PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS ve lastikler

Qubee
14/04/2007, 13:18
bence puntonun abssi o kadar iyi değil yada benim lastikler iyi değil ondan öyle geliyor. Çünkü abs ilk başta kaçırıyo cik diye bi kayıyo sonra giriyo devreye. trafikte de gördüm öyle bi kaç tane punto.
Fabrikada takılan lastikler de bridgestone falan ama en dandiği heralde nerdeyse her ışıkta pati çekiyorum istemeden. Absnin kaçırması ondan olabilir belki.
bide başka arabalarla karşılaştırınca abs ayağa daha seyrek vuruyor gibi geliyor. bide son olarak arkada disk olmadığını için olabilir mi onu da sormak istedim.
sonuç olarak siz memnun musunuz absden veya herkez de var mı sorunlar :)

the_Algn
14/04/2007, 13:24
Frenler gayet ii , ilk başta kaçırma olayını duymadık diğer arkadaşlardan... , Abs devreye girdiğinde bende kaçırma,kitlenme felan olmuyor. Arka kampana olması çok ta etkileyecek birşey değil...Sürekli patiye düşüp lasatikleri fazla aşındırmış olabilirsin buda fren performansını düşürür tutunmayı azaltır ve ABs nin daha fazla devreye girmesine neden olur.

Gkhan
14/04/2007, 13:25
@Qubee

Çooooookkk memlunum.Sana bi kç örnek vereyim.Fiesta ile kapışıyordum birgün 100 metre kadar ötedede kırmızı ışık yandı bizim onu gördüğümüzmü var sonradan fark ettik :) araba zınk diye durdu bide rayların üstünden geçiyorduk hoplaya zıplaya ozaman notumu vermiştim.

Geçen günlerde brvhgt şahittir 3 vites devir 5-6 da yolun ortasına bi adam park etmiş o şeritteki adamda kullanan şöfördede ayna yoktu sanırım benim şeride kırdı direksiyonu abs devreye girdi kurtardık.
Pirelli lastiklerim var.
Sonuç olarak çok memlunum.

Maşallah !!

multijet
14/04/2007, 13:29
Almanya Autobild tarafından 30 a yakın yeni nesil araç arasından 3. en kısa fren mesafesine sahip. Autohaber in geçmiş sayılarından birindede yeralıyordu. Fren testinin en kısa mesafesi 1-Posche carrera 2- S600 3-GP olmuştu. Fiyat ve performans kıyasında en iyi frene sahipdi.
sıkıntın zemin veya lastik kaynaklı olabilir. Benimde lastikler 50.000km yr gelince fren mesafem uzadı bayaaa

Gkhan
14/04/2007, 13:33
Fren testinin en kısa mesafesi 1-Posche carrera 2- S600 3-GP olmuştu.

Böyle şeyler söylüyorsunuz tutamıyorum bi heyecan kaplıyor beni :)

Yollarımız çok bozuk yaw bide mahfediyor :(

the_Algn
14/04/2007, 13:35
Hangi sayı hatırlıyormusunuz?

ABNEW
14/04/2007, 13:37
Belki bir sorun vardır tabi ama abs nin devreye girebilmesi için zaten bir miktar lastiklerin kayması gerekiyor ilk başta.Bu süre uzunsa bir problem olma ihtimali yüksek gibi.Ben de memnunum fren sisteminden...

multijet
14/04/2007, 13:40
2-3 ay kada önce otohaber sitesinden araştırabilirsin. Bulursam ben de bildiririm. Bu arada testteki GP de arkalarda disk idi.

Qubee
14/04/2007, 13:49
o zaman sorun benim lastiklerde çünkü hemen devreye giriyo abs yola yapıştığını hissedemiyorum nedense arabanın. lastikler bridgestone iyi marka ama dandik modelini takmış heralde fiat.
bu arada lastiklerini 165den geniş taktıran oldu mu? veya 175 lastik takmanın zararı olur mu sizce?

dagored
14/04/2007, 15:06
bence puntonun abssi o kadar iyi değil yada benim lastikler iyi değil ondan öyle geliyor. Çünkü abs ilk başta kaçırıyo cik diye bi kayıyo sonra giriyo devreye. trafikte de gördüm öyle bi kaç tane punto.
Fabrikada takılan lastikler de bridgestone falan ama en dandiği heralde nerdeyse her ışıkta pati çekiyorum istemeden. Absnin kaçırması ondan olabilir belki.
bide başka arabalarla karşılaştırınca abs ayağa daha seyrek vuruyor gibi geliyor. bide son olarak arkada disk olmadığını için olabilir mi onu da sormak istedim.
sonuç olarak siz memnun musunuz absden veya herkez de var mı sorunlar :)

kalkışta patiyi bazen bende çekiyorum ama bunun lastiklerle alakası olduğunu sanmıyorum :) kalkarken motora çok yüklendiğimi düşünüyorum ben...

