PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Diskler çok ısınıyor

HugemaN
07/11/2010, 20:16
Selamlar Beyler Bayanlar...

Geçen hafta 50.000 bakım için servise gittim ve ön fren disklerimi eğrildiği için tornaya gönderdiler. Gelmesi zaman alacağı için mevcut daha önceden düzeltilmiş bir çift disk taktılar. Bu arada lastiklerimi değiştirdim. Ölçülerinide 195,55,16 dan 205,55,16 ya çevirdim. Fakat buzamana kadar başıma gelmeyenler gelmeye başladı. Frenler ses yapıyor ve disklerim inanılmaz ısınıyor. Balatalarım iyi durumda. Nedeni ne olabilir ?:gome_whi::busted_b:

GP COSKUN
07/11/2010, 20:24
arka frenlerin ayarı düşük ise ön frenler aşırı ısınır

smartmavi
07/11/2010, 21:47
Evet, aynısı benim başıma geldi, dün arkalara gerekli ayar yapılınca normale döndü..

USTA
21/11/2010, 13:08
Arka frenleri kampanalı olan bütün araçlarda bu ayar sorunu ve neticesinde ön disklerin aşırı ısınması ve eğilmesi problemi olur,belli aralıklarla arka kampana ayarlarının yapılması yerinde olur...

GP COSKUN
21/11/2010, 18:34
bu arada yanlış bilgilendirme yapmamak için şunuda belirtelim
normal şartlarda araçlarımızın arka frenleri otomatik ayarlıdır
siz her frene bastığınızda arka frenlerdeki ayar cırcırı otomatik olarak ayar yapar
ancak bu ayara cırcırları zamanla bozulup çalışmaz hale geliyor
işte bu gibi durumlarda arkaların fren ayarı yapılması gerekiyor

OzzY
21/11/2010, 18:48
aşşa yukarı ne kadar zamanda bozulurlar abi?

GP COSKUN
21/11/2010, 18:57
aşşa yukarı ne kadar zamanda bozulurlar abi?

gerekli temizlik bakımı yapılmazsa çabucak bozulabilirler
ama periyodik bakımlarda servislerde arka kampanalar sökülüp
temizlik yapılıyor
şu kadar ömrü var diyebileceğimiz bir parça değil
5000 de de bozulabilir 40 binde gidebilir
burada önemli olan belirli aralıklarla arka kampanaların sökülüp
temizlik bakımının yapılması önemli ozancım

takres
21/11/2010, 19:16
aynı sorun bende de vardı ama en son diskleri tornaya verdiğim de hallettiler

ykaya1983
21/11/2010, 19:29
Bence lastik ölçülerinden de kaynaklanabilir. Puntolar için 205/55/16 lastik ölçüleri çok büyük.Bu ölçüler bravo focus golf gibi c sınıfı araçlarda kullanılıyor.

smartmavi
21/11/2010, 21:29
Arkadaşlar bayramda Datça'ya gittim. Muğla'nın yollarını bilenler beni çok iyi anlayacaklardır. Marmaris'e gelmeden önce dağdan inerken Akyaka'da yol kenarında mola verdim. Havada lastik kokusu vardı; ben yokuş çıkan kamyonlardan falan geliyodur sandım ama meğer benim balatalardan geliyormuş, tesadüfen ön disklere bakarken anladım. 4 kişi yetişkin yolcu ve 100 kg kadar bagajla 4-5 km virajlı bir inişten sonra diskler neredeyse alev alacakmış :)

Mola yerinde ütü gibi sıcaklardı. Daha sonra benzer yollarda frenlemede vites düşürerek motoru da kullandım, nispeten ısınma azaldı.

