PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kompresörde yokuş aşağı iniş

iris19
14/12/2010, 13:08
Sevgili arkadaşlar..

Aracı uzun yolda kullanırken kimi zaman rampa aşağı inmek zorunda kalıyoruz ve ekranda anlık tüketim 2.0 değerini gösteriyor fakat motor çok bağırıyor sizce arac yokuş aşağı v5. viteste inerken çokmu yakı tüketir...

Kriminal
14/12/2010, 13:49
Yokuş aşşagı ınerken kompresörle ınersenız 0 yakıt tuketmı olur

matushella
14/12/2010, 13:54
Aslında hiç yakıt tüketmemesi lazım ve bu olayada cut off denir ama multijet motorlar hiçbirzaman cut off yapmıyor. Diğer birçok dizel motor araç vitesteyken gaz kesildiğinde 0 yakıt tüketimi verir. Bu benzinli motorlarda da aynıdır.

Aracın bağırması devirden kaynaklanıyor. örneğin 5. vites 130 km ile yokuş aşağı giderken araba 3000 devir/dk 'da gidiyordur ve gaza basılmıyordur. Normalde yakıt tüketmeden araba kendi ağırlığı ve athaleti ile motoru çevirir. Fakat multijetlerde 2 lt lik bir tüketim görünüyor bu anda. Aslında yokuş aşağı vitesi boşa atıp inmek vitesteyken inmekten daha çok yakıt tüketimine neden olur çünkü araç rölantide gayet yüksek bir yakıt tüketimine sahiptir.

Kriminal
14/12/2010, 14:19
Boşta fazla derken kompresöre oranla fazla yakmaktadır...
Hem fren yapma mesafesı hemde yakıt ekonomisi için kompresör şart

murad0983
14/12/2010, 15:02
boş vitesle yeterince süratli indiğimde yakıt tüketimi 2.0 görünüyor viteste inerkende bunu görüyorum bazen hangisi ekonomik anlamadım bu boş vites konusu zaten her zaman tartışma konusu olmuştur :)

Raistlin
14/12/2010, 15:14
arkadaşlar benim fikrim bence yokuş aşağıya inerken viteste herşekilde çok yer hatta basit olarak şöyle düşünün arabayla 1.viteste gaza basmadan kaldırırsak sadece kavramayla,o araba asla durmaz yani kendi kendini 1500 lü devirlerde götürür yani zaten kendi kendine güç veriyo...ha birde şu açıdan bakalım hiç gaza basmasak dahi kendini 4000 devir çeviren motormu daha fazla yakar ? yoksa dakikada 1000 devir çeviren mi daha fazla yakar ?

Kriminal
14/12/2010, 15:17
Çoşkun abı bu konuda cogu kez aydınlattı bizi beklıyoruz bır kez daha...

levent08
14/12/2010, 15:31
bu konuda bende birşey söylemek istiyorum benim bildiğim kadarı ile araç viteste iken yokuş aşağı daha az yakıt tüketir bunu kuzenimin toyotasında da test ettik yol bilgisayarında başka bir konu ise dizel araçlarda boşa atmak zararlıdır hele bide yokuş aşağıya inerken çünkü dizel araçlarda ani soğumalara neden olur ki buda zararlıdır. istediğiniz ustaya sorabilirsiniz o yüzden hiç bir zaman boşa atmamakta fayda vardır dizel araç sıcak motor sever
saygılar

matushella
14/12/2010, 15:48
arkadaşlar benim fikrim bence yokuş aşağıya inerken viteste herşekilde çok yer hatta basit olarak şöyle düşünün arabayla 1.viteste gaza basmadan kaldırırsak sadece kavramayla,o araba asla durmaz yani kendi kendini 1500 lü devirlerde götürür yani zaten kendi kendine güç veriyo...ha birde şu açıdan bakalım hiç gaza basmasak dahi kendini 4000 devir çeviren motormu daha fazla yakar ? yoksa dakikada 1000 devir çeviren mi daha fazla yakar ?

yokuş aşağı 4000 değil isterse 14000 devirde gaza basmadan insin araba kendi ağırlığı sonucu o athaletle 0 yakıt tüketimiyle yol gider. çünkü araba var olan kinetik enerjisi ile motoru çevirebilir. Bu sistemede cut off denir. İnternette araştırıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Fakat araba boş viteste rölantide iken motoru çevirmek için güç harcar yakıt tüketir.

