PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj üst merkezi

MRT 791
28/10/2010, 00:33
evet arkadaslar devrıyajım ıkıncı kez takılı kaldı artık servıs yolu gozukuyor daha once devrıyaj ust merkezı degıstıren oldumu ayrıca en cok merak ettıgım bu merkezı degıstırdıkten sonra tekrar sorun yasayan oldumu.ben yetkılı servısten ogrendım fıyatını ıscılık dahıl 250 -270 arası dasarda ıse bu fıyat 170 cıvarı ıscılık dahıl .benım servıste bı tanıdıgım oldugu ıcın bana verılen tanıdık fıyatı 155 tl ama merak ettıgım konu parca degıstıkten sonra aynı sorunla karsılasan varmı anladıgım kadarıyla bu puntolarda hastalıkmıs gıbı geldı bana cunkı su ana kadar baska bı aractan boyle bı sorunla karsılasan gormedım yada bana denk gelmedı.selamlar

eexelanss
28/10/2010, 09:42
Sizin Sorununuzu yaşayan pek punto kullanıcısı duymadım doğrusu. Dolayısı ile kronik bir hastalık olduğunu düşünmüyorum... Bizim kronik hastalıklarımız city ve arka kapıların zor açılmasıdır genelde..
Konuyla bilgili arkadaşlar muhakkak bir fikir beyan edicektir...

MRT 791
29/10/2010, 01:07
Sizin Sorununuzu yaşayan pek punto kullanıcısı duymadım doğrusu. Dolayısı ile kronik bir hastalık olduğunu düşünmüyorum... Bizim kronik hastalıklarımız city ve arka kapıların zor açılmasıdır genelde..
Konuyla bilgili arkadaşlar muhakkak bir fikir beyan edicektir...

tesekur ederım cıty ı garantıden degıstım zaten kapı sorunu mevcut ama onemlı degıl cunkı kapı kolunun bagaja bakan kısmından acarsan kapı acılıyor ama bana genede devrıyaj kronık gıbı gelıyor bakalım arastırmalarda bellı olur zaten daha once arastırmıstım bu sorunla karsılasanlar var ondan kronık oldugunu dusunuyorum ama cıty ve kapı kadar sıkayet duymadım dogrusu

eexelanss
29/10/2010, 14:17
Daha büyük problemler olmasın gerisi mühim değil. Umarım bir an önce çözersiniz probleminizi..

yigit can
29/10/2010, 14:39
üst merkez benim arabamdada değişti,değişimin sebebi üst mekezin hidrolik kaçırmasıydı.fiyatı 110tl iki üç ay öncesi, işçilik hariç.eğer havası iyi alınırsa problem çıkmaz.yanlız benim araçta sıcak havalarda şehir içinde çok dur kalk yaptığımda vites geçişlerinde zorlama oluyor.hatta çoğuzaman geri vitese geçmiyor aracı stop ederek geri vitese geçiriyorum.ustaya sordum,alt merkez değişirse problemin ortadan kalkacağını söyledi.havalar soğuduğu için artık yaza bıraktım.

Du Hast
29/10/2010, 18:05
aslında puntiklerin hidrolik debriyaj olması güzel pamuk gibi ancak her güzelin bir kusuru oluyor malesef. bazı araçlarda hidrolik sistem arıza yapıyor. yapacak birşey yok. ancak parça maliyeti gerçekten ucuz hidrolik sistemin.

geçmiş olsun Murat abim :)

GP COSKUN
30/10/2010, 13:50
belki duymamışsınız ama puntolarda debriyaj merkezi arızası sıkça karşılaşılan bir durum
merkezi değiştirirseniz sorun kalmaz
tekrar arıza yapma ihtimali her zaman var var önceden pedl size haber verecektir
genelde merkez servislerin elinde hazır bulunmaya biliyor
bir kaç gün bekleyen arkadşımız olmuştu

eexelanss
30/10/2010, 14:09
Peki coşkun abicim bedal bize nasıl bi ikaz veriyor.. Yani böyle bir problem olduğunda debriyajda ne gibi değişiklikler oluyor.. Bilelim da.. :)

