PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor açma....

elbruz
16/04/2007, 00:05
Bir sorum olacak acaba bu yeni araçlar için söylenen motor açma yani yeni araçlarda hız yapma gibi bir durum gerçek mi ben şahsen tam olarak yapamadım 170 lerde kaldım çünkü otobana çıkamadım daha,siz yaptınız mı acaba bu olayı,sizce doğru mu gerekli mi...

multijet
16/04/2007, 00:12
O motor açılması diye söylenen konular eskide kaldı. Eski takım tezgahlarında hassasiyet( tolerans +- 0.01 mm) az iken günümüz CNC kontrollü tezgahlarda hassasiyet(+- 0.0005) fazla. Bu yüzden rahat olabilirsin. Motor rodajı denilen bu tabir eskide kaldı.

elbruz
16/04/2007, 00:14
O motor açılması diye söylenen konular eskide kaldı. Eski takım tezgahlarında hassasiyet( tolerans +- 0.01 mm) az iken günümüz CNC kontrollü tezgahlarda hassasiyet(+- 0.0005) fazla. Bu yüzden rahat olabilirsin. Motor rodajı denilen bu tabir eskide kaldı.
teknik bir açıklama ama anladım galiba,yani hız yapmaya çalışmamıza gerek yok yapanlar olmuştur tabi yinede..

ABNEW
16/04/2007, 02:07
İlk birkaç bin km boyunca yüksek devirlere çıkmamanı öneririm...

xtremetrx
16/04/2007, 12:58
İlk birkaç bin km boyunca yüksek devirlere çıkmamanı öneririm...

evet +1

stevenbursa
16/04/2007, 13:07
arkadaşlar aynı şeyden bende dert yanıcam arabamı cuma günü teslim aldım 1,4 77 hp arkadaş 3000 deviri fazla geçme dedi ilk 2000-3000 kmde fakat bu devirleri biraz aşmadan araba hiç hızlanmıyo yani 3500 deviri falan gördüğüm oldu acaba çok zarar verirmiyiz motora

Akincl
16/04/2007, 13:10
arkadaşlar aynı şeyden bende dert yanıcam arabamı cuma günü teslim aldım 1,4 77 hp arkadaş 3000 deviri fazla geçme dedi ilk 2000-3000 kmde fakat bu devirleri biraz aşmadan araba hiç hızlanmıyo yani 3500 deviri falan gördüğüm oldu acaba çok zarar verirmiyiz motora

1000km den sonra kademeli olarak zorlamaya başla.

zarar vermezsin .sen zarar vermek istesen de kesici girer merak etme.

dreamerdaddy
16/04/2007, 14:58
Fazla kasmaya gerek yok kafana göre kullan bence kesiciye sokmada arabayı yeter 3000 devirden bişey olmaz..

Qubee
16/04/2007, 16:42
bende 1.4 77hp fire var. teknik servisteki her elemana sordum nerdeyse gerek yok dediler rodaja falan. araba şehiriçini 2000 km falan yaptım. sonra babamla bi yozgata gittik geldik paso yapıştırdım orda. ankaraya bi geldim araba bildiğin kendine geldi eskisine göre gözle görülür fark var baya. diğer motorları bilmiyom ama 1.4 benzinli de farketti bi şehirdışına çıkınca araba.

elbruz
16/04/2007, 16:47
benimde otobanda bir 200 yapamam lazım galiba araba 7500 de en fazla 175 yaptım daha..

ABNEW
16/04/2007, 18:26

Benzinli için 3000d/d oldukça düşük bir devir.İlk 2000-3000 bin km boyunca bence 5000d/d yı fazla geçmemelisin...

venomtigris
16/04/2007, 22:12
merhaba arkadaşlar, yeni üye olsam da siteyi yılbaşından beri takip ediyorum. GP'yi tanımamda müthiş yardımları oldu sitenin. artıları-eksileri, rutin arızaları, yakıt tüketimi vs... dış görünüşüne kapıldığım bu aracı deneme sürüşü dahi yapmadan aldım. araç hakkında bu siteden edindiğim bilgiler sayesinde satış danışmanından bile daha fazla hakimdim arabaya. kadıncağız aracın bir çok özelliğini benden öğrendi....
servisteki satış danışmanının elinde olan kitapçık benim elimde olan da eskiydi ve aynı donanımları içermiyordu. donanımların(arka cam elektikkle açılması, eşya gözlü kolçağın KP den çıkması gibi) değiştiğini siteden edindiğim/ulaştığım bilgiler doğrultusunda servise aktardım.
yeni aracımın rodajı konusunu merak ediyordum. ama anladığım kaDARIYLA yeni nesil dizellerde rodaj dönemi diye bir şey kalmamış.. aracı ilk bir kaç yüz kilometrede aşırı zorlamamak kaydıyla kullalanabiliriz. yine opetten alınan yakıtın kurum/kükürt (neyse artık) oranları eski motorinler göre çok düşük. bu nedenle artık dizel araçların benzinlilerden kullanım olarak pek farkının kaldığını düşünmüyorum.

microab
16/04/2007, 22:14
Hoşgeldin--tanışma bölümünden kendini tanıtırsan süper olacak...

Qubee
16/04/2007, 22:19
merhaba arkadaşlar, yeni üye olsam da siteyi yılbaşından beri takip ediyorum. GP'yi tanımamda müthiş yardımları oldu sitenin. artıları-eksileri, rutin arızaları, yakıt tüketimi vs... dış görünüşüne kapıldığım bu aracı deneme sürüşü dahi yapmadan aldım. araç hakkında bu siteden edindiğim bilgiler sayesinde satış danışmanından bile daha fazla hakimdim arabaya. kadıncağız aracın bir çok özelliğini benden öğrendi....
servisteki satış danışmanının elinde olan kitapçık benim elimde olan da eskiydi ve aynı donanımları içermiyordu. donanımların(arka cam elektikkle açılması, eşya gözlü kolçağın KP den çıkması gibi) değiştiğini siteden edindiğim/ulaştığım bilgiler doğrultusunda servise aktardım.
yeni aracımın rodajı konusunu merak ediyordum. ama anladığım kaDARIYLA yeni nesil dizellerde rodaj dönemi diye bir şey kalmamış.. aracı ilk bir kaç yüz kilometrede aşırı zorlamamak kaydıyla kullalanabiliriz. yine opetten alınan yakıtın kurum/kükürt (neyse artık) oranları eski motorinler göre çok düşük. bu nedenle artık dizel araçların benzinlilerden kullanım olarak pek farkının kaldığını düşünmüyorum.

öncelikle hoşgeldin ben de yeni sayılırım gerçi :)
anlattıkların bana arabayı alırken satış elemanın anlattılarını anımsattı.
eleman bana klimadaki mono tuşunun kalorifer için olduğunu söylemişti ben de gülmemek için zor tuttuydum kendimi :D bozuntuya vermemiştim ayıp olmasın diye :D

Ziyaretçi047
17/04/2007, 02:26
aracın ataklaşması konusunda pek bişey diyemem zira ilk aldığım gün de ataktı hala da atak. ataklığında çok bir değişim olmadı. fakat şu var. aracı hep şehir içi kullandım ve motor açılsın biraz daha az yaksın diye felan biraz zorladım fakat bişe değişmedi. ama ne zamanki bastım toplantıya ankaraya gittim döndüm, yakıt hızla azalmaya başladı. anladım ki motoru açmak için şehir içi kullanmak bir işe yaramıyor. motoru açmak istiyorsanız uzun yola çıkın. yani arabayı uzun süre sabit hızda kullanabileceğiniz bir ortama girin. şu an 7.4 lerden 6.7 lere indim ve iniş devam. 1 uzun yol daha yapsam tam süper olacak :D

bambogie
17/04/2007, 14:59
aracın ataklaşması konusunda pek bişey diyemem zira ilk aldığım gün de ataktı hala da atak. ataklığında çok bir değişim olmadı. fakat şu var. aracı hep şehir içi kullandım ve motor açılsın biraz daha az yaksın diye felan biraz zorladım fakat bişe değişmedi. ama ne zamanki bastım toplantıya ankaraya gittim döndüm, yakıt hızla azalmaya başladı. anladım ki motoru açmak için şehir içi kullanmak bir işe yaramıyor. motoru açmak istiyorsanız uzun yola çıkın. yani arabayı uzun süre sabit hızda kullanabileceğiniz bir ortama girin. şu an 7.4 lerden 6.7 lere indim ve iniş devam. 1 uzun yol daha yapsam tam süper olacak :D

dediğin şeye tamamen katılıyorum deneyimle sabittir arabamı bursadan aldım eskişehirde yaşıyorum 2 kez ankara 3 kez bursa (git-gel) gördü ilk 500km bursa şehir içinde yaptım deli gibi yakıyodu mazot yetişmez olucak zannediyodum ilk eskişehire geldim biraz düştü ortalama sonra iki kez ankaraya gittim geldim en son bursaya giderken 2 kişi orta yük 4.3 lere kadar düştü şehirlerarası şehir içinde kullanıma göre 7.5lerden 5.0-5.6 arasında şu anda uzun yol gördükten sonra dizel her türlü kendine geliyor öyle deli gibi falanda basmadım hiç öyle bi derdim olmadı sadece geçen gün bursadan gelirken geç kaldım diye 170-180le geldim gene ortalamam 5.2ydi :) hayret ettim yaklaşık 80km bu tempoda geldim.hiç boşuna zorlamasın arkadaşlar ilk 5000 içinde fırsatları olursa biraz uzun yol sabitlesinler 2000 devire koysunlar bi cd rahat rahat arada bi yol bulunursa düzlük nasıl gidiyor diye bassınlar bu arada aracı teslim aldığım gibi 90km yol yapmıştım ortalama hızım 113km y di.rodaj falan artık yok.yüklenebildiğim kadar yüklendimdi.bursadaki yeni otobanda.tek diyeceğim şey şehir içinde kesinlikle motor açılmıyor.basın yada basmayın şehir dışında farkını göreceksiniz.en azından dizel için diyebileceğim bunlar.benzinliler için benzinli kullanan arkadaşların deneyimlerine bakmak lazım

mustafa
17/04/2007, 15:20
Arkadaşlar şehirlararsında motor açmak için sürekli yüksek devirde mi sürmeliyiz (3. viteste 90 km hız gibi ) yoksa kalkışlarda ve aralıklarla arabayı 4500 devire çıkarmamız mı gerekir??

