PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren disklerinin değişimine nasıl karar verilir?

smartmavi
06/11/2010, 12:15
Arkadaşlar balatalarım yeni olmasına rağmen yüksek hızlardaki fren mesafem biraz uzun gibi geliyor (Örneğin 120-0km/h) ve durmaya yakın arabadan bir uğultu geliyor; tıpkı inişe geçen bir uçağın yere teker koymadan önce çıkardığı ses gibi.
Önden mi arkadan mı geldiği tam olarak anlaşılmıyor ama sanırım önden geliyor.

Aklıma ilk gelen diskler. Arabam 64000 km'de, bu güne kadar diskler ne değişti ne de taşlandı. Parmakla dikine dokunduğumda disk yüzeyinde hafif engebeler hissedebiliyorum ama fren pedalı yada arabada fren esnasında titreşim hissetmiyorum.

Soruma gelirsek, fren disklerinin değişimine ne şekilde karar verilir, bunun yöntemi nedir, ve daha da önemlisi bahsettiğim sesin sorumlusu sizce diskler mi?

(Bu ses çok yüksek tonda olmasa da teyp kapalıyken sert ve uzun frenlerde rahatça duyuluyor)

SpyHunter33
06/11/2010, 12:27
Bu durmaya yakın dediğiniz anda frene basarakmı duruyorsunuz. Bende de misal durmaya yakın frene basmadan yavaşlamalarda aracın içinden çok güzel bir uğultu geliyor ivmelenerek durma gibi ses hoşuma gittiği için baktırmadım :) en son bakıma götürdüğüm de usta disklerimin değişmesi gerektiğini söyledi ama ne frende bir anormallik var nede titreme...

smartmavi
06/11/2010, 13:11
Simdi aksaray dayim, orjinal italyan pilango marka diskler 135 tl seti. Touristic marka var bi de onun seti 115 lira. Fiyat nasil?

Du Hast
06/11/2010, 14:19
80 binde diskleri ilk defa taşlattım ilk günkü gibi oldu :)
64 bindeki normal kullanılan arabanın diskini değiştirmek boştan yere parayı çöpe atmak olur. tornacıda taşlattırın kampana ve diskleri.

GP COSKUN
06/11/2010, 15:39
sertaç fren disklerinde bozulmanın yada ömrünü tamamladığının baş göstergesi
hissedilir derecede uğultu yada balansa benzer şekilde titreşim olmasıdır
ancak senin anlattığın sese göre disklerinde bir sorun olacağını sanmıyorum
yinede istersen disklerini torna ettirip sorunsuzca bir o kadar daha kullanabilirsin
fren mesafesinde uzama bildiğin gibi hava ve yol şartlarından lastik basınçlarına kadar bir çok faktöre bağlıdır
ayrıca disklerin yüzeyinde bozulma meydana geldiğinde aracın abs leri daha erken devreye girmeye başlar bu aklında bulunsun

smartmavi
06/11/2010, 16:41
evet Coşkun abi, aynen söylediğin gibi. Diskleri almadan önce arabayı ustama gösterdim, gayet iyi dedi. 70 bin bakımında tornaya sokarım artık.

Fren mesafesinin uzamasının sebebi arka kampanaların ayarsız olmasıymış. Kampanaları temizlettim ve ayarlattım. Frenler şimdi gayet sağlam ve sessiz.

Şimdi aklıma şu geliyor;

Kampanalar ayarsızken aracın tüm frenleme yükü ön disklere biniyor bu da disklerin aniden fazlasıyla ısınmasına sebep oluyordu. Ani ve sert frenlerde ön disklerdeki yük kat be kat artıyordu tabii. O halde daha önce bahsettiğim sesin sebebi bu aşırı ısınma olabilir mi?

GP COSKUN
06/11/2010, 16:45
evet Coşkun abi, aynen söylediğin gibi. Diskleri almadan önce arabayı ustama gösterdim, gayet iyi dedi. 70 bin bakımında tornaya sokarım artık.

