PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic kullanımı hakkında bir soru

tarrega
24/10/2010, 16:20
Selam arkadaşlar,
Aracı teslim alalı 1 ay oldu, eşim araca iyice alıştı, eski arabası tam otomatik olduğu için ufak tefek uyum sorunları olacağını biliyorduk, ama gerektiğinde vitese manuel müdahale etmesini öğrendi, yokuşta bayılırsa vites küçültmeyi vb. Şimdi bir tek sorunu kaldı, yani alışamadığı diyeyim; malum tam otomatik araçlar frenden ayağınızı kaldırınca hafifte olsa gitmeye çalışıyor ve gidiyor da. Bunda öyle değil, düz yolda bile gaza dokunmadan gitmiyor. Acaba bunu bir ayarla değiştirtmek mümkün mü? Belki bu soruya Medos'dan Kadir bey filan buraları izliyorsa yanıt verebilir.

Benim aracım da Dualogic benzeri, Toyota MMT kullanıyorum ve aracı aldığımda aynı Dualogic gibiydi, 1 sene sonra filan vites geçişleri sarsıntılı olmaya başladı ve servis bu problemi düzeltirken yukarda bahsettiğim meseleyi de ayarlamış, artık düz yolda frenden ayağımı kaldırınca tıpkı tam otomatik gibi yürüme hızında gidiyor hiç gaza basmadan. Yani MMT'de bu ayarla yapılan birşey ise, bunda da olur gibime geliyor, fikri olan var mı?

smartmavi
24/10/2010, 17:27
Benim kanımca bizim araçlarda mümkün değil. Yapılsa bile balatayı çok hızlı yiyecektir diye düşünüyorum.

Ben de dualogic kullanıyorum, alışınca pek problem olmuyor aslında. Hıllholder zaten arabayı tutuyor. Geri kaymadıktan sonra, ileri gitmese de olur..

makeles
24/10/2010, 18:49
gitmemesi daha mantıklı sürekli kavramada ve belli bir basınçla gaz uyguluyor demektir..

onn.off
24/10/2010, 18:55
beni yanlış anlamayın aracınızı kötüleme gibi bir niyetim yok ama toyotanın MMT şanzımanı tam bir hayal kırıklığı yokuşta her 15 dk bir sağa çek debriyaj soğut. ayrıca manual vitesede alsan yine aynı sorun ben bunu çok yaşadım ve satmak zorunda kaldım (umarım siz böyle bir sorun yaşamıyrsunuz)

punto larda ECO tuşunu kapatın çıkamıyacağı yokuş yok ama 4illeri otomatik vites gibi illeri itme seçeneği yok diye biliyorum.ama onun için hillholder koymuşlar yokuş kalkış sistemi geri kaymaz sizin araçta yoksa onu bilemem . ama arkadaşa katılıyorum gitmemesi daha mantıklı sürekli kavramada ve belli bir basınçla gaz uyguluyor demektir yani fazladan benzi harcaması. bu arada aracınız hayırlı olsun punto evo bambaşka bir araba ben evo ya aşık oldum :D

tarrega
24/10/2010, 19:18
Benim kanımca bizim araçlarda mümkün değil. Yapılsa bile balatayı çok hızlı yiyecektir diye düşünüyorum.

Ben de dualogic kullanıyorum, alışınca pek problem olmuyor aslında. Hıllholder zaten arabayı tutuyor. Geri kaymadıktan sonra, ileri gitmese de olur..

Haklı olabilirsiniz, balataya olumsuz etki ediyor olabilir.
Dediğiniz gibi biraz uzun sürse de sonuçta alışacak bizim hanım inşallah.

tarrega
24/10/2010, 19:31
beni yanlış anlamayın aracınızı kötüleme gibi bir niyetim yok ama toyotanın MMT şanzımanı tam bir hayal kırıklığı yokuşta her 15 dk bir sağa çek debriyaj soğut. ayrıca manual vitesede alsan yine aynı sorun ben bunu çok yaşadım ve satmak zorunda kaldım (umarım siz böyle bir sorun yaşamıyrsunuz)

punto larda ECO tuşunu kapatın çıkamıyacağı yokuş yok ama 4illeri otomatik vites gibi illeri itme seçeneği yok diye biliyorum.ama onun için hillholder koymuşlar yokuş kalkış sistemi geri kaymaz sizin araçta yoksa onu bilemem . ama arkadaşa katılıyorum gitmemesi daha mantıklı sürekli kavramada ve belli bir basınçla gaz uyguluyor demektir yani fazladan benzi harcaması. bu arada aracınız hayırlı olsun punto evo bambaşka bir araba ben evo ya aşık oldum :D