Ziyaretçi047
17/04/2007, 22:25
dediğin şeye tamamen katılıyorum deneyimle sabittir arabamı bursadan aldım eskişehirde yaşıyorum 2 kez ankara 3 kez bursa (git-gel) gördü ilk 500km bursa şehir içinde yaptım deli gibi yakıyodu mazot yetişmez olucak zannediyodum ilk eskişehire geldim biraz düştü ortalama sonra iki kez ankaraya gittim geldim en son bursaya giderken 2 kişi orta yük 4.3 lere kadar düştü şehirlerarası şehir içinde kullanıma göre 7.5lerden 5.0-5.6 arasında şu anda uzun yol gördükten sonra dizel her türlü kendine geliyor öyle deli gibi falanda basmadım hiç öyle bi derdim olmadı sadece geçen gün bursadan gelirken geç kaldım diye 170-180le geldim gene ortalamam 5.2ydi :) hayret ettim yaklaşık 80km bu tempoda geldim.hiç boşuna zorlamasın arkadaşlar ilk 5000 içinde fırsatları olursa biraz uzun yol sabitlesinler 2000 devire koysunlar bi cd rahat rahat arada bi yol bulunursa düzlük nasıl gidiyor diye bassınlar bu arada aracı teslim aldığım gibi 90km yol yapmıştım ortalama hızım 113km y di.rodaj falan artık yok.yüklenebildiğim kadar yüklendimdi.bursadaki yeni otobanda.tek diyeceğim şey şehir içinde kesinlikle motor açılmıyor.basın yada basmayın şehir dışında farkını göreceksiniz.en azından dizel için diyebileceğim bunlar.benzinliler için benzinli kullanan arkadaşların deneyimlerine bakmak lazım

arkadaşım bana katılmışsın. evet ben de aynen sana katılıyorum.

Arkadaşlar şehirlararsında motor açmak için sürekli yüksek devirde mi sürmeliyiz (3. viteste 90 km hız gibi ) yoksa kalkışlarda ve aralıklarla arabayı 4500 devire çıkarmamız mı gerekir??

hayır arkadaşım katiyen basmana gerek yok. aynen arkadaşımızın dediği gibi. at 5 ine 6 na. sabitle 2000 devire rahat sakin bir yolculuk yap. hiç basmana gerek yok. yeter ki uzun süre o devirlerde yolculuk yap. araç cidden açılıyor. yakıt baya baya azalıyor. basmak basmamak önemli değil. hele şehir içi hiç tınlamıyor.

NesT
18/04/2007, 11:49
ilk zamanlar 3000-3500 arasında kullanmamı söylediler. arabayı aldım ertesi günü temde 180 ni buldum önümdeki 2 aracı hareketleri hoşuma gitmedi devamını bıraktım. Yani devam etsem rahat 180 i geçerdi. O zaman anladım kim ne derse desin GP süper.

BERKAY
04/07/2007, 20:05
ŞÖLE BISI SÖLİYİM SIZE ARABALARIMIZ BIZE GELDIGINDE ZATEN ONLAR 1000 KM YAPMIS OLUYOLAR AKSINI IDDA EDEMEYIZ 20 000 BAKIMINDA YAG DEGISIMINDEN SONR ZATEN ARACLARINIZDAKI PERFORMANS YUKSELISINI FARK EDERSINIZ KI 20 000 E KADAR ARACTA KURUM BAGLAMA DEDIGIMIZ OLAY OLUR BUDA COK YAKIT SARFIYATI DEMEKTIR BENIM TAVSIYEM 20 000 DEN SONRA ISTEWDIGIN GIBI ACARSIN

https://img124.imageshack.us/img124/958/httpimg527imageshackusibz3.jpg

gogigogi
04/07/2007, 21:54
ben 30000 km ye yaklaştım zorlanmadan 180 km/h yaptım bankada çalışan bi arkadaş 190-200 yaptığını söylüyo 75 likle ayda bir falan otobana çıkıp 120-130 yapmalı bence hep şehip içi dolaşıp duranlarda ileride motor probl.(kurum vb.)olabilir:tv_horro:

2003473037
10/07/2007, 14:10
merhaba arkadaslar..benim sorunum araba cok yakiyor diye son zamanlarda nerdeyse 3000 deviri gecmiyorumn bile..kalkar kalkmaz 2. ve 3. vitese aliyorum mesafe ne olursa olsun..bu sekilde araba ya herhangi bi zarar verirmiyim sizce..cevaplarinizi dort gozle bekliyorum..

Auto engineeR
10/07/2007, 14:52
eskisi gibi rodaj konusunda hassasiyete çok gerek yok tabii.
ama araba 3000 kmye gelene kadar şehiriçinde kullanımlarda yüksek dewir yapılmaması gerekiyor. motoru açma diye tabir edilen olay içinse, şehirlerarası yolda 90-100 km hızlarla 1 saat gittikten sonra yüksek dewirlerde zorlamak en faydalı olanı (1. we 2. vites hariç). motora zarar wermeden motoru açıyorsunuz.

buarada dizel arabaları sürekli düşük dewirlerde kullanmak kurum bağlamasına sebep olur we arasıra yüksek dewirlerde kullanarak bu sorundan büyük ölçüde kurtulursunuz

ABNEW
10/07/2007, 22:28
merhaba arkadaslar..benim sorunum araba cok yakiyor diye son zamanlarda nerdeyse 3000 deviri gecmiyorumn bile..kalkar kalkmaz 2. ve 3. vitese aliyorum mesafe ne olursa olsun..bu sekilde araba ya herhangi bi zarar verirmiyim sizce..cevaplarinizi dort gozle bekliyorum..

Arada sırada yüksek devirlere çıkıldıktan sonra hiçbir problem olmaz.Tabi yüksek vites ve düşük devirde aracı hızlanması için zorlamamak lazım...

femoli
11/07/2007, 09:39
sürekli aynı hızda gitmemeni öneririm bizim common rail dizel motorlar kurrumu en çok gerçekleştiren motorlar bunun için arasıra zorlamak gerekir kurumdan sonra aracın çekişi düşeceği gibi yakıtın da artacağı bir kesindir...

Ziyaretçi047
11/07/2007, 12:44
Motor açma konularıyla ilgili forumda güzel yazılarım mevcut. Araştırırsan bulabilirsin.

aec1905
18/08/2007, 23:00
Koray kardeş selam,
İşletme fakültesinden 2005'de mezun oldum ben de memnun oldum. <şu an sahip olduğun modelden almayı düşünüyorum. Tek derdim fazla yakmaması. arabam fazla yakıyor dedin. Ne kadar yakıyor ortalama bişiler söler misin bana? Teşekkürler

Painkiller
19/08/2007, 21:40
Arkadaşlar bu motor açma konusu benim kafamı kurcaladı.
ben aracımı yeni aldım 16 gündür biniyorum. bu süre zarfında 10 günlük tatile de çıktım. Şu an 2000 km lere yaklaştım. Acaba hemen uzun yola çıkmak arabanın motorunun açılması husunda bir hata mıydı bilmiyorum.
Bir de arabanın 2000 km ye kadar çok zorlanmamsı hakkında yazılmış. Diyelim ki ben arabayı çok zorladım.
Bunu ne gibi sonuçları olabilir?

Bir de bu seyehatin dönüşünde ölçüm yaptım, aracım 5 kişi ve full bagajla 6,4 lt--- km başına 0,185 ytl yaktı. Bu değer sizce normal mi? Bana fazla gibi geldi. Gerçi son 150 km kala yollar uygundu 120-140 arası seyrettim.
???

Er-NnN
19/08/2007, 22:14
benzinli bi araç için düşük bi değer bunun yanında artık rodaj tarihte kalktı eskisi gibi sorunlar oluşmuyo ama atıyorum rektefiyeye girdikten sonra rodaj süresi içinde fazla devir çewirir hız yaparsan pistonları bile eğebilirsin... :)

the_Algn
19/08/2007, 22:23
ben aracımı yeni aldım 16 gündür biniyorum. bu süre zarfında 10 günlük tatile de çıktım. Şu an 2000 km lere yaklaştım. Acaba hemen uzun yola çıkmak arabanın motorunun açılması husunda bir hata mıydı bilmiyorum.
Bir de arabanın 2000 km ye kadar çok zorlanmamsı hakkında yazılmış. Diyelim ki ben arabayı çok zorladım.

