PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek devirde vites geçişleri?

yklklc
01/12/2010, 23:15
Arkadaşlar araçta birşey dikkatimi çekti yüksek devirde vites değiştirdiğimde araçta vites geçişler bariz hissedilir oluyor. hafif sarsıntılı geçiyor vites sizlerde durum nedir? 5000 devir civarlarında durum böyle.

erosistanbul
01/12/2010, 23:36
aynen bende de öyle. çünkü bizdeki şanzuman tek millidir.ayrıca devir fullenince güç eksikliğinden sonraki vites küçük devirden başlıyor ve hafif motor fireni gibi çekme yapıyor.hemen ardından devir toparlanmaya başlıyor.ve bu süreçte araç sarsılıyor.işte vites geçişlerini hissetmek dediğimiz olay bu.0 yüzden dsg gibi çift milli vites kutularında sonraki vites hareketlidir.yani 1.milde 1-3-5 viteslerini kullanınca 2.milde 2-4-6 vitesleri bulunur. 2 milde hareket halinde olduğu için sonraki vitesin dişlisi sıfırdan dönmüyor.yani hareket halindeyken kullanıma geçiyor.

yani hepimizde var olan bi gerçek.

Du Hast
02/12/2010, 02:46
ara gazı vererek hissettirmezsiniz ancak. ara gaz olayına alışmaksa zaman alır biraz

yklklc
02/12/2010, 07:59
aynen bende de öyle. çünkü bizdeki şanzuman tek millidir.ayrıca devir fullenince güç eksikliğinden sonraki vites küçük devirden başlıyor ve hafif motor fireni gibi çekme yapıyor.hemen ardından devir toparlanmaya başlıyor.ve bu süreçte araç sarsılıyor.işte vites geçişlerini hissetmek dediğimiz olay bu.0 yüzden dsg gibi çift milli vites kutularında sonraki vites hareketlidir.yani 1.milde 1-3-5 viteslerini kullanınca 2.milde 2-4-6 vitesleri bulunur. 2 milde hareket halinde olduğu için sonraki vitesin dişlisi sıfırdan dönmüyor.yani hareket halindeyken kullanıma geçiyor.

yani hepimizde var olan bi gerçek.

Teşekkürler sadece yüksek devirde olması sebebiyle ben zorlandığı için oluyor gibi düşünmüştüm.

Kriminal
02/12/2010, 09:52
ara gazı vererek hissettirmezsiniz ancak. ara gaz olayına alışmaksa zaman alır biraz

Aynen öyle ara gazı verınce daha bı keyıflı atıyor kendını

clax22
02/12/2010, 10:42
ara gazı vermekte zor oluyor cunku gaz tepkimesi cok az gecikmeli oldugu için

circassiancomis
02/12/2010, 11:21
benzinli araçlarda vites geçişinde bir titreme yapmaz bildiğim kadarıyla fakat dizel araçlarda vitesi yükseltirken bir sonraki vitesin devrini yakalamak gerekir düşürürkende aynı 28 gün oldu arabayı alalı ilk 2 bin km kadar 3500 deviri geçirmedim, şuan 3100 km de 5bin devirde motor katafa düşüyor ve sarsma ihtimali daha yüksek ama motor katafa düşmeden atılan viteslerdeki sarsılma devri yakalamayla alakalı olduğunu düşünüyorum. ilk zamanlar alışana kadar yeni araba kullanmayı öğrenir gibi sarsılıyordu alışınca bir sarsılma kalmadı

takres
02/12/2010, 11:32
bende de var ama cidden ara gazı vermesi zor oluyor

sabanci
02/12/2010, 11:39
arkadaşlar bizim arabalarımız küçüh hacimli multijet olduğu için ara gaz verme diye bir ihtimal olamaz diye düşünüyorum çünkü gaz tepkimesi en iyi ihtimalle 1 saniye gecikiyor bu da ara gazın amacının dışına çıkmasına neden oluyor benzinliler için aynı şeyi söyleyemicem tabiki...

erosistanbul
02/12/2010, 15:13
arkadaşlar bizim arabalarımız küçüh hacimli multijet olduğu için ara gaz verme diye bir ihtimal olamaz diye düşünüyorum çünkü gaz tepkimesi en iyi ihtimalle 1 saniye gecikiyor bu da ara gazın amacının dışına çıkmasına neden oluyor benzinliler için aynı şeyi söyleyemicem tabiki...

