PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : katkı maddeleri

yamtar00
18/04/2007, 16:19
çeşitli yerlerde performans artıcı ve yakıt tasarruflu yağ katkı maddeleri var.
bizim arabalarda kullanılması uygunmudur?
bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

Korhan
18/04/2007, 16:24
Yağ katkısı kullanmaya gerek yok bizimkilerde. Kullanılan yağ zaten 20.000 km giden kaliteli bir yağ. Bu tip katkılar garantiyi de etkileyebilir ayrıca.
O katkılar daha çok eski tip motorlarda kullanılıyor.

yamtar00
18/04/2007, 16:25
Yağ katkısı kullanmaya gerek yok bizimkilerde. Kullanılan yağ zaten 20.000 km giden kaliteli bir yağ. Bu tip katkılar garantiyi de etkileyebilir ayrıca.
O katkılar daha çok eski tip motorlarda kullanılıyor.
çok teşekkür ederim. Az daha ikna ediyolardı beni

ABNEW
18/04/2007, 16:31
Bence de herhangi bir katkıya gerek yok...(Yakıt ya da Yağ)

dejavu
18/04/2007, 16:42
bencede kesinlikle yoktur...
hele hele yağ çok önemli...
bizim motorlar yuksek basınç altında çalışan motorlar....o yuzden yağ seçimine çok iyi dikkat etmek gerek....... ne olduğunu bilmediğimiz yağları motora koymayı akıldan bile geçirmemek gerek...

oz_06
18/04/2007, 16:49
aman ha kardeş sakın yag katkısı koyma zaten ince yağ kullanılılıyo yagın özelligini bozarsın
yakıt katkısı hic kullanma çunku katalizoru perte cıkarırsın hic gerek yok sen yagını ve suyunu duzenlı kontrol et yeterli :D

yamtar00
18/04/2007, 17:16
hepinize çok teşekkür ederim asla kullanmam artık
(nerdeyse ikna olmak üzereydim)

Ziyaretçi047
18/04/2007, 19:03
aman ha kardeş sakın yag katkısı koyma zaten ince yağ kullanılılıyo yagın özelligini bozarsın
yakıt katkısı hic kullanma çunku katalizoru perte cıkarırsın hic gerek yok sen yagını ve suyunu duzenlı kontrol et yeterli :D

abartmışsın biraz arkadaşım. arkadaşım katkıları gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. ama şunu söyleyelim. katkı kullanmanın bir zararı olmaz fakat yarar da hissedemeyebilirsin zira aracın çok yeni. koyduğun katkılar hiçbir sisteme zarar vermez fakat gereği de yok diyebiliriz. 3 depoda bir felan yakıt katkısı koyabilirsin bir zararı olmaz enjektörleri temiz tutar. ama yağ katkısına bence de şimdilik gerek yok.

pdr42
18/04/2007, 19:23
ya buarada bu 10 binde değişen lyag 30 bindemi değşecek naısl oalcak alaksız ama konuyla

Ziyaretçi047
18/04/2007, 20:02
benzinli yağ değişimi 20 binde bir. 10 binde değiştiysen erken değişmişsin 30 de değiş. titizim diyorsan 20 de değiş

Honor COOPER
18/04/2007, 22:46
bor power yada motorsilk için ne düşünüyorsunuz.bana biraz mantıklı geldi 1 kere koy 150k km git.%5 tasarruf minumum vaad ediyorlar kısa sürede amorti eder kendini eğer öyleyse.

Muhendis06
19/04/2007, 07:06
Arkadaslar, bahsi gecen katkilar gerek yag gerekse yakit icin olsun, kesinlikle kullanilmamalidir. Bunun teknik olarak bircok sebebi vardir. En basta gelen sebeplerden birisi, oncelikle bu katkilarin yag ve yakit ile reaksiyona girerek ongorulemeyen kimyasal etkilesimler yaratmasidir. Aracinizin ornegin yag keceleri ve contalari sadece yag formulasyonuna gore uzun omurlu olacak sekilde imal edilir. Koyacaginizz katkilar kecelere ve contalara zarar verebilir ve sizdirmazlik ozelliklerini kaybettirebilir. Ornegin sadece sentetik yag ile calismak uzere tasarlanmis bir motora mineral yaglar koyarsaniz yine kecelere zarar verdirebilirsiniz. Yakit konusunda ise, kullandiginiz katkiniz yakitla ne derece homojen karisabildigini nereden bileceksiniz? Bunu oturup laboratuvarda test edebiliyor muyuz? Bu katkiyi depoya koyduktan sonra, icerideki tortulari cozdurup yakit filitresini, hatta enjektorleri tikamayacagini hanginiz garanti edebilir? Yakit hortumlarinizi vaktinden once ozon asinmasina maruz birakip birakmayacagini hangimiz ongorebiliriz? Yakit hortumlari ve filtreler de sadece ornegin dizel araclarimizda EN 590 normuna uygun yakit icin uretilirler. Hicbir uretici, sistemi musteriler katki koyacak diye ona uygun gelistirmez. Isin dogrusu katki koymamaktir. Umarim anlatabildim :)