Bir de bu seyehatin dönüşünde ölçüm yaptım, aracım 5 kişi ve full bagajla 6,4 lt--- km başına 0,185 ytl yaktı. Bu değer sizce normal mi? Bana fazla gibi geldi. Gerçi son 150 km kala yollar uygundu 120-140 arası seyrettim.
???
Aracınızı gönül rahatlığıyla kullanın hiçbirşey olmaz yani hata yapmadınız :) , tüketiminiz 5 kişi + bagajla çok iyi...

Painkiller
19/08/2007, 22:37
Teşekkürler.

Lordrivendel
20/08/2007, 14:18
Arkadaşlar 77HP 1.4 benzinli Grande Punto için,
En iyi çekiş:3500 Devir
En iyi hızlanma: 6000 Devir

Fabrika değerleridir.
O nedenle 3500 Devire çıkmadan vites atmak sadece aracı çekişten düşürür bence...

ABNEW
20/08/2007, 15:14

Aydın, benim tavsiyem ilk 2000km boyunca aracın max devirlerde (benzin 6000d/d- dizel 5000d/d ) kullanılmamasıdır.Tabiki yeni araçlarda o eski katı rodaj kuralları yok.Ancak her ne kadar sıfır hata ile de üretilmiş olsalar da parçaların birbirine tam olarak uyumu için bir miktar km yapmalıyız(Şahsi fikrim) Tabi buna uyulmazsa motoru bitirirsiniz diye de bir kural yok kesinlikle.Belki uzun vadede motor ömrü yıpranmadan dolayı bir miktar daha erken biter.

Aracın hayırlı olsun...

ozmermer
28/10/2007, 00:49
Arkadaşlar arabam 2600 km'de, bilirsiniz şehir efsaneleri vardır arabayı devirsiz alıştırırsan motor acılmaz hantal bi araba olur diye.

Günümüzde arabalarımızın motorlarını açmalımıyız yani yüksek hızda uzun süre kullanım.
Aracın motor açılması yüksek devir düşük vites olur mu?örg:3 vites 120 km/saat 5000 devirde yapıyor ve gaz kesme devreye giriyor (her yerde 170 yapılmıyor:)
Dizelde ve benzinlide farklı mı?
Eğer motorlarımızı açmamız gerekiyorsa en uygun km aralığı nedir? yeni araç alan arkadaşlara faydalı olur umarım.:scooter0:

Auto engineeR
28/10/2007, 01:05
anlatacaklarım benim çeşitli ustalardan dinleyip mantıklı bulduğum we gerçekleştirdiğim,son derece memnun kaldığım uygulamalardır.

motor açma olayı eskilerdeki olduğu kadaar gerekli olmasa da yine de wardır. dikkat edilmesi gereken noktalar war.motor açmak her zaman her yerde yüksek dewir çewirtmek değildir.

şehirçinde ilk 3000-5000 km ye kadar dizel için 3000-benzinli için 4000 leri fazla geçmemek lazım.zorlamayın.tabii 1500lerin de altında da kullanılmamalı.
ani hızlanmadan we ani frenlemelerden kaçının.
şehirlerarası yola çıkarsanız (motor açmak için en güzel yöntem) ilk 1 saat boyunca 4. we 5.(6 witeslilerde 5. we 6.) witeslerde hızınızı 80-110 araları değiştirin. 1 saat dolduktan sonra 1. we 2. wites haricinde (1 we 2 de çok hızlı dewirleneceği için pek sağlıklı olmaz ısınıp ani genleşmelere neden olursunuz) dizellerde 5000lere,benzinlilerde 6000lere yaklaşın. yüksek dewirler çewirtin bir süre. bu şekilde en werimli we zararsız şekilde motorunuzu açmış olursunuz.

masteryoda
28/10/2007, 14:07
Arkadaşlar günümüz otomobillerinde motor açmak diye birşey söz konusu olamaz..

Motorda ve aracın birçok yerinde birçok haraketli aksamlar mevcuttur. Bildiğiniz üzere bu haraketli aksamlar belirli yataklarda, burçlarda veya birbirlerine temas halinde çalışırlar. Tüm makinelerde olduğu gibi otomobillerde de ilk kullanımda bu haraketli parçaların birbirlerine ve yataklarına alışma süresi mevcuttur. Bu alışmadan kasıt haraketli parçanın temas halinde olduğu yüzeyi sürtünme nedeniyle bir miktar aşındırmasıdır. (rodaj süresi) Çünkü her iki yüzeyde de talaşlı şekillendirme ve yüzey işleme sonucunda metal kalıntıları, çapaklar veya yüzey hataları olabilir. Ancak günümüz yüzey işleme teknolojileri ile yüzeyler kusursuz olarak ve çok ince hassasiyette işlenebilmektedir(ileri CNC,lazer kesim vs) bu nedenledir ki yeni araçlarda alıştırma gibi bir şey sözkonusu değildir. Ne varki özellikle motorlardaki alıştırma işlemi imalat esnasında yapılmıştır.

Aracı ilk kullanımda motor açmak için yüksek devirde ve yüksek hızda kullnımı faydadan çok zara getirebilir. Bunun nedeni haraketli parçaların daha uyum sağlamadan yüksek yüklere maruz kalmasıdır. Eğer aracınızı açmak istiyorsanız bunu agresif kullnımla değil düşük hızla ve düşük devirlerle yapmanız gerekir. Çok eskiden otomobiller satılırken belirli bir süre kullanması ve rodaj süresini tamamlaması için otomobili sizin yanınızda görevlendirdikleri bir teknik personele kullandırırlardı.

Motor açmak için yapılan yüksek devirli kullanımı sadece motor açısından değerlendirmemek gerekir. Sonuç olarak motordan istediğimiz devri almamızı sağlayan, gücü ve torku diğer organlara aktaran ve içerisinde en fazla haraketli parçaları içeren vites kutusunun da ömrünü düşünmek gerekir.

Yakıt enjeksiyon sisteminin de araçlarımızda elektronik kontrol ünitesiyle (ECU) kontrol edildiğini düşünürsek, motor açma çalışmasının ECU ya dışarıdan bir müdahale olmadan, sadece yüksek devirli kullanımla hiçbir etkisi olmayacağını anlarız.

Aracınızı ilk aldığınızda mutlaka sakin bir kullanımla rodaj süresini tamamlayın. gerekli olan hız veya tork için gerekli vitesi seçin. Otomobiliniz için en verimli olan hız ve tork değerlerindeki devir sayısını teknik datalarında bulabilirsiniz.

Güvenli sürüşler.....

ABNEW
28/10/2007, 15:09
Ben de motor açma konusuna pek katılmıyorum.Ancak denildiği gibi ilk birkaçbin km boyunca fazla yüksek devirlere çıkılmamalı.Bir de motor soğukken (km ye bakılmaksızın) yüksek devirlere çıkılmamalı.İlk kmlerde fazla yağ eksiltileceği için sıkça yağ seviyesi kontrol edilmeli...

ugurozer
28/10/2007, 17:25
cok dusuk devirlerde bayılmalar pahasına yuksek viteslerde uzun zaman boyunca kullanılmıs bir motorun karbon miktarında fazlalık ve bu karbon miktarının, o motoru yuksek devirlerde kaliteli bir yakıt ile kullanarak motordan uzaklastirilmasina motor acmak denirse evet motor acmak diye birsey var derim! (uff ne cumleydi ya balzac gibi hissettim kendimi :))

learner
28/10/2007, 19:05
bence arabayı açmak gerekiyor. çünkü ben arabayı teslim aldıktan sonra yaklaşık 8000km gittim. banada açmana gerek yok dediler. bende fazla arabayı bu süre içerisinde zorlamadım. şuanda araba 18000de ve yokuşlarda çok çabuk bayılıyor. ayağınızı gazdan çekince çokçabuk 1000devirlere düşüyor. hemen gazı yemiyor vev hızlanmıyor.
bu olaya alper yılmaz şahit. çünkü o kullandı arabamı ve aynı şeyi söyledi.

o yüzden arabayı açınnnnnn

Auto engineeR
28/10/2007, 19:19
eğer arabayı sıfır aldıktan sonra 5000 kmlere gelince arabanın performansının arttığını,yakıt tüketiminin düştüğünü görüyorsak, motor açma olayının eskilerde kalmayıp günümüzde de dewam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

eskilerdeki kadar değil artık ama hala war. dikkatli kullanılması gerekiyor kriterleri yukarda belirttim

masteryoda
28/10/2007, 19:40
Tabiki arabanın performansı belirli bir kullanım sonunda değişecektir. Motorun alıştırılması yok demiyorum ki sadece bunu doğal sürecine bırakın diyorum yüksek devirlerde gitmenin, ani hızlanıp yavaşlamanın bahsettiğin 5000 km(araca göre değişir) lik süreyi tamamlamadan yapılması maalesef parçalarda gereksiz aşınma ve deformasyondan başka bir işe yaramaz.

Eğer kalkışta, veya yokuş çıkarken zorluklar yaşıyorsanız. Mekanik bir arıza yoksa tamamen ECU ile ilgili bir sorundur. Çünkü tork ve güç değerleri, dişli oranları aynı motora sahip tüm GPlerde aynıdır.

Eski motorlarda kam miline bağlı olarak volan dişlisi devrine göre çalışan subap sistemleri mevcut olduğu için bu tip araçlarda ilk kullanımda yüksek devirlerde kullanımla belirli bir yakıt artışıyla beraber güç kazancı olduğu doğrudur.

