PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yine direksiyon sorunu

kazim01
06/12/2010, 13:53
merhaba arkadaşlar.2006 model ve 2006 nın 10 uncu ayında trafige çıkan 1.3 multijet arabamın direksiyonunda saga ve sola çevirdigimde kötü bir ses çıkıyor.adana birmod fiat servisine görürdügümde bana direksiyon motorunun arızalı oldugunu ve 2.000 tl gibi bir paradan bahsettiler.konuyu bu siteden araştırdım etrafa sordum ve bu araçlardaki bu sorunun kronik oldugunu ,yeni araçlardada bu arızaların oldugunu söylediler.bu durumdaki araçların bir kısmını fiat gidermiş ama çogunlukla gidermiyorlarmış.şimdi, mademki bu araçlarda kronik olan bu arıza meydana geliyor bizlerde fiatı protesto anlamında neden boykot etmeyelim.ben eşe dosta bu araçlara yaklaşmamaları uyarısında bulunup elimden geleni yapacagım.lutfen sizlerde yapın.bunlara bir ders vermek lazım.saygılarımla.

Scottie
06/12/2010, 14:46
çok yanlış bir düşünce.. bu site fiat ı kötülemek için kurulmuş bir site değil. sizin gibi bir çok arkadaşın sorunu ücretsiz iyi niyet kapsamında fiat tarafından halledildi. daha ilk mesajınızda böyle bir şey yazmanız doğru değil.. burada ki çoğu insan arabalarına aşık dediğinizi ne kadar yapan çıkar bilinmez... bu konu da servisin insaafına kalmış. servis ten bir adet bakım yaptırın.. belki de işinizi halledin...
birilerini karalayacakanız bunun bu site üzerinden yapmayın.....

ankay2
06/12/2010, 14:57
City sorunu için Fiat tarafından servislere gönderilmiş bir bülten mevcut. Aracınızın garantisi olmasa dahi ücretsiz olarak değişim yaparlar. Eğer gittiğiniz servis bilmiyoruz ayağına yatıyorsa arayın Fiat müşteri hizmetlerini, bakın nasıl yapıyorlar.

yokum
06/12/2010, 15:00
Lütfen önca sabitlenmiş ilgili başlığı okuyun. Hiç gerek yok kötülemeye ki ilk mesajınız. Keşke sorun yaşamadan üye olsanız da daha güzel paylaşımlarda bulunabilsek.

GP COSKUN
06/12/2010, 15:55
kazım öncelikle keşke ilk önce tanışma bölümümüzde kendini tanıtsaydın
ama biz yinede sana aramıza hoşgeldin diyelim
sorununa gelince hemen gemileri atma dur bakalım
direksiyondan ses geliyor yazmışsın
şimdi sana soracağım soruları cevaplarsan belki daha başka bir şeyle karşılaşabiliriz
cıty motoru bozulduğunda ortaya çıkan arızaları bir yazalım bunların hangisi sende mevcut anlatırsan seviniriz
öncelikle aracın gösterge panelinde direksiyon ışığı yanıyormu
araç çalışırken direksiyonu bıraktığında sağa yada sola çok hafif kendi kendine dönme varmı
aracın direksiyonunda hissedilir derecede ağırlaşma yada döndürmede zorluk var mı
bir de bununla alakası olmayan bir şeyden bahsedicem eğer bu testi yaparda haber veririsen sana daha net birşeyler yazarım
aracın direksiyonunu birisi çevirsin sende ön davlumbazın içindeki sağ sol tarafta bulunan yayları elinle tut bu yayların ikisinde veya birinde bu ses gelirken titreşim ve ses varmı bu testi uygula eğer ses gelirken yaylarda da ses ve titreşim varsa senin sorunun cıty motoru değil sadece amortisör takozlarından kaynaklanıyor

