PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lamda sensörü arızası bilen varmı? :S

matraks81
01/11/2010, 11:16
Arkadaslar gecen ay 2007 grande puntom ile kaza yapmıstım kazadan sonra motor arıza lambası yanmıstı servise bıraktım araba yapıldı lamba sönüktü sonra arıza lambası yeniden yandı yeniden servise götürdüm lamda sensorunun değişmesi gerektigini ve 400 tl oldugunu söylediler daha önce böyle bişeyle karsılasan oldumu? sensoru yaptırmadım öle duruyor bi zararı olmaz dediler ama araban biraz fazla yakabilir dediler sizce ne yapmalıyım?

Du Hast
01/11/2010, 11:26
Oksijen (lambda) Sensörü Nedir?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

değişmesinde fayda var. tamirinin mümkün olmadığını biliyorum. çıkma parça kullanmanızı tavsiye etmem çünkü onda da ileride sorun olma ihtimali var.

parçacılardan fiyat araştırın derim. yetkili servisler fahiş fiyat çekebiliyorlar.

matraks81
01/11/2010, 11:34
Can kardeşim aydınlatıcı bi acıklama olmus cok tsk ederim fiat arastırmasına baslıyorum şimdi serviste bi tanıdık var 350 tl indiririz dedi hatta dısardan bulursan getir burdada takarız dedi.

bravo_sercan
01/11/2010, 11:51
Lamda sensörü, hatırladıgım kadarıyla ;
Havayla mazotunun dengeli karışıp karışmadıgını ölçen bi sensör.