Ancak günümüz araçlarında bu sistemler elektronik olarak kontrol edilmektedir. Bu konrtol de araçlarımızda bulunan ECU (electronic control unit) tarafından sağlanmaktadır. Bu ünite motor devir sayılarına göre yakıt akışını, subapların açılıp kapanma zamanlarını otomatik olarak kontrol eder. Bu üniteye dışarıdan herhangi bir müdahele olmadan istediğiniz kadar aracınızı zorlayın hiçbirşey elde edemezsiniz.

Küçük bir ayrıntı 1.4 benzinli 2006 model puntoların bazılarında ECU ile ilgili bir hata oluşabildiğini bunun da kalkışlarda aracı yavaşlattığını biliyorum.

Auto engineeR
28/10/2007, 20:17
dediklerinin büyük kısmına katılıyorum. egzantirik mili kontrolleri falan.
ama yukarda ekstradan bahsettiğim kısım (uzun yolda) bence motorun alışması açısından faydalı. yüksek dewirleri de görmesi gerekiyor bence tabii aşırıya kaçmadan.

masteryoda
28/10/2007, 20:31
Tabi ki görmeli yüksek devirleri. Dediğin gibi aşırıya kaçmadan ve uzun yolda kademeli olarak arttırarak. Kesinlikle motor açıcam diye aracınızla ani hızlanmalar ve devir artışları yapmayın. Araç içerisinde birbiriyle temas halinde çalışan binlerce parça var bırakın birbirlerine ve yataklarına tamamen alışsınlar. Sonra istediğiniz deviri sürati yapın..

Yeri gelmişken belirtmek lazım; aracı stop edip bıraktığınızda belirli bir süre sonra araç içerisinde birbiri içinde çalışan parçalar yerçekiminin etkisiyle aradaki yağ tabakasını geçerek birbirlerine yaslanırlar, ve yağlama olmadığından temas halindeki parçaların arasındaki yağ da kartere (motorun altına) doğru süzülür. Bu nedenle aracınızı çalıştırdıktan sonra kesinlikle araca yüklenmeyin, tüm parçalar arasında yeterli yağ tabakasının oluşmasına izin verin yoksa aşınma kaçınılmaz olur.

Linos
29/10/2007, 10:25
Evren, mesajını bu başlığa taşıdım! ;)

Yeni bir başlık açmadan önce, lütfen daha önce konu hakkında başlık olup olmadığını araştırınız....

ozmermer
29/10/2007, 22:59
OK neredeyse aynısı varmış dostum :)

enginakin
30/10/2007, 12:00
Dizel araçlarda 5000 deviri geçen varmı ben 3.vitesde 5000 deviri gördüm ama daha fazla çıkamadım araç bu devirden sonra milim milim devri yükseliyor 120 km sürat yaptım sizde nasıl.

Auto engineeR
30/10/2007, 13:16
5100e kadar çıkabiliyorsun o dewirde dewirkesiciye giriyo zaten.

ozmermer
30/10/2007, 22:30
Engin bende 5000 devirde 120'yi gördüm kesici devreye girdi, 5000'nin üstü yok acaba box'ı olanlar 5000'nin üstüne çıkabiliyor mu?

ABNEW
30/10/2007, 22:52
Denildiği gibi 5000d/d yı bir miktar geçiyor.Tahminim limitör 5200d/d da devreye giriyor mjtd de...

nurinese
03/11/2007, 02:58
arkadaşlar arabam 3000de iken istanbula gittim ve otobanda 205km gördüm avuçlarım içi terledi ama audilere sellektör yapmak çok zevkliydi bursayı bilen varsa özdilek buttim arasında çok rahat 180km ulaşıyorum 1.3 ama iyi gidiyor kötü yanı dik rampalarda çok zor kalkıyor.

dikrampa derken kalkışta 1.ci viteste

Auto engineeR
03/11/2007, 03:08
walla rampada dediğiniz gibi problem yaşanıyor ama çözümü basit : hillholder yoksa eğer ayak debriyajdayken 2000 dewre kadar freni bırakmayın sonra frenle birlikte debriyajı da bırakın.

ama sizinki emotion hill holder da war we hill holderin tutma süresi ayağı frenden çekip gaza atıp dewri 2000lere getirmeye kadar yetiyor.
aceleci dawranmayın motorun dewrini bulmasını bekleyin. 1300-1400lerde kaldırmaya kalkarsanız yığılır kalır yokuşta

ugurozer
03/11/2007, 12:57
hillholder sadece otomatiklerde var sanıyordum yau

Auto engineeR
03/11/2007, 17:20
manuellerde de war, mesela bende war

ugurozer
03/11/2007, 18:37
hmmm super bişe ama ona alışınca başka araba esek arabası gibi teknoloji yoksunu gelir adama :) bu arada alper bi ara bi topicde max hızlanma verimi icin max deviri hesaplamıstık tork egrisinden 4500 gibi tahmin etmistim ya bugun otomatikte eco modu kapalı iken denedim 5000 i gordugunde vites degistiriyor arac :) demek eksik bile hesaplamisiz punto muhendisleri otomatikte yanlıs hesaplamadıysa ;)

Auto engineeR
04/11/2007, 14:49
yanlış hesaplamamışlardır da, hesaplamamışlardır :) bilmiorm ki bana saçma geldi, bağırınca değiştirsin sürücünün hoşuna gitsin diye yapılmış olabilir :D yoksa başka şekilde boş wites hariç motor 5000i görmez zaten :D

ugurozer
04/11/2007, 15:34
alla alla bizm motorlarda farklılıkmu var o zaman yazılmda vs??? temiz 5000 i buluyor alper bu alet, sadece sanzımandan cok sikayetciym ben 1. vites inanılmaz kısa kalıyo ve degisimler biraz vakit alıyo arac sarsılmasn die hmmm ilgnc, tabi 4000 e gelir gibi 4000 den 5000 e gelmiyor ama bir ust vitese yuksek devirden baslasin die biraz ortam hazırlama ama soncta daha vermli oluyordurki bole bişe yapıo :)

Auto engineeR
04/11/2007, 15:39
abi 5000lere gelirken performans eksikliğini üst witeslerde anlarsın. 4. 5. viteslerde anca yokuşaşağı 5000e getirebiliosn. 1 we 2 de pek anlaşılmayabilir özellikle 1de 5000 i çok kolay buluo doğal olarak.

witesleri 5000de değiştirerek daha seri olmuyor araba ben her yolu denedim :) otomatiği niye öle yapmışlar anlamadım doğrusu

ugurozer
04/11/2007, 16:29
belki 2den 5000 de atıyorken 4 veya 5 den yukseltirken daha dusuk devirler olabilir bak onlara bakmadım hmmm hakketten mantikli olabilir bak 1. disli ile2. disli arasinda fark buyuk diye biraz daha geciktiriyo olabilir aralardaki fark kuculdukce tork egrisinden max yararlanacagi noktalari kullansın diye farklı devirlerde degistiriyor aaa iyi fikir dizelciligi ogrencez yavastan yavastan :)bi adam akıllı test etmem lazm su araci benim :) sonra seninkide aynı oranlarsa disliler, her vitesten kacta attigini otomatigin yazarım sana :)

faruk
06/01/2008, 11:38
merhabalar. Birkaç gün içerisinde teslim alacağım 1.3 multijet 75 bg gpmin motoru açmak için tavsiyelere ihtiyacım var. Bu benim ilk dizel aracım ve kullanım şekli ile ilgili fazla bilgim yok (bazı kişiler dizel araçlar devirli kullanılır diyor. Devir derken kastedilen ne kadar?) Bu konuda yardımlarınız için teşekkür ederim. hoşçakalın

brvhgt
06/01/2008, 13:11
yeni araçlarda motor açma diye bir dert yok ama şuda bir gerçek ilk başlarda devirli kullanıp sağır olmayı engellemek lazım dizel araçalrı devirli kullanmakda şu bizim araçlarda turbo devreye 1700 civarında giriyor çok fazla o devirin altında kullanmamalı 3000 devirin üstünede gerekmedikçe çıkmamalı çünkü bu devrin üstü gereksiz yakıt masrafı olur ideal ve sakin kullanımda 1500 3000 devir aralığıdır son olarakta ilk 20000 km den sonra araç kendine geliyor hem serilik hemde yakıt olarak

Ziyaretçi047
06/01/2008, 21:25
Bu konuda forumda arama yaparsan istemediğin kadar yazıya ulaşabilirsin. Bir de lütfen konu açarken içerik hakkında bilgi veren başlıklar kullanalım. Hayırlı olsun.

