PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım: Hız Sabitleyici - Cruise Control

Tuana
05/11/2010, 15:35
Selam,
Punto en çok beğendiğim arabalardan.
özellikle donanımı çok çok zengin.
Hız sabitleyicinin ne kadar kullanışlı olduğunu merak ediyorum

araştırmalarımda reno'larda direksiyon simidinin üzerinde tuşlar.
"+" ya basında hızlanıyor, "-" ye basınca yavaşlıyor muş
"+" da basıp biraz tutunca da ani hızlanma yapabiliyormuş

sizlerden öğrendiğim; puntolarda kol şeklindeymiş. Bu kol direksiyon yakınında hemen el altında mı? Kolayca kontrol edilebilecek şekilde mi ? Yoksa herzaman kullanılmaz diye biraz ırak mı yapmışlar

Saygılar

zafermutlu
05/11/2010, 15:55
orda bir kol var hız sabitleyci diye ama hiç kullanmadım. nasıl oldugunu da bilmiyorum.

serkankucuk
05/11/2010, 16:05
emin ol uzun yolda kullanırsın zater abi...

zafermutlu
05/11/2010, 16:08
uzun yola gittim yine kullanmadım serkan kardeşim. çaktırma nasıl kullanacagımı bilsem kullanabilirim:) niye koymuşlar triplerinde degilim yani...

NyhatShu
05/11/2010, 16:14
Selam,

sizlerden öğrendiğim; puntolarda kol şeklindeymiş. Bu kol direksiyon yakınında hemen el altında mı? Kolayca kontrol edilebilecek şekilde mi ? Yoksa herzaman kullanılmaz diye biraz ırak mı yapmışlar

Saygılar

kolayca sinyal veriomuş gibi sol elinin serçe parmağınla yukarı + orta parmagınla veya baş parmağınla aşağı - ittirebilirsin ben sürekli kullanıyorum sahil yolunda izmirde. uzun yoldada kullanıyorum güzel bi durum.

OzzY
05/11/2010, 16:37
peki sizce hangisi daha iyi

hız sabitleyici direksyonda teyp kontrolleri ayrıca kol

veya tam tersi.

zafermutlu
05/11/2010, 16:55
teyp kontrolleri direksiyonda daha iyi. çok kullanıyorum o tuşları.

serkankucuk
05/11/2010, 16:56
uzun yola gittim yine kullanmadım serkan kardeşim. çaktırma nasıl kullanacagımı bilsem kullanabilirim:) niye koymuşlar triplerinde degilim yani...

:D :D abi valla bi başlasan kullanmaya şehiriçinde düzlüklerde bile açarsın bence....

matushella
05/11/2010, 17:25
Peki grande puntolarımıza sonradan takabiliyormuyuz?

Tuana
05/11/2010, 18:02
kolayca sinyal veriomuş gibi sol elinin serçe parmağınla yukarı + orta parmagınla veya baş parmağınla aşağı - ittirebilirsin ben sürekli kullanıyorum sahil yolunda izmirde. uzun yoldada kullanıyorum güzel bi durum.

Teşekkür ederim

peki sinyal kolu ile karışmıyor mu ?
veya birbirlerine takılma... ya da karıştırma?
sinyal kolundan ince birşey olmalı

Tuana
05/11/2010, 18:03
teyp kontrolleri direksiyonda daha iyi. çok kullanıyorum o tuşları.

hız sabitleyiciyi öğrenip kullansanız da kararınızı sonra verseniz :dribble0:

utku952
05/11/2010, 21:21
vw touran sürmüştüm başta hoşuma gitti ama sonradan çok sakat bi sistem gibime gelmeye başladı... tamam otobanda sol şeriti kapatıp gaza basmadan 190 fix gidilir ama işte türkiyede zor sürülecek çok yol yok... (o arabada silyal kolunun üzerindeydi bi açma kapama tuşu var itip çekiyorsun devreye giriyor ve 2 tane de farklı hızı hafızaya alabiliyor.) frene bastıgında devre dışı oluyor yol iniş çıkşta olsa sürekli hafızadaki hızla gidiyor.

