PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic vites çalıştırma

alikartal
11/11/2010, 09:11
merhaba 2008 model dualogic aracım var 25.000 km de aracı çalıştırıken marş yaptıgımda N ye alıp otomatik bire geciyordu ama 2 marştır boşta bekliyor bu normalmidir yoksa bir sıkıntıya işaretmidir.
Ben yeni bir punto kullanıcısıyım çok tanıyorum aracımı :(

skyline28
11/11/2010, 09:15
benimde aynı şekilde narşa basınca N de bekliyor kendin 1 e alıyorsun bu normal

alikartal
11/11/2010, 09:17
bende dune kadar kendisi alıyordu neden şimdi birden böle yaptı anlamadım

nerhal61
11/11/2010, 09:22
Evet araba 1 de de olsa kendi N ye atar ve bekler, bunun için artı vitese itersen bire gecer, ya da boşa alıp geri koyarsan 1 e gecer. Evoda böyle...Bence normali de bu..Belki de yeni normale döndü aracınız :)

gemlikli_55
11/11/2010, 09:28
arabayı stop ederken kol hangi viteste ekranda ne yazıyor ben N bırakıyorum
araç çalıştığındada vites konumu ve ekranda yazan yazı nN olduğu için 1 attığımda direk 1 alıyor
sizin konum ve attığı vites sanırım celişiyorki robot şaşırıyor bence

gemlikli_55
11/11/2010, 09:29
Evet araba 1 de de olsa kendi N ye atar ve bekler, bunun için artı vitese itersen bire gecer, ya da boşa alıp geri koyarsan 1 e gecer. Evoda böyle...Bence normali de bu..Belki de yeni normale döndü aracınız :)

katılıyorum +1

alikartal
11/11/2010, 09:35
stop ettigimde bosta bırakırsam bende uyarı veriyordu.Viteste biraktigımda marşa basında ekranda N ye alıp otomatik bire alıyordu .
Şimdi ise araba N kalıyor ben marstan sonra ben degiştirdigimde sorunsuz devam ediyorum.
Kafama takılan neden dune kadar böyle yapıp şimdi bu duruma geçtigi.

nerhal61
11/11/2010, 09:48
stop ettigimde bosta bırakırsam bende uyarı veriyordu.Viteste biraktigımda marşa basında ekranda N ye alıp otomatik bire alıyordu .
Şimdi ise araba N kalıyor ben marstan sonra ben degiştirdigimde sorunsuz devam ediyorum.
Kafama takılan neden dune kadar böyle yapıp şimdi bu duruma geçtigi.

Endişenizi anlıyorum, bence normali şu anda yaşadığınız. Ancak şunu da belirteyim ; arkadaşıma gp 2010 active dualogic aldık ve ondaki vites arttırma ileri dogru idi, evolarda ise geriye dogru + sembolü vardır. Bu yüzden cok da kesin konusmayayım, belki de bir farkı vardır bu anlamda...

Öte yandan arabayı N de mi bırakalım, 1 de mi bırakıp stop edelim konusu tamamen servis çalışanlarının ya da arabayı tanıtan showrrom görevlilerinin bilgisizliği...Bildiğiniz gibi manuel vitesli bir araba boşa atılıp bırakılmaz. El frenine güven olmaz denir ya...O yüzden dualogic de N de bırakılmaz, kaldı ki aracı N de bırakıp stop ederseniz uyarı sinyali verir. Ancak eminim ki birçok kullanıcı dualogic in N de bırakılacağını düşünüyordur. Neden mi? Kartaş ta bana arabayı tanıtan kişi de N de bırakacaksınız demişti. E peki dedim niye ötüyor bu diye sordugumda, o öter abi demişti :) düşünün :)

Moosty
11/11/2010, 10:53
Sizinki normale dönmüş. Olması gereken de bu, dualogic kullanma kılavuzunda yazıyor.

Kılavuza göre aracın viteste bırakılması gerekiyor, kılavuzda da belirtilmiş. Bulunduğunuz eğime göre 1. vites veya geri viteste bırakılmalı. Araç çalıştığında bir kaç saniye içinde vites N ye geçer, hareket etmek için ileri veya geri vitese alın ama vites değişiminin gerçekleşebilmesi için bir kaç saniye bekleyin hemen harekete geçmeyin diyor.

Aracın viteste bırakılması için gerekçeyi de kışın el freninin donabilmesine bağlıyor, kışın el freni tavsiye edilmiyor.

Ayrıca kış demişken, buzlu yolda kalkış için 2. vitesi kullanabilirsiniz diyor, bunun için 1. vitesteyken + yönünde ittirin, 2. vitesin geçtiğini görün diyor.

Son olarak bir de ASR OFF düğmesi var, 2008 lerde var mı bilmiyorum. Kışın zincir takacaksanız ASR yi kapatın diyor, ASR kapalı ise bu düğmenin ışığı yanıyor.