PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntolarımızın savrulması !!!

kaaneroglu_15
18/04/2007, 22:11
arkadaşlar çok başıma geldi bu olay.benim puntom çok çabuk kıç atıyo.el frenine gerek yok nerdeyse.bunu nasıl engelleyebiliriz???

emre
18/04/2007, 22:14
:D yay + 204/40/17 njant lastik ha bide kule gergisi

Fangio
18/04/2007, 22:15
daha önceden bi konu bi başlık altında açılmıştı ama hatırlayamadım şu an eğer biraz forumu karıştırırsan bulabilirsin işin sırrı arkadaşım senin sol ayağında başka bişeyde deil benim arabamda güvenlik paketi memcut sende var mı yok mu bilmiyorum ama bu olay sürücü kaynaklı bişey yoksa her virajın bi sürat limiti var onun dışına çıkıldığında araçlarımızın kayması normal...

ama başka bi nedenden kaynaklandığını düşünüyosan tartışır gene burada çözüme kavuştururz konuyu...:ok:

multijet
18/04/2007, 22:17
Bence araç kıç atmakdan ziyade önden kayıyor, arkanın savrulmasından ziyade keskin virajlara hızlı girince kafadan kayıyor.

microab
18/04/2007, 22:19
Belli yaşlarda olan arkadaşların arabaları kıç da atıyor--savruluyor da,kanları deli akıyor ondan :D ...

the_Algn
18/04/2007, 22:24
Limiti zorlarsanız kıç ta atar , önden de kayar taklada atar ...çözüm: ESP

Fangio
18/04/2007, 22:26
Belli yaşlarda olan arkadaşların arabaları kıç da atıyor--savruluyor da,kanları deli akıyor ondan :D ...

Vallahi Ali abimiz haklı bu konuda :) kafadan kayma problemi lastiklerinden de olabilir az evvel dediğim başlığı bulabilirsen sorularına cevap bulucaksın bence...:ok:

Fangio
18/04/2007, 22:30
şimdi gördüm aracının fotolarını kazasız belasız cezasız kullanman dileği ile öncelikle...aracında orjinal jant ve lastik var o lastiklerinde limitleri bayaa sınırlı öncelikle lastiklerden başlayabilirsin benim gibi :) ama asıl iş gene sende bitiyo sol ayağını ayarla biraz daha kayma problemin çözülecektir...

kaaneroglu_15
18/04/2007, 22:38
haklısınız birazdaha sakin hareket etmek lazım.yay ve geniş taban lastik alana kadar...yinede sağoluun..

GaladrieL
18/04/2007, 22:40
genç ya, dayanamıyo :p kıpır kıpır kannn

kaaneroglu_15
18/04/2007, 22:41
buarada forumumuz mükemmel.5 dk içinde herkes elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyor.çok şanslıyız.

emre
18/04/2007, 22:44
valla benim arabayla 90 ile savurduğum virajları 130la çok rahat alıyorum hıza karşıyım ama arada yanlamak çok zevkli oluo bu arada esp falan yalan oluo belli bi hızdan soora :D

OzzY
18/04/2007, 22:45
lastik havalarınıda bi kontrol ettir.

kaaneroglu_15
18/04/2007, 22:46
yaşlandık yav.ne genci.ehliyeti geçen sene aldık ama şöförlükte 3-4 yıllık tecrübemiz var :) hehhe şaka biyana puntonun karizması yeter.ister kaysın ister kaymasın...

buarada lastiklere kaç basçaz?foruma bakmadım ama..aldığım gibi duruyo havaları..

oz_06
18/04/2007, 22:48
Bence araç kıç atmakdan ziyade önden kayıyor, arkanın savrulmasından ziyade keskin virajlara hızlı girince kafadan kayıyor.

arda cok dogru demiş araba kıctan kaymıyo kafadan kayıyo
bi keresinde az daha ucuyodum :icon_ohmygod:

kaaneroglu_15
18/04/2007, 22:51
allah korusun kardeş.dikkat et..

Honor COOPER
18/04/2007, 22:54
bence lastikler en büyük etken.bende dunlop var gayet memnunum lastiklerin ve arabanın yola tutunuşundan
tek handikap rüzgarda yanlardan çok sallanması.

kaaneroglu_15
18/04/2007, 22:59
kesinlikle katılıyorum.

SteinGP
18/04/2007, 23:31
lastikler bridgestone ise her yerden kayıyo hayatımda bu kadar dandik bir lastik görmedim ya

shoparr_
18/04/2007, 23:35
eğer basmıyorsan lastiklere bak,güvenlik paketi biraz toparlar arkadaşlarımın söylediği gibi ancak basıyorsan zaten atar :D

ali abi ben sakin sakin gidiyorum kıç mıç atmaz benim ki:D

dreamerdaddy
18/04/2007, 23:37
Walla benim daha çok hoşuma gidiyo direksiyonu fazladan kırdınmı arka kendini bırakıyor el freni çekmeden etkisi oluyo :D önceden arkadan itişli araba kullandıgımdan biraz hasret kaldım arkayı attırmaya :D...Aslında bunlar bir yana zorladıktan sonra her araç savrulur arkadaşlar dikkat etmek lazım limiti zorlamamak lazım Allah hepimizi kazadan beladan korusun..

Ziyaretçi047
19/04/2007, 00:13
sorun lastiklerinde. havalarını kontrol ettir ve indir. ayrıca lastikleri yediysen de kıç atması normal her araba atar. bunca araba kullandım. punto sınıfına göre en az kıç atanlardan..

Qubee
19/04/2007, 00:45
ben deli kıç atıyom :D her gün geçtiğim tenha bi kavşak var kıç atmayı geçtim direk yanyan dönmeye çalışıyom çoğu kez de başarıyom artık :) önden kayma bi kere meşrutiyete dönerken gaza basınca oldu. yol da ıslaktı arabanın burnu aldı başını gitti. bridgestone lastikler çok dandik hem hemen kıç atıyo hem de abs çabuk giriyo devreye. en kısa zaman da değişecem inş.

