PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri Manevra Kabiliyeti

Lordrivendel
18/04/2007, 09:18
Arkadaşlar Merhaba;
Cumartesi gününden beri GP'm var. İlk arabam olduğu için oldukça heyecanlı ve "sakınan göze çöp batar" modundayım :)
Açıkçası daha önceden doğru-dürüst sürüş tecrübemde yok. Bu araçla geri manevra yapmak bana oldukça zor geldi. Arka cam ile yan camlar arası mesafe çok büyük (stop lambalarının olduğu kolonlar) bu nedenle geri manevralarda çok zorlanıyorum.
Siz böyle bir problem hissettiniz mi? Yoksa bu acemiliğimin verdiği bir rahatsızlık mı? Yada yan aynalar geri manevralar için her zaman yeterli bir unsur mudur?
Teşekkür ederim.

ORACLE
18/04/2007, 09:21
Valla ben bunun yüzünden aynaları kullanma konusunda profesyonel oldum resmen. :D
Tek çaren aynaları daha iyi kullanmayı öğrenmen. Ben artık kafamı arkaya bile çevirmiyorum geri manevralarda.

ufuk61
18/04/2007, 09:28
Valla ben bunun yüzünden aynaları kullanma konusunda profesyonel oldum resmen. :D
Tek çaren aynaları daha iyi kullanmayı öğrenmen. Ben artık kafamı arkaya bile çevirmiyorum geri manevralarda.
abime katılıyorum

Akincl
18/04/2007, 09:28
Zamanla tecrübe kazanırsın.

ilk zamanlar aracın nerde bittiğini kestirmesi zordur.ne kadar iyi şöför de olsan

bu böyledir.görüş konusunda aynaları kullanmak zorundasın.

park ederken sağ aynayı en aşağı indir.çizgiyi daha net görürsün

GaladrieL
18/04/2007, 09:34
yaklaşık 8 yıldır bisürü tür araç kullandım, ama ilk defa GP mi aldığımda bi paralel park için dakikalarımı harcamıştım.. tabii birde aman bişey olmasın, daha yepyeni endişesi olunca, iyice zorlaşmıştı iş.. ama zamanla artık arabanın hacmi senin vücudun gibi oluyor..bu acemilik sürecinde temkinli olmayı ve tedbiri elden bırakmayıp, gerekirse 2 manevra fazla yaparak sakince davranmanı öneririm.. zamanla sende tek vücut olmaya alışırsın GP'n ile.. kazasız belasız sürüşler dilerim, hayırlı olsun..

dagored
18/04/2007, 09:43
Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız ve de keyifli sürüşler dilerim :ok:

Arkadaşlarımın da dediği gibi; bu birazda arabaya alışmanla alakalı birşey, alıştıktan sonra eminimki hiçbir zorluk çekmeyeceksin :)

MOZDİ
18/04/2007, 09:53

bende aynen katılıyorum :)

Korhan
18/04/2007, 10:23
yaklaşık 8 yıldır bisürü tür araç kullandım, ama ilk defa GP mi aldığımda bi paralel park için dakikalarımı harcamıştım.. tabii birde aman bişey olmasın, daha yepyeni endişesi olunca, iyice zorlaşmıştı iş.. ama zamanla artık arabanın hacmi senin vücudun gibi oluyor..bu acemilik sürecinde temkinli olmayı ve tedbiri elden bırakmayıp, gerekirse 2 manevra fazla yaparak sakince davranmanı öneririm.. zamanla sende tek vücut olmaya alışırsın GP'n ile.. kazasız belasız sürüşler dilerim, hayırlı olsun..

Aynen katılıyorum. Bir süre sonra kendi ayağının bittiği yer ile aracın tamponunun bittiği yeri aynı hassasiyetle bilebiliyorsun.
0 km arac kullanmak başlarda biraz stresli oluyo.