Fren mesafesinin uzamasının sebebi arka kampanaların ayarsız olmasıymış. Kampanaları temizlettim ve ayarlattım. Frenler şimdi gayet sağlam ve sessiz.

Şimdi aklıma şu geliyor;

Kampanalar ayarsızken aracın tüm frenleme yükü ön disklere biniyor bu da disklerin aniden fazlasıyla ısınmasına sebep oluyordu. Ani ve sert frenlerde ön disklerdeki yük kat be kat artıyordu tabii. O halde daha önce bahsettiğim sesin sebebi bu aşırı ısınma olabilir mi?

gayet tabi aşırı ısınmadan dolayı ses problemi yaşarsın
aşırı ısınan balata ve diskin birbirine tutunma ve performansında
li buna frenleme sessiz ve sarsıntısız çalışma gibi etkenlerin direk olarak etkilendiğini söyleyebiliriz

makeles
06/11/2010, 21:01
140-150km/h ile giderken ani fren yaparak hızı 60km/h düşürürken bende de uğultu oluyor..
ilk günden beri var.. balata diske hayvanlar gibi temas etmesi sonucu oluşan doğal ses bence..

Du Hast
06/11/2010, 21:55
140-150km/h ile giderken ani fren yaparak hızı 60km/h düşürürken bende de uğultu oluyor..
ilk günden beri var.. balata diske hayvanlar gibi temas etmesi sonucu oluşan doğal ses bence..
birazda kullanılan balatanın kalitesine göre değişiyor.
bir çok kez koku yapacak kadar sert kullandım, araçtan inince ön frenlerden ağır koku geliyordu, frenler hiç ses yapmadı sadece hafif klasik balata sesi oluyor ama fren performansı etkileniyor bu durumda, fren dozajını artırmak gerekiyor

Ziyaretci046
07/11/2010, 00:44
bence bu kilometre de gerek yok yeni disk alıp boşa para verme balataları değiştireceğin zaman opar ya da bosch marka al bi incede torna yaptır saat gibi olsun ama diskde eğrilik varsa aşırı torna payı yoksa ya da önceki balata bitip diskin yüzeyini bozmuşsa yeni disk almak kaçınılmaz

WiSTaRiA
07/11/2010, 01:06
Bence taşlamak yerine yenisini almak lazım diskin... Disk 150 lira taşlamak için tornacıya 100 TL veriliyor... Yenisi daha mantıklı... :D Yanılıyormuyum

karakushasan
07/11/2010, 01:10
naptın orçun abi tornaya 100 lira verilirmi bilmiorum ama 100 lira değildir die düşünüyorum şayet öyleyse tabiki dediğin daha mantıklı:D

WiSTaRiA
07/11/2010, 01:16
Sürekli servise giderim gezerim çay kahve içmeye anlıyacağın hep uğrak mekanım orası ve gezerken lifte kalkmış araba nın yanında konuştuk ustamla o anlattı tornaya 100 lira istiyorlar 150lira zaten yenisi ne gerek var tornaya dedi bencede en mantıklısı...

karakushasan
07/11/2010, 01:33
vay be ozaman iyi paraymış abi hiç değmez tornayla falan uğraşmaya...

WiSTaRiA
07/11/2010, 01:37
aynen yani...

vedatx
07/11/2010, 03:02
tornacıya daha gecen hafta 15 tl verdim balata değişiminde saat gibi oldu frenlerim :) bence tornacıya verilen para 20-30 tl yi geçmemeli, 100tl biraz ucuk bi rakam yeni disk almak daha mantıklı.

