PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk ve yakıt artışı

ozmenomer
12/12/2010, 22:31
arkadaşlar haftasonu memleketim olan düzceye gittim. gidiş hızım yüküm vesairem herşeyim daha öncekilerle aynıydı. yol 230km otoban ve dümdüz bayır yokuş pek yok. daha önceden fullden fulle 35tlye giderdim ve ortalama tüketim 4,7 olurdu. 110dada sabit giderdim. bu sefer yine aynı sekilde gitttim ancak 45tl ve 5,2 ortalamayla gittim. hava sıcaklığı 2 veya 3tü bununla alakası olabilirmi aracım 7900 kmde azalması gerekirken artmasının sebebini bilen var mı?

sabanci
12/12/2010, 22:40
ömer bunun 2 sebebi var 1.mazota gelen zam 2.seninde söylediğin gibi soğuk benim arabamda şehiriçinde 18 kuruş yakması gerekirken şu anda 20 kuruş yakıyor yollarda hep buzlanma uyarısı veriyordu yol bilgisayarı o yüzden yapıcak bişey yok yani...

USTA
12/12/2010, 22:52
Soğuk havanın etkisi çok fazla oluyor,birde hava filtrenizin temizliğide önemli yakıt tüketiminde...

ayhan1
12/12/2010, 22:54
havanın soğuk olması tabiki etkiler ama uzun yolda ne kadar etkiler bilmiyorum

Kriminal
12/12/2010, 23:07
ömer bunun 2 sebebi var 1.mazota gelen zam 2.seninde söylediğin gibi soğuk benim arabamda şehiriçinde 18 kuruş yakması gerekirken şu anda 20 kuruş yakıyor yollarda hep buzlanma uyarısı veriyordu yol bilgisayarı o yüzden yapıcak bişey yok yani...

Aynen katılıyorum hem zam hem soguk

USTA
12/12/2010, 23:10
4.7 lt yakarken 5.2 lt yakmış,zamla litrenin alakası yok ki Deniz...:)

sabanci
12/12/2010, 23:21
o kısmı soğuktan zaten :)

hilmiusta
12/12/2010, 23:21
abı ya ben de dıyorum kı ne oldu bu araya fazla yakmaya basladı hemen senaryo yazıyorum kafam dan yag degısımı geldı ya mazot fıtlıtresını hava fılıtresını de degıstımmı duzelır dıye :-) havadan kaynaklanan bı artıs oldugunu hıc dusunmemıstım babamın arabasında mazot gostergesıne hıc bakmıyordum ya fakkında degılmısım :D kendı araban olun ca ınsan farklı bakıyor olaya :D gercekten gozle gorulur bı artıs var arabanın yakıtın da

sabanci
12/12/2010, 23:27
var tabi abi olmazmı araba buzlanma uyarısı verip duruyor sürekli o kadar soğuk yakıta etkisi mutlaka olucak...

uzuncocuk
12/12/2010, 23:30
Bugun sıteye bır psıkolog katıldı bende ona dedımkı sıtede bır suru psıko var ıyıkı geldın:) arkadaslar bızdekı bu yakıt km sendromu gercekten psıkologluk bır hastalık.......almasan evde hanım kafanı yer alsan sıstem cebındekını alır arası yokmu kardesım bunun:)

uzuncocuk
12/12/2010, 23:32
var tabi abi olmazmı araba buzlanma uyarısı verip duruyor sürekli o kadar soğuk yakıta etkisi mutlaka olucak...
araba ızmırde buzlanma uyarısı mı verıyor???
Vanda yol bılgısayarı buzlanma olabılır demıyor: 3 satır bır arada kocaman ve sureklı buuuuuuuz yazıyor :) ama ben hala fıorıno ıle ceyrek depoyu 150 kmde bıtırıyorum sehır ıcı .... Motor calısma ısısına geldıkten sonra dısardakı havadan motora ne yaw.....

atalayx
13/12/2010, 00:28
birim hacimdeki oksijen miktarı artacağından yakıt daha verimli yanıp daha az yakması gerekmez mi ? (ısınmış motorda)