Du Hast
14/12/2010, 17:24
ayak gazdan çekildiği anda yada viteste iken yokuş aşağı kompresörde inildiğinde, motor rolanti devrine düşüne kadar yakıt tüketmez. ecu ya sahip bütün araçlar için bu geçerlidir.
multijetler içinde geçerlidir. anlık tüketimde 2.0 yazması cuteoff yapmadığı anlamına gelmez, bu sadece yol bilgisayarının bu şekilde göstermedidir. ona bakılırsa 25 lt den fazla çıkmıyor anlık tüketim.

kısacası multijet motorda cuteoff sisteminde hiç yakıt harcamazlar...

samprik
14/12/2010, 17:44
usta bu konu herzaman tartışıldı bende doğan el pi ci varken arabayı resmen boşta kullanıyodum ama onda bile farkediliyo boştayken az yakmıyo araç kesinlikle vitesteyken gaz vermeden inmek daha doğru bence

matushella
14/12/2010, 17:46
ayak gazdan çekildiği anda yada viteste iken yokuş aşağı kompresörde inildiğinde, motor rolanti devrine düşüne kadar yakıt tüketmez. ecu ya sahip bütün araçlar için bu geçerlidir.
multijetler içinde geçerlidir. anlık tüketimde 2.0 yazması cuteoff yapmadığı anlamına gelmez, bu sadece yol bilgisayarının bu şekilde göstermedidir. ona bakılırsa 25 lt den fazla çıkmıyor anlık tüketim.

ben 2 lt yazınca tüketiyor zannediyordum. Bunu öğrendiğimde iyi oldu teşekkürler.

Solitude
14/12/2010, 18:55
fiatın yazılımından ötürü araç vitesteyken gaza basılmadığı zamanlardada tüketim 2.0 lt gözükmekte ancak yakıt tüketimi olmamaktadır.

atalayx
14/12/2010, 21:44
eğer yokuş virajlı ve çok dik değil ise kısacası güvenli olduğunu düşündüğünüz yerde boşa atılabilir.araca cut off yaptırarak gitmesi gereken enerjiyi motorda harcıyorsunuz inişin sonu eğer düzlükse düzlükte tekrar gaza basmak zorunda kalıyorsunuz.bence her ikiside duruma göre yere zamana göre değişir ve uygulanabilir

GP COSKUN
15/12/2010, 00:06

+1000
arkadaşlar daha öncede bu konuyu çokça tartıştık
araçlarımızın yol bilgisayar yazılımında en düşük tüketim değeri 2,0 olduğu için böyle gözüküyor
ecu lu araçların hepsinde ayak gaz pedalından kaldırıldığında cut off devreye girer tüketim sıfırdır
ancak bazen öyle uzun yokuşa denk kelirsinizki hele birde yol düz ise boşta inerek cut off dan daha fazla tasarruf edebilirsiniz

yolcu27
15/12/2010, 11:46
+1000
araçlarımızın yol bilgisayar yazılımında en düşük tüketim değeri 2,0 olduğu için böyle gözüküyor
ecu lu araçların hepsinde ayak gaz pedalından kaldırıldığında cut off devreye girer tüketim sıfırdır
ancak bazen öyle uzun yokuşa denk kelirsinizki hele birde yol düz ise boşta inerek cut off dan daha fazla tasarruf edebilirsiniz

peki coşkun bey boşta gitmenin enjektörlere bir zararı var mıdır? böyle bir söylenti duymuştum da.

GP COSKUN
15/12/2010, 12:02
yok öyle bir şey ali
o zaman rolantide de çalıştırmayalım arabayı enjektörler zararı varsa
sallayarak uydurulmuş bir şey

Raistlin
15/12/2010, 13:29
bana coşkunun abinin açıklamaları mantıklı geldi ama yeterli gelmedi,o yüzden bugün bölümdeki içten yanmalı motorlar profesörüne bu konuyu sorucam tekrar sizlerle de paylaşırım..

onderbaki
15/12/2010, 14:25
yok öyle bir şey ali
o zaman rolantide de çalıştırmayalım arabayı enjektörler zararı varsa
sallayarak uydurulmuş bir şey

dediğiniz kesinlikle doğru,
fakat araç boşta yokuş aşağı inerken 1000 devirde ve yokuştan düze gelince at 5 e ve bas gaza devir 2500-3000 turbo nun bu olaydan zarar görme ihtimali nedir? bişey söyleyebilir misiniz bu konuda ?
saygılar.

krakercocuk
15/12/2010, 15:44
+1000

bu durumda boşta giderken frenlerle ilgli bir sıkıntı yaşama riski varmıdır peki?

Du Hast
15/12/2010, 17:51
fakat araç boşta yokuş aşağı inerken 1000 devirde ve yokuştan düze gelince at 5 e ve bas gaza devir 2500-3000 turbo nun bu olaydan zarar görme ihtimali nedir? bişey söyleyebilir misiniz bu konuda ?
saygılar.
turboya bu durumlarda birşey olmaz merak etmeyin.
turbonun en çok zarar gördüğü anlar; ilk çalıştığı anda hiç beklemeden gazlayıp gitmek, aracı 20 - 30 sn civarı (kullanıma göre bu değişir daha uzun beklemekte gerekebilir) beklemeden stop etmek ve en bilinmeyeni motor çok yüksek devirlerde uzun süre gittikten sonra aniden motor devrinin düşmesi. bu durumda turbo çok fazla hızlı dönmektedir ve motor devri aniden düşünce yağ basıncı düşecektir ve düşen yağ basıncı turbo milini yeterli kadar yağlayamamaktadır.

bu durumda boşta giderken frenlerle ilgli bir sıkıntı yaşama riski varmıdır peki?

araç dolu değilse frenler risk oluşturacak kadar ısınmaz ama araç yüklü iken sürekli frenle inmek diskleri aşırı ısıtacağından, ani yapılacak frenlerde performans sorunu olur. fren tutmaz diyebirşey yok ama normali gibi tutmaz.