Hakan kesinlikle haklısın. ara gazı vermek sonraki vitesin devrini etkilemez. çünkü ayak debriyajdadır. yani aracı boşta bağırtmaktan başka bişey değil.her ne olursa olsun, dizel veya benzinli tek milli şanzumanımız var. yani sonraki vitesin devri sıfırdan başladığı için illaki sarsılma oluyor. dizel dıştan yanmalı olduğu için motor kendini toplayamıyor.o yüzden dizel kullananlar normalde de yüksek devirde kullanırlar.benzinliler ise içten yanmalı olduğu için motor enerjiyi kayıpsız kullanır ve çabuk toparlanır. o yüzden benzinli araç kullananlar ise düşük devir kullanırlar.

OzzY
02/12/2010, 17:44
dıştan yanmalımı :S:S:S

erosistanbul
02/12/2010, 20:57
dıştan yanmalımı :S:S:S

Ozancım ehliyet kurslarında ilk öğretilen şeydir.dizel motor dıştan yanmalıdır, benzin içten yanmalıdır. :)

cık cık cık, duymamış olayım :wallbash:

enigmaa37
02/12/2010, 21:07
bende aynı sorunu 2000-3000 devır arasında 1. ve 2. vites gecışlerinde yaşıyorum aracım su anda 1000 km yaptı.

deniz6
02/12/2010, 21:07
Ozancım ehliyet kurslarında ilk öğretilen şeydir.dizel motor dıştan yanmalıdır, benzin içten yanmalıdır. :)

:no000000:

Delidavsan
02/12/2010, 21:12

Hocam buhar tribünü ya da stirling ile karıştırıyorsunuz sanırım.
Dizel motorlar içten yanmalı ya da içten patlamalı olur. Enerji kaynağı dışta olan bir dizel otomobil motoru şu güne kadar ne duydum ne de gördüm. Açıkçası ehliyet kursunda da böyle öğretmediler bize. Hangi kursa gittiniz merak ediyorum.

Delidavsan
02/12/2010, 21:18
Hakan kesinlikle haklısın. ara gazı vermek sonraki vitesin devrini etkilemez. çünkü ayak debriyajdadır. yani aracı boşta bağırtmaktan başka bişey değil.her ne olursa olsun, dizel veya benzinli tek milli şanzumanımız var. yani sonraki vitesin devri sıfırdan başladığı için illaki sarsılma oluyor. dizel dıştan yanmalı olduğu için motor kendini toplayamıyor.o yüzden dizel kullananlar normalde de yüksek devirde kullanırlar.benzinliler ise içten yanmalı olduğu için motor enerjiyi kayıpsız kullanır ve çabuk toparlanır. o yüzden benzinli araç kullananlar ise düşük devir kullanırlar.

O değil de ben şaka yaptığınızı düşünmek istiyorum. İçten / Dıştan yanma meselesini geçtim, dizel motorlar daha düşük devirlerde daha yüksek tork üretir. Tork aralığı da benzinli motorlardan daha düşüktür. Haliyle aynı hacimde bir benzinli motorla dizel motor arasında tork aralığı karşılaştırıldığında benzinli bir aracın maksimum tork üretme deviri dizel motorunkinden daha yüksektir. Neye istinaden benzinliler daha düşük devirlerde kullanılır dediniz anlamadım. Şaka sanırım?

Pardus
02/12/2010, 21:59
eros arkadasım sen o arabayı sat, bısklete falan bın.

Dıştan yanmalı ne demek bır ızah eder mısın? "İç" dıye bahsı gecen yer motorun neresı? Dış dedıgın yer motorun neresı?

Basımıza tas yagacak vallahi

Devir konusu ıse "dogrudan TORK ile" alakalıdır. Benzınlı motorların tork egrılerı daha yuksek devırlere tekabul eder. Dizellerde ıse cok daha dusuk devırlerde arac verebılecegı maksımum torka ulasır. Bu sebepledır ki; benzınlı araclarda cogunlukla 3000 d/d ıdeal vıtes degıstırme devrı ıken, cogu dızelde vıtes degıstırmek ıcın 2000-2250 d/d rahatlıkla yeterlı olmaktadır.