Du Hast
13/12/2010, 02:52
birim hacimdeki oksijen miktarı artacağından yakıt daha verimli yanıp daha az yakması gerekmez mi ? (ısınmış motorda)
bunun performansa etkisi olur. zaten intercooler ın amacıda budur zaten.
kışın özellikle dizel araçlardaki performans artışı hissdedilir derecede artar ancak haliyle fazla oksijen varsa fazla yakıt var demektir.
-
ben bir kaç gündür soğukta kısa mesafe kullanıyorum şu an 10 lt / 100 km olarak gösteriyor yol bilgisayarı :D

ozmenomer
13/12/2010, 10:07
içime su serptiğiniz için teşekkürler arabadan süphe etmeye başlamıştım:) hem zam hem soğuk olunca pompa başında baya afalladım.

Kriminal
13/12/2010, 10:26

Mustafa abi Günaydın ;

Öncelikle pahalı benzın alıyorum 1 yıl once 5 lıtre yakan bı araçla şimdiki 5 lt yakan aracımızda zamlı benzının farkı lıtre basına dusen fıyattır..

İkincisi soguklar yuzunden 5 lt yakıyosa şimdi 6-7 oldu :)

USTA
13/12/2010, 11:34
Mustafa abi Günaydın ;

Öncelikle pahalı benzın alıyorum 1 yıl once 5 lıtre yakan bı araçla şimdiki 5 lt yakan aracımızda zamlı benzının farkı lıtre basına dusen fıyattır..

İkincisi soguklar yuzunden 5 lt yakıyosa şimdi 6-7 oldu :)

Peki kardeşim...:)

murad0983
14/12/2010, 15:17
Arkadaşlar foruma yeni katıldım yani yeni bir EVO cuyum herkese selam kazasız belasız sürüşler...
Aracım 2011 1.4 active fire şehir içi 500km yaptım yol bilgisayarım A.ort yakıt tüketimi 8.8lt 1/100km gösteriyor bu kadar çok yakıt yakması yeni oluşundan diyor herkes... bu arac ne zaman normale dönecek ve normalde yakması gereken şehir içi yakıt nedir yardımcı olurmusunuz teşekkürler

hilmiusta
14/12/2010, 18:28
vallahı bu sıte her gecen gun daha da hosuma gıtmeye basladı ıyıkı kurulmus cok saolsunlar gecen bı stıcker lı punto gordum oturdugum yerde golcukte cok heycanlandım sankı bugattı gordum :D su sıtıcker da gelmedı burdan da bı sıtem edeyım :D 1 sene oldu

izoci
14/12/2010, 18:40
soğukta motor daha fazla efor sarfettiği için fazla yakabilir

takres
14/12/2010, 18:46
maalesef bende de 18.5 kuruşa geldi km de

sabanci
14/12/2010, 23:19
araba ızmırde buzlanma uyarısı mı verıyor???
Vanda yol bılgısayarı buzlanma olabılır demıyor: 3 satır bır arada kocaman ve sureklı buuuuuuuz yazıyor :) ama ben hala fıorıno ıle ceyrek depoyu 150 kmde bıtırıyorum sehır ıcı .... Motor calısma ısısına geldıkten sonra dısardakı havadan motora ne yaw.....
evet abi aynen öyle buzlanma uyarısı veriyor bende yol bilgisyarı türkçe olmadığından gavurca şeyler yazıyor :D aşağı yukarı o hesaplara geliyor zaten ama fiorino zaten çok yakıyor abi... :)

kaptan_ahab
15/12/2010, 18:16
Özellikle kısa mesafede yakıt artışı oldukça fazla hissediliyor.

zafer murat
15/12/2010, 20:26
Bugün depom bitti soğuk havaya rahmen 680Km yol yapmışsım yol bilgisayarına göre 35-50km daha gider yazıyordu şehir dışı şehir içi karışık
yol bilgisayarı yakıt tüketimi 6,2/ortalama 100Km

octopus
16/12/2010, 11:54
aracım punto 1.3 multijet 75 lik

iki hafta önce tüm filtreler ve yağı değişti

hava sıcaklığı -5 ile -10 arası en fazla

ortalama yakıt 5.1 den 7.1 e çıktı

soğuk dışında bir neden varmı acaba diyorum????