segin
06/11/2010, 22:42
bence gayet güzel bir olay özellikle boş otoban yollarda bağdaş kurarak gidiyoruz:) sinyal kolunun altında kullanımı kolay bir kol yukarı hız arttırır aşağı hız azaltır. megane larda gaza bastığınızda devreden çıkıyor evo da öyle birşey yok gaza bastıp bıraktığınızda aynı hızla kalıyor sadece frene bastığınızda devreden çıkıyor.

fatihhhh
08/11/2010, 10:51
2007 model DYNAMIC kullanıyorum
bizim araçlara milyarlarda versen takılamıyor maalesef.
benim gibi 90 ı geçmeyen kişiler için çok çok kullanışlı birşey olduğunu düşünüyorum.

IVAA
08/11/2010, 13:43
Şehirler arası yolda süper bişi ayarla hızı çek ayağını gazdan o devam etsin. eğer boyun 1,95 den aşağı ise sana bir zararı olmaz sinyaller ile karışması çok zor çünkü aşağıda çektiğim resimde görebilirsin. ayrıca uzun yolda 90km hıza bağla yakıt tasarrufuda yapıyor. yukarı itince 1km hızı arttırıyor aşağı indirince 1km eksiltiyor ayrıca devreden çıktı diyelim kayıtlı hız 120km siz 80km ye düştünüz RESS butonuna basınca kendisi 120km hıza çıkıyor zevkli bişi.

faithless1905
08/11/2010, 14:37
CC kadar güzel bir şey var mı ama bizimkilere olmuyor maalesef :(

zafermutlu
08/11/2010, 14:40
Şehirler arası yolda süper bişi ayarla hızı çek ayağını gazdan o devam etsin. eğer boyun 1,95 den aşağı ise sana bir zararı olmaz sinyaller ile karışması çok zor çünkü aşağıda çektiğim resimde görebilirsin. ayrıca uzun yolda 90km hıza bağla yakıt tasarrufuda yapıyor. yukarı itince 1km hızı arttırıyor aşağı indirince 1km eksiltiyor ayrıca devreden çıktı diyelim kayıtlı hız 120km siz 80km ye düştünüz RESS butonuna basınca kendisi 120km hıza çıkıyor zevkli bişi.

o hızı nasıl kayıt ettiriyoruz arabaya.

Du Hast
08/11/2010, 16:15
arkadaşlar konu dışıda GP ye CC takılması hakkında iyice kafa yoruyor um OzzY ile bu aralar.
dün yol bilgisayarını söktüm ve CC için giriş pinleri mevcut ancak soket tarafında pin mevtcut değil. soket halledilir bir şekilde ancak yol bilgisayarında CC için gereken yazılım yoktur büyük ihtimal diğeride sinyal ünitesi toptan değişecek. bunuda evo ların sinyal ünitesi ile çözmeyi planlıyorum.
yazılım olayını halletmek için haliyle servis ile görüşmek gerekecek yapacak birşey yok, sinyal ünitesi içinse kazalı evo takip ediyorum ama evo hurdalığa düşmemiş halen :)

bakalım neler olacak :)

OzzY
08/11/2010, 16:25
ben arabayı almaya gidince müslüm abiyle bi konuşayım bakalım nedicek :D

34VP1694
08/11/2010, 16:27
Solda sınyal kolunun altında ufak bır kol var far acar gıbı cevirip devreye sokuyorsun daha sonra yukarı tek tık yaptığında olduğun hızda aracın hızını sabitliyor hızını artırmak istersen kolu yukarı dogru itili tutuyorsun hızını düşürmek içinde tersini yapman yeterli oalcak uzun yolda çok büyük bir rahatlık

Honor COOPER
08/11/2010, 17:04
opelde 200-300 arası veriyon takıyorlar ne güzel.Bizde malesef yok.

