PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karter Muhafaza, City ve EGR Hk

faithless1905
20/10/2010, 14:20
Merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta aracı yetkili servise bıraktım. EGR ve City motoru değişti. City den sonra direksiyon sanki daha sert olmaya başladı yani şimdiki city açıkkenki hali değişmeden önceki city kapalıyken ki gibi o derece sert. EGR değiştikten sonra da aracın sanki çekişi düştü hatta soğukken kara duman atmaya ve motordan sanki bir yerden hava kaçırıyormuş gibi ses gelmeye başladı. Ki düşünün bizim araçlarda turbonun sesi kulağa hoş gelir şimdi o ses o kadar gelmiyor. Servisin dediği şu EGR yeni azıcık içinin kurum bağlaması falan lazım o zaman o ses gider dediler. Sonra karter muhafaza takalım dedim bunlara takılmıyor dediler. Benim de garibime gitti şimdi cidden bizim araçlara takılmıyor mu? EGR değiştiren oldumu hiç bu yaşadıklarım normal mi? City deki sıkıntıyı yaşayan oldu mu? :rolleyes2:

lionT-JET
20/10/2010, 14:36
plastık karter muhafaza var.ben 102 tl ye taktırmıstım 8 ay kadar oldu.

faithless1905
20/10/2010, 14:54
plastik mi? diğer araçlar gibi çelikten değil mi?

lionT-JET
20/10/2010, 15:04
evet plastık.banada ılk basta sacma geldı.cunku daha oncekı dıger araclarımızda metaldı.

ademtahir
20/10/2010, 15:06
metal koruma yok plastik o yüzden bende taktırmadım öylece duruyor

zafermutlu
20/10/2010, 15:12
bende lifteyken baktım kartel bu araçta çok yukarda orası vurmaz zaten. bir demir koymuşlar oraya ne işe yaradıgını anlayamadım.

faithless1905
20/10/2010, 15:12
o zaman değmez sadece tozdan ve çamurdan korumak için yaptırılabilir.
EGR ve City deki tepkiler canımı sıkıyor bakalım benim durumum da olan var mı hiç?

ademtahir
20/10/2010, 15:15
bende lifteyken baktım kartel bu araçta çok yukarda orası vurmaz zaten. bir demir koymuşlar oraya ne işe yaradıgını anlayamadım.
zafer o demiri söktürdüm ben çünkü zamanla eğiliyor ve egzos spirali var orda ona zarar veriyor spiralin fiyatı 150 tl o demir gereksiz bişey karter muhafazası takarken zaten söküyorlar o demiri bence söktürün gitsin :D

zafermutlu
20/10/2010, 15:17
zafer o demiri söktürdüm ben çünkü zamanla eğiliyor ve egzos spirali var orda ona zarar veriyor spiralin fiyatı 150 tl o demir gereksiz bişey karter muhafazası takarken zaten söküyorlar o demiri bence söktürün gitsin :D

adem bende söktüreyim ozaman bende diyorum bu demiri niye koymuşlar buraya. karter muhafaza ya gerek yok bunda bence. dizellerin karter daha aşagıda bunda daha yukarda geldi bana..

ademtahir
20/10/2010, 15:20
izmire gittiğimde kardeş halletti o işi gereksiz bir malzeme zararı var faydası yok karter muhafazası istemez zaten bizim araçlara zaten taktırsan plastik olacak bişey olsa hem o kırılacak hem karter zarar görecek o yüzden para harcamaya gerek yok.

faithless1905
20/10/2010, 15:29
evet çokta gerekli değilmiş
cityden ve egr den başı ağrıyan olmadı mı hiç yahu

h k
20/10/2010, 17:10
yeni takılan city motorları eskisi kadar yumuşak değil. benimde city değişince biraz sert gelmişti ama bir iki gün içinde alışırsınız , hele başka bir araç kullanırsanız hemen alışırsınız :) sert olması normal yani , başka arkadaşların da yazıları var forumda bu konuyla ilgili.