ABS olayına gelince, eğer içinde en ufak bir kuşku bile varsa hemen servise götür derim ben... benim de başıma gelmişti ABS devreye girmedi ve araba abartısız söylüyorum 1 - 1,5 m kadar kaydı... :( hemen servise götürdüm. serviste bi problem olmadığı söylendi bana ama servisten çıkar çıkmaz denedim. ABS hemen devreye girdi...

ayrıca bence de frenleme gayet iyi :ok: fren pedalına dokununca hemen tepki veriyo... ,ilk zamanlar alışana kadar zorlanmıştım ben :)

Qubee
14/04/2007, 15:15
ayrıca bence de frenleme gayet iyi :ok: fren pedalına dokununca hemen tepki veriyo... ,ilk zamanlar alışana kadar zorlanmıştım ben :)
fren pedalı muazzam hassas ona bişey diyemem canım alışana kadar zang zang duruyodum paso :D
abs çok kaymıyo da anlık kayışlar oluyo. hatta bi keresinde sıhhıye köprüsünden istanbul yoluna dönerken köprü bağlantı yolunda önüme bi uno kırdı bide frene bastı ben de abanınca frene o anlık kaçırmalar bi kaç kere oldu. cik cik cik diye öttü araba yandaki arabaların hepsi baktı napıyo bu diye :) ben en iyisi bi servise götürüyüm kontrol etsinler.

dagored
14/04/2007, 15:20
:) ben en iyisi bi servise götürüyüm kontrol etsinler.

hiç geciktirme derim ben....

bi hatırlatma yapayım; servise bugün götüremiyor isen; pazar günü, kavaklıdere servisi açık... :ok:

nejatb
14/04/2007, 23:22
ABS FREN NASIL KULLANILIR BİLİYOR MUSUNUZ?

ben tam olarak bilmiyorum ama abs'den faydalanmak istediginizde frene kuvvetli, tam basın diyorlardı.

gerci punto'nun frenleri cok hassas, tam basmak riskli olabilir ama abs icin bu yorumu okumustum.

normal bir arabada kontrollu fren, abs'de ise tam, yada ona yakın basmak. yanlıs bilgi olmasın bilen bir arkadas, daha net acıklayabilir.

bu arada, g.p'nin frenleri odulludur ve arka frenler kampana olmasına ragmen sınıfında en iyi frenleri tasır.

o yuzden gonlunuz rahat olsun, fazla iyi bile diyebilirim frenler icin. kotu ise, abs devreye girmiyorsa, hemen servise gidin.

h k
14/04/2007, 23:29
eger lastikleriniz benimkiler gibi bridgestone b250 ise evet onlar igrenc bir lastik. bunu bridgestone bayisi bile dogruluyor. otomobil üreticileri icin yapilmis ucuz bir lastik.
kalkislarda özellikle yokus ise benimkilerde pati yapiyor.

kisin lassa kis lastigi kullanmistim , onlar cok harika lastiklerdi. bu yaz sonunda mevcut lastiklerimi atmayi düsünüyorum.

the_Algn
14/04/2007, 23:34
ABS FREN NASIL KULLANILIR BİLİYOR MUSUNUZ?

ben tam olarak bilmiyorum ama abs'den faydalanmak istediginizde frene kuvvetli, tam basın diyorlardı.

gerci punto'nun frenleri cok hassas, tam basmak riskli olabilir ama abs icin bu yorumu okumustum.

normal bir arabada kontrollu fren, abs'de ise tam, yada ona yakın basmak. yanlıs bilgi olmasın bilen bir arkadas, daha net acıklayabilir.

.
doğru söylemişssin
ABS de tam basmak gerekir pedala , bunu beceremeyen sürücüler için zati Panik Fren Destek sistemleri getirildi. Fren pedalına hızlı bastığında araç bunu algılıyor ve fren gücünü sen pedala yarım bassan bile tam güce getiriyor. Sistemin adı HBA sanırım

SANtO
15/04/2007, 00:44
o zaman sorun benim lastiklerde çünkü hemen devreye giriyo abs yola yapıştığını hissedemiyorum nedense arabanın. lastikler bridgestone iyi marka ama dandik modelini takmış heralde fiat.
bu arada lastiklerini 165den geniş taktıran oldu mu? veya 175 lastik takmanın zararı olur mu sizce?

lastikler zaten 175 hocam. gp de 165 yok.