Du Hast
08/11/2010, 20:14
ben arabayı almaya gidince müslüm abiyle bi konuşayım bakalım nedicek :D
makbule geçer Ozan'cım biliyorsun mahrumiyet bölgesindeyim :D

ato
08/11/2010, 20:59
bende istiyorum ama çok güvenmiyorum sonradan takılan sistemlere birde zaten uzun yola gece çıktığım için genelde dip gaz gidiyorum ama çok güzel bir özellik bravolara 550 tlye takılıyor diye biliyorum ankara kartaşta

IVAA
09/11/2010, 08:17
o hızı nasıl kayıt ettiriyoruz arabaya.

ilk önce CC yi ON konumuna getiriyorsun sonra istediğin hıza geliyorsun sonra 3sn kadar CC kolunu yukarı itiyorsun (+ konumuna) bu kadar sonra ayağını gazdan çek arkadaş devam eder.

destekmerkez
09/11/2010, 10:23
Hız sabitleyici bende de var servisteski arkadaşın anlatmasına göre her zaman kullanılacak bir özellik değil ancak uzun yolda kullanılabilir olduğunu düşünüyorum.
Hızını ayarla Reset tuşuna bas gittiğin hız sabitlensin, daha sonra hızını azaltmak veya çoğaltmak istediğinde yukarı-aşağı yaparak kontrolü sağla.
Gaz-Fren-Debrayj'a bastığında devre dıı kalıyomuş.

ufuk_punto
09/11/2010, 12:26
ben kullanıyorum..çok güzel bir özellik..hız sabitleyip gidince yakıt tasarrufu da oluyor..tabi 5.vites 70km sabitlersenz..kullanımı çok basit.silecekleri acarmış gibi kolu ceviriyordusunuz.+ - kontrollerle aracınızın hızını ayarlıoyrsnz.

Tuana
09/11/2010, 16:54

(1,95 den aşağı ise sana bir zararı olmaz)

1.95 üzeri olunca dize temas eder anlamında heralde

Bu arada resim için teşekkürler, saolun.
ilgilenen ve bilgi veren herkese de çok teşekkür

Puntolarınızı arızasız-kazasız, iyi günlerde kullanasınız

yaykilic
24/11/2010, 11:38
3 aylık şöför olarak, bayramda Edirne-İstanbul paralı yolunda kullandım. Boş ve düz yolda büyük rahatlık. Kontrol kolu konumu ve kullanımı çok iyi. Faydalı bir sistem.

sabanci
24/11/2010, 16:15
arkadaşlar bizim grandepuntolar için araştırma yapan yokmu hala? yada sonradan taktırsak olabilirmi ?

fatihhhh
24/11/2010, 16:34
2007 dahil, eski grande puntolara milyarlarca lira versende takılamıyor maalesef. :(

sabanci
24/11/2010, 17:06
peki orjinal olarak değilde aksesuar olarak takılamıyormu?

Du Hast
24/11/2010, 17:33
peki orjinal olarak değilde aksesuar olarak takılamıyormu?
galiba araştırma konusunda forumdaki bir arkadaştan sonra en çok ben araştırdım bu mevzuyu.
takılmasına takılıyor ancak body computerin CC li yazılım ile güncellenmesi gerekiyor.
body computerin, CC kolu için girişlerine baktım mevcut. CC kola sahip sinyal ünitesi takıp donanımsal olarak işin içinden çıkıyoruz amma yazılım olmayınca bir halta yaramaz tahmin edeceğiniz üzere.
aksesuar olarakda malesef takılmaz. çünkü elektronik potansiyometreli gaz pedalı var araçlarımızda.

sabanci
24/11/2010, 17:46
o zaman cruise contorlsüz yola devam malesef...

Misafir
24/11/2010, 17:47
arkadaşlar bizim grandepuntolar için araştırma yapan yokmu hala? yada sonradan taktırsak olabilirmi ?

