PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şok!!! Yolda giderken direksiyon kilitlendi

samoslu
26/11/2010, 19:37
Evet arkadaşlar yanlış duymadınız. Bir sokaktan caddeye çıkmak üzere hareket halinde iken direksiyon birden kilitlendi. Allahtan dönerken oldu ki hız falan yoktu arabada. Ya hızla giderken olsa idi? Bunun açıklaması var mıdır? Daha önce böyle birşey yaşayan oldu mu?

StrawBeeRy
26/11/2010, 19:39
evet oldu.direksiyonunuzun city motoru bozulmuş servise gitmenizde fayda var servis ücretsiz değiştiriyor durumu anlatın yardımcı olsunlar

samoslu
26/11/2010, 19:41
Bazen city mod sorunu veriyordu....Teşekkürler. Zaten 80.000 bakımına gideceğim. Hemen bildireceğim... Ama bu bir recall olayıdır resmen ya...

lionT-JET
26/11/2010, 19:42
gecmıs olsun.bızımde bır abımızın basına era da gelmıstı.elektrıklı dıreksıyon sıstemını degıstırdıler duzeldı.

farukileri
26/11/2010, 19:44
Bununla ilgili FIAT geçmişte bir recall yapmıştı diye hatırlıyorum,ondan sonra da direksiyonun yanlış torklanması sebebiyle bazı modellerini geri servise çağırmıştı.2006 modellerde genelde varmış CITY sorunu forumdan incelerseniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum bununla ilgili neler girildi,neler yazıldı falan

hilmiusta
26/11/2010, 20:08
ya ctıy moduyla ılgılı yazınlanları okumaya kalkarsan ınan bana cok sıkılırsın cok asırı yazılanlar var yanı benım de aracım 2007 model cty modunda kulanıyorum devamlı kapattımmı dıreksıyon sert oluyor cevırmesı zor oluyor ormalde zor cevrılmemesı lazım cty kapalıyken ama servıse gıtsem degıseceklerını sanmıyorum oyle kulanıyourm

pdr42
26/11/2010, 20:15
o şoku bizzat ben yasamıstım aynen ole ben kaza yaptım yalnız

ato
26/11/2010, 20:41
geçmiş olsun peki bu sorunun sürekli city modunda kullanmakla alakası var mı

samoslu
26/11/2010, 20:46

Teşekkürler... Valla bilmiyorum da. Bende sürekli city modda duruyor. Sonuçta belli bir hızdan sonra (sanırım 20 km/h) devereden çıkıyor. Ama saçmalık bu. Gayet açık bir nokta. Ben 150 ile giderken city düğmesine bastım ve kilitlendi..Ne olacak? Çalıştığım fabrikanın müşterilerinden biri de Fiat, bir sorun oldumu öttürüyorlar adamı. Direk yazdım maili Firmaya... Eminim geri dönecekler ve bu sefer ben onları öttürcem onları bakalım. FMEA dı, 8D rapordu. Hepsini soracağım....

Delidavsan
26/11/2010, 20:50

Hiç bir alakası yok. Forumu karıştırmanızda fayda var. Baya bilgi var bu sorunla ilgili.

Yalnız, bir hatırlatma yapalım. Araçların direksiyonu elektrik destekli ve söylediğiniz gibi bir sorun oluyor. Fakat hayat kurtarabilecek bir konu daha var. City motoru arızalanıp işlev göremez hale geldiğinde direksiyonunuz kilitlenmez. Hidrolik ya da elektronik desteği olmadığından sadece çok sertleşir. Murat 131'den daha da sert olur fakat manevra yapma şansınız var. Böyle bir durumda direksiyona çok daha sert müdahale edin. Döndüğünü göreceksiniz.

Kazasız günler dilerim.

samoslu
26/11/2010, 20:52
Hiç bir alakası yok. Forumu karıştırmanızda fayda var. Baya bilgi var bu sorunla ilgili.

