PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer sorunu !

Kerasus
10/12/2010, 22:03
Selam Arkadaşlar,

Aracımda bu akşam farkettim sıcak hava için kaloriferi açtığımda vitesin ön tarafında bulunan cebin olduğu kısma (Havalandırma kontrol panelinin alt kısmı) soğuk hava geliyor. Kaloriferden sıcak hava gelirken sadece bu kısımdan soğuk hava geliyor. Kaloriferi içeriden dolaşıma aldığımda kesiliyor, dışarıdan alma konumuna getirdiğimde yine buradan soğuk gelmeye başlıyor.
Sağ dizim ve vites değiştiren sağ kolum buz gibi oluyor. Sıcak konumdayken bile soğuk hava geliyor.

Daha önce bu tür bir problem yaşayan var mı ? Yada neden kaynaklandığı hakkında bilgisi olan var mı ? Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

femoli
10/12/2010, 22:54
Polen filitresinin kapagi kirilmistir alttan civata ile sıkın duzelecektir...

agabey3838
10/12/2010, 23:07
Selam Arkadaşlar,

Aracımda bu akşam farkettim sıcak hava için kaloriferi açtığımda vitesin ön tarafında bulunan cebin olduğu kısma (Havalandırma kontrol panelinin alt kısmı) soğuk hava geliyor. Kaloriferden sıcak hava gelirken sadece bu kısımdan soğuk hava geliyor. Kaloriferi içeriden dolaşıma aldığımda kesiliyor, dışarıdan alma konumuna getirdiğimde yine buradan soğuk gelmeye başlıyor.
Sağ dizim ve vites değiştiren sağ kolum buz gibi oluyor. Sıcak konumdayken bile soğuk hava geliyor.

Daha önce bu tür bir problem yaşayan var mı ? Yada neden kaynaklandığı hakkında bilgisi olan var mı ? Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

aynı durum hocam ben konu açacaktım ki sen açmışsın
arkadaşlar böyle bi durumla karşılaşıp çözüm bulan varmı?

phyevren
10/12/2010, 23:12
aynen bendede var aynı sorun vites değiştirirken farkettim çözüm varmıdır?

Kerasus
11/12/2010, 01:28
Çok dertli var kalorifer konusunda anlaşılan. Dikkat ettim hava cd çaların altındaki kalorifer kontrol panelindeki aralıklardan da geliyor. Gebze'den Kartal'a gidip geldim 3. Kademede çalışmasına rağmen arabanın içi yeterince ısınmadı. Sanırım bu soğuk hava kaçağının çok etkisi var çünkü elimi kalorifer çıkışına tuttuğumda gayet sıcak üflüyordu.

Birşey daha var, onuda bu gece farkettim. Ön camın buharlanmasını önlemek için hava çıkış yönünü belirleyen bir plastik parça var ön konsolun üstünde, cama hava geçişini sağlayan. Bu parçanın da sürücü tarafı çıkmış tırnakları var ama tutmuyor. Daha önce serviste bunu silikonla tutturmuşlar ancak sıcak hava gelince sanırım silikon kendinden geçti ve bıraktı parçayı, bir yanı çıkmış durumda şuan bunu sabitlemek için bir öneriniz varsa onuda alabilirim.

Şimdiden teşekkürler :)

clubber_evo
11/12/2010, 11:49
Cd çaların üzerindeki deliklerden açık olmasına rağmen hava gelmiyor, klimayı açtıktan 10-15 dk sonra araba ısınıyor :frusty00:

ademtahir
11/12/2010, 11:59
kalorifer bizim arabalarda çok iyi değil heralde sıcağı seven birisi olarak ben müzdaribim bu konuda
1. çok geç ısınıyor.
2. ön konsoldaki sağ ve soldaki diffüzörlerden ılık hava geliyor ortadaki iki diffüzörden sıcak geliyor sol kolum üşüyor kapatıyorum sol diffüzörü ama üstündeki yerden yine geliyor webosta taktırmayı düşünüyordum internetten yaptığım araştırmaya göre 700 euro civarında maliyeti var..

PuNTo
11/12/2010, 12:02
Polen filitresinin kapagi kirilmistir alttan civata ile sıkın duzelecektir...