Gkhan
19/04/2007, 01:31
lastikleri 30 la şişir derim en azından sana yardımcı olur

Ziyaretçi047
19/04/2007, 07:06
arkadaş bridgestone a dandik demiş :). en kaliteli lastiklerden biridir. sen bi öteki dandik markaları veya çin işi lastik kullan bakalım ne olacak.

civcivx
19/04/2007, 08:20
Bridgestone'un hangi modeli var sizin araçlarda?
Cihan'ın da dediği gibi, Bridgestone en kaliteli lastik üreticilerinin başında yer alır.

ufuk61
19/04/2007, 08:42
bendede brigeston var ama her halde adi olanı b-250 yazıyor bide benim jantlar celik ama yine savruluyorum bu hafta lastikleri değiştircem yokohama alacagım

ABNEW
19/04/2007, 10:02
Bagaja 100-150kg kum atın birşey olmaz:D:D:D
Bizim araçların bir miktar arkadan kayma eğilimleri var maalesef.Ancak esas önemli olan aracın bu kaymadan sonra hemen toparlanabilmesi-kontrol altına alınabilmesi, direksiyon tepkileri oldukça iyi bence...

Qubee
19/04/2007, 10:03
arkadaş bridgestone a dandik demiş :). en kaliteli lastiklerden biridir. sen bi öteki dandik markaları veya çin işi lastik kullan bakalım ne olacak.

dostum biliyom bridgestone lider marka f1de olduğu gibi ama bu fabrikalara özel ürettiği b-250 mi öyle bişey modeli olan lastik çok kötü. Hatta bi arkadaş yazmıştı bridgestone bayisi bile kabul ediyomuş dandikliğini o modelin. ucuza fabrikalara ürettiği lastiklermiş bunlar. Yoksa dünyadaki en iyi markalardan biri benim bildiğim de :)

KeOpS
19/04/2007, 11:13
valla benımkıde atıyo ama bazen lımıtlerı yukseltıyorum nıye attıgını bılıyorum yanı :D
ama dıkkat edın arkadaslar cok zorlamaya gerek yok
diyene bak bıde:D:D:D

Akincl
19/04/2007, 12:32
Arabada ralli genleri var.

gokhan_genc
19/04/2007, 15:31
Yol tutuş bakımından sınıfının en iyi araçlarından biridir GP.O bakımdan araçta herhangi bir sorun yok.En iyisi sen fazla basmamaya çalış... :D

Fangio
19/04/2007, 21:40
lastikler bridgestone ise her yerden kayıyo hayatımda bu kadar dandik bir lastik görmedim ya

ulen senin yaşın kaç daha kaç araba lastiği test ettin :duel: de en dandik lastik diyosun bridgestone için :bansign: :zuhaha:
şaka bi yana yukarıda da belirtildiği gibi yol tutuş için özellikle bizim arabalar için lastik seçimi sırasında bu işin ehli kişilere danışılmasında yarar var.Bridgestone ER 300 Turanza kullanıcı olarak lastiklerimden çok memnunum tavsiye ederim...

civcivx
19/04/2007, 22:23
B-250 konusunda bişey diyemem ama bende de ER 300 Turanza var. Gayet memnunum. Diğer aracımızda da aynı model lastik var. Zaten benim bagajda kafadan 100 kg ağırlık sürekli olduğu için, kayma sorunu ile pek karşılaşmıyorum :D

utku952
19/04/2007, 22:28
b 250 ler fabrika çıkışlı takılyormuş. ayrıca bnmki ni deiştirmek için baya uraştım sipariş falan verdiler yani brdgstne b 250 eski bi lastik ve bayilerde yok :) hbrnz olsn

h k
19/04/2007, 23:03
b 250 ler fabrika çıkışlı takılyormuş. ayrıca bnmki ni deiştirmek için baya uraştım sipariş falan verdiler yani brdgstne b 250 eski bi lastik ve bayilerde yok :) hbrnz olsn

iki ayri lassa/bridgestone bayisi b250 lerin piyasaya satisa verildigini ama hic kimsenin bu lastiklerden almadigini söyledi.

ancak 175*65*15 lastik ölçüsü zor bulunan bir ebat olduğundan lastikleriniz bu boysa bulmak zor olur mutlak.

b250 leri en yeni honda civiclerde de görüyorum. onlarinda default lastigi olmus.

SteinGP
19/04/2007, 23:09
ulen senin yaşın kaç daha kaç araba lastiği test ettin :duel: de en dandik lastik diyosun bridgestone için :bansign: :zuhaha:
şaka bi yana yukarıda da belirtildiği gibi yol tutuş için özellikle bizim arabalar için lastik seçimi sırasında bu işin ehli kişilere danışılmasında yarar var.Bridgestone ER 300 Turanza kullanıcı olarak lastiklerimden çok memnunum tavsiye ederim...

abicim benim peder 15 yıl pirellide çalıştı sayısız test antremanına katıldı bende hep yanında oturdum ayrıca dedemde hala manisada pirelli bayisi;)lastik konusunda ellerinden öperim :D ben bridgestone kötü demiyorum ama b250 modeli gerçektende çok kötü,inşallah alessiolarımı aldıım zaman pirelli P-Zero Rosso giydiricem :D

Fangio
20/04/2007, 00:26
abicim benim peder 15 yıl pirellide çalıştı sayısız test antremanına katıldı bende hep yanında oturdum ayrıca dedemde hala manisada pirelli bayisi;)lastik konusunda ellerinden öperim :D ben bridgestone kötü demiyorum ama b250 modeli gerçektende çok kötü,inşallah alessiolarımı aldıım zaman pirelli P-Zero Rosso giydiricem :D

Pirelli dedin mi bi de P-Zero dedin mi akan sular durulur vallahi ama hamurları yumuşak diye pek tercih etmedim ben.Alfa 156 sı olan arkadaşım taktı ve gerek yol tutuş gerekse sürat performansından çok memnun ama arabalarımız kapasiteleri belli olduğundan sanırsam P-Zero lar fazla gelebilir sana düşüncesindeyim...:ok:

