PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön kapı hoparlörleri değiştim

Qubee
16/04/2007, 17:07
Arabanın sesini çok sevmiyodum ne zamandır değiştircektim. Perçinli olduğu için ve full döşeme çıkacağından iyi usta arıyodum değiştirmek için ( eskiden ilgili olduğumdan bazı ustaların matkapla nası giriştiğini biliyorum az çok :) ) Neyse bi ark önerdi bi usta sonra blaupunkt gtx 173 3 yollu hoparlörleri aldım geçen haftasonu değiştirdim. Valla memnun kaldım çünkü fiatın hoparlörleri çok dandik körükleri karton gibi. sesi 15i geçince zar zar ötmeye başlıyo. Usta da iyidi perçinleri güzel söktü. yeni hoparlörlerin derinliği biraz fazla olduğu için mdf bi çerçeve yaptı onun üstüne fidaladı herşeyi perçin deliklerin üstüne. hiç soketlere falan zarar vermeden halletti sağolsun.

anfili sublı sistemlerle çok uğraştım eski arabada (eski unomla külçe gibi anfiyle 30 cm 1100 watt jbl kutu basımı sattım. 3 yollu hoparlörleri saymıyom ) biraz doygunluk geldi ondan sadece hoparlör değiştiriyorum. kaldırsa teypin çıkışları 2 tane de component alırım arkaya güzel bass vursun diye. Ama bu blaupunktlar da güzel vuruyo en azından titretiyo az çok eskisine nazaran bide sesi 20lere kadar ilk defa açar oldum.

bu arada usta anıttepede isteyene adresini verebilirim. çok temiz iş yapıyo puntolara da yabancı değil.

küçük not düşüyüm bide; keşfettim ki arkadaki tweeter yerleri boşmuş :)

tempesty
16/04/2007, 18:37
adresi verebilirsen eğer bende bi ara gitmeyi düşünebilirim sağol

Qubee
16/04/2007, 18:51
mareşal fevzi çakmak cad. 58/A bahçelievler ankara

beşevler metrosunun ordaki kavşaktan sağa dönünceki cadde. hatta bpnin içinden döndüğün yer

tempesty
16/04/2007, 18:59
anladım sağol teşekkür ederim.

HIGH FIDELITY
16/04/2007, 19:20

Hayırlı olsun...

Nasıl boşmuş ya. Yokmu yani orada tweeter.

Qubee
16/04/2007, 19:24
Benim araba dynamic mp3playerlı teyp var işte standart sistem. ben şaşırdım baya ama yokmuş. arkaya 2 kere falan oturmuşumdur 1 senede ondan farketmedim heralde :)

microab
16/04/2007, 19:32
Evet boş,sadece yeri var...
Sanırım bunu ilk civcivx teşhis etmişti DH de.
Bu arada ben oraya sony tweeter taktırdım gayet iyi oldu ses...

HIGH FIDELITY
16/04/2007, 19:35
Çok ilginç ya. Sırada powerbox varken şimdi hoparlör olayı da mı girecek ne:hmmm:

Qubee
16/04/2007, 19:39
bide unutmadan bişey daha söyleyim.
3 yollu taktırdığım için önde tiz yığılması oldu. ilk başta garip geldi ama ayarları yapınca tertemiz ses geliyo şimdi. eğer yeri hazırsa öndeki tweeterları arkaya takıp denerim güzel oluyo mu diye.

multijet
16/04/2007, 21:29
Bilginiz olsun önler 16cm, arkalar 13 cm.
Ben ön kapılara JBL in componentlerini taktım gayet iyi oldu, tavsiye ederim.

h k
16/04/2007, 21:31
peki arka kapilardaki bos yerlerde kablo-soket falan hazir var mi ? yoksa oraya kablo cekmek gerekiyor mu ?

canberkkilic
16/04/2007, 21:32
Benim araba dynamic mp3playerlı teyp var işte standart sistem. ben şaşırdım baya ama yokmuş. arkaya 2 kere falan oturmuşumdur 1 senede ondan farketmedim heralde :)

3 kapı sport paketlerinde olması lazım.

microab
16/04/2007, 21:32
Tweeter yerlerinde kablo yok--çekiyorlar.Hoparlörden aldılar bende...

h k
16/04/2007, 21:34
peki arka kapilardaki bos yerlerde kablo-soket falan hazir var mi ? yoksa oraya kablo cekmek gerekiyor mu ?

ya ben simdi hatirladim :ebebe:
ben film yaptiriken kapilari söktürmüstüm , benim arkalar bos degildi hoparlör vardi arkada da.

Qubee
16/04/2007, 22:24

arkaların 13 cm olduğunu öğrendiğim iyi oldu ya onlar da önler gibi sanıyodum.
yanlız önlere ben 16.5 cm taktırdım orjinalleriyle karşılaştırınca çapı aynı gibiydi.

bide jblin hangi modelini taktın sorabilir miyim ben teyp beslemez diye component almamıştım.

microab
16/04/2007, 22:26
ya ben simdi hatirladim :ebebe:
ben film yaptiriken kapilari söktürmüstüm , benim arkalar bos degildi hoparlör vardi arkada da.