Yok, niye yanlış anlayayım, aracımı almadan önce yorumları çok okumuştum, şikayetci olanların çoğu MMT'nin ilk senelerinde araç alanlar sanıyorum. Ben 2007 sonunda aldım ve geçen üç sene boyunca sadece bir kez debriyaj uyarı ışığı yandı. Genelde yoğun trafikteki duruşlarda boşa alıyorum, bu sayede sorun yaşamadım.

Evet Evo'daki Hillholder zaten en önemli seçim kriterimizdi. Ancak start&stop'un yokuşta devreye girmesi ve aracı stop ettiği için hillholder'ı da devre dışı bırakması tehlikeli oluyor ve bu yüzden S&S hep kapalı kullanıyoruz. Aslında bu durumda uzun bekleyişlerde Evo'yu 1. viteste bekletmiş oluyoruz ve bu da debriyaja basılı tutuyoruz anlamına geliyor, bu da kötü bişi. Boşa almak daha iyi olsa gerek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizler nasıl kullanıyorsunuz?

Du Hast
24/10/2010, 21:49
Yok, niye yanlış anlayayım, aracımı almadan önce yorumları çok okumuştum, şikayetci olanların çoğu MMT'nin ilk senelerinde araç alanlar sanıyorum. Ben 2007 sonunda aldım ve geçen üç sene boyunca sadece bir kez debriyaj uyarı ışığı yandı. Genelde yoğun trafikteki duruşlarda boşa alıyorum, bu sayede sorun yaşamadım.

Evet Evo'daki Hillholder zaten en önemli seçim kriterimizdi. Ancak start&stop'un yokuşta devreye girmesi ve aracı stop ettiği için hillholder'ı da devre dışı bırakması tehlikeli oluyor ve bu yüzden S&S hep kapalı kullanıyoruz. Aslında bu durumda uzun bekleyişlerde Evo'yu 1. viteste bekletmiş oluyoruz ve bu da debriyaja basılı tutuyoruz anlamına geliyor, bu da kötü bişi. Boşa almak daha iyi olsa gerek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizler nasıl kullanıyorsunuz?
uzun beklemelerde kendisi boşa atıyor olması gerekir :)

Moosty
25/10/2010, 09:17

GP nin Türkçe Dualogic kılavuzundaki çeviri çok yeterli değil. Orijinalinde daha detaylı açıklamalar var. Aklımda bir kaç önemli nokta kalmış özetleyeyim:

- Eğer duruyorsanız kesinlikle ayağınız frende olsun, düz (eğimsiz) yolda bile duruyor olsanız mutlaka frene basın.

- Uzun süreli beklemeler için de boşa alın ve yine ayağınız frende olsun.

- Tam otomatik viteslerde olduğu gibi bir 'P' konumu yok, bu yüzden kılavuzda aracı viteste bırakmak tavsiye ediliyor. Yolun eğimine göre geri viteste veya 1. viteste bırakın deniyor. Araç ilk çalıştığı anda otomatik olarak vites kendini boşa atıyor. (Özellikle kışın el freninin çekili olarak donma ihtimaline karşı viteste bırakmak en iyisi) Zaten boştayken motoru durdurunca araba uyarı veriyor.

Frene belirli bir miktardan fazla basınca otomatik olarak debrijaya basıyor sanırım.

Bunu çok eğimli bir yolda (Örneğin otopark giriş / çıkışlarda) manuele alıp 1. viteste motor freni ile inerken anlamak mümkün.

Ayağınız frende olmasa bile araç sabit hızda gidiyor, ama frene biraz dokununca motor devri düşüyor ve araç hızlanıyor.

