PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo çekici demiri ?

okansys
04/11/2010, 00:13
Arkadaşlar merhaba punto evoda çekici demiri olmadığını farkettim. Dün bir arkadaşımın aracı arızalandı ve arkadaki salıncağa (dingile) bağlayarak çektik bi süre sonra halat koptu gözle görülür bişi gözlemleyemedim kanca attı sanırım. sizce bir sorun olabilir mi ? Dingilden araç çekmek araca zarar verir mi ?

eskibur
04/11/2010, 01:18
Siz bulamamışsınızdır, tamponlarda o ismini bilmediğim bir kapak var (yoksa evo da yok mu diye kontrol etmek için evo resimlerine baktım :) ) Örneğin aracın önüne bakarken size göre plakanın solunda o kapağı açıp içerisine çeki demirini vidalıyorsunuz. Aynı şey arka için de geçerli.
Çeki demiri de muhtemelen stepnenin içerisindedir.

Buremir
04/11/2010, 01:32
çeki demiri bagajda stepnenin içinde olur aracında hem önde hem arkada çeki demir kapağı vardır onları açıp çeki demirini takarsınız

Dingilden araç çekmek sakıncalıdır tabii ki eğilme bozulma olabilir tabii çektiğiniz yüke bağlı

okansys
04/11/2010, 10:50
mitsubishi carisma çektim hocam ama bi eğilme bükülme gözükmüyor

GP COSKUN
04/11/2010, 10:53
hiç dingilden bağlanıp araba çekilirmi okan kardeşim
sen o eğilmeyi bükülmeyi gözle göremezsin
çok sakıncalı bir yöntem tabiki zararı var yoksa ne diye şase başlarına adamlar çeki demiri yeri yapın hepsi dingile kaynaklarlardı birer tane

okansys
04/11/2010, 10:55
hocam sonradan anladım ya :D inşallah bişi olmamıştır yapıcak bişi yok artık bunu nerede kontrol ettirebilirim ?

GP COSKUN
04/11/2010, 10:57
hocam sonradan anladım ya :D inşallah bişi olmamıştır yapıcak bişi yok artık bunu nerede kontrol ettirebilirim ?

servislerde ölçüm yapıyorlar test cihazına bağlayıp
dingilin orta kısmındanmı bağlayıp çektin
yoksa sağ veya sol tarafa bağlayarakmı

okansys
04/11/2010, 10:57
ortadan hocam

GP COSKUN
04/11/2010, 11:01
ortadan hocam

eğer sert kalkış felan veya ani hareket yapmadıysan bir şey olmamıştır diye tahmin ediyorum ama
bir daha üstüne para verseler deneme
arka dingilin fiyatı 2.750 tl yanlış hatırlamıyorsam:spider:

okansys
04/11/2010, 11:05
yok hocam zaten 100 metre felan çektim sonra halat attı ani bi hareket de yapmadım düşük devirde ilerledim

ademtahir
04/11/2010, 11:08
hiç kimsenin arbasını çekmem kimseye arabamıda çek demem çekici diye bişey var çağırsınlar yükleyip götürsünler..
çeki demirine bile bağlayıp çekmem..