PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS sorunu olanlar dikkat etsin

aslam0740
06/12/2010, 23:18
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/17019-rulman-degisimi-abs-sorunu.html

öncelikle üsteki linkte daha önce bneim bir abs sorunum olduğunu yazmıştım. burdaki sorun nasıl oldu anu açılayayım. sağ ön teker biilyasının dğişmesi gerekiyormuş bende bizim ustaya götürdüm, o da poryayı elime verdi rulmancıya gittim aynısından hatta daha iyisi olan skf marka absli(manyatik alanlı) olanından aldım tornacıya gittm çaktırdım. neyse tamirci poryayı taktı araba 60 km hızdan sonra abs yi devre dışı bırakıyor, ve de 60 km hıza kadarda frene basarsam tık tık diye pedala vuruyordu.

bende rulmandan diye şüphe ettim durdum ve ustaya tekrar geçen gün poryayı söktürdüm. porya elimizde vardım parçacıya, parçacıya ruhsatıda vardim dedimki "bu benim 2. rulman değiştirim olacak bana bu arabanın orjinal absli rulmanını ver dedim" adam benim poryaya baktı rulmanına baktı bu doğru rulman benimde sana vereceğim rulman bu dedi. olsun dedim sen ver dedim. sonra parçacı beni, bak arkadaşım şu ilerde arap diye birisi var ona göster al bu rulmanıda ona çaktır dedi saolsun. bede elimde rulman arap tornacıya vardım, adam benim poryaya baktı hemen bildi senin abs sorunun varmı dedi bende eve dedim, ada bakar bakmaz bildi. senin bilyayı takarken doğru takmışlar ama sekmanını yanlış geçirmişler dedi. 2 dakkada sekmanı düzeltti (SİZ SİZ OLUN PORYAYI TORNACIYA ÇAKTIRDIKTAN SONRA SEKMANIN AÇIK AĞZI SENSÖR DEĞİNİNE BAKSIN YANİ SEKMAININ AÇIK OLAN AĞZINA SEKMAN GEÇİYOR VE BURDAN RULMANDAKİ MANYETİK ALANI OKUYOR.) hatta olmazsa gel tamirci paranı ben vereceğim diye iddalı konuştu, aldığım rulmanıda yeri verdim beni 100 tl rulman ve 20 tl tornacı toplam 120 tl den kurtardı. en önemlisi sorunumun kaynağını bulup yaptırmam oldu.

bu arada debriyaj setinide değiştirnim

valeo 120 tl ama ben orjinalini oparını 130 tl ye aldım
işcilik : debriyaj değişimi ve porya sökümü takımı 140 tl verdim

hilmiusta
07/12/2010, 01:11
teker rulmanı 100 lıra yanı oylemı benım de arka teker rulmanı bozuk demıslerdı 240 lıra dedıler ama degısmedım ozel servıse gıttım senın klıma koprasorun den gelıyor dedı ses garıp bı durum

aslam0740
07/12/2010, 08:11
teker rulmanı 100 lıra yanı oylemı benım de arka teker rulmanı bozuk demıslerdı 240 lıra dedıler ama degısmedım ozel servıse gıttım senın klıma koprasorun den gelıyor dedı ses garıp bı durum

rulmanı isterseniz rulmancıdan alın derim. çıkan rulmanı rulmancıya götürün size aynısından ve yarı fiyatına alırsınız. ben taktırmış olduğum rulmanı 50 tl ye almıştım hemde skf marka, rulmanda slf markanın üzerine rulman yoktur sonra fag,timken gelir.

USTA
07/12/2010, 08:25
Güzel paylaşım,sorun yaşayanlar için çok aydınlatıcı olmuş...

altanasci
01/02/2013, 11:14
çok önemli bir konuda bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler

bende ön bilyaları değiştiricem aklımda olsun :)