SteinGP
20/04/2007, 00:32
fazla gelceğini bende biliyorum ama süper bi lastik ya,ömrü 30bin km diyolar ama mutlaka takıcam:Dbelki konfor açısından olmayabilir ama aqua-planing,yanal ivmelenme ve pist zamanlarında pirelli her zaman hepsinden iyidir ;)

tangozcan
20/04/2007, 00:46
Arkdaşlar merak ettim ssizin puntoların farbrika çıkış lstikler bridgestone mi?benim arabanın pirelli ?:S

tempesty
20/04/2007, 00:51
bütün mesajları okudum arkadaşlar bencede bizim araba arkadan değil önden kyma eğilimi gösteriyor genelde ve bencede kendi sınıfında en iyi yol tutuş gp de olduğuna bende inanıyorum..ayrıca evet bu bridgestone b250 modeli lanet ötesi bir lastiktir kesnlikle ben 1 yıl kullandım iğrenç bir lastik..şu anda kumho ecsta 215 40 17 ve K&W 30 mm yay var arabayı kaydırabilene aşkolsun walla :)

SteinGP
20/04/2007, 00:54
çoğunda bridgestone var fabrika çıkışlı sen şanslısın :)

nejatb
20/04/2007, 05:05
arkadaslar punto sınıfında en iyi yol tutusa sahip araclardan biridir. olay biraz kullanıcıda bitiyor. abartıp rallli soforu tadında kullandıgınızda tabiki kıcı bası atacaktır. heh heh.

bu arada aracın espli olması ve lastik capı ust modellerinde daha yuksek, o ayarda olmasında fayda var.

bridgestone'un default gelen lastik modeli de adidir. bora arkadasın dedigi b250 ama aynı firmanın cok klas lastikleri de var. sanıyorum turanza birinci mi ne gelmisti. (lastik alırken tarihe bakmayı unutmayın.)

kisin maksimum 10 gunde bir, yazında iki-uc haftada bir lastik havalarınıza baktırın.

en sonunda kullanırken abartmayın. :)).

Korhan
20/04/2007, 08:31
Benimkiler Continental. İdare eder ama değiştireceğim zaman yumuşak bir lastik alacam inşallah.

smtg
20/04/2007, 14:52
arkadaşlar geçenlerde discoveryde bir araba belgeseli izledim.. küçük çaplı modifiyeler yapılıyordu bmw6 serisi bir araca.. ön süspansiyonlara eşik çıtasımı köprü çıtasımı tam adını hatırlayamıycam bir aparat takıldı.. 2 süspansiyonun üstüne bir demirden çıta kondu ve sabitlendi.. çok basit bir sistemdi.. uzman kişi yok tutuşunu %30 arttıracağını söyledi.. özellikle virajlarda daha dengeli bir dönüşe sahip oluyormuş araç..

acaba bizim araçlarada böle bir aparat takılabilir mi..? bilgisi olan var mı..?

NesT
20/04/2007, 16:01
Benimkiler Continental. İdare eder ama değiştireceğim zaman yumuşak bir lastik alacam inşallah.
Bendeki lastikler de continental. Birisi bu markanın iyi olduğunu söylemişti. Hatta kendisi şoför makam aracına bunu aldırdım. dedi.

venomtigris
20/04/2007, 21:53
keşke fabrika çıkışı lastikler michelin olsaydı.. b250 ile maliyeti düşürüyorlar sanırım?

Daywalker
21/06/2007, 12:55
Unutmayın ki Formula 1 araçları dahil olmak üzere her araç arkadan da kafadan da kayar. Tek konu öncelikle kendinizin sonrasında da altınızdaki araçların limitlerini bilmek ve fazlası ile zorlamamak. Ayrıca araç kaymadan sona kendini toparlayabiliyorsa öncelikle bunu dikkate almak lazım. Nasıl olsa toparlar diye kaydır dilediğince demek değil anlatmak istediğim. Olmadık durumlarda yaşanacak sorunlara en iyi tepkiyi verebilmesi en önemli artı olmalı bence kullandığınız araçta.

Bülent A.
21/06/2007, 15:19
Hayır etkilemez.
Elbette yaylarında veya amrtisörlerinde sorun olursa farklı yay olduğu için garanti dışı kalıyor o kısım.

ufukbzk84
21/06/2007, 17:15
Ya Ben Virajlarda Limitleri Zorluyorum Bazen Aşiri Bişi Yapmadiktan Sona Kaydiğini Hissetmedim... Ama Eğer S,z,n Atiyosa Aşiri Bişiler Yapiosaniz Iş Lastik Ve Yaylarda Bitiyo...

gurik
21/06/2007, 18:04
kitapçıkları okumak gerekli...:vertag00:

Honor COOPER
21/06/2007, 22:26
benim eski aracım olan fiestada b250 vardı berbattı yüksek yol sesi-konforsuz sürüş ve daha 20000km de özelliğini kaybetmişti.gp de dunlop var bridgestone göre mükemmel ötesi bana göre.

06kaymak
21/06/2007, 23:00
savrulma icin arka fren ayarlarina bir baktirin....

tempesty
21/06/2007, 23:07
ben sorum bu arabaya kule gergisi takamayız süspansiyon kafalarının konumu uygun değil yanıtını aldım ama bilemiyorum..

ufukbzk84
22/06/2007, 12:32
bende pirelli var fabrika çıkışlı nası oluyo... neye göre brigdstone veya pirelli koyuyolar...ayrıca bende bi kere mudanya yoluda yerler çamurdu araba kaydı kıçında ama çabuk topladım...direksiyon anında tepki veriyo... kaymasından çok bu önemli bence... corsaq kullandım bi virajda attı kıçı toparlayana kadar akla karayı seçtim araba acemiliğindenmidir yoksa punto alışkanlıklarındanmıdır kayıcağını tahmin etmedim ter boşaldı valla toplayana kadar bide emanetti zaten araba...

webercis
22/06/2007, 13:27
arkadaşlar benim de gp kışın 10 veya 20 km süratle bile kıç atıyor.bunu kendi açtığım konuda yazmıştım.ama inandıramadık.gerçekten de araba çabuk savruluyor.güvenlik paketi yok.