Sizce???

GrandeTalha
16/12/2010, 12:17
aracım punto 1.3 multijet 75 lik

iki hafta önce tüm filtreler ve yağı değişti

hava sıcaklığı -5 ile -10 arası en fazla

ortalama yakıt 5.1 den 7.1 e çıktı

soğuk dışında bir neden varmı acaba diyorum????

Sizce???

tek sebep soğuk havalar olmalı çünkü bende de tüketim aynen senin dediğin gibi oldu 1.3 mj 75hp var
arabadan kaynaklansa herpunto soğuğa aynı tepkiyi vermez heralde

octopus
16/12/2010, 13:20
bende bugün ustayı arayacaktım hava filtresini tekrar çıkarıp taksak mı diye..

herkes soğuktan diyor demekki normalmiş

zafer murat
16/12/2010, 20:25
bugün öyle bir soğuk vardıki 35km şehirlerarası yolda arabanın ısısı bile normal değildi :) ve ortalama yakıtıma bir baktım 8,5idi :D

hilmiusta
16/12/2010, 23:40
abı bunları okudukca rahatlıyorum bende de ya acayıp farklı oldu yakıt attı sarı yanıyordu kırmızının cok az altın da 60 lıra mazot aldım opet 130 km oldu lamba yandı ama cok bayırda cıktım soguk 3-5 derece arasıydı

fatihhhh
17/12/2010, 07:52
kışın soğuklarda, şehir içi kısa mesafede yakıt artışı inanılmaz fazla oluyor. 8 lt/100 km leri rahat görüyor.
ama uzun mesafede bu kadar fark olumaz gibime geliyor.

octopus
17/12/2010, 08:22
kontak hızlandırıcı eter sprey dedikleri bişey var hava filtresinin girişine uygulanıyormuş soğuk havalarda hava girişini kolaylaştırmak dizellerde ilk çalışma zorluğunu kaldırmak açısından sabahları faydalı diyorlar belki bu sıkıntıya derman olur

kullanan oldu mu ben kullanmayı düşünüyorum da

sabanci
17/12/2010, 12:14
abı bunları okudukca rahatlıyorum bende de ya acayıp farklı oldu yakıt attı sarı yanıyordu kırmızının cok az altın da 60 lıra mazot aldım opet 130 km oldu lamba yandı ama cok bayırda cıktım soguk 3-5 derece arasıydı
hilmi abi diğer taraftada yazmıştımda burdada yazayım senin arabada bir sorun var bu kadar yakamaz abi yazdıkların yanlış değilse araban 50 kuruş yani 500 bin civarı yakmış böyle bişey olması imkansız...

takres
17/12/2010, 12:18

bir anormallik var abi senin arabada ankarada da hava soğuk ama ben 60 lirayla 330 km yol yapıyorum :)

GP COSKUN
17/12/2010, 16:54
kontak hızlandırıcı eter sprey dedikleri bişey var hava filtresinin girişine uygulanıyormuş soğuk havalarda hava girişini kolaylaştırmak dizellerde ilk çalışma zorluğunu kaldırmak açısından sabahları faydalı diyorlar belki bu sıkıntıya derman olur

kullanan oldu mu ben kullanmayı düşünüyorum da

sakın sakın aklından bile geçirme
motora hava filtresinden ether sıkarak çalıştırmak hem zararlı hem çok tehlikeli
eski teknoloji yıldız pompalı araçları çalıştırmak için kışın kullanırdık
üstelik birde alışkanlık yapar ethere alıştımı bir daha hayatta ether koklatmadan çalıştıramzsın ether koklatılmış motoru marşa bastığında ilk çalışma anında öyle bir takırtı ve vuruntu duyarsınki motora ne kadar zarar verdiğini anlarsın etherle çalıştırayım diye krank kesenide sekman kıranıda kol çıkartanıda blok patlatanıda çok gördüm
soğukta çalıştırmak için eğer zorlanıyorsa aracınız hava filtre girişinden
sıcak hava tutmak en faydalı yöntem
bu arada söylemeden de geçmiyeyim eski kamyoncular arasında etherin adı şöför dostu diye anılır :w00t2000:

nasre
17/12/2010, 19:55
Arkadaşlar hem hava soğuduğundan hemde bu soğuk havada klimayı açıp ısınmak istediğimizden yakıt artışı bencede normal. Ama güzel bir haber bir iki gün içerisinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 6 derece yukarısında olacakmış.