kazim01
06/12/2010, 16:17
merhaba.ilginize tşk.ederim.ben fiat da birtakım girişimlerden sonra buradan kişileri bilinçlendirmek amacıyla yazıyorum
belki biraz agır oldu ama götürdügüm servis bunu garanti kapsamında yapamayacagını,fiat dan böyle bir görüş aldıgını söyledi. bana başka seçenek bırakmadılar.diger konuda ise amartşisör tabozlarından bahsediyorsunuz. her ikisinide orijinali ile degiştirdim.sorun çözülmedi. birkaçkez direksiyon ışıgı yazdı ve sola daha çok olmak üzere kendiliginden dönüyor.bir müddet stop ettikdet sonra çalıştırdıgımda normale biniyor.bu arada kötüde bir ses çıkartıyor.. tşk.eder iyi günler dilerim

evet.bende biraz sert davrandım bunun bilincindeyim.fiat beni 5 gün önce adana servis den ve fiat dan olmak üzere 4-5 kez aradılar.konuyu birde benden dinlediler.tekrar sana dönecegiz dediler ama bu zamana kadar dönmediler.araştırmalarıma görede kronik olan bu arızaların birçogunu yapmışlar.birçogunu diyorum benim gibi magdur olanlarda var aynı zamanda.başka ne yapabilirdim siz söyleyim.saygılarımla

GP COSKUN
06/12/2010, 16:56
o zaman sorununuz cıty motoru
fiat müşteri hizmetlerini tekrar tekrar arayıp işin peşini bırakmayın
değişimini yapacaklardır örnekleri var çünki

kazim01
07/12/2010, 15:38
evet coşkun bey ve bizi takip eder arkadaşlar.benim sorunum citi motoru ve bir gelişme oldu.dün akşam adana MIÇILAR fiat servisini aradım.konudan bahsettim.diger bir servise götürdüm yapmadılar diyede belirttim.servis sorumlusu elif hanım bugün sabah 9 da bana randevu verdi.gittim ve 20 dakiki gibi bir sürede bana olumlu cevap verdi ve saat 12 dede çiti motorum degiştirilmiş ve arızam giderilmiş olarak evime geldim. beş kuruş bedel almadılar ve garanti kapsamında yaptılar. sevgili arkadaşlarım bana ilk mesajımda fiat'ı karalamayınız diye haklı olarak sitem ettiniz ama ilk gittigim de yetkili servis.benim sorunumu giderende yetkili servis. hoşgörünüze ve takdirinize sunarım.saygılarımla

SpyHunter33
07/12/2010, 15:51
Sevgili kazım bey Fiat ile yetkili servisleri karıştırmayalım sonuçta fiat bir marka yetkili servisler ise her bi kafadan çıkan farklı sesler gibi düşünün. ilk gittiğiniz servis tabiri caiz ise yolunacak kaz aradıkları için sizin işinizi 2000liraya yaparız demeye getirmişler.Servis değiştirerek çok mantıklı bir çözüm yolu bulmuşsunuz. Ayrıca sizi arıyan fiat müşteri temsilcilikleri sizi dinlemiş ama dönmemiş. Genelde dönmeleri zaten zaman alıyor. ilk gittiğiniz servis fiatı aradıklarında kimbilir ne diyerek aradılar :) servisten servise fark var. MIÇILAR elif hanıma burdan da teşekkürlerimizi iletelim...

kazim01
07/12/2010, 16:11
evet erkan bey.haklısınız.beni aynı gün hem servis ve hemde fiat ( istanbul ) aramıştı o bakımdan öyle yazdım.tabiki haklısınız demekki servisden servise ve kişiden kişiye çok fark var. yaşaki göresin.saygılarımla

ZAK1980
07/12/2010, 16:24
City sorunu için Fiat tarafından servislere gönderilmiş bir bülten mevcut. Aracınızın garantisi olmasa dahi ücretsiz olarak değişim yaparlar. Eğer gittiğiniz servis bilmiyoruz ayağına yatıyorsa arayın Fiat müşteri hizmetlerini, bakın nasıl yapıyorlar.
Su bülteni buradada yayınlasanız arkadaslar fena olmaz

SpyHunter33
07/12/2010, 16:25
bu arada aramıza hoş geldiniz. :) daha uzun soluklu bir şekilde sizi de aramızda görmek isteriz. hazır Adanadan sizi de yakalamışken :)

kazim01
07/12/2010, 16:54
temenninize katılmamak elde degil dostum. KEMAL ATATÜRK imzası hem kalbimizde hemde arabamızdadır.