ufuk61
19/04/2007, 08:47
valla ben servise sormuştu gereklimi diye bana gerek yok demişlerdi hatta yağ değişimde orjinal selena moto yağı kullandılar

dejavu
19/04/2007, 15:30
Arkadaslar, bahsi gecen katkilar gerek yag gerekse yakit icin olsun, kesinlikle kullanilmamalidir. Bunun teknik olarak bircok sebebi vardir. En basta gelen sebeplerden birisi, oncelikle bu katkilarin yag ve yakit ile reaksiyona girerek ongorulemeyen kimyasal etkilesimler yaratmasidir. Aracinizin ornegin yag keceleri ve contalari sadece yag formulasyonuna gore uzun omurlu olacak sekilde imal edilir. Koyacaginizz katkilar kecelere ve contalara zarar verebilir ve sizdirmazlik ozelliklerini kaybettirebilir. Ornegin sadece sentetik yag ile calismak uzere tasarlanmis bir motora mineral yaglar koyarsaniz yine kecelere zarar verdirebilirsiniz. Yakit konusunda ise, kullandiginiz katkiniz yakitla ne derece homojen karisabildigini nereden bileceksiniz? Bunu oturup laboratuvarda test edebiliyor muyuz? Bu katkiyi depoya koyduktan sonra, icerideki tortulari cozdurup yakit filitresini, hatta enjektorleri tikamayacagini hanginiz garanti edebilir? Yakit hortumlarinizi vaktinden once ozon asinmasina maruz birakip birakmayacagini hangimiz ongorebiliriz? Yakit hortumlari ve filtreler de sadece ornegin dizel araclarimizda EN 590 normuna uygun yakit icin uretilirler. Hicbir uretici, sistemi musteriler katki koyacak diye ona uygun gelistirmez. Isin dogrusu katki koymamaktir. Umarim anlatabildim :)

+ bilmem kaç milyon kez

Lewent
19/04/2007, 16:13
valla ben servise sormuştu gereklimi diye bana gerek yok demişlerdi hatta yağ değişimde orjinal selena moto yağı kullandılar

Ben de alırken sormuştum, bana da hiç gerek yok, üreticinin tawsiye ettiği yağı we yakıtı kullan hepsi bu demişlerdi...

ugurozer
13/08/2007, 00:31
ben cok arastirdim ve sonucta yuzyılın bulusu odulunu alan butun amerikan ordusu ve nasada kullanılan katki maddesi olan ve hatta bazi almanya fabrika cikisi araclarina uygulanan (bmw ford gibi markalar dahil) motorsilk cls bondu civic ime uyguladım aracin daha rahat calistigini daha isteki devirlendigini gordum yaklasik 50 bin km oldu bu uygulama sonrasi halen yakıt degerkeri sehirici yaklasik 1.5 sehir disi degerlerim yaklsik 0.5 L 100 km de daha dusuk. Bilgilerinize sunarim arkadaslar

şekerlioğlu
13/08/2007, 00:48
[/QUOTE]Shell & Turcas Petrol A.Åž. - Sürücüler için (https://www.shell.com/home/content/tu-tr/suruculericin/yakitlar/akaryakitpompafiyatlari/akaryakitpompa_280606.htmlyağ) yağ üreticileri kesinlikle tavsiye etmiyor ilgilenirsen
Castrol Türkiye - BİNEK ARAÇLAR (https://www.castrol.com/castrol/subsection.do?categoryId=73020002&contentId=6006939)