pdr42
22/06/2007, 14:20
ben bunları okudukca virajalara dahada korkarak girmeye basadım

the_Algn
22/06/2007, 14:27
arkadaşlar benim de gp kışın 10 veya 20 km süratle bile kıç atıyor.bunu kendi açtığım konuda yazmıştım.ama inandıramadık.gerçekten de araba çabuk savruluyor.güvenlik paketi yok.
Abi verdiğin değerler çok ilginç. 10km ve 20km ile bir araç Normal Trafik kullanımında ve yollarda kıç atmaz. Olayı detaylı yazarsan bizde bilgilenmiş oluruz. Belki senin araca özgü bir prblem vardır.

baycep
22/06/2007, 14:39
Eskiden yayı ve lastikleri değiştirmeden önce arabam savruluyordu. şu an kesinlikle süper kaçla girersem gireyim virajda savrulma hissetmedim görmedim...

webercis
22/06/2007, 17:54
Abi verdiğin değerler çok ilginç. 10km ve 20km ile bir araç Normal Trafik kullanımında ve yollarda kıç atmaz. Olayı detaylı yazarsan bizde bilgilenmiş oluruz. Belki senin araca özgü bir prblem vardır.
Bak Ali kardeş, kış vakti dümdüz yol ve yerde yaklaşık 20 cm kar var.Dediğim gibi hızım en fazla 20 km.yolda bir de teker izleri var.birde baktım ki kaldırıma çıkmışım.allahtan yavaştım.ön tanponun altı çatladı.pek bi hasar yok.gittim iki tane lassa aldım.öne taktım, biraz daha iyi oldu sonrasında

ceyms_cem
23/06/2007, 00:53
Bak Ali kardeş, kış vakti dümdüz yol ve yerde yaklaşık 20 cm kar var.Dediğim gibi hızım en fazla 20 km.yolda bir de teker izleri var.birde baktım ki kaldırıma çıkmışım.allahtan yavaştım.ön tanponun altı çatladı.pek bi hasar yok.gittim iki tane lassa aldım.öne taktım, biraz daha iyi oldu sonrasında

Mehmet kardesım genelde savuruyo fakat bahsedılen hızlarda savrulması bence buzlu yollarda daha cok basımıza gelebılır onuda kar lastıgı takarak engellıyebılırız fakat 80 veya 100 km hızlarda anı serıt degıstırmelerde yanı makaslarda arabayı toplamakta zorluk cekıyorum lastıgım genıs olmasına ragmen toplamıyo sorun var bencede bıraz dengesız galıba makasa gelmıyo :wink:

ABNEW
23/06/2007, 01:32
Belki de benim aracımda birşey vardır:D Yol tutuş, savrulma vb tüm konularda sınıf standartlarının da bir miktar üstünde araçlarımız.Bir de zorlamadan sonraki kaymalarda da aracı toparlamak çok zor değil...

SteinGP
23/06/2007, 02:11
arkadaşlar geçen gün gerçekten çok feci savruldum az kalsın bariyerlere etiket oluyordum hızımda çok fazla değidi üstelik!bunu bir çok defa yaşadım ama hızımda 70-80 km/s arasıydı dolayısıyla korktum..bunun üzerine bir slogan buldum çünkü bunu lastiklere bağlıyorum.."Bridgestone B250 ile her viraj bir drift":D

pdr42
23/06/2007, 08:45
yaw 10 km 20 km hadi karlıydı da 80 km ile savrulması ilginc arkadaslar yoksa sizlerin orada viraj kavramı 90 derecelik acımı saka bi yana valla ben arabayı pek zrolamadım ama bunların yayları iyi diye virajlara iyide giriyorum ama hadi bakalım simdi gel de korkkma

the_Algn
23/06/2007, 10:04
Abi karlı buzlu yollarda bu tür bir duruma düşmene neden olan şey Lastiktir. Çükü süspansiyon sistemi ile alakalı birşey değil. Yol tutuştan kastettiğim şey yüksek limitlerdeki süspansiyon etkisi. Bende 77hp active var lastikler dynamiclere göre daha dar yani tamamen normal kullanıma yönelik ve geçenlerde Otoyol bağlantı yolunu bilirsiniz tam tam 360lik açıydı aşağı eğim trafikte yoktu denedim 60dan 90 a kadar hızlandım hiçbirşey yok belki 95i de zorlardı 100üde bence araçlarımızın viraj hızları gayet iyi ki ben son limiti bulamıyorum nedense. Diğer arkadaşların araç savruluyor hesaplarını nasıl yaptığını merak ettim , fizik kurallarına aykırı şekilde direksiyonu kırarsanız tabiki araç savrulur ama bu size araçların yol tutuşu hakkında fikir vermez.. Örneğin şerit değiştirme testini boş trafikte deneyin "bir şeritte giderken aniden sol şerite geçin sonra tekrar sağ şerite geçin. Ben yağmurlu havada 80 e kadar deneyebildim araç bir gram savrulmadı üst limiti ordada bulamadım.. Otomobil deriglerinin yol tutuş testlerini lütfen bakın arkadaşlar araçlarınızı o şekilde deneyin bence...yoksa ne olduğu belirisiz mühendislikle alakası olmayan yanlış eğimli bir viraja 60la girip direksiyonuda duyarsızca kırarsanız araç savrulur...

the_Algn
23/06/2007, 12:07
Bunları okuduktan sora bugun bursa çevre yolunun bağlantısında ufak bir yol tutuş testi yaptım.. Araç viraj içinde fren yapıldığı takdirde hemen arkayı bırakıyor ancak direksiyon çok kararlı çalışıyor ve hemen kontrol altına alınıyor..Yani virajlara limitlerinde girildiği takdirde problem yaşatacağını sanmıyorum...
viraj içinde freni bende merak ediyorum...EBD+ABS ne yapacak diye...