Yalın
07/01/2008, 01:15
Dizel motor kullanım tekniği

Dizel satışlarının artması ve dizel motorlu araçların trafiğe çıkmasıyla birlikte bazı uyum sorunları da yaşanmaya başlandı. Sürücülerin bir bölümü (taksiler dahil) dizel motoru benzinli motor gibi kullanıyor, üst vitese geçmeden önce 4000-4500 devir/dakika'ya kadar çıkıyor. Halbuki, dizel motorların verimliliği (çoğunlukla) 3500 d/d'den sonra hızla düşmeye başlıyor. Hem daha iyi hızlanma hem de daha düşük yakıt tüketimi için üst vitese geçip, torkun en yüksek olduğu 2000 ile 3500 arasındaki devirlerden yararlanmak gerekiyor. Ekonomik kullanmak istiyorsanız, tercihen 2000 ile 3000 d/d arasında kalınmalı. Yani, 3500 d/d'deyken hızlanmak istiyorsanız yapmanız gereken en doğru şey önce üst vitese geçip ondan sonra gaza basmak olacaktır. Dizel motorların özellikleri genel olarak benzese de, tork eğrileri (hangi devirde ne kadar tork sunduklarını gösteren grafik) ve vites oranları farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, araçla ilgili biraz bilgi edinmek aracı daha verimli kullanmak açısından yararlı olur. Doğrudan direksiyona oturan biri de motorun hangi devirden itibaren iyi tepki göstermeye başladığını ve bu yüksek çekiş gücünün hangi devirlere kadar devam ettiğini zaman içinde anlayabilir ve alışabilir. Motorun özelliklerine uygun bir şekilde kullanılmasıyla hem daha iyi performans elde ediliyor hem de yakıt tüketimi düşüyor.
Başka araçlarla da bu yakıt tüketimine ulaşmak mümkün mü?

Artık satılmayan 1.4 HDi motorlu 307 şu anda yolda görebileceğimiz büyüklüğü ne olursa olsun en ekonomik araçlardan biri. Daha düşük yakıt tüketimi için aynı motoru kullanan daha küçük otomobillerden başlayarak mini sınıftaki otomobillere bakmak gerekir. Örneğin, Peugeot 206, Citroen C3, C2, Ford Fiesta (1.4 TDCi, aynı motor). Bu motor bir ara Citroen'in 307 ile aynı sınıftaki eski Xsara modelinde de sunuldu. Peugeot-Citroen'in dizel motorları, aynı zamana Ford'da ve Volvo'da da kullanılıyor. Bunun yanında, yeni nesil yüksek basınçlı yakıt hattını (common rail) kullanan birçok şirket çok verimli dizel motorlar sunuyorlar. Renault ve Fiat da bu alanda önemli uzmanlığa sahip. VW Grubu (VW, Audi, Skoda, Seat) ise pompa enjektörlü dizel teknolojisiyle düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Araçların teknik bilgilerinde yakıt tüketimleriyle ilgili ayrıntılar belirtiliyor. Az yakıt tüketen birçok dizel (ve benzinli) araç seçeneği var. Ama, bu testte de görüldüğü gibi, aracın ne kadar tükettiği kadar, nasıl kullanıldığı da önemli. Ekonomik araç + ekonomik sürücü = ekonomik tüketim.

Şehir Efsaneleri: "bu araba gaz yemiyor", "bu motor bu kasayı çekmiyor" vb. !

İnsanların birbirinden duyduğu ve tekrarladığı şehir efsanelerinden biri olan "bu araba gaz yemiyor" tabiri de aracın kullanımıyla ilgili. Trafikteki bir durumda yanlış viteste yakalanıp, vites değiştirmeden gaza basınca araba "gaz yemiyor" doğal olarak. İnsanlar, "ben yanlış viteste yakalandım, benim hatam" diyemiyor, "araba gaz yemiyor" diyorlar. Bu sürücülere asıl sizin kafanız "gaz yemiyor" demek lazım. Araç otomatik vitesli değilse, zaman zaman vites değiştirme ihtiyacı doğar. Bundan doğal bir şey olamaz (Kusura bakmasınlar, insanların iftiralarına karşı otomobilleri ve motorları savunmam gerekiyordu). Tabii ki bazı motorlar nispeten daha düşük güce ve torka sahip ama yine de doğru kullanıldıklarında gayet iyi bir performans verebilirler.

alıntı

mfidan22
07/05/2008, 09:46
abisi merhaba hız konusunda denemem oldu ibrede 180 i gördüm daha fazlasına dayanamadım yavaşladım. aracım 21 bin de yakıt ortalama 6.5 tan 5.5 litreye düşürdüm yüksek devirde daha çok yakıyor
ve olabildiğince büyük viteste kullan.

theblight
24/09/2008, 14:39
Değerli dostlar aranıza katılalı biraz oldu pek aktif sayılmam okumayı daha çok seviyorum.Bilmediğim çok şeyi öğrendim burada ve yanlış bildiğim pek çok şeyi de düzelttim.İlk çıktığından beri GP yi çok beğenirdim şans yüzüme güldü ve birkaç yıl da anneme ait olan palioyu kullandıktan sonra ankaradan 2 el olan grande puntomu aldım.Fiatlara yabancı değilim ancak itiraf etmek gerekirse paliodan sonra GP kullanırken mercedes kullanıyomuş gibi hissediyorum :)
araç bana geldiğine 17.000km de idi mayıs sonu geldi ve şimdi 25.000 de hep dikkatli kullandım özellikle yüksek devir yapmadım 3000deviri geçmedim vites atarken.Fakat benim şöyle bir sorum var ara sıra insan ne kadar tehlikeli de olsa uygun ortam olduğunda aracının limitlerini görmek istiyor ben de istedim ve birkaç kez bastım,denedim 175km/h nin üzerine çıkamadım çeşme otobanında,basmaya devam etmeme rağmen araç ivmelenmiyor sadece bulunduğu hızı koruyor kesici devreye girmiyor. 190-200 gören arkadaşlarım oldu aracımda bir sorun mu var diye düşünmeye başladım artık.(2003 model 1.2 16v benzinli palioyla rahat rahat 180 görüyordum yine çeşme otobanında)GP'de benden önceki arkadaşın kullanımıyla bu durumun bir ilgisi olabilir mi yada genel olarak neden araç bu süratte kalır.

ABNEW
24/09/2008, 14:55
Cem, bence aracında hiçbir sorun yok.Zaten fabrika verisi son hız yaklaşık 170km/s.190-200km/s görenler bu süratlere çok hafif eğimlerde ulaşırlar ancak.Vites geçişlerini 4000d/d civarında yaptıysan son hıza ulaşırsın rahatlıkla...

Ziyaretçi047
24/09/2008, 15:25
Fabrika değeri 164 müydü neydi :)

mustafaf
24/09/2008, 15:49
arda abı ole deme cesme otobanındada saglam egımler var :D ben daha gecen ay ordaydım ve 210 gordum o egımlerde.eger o egımlerde arac dedıgı gıbı hızlanmıyorsa kesınlıkle bır sorun var derım...

ABNEW
24/09/2008, 16:48
arda abı ole deme cesme otobanındada saglam egımler var :D ben daha gecen ay ordaydım ve 210 gordum o egımlerde.eger o egımlerde arac dedıgı gıbı hızlanmıyorsa kesınlıkle bır sorun var derım...

Tabiki Mustafa, eğer eğimde de son hıza bile ulaşılamıyorsa motor devirlenemiyor demektir.Bu da büyük bir ihtimal turbodan kaynaklanır.Ancak tahminim düz yolda elde edilmiştir sözkonusu hız.Yani bir problem olacağını sanmıyorum...

mustafaf
24/09/2008, 16:51
Tabiki Mustafa, eğer eğimde de son hıza bile ulaşılamıyorsa motor devirlenemiyor demektir.Bu da büyük bir ihtimal turbodan kaynaklanır.Ancak tahminim düz yolda elde edilmiştir sözkonusu hız.Yani bir problem olacağını sanmıyorum...

ewt abı eger dedıgın gıbı hemen hemen sıfır egımdekı deger boyleyse %100 katılıyorum sana...

theblight
24/09/2008, 23:05
Öncelikle ilginize teşekkürler,ancak eğimler dahil çıktığım max sürat budur arkadaşlar :(
Turbo ile ilgili sorun ne olabilir ve nasıl çözeriz garanti kapsamına girer mi?

ABNEW
24/09/2008, 23:24
Öncelikle ilginize teşekkürler,ancak eğimler dahil çıktığım max sürat budur arkadaşlar :(
Turbo ile ilgili sorun ne olabilir ve nasıl çözeriz garanti kapsamına girer mi?

Cem, bence herhangi bir problem yok aracında.

Eğer aracın, özellikle küçük viteslerde 4000d/d lara zor çıkıyorsa ve bunu aşamıyorsa turboda sorun olabilir.Zaten çekiş gücünde kolayca hissedilebilen bir düşme olur buna parelel.Böyle bir durum yoksa araçta hiçbir problem yoktur.

Önceden de belirttiğim gibi küçük viteslerde max. devirler zorlanarak vites büyüterek max. hıza ulaşılabilir.Zaten fabrika verisi son hız 165km/s...