Fiat'ta cruise control'ü sonradan monte edebilmek adına yedek parça yok. Yani yedek parçada böyle bir ürün gamı yok. (son birkaç günde çıkmadıysa ) Piyasada -biliyorsunuz Çin bu konuda her nev'i üretimi yapmakta usta :)- bir takım ürünler var hız sabitleme adına. Ben şahsen böyle güvenlik unsuru içeren bir parçayı aracıma sonradan taktırmam. Yılda kaç kez uzun yol yapıyoruz ki?

Tuana
24/11/2010, 20:52
elektronik potansiyometreli gaz pedalı var araçlarımızda.

Bu da ne olaki :blush000:

samoslu
29/11/2010, 17:20
Şehir içi kullanımında hız sabitleyici kullanmak pek işinize yaramaz, tam tersine sıkıntı yaratabilir. Ama tabi uzun yolda süper bişi. Yakıt olarak ta gayet uygun oluyor. Nedenini kısaca açıklamak gerekirse; normalde gaz pedalına bastığımız zaman depodan motora benzin takviyesi yapmaktayız. Böylece yanma odasına gelen yakıt miktarı ne kadar artarsa o araç o kadar gaz verir. Takviye yapılan miktar bizim ne kadar gaza bastığımız la alakalıdır. Yani 5. viteste 50 ile araba gitmiyor diye gazı köklersek aracı tabiki de boğmuş oluruz. Ama hız sabitleyicide olay tam tersidir. Yani motor depodan o andaki ihtiyacı kadar yakıt çeker ve hareketini sürdürür. Bu nedenle hız sabitleme daha tasarrufludur.

Aklımı karıştıran bir soru ise neden gaz pedalına bastığımızda da aynı hız sabitleyicisindeki mantık ile motorların çalışmadığı. Biz pedala bastığımız zaman araba hızlanma ihtiyacı duysun ama gerektiği kadar yakıtı depodan kendi çeksin... Bence müthiş bir yakıt tasarrufu olur.

segin
29/11/2010, 20:19
sanırım ozamanda hızlanma seri olmaz. bu arada CC lu sehır ıcınde kullanmak nerdeyse ımkansız en az 90km hızla gıtmenız gerekır buda gunumuzde pek mümkun degıl

Tuana
29/11/2010, 23:11
sanırım ozamanda hızlanma seri olmaz. bu arada CC lu sehır ıcınde kullanmak nerdeyse ımkansız en az 90km hızla gıtmenız gerekır buda gunumuzde pek mümkun degıl

70 de 80 de isteseniz de devreye alamaz mısınız ?

samoslu
29/11/2010, 23:42
70 de 80 de isteseniz de devreye alamaz mısınız ?

Başka markalarda 40-50 ile de alındığına göre Punto 'da da olması gerek.

OzzY
30/11/2010, 01:46
Şehir içi kullanımında hız sabitleyici kullanmak pek işinize yaramaz, tam tersine sıkıntı yaratabilir. Ama tabi uzun yolda süper bişi. Yakıt olarak ta gayet uygun oluyor. Nedenini kısaca açıklamak gerekirse; normalde gaz pedalına bastığımız zaman depodan motora benzin takviyesi yapmaktayız. Böylece yanma odasına gelen yakıt miktarı ne kadar artarsa o araç o kadar gaz verir. Takviye yapılan miktar bizim ne kadar gaza bastığımız la alakalıdır. Yani 5. viteste 50 ile araba gitmiyor diye gazı köklersek aracı tabiki de boğmuş oluruz. Ama hız sabitleyicide olay tam tersidir. Yani motor depodan o andaki ihtiyacı kadar yakıt çeker ve hareketini sürdürür. Bu nedenle hız sabitleme daha tasarrufludur.

