merkezi; vesting house a bağlanan bir parça ve bu parça sayesinde ESP beynine hidrolik akışı sağlanır. Arıza yapmaz kesinlikle, çıkmacılarda çok rahat bulursunuz ben çıkmacılardan aldım 200 – 300 TL gibi bir fiyatı var. Serviste sıfırı 690 TL. Buda Opel Astra H da ESP li ve ESP siz olmak üzere iki tipte ve model yılına göre değişik iki marka yani piyasada farklı 4 tipte fren merkezi mevcut. Bundan dolayı değiştiriyoruz. ESP li olan ile ESP siz olan arasındaki fark hidrolik çıkısındaki rekor bağlantı deliklerinin çapları ESP li olanlarda daha büyük. Bunun sebebini HBA olarak yorumluyorum. Çünkü ESP ile birlikte aracımıza fren asistanı özelliği de geliyor. Bunun sayesinde araç frene bastığımız hızı algılayıp en yüksek kapasitede fren yapabiliyor. Bu parça ile ilgili başka bir ayrıntı ise yukarıda yazdığım gibi üretim yılına göre yine ESP li olan tipinde iki farklı modeli var. Bu aracınızın üretim yılına göre kullanılan vesting house ile alakalı olarak değişiklik gösteriyor. Alırken buna dikkat etmeniz gerekmekte.

Astra H için ESP'li Fren Merkezi Fotoğrafı

4. CIM MODUL

CIM modülde fren merkezi gibi ESP li ve ESP siz olmak üzere 2 farklı tipte üretilmiş. ESP li olanlarda aracımızın direksiyon hareketlerini daha keskin algılanması için ekstra bir adet daha direksiyon açı sensörü bulunmakta. Normal tiplerde bulunan açı sensörü sadece 360 derece ölçüm yapar ve direksiyon tam turu tamamladığında tekrardan 0 dan saymaya başlar. ESP li olan araçlarda her hangi bir an için direksiyonun kaç derece çevrilmiş olduğu bilinmelidir. İşte bu ikinci ek sensör sayesinde bu sağlanmıştır. Bu açı sensöründen gelen bilgiler ile birlikte yaw rate sensörden gelen bilgiler birleştirilip ESP beyni tarafından aracımıza ilgili müdahale yapılmakta. CIM sensör uygun tipte olmadığı zaman ESP sistemi kalibrasyonlar yapılamadığından dolayı devreye giremeyecektir. Çıkmacılarda fiyatı 100 – 150 TL gibi ancak sıfırlanmış olarak almanız gerekmekte bundan dolayı çıkmacıları tavsiye etmem. Serviste 300 TL gibi bir rakama alınabiliyor.

5. FREN HIDROLIK HORTUMLARI VE ESP BEYNI PLASTIK BRAKETI

ESP beyninin hidrolik çıkışlarından bir tanesi ABS beyinlerine göre daha büyük, bundan dolayı fren merkezinden ESP beynine gelen iki adet hortumun eski olanları sökerek değişmemiz gerekmekte. Bunlar iki adet spiral ve esnek yüksek basınca dayanıklı hortum. Serviste sıfırları her şeyi içinde olacak şekilde 60 TL. Ancak tavsiyem fren merkezini alırken bu hortumları üzerinde almaktır.
Plastik braket ESP beynini yerinde tutacak olan döşektir. Bunun sayesinde ESP beynini motorda durması gereken yere sabitliyoruz. Ben çıkmacılardan 50 TL gibi bir rakama aldım ancak sıfırı da 50 – 60 TL gibi bir rakam.

6. SPORT DUGMESI
(COK GEREKLI DEGIL AMA ESP/TC ON/OFF YAPMAK ICIN OLMASI LAZIM)

Bu parça ESP/TC ON/OFF yapmak istediğimizde gerekli olan bir düğme bunun için orta konsolunuzu değiştirmeniz gerekmekte. Zaten şu da var ESP yapınca DDS özelliği de geleceğinden (tedarik ettiğiniz ESP beynine göre) eğer aldıysanız zaten bu düğmeyi eklemeniz gerekmekte. Bu set çıkmacılarda var 4 düğmeli olarak bulabiliyorsunuz. PAS/DDS/KAPI KAPATMA/SPORT seklinde Türkiye’dekilerin çoğu bu şekilde. Bunun çıkmacı fiyatı 200 – 300 arası. Değip değmediğine siz karar vereceksiniz.