NesT
18/04/2007, 10:40
Çok önceleri bir abimiz bana geri geri araç kullanırken aynaları kullanmalısın demişti. Niye dediğimde iyi şoför aynalarla geri manevra yapar aynalar heryeri gösterir, demişti. O günden sonra çok denedim kullandığımaraçlarda ama yinede dönüp bakma isteği oluyordu ve bakıyordum. Amaa puntoyu ilk park yerinden geri geri çıkarken döndüm eyvah dedim hemen yanalar baktım oh be dedim yani aynalr süper gerçekten onları kullanmaya alışman iyi olacaktır.
Bu arada haıyrlı olusun kazasın belasın yolculauklar inşallah.
Saygılar

grande
18/04/2007, 10:41
walla ben park sensörü taktırdım.
Fiat yetkili servislerinde 100 YTL.
Ama kul yapısı bir cihaz ne de olsa,yanılma olasılığını göz önünde bulundurarak aynaları da kesiyorum.

Kesinlikle çok büyük bir rahatlık.Hele ki kafayı arkaya döndürmek bana çok büyük bir eziyet gelirdi.
Artık öyle bir derdim kalmadı.Tavsiye ederim.

the_Algn
18/04/2007, 11:00

tamamen katılıyorum :ok:

shoparr_
18/04/2007, 11:58
bende dostlarıma katılıyorum..az pıtlamadım ilk zamanlarımda arkaya..ama artık o bilinen elini yan koltuğa atıp arkaya dönmeler yok..aynalarla anca..

Linos
18/04/2007, 12:00
Bir kaç kere önü ve arkayı kaldırıma vurunca arabanın boyutlarına bir anda alışıveriyorsun! :D

Akıncı'ya katılıyorum; kaldırıma paralel yanaşırken aynaları indir, çok faydasını görürsün ;)

Lordrivendel
18/04/2007, 12:34
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, arkadaşlar.
Park sensörü demek sonradan taktırılabiliyor? Bunu değerlendireyim :)

mavigitar
18/04/2007, 12:36
Öncelikle aramıza hoşgeldin...Aracını güle güle kullan.
Ben de arkadaşlarım gibi sadece aynaları kullanıyorum. Hiç arkaya bakmıyorum ...(Zaten park sensörüm de var. O yüzden epey rahat oluyoo:icon_lol: :dans: )

Keyifli, forumlar....:ok:

ABNEW
18/04/2007, 13:35
Hayırlı olsun GP:) Aracın kalın c sütunları nedeniyle arka görüş biraz kısıtlı tabi ama, denildiği gibi aynalar ve aracına alışman neticesinde herhangi bir sıkıntı yaşamazsız, hoşgeldin...

Ziyaretçi047
18/04/2007, 14:51
evet probleminde haklısın. arka cam çok ufak. ayrıca genişlik çok fazla. malesef bu problem önde de var. özellikle sola dönerken aceba karşıdan gelen araç var mı diyorsun ve aerobik hareketlere başlıyorsun direksoyonda. aynı problem sağdan gelene bakarken de yaşanıyor . hele yan koltukta oturan biri varsa. ama zamanla alışıyorsun. söylendiği gibi o kocaman dikiz aynaları kullanmayı öğren. çok işe yarıyorlar.

civcivx
18/04/2007, 15:46
Hiç arkaya bakmıyorum ...(Zaten park sensörüm de var. O yüzden epey rahat oluyoo:icon_lol: :dans: )

Bunu her zaman yapmanı tavsiye etmem :D

kadoku
18/04/2007, 16:00
@Cem, kesinlikle sana katılıyorum yaşadığın acı tecrübeyi yaşamış biri olarak sadece park sensörüne güvenmemek lazım anladın sen onu :icon_smile_big:

gokhan_genc
18/04/2007, 16:58
Arkadaşların dediklerine ben de katılıyorum.Aynaları daha iyi kullanmayı öğrenmelisin mecburen. :D

Kazasız,belasız...