Yalnız, bir hatırlatma yapalım. Araçların direksiyonu elektrik destekli ve söylediğiniz gibi bir sorun oluyor. Fakat hayat kurtarabilecek bir konu daha var. City motoru arızalanıp işlev göremez hale geldiğinde direksiyonunuz kilitlenmez. Hidrolik ya da elektronik desteği olmadığından sadece çok sertleşir. Murat 131'den daha da sert olur fakat manevra yapma şansınız var. Böyle bir durumda direksiyona çok daha sert müdahale edin. Döndüğünü göreceksiniz.

Kazasız günler dilerim.

Abi ben 90 - 100 den hızlı gittiğim zaman kilitlendiğinde toparlayana kadar taklayı attım öbür taraf gittim bile... Ne hayat kurtarması...

Delidavsan
26/11/2010, 20:59
Abi ben 90 - 100 den hızlı gittiğim zaman kilitlendiğinde toparlayana kadar taklayı attım öbür taraf gittim bile... Ne hayat kurtarması...

90 - 100 ile giderken city arızalansa dahi manevra kabiliyetiniz var. Hidrolik olmayan bir araca 90 - 100 ile giderken uyguladığınızdan biraz daha fazla kuvvet uygularsanız manevra yapabilirsiniz.

Hayat kurtarır derken, bunu bilmek hayat kurtarır diyorum. Birden direksiyonun tepki vermediğini farkederseniz kontrollü olarak daha fazla kuvvet uygulayın. Sonuçta direksiyonun yapısı aynı sadece hidrolik desteği yeni servo motor desteği var direksiyonda. Sağa ya da sola çevirdiğinizde direksiyondaki sensörler hareket yönünü ve uygulanan kuvveti motora iletip sizin işinizi kolaylaştıracak şekilde yönlendiriyor direksiyonu.

pdr42
26/11/2010, 21:53
bende sürekli city modunda kullanıyorum sorun ondan deil aten 30 kmden sonra devre dısı kalıyor

SRDR KRKC
26/11/2010, 21:56
Puntoya Binmeye Başlamadım Bu Bir Felaket Valla Allah Etmeye Böyle Bir İş Gelirse Başıma Vay Halimize Böyle Saçmalıkmı Olur Yha ...? Sorun Çıkmadan Servise Götürsek Bi Faydası Olurmu yoksa Hepten Bozarlarmı Çalışan Şeyi Orasıda Ayrı Sorun?

USTA
26/11/2010, 21:57
İlginç bir arıza daha...

StrawBeeRy
26/11/2010, 22:03
İlginç bir arıza daha...
evolarda şimdiye kadar bu sorun yok inşallah olmazda gp nin ilk serilerinde bu sorunlar var :)

USTA
26/11/2010, 22:10
Bugün kredi işini halledip para ve evrakları teslim ettik,salı veya çarşambaya aracımızı teslim alıyoruz nasipse,ama bu kadar arıza konularından sonra inanın korkmaya başladım,inşallah Evo larda bu sorunlar giderilmiştir...

SRDR KRKC
26/11/2010, 22:12
Bugün kredi işini halledip para ve evrakları teslim ettik,salı veya çarşambaya aracımızı teslim alıyoruz nasipse,ama bu kadar arıza konularından sonra inanın korkmaya başladım,inşallah Evo larda bu sorunlar giderilmiştir...

Gel Sen Vazgeç Usta Bu İşten :) :) Krediyi Dondur :) ( Şaka Şaka :)

sezerism
26/11/2010, 22:13
Direksiyonu parkederken cıty moduna alınması gerek bence, çünkü bunlar hassas malzeme diye düşünüyorum .