Konu acmadan buradan yazayim bende kaloriferin sag tarafindan sicak sol tarafindan buz gibi hava geliyor daha once basina gelen varmidir acep . Bosu bosuna sokmeyeyim basit biseyse..

Femoli aracı kontaktan kapatıp açınca düzelmiyorsa hava akışını açıp kapatan kapaklarda sorun vardır benim başıma gelmişti aracımı ilk aldığım zaman garantiden değişmişti.

real
11/12/2010, 18:33
Bende aynı sorundan şikayetçiyim pedalların olduğu tarafa dışardan soğuk geliyor bariz olarak,yalıtım mı yaptırmak lazım ?

Kerasus
11/12/2010, 20:29
Bugün kar kış demedim soğuk olayını çözdüm. Femoli'nin dediği gibi polen filtresi kapağının üst kısmı çıkmıştı, tırnaklı olduğu için kolayca taktım ve sorunu giderdim. Yardımlarınız için başta Femoli olmak üzere hepinize teşekkürler...

femoli
11/12/2010, 20:38
Femoli aracı kontaktan kapatıp açınca düzelmiyorsa hava akışını açıp kapatan kapaklarda sorun vardır benim başıma gelmişti aracımı ilk aldığım zaman garantiden değişmişti.

hallettim ;)

agabey3838
11/12/2010, 21:48
Bugün kar kış demedim soğuk olayını çözdüm. Femoli'nin dediği gibi polen filtresi kapağının üst kısmı çıkmıştı, tırnaklı olduğu için kolayca taktım ve sorunu giderdim. Yardımlarınız için başta Femoli olmak üzere hepinize teşekkürler...
polen filtresi kapağı nerde tam olarak bende yapabilirmiyim?

femoli
11/12/2010, 21:54
Polen filitresi sag altta kalorifer dugmelerinin arkasinda polen filitresi acik kaldiginda soguk alt taraftan gelir .alt tirnagi kirilanlar ust tirnagi taktiktan sonra altta ki tiraga civata atin saglam olur ..

gousto
12/12/2010, 16:05
aynı durum bende de mevcut arkadaşlarrr...dün resmen sol dizim dondu....ama sanıyorum ki femolinin dediği gibi polen filtresinin tırnaklarıyla alakalı çünkü sorun çözülmüş görülüyor...ama bunu yapabilmek için polen filtresinin sökülme olayını bulmam gerekiyor...

Kerasus
12/12/2010, 16:16
aynı durum bende de mevcut arkadaşlarrr...dün resmen sol dizim dondu....ama sanıyorum ki femolinin dediği gibi polen filtresinin tırnaklarıyla alakalı çünkü sorun çözülmüş görülüyor...ama bunu yapabilmek için polen filtresinin sökülme olayını bulmam gerekiyor...

Polen filtresini sökmek çok kolay, yolcu koltuğunun ön tarafında ve torpidonun arka kısmında kalıyor. Yolcu koltuğu tarafındaki konsolun altında ızgaralı bir plastik parça var kolayca tırnaklarından çıkıyor. Daha sonra ters bir şekilde uzanarak rahatlıkla polen filtresi kapağını görebilirsiniz. Uzun siyah bir parça üst ve alt kısımdan tırnaklar sayesinde geçirilerek takılıyor. Kapağı kontrol edip önce üst kısmı daha sonra alt tırnağını yerine oturtarak kapatabilirsiniz. Alt tırnak biraz nazik kırılırsa hemen yanında vida yeri var vida ile de tutturabilirsiniz.
Umarım size de yardımcı olacaktır bu bilgiler.

Kolay gelsin.

agabey3838
26/12/2010, 11:38
dun bende hallettim sorunu polen filtresinin kapağı çıkmış vede tırnakları kırık durumdaydı en son yetkili servise götürmüştüm orada hallettiler galiba tırnakları. şimdi vida tutuyor
sonuç olarak soguk kesildi artık arbada çok dah iyi ısınıyor yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler

Kerasus
27/12/2010, 00:24
Geçmiş olsun, bu soğuk havalarda sıcak gibisi yok :)