Aklımı karıştıran bir soru ise neden gaz pedalına bastığımızda da aynı hız sabitleyicisindeki mantık ile motorların çalışmadığı. Biz pedala bastığımız zaman araba hızlanma ihtiyacı duysun ama gerektiği kadar yakıtı depodan kendi çeksin... Bence müthiş bir yakıt tasarrufu olur.

yeni araçlarda öyle zaten diye biliyorum.(grande puntolarda dahil) yani gaz pedalı telli olmayan araçlar. ancak emin değilim.

Du Hast
30/11/2010, 02:44
Bu da ne olaki :blush000:
yani gaz pedalı telli değil tamamen elektronik. bu yüzden gaz teli üzerine herhangibi bir aksesuar takıp işi çözemeyiz.
body computerin yani yol bilgisayarının aracın motor kontrol ünitesine gereki olan tahriği digital olarak vermesi lazım

ilyaskaptan
17/08/2011, 03:04
arkadaslar eskide kalmis bir konuyu canlandiracagim belki ama bende yeni evo adim ve cc li almadigima cok pismanim. yarin sabah servise ugrayacagim ve eger takilmasi mumkun olan bir parcaysa kesinlikle ekletecegim. simdiye kadar bir cok arabada kullandim vede kullanmaktayim. ozellikle uzun yol yapan arkadaslara (uzun yol derken otobanda 50km mesafe bile uzun yol bence) kesinlikle tavsiye ediyorum. kullandigim diger araclar wv touran, alfa 156, bmw 3.20, bmw 6.35 . bircok aracta deneme firsatim oldu ve bu araclarin hepsinde de cc mantigi ayni bunun icin araclarida yazdim. faydasi varmi derseniz araci makul hizlara kitlerseniz yakitta ciddi tasarruf sagliyor. ama gucu yeterince olmaya bir aracla yuksek surat yaptirmaya kalkarsaniz hicte yakit tasarrufu yaptirmiyor. aksine surati korumak adina arac yakit harciyor. gelelim guvenlik unsurlarina aracinizda esp gibi bir guvenlik sistemi yoksa aracin tekerleri yerden kesildiginde veya arac bir sekilde spin atma egilimine girdiginde siz frene yada debriyaja basmadan devreden cikmayacagi icin tehlikeli sayilabilir. onun disinda bmw olsun mercedes olsun kullanim kitaplarinda yazan net bir ibare vardir yagmurlu havalarda kullanmayin diye. bu kurallara uydugunuz muddetce size sikinti yasatmayacaktir. yarin kismet olurda servise ugrayabilirsem aksamdan forumda yapilip yapilmadigi husundaki bilgiyi paylasirim

faku
17/08/2011, 10:17
Ben aracı alalı daha 3,5 ay oluyor.Alırken opsiyon olarak ilave ettirmediğime çok pişmanım.:wallbash:Bundan sonra nasıl taktırabilirim, kaça mal olur bilemiyorum.

akca37
17/08/2011, 11:24
Selam,

Saygılar

Dostum ben son iki aracımda da hız sabitleyiciyi kullanıyorum, uzun yola çıktığımda özellikle harika kullanımı var, dediğin duyduğun gibi sinyal kolunun hemen altında ikinci bir kol şeklinde, basılı tutunca hızlanıyor , aşağı çekince ve basılı tutunca da otomatik fren yaparak yavaşlıyor araç , şöle söyleyeyim ben Kastamonudan Çatalzeytin yoluna gittiğimde yolun 50 km sinden fazlasını hız sabitleyici ile gidebiliyorum ilçeler içinden geçerkenki hızlar dahil, neden dahil dersen bi ilçeden geçerken Devrekani tam keskin virajlar var 40 km hıza kadar düşürebiliyorum ama tabi bu arada dualogic vitesten de yardım alıyorum Saygılar... güle güle kullanın derim, uzun yolda ise cruse kontrol ve dualogic vites sayesinde ve eco modda bir depo ile 944 km yol yaptım Bilgilerinize...

akbabamesut
22/08/2017, 22:24
https://www.youtube.com/watch?v=PpcXeKof9_g

buyrun izleyin