Marker
26/11/2010, 22:29
Postlarin tamamini okumadim ama sanirim sorununuzun kaynagini biliyorum, Bende 2006 model gp var bazen kirmizi isikta duruken kadranlari sona dayiyor (speed uyarisi sayesinde farkediyorum) bu siradada arac hiz yaptigini dusunerek direksiyonu sertlestiriyor servis yaziliminda sorun oldugunu ucretsiz guncelleme yapacaklarini soyledi ama ben ugrasmak istemedim. 2. olarakta direksiyon motorunuz yanmis olabilir benimki daha once 1 kez yandi 1.500 lira civarinda tutuyor degisimi. Simdiden gecmis olsun.

StrawBeeRy
26/11/2010, 22:31
Postlarin tamamini okumadim ama sanirim sorununuzun kaynagini biliyorum, Bende 2006 model gp var bazen kirmizi isikta duruken kadranlari sona dayiyor (speed uyarisi sayesinde farkediyorum) bu siradada arac hiz yaptigini dusunerek direksiyonu sertlestiriyor servis yaziliminda sorun oldugunu ucretsiz guncelleme yapacaklarini soyledi ama ben ugrasmak istemedim. 2. olarakta direksiyon motorunuz yanmis olabilir benimki daha once 1 kez yandi 1.500 lira civarinda tutuyor degisimi. Simdiden gecmis olsun.
city motorunun değiştirilmesine para almıyorlar isterlersede sakın vermeyin sizinle alakalı bir durum değilki fabrikasyon hatası değiştirmek zorundalar ;)

USTA
26/11/2010, 22:36
Gel Sen Vazgeç Usta Bu İşten :) :) Krediyi Dondur :) ( Şaka Şaka :)
Kredi işi tamam,parayı bayiye verdik çok geç artık...:rolleyes2:

WiSTaRiA
27/11/2010, 00:08
evet arkadaşlar... city motoru değişmiş araçlara tekrar city motoru değiştiriliyo... Servis ücret isterse sakın ama sakın vermeyin... Garantiniz olmasa bile değiştiriliyo arkadaşlar... Şuanda ben city motoru bekliyorum mesela...

samoslu
27/11/2010, 00:11
Valla. Ne yapar eder vermem. Gerekirse İtalya'ya mail atarım yinede 5 kuruş vermem..

WiSTaRiA
27/11/2010, 00:12
Zaten vermiyeceksiniz arkadaşım... Garanti kapsamına sokuluyo...

GPS2
27/11/2010, 00:25
Teşekkürler... Valla bilmiyorum da. Bende sürekli city modda duruyor. Sonuçta belli bir hızdan sonra (sanırım 20 km/h) devereden çıkıyor. Ama saçmalık bu. Gayet açık bir nokta. Ben 150 ile giderken city düğmesine bastım ve kilitlendi..Ne olacak? Çalıştığım fabrikanın müşterilerinden biri de Fiat, bir sorun oldumu öttürüyorlar adamı. Direk yazdım maili Firmaya... Eminim geri dönecekler ve bu sefer ben onları öttürcem onları bakalım. FMEA dı, 8D rapordu. Hepsini soracağım....:) işte aranan adam sensin...FMEA * dan bahsedeni ilk defa denk geldi bu platformda ..yani işi biliyorsun...bende 3-5 yıl önce bir çalışma grubunda bulundum FMEA ile ilgili yine otomobilin en önemli sistemlerinden biri ile ilgili...hiiç acıma ağzına geleni sor soruştur ...şu aşamada servomotor değişecek sorgusuz suvalsiz...buluşmada görüşmek üzere...

samoslu
27/11/2010, 00:33
:) işte aranan adam sensin...FMEA * dan bahsedeni ilk defa denk geldi bu platformda ..yani işi biliyorsun...bende 3-5 yıl önce bir çalışma grubunda bulundum FMEA ile ilgili yine otomobilin en önemli sistemlerinden biri ile ilgili...hiiç acıma ağzına geleni sor soruştur ...şu aşamada servomotor değişecek sorgusuz suvalsiz...buluşmada görüşmek üzere...