Bunun baska bır sonucu-gostergesı de Dizel aracların redline ı (markasına gore) 4500-5500 d/d ıken benzınlılerın neredeyse tamamında 6500-8000 d/d dır redline noktası.

yklklc
02/12/2010, 23:44
Almış başını gitmiş konu :)

erosistanbul
03/12/2010, 00:12
Sanırım arkadaşlar konuyu saptırmak istiyorlar.amacım burada ders vermek değil, bir paylaşımda bulunmak. tıpkı Pardus un kendi kullandığı bisikleti önermesi gibi.dıştan yanmalı derken yazdıklarım yanlış anlaşılmış.yanma yerinin başka bir yerde olduğunu söylemedim.
söylediklerimin özü; benzinli motorlarda buji ateşleme yardımıyla yanmanın olması, dizel motorlarda sıkışan ve ısınan havaya dıştan mazotun püskürtülerek yanması idi.
uzun süre dizel kullanan arkadaşlar bilir.dizel araçlarda yüksek devirde vites değiştirmek aracı serileştirir.Volkan kardeşin karıştırdığı olay, dizellerde yüksek tork olabilir ama geç tork kazanır.birden bire yüksek torka çıkamaz. o yüzden yüksek devirde vites değiştirilir.

ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE KONUDAN ZİYADE FORMA YAZILAN YAZI ÜSLÜPLEMİZİ Bİ GÖZDEN GEÇİRELİM.PARDUS BEN ARACIMI SATARIM, BİSİKLETİMİDE ALIRIM SEN KAFANI YORMA.AMA SENİN ALAMAYACAĞIN TEK BİŞEY VAR, ODA TERBİYE.SENDE HAKLISIN MANAVDA SATILMIYORKİ BU MERET.

GP COSKUN
03/12/2010, 00:29
arkadaşlar herkes herşeyi bir usta gibi bilecek değil sonuçta
daha farklı veya ılımlı yaklaşımla doğruyu göstermek daha mantıklı olacaktır
zaten erdem de yanlış yazıp anlaşıldığını yazmış bazen klavye başında yazdıklarımızla tam olarak anlatmak istediğimiz çelişebiliyor
sizden birbirinizi kırmadan rencide etmeden paylaşımda bulunmanızı rica ediyorum

Du Hast
03/12/2010, 02:24
ara gazı işe yaramaz diyen arkadaş, abiler için bildiğimi yazayım.
aragazının asıl amacı, vites yükseltildiğinde, yeni vitesin oranı büyüdüğünden, bir önceki vitese göre daha düşük devirden başlayacaktır. işte o anda; motor devrini, yeni vites devrine eşitlediğinizde sarsılma hissetmezsiniz.
sarsılmanın nedeni vites kutusundaki mil değil, motorun düşük devirde olmasıdır. tekerleklerden gelen güç motorun devrini yükseltmek ister ancak motor devirlenmek istemez, o esnada kompresyon nedeniyle araç sarsılır.
esasında ara gazı verirken anlık yarım debriyaj yapılırsa tadından yenmez, mükemmel olur ancak ustalık işidir.
gaz tepkimesi 1 sn değildir. 1 sn çok uzun bir süredir.

dediğim gibi ara gazı vermek, alışmak zaman gerektirir ister 1300 cc olsn ister 12000 cc otobüs olsun...

Delidavsan
03/12/2010, 08:54
uzun süre dizel kullanan arkadaşlar bilir.dizel araçlarda yüksek devirde vites değiştirmek aracı serileştirir.Volkan kardeşin karıştırdığı olay, dizellerde yüksek tork olabilir ama geç tork kazanır.birden bire yüksek torka çıkamaz. o yüzden yüksek devirde vites değiştirilir.

Bu anlatımda ciddi bir ifade bozukluğu var ya da ben ne demek istediğinizi anlamıyorum.