Ziyaretçi047
18/04/2007, 20:05
Yalnız konu başlığı öyle ki sürekli giresim geliyor. İleri sürüş teknikleriyle ilgili bir konu gibi. Geri manevra kabiliyeti. Geri geri kaçma veya geri giderken elfreni çekme gibi :D:D:D

Lordrivendel
18/04/2007, 20:08
Ehehe valla hic o acidan dusunmemistim, Bursa'da sehir icinde arac park etmek cok zor, hele ki GP gibi gosterisli bir arac olunca canini okurlar. Bende otoparka birakiyorum. Malum otaparkta'da arabayi koyup cikarana kadar 50 manevra gerekiyor her gun ter damliyor bir tarafımdan :)
Sensör yerine bagaja bir otoparkcı koyacam, park etmek istedigimde adam cikacak "gel gel " diye bagiracak bana :)

venomtigris
19/04/2007, 21:07
geri manevra konusunda haklısın. sutunlar çok geniş, görüşü engelleyebiliyor. ama aynalar gerçekten çok yardımcı bu konuda. ben aynaları 90 derceye ayarladım, sürüşte de manevrada da yardımcı oluyor. yalnız kelebek aynalar bana o kadar büyük geliyor ki her zaman park etiğim üstü kapalı garajdan geri geri çıkarken aynaları direklere takacağımı düşünüyorum...
bu arada puntonun burnunun nerede bittiğini kestirmek, arkasının nerede bittiğini kestirmekten daha zor bence. ne zaman park edip tamam biraz daha gidersem tamponu çizicem diyip el frenini çeksem, indiğimde 25 cm yakın mesafe olduğunu görüyorum....

h k
19/04/2007, 21:39
bende hic geri dönmüyorum , park sensörü + yan aynalar yetiyor :)

Lordrivendel
19/04/2007, 23:18
Arkadaşlar bu park sensörünü fiat servisleri takıyor mu hemen? 100 milyon gibi birşey duydum burda forumda ama?

h k
19/04/2007, 23:28
Arkadaşlar bu park sensörünü fiat servisleri takıyor mu hemen? 100 milyon gibi birşey duydum burda forumda ama?

evet servisler takiyor. sanirim tüm servisler bu isi yapiyordu. hatirladigim 100-150 arasi bir seydi. kesinlikle tavsiye ederim , büyük rahatlik gercekten.

Linos
19/04/2007, 23:47
Yanlış hatırlamıyorsam Y.Mahalle Birmot'da 120 YTL. idi...

BaDWoLf
20/04/2007, 00:03
ilklerde banada öyle geldi ama suan çok seri ve iyi manevra alan bir araç olduguna kanaat getirdim.O konuda aracımızda bir suç yok ;) maşallah :) bende hiç geri bakmıyorum, sensör sağolsun ...

nejatb
20/04/2007, 05:13
bakın soyle birsey olmus,

annemi arabayi aldıktan sonra fiattan aramıslar ve ne eksik arabanızda diye sormuslar. anne'de, bizim komsu citroen aldı onda bisiy var geri giderken cik cik cik otuyor o niye yok punto'da demis.

hemen ertesi gun servisten aramıslar, bedava park sensoru takılmıs.

o gunden beri cok rahat etti.

bu arka gorus acısının dusuk olması guvenlik nedeniyledir. evet geri manevra ve park biraz zor ilk baslarda ama alistiktan sonra soylendigi gibi araba ile tek vucut olup, park ustadı olursunuz.

tabi park sensorununde faydali ve gerekli bir gecek oldugunu da ekleyeyim. taktiririsaniz iyi olur.

dreamerdaddy
20/04/2007, 05:48
Ben park sensörüne okadar alıstımki nerdeyse arkama bile bakmayacagım :D ilerde sensörsüz bi araç kullanmaya kalkarsam zorlanıcam heralde park kabiliyetim körelecek :D şu park sensörünü bulandan Allah razı olsun :D özellikle bayan şöförler için biçilmiş kaftan bayanlar yanlış anlamasın küçümsemiyorum ama park ta zorlandıkları bir gerçek...

pascal
21/04/2007, 01:15
öncelikle aramıza hoş geldin. geri geri gitme konusundaki sıkıntılarını anlıyorum ama dert etme sanırım çoğumuzda war o. ama zamanla alışırsın. ben kendi adıma 2 manewra fazla yapıp arkamdakine yaklaşmamayı tercih ediorum :)

armani_
21/04/2007, 03:17
13 senedir aktif sürücüyüm;ilk 1-2 yıl haricinde kafamı geriye çevirmedim aynalara alıştım..arabanla bütünleş vücudunun bir parçası gibi..