Eyvallah... Aynen ağzıma geleni söylücem. Bunun için sabırsızlanıyorum. :) Hiç çekinmem patavatsızımdır. :) Hatta bir keresinde bir üretim hattımda Renault satın almacıları gelmişti. Bana laga luga yapıyorlardı. Ben o hattın proses mühendisiyim. Bana kıl kıl soru sorup sıkıştırmaya çalışıyordu hatunun biri. Hattın bir yerine bir kontrol daha eklememin iyi olacağını söyledi arkadaş. Bende ....... hanım Renault'a parça üretiyoruz Mercedes'e değil dedim. . Gülümsemekle kaldı hatun ... :D

WiSTaRiA
27/11/2010, 00:35
Evet ilginçtirki bir forum üyemiz FMEA dan bahsetti... Elbette çoğu kişi biliyodur kelime anlamını ve ne işe yaradığını... Bahri bey hepimizde aynı sorun var arkandayız bastır.. :D:D:D Şahsen ben şuanda city motoru bekliyorum... Servisim sorgusuz suhalsiz sipariş veriyoruz ve gelince takıcaz dedi...

GPS2
27/11/2010, 00:57
Benim değil Mert*in arkasında durun ve destekleyin ...bu işi daha 2 500 km*de hallettim sayılır ...inşallah...

Du Hast
27/11/2010, 01:18
bilende yazmış bilmeyende yazmış ama insanlardaki şu hala ön yargı olayı kırılmış değil.
-
neyse arkadaşın konusuna dönersek; zaten diğer arkadaşlarmızı sorunu yazmışlar elektroservo motor devre dışı kalmış dönerken.
direksiyon hareket halinde kolay kolay kilitlenmez, servo motor devre dışı kaldığında, size direksiyon çok ağır gelir sizde bu yüzden kilitlendi sandınız.

100 - 120 ile giderken zaten servo motorun etkisi çok azdır. yani yüksek süratte giderken servo motor devre dışı kalırsa azıcık daha fazla kuvvet uygulamanız gerekir.

kısacası siz yumuşakcık direksiyona alıştığınız için, sertleşince hiç dönmeyecek gibi hissetmişsiniz.

fiat bunu bedavadan değiştiriyor zaten.

fortune
27/11/2010, 17:22
city modu 80 km den sonra otamatik devreden çıkıyor arkadaşlar.90-100 le giderken zaten city modu aktif değil.

hsyn28
27/11/2010, 18:35
evolarda şimdiye kadar bu sorun yok inşallah olmazda gp nin ilk serilerinde bu sorunlar var :)
var Mert var bu sorunlar evolarda da var 30.000 km ye gelsinler bak gör.

alperyonar
27/11/2010, 18:49
Servo motor asla devre dışı kalmaz. Sadece 40km den sonra sertleşir. Anlamadığım yer servo motoru değişen aracın, tekrar hata vermesi durumunda bir daha değişiyormu??

GPS2
28/11/2010, 00:51
city modu 80 km den sonra otamatik devreden çıkıyor arkadaşlar.90-100 le giderken zaten city modu aktif değil.aktif olsa nolcak olmasa nolcak ...? sistem tek...servomotor...sürekli aktif... olmazsa olmaz yani...araştırmalarıma göre en zayıf halka röleler...onlarda 3 kuruşluk malzemeler ancak memlekette hala o aşamaya gelinmedi...kendin pişir kendin ye hesabı...hala herkes recall diyo başka bişe demiyo...haklı olarak tabiii...

