PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yağı Azalması Tüketimi Arttırır mı?

nerhal61
11/11/2010, 09:13
Merhaba,

Aracım 9900 km'de ve yağ çubuğu max-min seviyesinin ortasında, hatta birazcık altında denebilir. Hani hep denir ya, 10 bin km'den sonra tüketim azalır diye...Sanıyorum bende tam tersi bir durum var :)

7 bin km'lere kadar 7.5 lt/100 km ortalama var iken şimdi 7.8 lt/100 km'lik bir tüketim ortalamam var.

Motor yağındaki azalma yakıt tüketimini arttırır mı?
Kontrol edilmesi gereken başka yerler var mıdır? Buji vs.?
Son olarak keyfe keder hava filtresini değiştirmiştim Kavaklıdere'de.

Yorumlarınız için teşekkürler

Not: Aracı kullandığım güzergah trafik ilk günden beri hiç değişmedi diyebilirim. Sakin kullanırım ve 9900 km nin 1500 km si ş.dışı sayılabilecek Ankara ş.içi yollarında geçmiştir.

Kriminal
11/11/2010, 09:22
Merhaba halit bey ;

Benim görüşüm etkilemez sadece aşınmayı fazlalaştır elbettekı ses artar...

Hava fıltresını degıstırmenız guzel bısey,motorunuzun hava akışı daha canlı olur ve çekiş daha rahat olmaktadır...

Yağ değiştirme zamanının geldiği için bu seviye normel görünüyor...

Birde havaların soğuk olması yakıt tuketımını mutlaka arttırır..

Saygılarımla....

nerhal61
11/11/2010, 09:49
Merhaba halit bey ;

Benim görüşüm etkilemez sadece aşınmayı fazlalaştır elbettekı ses artar...

Hava fıltresını degıstırmenız guzel bısey,motorunuzun hava akışı daha canlı olur ve çekiş daha rahat olmaktadır...

Yağ değiştirme zamanının geldiği için bu seviye normel görünüyor...

Birde havaların soğuk olması yakıt tuketımını mutlaka arttırır..

Saygılarımla....

Teşekkürler Deniz Bey,

Cevabınız da bir soruyu doğuruyor. Motor aşınıyorsa yağ azaldıkça neden yağın tamamen bitmesini bekleriz (minimuma inmesi, yağ değişim periyodunun beklenmesi), yağını tamamlamak gerekmez mi?

Ve de ; aşınması artan bir motor zaten yüzde 25 lerde seyreden verimini daha da düşürmez mi benzinli bir motorun? Ayrıca aşınmalar güç kaybı ve buna bağlı olarak yakıtı arttırmaz mı?

Selamlar

Kriminal
11/11/2010, 09:55
Teşekkürler Deniz Bey,

Cevabınız da bir soruyu doğuruyor. Motor aşınıyorsa yağ azaldıkça neden yağın tamamen bitmesini bekleriz (minimuma inmesi, yağ değişim periyodunun beklenmesi), yağını tamamlamak gerekmez mi?

Ve de ; aşınması artan bir motor zaten yüzde 25 lerde seyreden verimini daha da düşürmez mi benzinli bir motorun? Ayrıca aşınmalar güç kaybı ve buna bağlı olarak yakıtı arttırmaz mı?

Selamlar

Yağın bitmesini bekleyipte yag degıstırene rastlamadım hıc...

Dizel araçlar azda olsa yağ eksıltmesı yapar yag eksılen araçta fazla aşınmadan guc kaybı ve buna baglı yakıt tuketımıde artar...

Sizin bahsettıgınız sevıyeler normal sevıyelerdır eger yağ çubuguna baktıgınızda en dıpte olsaydı (işaretli yerın altı)o zaman bır sorun teşkıl ederdı ki sizin aracınız zaten periyodık bakıma gırmeye cok az kalmış...

nerhal61
11/11/2010, 10:11
Yağın bitmesini bekleyipte yag degıstırene rastlamadım hıc...

Dizel araçlar azda olsa yağ eksıltmesı yapar yag eksılen araçta fazla aşınmadan guc kaybı ve buna baglı yakıt tuketımıde artar...