GP COSKUN
15/12/2010, 20:37
saygılar.

önder sorduğun soru gerçekten güzel
cevap olarak şunları söyeleyebiliriz
turbo ihtiyaç duyduğu gücü motordan almaz eksoz gazının basıncından alır
turbu her zaman devrededir ama sen hızlıca boşta indikten sonra vitese takıp devir yükselttikten sonra paller dönmeye başlar bu yüzden turboya bir zararı yoktur ancak eklemedende geçmeyelim
sorduğun yöntemde zarar gelebilecek diğer hayati organlar vardır
rolantideki bir motoru vitese takıp aniden yüksek devirler çevirmesini istersen
başta krank olmak üzere piston kollarına subaplara ve egzantrik miline ciddi derecede zararlar verebilirsin ayrıca ani yığdırmalarda triger kayışınıda oldukça zorlarsın triger kayışı kopmalarının büyük bölümü bu hata yapıldığında ortaya çıkıyor peki bu durumu nasıl ortadan kaldırırız
geçen gün başka bir konuda can ve ben aragazı ile ilgili birşeyler anlatmaya çalıştık bu konuyla oldukça ilgili ve anlattığımız zararları engellemek için tek yöntem aragazıdır
şöyleki boşta rampayı indiniz süratinizde diyelimki 120-130 vitese takarken
aragazı vererek motor devrini 2000-3000 devirlere çıkartıp ayağınızı debriyajdan çekerseniz motoru yığdırmayıp aniden devirlenmeye zorlamamış olacaksınız

ne kadar fren kullanmanız ile ilgili direk alakası var tabiki
eğer aracınız yüklü ve sık fren yaparak inmek zorunda iseniz
özellikle viteste inmelisiniz motor freninin yardımıyla frenleme yapmak her zaman en güzel yöntemdir
boşta inerseniz ve devamlı freen kullanırsanız fren balatalarınız aşırı derecede ısınır ve tutunma özelliğini kaybetmeye başlar bu durumada fren şişmesi denir ayağınızın altında fren pedalı vardır yani serttir ama siz ne kadar basarsanız basın aracınız durmamaya başlar ayrıca rolanti esnasındada fren yaptığınızda fren ihtiyacınızın gücüne göre westinghause tazyik yapmaya çalışır rolantide motordan emiş az olduğunda siz fark edemeseniz bile ecu ya gaz ver emiş yükselt komutu gönderir ve frenlere yeterli tazyiği uygulamaya çalışır
buda artı bir yakıt tüketimi demektir

onderbaki
15/12/2010, 21:17
önder sorduğun soru gerçekten güzel
cevap olarak şunları söyeleyebiliriz
turbo ihtiyaç duyduğu gücü motordan almaz eksoz gazının basıncından alır
turbu her zaman devrededir ama sen hızlıca boşta indikten sonra vitese takıp devir yükselttikten sonra paller dönmeye başlar bu yüzden turboya bir zararı yoktur ancak eklemedende geçmeyelim
sorduğun yöntemde zarar gelebilecek diğer hayati organlar vardır
rolantideki bir motoru vitese takıp aniden yüksek devirler çevirmesini istersen
başta krank olmak üzere piston kollarına subaplara ve egzantrik miline ciddi derecede zararlar verebilirsin ayrıca ani yığdırmalarda triger kayışınıda oldukça zorlarsın triger kayışı kopmalarının büyük bölümü bu hata yapıldığında ortaya çıkıyor peki bu durumu nasıl ortadan kaldırırız
geçen gün başka bir konuda can ve ben aragazı ile ilgili birşeyler anlatmaya çalıştık bu konuyla oldukça ilgili ve anlattığımız zararları engellemek için tek yöntem aragazıdır
şöyleki boşta rampayı indiniz süratinizde diyelimki 120-130 vitese takarken
aragazı vererek motor devrini 2000-3000 devirlere çıkartıp ayağınızı debriyajdan çekerseniz motoru yığdırmayıp aniden devirlenmeye zorlamamış olacaksınız

eywallah.
sanırım en mantıklı çözüm budur.
ama turbo için hava kaçar maçar diye şeyler duymuştum. o sebeple sordum.

iris19
15/12/2010, 23:16
kısaca arac yokuş aşağı viteste inerken yakıt harcamıyor yani bunu anladık kısaca ama kompresör piston sekmanlarına zarar veriyor zannediyorum çünkü yokuş aşağı viteste inerken eksozdan pat pat ses geliyor umarım zarar vermiyordur motora