GP COSKUN
30/10/2010, 14:13
Peki coşkun abicim bedal bize nasıl bi ikaz veriyor.. Yani böyle bir problem olduğunda debriyajda ne gibi değişiklikler oluyor.. Bilelim da.. :)

pedal merkez tam bozulmadan önce normalden çok yumuşak hissi verir
bazı arızalarda ilk önce takılı kalmaya başlar elle çektiğinizde düzelir
ama merkez tamamen bozulduğunda tamamen dipte kalır geri gelmez
debriyaja basarsınız fakat vites geçişleri anormal derecede sertleşir
bu gibi durumlar merkez arızasının öncü sarsıntılarıdır

eexelanss
30/10/2010, 14:18
pedal merkez tam bozulmadan önce normalden çok yumuşak hissi verir
bazı arızalarda ilk önce takılı kalmaya başlar elle çektiğinizde düzelir
ama merkez tamamen bozulduğunda tamamen dipte kalır geri gelmez
debriyaja basarsınız fakat vites geçişleri anormal derecede sertleşir
bu gibi durumlar merkez arızasının öncü sarsıntılarıdır

Teşekkür ederim.. Bilmediğim birşeyi daha öğrenmiş oldum...
Aslına bakarsanız insan bunları öğrenince birazda takıntı haline getirmeye başlıyor.. Acaba debriyaj basılı kalıyor mu?. Dur şurayı bi dinleyeyim genelde burdan ses geliyomuş veya direksiyonum sağa yada sola çekiyomu vs. gibii...

GP COSKUN
30/10/2010, 14:23
işte bu konuda haklısın
çoğu arkadaşımız konu arabası olunca bariz şekilde evhamlanıyor
tedirgin oluyor neredeyse duyulmayacak kadar hafif sesleri bile duymaya başlıyor
araçta ses dinlemek her zaman iyi bir şey ama aşırıya kaçmadan
olağandışı sesleri duymak daha mantıklı
öyle arkadaşlarımız varki bazen turbo sesini bile arıza durumu gibi algılayabiliyor

taret
30/10/2010, 20:54
aynı arıza bu hafta içinde kayınçomun başına geldi.2006 model gp fire active var araç 35 bin km de. debriyaf üst merkezinin bozulmasından dolayı araç vitese geçmiyor. ve debriyaj baskı balatası sıyırmış gibi bir arıza veriyor.eskişehir fiat servisinde bu parça olmadığından dolayı parça istanbuldan istendi. parça fiyatı 130 tl işçilik hariç. bunun puntolarda sık rastlanan bir arıza olacağı kanısındayım.sygılar.

MRT 791
31/10/2010, 01:21
arkadaslar aracı servıse goturdum adamlar baktı ınceledı bı sorun goremedı bundan dolayı merkezı degısmedıler cunkı alt merkezden de olabılır dedıler o yuzden su anda degısme geregı duymadlar pekı dedım yolda kalınca o zamanmı bellı olacak dedım adamın demesı aynen oyle olucak dedı ıyı dedım tespıtı ıyı yapabılmek ıcın coluk cocuk yolda kalalım dedım o zmn ne yapıcaz dıye sordum acıl yol yardımı ararsın dıye akıl verdıler benım canım ın sıkılması cocuk arabadayken yolda kalırsak kotu olur dıye bıran an once degısmek ıstedım yoksa yalnız basıma yolda kalmak sorun degıl ararım kaskoyu cekerler ısın ıcıne cocuk gırınce tamamen ısler degısıyor bakalım ne zaman yolda kalıcaz

matushella
18/06/2012, 09:39
Selamlar konuyu tekrar canlandırıyorum heralde. Benim aracımda 2011 model gp, aracı aldığımdam beridir debriyaj pedalını çok kullandığımda, sık dur kalk olduğunda pedala bastığımda gırc gırc diye ses geliyor. 1000 km'den beridir sürekli bu sorun için birmotlara götürdüm yağladık geçti diye geçiştirdiler sorunu ama geçmedi. Sağolsun Os-ka'ya götürdüm aracı, ilk önce debriyaj yayını geren takozun koptuğunu tespit ettiler. Garantiden değişti bu parça. Ama halen ses geliyor, bugün götürdüm tekrar ve ısınınca, çok kullanınca oluyor dediğimde ozaman üst merkezde sorun olabilir denildi. Bakalın ne çıkacak o sesin altından.

0 arabada debriyaj üst merkezi sorunlu ise işler ozaman karışacak...

matushella
18/06/2012, 14:41
0 arabanın debriyaj üst merkezi bozukmuş, garantiden değiştirdiler. Fiat, başka bir şey diyemiyorum artık.