Du Hast
28/11/2010, 02:33
aktif olsa nolcak olmasa nolcak ...? sistem tek...servomotor...sürekli aktif... olmazsa olmaz yani...araştırmalarıma göre en zayıf halka röleler...onlarda 3 kuruşluk malzemeler ancak memlekette hala o aşamaya gelinmedi...kendin pişir kendin ye hesabı...hala herkes recall diyo başka bişe demiyo...haklı olarak tabiii...
servo motorun arıza yapan parçası o kadar ucuz ve değişimi basitki.
ama servis komple motoru değiştiriyor ayrı konu.
hoş emin olunki değişimden çıkan motorların röle ve sensörlerini değiştirip tekrar kullanıma sunuyorlardır.
hiç bir firma pire için yorgan yakmaz hele fiat :)

smartmavi
28/11/2010, 10:26
servo motorun arıza yapan parçası o kadar ucuz ve değişimi basitki.
ama servis komple motoru değiştiriyor ayrı konu.
hoş emin olunki değişimden çıkan motorların röle ve sensörlerini değiştirip tekrar kullanıma sunuyorlardır.
hiç bir firma pire için yorgan yakmaz hele fiat :)

Buna katiliyorum iste! Takilan parcayi gormüyoruz bile...

Servo motoru degisipte eskisi kendisine teslim edilen arkadas var mi?

samoslu
28/11/2010, 15:05
Bir türlü 80.000 bakımına gidemedim. Bu konudan da bahsedicem. Dediğiniz gibi ne söküyorsa isteyeceğim.

eerku
28/11/2010, 16:56
renault clio larda da bi akrabamın başına geldi, akşam otoparka bırakıyor, sabah aldığında arabanın direksiyonunun aşırı derecede sertleştiğini görüyor. kömür denen birşey varmış, onun zamanla azalıp bitmesinden kaynaklandığı söylenmişti o zaman. belki bu sorunda ondandır? (belki) :D

Tuana
28/11/2010, 17:04
Bugün kredi işini halledip para ve evrakları teslim ettik,salı veya çarşambaya aracımızı teslim alıyoruz nasipse...

1-2 aylık süre veriyorlarmış, gerçekten birkaç gün içinde teslim ediyorlar mı ?

pdr42
28/11/2010, 19:11
benim direksiyon iki defa degisti ilkinde kaza yapmıstım ikncisinde ise direksiyon sola daha kolay saga ise biraz zor donuyordu. ee haliyle kaza yapınca servise gittim yine degistirttim:)) 3 olursa artık papz oluruz herhalde

playertr
29/11/2010, 02:18
Evet aynısı bende de oluyordu ANKRA KAVAKLIDERE servisi sağolsun değiştirdiler :)

StrawBeeRy
29/11/2010, 07:44
var Mert var bu sorunlar evolarda da var 30.000 km ye gelsinler bak gör.

inşallah olmaz çünkü sorun giderildi diye biliyorum ama olursada şaşmamak lazım sonuçta yeni araba ilk defa piyasaya sürüldü ve bir takım eksiklikler normaldir ilk çıkan gp lerdede vardı böyle kronik sorunlar,zamanla düzeltildi.sonuçta city sorunu çıksa bile para almadan değiştiricekleri için pek problem olmaz aslında

alpercabuk
08/12/2010, 13:25
zaten vermiyeceksiniz arkadaşım... Garanti kapsamına sokuluyo...

aracımızın garantısı bıttıyse yıne garantı kapsamına sokuluyormu dostum

samoslu
08/12/2010, 13:27
Evet

Romeo_er2
08/12/2010, 20:12
fiat ın puntodaki en ağır ayıbı oldu bu konu..bukadar satılan bi araç bilmeyen insanlar tarafından bu durum yüzünden karalanıyor..