GP COSKUN
23/11/2010, 02:37
Arkadaşlar bayramda Datça'ya gittim. Muğla'nın yollarını bilenler beni çok iyi anlayacaklardır. Marmaris'e gelmeden önce dağdan inerken Akyaka'da yol kenarında mola verdim. Havada lastik kokusu vardı; ben yokuş çıkan kamyonlardan falan geliyodur sandım ama meğer benim balatalardan geliyormuş, tesadüfen ön disklere bakarken anladım. 4 kişi yetişkin yolcu ve 100 kg kadar bagajla 4-5 km virajlı bir inişten sonra diskler neredeyse alev alacakmış :)

Mola yerinde ütü gibi sıcaklardı. Daha sonra benzer yollarda frenlemede vites düşürerek motoru da kullandım, nispeten ısınma azaldı.

tam yükle uzun yokuşlarda devamlı frenleme ile inmek ısınmaya yol açar ve frenleme etkisi diskler ısındıkça azalır bunada fren şişmesi denir
aşırı ısınan balata diskin yüzeyine tutunma özelliğini kaybeder
en doğru yöntem baştan balataları ısıtmadan yokuşu inmektir

Kriminal
23/11/2010, 11:02
Vites kuculterek ınmek en mantıklısıı bence ben hep oyle yapıyorum...

Raistlin
23/11/2010, 11:19
Vites kuculterek ınmek en mantıklısıı bence ben hep oyle yapıyorum...

ben sana katılmıyorum çünkü vites küçültme motora yüklenmekten başka bişey değil,yani şöyle desem daha doğru olucak sanırım motora yük bindiriceğime komprosörleri zorlayacağıma en fazla 500-600 liralık balatayı yerim ;)

Kriminal
23/11/2010, 11:23
ben sana katılmıyorum çünkü vites küçültme motora yüklenmekten başka bişey değil,yani şöyle desem daha doğru olucak sanırım motora yük bindiriceğime komprosörleri zorlayacağıma en fazla 500-600 liralık balatayı yerim ;)

Abicim bunun anlamı balatayı yemek diskleri ısıtmamak degıl..Sen komprosördeyken aracın hem cabuk durur hem kontrol etmen kolaylasır..Ayrıca vıtes kucultmenın anlamıda 5 ten uce atmak degıl varsın 5.viteste gıtsın ama gitsin boşa almayalım..

onurtuna
23/11/2010, 11:44
diskler tornada alındığı zaman ses yapması çok normal bu sorunun ustesınden gelınmez ve ayrıca dısklerın egrılıgıde arka frenlerle alakalı bısey deıl sıcakken su tutldugundan kaynaklıanıyo bılmıyen arkadaslarda yanlıs yonlendırme yapmasınlar lutfen

Kriminal
23/11/2010, 12:04
Onur kımsın necısın dımı arkadaşım bı kendını tanıt bodoslama atlamıssın konuya...

dallix
23/11/2010, 12:12
En son ön diskler 120 lira balatalarda 60 liraydı torna falan uğraşmak ters, eğer aşınma 2 mm kada olmuşsa uğraşmaya gerek yok bence,arka kampanalar içinde balata almaktan çok çaktırma yapmanızı tavsiye ederim çok yumuşak balata çaktırdım kampanalar için el freni ve aracın duruşunda çok iyileşme oldu.

onurtuna
23/11/2010, 12:17
Onur kımsın necısın dımı arkadaşım bı kendını tanıt bodoslama atlamıssın konuya...
buraya uye olan herkesın yazabıldıgını sanıyorum kısıye ozel bıryer deıl burası ayrıca kım oldugum profılımde de yazıyor meraklı olan bakabılır

dallix
23/11/2010, 12:21
Onur bey tabiki yazabilirsiniz ama tanışma bölümünde kendinizi tanıtsaydınız keşke demek istedi arkadaşlar.