MONTAJ

Bu kadar yazıdan sonra eğer parçaları tedarik ettiyseniz bir aracı ABS den ESP’liye çevirmek ne yaptığını bilen bir usta için en fazla 2 saat sürecektir. Ben bu işlemi evimin önünde iki saatte yaptım. Ustalar alet edevatları ile çok daha kısa surede bitirecektir bu işlemleri. Göründüğü üzere bir araca ESP yapmak sadece biraz maliyetli ancak kattığı özellikler itibari ile sıfır alırken bile TR de bu seçenek 3500 TL dir. Çıkmacılardan topladığınızda yukarıdaki tüm parçalar 3000 - 3500 TL civarı olacaktır. Sıfır aldığınızı düşünmüyorum bile rakam 10000 TL yi bulur her halde,

Montaj aşamaları, ilk önce akümüzü söküyoruz. Kutup başlarını söküp aküyü komple dışarı alıyoruz. Aküyü dışarı aldıktan sonra artık karşımızda radyatör suyu tankı var. Bunu da söküyoruz. Bu soğutma suyu tankını sökmek için öncelikle eğer arcınızda varsa bu tankın seviye sensörünün elektrik tesisatını söküyoruz. Sonra tankı hafif sağa doğru kaydırarak kızağından kurtarıp yukarı çekerek yerinden çıkarıyoruz ve ABS beynine ulaşıyoruz. Artik ABS beyni karşımızda.

Gördüğünüz üzere ABS beynine gelen toplam 6 adet hidrolik borusu var bunlardan 4 u tekerlerden geliyor. 2 si ise fren merkezinden geliyor. Bu 6 adet hidrolik hortumu sokuyoruz. Dikkat edin bu hortumların uçlarına pislik, çamur vs bulaşmasın temizlik çok önemli bu aşamada. Fren sistemi ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgidir. O yüzden tavsiyem bu hidrolik hortumların çıkan uçlarını temiz bir bez ile bağlayın. Hortumlar söküldükten sonra artik ABS beyni boşa çıktı, ABS beynini brakete bağlayan/tutan 3 adet civata var bunları sökerek ABS beynini dışarı alıyoruz.

Artik sıra fren merkezinde, fren merkezini sökmek için bu parçayı vesting house bağlayan 2 adet somunu sokuyoruz, Debriyaj hidroliğinin hortumunu sökün ve fren merkezi artik çıkabilir. Somunları aldıktan sonra merkezi ileri doğru çekin kolayca çıkacaktır. Hidrolik hortumların fren merkezi tarafını gevşetmeye gerek yok. Direk bu şekilde sokun. Dışarı aldıktan sonra eğer ESP li fren merkezinizde hidrolik tankı yoksa eskisini sökeceğiz. Bu kolay.

Fren merkezini dışarı aldıktan sonra ABS nin metal braketini sökeceğiz. Metal braketi arabaya bağlayan 3 adet lastik takozlu vida var bunları gevşeterek braketi sokuyoruz. Artik ESP nin konulduğu plastik braketi yerine takabiliriz. Bu braketi 3 adet vidayla arabaya eskisindeki gibi bağlıyoruz. Braket takıldıktan sonra yeni fren merkezimizi hidrolik hortumları olmadan yerine takıyoruz. Kafanız karışmasın bir hidrolik hortum diğerinin yerine uymaz, korkmayın,

Fren merkezini doğru bir şekilde vesting house bağlıyoruz. Bağlarken contasına ve contanın pozisyonuna, kondisyonuna dikkat edin kötü durumda ise değiştirin. Fren merkezinin iki adet somununu sıkıyoruz fazla sıkmayın kopartmayın.

Debriyaj hidroliğinin hortumunu takıyoruz. Artik ESP beynini yerine takabiliriz. ESP beynini brakete oturtun ve 3 adet vidasını sıkın. Bu işlemden sonra tekerlerden gelen 4 adet hidrolik hortumu ABS beyninden söküldükleri şekilde (ayni sıra) aynen yerlerine götürüp ESP beynine hafifçe tutturun. Burada dikkat edeceğiniz husus kesinlikle diş aldırmayın rekorlara yoksa ESP beyniniz yalan olur. Tatlı sert sıkarak boşlukları alın ama tam sıkmayın. Bu asamadan sonra artik fren merkezinden gelecek olan iki adet esnek spiral hortumun ESP ye takılmasına geldi bunlarda ayni şekilde ayni sıra ile takılacaklar ABS beyninde nasılsa öyle. Bunları da doğru taktıktan sonra; tatlı sert sıkıp motor kısmını bu şekilde bırakıyoruz ve aracın içine geçiyoruz.