SteinGP
23/06/2007, 12:34
viraj içinde freni bende merak ediyorum...EBD+ABS ne yapacak diye...

hiç bir işe yaramıyor sakın deneme derim virajda frene basmayı buz üstünde gidiyormuşsun gibi bi anda havalanıyor sanki araba...

the_Algn
23/06/2007, 12:35
hiç bir işe yaramıyor sakın deneme derim virajda frene basmayı buz üstünde gidiyormuşsun gibi bi anda havalanıyor sanki araba...
iice merak ettim şimdii...:))

SteinGP
23/06/2007, 12:39
valla alicim denemesi bedava ama sonuçları kötü olabilir ben yinede boş bir alanda dene derim denemek istiyorsan..

the_Algn
23/06/2007, 12:43
valla alicim denemesi bedava ama sonuçları kötü olabilir ben yinede boş bir alanda dene derim denemek istiyorsan..
Canım limitleri öğrenmek için denicem geniş ve boş (trafiğe kapalı) bir yolda ..sonuçları paylaşırım. önmli olan direksiyon açısını değiştirmeden müdahale etmeden virj çizgisinde kalabilcek mi kalamayacak mı? Birde frenaj esnasında şerit değiştirme

the_Algn
23/06/2007, 12:59
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/712-abs-esp-msr-asr-bas.html
video 3 teki gibi bir düzenekle yol tutuş ve fren limitleri anlaşılır.

grande06
23/06/2007, 13:21
walla yalarım takılı değil ama komho lastik 215 40 17 ile viraj 150 mütiş yaylı düşünemiyorum walla ama lastiğin çok faydası ve zararı var
modele göreee...

grande06
23/06/2007, 14:00
En kısa sürede bir yay taktırmak istiyorum ama amortisörlerin garanti dışı kalması beni biraz düşündürüyor...!

hiç bişi olmaz çok önemli bi sorun da olursa eskiler takar öle gidersin anlaşılmaz ;)

blackpunto35
23/06/2007, 16:36
arkadaşlar ilk başta aracımız fabrika çıkışı olarak standart kullanım için üretilmiş bir araç yani yüksek performans ı olmayan bir araç gerek motor gerek alt takımı araçlarımızı zorlayarak bir viraja girdiğimizde bize süprizler hazırlamaya uygun bir araç bende ani dönüşlerde biraz hızlı girdiysem aracımın burnu da kıçıda atıyor 2 seçenek var ya daha dikkatli kullacağız yada garantiyi bir kenara bırakıp gerekli modifiyeyi yapacağız yay - kule gergisi vb. ancak şuna katılıyorum lastik seçimi herkezin farklı bir markaya güveni var benim de tercihim Michelin sert bir lastik değil yumuaşak ta değil tam orta karar bir çok kez kullandım hiç başımı ağrıtmadı birde hala üretiliyormu bilmiyorum ama pirelli vizola p5000 flash ın kıç atma sorununu p5000 ile çözmüştük

grande06
23/06/2007, 16:47
aslında birazda sürücüye bağlı %50 si diyebilirim viraja nasıl girdiği kontrolü ve bunu gibi şeyler kullanmayı bilmeyip girersek herzaman yaşarız bunu yada dikkatsiz girersek bir ralli, şöförüne en dandik arcı verin her viraja he rarbayla her hızla girer yani demek istediğim kullanan kişinin gaz firen ayarı viraja giriş kontrolü dreksiyon tutuşuda cok önemli lastiğin de çok yumuşak olması iyideğil orta değerde olmalı bence çok yumuşak oluncada şöle bir sorun cıkıyo ortaya ! zemind esıcak olduğu için çok yumuşuyo ve kontrol zorlaşıyor görüşlerim böyle...

fox41
23/06/2007, 17:24
Her zaman kullanacagın bılecen yolda ona göre gidecen.önden cekerlı aracla vıraja hızlı gırmek hata vırajda gaz basarak araca ivme kazandırmak merkez kac kuvvetının etkısıyle racın savrulmasına olanak saglar.Sürücü aracını iyi tanıması lazım

ABNEW
23/06/2007, 22:56
Haklısın Abdullah, tabi arkadan itişler de yine aynı:)

Er-NnN
24/06/2007, 13:37
önden çekerlerde kontrol bence arkadan çekerlere göre her zamn daa yüksek vites düşüp önü çektirerek kurtarmak çok daa kolay... :)

Euphrates
11/05/2010, 23:48
g.punto aynı sınıf araçlar arasında en iyi yol tutuşa sahip araçtır. bence aracında hiç bir sorun yok, yay falan taktırırsan tabiki faydası olur ama bozuk yokta seke seke gidersin. virajı dönerken direksiyon hareketini sert yapıyor olma ihtimalin çok yüksek... benim kullandığım kadarıyla punto uygun kullanım ile virajları yılan gibi dönüyor.

haa bir de bazı sürücüler aracı sürekli city modunda kullanıyor, aracında city varmı bilmiyorum ama bu sistem direksiyonu çok yumuşattığından virajı hissetmeni ve senin tepkini olumsuz yönde etkiliyor.

saygılar,

GP COSKUN
11/05/2010, 23:52
g.punto aynı sınıf araçlar arasında en iyi yol tutuşa sahip araçtır. Bence aracında hiç bir sorun yok, yay falan taktırırsan tabiki faydası olur ama bozuk yokta seke seke gidersin. Virajı dönerken direksiyon hareketini sert yapıyor olma ihtimalin çok yüksek... Benim kullandığım kadarıyla punto uygun kullanım ile virajları yılan gibi dönüyor.

+1000

Romeo_er2
12/05/2010, 01:00
ankara istanbul arası en sıkı virajları bile 180-200 le aldım titreme bile olmadı..+esp sağolsun :D

bu arada hort :S 2007 topic i :D

brabus
12/05/2010, 10:36
selamlar
bakalım ben de ikinci el aldım diye aracı zorlamadım ama limitlerini merak ediyorum ben de denediğimde paylaşırım.
95 bg 3K modeli aracım, 54 binde arka lastikler değişmemiş. Çok da yeni duruyor kışın değiştireceğim. Önler geçen sene Dunlop yapılmış.

brabus
12/05/2010, 10:40
ankara istanbul arası en sıkı virajları bile 180-200 le aldım titreme bile olmadı..+esp sağolsun :D

bu arada hort :S 2007 topic i :D

ESP devreye giriyor mu? ESP kritik durumda girer, üreticinin belirlediği limit aşıldığında örnek Volkswagen'de hemen girebilir ama Alfa romeo'da çok geç girebilir. 180-200 le alınabilecek bir virajsa, ESP'siz de dönülebilir. Tabi limit aşımı durumunda kontrol sende olur patlayabilirsin de.

