PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otobil nedir ya? nasil sokulur? Zarari varmi?

ritimsiz
21/10/2010, 01:13
slm beyler! bir ay once 2 punto mu aldim! bu sefer ikinci el dizel bi arac aldim! arabamin sirket araci olmadiigi soylenmisti! ama bugun petroldeki adam
-bu aracta otobil var mazot alirken bir sure sonra keser eksik alirsin gibi biseyler soyledi! soktur bunu dedi!

valla ben ilk defa duydum bunu! nekidir bu? depo kapagi cevresine sarili bir halkada ne amaci var?

Yardimlariniz bekliorum!
merak ettim yavhu:))

Moosty
21/10/2010, 08:43
Ben otobil değil otobilim kullanıyorum, o anahtarlık şeklinde daha kullanışlı, araç anahtarlığımın yanında.

Benzin alırken çok rahat oluyor, içeri gitmeden direk pompanın yanında ödeme yapıyorum, direk kredi kartımdan çekiliyor. Opet'in web sayfası üzerinden de ne zaman ne kadarlık benzin almışım görebiliyorum.

Otobili daha çok ticari işletmeler kullanıyor, şirket araçlarının yakıt harcamalarının kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Yakıt pompasında bir okuyucu var, o okuyucu ile araç bilgileri sisteme aktarılıyor. Yanlış yakıt koymayı engelleme gibi özellikleri de var bildiğim kadarıyla.

Otobilde varmıdır bilmiyorum, ama bu sistemi kullanan bazı şirketlerde araçlara bir de beyin gibi bir şey takılıyor, bundan bir kabloda araç kilometre teline takılıyor ve yakıt alırken aracın o andaki kilometre değeri de sisteme aktarılıyor.

Öncelikle hangi petrol şirketinin taktığını öğrenin (Otobil ise Opet dir) yakıtınızı da sürekli oradan alıyorsanız ve otobil kullanmak istemiyorsanız sistemden sizi silebilirler.

Yok eğer kalsın, bu cihazı sisteme tanıtsınlar derseniz kesinlikle kullanışlı bir şey.

Ama Opet'den başka yerlerden yakıt alıyorsanız başka sistemlerden etkilenme ihtimaline karşılık söktürün gitsin.

Bireysel kullanım için anahtarlık şeklinde olanı tavsiye ederim, işe yarıyor:
- Vakit kaybı olmuyor
- Benzin alırken arabanın yanından ayrılmıyorsunuz, bu tür durumlarda yaşanabilecek kap-kaç türü riskler azalıyor
- Yakıta ne kadar para verdiğinizi takip edebiliyorsunuz.
- Cüzdanı evde unuttum vs gibi bir derdiniz olmuyor.

nurtepeli
21/10/2010, 08:55
arkadaş haklı tamamen şirket olayı.

ritimsiz
29/10/2010, 00:40
peki ben bu araci alirken sirket araci oldugunu bilmiyordum! simdi bi sorun olmaz dimi! yani kendi sistemlerinden dusmustur arac?

EFEOGLU
29/10/2010, 00:47
Depo kapağının ağzında plastik bilezik gibi geçirilmiştir kes çıkar birde kablo bağlı olması lazım onu kesince izole bant ile kestiğin kablonun ucunu bantla birşey olmaz yada servise gidecek olursan orda söktürürsün araç sistemden düşmüştür düşmese akaryakıtı bedava alman lazım keşke düşmeseler bedava gezersin

Buremir
29/10/2010, 22:31
depo boğazındaki halka önemli değil asıl önemli olan bagajın içine bir ünite takılıyor onu kesin sökmüşlerdir sökmeden otobil'i iptal edemezler zaten onu çıkarınca depo boğazındaki halkanın bir önemi yok

lionT-JET
29/10/2010, 22:42
bendede key seklinde var.shell tts sistem bence gayet kullanisli.halkaya bagli beyin gibi bir parca var.eger bu parca sokulduyse zaten halkanin bir onemi yoktur.muhtelemen dosemenin ic kisminda ucu bos olarak duruyordur.benim aracta bizim sirketin uzerine kayitli.ruhsatta sirket yaziyor ama sahsi kullanimdadir.arac temizse sikinti olmaz,hayirlisi olsun.

metnalk
30/10/2010, 16:40
Ben otobil değil otobilim kullanıyorum, o anahtarlık şeklinde daha kullanışlı, araç anahtarlığımın yanında.

Benzin alırken çok rahat oluyor, içeri gitmeden direk pompanın yanında ödeme yapıyorum, direk kredi kartımdan çekiliyor. Opet'in web sayfası üzerinden de ne zaman ne kadarlık benzin almışım görebiliyorum.

Otobili daha çok ticari işletmeler kullanıyor, şirket araçlarının yakıt harcamalarının kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Verdiğiniz bilgiler çok ilgimi çekti.
ödemeyi kredi kartı ile pompa yanında, hatta arabadan inmeden ödeme için başka sistemler var mı ?

Moosty
30/10/2010, 17:49
Verdiğiniz bilgiler çok ilgimi çekti.
ödemeyi kredi kartı ile pompa yanında, hatta arabadan inmeden ödeme için başka sistemler var mı ?

Genellikle bu tür RFID tabanlı sistemler kullanılıyor. Ya bir anahtarlık ya da kart gibi bir şey veriliyor.

Veya yakıt deposu kapağına aracı tanıyacak bir çip yerleştiriliyor.

Hemen hemen her firmanın bu sistemi var. Shell de TTS (taşıt tanıma sistemi) olarak geçiyor.

https://www.shelltts.com/*******_02.aspx

Benim kullandığım Opet'in sistemi:
OPET Otobilim (https://www.opet.com.tr/bireyselotobil/)

En sık kullandığınız yakıt istasyonu hangisiyse onun sistemini kullanmanız daha kolay olabilir.

Otobilim'i arabadan inmeden de kullanabilirsiniz, ben araba anahtarlığına bağladım, zaten yakıt deposunun kapağını açarken anahtarı benzinciye vermiş oluyorum sadece otobilim ile ödeme yapmak istediğimi söylüyorum yeterli oluyor. Sonrasında da kredi kartımdan ödeme yapılıyor.

--

Düzenleme: sansürlenen kelime 'c o n t e n t' olacak, aradaki boşlukları silip deneyin, veya direk https://www.shelltts.com/ e girin.

metnalk
02/11/2010, 17:29
Teşekkürler