CIM Modülü ESP’li olan ile değişeceğiz. Bu işlem öncesi çıkartacağımız eski CIM modüle reset işlemi yapacağız. Tech2 ile bu işlem tamamlandıktan sonra artik yeni CIM montajına devam edebiliriz. Şimdi direksiyon simidinin arkasındaki 2 adet servis deliği AIRBAG sökülür. Bu işlem çok kolay ince uzun bir tornavida yardımı ile servis delikleri AIRBAG i tutan iki adet tel kilit ser bırakılıp AIRBAG dışarı alınıyor. Bundan sonraki aşamada ise, direksiyon düz konuma getirilip kontak anahtarını kontaktan sökerek direksiyon kilidinin kapanmasını sağlıyoruz. Direksiyonun içindeki teyp sisteminin direksiyon kontrol düğmelerinin elektrik soketini söküyoruz. Bundan sonra ise CIM modülünü de içine alan direksiyon kutusunun siyah plastiğini çıkartacağız. Bu plastiği toplam 5 adet vida tutmakta. Kontak anahtarının siyah çerçevesini de bu aşamada söküyoruz. Sökmesi basit tırnaklarınızla dışarı doğru kanırtınca çıkıyor. Bu 5 adet vidayı sokup plastik kaplamayı alıyoruz. Artik CIM modül karşımızda. CIM’ i yerine sabitlemekte toplam 3 adet vida kullanılmış bunları sokup CIM dışarı alacağız. Bu esnada elektrik soketini de sökeceğiz. Soketi çıkartıp 3 adet vidayı gevşettikten sonra artik CIM modül elimizde. Yeni CIM modülü ise bu işlemleri tersten yaparak takacağız. Montaj esnasında dikkat edilecek bazı noktalar bulunmakta, CIM modül üzerindeki oklar karşılıklı olarak gelmeli. Bu oklar karşılıklı pozisyona getirilip CIM i tutan 3 adet vida sıkılır. Soketi tekrardan takılır. CIM montajı tamamdır. Artik direksiyon ve diğer parçaları yerine takabilirsiniz. Yine direksiyon takılırken dikkat edilecek bir nokta var. Direksiyon simidinin altındaki PIN ile CIM modül üzerindeki fitting deliğinin birbirini karşılaması gerekir. Bu önemlidir.

Bu işlemden sonra şimdide sırada Yaw Rate Sensörün montajı var. Bu parça hemen el freninin önünde bulunan küçük bir parçadır. Bunun montajı cin iki adet M8 (10 numara anahtar açıklığı için) somun gerekiyor. Sensörü soket deliği el frenine bakacak şekilde yerleştirip 2 adet somun ile sıkıca yerine tutturuyoruz. Soketini takip işlemi bitiriyoruz.

Bunlardan sonra artik motor bölümünde on testler için aküyü kutup baslarına takabileceğimiz pozisyona getirip, kutup başlarını takıyoruz. Artik TECH2 ile yapmamız gereken kurulumları yapabiliriz. Öncelikle CIM modülü programlıyoruz. CIM modül değiştiği için aracımız çalışmayacaktır. Immoyu anahtarımıza tanıtacağız, gerekli sensor kurulumlarını yapacağız. Bunun için TECH2 deki ilgili CIM menusu altından PROGRAM ECU sunu seçip sıra ile sorulan işlemleri tamamlıyoruz. Programlama basarîli dediğinde işlem tamamdır. Simdi sırada IPC nin menüsüne gelip oradan aracın donanım seviyesini ESP’li yapacağız. Yani ESP lambasını aktif edeceğiz bunu içinde IPC menusu altından Programlama oradan da Değişken Konfigürasyon Programlamaya geliyoruz. Burada ESP yi bulup mevcut olarak işaretliyoruz. Eğer aracımızı DDS/TPMS için hazırladıysak bunu da ayni menüden aktif ediyoruz. İşlemler esnasında TECH2 nin komutlarına göre hareket ediyoruz. Programla dedikten sonra buradaki işlemimizde bitmiştir. Artik TECH2 ile ABS/ESP beyni menüsüne geçip oradaki işlemleri tamamlayabiliriz. Orada da ayni şekilde PROGRAM ECU suna girip gerekli işlemleri yapıyoruz. Burada taktığımız ESP beynin versiyonun göre seçeceğimiz donanım seviyesi de değişiklik gösteriyor. Eğer BN/BP den birini taktıksak DDS/TPMS yi aktif edeceğiz. BL taktıysak bunu seçmiyoruz gibi. Konu ile ilgili resim ve sıralamalar aşağıda mevcut zaten. Sadece burada sensör kalibrasyonu yaparken dikkat edeceğimiz husus arabanın düz bir zeminde olmasıdır. Bu işlemde de programlama başarılı derse artik ESP sistemi kurulmuş ve çalışır konumdadır.

Buraya kadar hata kodu almadan geldiyseniz, artik sizinde ESP li bir aracınız vardır, tebrikler
not: alıntıdır...

swarthy0072
22/10/2014, 13:44
Sonuç olarak Kullandığımız Gp lar full donanım ile çıkarılıp üzerinden özellik azaltılarak piyasaya sürülmüş araçlar.

bürün uygulamaları parçalarını edinerek yapmamız mümkün ben bir kısmını aracıma uyguladım.

Fakat inanın ki hem vakit hemde nakit ısrafı.

Satıp donanımlısını almak çok daha mantıklı . Selamlar