Qubee
15/04/2007, 11:48
eger lastikleriniz benimkiler gibi bridgestone b250 ise evet onlar igrenc bir lastik. bunu bridgestone bayisi bile dogruluyor. otomobil üreticileri icin yapilmis ucuz bir lastik.
kalkislarda özellikle yokus ise benimkilerde pati yapiyor.

kisin lassa kis lastigi kullanmistim , onlar cok harika lastiklerdi. bu yaz sonunda mevcut lastiklerimi atmayi düsünüyorum.
duymak istediğim şey buydu ya :)

bide ben frene dibine kadar basmıyom ayağım korkak alışmış. önceki arabam unoydu bi ara lastikler çok kötüydü frene çok kontrollü basmak gerekiyodu. yoksa eskişehir yolunda 100le giderken çok nazik olmazsan frenlere araba direk kendi ekseninde dönmeye meğilliydi :)

Linos
15/04/2007, 12:58
Frene yumuşak basma halinde ABS devreye kolay kolay girmez sanırım! Sert basmak gerekiyor! ASR ve ABS'nin kaçırdığını söylüyorsunuz ama aracın kaydığını ya da patinaja düştüğünü anlaması için zaten kısa bir süre bu durumun yaşanması lazım diye düşünüyorum!

ASR'yi neredeyse hergün kullanıyorum... Yokuşlarda gaza fazlaca abanmamdan dolayı :poster_oops: kısa süreli patinajdan sonra devreye giriyor ve patinajı kesiyor! Ama bu kesme işlemi kesik kesik oluyor! Zaten amaç da aracın hem ilerlemesi hem de sürekli patinajda kalmaması...

Qubee
15/04/2007, 17:10
Frene yumuşak basma halinde ABS devreye kolay kolay girmez sanırım! Sert basmak gerekiyor! ASR ve ABS'nin kaçırdığını söylüyorsunuz ama aracın kaydığını ya da patinaja düştüğünü anlaması için zaten kısa bir süre bu durumun yaşanması lazım diye düşünüyorum!

ASR'yi neredeyse hergün kullanıyorum... Yokuşlarda gaza fazlaca abanmamdan dolayı :poster_oops: kısa süreli patinajdan sonra devreye giriyor ve patinajı kesiyor! Ama bu kesme işlemi kesik kesik oluyor! Zaten amaç da aracın hem ilerlemesi hem de sürekli patinajda kalmaması...

ben mesajımda asr kaçırıyo demedim yanlış anlaşıldım heralde. demek istediğim arabada hali hazırda takılı olan bridgestone lastiklerin dandik olduğu. eğer devir göstergesine bakarak çok düşük devirde kaldırmazsam kesin pati çekiyom yokuşlarda. düz yolda da ister istemez gene dikkat etmezsem pati çekiyo hemen onu demek istedim.

abs içinse ilk defa kendi arabamda gördüm önce anlık olarak kitlenip sonra absnin devreye girmesini acaba bu bir sorun mu diye danışmak istedim sadece.

35TE022
15/04/2007, 18:31
Fren sorunu bendede var bence bu sorun değil aracın tasarımı böyle yani ABS sistemi biraz kalitesiz bu tam da aynıyı konuyu önceki forum sitesinde açmıştım ve ABS sistemlerini araştırmıştım benim vardığım kanı GP aracın kaydığını biraz geç algılıyor (0,5 - 1sn) özellikle virajlarda hızlıyken freni birçok sefer kökledim önce kayıyor hemen ardından oturuyor. Babaın VW Golf 1.6 FSI var arabamı almadan önce onu kullanıyordum alet freni köklediğinde hiç tereddütsüz yola yapışıyor (ESP yok). GP dan aynı performansı beklemiyorum fiyatları yarı yarıya nerdeyse ama ABS si yetersiz :( (Not: Arabamı çok seviyorum)

oz_06
16/04/2007, 00:00

lastikler 175 zatn de sen 205-215 bile takabilrsin rahat ol :D

OzzY
16/04/2007, 00:23
bende memnunmu dün 130-140 gibi bir hızda giderken önüme atlayan fiesta(tahminim 50-60 gibi gidiyodu ve tabiki kullanan bayandı)ya çarpkantan rahat kurtuldum.(Allahtan arakadan biri çarpmadı)