SteinGP
25/09/2008, 00:44
Aracınızda büyük jant filan varsa son hızı biraz düşürebilir

zeksy35
25/09/2008, 00:56
benden sana tavsiye ayağını gazdan kaldırma.motorla ilgilide kesinlikle bi sorun yaşamassın makinayı en güzel şekilde açarsın.ilk 10,000-15,000den sonra yakıtının nasıl düştüğünü bile farkedersin.ben 3 mutijet motorlu araç war.biri 2006-2007-2007 model bunlar.2006 olan 622,000km de şu an korkma altındaki makina canavar gibi...

mustafaf
25/09/2008, 07:37
ben tekrar soyluyorum eger bu arac o egımlerde de helekı ızmır-urla arasında 2 tane saglam yokus dıyeyıım artık oralarda bıle 175km./h gecmıyorsa kım ne derse desın sorun var bence...

theblight
25/09/2008, 11:50
Jantlarım orjinal 15' GP Dynamic jantı fabrika çıkış jant var üzerinde değiştirmedim.Arda tavsiyelerin için teşekkür ederim küçük viteslerde 2. viteste filan devirlenme çok güzel bastığım kadar gidiyor ancak son hızda 175 i geçmedi makina hiç.Dediğiniz gibi 4000dev/dak olayını deneyeceğim çeşmeye gitmeyi iple çekiyorum acilen bi bahane bulmam lazım :) Yine de 175 i geçemiyorsam birmota zaten bir uğrayacağım bu derdimi de anlatırım bakarlar,izmirdeki arkadaşlar bakımlarını servis işlerini nerede yaptırıyorlar bilmiyorum ama ben izmr birmottan memnunum açıkçası serviste murat göney bey var giderseniz selamımı da söyleyin bende palio için servise gide gele tanıştım kendisiyle çok ilgili yardımcı olur.İzmirli dostlarımın aklında bulunsun diye söylüyorum FIAT ve Birmotla hiçbir yakınlığım yok kesinlikle yanlış anlaşılmasın.
bana yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum konu ile ilgili gelişmeleri buradan yazacağım tekrar

mustafaf
25/09/2008, 12:16
bence turbosunda sorun yoktur.cunku turbosu agrızalı bı fıorınoya bındım 60.km gecmıyor vede arkadan sımsıyah dumanlar atıyor.bu olayın kullandıgın yakıtla bır ılgısı olabılır, ayrıca senden oncekı kullanıcısı aracı hıc zorlamadıysa buda ayrı bı sebep olabılır.ama ben aracı aldım 1000km. bıle olmamıstı daha sehırıcı sehırler arası devır 4000 olmadan vıtes degıstırmıyordum.ılk kullanımlada alakalı olabılır...

ABNEW
25/09/2008, 19:23
Jantlarım orjinal 15' GP Dynamic jantı fabrika çıkış jant var üzerinde değiştirmedim.Arda tavsiyelerin için teşekkür ederim küçük viteslerde 2. viteste filan devirlenme çok güzel bastığım kadar gidiyor ancak son hızda 175 i geçmedi makina hiç.Dediğiniz gibi 4000dev/dak olayını deneyeceğim çeşmeye gitmeyi iple çekiyorum acilen bi bahane bulmam lazım :) Yine de 175 i geçemiyorsam birmota zaten bir uğrayacağım bu derdimi de anlatırım bakarlar,izmirdeki arkadaşlar bakımlarını servis işlerini nerede yaptırıyorlar bilmiyorum ama ben izmr birmottan memnunum açıkçası serviste murat göney bey var giderseniz selamımı da söyleyin bende palio için servise gide gele tanıştım kendisiyle çok ilgili yardımcı olur.İzmirli dostlarımın aklında bulunsun diye söylüyorum FIAT ve Birmotla hiçbir yakınlığım yok kesinlikle yanlış anlaşılmasın.
bana yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum konu ile ilgili gelişmeleri buradan yazacağım tekrar

Cem, serviste test aracı varsa bir de onu sür derim ya da çevrende mjtd Gp su olan birisiyle aracını karşılaştırmalısın.Bence araçta bir problem yok...

makeles
26/09/2008, 21:28
ilk 5.000km 2200 devir altında kullanmadım araba fişek gibiydi.. 5.000-10.000 arası ekonomi yapayım diye 1500 devirlerde sakin sakin kullandım fişek biraz sönmüştü.. 10.000 - 15.000 arası tekrar 2000 devir üzeri kullandım eski fişek günlerine dönmek üzere şu an 16.000 i geçti 20.000 km ye kadar deli dolu kullanmayı düşünüyorum..

ne anladım_?: ekonomi yapcam diye kasıp aracı köreltmemek lazım.. basın gitsin 1. viteste 4000, 2. viteste 4500 deviri fazla zorlamadan basın gitsin.. :) hele 5 yıl garantiniz varsa turbo patlayacakmış kaygınız da olmasın.. patlatanı duymadım görmedim..

Ziyaretçi047
26/09/2008, 23:52
araçta hiçbir problem yok. 200 bekliyorsanız boşuna.

Midd
18/10/2008, 18:54
Merhaba öncelikle,

Ben de 1.3 MltJet 75hp kullanıyorum, ve bence arabadan cok sey beklememek lazım. Düz yolda 170'i geçmeyi beklememek gerekiyor.

efsane19
20/10/2008, 00:52
Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim... Aracım 2009 model 1.3 Dynamic 75hp ve şuanda 700 km yol yaptım fakat yakıtı felaket yakıyor... peki sizler aldığınızda da böylemiydi tüm araçlarda böylemidir ne zaman kaç kilometrede açılır motor yada ne yapmam nasıl kullanmam gerekir yakıt az gitmesi için bana bir açıklama getirirsniz bu konu hakkında kullananlar veya kullanmayanlar bilgisi olanlar yardımlarınız için teşekürler

Ziyaretçi047
20/10/2008, 00:59
Uzun yola çıkmanı tavsiye ederim. Sabit hızda uzun süre yolculuktan sonra ilk etki yaşanıyor. Daha sonra git gide açılıyor ve yakıt azalıyor. En son 20.000 bakımdan sonra oturuyor.

ABNEW
20/10/2008, 22:35
İlk km lerde fazla yüksek devire çıkmamanı öneririm.(2000-3000km) Bunun dışında motor soğukken yine fazla devir çevirmemeli motor eski ya da yeni.Cihanın da belirttiği gibi yakıt tüketiminin normale gelmesi için 20000km de gerekebilir.Ancak bu azalma fazla da hissedilmez.Yani en fazla %5-10 farkeder tahminim.

Bunun dışında aşırı yakıt tüketimine trafik, kısa süreli kullanımlar, sürüş tarzı ve teknik problem de neden olabilir...

ERDİ
20/10/2008, 23:26
bence en iisi 5000 km ye kadar motoru zorlamamak zaten yakıt 2000km den sonra tam anlamıyla düştüğünü görüceksin

plastro
21/10/2008, 01:52
Bencede 2000-3000 km fazla hız yapma daha sonraları arada bir agresif kullanım yaparak arabanın hantal kalmasını önleyebilirsin

internetonur
21/10/2008, 06:38
Özetle yeni otomobilin rodajında ;

Hararet en önemli değişkendir.

Mümkünse orta kalite mineral yağ kullanılır

Düşük kilometrelerden itibaren silindir basıncı oluşturmak için uygun viteslerde tam gaz hızlanmalar gerçekleştirilir.

Viteste yavaşlama (dekompresyon) en az tam gaz hızlanma kadar önemlidir.

Motor yağı ve filitresi sık değiştirilir.

1000 km rodaj için yeterli süredir.

1000 km sonunda motor içindeki sürtünmenin azaltılması maksadıyla disiplinli bir sürüş tarzı benimsenebilir(motor açma)

Motor yağınızı garanti sebepleri vb nedenlerle değiştiremiyorsanız yapacağınız tek şey düşük km lerden itibaren tam gaz hızlanma ve viteste yavaşlama yapmaktır.
1000km sonunda izin verilen devir bandının sonuna kadar tam gaz hızlanma yapmış olmanız gerekir.

Motor yağınızı değiştirmek için 15.000 km yada 7.500 km vs beklemeyin..
not:alıntı
Yeni otomobillerde rodaj - Modifiyem© (https://www.modifiyem.com/forum/f157/yeni-otomobillerde-rodaj-63444/)

ERC
21/10/2008, 17:05
ilk 2000 km 120 kim yada 3500 devir gecilmemelidir.2000den sonra yaldir yaldir basmaya devam:)motor acmak cidden onemli ve motor acma diye birsey yok diyenler kulliyen yalan soyliyorlar.2000 km den sonra ozellikle 1000 km motorun karakteristiginin oturmasi icin performansli kullanilir hatta eger benzin derdin yoksa hep kesecle vites degistir ki sonradalarda 16 lara kafa tut:D

mustafaf
21/10/2008, 19:25
ercan ben o dedıgını dayanamayıp 2000 degılde 200km. den sonra uygulamıstım :D:D zararı yok cnm bı sıfır eksık okumusum :D

Ziyaretçi047
21/10/2008, 22:41
Mustafa adamımsın :D

muratde
22/10/2008, 00:41
bu arada o kadar yazmışızda arabanın ne kadar yaktığını sormamışız arkadaşta sağolsun yazmamış.