Uzun süredir dizel kullanıyorum. 6 Senede 7. kez araç alıyorum. Sadece 1 tanesi 2.500 cc benzinli bir araçtı ve yarım sene falan kullandım sanırım ve bunun dışında da yaklaşık 13 senelik efektif araç kullanırım. Yanlışınız olduğunu söylüyorum.

Dizel ya da benzinli hiç bir motor birden bire yüksek torka çıkamaz. Benzinli araçta da dizel araçta da tork ivmesi ve maksimum tork deviri bellidir.
Dizel araçlarda yüksek devirde vites değiştirmek motoru sıkıştırmaktan ve turboyu zorlamaktan başka işe yaramaz. Çoğu dizel araçta 1750 dd ile 2500dd arasında efektif tork üretir motor. Benzinli araçlarda ise 4000 dd'e kadar çıkar bu aralık. Haliyle benzinli araçlar daha yüksek devirlerde dahi tork üretmeye devam eder. Dizel araçların daha yüksek devirlerde kullanılması daha fazla performans falan vermez, aracı da daha seri bir araç yapmaz. Yanlış bilgi bu.

erosistanbul
03/12/2010, 14:05
Bu anlatımda ciddi bir ifade bozukluğu var ya da ben ne demek istediğinizi anlamıyorum.

Uzun süredir dizel kullanıyorum. 6 Senede 7. kez araç alıyorum. Sadece 1 tanesi 2.500 cc benzinli bir araçtı ve yarım sene falan kullandım sanırım ve bunun dışında da yaklaşık 13 senelik efektif araç kullanırım. Yanlışınız olduğunu söylüyorum.

Dizel ya da benzinli hiç bir motor birden bire yüksek torka çıkamaz. Benzinli araçta da dizel araçta da tork ivmesi ve maksimum tork deviri bellidir.
Dizel araçlarda yüksek devirde vites değiştirmek motoru sıkıştırmaktan ve turboyu zorlamaktan başka işe yaramaz. Çoğu dizel araçta 1750 dd ile 2500dd arasında efektif tork üretir motor. Benzinli araçlarda ise 4000 dd'e kadar çıkar bu aralık. Haliyle benzinli araçlar daha yüksek devirlerde dahi tork üretmeye devam eder. Dizel araçların daha yüksek devirlerde kullanılması daha fazla performans falan vermez, aracı da daha seri bir araç yapmaz. Yanlış bilgi bu.

saygı duyuyorum.
keşke yazmadan yüksek devirden ne kastettiğimi bi sorsaydın.belki sayı belirtmediğim için hata yapmışım.ben max devir diye hiçbir yazımda belirtmedim.sadece yüksek devir dedim.yani 3500 leri kastetmiştim.
ara gazı olayına gelince tekrar söylüyorum 3500 den sonraki ara gazının bir faydası yok. düşüncelere saygı duyarım.bunlar kullanım deneyimlerim.kitabi bilgiler değil.yanılma payım var elbet.

GP COSKUN
04/12/2010, 01:26

+1000 tamamen doğru bir yorum

vociay
04/12/2010, 10:27
Dizel ya da benzinli olması vites geçişlerinin hissedilmesi hususunda hiç bir şey fark ettirmemeli sonuçta iki motor tipininde gücü tekerleklere aktarmaktaki kullandığı sistem aynıdır;mekanik şanzuman.(her nekadar vites, oranları debriyaj çapı ya da mukavemeti farklı olsada)
Sarsıntının en aza indirgenmesi debriyajın görevi olsada vites yükseltme süresinin uzun olması durumunda ara gazı; sarsıntı ve devir yakalama hususunda özellikle eski dizel araçlarda yardımcı olabilir fakat aragazının en efektif kullanım biçimi frenlemeden sonra ya da frenleme esnasında vites düşürürken aynıanda aragazı vererek aracın kavramasının zarar görmemesini,motor freni yapmamasını ve stabilliğini korumasını sağlamaktır(Heel an Toe).Bu yöntem ralli pilotları tarafından kullanılır.Vites yükseltirken aragazı vermenin yeni nesil araçlarda pek bir işe yarıyacağını sanmıyorum.Kullanılan vites kutuları ve debriyajlar eski bir gereklilik olan aragazı verme eylemini ortadan kaldırmak için gerekli donanımlara sahip olarak üretilirler.(performans kullanım gereklilikleri,turbonun devirinin düşmemesini sağlamak vs. hariç).Eski kullanıcılar bilirler çift debriyaj esnasında ara gazı vererek vites geçirmeyi.XD XD