Hoparlör var--tweeter yok,kapı açma kollarının ordaki küçük yerlerin içi boş...

gokhan_genc
18/04/2007, 17:16

Evet araç zaten 6 hoparlör olarak geçiyor,yani 4 + 2(tweeter)... :ok:

gokhan_genc
18/04/2007, 17:21

Abi nasıl yaptın bu işlemi?Yani amfi var mı yoksa aracın orijinal beslemesi bu işi kaldırabilir mi,yeterli mi?..

multijet
18/04/2007, 22:44
Gayet rahat yetiyor Cd çalarlarımız. Sadece 2 adet ön kapılara komponent taktım. Arkalar orjinal duruyor. Ses eskisinden daha iyi. JBL in hangi modeli bilmiyorum ama crossover ı ayarlı olan değil...

jeoenis
18/04/2007, 23:50
peki sistemi ne kadara yaptırdın.

multijet
18/04/2007, 23:52
yaklaşık 1 sene oldu yaptıralı. Montaj dahil 150ytl

Qubee
19/04/2007, 00:47
jblin hangi modelini taktırdın tekrar sorabilir miyim?

civcivx
19/04/2007, 09:08
arkaların 13 cm olduğunu öğrendiğim iyi oldu ya onlar da önler gibi sanıyodum.
yanlız önlere ben 16.5 cm taktırdım orjinalleriyle karşılaştırınca çapı aynı gibiydi.

bide jblin hangi modelini taktın sorabilir miyim ben teyp beslemez diye component almamıştım.

Ön kapı hoparlörleri 165 mm çapında. Zaten bu ebat Avrupa standardı oldu. JBL'nin yeni çıkarttığı GTO 6507SC modelini taktırmayı düşünüyorum ben de. Hoparlör yuva derinliği kısıtlı olan araçlar için üretilmiş. (Standart versiyonu 61 mm derinlikte, bu model ise 48 mm derinlikte) JBL genelde f/p oranı iyi olan cihazlar üretiyor.

Yalnız orijinal radyo ile komponentlerin sürülmesi pek sağlıklı olmayabilir. JBL'in bu çaptaki komponentleri yaklaşık 60 Wrms girişe sahip. Orijinal radyo ise 15-20 Wrms gibi bir çıkışa sahip.

smtg
20/05/2007, 01:38
arkadaşlar bende ön ve artka kapılara yeni hoparlör almaya karar verdim.. tavsiye edebileceğiniz hoparlörler var mı..? bir çok markaya baktım ama jvclerin çıkış güçleri ve fiyat aralıkları gayet uygun geldi.. aşırıya kaçmadan ortalama bir ses verebilecek hoparlörler arıyorum.. tavsiyelerde bulunursanız sevinirim..

Lordrivendel
05/10/2008, 15:52
Arkadaşlar merhabalar,
Bursa'da GP'den ve ses sisteminden anlayan yer tavsiye eder misiniz?

Bende işe oldukça yabancıyım güvenilir yer olsun istiyorum...

enissarikaya
11/01/2011, 21:34
arkadaşlar sağlam ses istiyorsanız HERTZ in komponent ini taktırın... eski arabamdan kalma bende var bide onların yanına pioneer 460W lık aldım komponentlerin sesi pioneer ları bastırdı o derecede güzel ses veriyor.. ama biraz pahalı ben 2 sene önce falan 480lira vermiştim ama değdi tabikide...

savas
03/04/2011, 17:18
Benim ön sağ kapı hoparlörüde arızalı. baktırdım 13cm dediler ve pıoneer takalım dediler daha taktırmadım eminmisin 16cm olduğundan

kochuso
28/11/2011, 23:17
evet ya bende değiştirecem önleri patlaklar jbl nin hangi modeli tam olarak bilirsek daha yardımcı olur teknik konulardan pek anlamıyoruz malum

iso1907
28/11/2011, 23:24
sadece 4 hoporlör değiştirsek bundan daha guzel bır ses alırmıyız önerılerınız nelerdir

blackhawk
30/11/2011, 14:34
sadece 4 hoporlör değiştirsek bundan daha guzel bır ses alırmıyız önerılerınız nelerdir

Ses kalitesi yükselir ama bas koyarsan tadından yenmez.

kara kız
30/11/2011, 15:39
benim tüm kapı kolanları orjinal.extra olorak sony amfii ve eskı aracımdan kalan pioneer 302 kutu basımı taktım..3 senedir kullanıyorum..kapı içi izolasyon sayesinde mevcut sesdeki kalıte artısını dinlemenız lazımkı anlayabılesiniz.sankı aracta komple muzık tesısatı varmış gibi çalıyor.bass ta oldukça tatmin edici.izoloasyon sayesınde tum zırıltılar ve yol sesi kesildi.herkeze tavsiye ederim..

BeCkS
30/11/2011, 16:45
benim arabanın kolonları kötü ses veriyodu belkide benim mid alışkanlığım dört kapılarıda değiştirdim dördüde anfiye bağlı bagajımdada 30 cm jbl bas var yani bana kalırsa orjinal midleri değiştirmek lazım...

iskmehmet1975
13/04/2012, 17:08
ençok cvp aradığım soru buydu,sadece hoparlör yeterli gelirmi diye.tşk ederim hocam ii geldi bu cvp...

alperd
13/04/2012, 22:32
benim tüm kapı kolanları orjinal.extra olorak sony amfii ve eskı aracımdan kalan pioneer 302 kutu basımı taktım..3 senedir kullanıyorum..kapı içi izolasyon sayesinde mevcut sesdeki kalıte artısını dinlemenız lazımkı anlayabılesiniz.sankı aracta komple muzık tesısatı varmış gibi çalıyor.bass ta oldukça tatmin edici.izoloasyon sayesınde tum zırıltılar ve yol sesi kesildi.herkeze tavsiye ederim..

sadece kapı içlerine mi yapılıyor izolasyon?
kaç para tutuyor acaba?