Solitude
07/12/2010, 21:28
benzer bir durum bendede var direksiyon oldukça sertleşti city açıkken rahat kullanabiliyorum onun dışında çok ağır sağa sola çevirirken vuuuuv vuuuuuuuv diye ses geliyor ufak tefek tıkırtılar ve city moduna alınca direksyon düz dururken yarım cm falan sola, tekerleri sağa çevirdiğimde city moduna aldığımda ise bi 2-3 cm direksyonda sola dönme oluyor. :( sanırım kaçışım yok bu durumda ? ücret istemiyeceklerini bilsem yarın ilk işim direk eskişehir birmota gitmek olur ama sanırım bu city ile ilgili bir arkadaşa problem çıkarmışlardı ?

Du Hast
07/12/2010, 22:06
benzer bir durum bendede var direksiyon oldukça sertleşti city açıkken rahat kullanabiliyorum onun dışında çok ağır sağa sola çevirirken vuuuuv vuuuuuuuv diye ses geliyor ufak tefek tıkırtılar ve city moduna alınca direksyon düz dururken yarım cm falan sola, tekerleri sağa çevirdiğimde city moduna aldığımda ise bi 2-3 cm direksyonda sola dönme oluyor. :( sanırım kaçışım yok bu durumda ? ücret istemiyeceklerini bilsem yarın ilk işim direk eskişehir birmota gitmek olur ama sanırım bu city ile ilgili bir arkadaşa problem çıkarmışlardı ?
dostum önce gidip arıza tespiti yaptırın
sonra fiat müşteri hizmetlerini arayın, yolda giderken aniden direksiyon sertleşti ve kaza atlattığınızı, fiat ın garantisi dolan araçların bile direksiyon servo motorunu ücretsiz iyi niyet kapsamından değiştirdiğini söyleyin, eğer ücret karşılığında değişim gibi durum olursa tüketici mahkemesine başvuracağınız söyleyin.
siz ; 5 kuruş vermeden değiştireceklerdir

tutkuaydin41
07/12/2010, 22:47
ben daha yenı deıstırdım cıty motorunu serwıslerle falan mhattap olmayın sadece musterı hızmetlerıne durumu anlatmanız yeterlı en fazla 1 hafta ıcınde donus yapıyolar

Solitude
07/12/2010, 23:17
@ Du Hast, @ tutkuaydın41 cevaplarınız için teşekkür ederim kafama takılan bir husus olursa tekrar size danışırım ama anladığım kadarıyla city dimi bu :D

kazim01
09/12/2010, 15:50
evet bu arıza city motoru arızası.benim arabamın city motorunu degiştirdiler.şimdi gayet iyi.sizde bir servise baglı kalmayın.olumsuz cevap aldıgınızda başka bir servise başvurun.servisden servise fark ediyor.

alpercabuk
10/12/2010, 12:56
merhaba arkadaşlar.2006 model ve 2006 nın 10 uncu ayında trafige çıkan 1.3 multijet arabamın direksiyonunda saga ve sola çevirdigimde kötü bir ses çıkıyor.adana birmod fiat servisine görürdügümde bana direksiyon motorunun arızalı oldugunu ve 2.000 tl gibi bir paradan bahsettiler.konuyu bu siteden araştırdım etrafa sordum ve bu araçlardaki bu sorunun kronik oldugunu ,yeni araçlardada bu arızaların oldugunu söylediler.bu durumdaki araçların bir kısmını fiat gidermiş ama çogunlukla gidermiyorlarmış.şimdi, mademki bu araçlarda kronik olan bu arıza meydana geliyor bizlerde fiatı protesto anlamında neden boykot etmeyelim.ben eşe dosta bu araçlara yaklaşmamaları uyarısında bulunup elimden geleni yapacagım.lutfen sizlerde yapın.bunlara bir ders vermek lazım.saygılarımla.