Konu dışı ama aklımda kalan bir kaç maddeyi daha aşağıya yazayım, kış geliyor belki lazım olur:

- İhtiyaç durumunda (örneğin karlı - buzlu yollarda) 2. vitesle kalkış yapmak mümkün. Bunun için araç 1. vitesteyken kalkmadan önce vitesi + yönüne itip vitesin 2 ye geçtiğini görmek gerekiyor.
- Kış lastiği yerine zincir kullanılması durumunda ASR yi kapatın deniyor. (Di mi, madem güvenlik için kullanılan bir sistem niye ASR kapatma düğmesi koymuşlar, meğer zincir ile kullanım içinmiş)

İngilizce kitapçıkta hoşuma giden bir ayrıntı da 'Pavyon kalkışı' nın nasıl yapılacağıydı (Parlak bir kalkış olarak tanımlamış). Diyor ki, ASR yi kapatın. El frenini hafifçe çekin sonra da yavaş yavaş gaz pedalın ezerek gaza yüklenin.

pgs
25/10/2010, 23:05
Yokuşta start&stop'un devreye girerek aracın stop etmesi ve hillholder'ın devreden çıkması benim de ilk başta sinirimi bozmuştu. Zira yokuşta stop ettikten sonra ayağınızı frenden çekince araç hemen çalışıyo ama bi miktar geriye kaçıyodu. Ama bunun da çözümünü geçenlerde buldum ve kendimce sevindim baya..:icon_smile_8ball: (Belki bilmiyosunuzdur diye anlatayım):
Araçta S&S devrede iken yokuş yukarı durduğunuzda ayağınız frende iken stop ediyor. Siz ayağınızı frenden çekmeden viteste (+) komutu veriyorsunuz araç çalışıyor. Daha sonra ayağınızı frenden çektiğiniz zaman da hillholder devreye giriyor ve araç geri kaçmıyor :play_bal:

NyhatShu
25/10/2010, 23:15
bildiğim kadarını açıklayayım dualogic = otomatik değil robotlu otomatiktir yani aracınızın şanzumanında robot var robot değiştiriyor vitesleri.. diğer ileriye doğru giden araçlar full otomatik dolayısıylada sürekli ayağınız frende oldugunda bile gaz veriyor daha çok yakıt harcıyor.. bunun ileri gitmesi gibi bişey tahminimce olamaz. bende robotlu şanzıman daha güzel ve tasaruflu. eğer biliyosanızda sadece bilgilendirmek istiyorum iyi paylaşımlar.

usermm1
26/10/2010, 01:06
- İhtiyaç durumunda (örneğin karlı - buzlu yollarda) 2. vitesle kalkış yapmak mümkün. Bunun için araç 1. vitesteyken kalkmadan önce vitesi + yönüne itip vitesin 2 ye geçtiğini görmek gerekiyor

bu 2.vites ile kalkış imkanı kötü aslında. arabayı iyi tanımayan biri hatayla 2 ile kalkış denerse, birde yokuş yukarıysa balataya zarar verebilir.

Moosty
26/10/2010, 08:48
bu 2.vites ile kalkış imkanı kötü aslında. arabayı iyi tanımayan biri hatayla 2 ile kalkış denerse, birde yokuş yukarıysa balataya zarar verebilir.

Evet, motor stop etmediği için olan balataya oluyor.

Deneme için bir arkadaşa verdiğimde aynı yanlışlıkla aynı anda hem gaza hem frene bastı, yarım saniye kadar. Araç stop etmedi, onun yerine felaket bir balata kokusu saldı ortalığa.

ugurozer
26/10/2010, 14:49
kesinlikle böyle birşey olamaz robotize şanzımanda. yapılan ayar robot debryaja bastığında yarım debriyaj olacak şekilde yapılırsa belki düz yolda hafif bir ilerleme sağlar ancak balatanız çok çabuk biter çok fazla ısınma can güvenliğinizi tehlikeye atabilir ve vites geçişlerinde sorunlar oluşabilir. Böyle bir ayar kesinlikle talep etmeyiniz.

ERDEM1907
26/10/2010, 19:12
bu şekliyle iyi kendi kendine gidince sürekli gaz+fren daha yorucu olurdu