Açıkçası genel olarak şöyle bir düşüncem var düz yolda 220 olan limiti olan bir önden çekişli aracın 180-200'le en sıkı virajı sağlıklı alması zor ancak geniş ve açısı az olan viraj olması lazım, bu da sıkı olmuyor bence :) Ankara istanbul arası yolunu da pek bilmiyorum açıkçası

silentscream
12/05/2010, 10:46
Genelde sakin sakin viraj alırım...Araçta tek kişi isem bazen şeytan "hadi bişiler yap" diyor işte...Virajda cok gaz verirseniz kafadan kayma eğilimi gösteriyor ancak kontrol edilebiliyor.Hızlı girmene rağmen makul gaz verince araç tümüyle tatlı tatlı kaymaya başlıyor ama yine kontrol edilemeyecek gibi değil..
Tabi bu ıslak yol şartlarında biraz daha dikkat etmek anlamına geliyor.
Genel olarak araçlarımızın yol tutuşu gayet başarılı - ki benim aracımda ESP yok-
Dengeli olmasının bir sebebi heralde arka lastiklerin yere tam paralel değil de birkaç derecelik açıyla durması.

Saygılar.

sowhat788
12/05/2010, 10:57
Spor yay varsa ve lastiklerinizde uygunsa yol tutuşu çok sağlamdır gp nin

hsyn28
12/05/2010, 11:02
İzmit İstanbul otobanında arac 120 yle giderken bi sorun yok canavar gibi fakat 130 la felan arasıra 180 le giderken araba sanki seke seke gidiyormus gibi oluyor.bu sizin araclarda da var mı hele 140 la felan tır yada kamyonun yanından gecerken sanki altına kacacakmıs gibi gidiyor.sol seritte giderken viraja girince kamyonla felan cıkamıycam korkusu yasıyorum.bu arada ESP yok ne işe yarar onuda tam anlamıs deilim zaten ama.görüslerinizi bekliyorum hazır konuyuda hortlaşmışken.Birde 185-65-15 lastik havaları ne olmalıdır ön ve arka için lastiklerden kaynaklıda olabilir diye düsündüm yeni arac sonucta.viraja 90 ve üstü girmek yay ve jantsız zaten ucuyomus gibi oluyo.

sowhat788
12/05/2010, 11:14
Pazar akşamüstü Ankara dan İstanbula döndüm yol notları vereyim;

-195*60*15 lastik
-3,5 H&R yay
-1,4 77 HP

- 110-140Km aralığında süratle geldim daha çok 120-130 Km ortalamalı - 4 saat sürdü
- Eğim yakaladığımda 160-170 km lere çıktığım oldu
- Ortalama yakıt 6,9 Lt
- Virajlarda savrulma hiç hissetmedim
- Kamyon ve tır olayında tabiki hissediyorsunuz (her arabada hissedilir fizik kanunlarıyla alakalı)

brabus
12/05/2010, 12:16
185-65-15 lastik havaları ne olmalıdır ön ve arka için lastiklerden kaynaklıda olabilir diye düsündüm yeni arac sonucta.

benim araçta da 185-65-15 lastik var, Spor paket lastik jantı. Kitapçıkta ön 32 arka 29 yazıyordu. Ben her ikisine de aynı bastım 32. Lastik basıncını yalnız günün ortalama sıcaklığında lastikler soğukken kontrol etmende fayda var.

bu konuyu ben test etmiştim, yazın sabah lastik basınçlarını kontrol ettim. Sonra öğle sıcaklığında izmir kuşadası yaptım. Otobanda (70) ve yaklaşık 10 km virajlı yollarda bol frenli aracın limitlerinde gittim. Yanılmıyorsam önler 7 bar fazla çıktı arkalar da 3 veya 4 bar :) Araç alfa 156, 1.6 'ydi. Lastikler 205 x 55 x R16 v lastik.

smartmavi
12/05/2010, 16:26
Daha önce de yazmıştım, punto'da arkadan savrulma eğilimi var. Ne hikmetse yeni Dunlop performans serisi lastiklerimle bu daha da belirgin hale geldi.. Savrulma için öle yüksek hızlara da gerek yok. 60-70 gibi hızlarla kelebek kavşaklardaki bağlantı yollarına girince bile savrulabiliyor; Bir kaç defa asr'yi hissettim-ayağınız frende değilken araba kesik kesik fren yapıyor-tutunamayan tekerleğin asimetrik yönündeki tekerlek frenliyor-en azından ben öyle hissediyorum.

Mesela sağa doğru devamlı viraja gireyim, sol arka teker kaymaya başladığı anda sağ ön de kesik frenlemeler hissedilebiliyor. (Sanırım lastiklerin tur sayısını algılayan sensörler var).

Du Hast
12/05/2010, 17:08
ankara kırıkkale arası hergün gidip geliyorum
kırıkkale - ankara istikametinde, elmadağı rampasına gelmeden 10 km önce sert virajlar vardır.
403 otobüsler 90 km hız ile rahat sayılacak şekilde dönüyorlar ben 125 gibi bir hızla girdim (gps de 125 yazıyordu kadranda 133 - 135 arası birşeydi) arkası tatlı tatlı kaydı
arabanın karakteristiği budur. lastikler, jantlar, yaylar herşey stok halde...

arabanın sınırlarını bildikten sonra hiç bir sorun teşkil etmez...

brabus
12/05/2010, 17:13
Can senin dediğin gibi biz de deneyeceğiz bakalım. Açıkçası çok bir şey beklemiyorum. Ayrıca çok doğru bir bilgi vermişsin. Kadran'daki hıza çok güven olmaz ~%5 Sapma varmış. lada Samara'm vardı fabrika max. hızının düz yolda 20 Km üstüne çıkabiliyordu, aynı şekilde Doğan'lar da öyleydi. Ah o zamanlar GPS yoktu gerçek hızı görelim :)
Oto Motor Spor Dergisi 100 Km'de sapmasını hesaplıyordu.

sabanci
12/05/2010, 19:08
215_40_17'' jant lastikle kesin çözüm arkadaşlar tabiki aşırı zorlamadığınız takdirde :)

sakinkaradas
12/05/2010, 19:47
ben 3 ay oldu alalı yaklaşık 4bin km yol yaptım.hiç arabanın kaydıgını hissetmedim.bence sürücü ile alakalı bir durum.