GP COSKUN
04/12/2010, 14:11
aragazı vermek faydasızdır demek yanlışolur arkadaşlar
vites büyütürkende küçültürkende aragazı vermek elbetteki fayda sağlar tabi bunu yapabiliyorsanız
şöyle birörnek vereyim ister dizel olsun ister benzinli aracınızı getirin hiç debriyaj pedalını kullanmadan sadece ara gazı yardımıyla vites değiştirerek istediğiniz yere istediğiniz yolda kullanayım ara gazı dediğimiz sanattır

erosistanbul
04/12/2010, 16:25
vites büyütürkende küçültürkende aragazı vermek elbetteki fayda sağlar tabi bunu yapabiliyorsanız
şöyle birörnek vereyim ister dizel olsun ister benzinli aracınızı getirin hiç debriyaj pedalını kullanmadan sadece ara gazı yardımıyla vites değiştirerek istediğiniz yere istediğiniz yolda kullanayım ara gazı dediğimiz sanattır

hımmm. bak bu yönden düşünmemiştim. motor konusunda kim ne söylerse söylesin, senin deneyimlerine güvenirim.Eyvallah kardeşim

izoci
04/12/2010, 17:15
eski araba kullananlar aragaz ustası olmuştur misal ben:D:D

Du Hast
04/12/2010, 17:28
aragazı; araba konuşmaz diyenlere en güzel cevaptır :D :D

sabanci
04/12/2010, 18:44
ara gazı işe yarar diyen arkadaş , bende arkadaşlar için bildiğimi yazayım.
sizin bahsettiğiniz ara gazından dediğiniz gibi sarsıntıyı azaltmak için devir yükseltmektir yani ara gaz değildir. ara gaz birbiri ardına seri bir şekilde verilen gazlardan oluşur ve grandepuntonun 1.3 multijet versiyonları buna uygun değildir çünkü gaz tepkimesi biraz daha geç olduğu için istediğin ayarı tutturamazsın...

Du Hast
04/12/2010, 19:49
sizin bahsettiğiniz ara gazından dediğiniz gibi sarsıntıyı azaltmak için devir yükseltmektir yani ara gaz değildir. ara gaz birbiri ardına seri bir şekilde verilen gazlardan oluşur ve grandepuntonun 1.3 multijet versiyonları buna uygun değildir çünkü gaz tepkimesi biraz daha geç olduğu için istediğin ayarı tutturamazsın...
gaz tepkimesi tüm dizel araçlar için gecikmelidir.
eski düz dizel 1.8 lt isuzu motorlu aracımızda da gecikmeliydi. babam debriyaj kullanmadan adeta öttürerek aragazlı vites değiştirirdi.
dostum iyi güzel yazıyorsun paylaşım istiyorsunda ara gazı seri ard arda gaz falan vermek değildir. nette izlediğimiz kamyoncuların aragazı videolarının çoğu, bileklerinin ve ekzostlarının marifetlerini göstermek içindir.
aragazının amacı vitesin daha kolay ve sarsıntısız geçişini sağlamaktır. ara gazı demek sırf gaz değil aynı anda debriyajdan ayağı basıp çekmek demektir. eski kara şanjuman denen senkromeçsiz şanjumanlarda ara gazı adeta şarttı.
geçen yıl kırıkkaleye sürekli, hergün okul için gittim geldim otobüslerle. en öne oturduğumda artık şöförün kaşarı olmuş amcaların bileklerini gördükçe yuh diyordum..
googlede aragazı nedir diye aratma yapınca çıkan sitelerde görürsünüz zaten bu yazdığımı.
gaz tepkimesinin geç olması ara gazına engel değildir. arabasını iyi bilen bileğinin ayarını yapan herkes istediği devri tutturur en azından ben tutturuyorum kendi yaptığım şeyide bana yalan söylüyorsun demezsin herelde :)

sabanci
04/12/2010, 21:30
sana yalan söylüyorsun demedim zaten ama 1.3 multijet grandepuntoda aragaz çekilmesinin imkanı olmadığını söyledim ama sen çekiyosan bravo sana ne diyeyim demekki elden hızlı ayak varmış sende... :)