zafer murat
17/12/2010, 20:32
Bir diğer etkende Kar lastikleridir.

hilmiusta
19/12/2010, 08:13
hakan sımdı bı 50 lıra aldım bakım ne olcak :-) bekı yanlıs olmustur

HasanAliz
19/12/2010, 10:13
motora hava filtresinden ether sıkarak çalıştırmak hem zararlı hem çok tehlikeli
üstelik birde alışkanlık yapar ethere alıştımı bir daha hayatta ether koklatmadan çalıştıramzsın ether koklatılmış motoru marşa bastığında ilk çalışma anında öyle bir takırtı ve vuruntu duyarsınki motora ne kadar zarar verdiğini anlarsın etherle çalıştırayım diye krank kesenide sekman kıranıda kol çıkartanıda blok patlatanıda çok gördüm
bu arada söylemeden de geçmiyeyim eski kamyoncular arasında etherin adı şöför dostu diye anılır :w00t2000:

eski ford kamyonetler vardı :) onlara yapardı dayım :)

sabanci
19/12/2010, 12:32
hakan sımdı bı 50 lıra aldım bakım ne olcak :-) bekı yanlıs olmustur
abi eğer senin hesaplarını dikkate alırsak 100 km falan anca gidiceksin sen yaw

octopus
20/12/2010, 09:18

Abi iyiki söyledin ya bende almıştım da daha kullanmamıştım..

çok teşekkür ederim...

hilmiusta
03/01/2011, 12:33
70 ıraya 350 km nasıl ıstan bula gıtıp geldım hakan :-)

tunc35
03/01/2011, 22:40
arkadaşlar haftasonu memleketim olan düzceye gittim. gidiş hızım yüküm vesairem herşeyim daha öncekilerle aynıydı. yol 230km otoban ve dümdüz bayır yokuş pek yok. daha önceden fullden fulle 35tlye giderdim ve ortalama tüketim 4,7 olurdu. 110dada sabit giderdim. bu sefer yine aynı sekilde gitttim ancak 45tl ve 5,2 ortalamayla gittim. hava sıcaklığı 2 veya 3tü bununla alakası olabilirmi aracım 7900 kmde azalması gerekirken artmasının sebebini bilen var mı?
5.2 mi benimki 6.8 lere çıktı ya yatıp kalkıp dua edin. Benzinliden bi farkı kalmadı benim arabamın.

34VP1694
03/01/2011, 23:38
Soguk havalarda aracin neden fazla yaktigini ozetlemek gerekirse
1 Motor kendini yeterli isiya ulastirana kadar daha yuksek rolantide calisir.
2 Ozellikler intercoolerla araclarda hava bir kez daha sogulutuldugu icin icindeki oksijen miktari artar ve yanma artar buda yakiti artirir.
3 Mazotun genlesme orani yuksek oldugu icin sogukta hacmi azalir ve ozgul agirligi artar buda enjektorun birim zamanda puskurttugu yakit miktarini artirir.
4 Eger birde yagmus varsa lastigin surtunme direnci arttigi icin siz istediginiz surata ulasmak icin daha fazla gaza basarsiniz buda yakiti artirir.