ERC
22/10/2008, 00:41
yapin yapin fireler dayanlikli:D

Ziyaretçi047
22/10/2008, 02:07
İnan multijet daha dayanıklı :D

mustafaf
22/10/2008, 09:20
bu arada o kadar yazmışızda arabanın ne kadar yaktığını sormamışız arkadaşta sağolsun yazmamış.

valla ben ılk aldıgım donemlerde k.marasta calısıyordum.hafta sonları mersıne gelırken depoyu fulluyordum.hıc ayagımı gazdan cekmeden otobandan gelıyordum.k.marastakı ısyerımden evımın onu 254km. yapıyordu.yarım depoyla gelıyordum :D:D (bunları yaptıgımda araba daha 600km.de felandı.arabanın dılı olsa bana ne sover Allah bılır :D)

Av.Efe
14/11/2008, 00:37
Arkadaşlar benim çok iyi bi pejo ustam vardı; bana dediği şuydu motor açmak dikkat ister ve çok önemlidir. İlk aldığında arabayı en az 5000 km devirli kullanacaksın ki araban sağır kalmasın. Hatta motor açmıştı bir gün bana gösterdi sağır bir arabanın motorunun içini eğer arabayı ilk aldığımızda devirsiz ölü devirlerde kullanırsak uzun bir süre motorun vuran - çalışan pistonları fazla yükseklere çıkmaz ve piston tünelleri içindeki yaptıkları çok ince-mikronluk yuvalar kısa kalır. Daha sonra da yüksek devirlere ve hızlara çıkmak istediğinde arabanın pistonları o yuvalara takılı kalmak isteyip -fizik kuralı gereği- pistonlar yukarıya vurarken motorda bir kasılma yığılma olur.
O yüzden motorda yağ iyice yayılınca ki bu da bir depo benzini bitirmen yeterli demişti bana ustam, ondan sonra mümkünse 5000 kilometre arabayı 5 e atma ya da geç at basarken demişti usta. Hakikaten de benim 2 adet pejom oldu, birisi sağır idi satın aldığım adam fazla basmamış arabayla ve araba 65.000 deydi, daha sonra bu ustamın dediklerini yaptım grande puntom da dahil arabalarım sağır kalmıyor... Yanlışım varsa düzeltin

anvil
14/11/2008, 09:03
Konular birleştirilmiştir. Lütfen araba yapmadan konu açmayalım :D

Alp
14/11/2008, 09:27
Bence ilk 500 -1000 - 2000 km hikaye arabayı aldığım 3. gün (daha 50 km yapmıştım) İstanbuldan Ankaraya gittim dip gaz 4500 rpm ve 170 -180 km ile çok şükürki o gün öyle kullanıp motoru açmasaydım bugun 1.6 benzinli 100 hp lik araçlara kafa tutamazdım.

mustafaf
14/11/2008, 09:39
bence ilk 500 -1000 - 2000 km hikaye arabayı aldığım 3. Gün (daha 50 km yapmıştım) istanbuldan ankaraya gittim dip gaz 4500 rpm ve 170 -180 km ile çok şükürki o gün öyle kullanıp motoru açmasaydım bugun 1.6 benzinli 100 hp lik araçlara kafa tutamazdım.

+1965763 ;)

Av.Efe
14/11/2008, 11:44
Ben de onu diyorum işte arabayı ilk aldığında basma diyen arkadaşlar nasıl açılacak motor o halde?? Sağır kalır mazallah.Motorda yağ devri tamamlanıncaya kadar tamam ama sonra en az 3000 km dip ya da 4. viteste hız. İşe yaradığını görürsünüz,sağır kalmaz motorunuz sağır olmayan motor sağır kalmış motora göre daha az yakar "yüksek hızlarda" çünkü aynı gaza daha çok yol gidersin.

mert
28/12/2008, 13:49
SİZİ BILMEM AMA BEN ARABAMI SURAT ILE AÇTIM SERVISDEN BILGISAYAR ABAGLI MAKSIMUM HIZ 212,KM GORUNUYOR AZ KALSIN PATLIYODU:d:d:d:d:d:d

BEN 2,0 MERCEDESlere kafa tutuyorum ama sehır ıçı:D:D:D:D:D

gazkesmez_
07/01/2009, 12:55
allah ne verdiyese bas kardeşim rahat ol ,ben ibreyi sonuna kadar zorladım otobanda önümde audi a3 eziliyordu hatta :) tabi bide bassaydı ne olurdu yani anlyacağın araçalar italyada motoru acılmış bir şekilde geliyor türkiyeye motor açma olayı ekidendi şahin 1.6 ie cabriolarda :) şimdiki yeni nesil araçlarda böyle bi durum söz konusu değil 200 e kolay kolay çıkamazsın bu araçta ama zorlarsan çıkarsın o da zaten keyifli olmuyor işkence helede 8 walfse tamam hepten zor rampa aşaağa inerken çok rahat çıkıyor ben test ettim her allahın günü otobandayım zaten hafif meyilli yukarı rampayı gördünmü zaten kırbaçla babam kırbaçla..allah kolaylık versin sen yinede dikkatli ol

ozz
03/02/2009, 00:00
Merhaba
Arkadaşlar benim arabam 24000 de iki senedir kullanıyorum 280 YTL verdim garantiyi iki yıl daha uzattım. Valla ilk bi kaç binde fazla zorlamadım ama benim araba her gün en az 3, 5 kez 6000 devri görür. Eskiden o devre çıkması zaman alırdı şimdi bastığımda tepkisiz kalmıyor. Ama yinede 95HP yetersiz şimdi alıyor olsaydım 120HP alırdım

taygunm
22/06/2009, 00:14
Arkadaşlar merhaba,okuyunca kafam karıştı ve biliyorsunuz 15 haziran kapanyasından sıfır araç alan arkadaşlarımız oldu, özellkle 1.4 fire motor alan bizler ne yapmalıyız?

görkem koçsan
22/06/2009, 00:16
vallahi çok farkediyo ben denedim bendeki fire motor 205 gördüm öle farkediyo ki basabildiğiniz kadar basın bence yinede dikkat etmek lazım hız konusunda...

somurgen
23/06/2009, 09:31
yeni konu acıcaktım ama burayı okuyunca sorayım dedim.
yazları aydında oturuyoruz. izmirde akraba ziyaretine gidiyorduk. bilenler bilir aydın-izmit otobanını. içimden geldi bi topspeed göriyim dedim fabrika degeri 165 olan arac 195 gördü
1- normal bişi mi bu
2- göstergeler mi arızalı( veya baska bi yer)??
arac daha 4500 de ve daha onceden bir iki vites zorlamıstım ilk zorlamam bu??
görüslerinizi bekliyorum :S

makeles
23/06/2009, 10:54
yeterli eğim varsa ibreyi devirirsin de.. normaldir.. bu arada kadran sapması %4-5 hesaba katın.. 100km/h ile giderken aslında gps hızınız 95km/h oluyor.. hız arttıkça da sapma %6-7 lere geliyor..

ABNEW
23/06/2009, 17:34
Tuna, eğim dışında fabrika verisi 165km/s olan bir aracın +30km/s görmesi imkansız...

ms777
23/06/2009, 17:45
Arkadaşlar benim çok iyi bi pejo ustam vardı; bana dediği şuydu motor açmak dikkat ister ve çok önemlidir. İlk aldığında arabayı en az 5000 km devirli kullanacaksın ki araban sağır kalmasın. Hatta motor açmıştı bir gün bana gösterdi sağır bir arabanın motorunun içini eğer arabayı ilk aldığımızda devirsiz ölü devirlerde kullanırsak uzun bir süre motorun vuran - çalışan pistonları fazla yükseklere çıkmaz ve piston tünelleri içindeki yaptıkları çok ince-mikronluk yuvalar kısa kalır. Daha sonra da yüksek devirlere ve hızlara çıkmak istediğinde arabanın pistonları o yuvalara takılı kalmak isteyip -fizik kuralı gereği- pistonlar yukarıya vurarken motorda bir kasılma yığılma olur.
O yüzden motorda yağ iyice yayılınca ki bu da bir depo benzini bitirmen yeterli demişti bana ustam, ondan sonra mümkünse 5000 kilometre arabayı 5 e atma ya da geç at basarken demişti usta. Hakikaten de benim 2 adet pejom oldu, birisi sağır idi satın aldığım adam fazla basmamış arabayla ve araba 65.000 deydi, daha sonra bu ustamın dediklerini yaptım grande puntom da dahil arabalarım sağır kalmıyor... Yanlışım varsa düzeltin

Olaya teorik olarak baktığımda pek mantıklı gelmedi doğrusu. İçten yanmalı motolarda aracın stroku sabittir ve 500 devirlede gitse 5000 devirlede gitse çevrimi tamamlaması için tam bir tur yapması gerektiği için izleyeceği yolun uzunluğu aynı olmalıdır. Krank biyel mekanizmasında elemanların uzunlukları değişmediği sürece (piston kolu uzunluğu, piston uzunluğu, kran çapı gibi parametreler) izleyeceği yol aynıdır. Mukavemet açısından düşündüğümüzde ise yüksek devirlerde hareketli parçların ivmeleri arttığı için, üzerlerine etkiyen kuvvette artacaktır bu durumda elestik şekil değiştirmeler olacaktır. Ama buda gözle ne kadar gözlenebilir bilmiyorum. Ustanın gösterdiği sağır motorda bir imalat hatası olabilir. İmalatta tüm parçalar belirli bir toleransta üretilir, üretilen tüm parçalar belirlenen ölçü toleransının içinde bile olsa bir araya geldiklerinde hatalı bir motor ortaya çıkabilir bunu kestirmek çok güçtür imalat açısında.

O yüzden imalatta boşluk, sıklıktan daha çok risk taşıdığı için, pistonlar ve segmanlar artı toleransta, gömleklerde eksi toleransta işlenir. Motor ilk montajı yapıldığında bir miktar sıkıdır ve ilk kmlerinde biraz alışması gerekir. Ama aşınma miktarı yani rodaj süresi gelişen imlat ve malzeme teknolojileriyle baya bir aşağıya inmiş durumdadır.