34ozkankurtuldu34
08/12/2010, 21:17
Merhaba arkadaşlar küçükçekmeceden silivriye kadar herkezi AYDINLI OTOYU tercih etmelerini isterim ilgi ve alaka müthiş çalışanlar yapılacak işlemler hakkında bilgi ve birikimlerini paylaşıyorlar ve yapacak işlemleri harfiyen anlatıyorlar Burak Bey çok ilgili kesinlikle tavsiye ederim... Aracımı malum bir sıkıntıdan dolayı servise bırakmıştım 3 gün kaldı serviste ve sistemde geri çagırılma mevcutmuş cıty muhabetiyle ilgili benim araçta test edildi tork ayarlanacaktı fakat ayar payı olmadıgından direksiyon milini komple degiştirmişler öyle söylediler bakalım eskisinden iyi durumda şuan ve cıty modunda çok hassas olmuş kullanmak istemedim normal kullanıyorum cıty modunda dokunsan kıç atıyor belkide 3 gün aracımdan ayrı kaldıgım için bana öyle geliyor. Kesinlikte bu civarda tavsiye edebilecegim tek servis AYDINLI OTO FİAT YETKİLİ SERVİSİ derim herkeze saygılar. Cıty ile ilgili bence herkez servise gidip aracıyla ilgili geri çagırılma varmı diye sormalı ve ücretsiz gerçekleştiriliyor işlemler...Umarım bilgi anlamında birilerinin işine yarar bunlar...

cembozaci
09/12/2010, 23:00
geçmiş olsun.aynı sorun benimde başıma geldi.2008 reno clioIII hb.servo motoru yanmış.Kızımı kreşe bırakırken oldu kavşaktan dönüyordum.allahtan yavaştım.ama renoyu öttürdüm.çok aradılar özür dilediler.sevis hemen değişti.fiyatı 2 bin lira idi.tekrar olursa ne olacak dedim.bu kadar ucuz atlatamayabilirim.onlarda tekrar olmaz olursa arabayı bile değiştiririz dediler.

cembozaci
09/12/2010, 23:02
geçen hafta sattım clio mu .şimdi evomu bekliyorum az kaldı önümüzdeki hafta gelecek inşallah.

Delidavsan
10/12/2010, 21:43
geçmiş olsun.aynı sorun benimde başıma geldi.2008 reno clioIII hb.servo motoru yanmış.Kızımı kreşe bırakırken oldu kavşaktan dönüyordum.allahtan yavaştım.ama renoyu öttürdüm.çok aradılar özür dilediler.sevis hemen değişti.fiyatı 2 bin lira idi.tekrar olursa ne olacak dedim.bu kadar ucuz atlatamayabilirim.onlarda tekrar olmaz olursa arabayı bile değiştiririz dediler.

Hyundai'de de oldu bu tip sorunlar.
Clio ve Corsa yeni geçti elektro servo direksiyona. Clio'da da baş göstermiş ve kanımda 6 - 7 ay içerisinde Corsa'lardan da duyacağız bu arızayı. Genel olarak bir problem olduğu aşikar. Bir taraftan dua ediyordum diğer markalar da geçse de onlardan da duysak bu problemi. Millet sadece FIAT'a *** atmaktan vazgeçse artık diye. Diğer taraftan da insanın hayatını tehlikeye atıyor bu durum diye istemiyordum. Velhasıl kelam diğer markalarda da başladı sorunlar. Yalnız üst sınıf araçların bir çoğunda var elektro servo direksiyon. Onlarda neden sorun olmuyor anlayamadım.

Honor COOPER
10/12/2010, 21:43
Benim anlamadığım niçin diğer markalardaki gibi elektrik destekli hidrolik yapmıyorlar içine Mıçtın beceremedin yeni modellerde innovasyona git sistemi komple değiştir ama Fiatta yok malesef bu anlayış burnunu dikine Bravodada var umarım puntoda yaşadığımı bunda yaşamam tekrar.

Du Hast
11/12/2010, 01:09
Benim anlamadığım niçin diğer markalardaki gibi elektrik destekli hidrolik yapmıyorlar içine Mıçtın beceremedin yeni modellerde innovasyona git sistemi komple değiştir ama Fiatta yok malesef bu anlayış burnunu dikine Bravodada var umarım puntoda yaşadığımı bunda yaşamam tekrar.
artık çoğu yeni araçta sadece elektroservo direksiyon var
ford ve opel geçiş yapıyor ufaktan