omer06
09/01/2011, 21:05
yeni aldığım gp nin yakıt tüketimler 6.9-7 litre civarında
aracım daha 300 kmde bu yakıt değeri normalmi acaba?
havalarda soguk ankarada

santiago
09/01/2011, 21:11
havalar soğuk ömer gayet normal bende ankaradayım sabah çok soğuk oluyor araba ısınıncaya kadar çok yakıyor ısındıktan sonrada normale döner araban hem yeni biraz kendine gelsin düşer yakıtı

omer06
09/01/2011, 21:18
havalar soğuk ömer gayet normal bende ankaradayım sabah çok soğuk oluyor araba ısınıncaya kadar çok yakıyor ısındıktan sonrada normale döner araban hem yeni biraz kendine gelsin düşer yakıtı
sağol :)
bencede soguğun etkisi büyük :)
bide araç yeni :) 300 km daha :)

omer06
10/01/2011, 15:39
bugun 5.2 ye kadar düştü yakıtım :)
aracım 350 kmde :)

vek66
10/01/2011, 15:56
ya arkadaşlar bır sorunum var yakıtla ile ilgili son ıkı-uc haftadır dıkkat ediyorum yakıt tüketimim o kadar cok arttıkı sanki benzinli araba kullanıyorum ortalama tüketimim 9,0 ve civarı aracı o kadar cok yormuyorumda nazik kullanıyorum 30 liralık mazot 9,2 ortalama ile 90 km yol gittim sanırım 30-33 kuruş cıkıyor. sizcede cok değilmi.bu arada aracım suan 5050 km de. tamam soğuk dizellerde yakıtı arttırıyor ama bu kadar arttırıyor mu? son olarak evden işe gidip geliren (ev iş arası 4 km) gideceğim yere vardığımda daha hararet göstergesi yerinden oynamıyor yanı motor daha ısınmamıs oluyor bununda etkisi olabilir mi?

santiago
10/01/2011, 17:23
ya arkadaşlar bır sorunum var yakıtla ile ilgili son ıkı-uc haftadır dıkkat ediyorum yakıt tüketimim o kadar cok arttıkı sanki benzinli araba kullanıyorum ortalama tüketimim 9,0 ve civarı aracı o kadar cok yormuyorumda nazik kullanıyorum 30 liralık mazot 9,2 ortalama ile 90 km yol gittim sanırım 30-33 kuruş cıkıyor. sizcede cok değilmi.bu arada aracım suan 5050 km de. tamam soğuk dizellerde yakıtı arttırıyor ama bu kadar arttırıyor mu? son olarak evden işe gidip geliren (ev iş arası 4 km) gideceğim yere vardığımda daha hararet göstergesi yerinden oynamıyor yanı motor daha ısınmamıs oluyor bununda etkisi olabilir mi?

benim bildiğim kadarıyla onunda etkisi çok ayrıca kaloriferi veya klimayı araba soğukken açmayın motoru çok yorar ne zaman araba kendine geldi o zaman çalıştırın

hilmiusta
10/01/2011, 21:26
abı bu yakıt ta herkesın bı sıkayetı omay abasladı soguk havanın etkısı cok buna kanaat getırdım arabayı aldıgım damazot aldıgım zamanı unutuyordum o kadar yanı ne olduysa su 2-3 aydır dunyanın mazotunu yakıyorum

tekkulak
10/01/2011, 22:46
Merhaba.
Şehir içi dip dibe trafikte maksimum 3 vitese takabildiğim trafikte 6,2-6,3 lerde gezen aracım (1.3 Mjet-75HP)..Şu anda 6,8-6,9 ları görmekte..Soğuk havalarda ciddi bir artıkş var.
Bazı araçların kataloglarında yakıt tüketiminin araç motor suyu sıcaklığına göre değişimini gösteren grafikler var. düşük sıcaklıkta ciddi bir yakıt tüketimi var..
Dizel motorlarda şimdi çok daha geç ısınıyor. Sebeplerden birisi de bu.
Az yakmalar :)

perdoono
10/01/2011, 23:05
merhabalar.bende siteye yeni katıldım.aracımı alalıda zaten 3 hafta oldu.şu anda çok memnunum.kısaca bişey sormak istıyorum:genel anlamda g.puntoların çok rastlanan arıza yada problemleri nelerdir.yada varmıdır bi sıkıntı. genel olarak soruyorum arkadaşlar.şimdiden teşekkurler