PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj sorunu:(

sanyu
24/11/2010, 21:18
arkadaşlar iyi akşamlar.bugün öğretmenler günü vesilesiyle bir yemek yiyelim dedik ama malesef buruk bir yemek oldu. Aracımı çalıştırdım 1.vitese taktım kalktım.2.vitese geçeyim derken debriyaj aşağıda takılı kaldı.ayak ucumla dibinden kaldırdım düzeldi.Stop ettim çalıştırdım aynı sorun tekrar etti. Sonra farklı yöntemler denedim.1.vitesten sorunsuz kalktım 3 e taktım debriyaj yine aşağıda.Ayağımla düzelttikten sonra sorun kayboluyor.Yani bu düzeltmeden sonra bütün vites geçişlerini yapıyorum.Durduk yere böyle bir sorunla neden karşılaşmış olabilirim.Baskı balata 10000 km önce değişti.

Kıymatli yorumlarınızı bekliyorum.

Ziyaretci046
24/11/2010, 21:22
debriyaj hidrolik olduğu için bakmak lazım iyice ama üst debriyaj merkezinden yapar.

sanyu
24/11/2010, 21:25
içimden bir ses pahalıya patlıcak gibi diyor

zafer murat
24/11/2010, 21:51
Garantisi devam ediyormu ?

sanyu
24/11/2010, 22:03
garantisi bitti malesef.

sanyu
24/11/2010, 22:12
Bu sorun her bindiğimde olacak mı.Merkeze 120 km bir ilçede yaşıyorum.Giderken yolda bana sıkıntı verir mi?

zafer murat
24/11/2010, 23:29
hiç sıkıntıya girmeyin kaskonuz vardır umuyorum var ise kaskoyu arayın çekici isteyin en yakın yetkili servise kaskoyu bozmadan ücretsiz çeksinler

GP COSKUN
25/11/2010, 00:57
mehmet ali sorunun debriyaj üst merkez arızası
değişmesi gerekli kesinlikle şimdili çekince geri gelyor ama yakında tamamen dipte kalack heberin olsun vakit kaybetmeden değiştir
200 tl civarı

sanyu
25/11/2010, 18:24
sağol coşkun abi.büyük ihtimal dediğin gibi.servise mi değiştirsem yoksa başka bir yere mi? fiyat farkı baya oynarmı.bu konuda tecrübesi olanlar var mı acaba?

zafer murat
25/11/2010, 18:32
serviste değiştirmenizi öneririrm çünkü işçilik ve yedek parça garantisi olacak debriyajın serviste size İŞ KABUL FORM'u açıcaklar servis işlem bitiminde size vericekler o formu saklayın.Aynı sorunu tekrar yaparsa onu ibraz ediceksiniz.

sanyu
25/11/2010, 18:40
sağol zafer.dediğin doğru.ben en iyisi kısa zamanda gideyim.Bizim buranın servisindede bakalım var mı bu parça.geçen sene baskı balatayı siparişle getirtmiştik. Ya benim anlamadığım bu üst merkez arızası neden olur ki?

GP COSKUN
26/11/2010, 03:11
sağol zafer.dediğin doğru.ben en iyisi kısa zamanda gideyim.Bizim buranın servisindede bakalım var mı bu parça.geçen sene baskı balatayı siparişle getirtmiştik. Ya benim anlamadığım bu üst merkez arızası neden olur ki?

genelde çoğu servisin elinde bulunmuyor ve siparişle geliyor bu arızayla karşılaşmanız durumunda en azından 1 gün aracınız serviste kalabiliyor
arızanın sebebine gelince merkezin içindeki lastikler aşınıyor yırtılıyor veya
çeperlerinden kaçırma yapıyor merkez arızalanıyor
genelde tüm hidrolik debriyajlı araçlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur

zafer murat
26/11/2010, 10:47
hidrolik debriyaj demişken normal debriyajlar gibi değilde sürekli kavrama noktası değişirmi misal bazen en allta kavrayıp bazende azcık yukarda kavraması bunun bir özelliğimidir.?

Karadush
07/12/2010, 03:38
zafer murat;

Değişmez dostum. Değişmeye başlar ise yani yukarda kavramaya başlar ise debriyaj balatan beni değiştirmen gerekiyor demeye başlar onun haricinde sürekli değişken kavramalar yapmaz.

Yukarda konuyu açan arkadaş debriyaj üst merkezinden hidrolikler fışkırmadan bir an önce serviste yada iyi bir ustada al soluğu. Eğer merkezi değiştirmek istersen tamamen orjinali ile 148 TL + kdv olması gerek.

Sorununun temeli üst merkezi sağlam bir ustaya söktürüp açtırırsan eğer içersinde serçe parmağın kadar tıkaç şekli gövde boyun baş üçlüsünü oluşturan bir parça göreceksin bu parça muhtemelen sende formunu kaybetmiş ve kırılmaya yakın bir hal almıştır dua et yemek ten sonra kırılmamış kırılsa idi kaput altı hidrolikle ve debriyaj kolunu da ne kadar kaldırsan iş göremeyecek halde bulkurdun.

Tamiratına gelince o parça tek başına satılmıyor malesef ya merkezi değiştireceksin yada güzel bir tornacıda anlattığım parçayı yaptırıp contalarıda yenileyip taktıracaksın ustuna ustan dikkat etsin debriyajın havasını güzelce alsın sıkıntı yaşama.

Kriminal
07/12/2010, 08:40
Neden olurkı bu arıza...?