pdr42
13/05/2010, 00:59
her aracın limiti farklıdır diye birsey yanlıs bir bilgi zira esp hıza gore degil aracın virajda savrulmaya baslamasında devreye girer bu 40 da olabilir 90 da 200 de olabilir amac aracı yolda cizgide tutabilmek. savrulma konusuna gelince nasıl bir viraja nasıl bir hızla girdigiinize bagla ama ben aracın yol tutuusundan memnunum fakat. önden kayma olayı gecen bir basıma gelid. cok hızlı degildim virajda hatta gobek vardı ufak onu gecip yoluma devam etmem gerekiyor gonekte kucuk bir gobek ama hızlı olmamama ragmen kafadan kaydı. sasırdım bu hzda kaymasına. arkadan degil ama bence onden sıkıntı var

makeles
13/05/2010, 01:12
çekişten düşerek viraj alırsanız önden çekişli araçlar kaymaya meyillidir.. arkadan itişlilerde çekişten düşerek kayma daha az olur çünkü motor freni arkaları yavaşlatırken önü toparlamayı kolaylaştırabilir..

her aracın limiti vardır yol şartlarına göre değişir ama limitler standart yollarda test edilip karşılaştırma yapmak doğru olur..

bu arada Grande Punto yol tutuşunda sınıfında en iylerden sport olanlar özellikle..

Romeo_er2
13/05/2010, 01:32
ESP devreye giriyor mu? ESP kritik durumda girer, üreticinin belirlediği limit aşıldığında örnek Volkswagen'de hemen girebilir ama Alfa romeo'da çok geç girebilir. 180-200 le alınabilecek bir virajsa, ESP'siz de dönülebilir. Tabi limit aşımı durumunda kontrol sende olur patlayabilirsin de.

Açıkçası genel olarak şöyle bir düşüncem var düz yolda 220 olan limiti olan bir önden çekişli aracın 180-200'le en sıkı virajı sağlıklı alması zor ancak geniş ve açısı az olan viraj olması lazım, bu da sıkı olmuyor bence :) Ankara istanbul arası yolunu da pek bilmiyorum açıkçası

esp devreye girmedi tabiki..ama girebileceği durumda sağolsun yardım ediyo :D

makeles
13/05/2010, 02:19
ankara istanbul arası esp'yi devreye sokabilecek pek bir viraj yok gibi, kışın işler değişir tabi..
iğneada yolunu bilenler varsa bana katılacaklardır şahane virajlar peşi sıra ve esp test etmek istiyorsanız birebir,
cesaret ister tabi bir taraf uçurum gibi diğer taraf dağ tepe.. :)

city değiştirdikten sonra esp nin sisteme tekrar tanıtılması gerekiyor diye biliyorum..
yanlış hatırlamıyorsam tekerlekler arasında 4nm den fazla çekiş kaybı yada artışı varsa esp devreye giriyor diye biliyorum..
en azından benimkini o şekilde ayarladılar cihaza bağlıyken görmüştüm.. :)
acaba o değeri 2-3nm yapıp esp nin daha erken devreye girmesi sağlanabilir mi?

brabus
13/05/2010, 10:11
Daha önce de yazmıştım, punto'da arkadan savrulma eğilimi var. Ne hikmetse yeni Dunlop performans serisi lastiklerimle bu daha da belirgin hale geldi.. Savrulma için öle yüksek hızlara da gerek yok. 60-70 gibi hızlarla kelebek kavşaklardaki bağlantı yollarına girince bile savrulabiliyor; Bir kaç defa asr'yi hissettim-ayağınız frende değilken araba kesik kesik fren yapıyor-tutunamayan tekerleğin asimetrik yönündeki tekerlek frenliyor-en azından ben öyle hissediyorum.

Mesela sağa doğru devamlı viraja gireyim, sol arka teker kaymaya başladığı anda sağ ön de kesik frenlemeler hissedilebiliyor. (Sanırım lastiklerin tur sayısını algılayan sensörler var).

yeni dunlop performans lastikleri ile bu kadar kolay arkadan savruluyorsa yandık.
Cumartesi full aracı test edicem, 50bin km yapmış benim stok lastiklerle :)
Keşke güzel rot balansçı bulsam da öyle test etsem. Bu arada istanbul'da hafif yokuş aşağı virajlı nereyi tavsiye edersiniz sakin bir yer olması gerekiyor?
Ayrıca kız kardeşime ve kı arkadaşıma da trafikte araç tecrübesi kazandıracağım nerelerde böyle çalışma yapabiliriz çok sakin trafikli.
bu haftasonu işim çok :)

brabus
13/05/2010, 10:18
her aracın limiti farklıdır diye birsey yanlıs bir bilgi

bu bilgiyi yukarda ben verdim, kesinlikle de doğru bir bilgi.
Örnek Mercedes A Sınıfını, ML Serisi kullanırsanız, araç savrulmaya başladığı anda devreye girer. Güvenlik çok önemli.
Ama biraz daha sportif bir araç kullanırsanız örnek Alfa Romeo, ESP belli süre sonra devreye girer.
Bunu bir çok makale'de okudum. Yukarda verdiğim örneklerde araçlarda kendim de test ettim.
Bence bu konuda yanlış biliyorsun.

brabus
13/05/2010, 10:22
esp devreye girmedi tabiki..ama girebileceği durumda sağolsun yardım ediyo :D

ben hala anlamış değilim nasıl en sıkı virajları 180-200 le aldığını Formula 1 araçları 10-15 metre genişlikteki piste; orta düzey virajları 160'la alıyor :)

hsyn28
13/05/2010, 10:25
araba 10 numara oldu arkadaslar dün benzincide lastik havalarına baktım 45 cıktı 4 lastikte arac yeni diye aklıma gelmedi bile bastan böyle bişi olabileceği hemen 30 a düsürdüm lastikleri ne sekme ne savrulma sabah sarıyerden samandıraya patlattım geldim bahceköy yolundaki virajlarda 90 la banamısın demedi:)

brabus
13/05/2010, 10:26
ankara istanbul arası esp'yi devreye sokabilecek pek bir viraj yok gibi, kışın işler değişir tabi..
iğneada yolunu bilenler varsa bana katılacaklardır şahane virajlar peşi sıra ve esp test etmek istiyorsanız birebir,
cesaret ister tabi bir taraf uçurum gibi diğer taraf dağ tepe.. :)

city değiştirdikten sonra esp nin sisteme tekrar tanıtılması gerekiyor diye biliyorum..
yanlış hatırlamıyorsam tekerlekler arasında 4nm den fazla çekiş kaybı yada artışı varsa esp devreye giriyor diye biliyorum..
en azından benimkini o şekilde ayarladılar cihaza bağlıyken görmüştüm.. :)
acaba o değeri 2-3nm yapıp esp nin daha erken devreye girmesi sağlanabilir mi?