Adana mıçılarda elif hanım var probleminizi anlatın 5. dakkada işiniz hallolmazsa 6. dakkada gelin forma diyinki işim olmadı sonra fiat dan bahsedelim arkadaşım. Saygılarımla

SpyHunter33
10/12/2010, 13:00
bir gelişme oldu.dün akşam adana MIÇILAR fiat servisini aradım.konudan bahsettim.diger bir servise götürdüm yapmadılar diyede belirttim.servis sorumlusu elif hanım bugün sabah 9 da bana randevu verdi.gittim ve 20 dakiki gibi bir sürede bana olumlu cevap verdi ve saat 12 dede çiti motorum degiştirilmiş ve arızam giderilmiş olarak evime geldim.

Tamda sizin bahsettiğiniz kişi tarafından çözüme ulaşmış zaten arkadaşımız...

gemlikli_55
10/12/2010, 14:31
Tamda sizin bahsettiğiniz kişi tarafından çözüme ulaşmış zaten arkadaşımız...

:)))

Solitude
14/12/2010, 18:58
geçen hafta buraya yazdıktan sonra servise gittim yarın için randevu verilmişti yarın aracı bırakacağım ve incelenecek umarım sonuç beklediğimiz gibi hayrımıza olur yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. yarın bir gelişme olursa buradan sizleri bilgilendireceğim.

Asilim
14/12/2010, 19:42
İyi akşamlar arkadaşlar. GP COSKUN bey sizin bahsetmiş olduğunuz city mod arızası belirtilerinden benim aracımda sadece kendiliğinden sola doğru 3 cm. kadar bir dönme oluyor. Ancak bunun dışında hiçbir anormal ses gelmiyor ve direksiyon çok yumuşak. gösterge panelinde ise city modunu devreye sokunca city modu ışığı yanıyor. Acaba bende city modu arızası varmıdır? yada yakın bir zamanda olacakmıdır. Aracım 2007 model. bu modeldeki GP ların tamında bu arıza oluyormu? Teşekkür ederim.

Solitude
16/12/2010, 07:31
dün sabah eskişehir birmota götürdüm arabayı bıraktım, incelenmiş ve city nin arızalı olduğuna kanaat getirilmiş. Fiatta değişimi onaylamış. Akşam saatlerinde gidip arabayı aldım çok sevindim city motorunun değiştiğinede ancak içime kurt düştü :S sanki değişmemişte bakım yapılmış gibi aynı ses ve direkyonu tam sağ yapıp city moduna aldığımda, direksyonun kendiliğinden 2-3 cm sola dönüşü halen mevcut. Bu duruma bi mana veremedim acaba benmi çok pimpirikliyim :S

tutkuaydin41
16/12/2010, 15:40
amortısor rulmanlarıyla ılgılı olabılır cunku cıty arızası gıbı gıbı tak tak donuslerde ses yapıyor. ve buda bir kronık sorunmus gp'da

faithless1905
16/12/2010, 17:39
eee kazasız belasız binin o zaman

alpercabuk
18/12/2010, 10:53
City modunda direksiyonu yarım tur donderdıkten bıraktıktan sonra dıreksıyonun 2-3 cm kendını toplaması normal değilmidir?

Solitude
18/12/2010, 21:33
yok benim demek istediğim normal modda bir miktar sağa çeviripte city moduna alınca 2-3 cm sola dönüyor direksyon, ancak aynı işlemi ters yöne uyguladığımda direksyonda bir haraket olmuyor.