ABNEW
23/06/2009, 17:53
Selime katılıyorum.Ben de motor açma kavramına soğuk bakıyorum.Sürekli düşük devirlerde kullanılan bir motorda belki kurumlanmaya bağlı performans kaybı olabilir sadece ya da sürekli soğuk çalışan motorun (sürekli kısa süreli kullanım sonucu) yağına su karışması gibi problemler çıkar.Mühendislerin senelerdir çalıştığı konu üzerinde bizim meşhur ustalarımızın yorumlarına ben pek önem vermiyorum açıkçası...

ms777
23/06/2009, 18:05
Selime katılıyorum.Ben de motor açma kavramına soğuk bakıyorum.Sürekli düşük devirlerde kullanılan bir motorda belki kurumlanmaya bağlı performans kaybı olabilir sadece ya da sürekli soğuk çalışan motorun (sürekli kısa süreli kullanım sonucu) yağına su karışması gibi problemler çıkar.Mühendislerin senelerdir çalıştığı konu üzerinde bizim meşhur ustalarımızın yorumlarına ben pek önem vermiyorum açıkçası...
Evet birçok değişken durum var. Özellikle kurum olayı dizel araçlar için son derece önemli bir durum peryodik olarak kurumun temizlenmesinde fayda var. Ayrıca bizde şöyle bir durum var, başka bir araca bindiğimizde beklediğimiz performansı alamayınca bu aracı kullanan kişi aracı açamamış diye bir yorum yaparız. Halbuki her aracın kendine özgü kullanım karaterstikleri vardır ( kavram noktası, vites aralıkları vs.) hatta bu kavram noktası kimi zaman aynı model araçlarda bile farklılık gösterebiliyor. O yüzden bu konuda karar vermeden önce, birde kendi sürüş tekniğimize ve araçla ne kadar süre seyahat ettiğimize bakmalıyız.

Ziyaretçi047
23/06/2009, 21:44
Eğim varsa son vites kesiciye girene kadar hızlanabilirsiniz. Bu da +30km/h leri rahatlıkla geçebilir. Bizim aracın fabrika verisi 175 miydi neydi. Ben 200 ü devirdim daha da giderdi hala kesiciye girmemiştim. Aracı aldığım hafta yaptım bunu. Düz yolda orjinal haliyle 175 i geçmiyordu gerçekten :)

Hatta diyelim kesiciye girdik araba daha gitmiyor vitesi boşa atalım yokuş da dimdik olsun 300 e kadar çıkar mıyız aceba :P Fazla fantezi oldu.

Serdar Acel
23/06/2009, 21:56
benim arabam 49000 km de 1.3 75 beygir dynamic düz uzun yolda 179km hızı geçmiyor.hafif yokuş aşşağı ise 189km hız yapıyor anlayamdım demin okudum da 180 yapıyor daha basmadım dedi acaba ben mi basamıyorum:)ya da gideri bu mu bu arabanın?

Serdar Acel
23/06/2009, 21:58
ayrıca 5. vites 4200 deviri geçmiyor araba

Ziyaretçi047
23/06/2009, 22:26
4200 deviri geçmediği için hız yapamıyoruz zaten. 4200 devirden sonra tork kalmıyor araçlarımızda o yüzden hızlanmayı unutmamız gerekiyor artık. O esnada 6. vitese takıp devri biraz düşürebilsek hızlanacağımız aşikardır. Ama malesef 6. vitesimiz olmamakta.

Bunun dışında 4200 deviri bir nebze olsun yazılımla geçebiliyorsunuz ama çok şey beklememek lazım. 4250 4300 olur belki o da.

4200 deviri geçmenin tek yolu sağlam eğim yakalamaktır ki eğimde ben 4600 ları gördüm.

Serdar Acel
23/06/2009, 22:36
dostum çok haklısın,chip uygulması son hız da çok bişey verir mi sence? zaten kadran 200

Ziyaretçi047
23/06/2009, 23:30
Son hız için chip yaptıracaksan hiç bulaşma hayal kırıklığı olabilir. Dedim ya çok az fark ediyor. Ama o son hızına ulaşma sürende büyük fark oluyor. Çat diye oturuyorsun son hızına.

ms777
23/06/2009, 23:39
Eğim varsa son vites kesiciye girene kadar hızlanabilirsiniz. Bu da +30km/h leri rahatlıkla geçebilir. Bizim aracın fabrika verisi 175 miydi neydi. Ben 200 ü devirdim daha da giderdi hala kesiciye girmemiştim. Aracı aldığım hafta yaptım bunu. Düz yolda orjinal haliyle 175 i geçmiyordu gerçekten :)

Hatta diyelim kesiciye girdik araba daha gitmiyor vitesi boşa atalım yokuş da dimdik olsun 300 e kadar çıkar mıyız aceba :P Fazla fantezi oldu.

Bu çok karmaşık bir durum aslında, eğim artıkca araca, aracın ürettiği kuvvetin ekstrası olarak birde yoldan dolayı bir kuvvet hızlandırıcı etki yapıyor. Ama hızın karesi ile doğru orantılı olarakta rüzgar direnci oluşuyor, 6 vites olsada motorun ürettiği güç bu rüzgar direncini yenemezse bunun bir faydasıda olmayabilir. Aracın tasarımcıları vites aralıklarını ayarlarken bunu göz önünde tutmuşlardır muhakkak

Emre08
24/06/2009, 00:12
Bu çok karmaşık bir durum aslında, eğim artıkca araca, aracın ürettiği kuvvetin ekstrası olarak birde yoldan dolayı bir kuvvet hızlandırıcı etki yapıyor. Ama hızın karesi ile doğru orantılı olarakta rüzgar direnci oluşuyor, 6 vites olsada motorun ürettiği güç bu rüzgar direncini yenemezse bunun bir faydasıda olmayabilir. Aracın tasarımcıları vites aralıklarını ayarlarken bunu göz önünde tutmuşlardır muhakkak
Bencede Haklısın! Arac Ne Kadar Rüzgara Karşı Direnci Az Olursa Okadar Hızdan Kesilir.Mühendisler Mutlaka Düşünmüşlerdir Fakat,Benim Anlamadığım Bir Nokta Var..! 1.4 Starjet Ler 6 İleri Vites Kullanırken,1.4 T-Jet Ler 5 İleri Vites Kullanıyor! Ve Bu Araç Turbolu Sonucunda! T-Jetlerede 6 İleri Kullanılsaymış Turbonun Gücüyle Birklikte Rüzgarı Birazdaha Kesebilir Gibi Geliyor Benim Mantığıma! Ama Benim Tercihim 1.4 Starjet Olurdu T-Jetten Birazdaha Yavaş Birazdaha Ekonomik! Unutmayın Arkadaşlar Hız Beladır! Hız Yüzünden Ülkemizde Birçok İnsanımızı Kaybettik! Fakat Halendaha GP Lerimizi Yüksek Hıza Ulaştırmak İçin Motorlarını Zorlamaya Çalısıyoruz.. :S :)

Serdar Acel
24/06/2009, 00:51
teşekkürler cihan.hız her zaman degil tabii ki,otobanda lazım oldukça,tamamen bilinçli kullanım adamım....

Emre08
24/06/2009, 01:05
teşekkürler cihan.hız her zaman degil tabii ki,otobanda lazım oldukça,tamamen bilinçli kullanım adamım....
Aynen Öyle :)

Ziyaretçi047
24/06/2009, 01:37
Söylediğim yanlış anlaşılmış. Tekrar özetliyorum dikkatli okuyalım zira vites konusunda bunu yazmıştım tekrar yazayım. Mevzu 6. vites değil vites oranı, bizim 5. vitesimiz aracımızın tork eğrisine göre kısa kalıyor (yani bize göre kısa kalıyor), sonuçta mühendis 175 yapar bu araç demiş piyasaya sürmüş ve yapıyor. Fakat biz 200 leri devirmek isteyince ortalık karışıyor. Bizim 5. vitesimiz daha uzun olsaydı motorumuzun gücünden anladığımdan ötürü aracımız daha hızlı gidecekti zira son viteste kesiciye girmiyoruz ama torkun bittiği noktaya kadar gelebiliyoruz...

Şöyle anlatırsam daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.

90hp 200nm torklu multijetler ilk çıktığında 6 vitesti biliyorsunuz ve bu aracı olan arkadaşlar çok rahat 215 yaptıklarını söylediler tamamen stok halde.

Benim aracım 110-120hp ve 300nm gibi değerlere sahip ama yine de o hızları yapamıyorum.

Ben bu güçle vitesi 6. ya atsam (yani o orana sahip bir vitese) inanıyorum ki aracım yine 4200 devirleri görecektir. Bu gücü hissedebiliyorum bu kadar modifikasyondan sonra. Bu durumda da hız kaça tekabül eder orasını siz hesaplayın.

Aracınız isterseniz 1000hp olsun. Son vitesinizin oranı kadar hız yaparsınız. Yapabileceğiniz hız bellidir ve bunu kısıtlayan şanzıman oranınızdır. (Diferansiyelin de etkisi vardır birisi bilmişlik yapıp yazmasın konu dışıdır şu anda)

smartmavi
24/06/2009, 11:08
Hız felakettir!

Top speed denemedim denemekte istemiyorum. Otoban da olsa araç 140 yapsın, sollarken 160 göreyim yeter. Bende maksimum hız uyarıcı 135km'ye kurulu, daha geçer geçmez uyarıyor.

Ziyaretçi047
24/06/2009, 20:12
Arkadaşlar oradan bakınca hız manyağı trafik canavarı olarak felan mı görünüyoruz? Biz de biliyoruz hızın felaket olduğunu da ikide birde bunu neden dile getiriyorsunuz benim mesajlarımın arasında. Burada teknik bir konu konuşuluyor ona cevap veriyorum. Ayrıca felaket olan hız değil başka şeylerin yanında hız kaçıncı sırada kalıyor aceba.