Sizin bahsettıgınız sevıyeler normal sevıyelerdır eger yağ çubuguna baktıgınızda en dıpte olsaydı (işaretli yerın altı)o zaman bır sorun teşkıl ederdı ki sizin aracınız zaten periyodık bakıma gırmeye cok az kalmış...

Anladım. Yani yağın azalmasının da bir limit var ve ben o limitler içindeyim sanırım. Min.un altına inerse aşınma olur yani, ya da aşırı olur...

Bu arada benzinli araçlara garanti dışında kalmaması için selenia koyulmalı demişti Kavaklıdere Müslüm Bey, yani ben castrol istiyorsam koyamam anladıgım kadarıyla...Bizim yağ değerleri nedir?

Kriminal
11/11/2010, 10:16
Anladım. Yani yağın azalmasının da bir limit var ve ben o limitler içindeyim sanırım. Min.un altına inerse aşınma olur yani, ya da aşırı olur...

Bu arada benzinli araçlara garanti dışında kalmaması için selenia koyulmalı demişti Kavaklıdere Müslüm Bey, yani ben castrol istiyorsam koyamam anladıgım kadarıyla...Bizim yağ değerleri nedir?

Fabrıka çıkışı önerilen yağ selenia,fakat castrol da cok guzel bır yag ve ben hep castrol kullanıyorum...

nerhal61
11/11/2010, 10:26
Fabrıka çıkışı önerilen yağ selenia,fakat castrol da cok guzel bır yag ve ben hep castrol kullanıyorum...

Garanti ile ilgili sorun yaşadınız mı? Sıfır mı aldınız aracınızı?

Kriminal
11/11/2010, 10:43
Garanti ile ilgili sorun yaşadınız mı? Sıfır mı aldınız aracınızı?

Sıfır almıştım fakat birmot castrol koyuyordu garantıyle ılgılı sorun yaşamadım

fire
11/11/2010, 21:06
yağın eksilmesi sarfiyatı artırmaz.
yağın bitmesi yatakların canını okur.

Du Hast
12/11/2010, 01:28
aşınma olması için yağ basıncının düşmesi lazım. yağ basıncının, yağ seviyesi ile alakalı olarak, aşınma yaratacak kadar düşmesi için baya baya azalması lazım. yağ çubuğu, yağa değemezken bile karterin içinde, yağ pompasının çekeceği kadar yağ olur. zaten yağ lambası yanmaya başladığında yağ basıncı kritik seviyeye düşmüş yada durmuş demektir.
kısacası sizin aracınızda yağ seviyesi normal şartlarda sayılır, tüketim ile yağ seviyesinin drekt olarak alakası yoktur :)

Misafir
12/11/2010, 09:31
[QUOTEBizim yağ değerleri nedir?[/QUOTE]

Bizim araçlarımızda dizelde 5w30 , benzinlide 5w40 selenia kullanılıyor.

Kriminal
12/11/2010, 10:11
Ben yazın 10-40 kullanıyorum..Zaten sıcak memleket o kadarda ınce yaga gerek yok dıyorum :)

karakushasan
12/11/2010, 12:05
bence araç garantideyse hiç beklemeyin çünkü okadar yağ eksiltmesi normal değil biyerde kaçak vardır die düşünüyorum ayrıca yağ eksiltme önemli bir sorun bence motor yeri gelir yağsız bile bir süre çalışır ama ömründen baya bi ömür gider...

karakushasan
12/11/2010, 12:06
Ben yazın 10-40 kullanıyorum..Zaten sıcak memleket o kadarda ınce yaga gerek yok dıyorum :)

abicim nasıl 10 40 kullanıosun senin dizel değil mi yaw 10-40 benzinli için değilmiydi ben mi yanlış haturlıyorum:)

ABNEW
12/11/2010, 12:23
Yağ eksilttiyse tamamlanabilir ama çubukta 2 çentik arasında olduğu sürece bir sıkıntı olmaz.Yağın minimumun da altına inmesi yakıt tüketim artışından çok daha ciddi sorunlar doğurur.Yağın fazla konması (maksimum üstü) tüketimi arttırır...