Kriminal
23/11/2010, 12:21
Seni kimse merak etmez Onur bey Forumun kuralları var..Alttakı lınk sana yardımcı olacaktır

Tanışma - Grande Punto | Punto Evo | Bravo (https://forum.grandepuntotr.com/tanisma/)

Hodor
28/06/2016, 02:41
Selamlar;
Çok eski bir konu ancak aynı problemle karşılaşmış bulunuyorum. Geçirdiğim bir kaza sonucu aracı servise verdim, servisten bugün çıktı. Eve geldiğimde malesef kaza esnasında patlayan tekerimin yerin diğerlerinden daha büyük bir teker taktıklarını farkettim. Ancak araca ilk bindiğim ancan itibaren de frenler sanki fazla tepki veriyor gibiydi. Velhasıl kelam bir ara arabayı durdurunca disklere tutma isteği hissettim parmağımın ucunu değdirmemle parmak izimi kaybedecek duruma geldim. Trafikten olmuştur dedim ancak yaklaşık iki üç saat sonra tekrar yola çıktım ve gittiğim mesafe sadece 1km var ya da yok, aracı parkettiğimde tekrar disklere baktım ve biraz ısındığını farkettim. Araç giderken de eskisi gibi değil sanki biraz tutuk gibi geliyor. Herhangi bir sürtme sesi yok ancak böyle bir problem var. Acaba arkadaki büyük tekerden mi yoksa serviste ayarı fazla mı kaçırdılar bilemiyorum. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

MKavruk
28/06/2016, 07:13
Selamlar;
Çok eski bir konu ancak aynı problemle karşılaşmış bulunuyorum. Geçirdiğim bir kaza sonucu aracı servise verdim, servisten bugün çıktı. Eve geldiğimde malesef kaza esnasında patlayan tekerimin yerin diğerlerinden daha büyük bir teker taktıklarını farkettim. Ancak araca ilk bindiğim ancan itibaren de frenler sanki fazla tepki veriyor gibiydi. Velhasıl kelam bir ara arabayı durdurunca disklere tutma isteği hissettim parmağımın ucunu değdirmemle parmak izimi kaybedecek duruma geldim. Trafikten olmuştur dedim ancak yaklaşık iki üç saat sonra tekrar yola çıktım ve gittiğim mesafe sadece 1km var ya da yok, aracı parkettiğimde tekrar disklere baktım ve biraz ısındığını farkettim. Araç giderken de eskisi gibi değil sanki biraz tutuk gibi geliyor. Herhangi bir sürtme sesi yok ancak böyle bir problem var. Acaba arkadaki büyük tekerden mi yoksa serviste ayarı fazla mı kaçırdılar bilemiyorum. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

Günaydın Sadık Bey, vakit kaybetmeden servise geri gidin, şikayetinizi bildirin ve bir önceki işlemin iş emri üzerinden ne yapmışlar kontrol etmek isteyin. Daha önce frenlerinizi kontrol etmiş miydiniz bilmiyorum sıcaklık olarak ama büyük lastik takmaları zaten bir problem.

ORS15
28/06/2016, 08:44
Sadık bey, disklerin ısınması gayet normal, hatta 2 veya 3 defa da firen bastıktan sonra, fren disklerini eliniz ile elleyememeniz de gayet normal. ancak normalden fazla ısınıyorsa veya koku yapıyorsa ısınmadan dolayı o zaman bir sıkıntı var demektir. Araç ser bıraktığınızda sanki arkadan biri çekiyormuş gibi oluyorsa o zamanda kontrol edilmesi gerek. Ama bu frenlerden olmaya bilir, lastikten de olur veya kazadan dolayı hasar alan kısımda , milimlik bir eğilmede kasıntıya neden olur ve oda aracın akışını etkililer. Bence önce lastiği değiştirin ve fren balatalarını kontrol ettirin.Bunun yanında nasıl büyük teker takarlar anlamak gerçekten zor.

volkan1065
28/06/2016, 09:15
Merhaba;