GP COSKUN
05/12/2010, 01:32

hakan sanırım banada cevap hakkı doğmuş bende bir şeyler yazayım
gerçi can net olarak açıklamış ama
öncelikle aragazı nın ne olduğunu anlıyalım şimdiki zamanda genelde aragazı deyince herkes hava atmak için yapılan peş peşe gaz vermeler olarak yapılan hareket olarak algılanıyor
ancak aragazı iki vites arasında motor devri ni yüksek tutmak için verilen gazdır bunu aslına uygun yapmak için araç çift debriyaj kullanılır
debriyaja birinci basmada vites boşa alınır aynı anda debriyajdan ayak çekilerek gaz pedalına basıp bırakılıdığı anda ikinic kez debriyaja basılır ve diğer vitese geçilir
bu yöntemi kullanmadan senkromeçsiz bir şanzumanayani eski tabirle kara şanzumanda vites değiştirmek imkansızdır
ben eskiden gelen alışkanlık halen aracımı çift debriyaj kullanırım ve tek debriyaj kullanandan daha hızlı vites değiştirebilirim
şimdi günümüze gelirsek araçlarımız senkromeçli şanzumanla donatıldığı için vites geçişleri sessiz ve konforlu ancak halen vites küçültmelerde ara gazının önemi büyüktür ve kullanılmasın kesinlikle fayda vardır
ister tjet olsun ister multijet olsun isterse fırer olsunher türlü motora itina ederseniz aragazı vererek kullanabilirsiniz bu birazda senin dediğin gibi ayakların elden daha hızlı kullanılmasını öğrenmekle orantılı

vociay
05/12/2010, 12:30
hakan sanırım banada cevap hakkı doğmuş bende bir şeyler yazayım
gerçi can net olarak açıklamış ama
öncelikle aragazı nın ne olduğunu anlıyalım şimdiki zamanda genelde aragazı deyince herkes hava atmak için yapılan peş peşe gaz vermeler olarak yapılan hareket olarak algılanıyor
ancak aragazı iki vites arasında motor devri ni yüksek tutmak için verilen gazdır bunu aslına uygun yapmak için araç çift debriyaj kullanılır
debriyaja birinci basmada vites boşa alınır aynı anda debriyajdan ayak çekilerek gaz pedalına basıp bırakılıdığı anda ikinic kez debriyaja basılır ve diğer vitese geçilir
bu yöntemi kullanmadan senkromeçsiz bir şanzumanayani eski tabirle kara şanzumanda vites değiştirmek imkansızdır
ben eskiden gelen alışkanlık halen aracımı çift debriyaj kullanırım ve tek debriyaj kullanandan daha hızlı vites değiştirebilirim
şimdi günümüze gelirsek araçlarımız senkromeçli şanzumanla donatıldığı için vites geçişleri sessiz ve konforlu ancak halen vites küçültmelerde ara gazının önemi büyüktür ve kullanılmasın kesinlikle fayda vardır
ister tjet olsun ister multijet olsun isterse fırer olsunher türlü motora itina ederseniz aragazı vererek kullanabilirsiniz bu birazda senin dediğin gibi ayakların elden daha hızlı kullanılmasını öğrenmekle orantılı

Anlatmak istediğim daha açık ve basit bir dille yazılmış.Teşekkür ederim.Bende bir video ekliyerek olayı görsel boyuta taşıyayım. :)
Uyarıda bulunmadan geçemiyeceğim.Kesinlikle bu tekniği vakıf olmadan ve gaz pedalının konumunu fren konumuyla eşitlemeden kullanmayınız ya da denemeyiniz !
YouTube - Heel Toe Driving Technique (https://www.youtube.com/watch?v=IuoZeuSgEj4)

yklklc
05/12/2010, 23:37
Konu almış gitmiş, iyi gazlanmış :)