PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabahları yol bilgisayarındaki mesaj nedir?

ahurkan
17/11/2010, 20:10
:whoosh00:Arkadaşlar malum havalar soğuyor..Sabahları arabayı çalıştırırken bazen marş sayısı 3-4 buluyo..Bu normal mi? Filtreler değişti..Yakıt aldığım yerde güvenli..Daha havalar eksi derecelere düşmedi..Akü yada kızdırma bujilerinden şüpheleniyorum.Ekranda lambaları da yanmıyor..

İkinci ve en önemlisi sabah marş sırasında "Excess radiat fuluid temper.Stop off engine" şeklinde uyarı veriyor..Bunun anlamı nedir?

muratx41
17/11/2010, 20:15
hararet ile ilgili birsey forumda konusu var

GP COSKUN
17/11/2010, 20:29
aracın aküsünün şarz seviyesine bir baktırın
akü bitik olduğunda yada zayıfladığında akünün şarzı sabahları ilk çalıştırmada az olduğu için bu uyarıyı verebiliyor
normalde uyarı motor suyu sıcaklığının fazla olduğunu söylüyor ama
daha önce başına gelen arkadaşlar akü değişimiyle sorunu hallettiler
bilginize

StrawBeeRy
17/11/2010, 20:58
aracın aküsünün şarz seviyesine bir baktırın
akü bitik olduğunda yada zayıfladığında akünün şarzı sabahları ilk çalıştırmada az olduğu için bu uyarıyı verebiliyor
normalde uyarı motor suyu sıcaklığının fazla olduğunu söylüyor ama
daha önce başına gelen arkadaşlar akü değişimiyle sorunu hallettiler
bilginize
coşkun abi gereken açıklamayı yapmış teşekkür ederiz..
bendede vardı böyle bir sorun aküyü değiştirerek hallettim

bariskaplan
18/11/2010, 16:12
belki yardımcı olabilir; bende motor fanı ve klima açıkken çalıştırmaya çalıştırdığım zaman yapıyordu genellikle radyatör suyunu max seviyeden 1 kaç cm aşağı aldım şimdi öyle bir arıza vermiyor.marş'a basarken farlar vs gibi elektronik aksamı kapatıp denersen sanırım böyle bir sorunla karşılaşmayabilirsin. umarım yardımcı olur.

ozdem
18/11/2010, 21:06
Aynı sorun 1 ay önce bende de vardı, akü değişti...

ahurkan
18/11/2010, 23:31
Arkadaşlar bazen bir marşta..bazende 4-5 marşta çalışıyo ben anlamadım..aküden olsa her gün yapar..

ozdem
18/11/2010, 23:36
Arkadaşlar bazen bir marşta..bazende 4-5 marşta çalışıyo ben anlamadım..aküden olsa her gün yapar..

Ekim başında havalar birden soğuduğunda aynı sorun başladı
ve dediğiniz gibi her gün olmasada sık sık yapıyordu.
Havalar ısındı uyarı mesajı gitti ama bir iki hafta sonra servise
götürdüğümde aküyü kontrol ettiler ve değişti...

ahurkan
19/11/2010, 21:18
Bende hemen servise götüreyim..

ahurkan
21/11/2010, 21:44
Akü denmiş.Yüzde 68 dedi.Ama soğuk havalarda çalışmada zorluk çıkarırmış..

faithless1905
22/11/2010, 13:32
volana da zarar veriyor bence hemen değiştirin

ahurkan
22/11/2010, 23:51
acaba sabahları kızdırma bujilerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Gerçi uyarı lambası da uyarı vermiyor?

GP COSKUN
23/11/2010, 01:52
acaba sabahları kızdırma bujilerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Gerçi uyarı lambası da uyarı vermiyor?

akünün şarz durumu zayıfsa kızdırma bujileri tam ısınmadığı için motorunuz geç çalışıyordur

chief
23/11/2010, 20:58
"Aşırı radyatör sıvısı sıcaklığı. Motoru kapatın" demek.
Arızayla ne derece alakalı bilemem. Belki de akü sorununda, sistem böyle bir hata veriyordur.

ahurkan
24/11/2010, 19:39
aküyü değiştirmek gerek, anlaşılan.

fatihhhh
16/12/2010, 07:52
bende de oldu.
arabayı artık çok seyrek kullanıyorum, hatta nerdeyse hiç kullanmıyorum, ondan kaynaklımı acaba? servise gitmek istemiyorum çünkü arabayı sadece hafta sonları çok kısa mesafelerde kullanıyorum.
benim farlar hep açıktır.
kontakla yanar, kontakla kapanır.
artık aradcı stop etmeden önce farlarımı ve müzik ve sıtma sistemlerini felan kapatayım, belki radyatör suyunu maksimum sevyeden 1-2 cm aşşağıda alabilirim(burda bir arkadaşın yaptığı gibi. bakalım bu sorunu çözecekmi?
olmazsa servisin yolları taştan... :)

fatihhhh
17/12/2010, 07:41
sanayiye gittik, yalan değilse akü arızalıymış, aküyü değiştik.
şimdilik problem düzeldi gibi.
eski(fabrika çıkışlı, 2007 nisan trafiğe çıkışlı) akü VARTA marka 50 amperlik aküymüş.
FIAT a kızdılar bu kadar düçük amperli akü mü olur diye.
sonra yerine POWER marka 60 amperlik akü taktık.
mutu, inci ve power, aynı kalitede akülermiş.
sırf isimlerinin türkçe olmasından dolayı mutlu yada inci akü takmalarını tercih ederdim ama güvendiğimiz ustanın elinde bu akü varmış.
120 tl ye el emeği dahil takıldı.

Genius
17/12/2010, 08:13
Multijet motorlarin ilk marsta ihtiyac duydugu amper miktari benzinli araclardan daha fazla oldugu icin eksik olmasi durumunda sikinti yaratiyor. Ayni akuyu benzinli bir motorda bulunsa bir sure daha kullanilabilir. Bu sorunlari yasamamak adina bende akumu 72 amp'e yukselttim.

smartmavi
17/12/2010, 08:13
Evet aküden. İki gün önce ben de değiştirdim. Arada aynı uyarı bende de çıkıyordu. Artık yok.

Soğuk havalarda kızdırma bujileri çok daha uzun çalışıyor. Kontağı çevirip marş yapmadan önce 30 saniye bekleyin. Çok daha kolay marş yapacaktır.

Bu arada akümü kendim değiştirdim, eski aküyü ne yapmalı sizce? Ekonomik değeri var mı?