Disklerin el degmeyecek şekilde ısınması gayet normal bir durum. Serviste yapılan işlemlerde herhangi bir balata yada disk değişimi yapıldımı. Balata değişimi yapıldı ise 100 km sonra balatalar daha iyi hale gelir ısınma azalır ama bu yineden elinizi yakar :D Aracınızıda firenlerde herhangi bir kasma varsa zaten 1-2 mk gitmeden firen kısımlarında dumanlar tütmeye başlardı. Bununda iki sebebi önler için fren falatalarının tutucularının ayarı 0 kadar havası alınmadan takıldıysa bundan yapar ama bu şekilde yaptıysalarda frenen bastığınızda bir dengesilik olur. ikinci sorunda arka kampanalardaki balata yayını fazla actıysalar ondanda yapabilir. Ama dediğim gibi öyle fazla sürütnme olsa duman ve aşırı bir koku veriridi. Aracın arka ve önde ki alt düzende herhangi bir eğrilik yada başka bir sorun armı baktırın. Lastik ebatı diğer ebatlara göre ne kadar büyük . 175 lik yerıne 185 lik takıldıysa bu böyle bir dengesizlik yapmaz. Ancak 4 lastiğinde aynı ebatta olması aracın yol tutuşu ve frenleme mesafesi için aynı olması gerekir.

Hodor
28/06/2016, 11:20
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Bugün servisi aradım G.O.P Göker Fiat yetkili servisi. Ordaki arkadaşlar yaptıklarını kabullenmiyorlar malesef. Yetkili servis diye götürdük ama adamlar mezarcı çıktılar. Bugün bizzat gidip kontrol ettirecem inşallah. Ayrıca aracı kullanırken gaza bastığımda sanki eski etkiyi alamıyorum gibi geliyor bana. Koku olayı yaşamadım. Koku yapması için ne kadar süre sürmek lazım bilmiyorum, benim ev ile iş arası 9 km araç ile gidip geliyorum.

volkan1065
28/06/2016, 11:45
9 km duman atar bence firenlerde bişi yok. Aracın gitmemesi yada araçta tutukluk var gibi durumlar birazda psikoljik olabilir bu aracın kazasında bu araç ne kadar hasarlıydı neler yapıldı resım varmı bıraz detay veririmisniz.

Hodor
28/06/2016, 12:01
33563
resmi paylaşabildim mi bilmiyorum ama kaza bu. Sadece yandan minibüs vurdu şoför kapısı sol ön çamurluk ön tamponun sol ucu ve aynada hasar vardı bir de lastiği yırttı.

Hodor
28/06/2016, 17:23
Hikayenin sonunu da paylaşayım bari;
Servise gittim lastiği değiştirdiler aracı dışarda test ettik servisin ustası birşey bulamadı, serviste makineye bağladı frenlere ve süspansiyon sistemine baktı birşey çıkmadı, anlayamadım gitti sanırım benim psikolojim kaskonun temin ettiği araç sayesinde bozuldu. Ama bi enjeksiyon temizliği şart galiba. Enjeksiyon temizliği hakkında fiyat bilgisi olan var mıdır acaba??

MKavruk
28/06/2016, 19:15
Merhabalar Sadık Bey, carbon clean enjektör temizleyicileri kullanıyorum, sonuçtan memnunum. Siyah dumanda azalma, kullanım sırasında değil (oktan arttırıcı değil) sonrasında da çekişte iyileşme ve yakıt tüketiminde azalma gözlemledim (focus 2.5k 1.6tdci, astra h 1.6, astra j 1.4t, grande punto 1.4 8v). Veriler tabiri caizse atla deve değil ama enjektör temizleme masrafına katlanmadan önce denemenizi tavsiye ederim.

Türkiye'nin En Büyük Online Alışveriş Sitesi Hepsiburada.com (https://www.hepsiburada.com/ara?q=carbon+clean)

Özellikle bayramda uzun yola çıkacaksanız deponuzu doldurmadan önce ekleyip sonra yola çıkabilirsiniz. Yağ değişimlerinden sonra araç bakımlarının bir parçası gibi görerek kullanıyorum şahsen.