2. Paragraftaki bilgiler için Teşekkürler. Matıken öyle çekiş kaybını ayarlayabiliyorlarsa belirli bir aralıkta her şey ayarlanabilir. Bir arkadaşa ODB2 bağlantısı almıştım kendisi üst düzey yazılımcı, ODB2 üzerinden nerdeyse tüm bilgileri görüyor, bayağı yazılım da geliştirdi. Yol bilgisayarı olmayan araçlara grafikli yol bilgisayarı gibi. Ona sorayım, ESP vs bilgilerini görebiliyor mu değiştirebiliyor mu diye.

1. paragraf konusunda ESP'yi düz yolda 50'ye giderken bile sokulabilir tabi. Demek istediğin normal kullanımda sokulabilecek viraj yok diyorsan haklısın :)

hsyn28
13/05/2010, 10:29
yeni dunlop performans lastikleri ile bu kadar kolay arkadan savruluyorsa yandık.
Cumartesi full aracı test edicem, 50bin km yapmış benim stok lastiklerle :)
Keşke güzel rot balansçı bulsam da öyle test etsem. Bu arada istanbul'da hafif yokuş aşağı virajlı nereyi tavsiye edersiniz sakin bir yer olması gerekiyor?
Ayrıca kız kardeşime ve kı arkadaşıma da trafikte araç tecrübesi kazandıracağım nerelerde böyle çalışma yapabiliriz çok sakin trafikli.
bu haftasonu işim çok :)
hafta sonu cumartesi gündüz veya hafta içi öglen bahceköy fatih ormanları yolundan zekeriyaköy yoluna kadar istedigin türden yol var denemek için ama önce bir kere basmadan git gel.tecrübe içinde az cok biliyorlar galiba eger öyleyse temde sürdür biraz sonra E 5 ten geri gelin istedigin gibi olurlar ben öyle yapmıstım.

brabus
13/05/2010, 10:29
araba 10 numara oldu arkadaslar dün benzincide lastik havalarına baktım 45 cıktı 4 lastikte arac yeni diye aklıma gelmedi bile bastan böyle bişi olabileceği hemen 30 a düsürdüm lastikleri ne sekme ne savrulma sabah sarıyerden samandıraya patlattım geldim bahceköy yolundaki virajlarda 90 la banamısın demedi:)

bu kadar kolay düzelmesine sevindim bak. uzun yolda 32 - 34 de basabilirsin. Biraz daha az yakar :)

hsyn28
13/05/2010, 10:35
bu kadar kolay düzelmesine sevindim bak. uzun yolda 32 - 34 de basabilirsin. Biraz daha az yakar :)
tesekkür ederim kardesim pekala ön lastikle arka lastik havaları aynı mı oluyor yoksa aralarında fark var mı önler kac arkalar kac bu arada lastik 185/65/15.

brabus
13/05/2010, 11:26
tesekkür ederim kardesim pekala ön lastikle arka lastik havaları aynı mı oluyor yoksa aralarında fark var mı önler kac arkalar kac bu arada lastik 185/65/15.

rica ederim, bunu aynen cevaplamıştım bir önceki sayfada o mesajı aşağıda paylaşıyorum.
biraz daha detay vereyim; Ön 32 , arka 29 diye hatırlıyorum ama tersi de olabilir. Önde daha çok ağırlık olduğundan arka 29 olması mantıklı tabi 4-5 kişi bindiyseniz biraz daha çok basman gerekecek arkaya.

benim araçta da 185-65-15 lastik var, Spor paket lastik jantı. Kitapçıkta ön 32 arka 29 yazıyordu. Ben her ikisine de aynı bastım 32. Lastik basıncını yalnız günün ortalama sıcaklığında lastikler soğukken kontrol etmende fayda var.

bu konuyu ben test etmiştim, yazın sabah lastik basınçlarını kontrol ettim. Sonra öğle sıcaklığında izmir kuşadası yaptım. Otobanda (70) ve yaklaşık 10 km virajlı yollarda bol frenli aracın limitlerinde gittim. Yanılmıyorsam önler 7 bar fazla çıktı arkalar da 3 veya 4 bar Araç alfa 156, 1.6 'ydi. Lastikler 205 x 55 x R16 v lastik.

makeles
13/05/2010, 20:09
2. Paragraftaki bilgiler için Teşekkürler. Matıken öyle çekiş kaybını ayarlayabiliyorlarsa belirli bir aralıkta her şey ayarlanabilir. Bir arkadaşa ODB2 bağlantısı almıştım kendisi üst düzey yazılımcı, ODB2 üzerinden nerdeyse tüm bilgileri görüyor, bayağı yazılım da geliştirdi. Yol bilgisayarı olmayan araçlara grafikli yol bilgisayarı gibi. Ona sorayım, ESP vs bilgilerini görebiliyor mu değiştirebiliyor mu diye.

1. paragraf konusunda ESP'yi düz yolda 50'ye giderken bile sokulabilir tabi. Demek istediğin normal kullanımda sokulabilecek viraj yok diyorsan haklısın :)

evet kastettiğim normal kullanımda esp'nin zor devreye girdiği.. tekerlerin bir tarafını stabilizeye diğer tarafı asfalta alıp bir de manevra yaparsanız anında devrede..

bvulgari
13/05/2010, 20:36
valla ben passat ıda savurdum a3 ü de..zorlarsan hepsi savrulur hocam..gayet normal bazen hafif gazlı kullanıyorum abartmadan hiç savrulma yok benim kinde..