Du Hast
07/11/2010, 03:16
aynen yani...
abi ne yaptın 100 lira olur mu :D
ben ön 2 disk arka 2 kampanayı 30 liraya hallettim sanayide :)

WiSTaRiA
07/11/2010, 10:50
Ben bişey yapmıyorum can bana tornacı muamelesi yapma :D:D

30 TL iyi bir fiyatmış...

smartmavi
07/11/2010, 10:59
Aradaki farki servis kendine yontuyor sanirim. Dun ben de ustaya sordum, diskler tornada 30 lirayi gwcmez dedi. Bu arada 2 disk 115 liraya buldum. Orjinal italyan touristic marka.

isuldor
07/11/2010, 10:59
torna ve taslama disk icin cok mantikli gelmiyor bana
yenisiyle degistirmek gerekir
sonucta can meselesi ve frenler onemli

hic bir uzmaninda diski torna veya taslama yapilmasi konusunda tavsiye verdigini gormedim
bence yenisini al cok ucuzmus zaten 150 tl gibi rakamlar

neticede 100bin gider bi disk belki daha fazla
ama kaliteli disk olmali bazen sicakken soguk suya girince(kis aylarinda) soguk sicak farkindan yamulma olabiliyor ve bu fren sirasinda vuruntu yapar

Ziyaretci046
07/11/2010, 11:37
Bence taşlamak yerine yenisini almak lazım diskin... Disk 150 lira taşlamak için tornacıya 100 TL veriliyor... Yenisi daha mantıklı... :D Yanılıyormuyum

onu sen yeni alasın diye söylemiş olmasın orçun abi tornacı en fazla 15 lira alıyor yeni disk de bosch marka 120 tl 1yıl garantili disk tornası da öyle kafaya gören ölçlüp de yapılır pay yoksa yapılmaz

WiSTaRiA
07/11/2010, 11:55
Haklısın ım belki yeni alınsın diye denmiştir...

Du Hast
07/11/2010, 13:18
torna ve taslama disk icin cok mantikli gelmiyor bana
yenisiyle degistirmek gerekir
sonucta can meselesi ve frenler onemli

hic bir uzmaninda diski torna veya taslama yapilmasi konusunda tavsiye verdigini gormedim
bence yenisini al cok ucuzmus zaten 150 tl gibi rakamlar

neticede 100bin gider bi disk belki daha fazla
ama kaliteli disk olmali bazen sicakken soguk suya girince(kis aylarinda) soguk sicak farkindan yamulma olabiliyor ve bu fren sirasinda vuruntu yapar
sıfır alacağınız diskler 40 bin km sonra kesin torna isteyecektir. balata, diskin yüzeyinde iz yapacaktır. tornanın herhangibi bir zararı yoktur ki disk üreticileri, diskin üzerinde en fazla taşlanacak kalınlığı belirten işaretler koymuşlardır.
korkacak birşey yok yani :)

isuldor
07/11/2010, 13:26
hmm olabilir ozaman eger dediginiz gibi isaretler varsa dogrudur

uygulanabilir

tabi uzman kisilerce yapilmasi sart :)

GP COSKUN
07/11/2010, 20:20
disk tornası disk başı 15 tl dir
senelerdir diskleri veya kampanaları torna yaparak kullanırız
her diskin ve kampananın torna payı vardır
önemli olan torna yapılacağı zaman gerekli olan payın olup olmadığına bakılmasıdır
öyle balata değiştirir gibi 50 binde disk değiştirene bizim camiada başka tarafıyla gülerler

isuldor
07/11/2010, 20:50
daha onceki araclarimla ilgili servis mudurleri ve ustalar yeni araclardaki sistemlerden dolayi abs asr esp ebd vs vs disk taslamanin dogru olmadigini soyledi

autoshowdaki onno ustada ayni seyi birkac kez yazdi

ama servis onayliyorsa dogrudur

GP COSKUN
07/11/2010, 20:56
daha onceki araclarimla ilgili servis mudurleri ve ustalar yeni araclardaki sistemlerden dolayi abs asr esp ebd vs vs disk taslamanin dogru olmadigini soyledi

autoshowdaki onno ustada ayni seyi birkac kez yazdi

ama servis onayliyorsa dogrudur

halt etmiş onlar
tabiki öyle diyecekler
yoksa nasıl milleti kaz gibi yolacaklar