faithless1905
20/10/2010, 17:14
yeni takılan city motorları eskisi kadar yumuşak değil. benimde city değişince biraz sert gelmişti ama bir iki gün içinde alışırsınız , hele başka bir araç kullanırsanız hemen alışırsınız :) sert olması normal yani , başka arkadaşların da yazıları var forumda bu konuyla ilgili.

tşklr

Du Hast
20/10/2010, 17:45
alttaki gereksiz dediğiniz şey şase desteğidir arkadaşlar. o demir olmadığı zaman virajlarda özellikle yüksek süratte girdiğiniz virajlarda ön taraf esneme yapar ve stabilite bozulurç sökenlerin takmasını tavsiye ederim. yoksa fiat koymazdı baştan. her arabaya bu demiri koymayarak yüzbinlerce dolar kar yapardı.
üst tarafa kule gerisi (sonradan takılanlardan bahsediyorum) neyse alt taraf için bu demir geçerlidir. tek sıkıntısı aşağıda kalması nedeniye sık sık oraya buraya sürtüp eğilmesi ve ekzosta değip ses yapmasıdır. düzeltmeside basittir alttan bir asılın eski haline gelir.

zafermutlu
20/10/2010, 17:54
alttaki gereksiz dediğiniz şey şase desteğidir arkadaşlar. o demir olmadığı zaman virajlarda özellikle yüksek süratte girdiğiniz virajlarda ön taraf esneme yapar ve stabilite bozulurç sökenlerin takmasını tavsiye ederim. yoksa fiat koymazdı baştan. her arabaya bu demiri koymayarak yüzbinlerce dolar kar yapardı.
üst tarafa kule gerisi (sonradan takılanlardan bahsediyorum) neyse alt taraf için bu demir geçerlidir. tek sıkıntısı aşağıda kalması nedeniye sık sık oraya buraya sürtüp eğilmesi ve ekzosta değip ses yapmasıdır. düzeltmeside basittir alttan bir asılın eski haline gelir.

ademcim işe yarıyomuş bende söktürecektim. naptım ben sana da beni öldürmeye kalkıyosun bakim:D

asimsendogan
20/10/2010, 17:57
Can'a katılıyorum.Çokyerinde bir yorum olmuş.Bencede gereksiz bi parça değil.Fiat bu tarz parçaları tipo tempra gibi araçlardada değişik şekillerde kullanmıştır.Ses olayına gelince aracın altını sürttüğünüzde yere en yakın olan parça bu demir parçası ve yukarıya doğru eğiliyor.Yukarıda da ilk dokunduğu yer egzozun dirseğidir.

Du Hast
20/10/2010, 18:02
ademcim işe yarıyomuş bende söktürecektim. naptım ben sana da beni öldürmeye kalkıyosun bakim:D
yok abi ölecek birşey yokta tedirginlik verir sadece. kuş serilerini kullanan arkadaşlar bilirler. birazcık yüksek suratte viraja girdiğinizde, viraj içinde ön şasenin esnediğini, sanki araba bir tarafa atacak gibi ve tedirginlik yaptığını hissederler.

zafermutlu
20/10/2010, 18:03
yok abi ölecek birşey yokta tedirginlik verir sadece. kuş serilerini kullanan arkadaşlar bilirler. birazcık yüksek suratte viraja girdiğinizde, viraj içinde ön şasenin esnediğini, sanki araba bir tarafa atacak gibi ve tedirginlik yaptığını hissederler.

bende ademe takılıyorum zaten can. ama okumadı anlaşılan :)

ademtahir
20/10/2010, 18:03
zafercim ölüm hak miras helal :D
ben bişey fark edemedim valla o parça olmayınca nasıl olacak bu iş şimdi :D

ozmenomer
21/10/2010, 15:34
arkadaslar zaten metal karter bulsanızda bence taktırmayın derim kaza anında motor ass,agı dusemiyo ve kucagınıza geliyo plastik muhafazada fiberden bence cokta gereksiz deil su birikintilerinden gecerken özellikle suratli motorun içine su gelmez ben taktırmıstım aldıgım zaman 90 tl idi.

insomnia06
21/10/2010, 15:47
geçen benim araba liftdeyken şöyle bir göz ucuyla baktım alt taraf komple kapalı,fabrika çıkışı muhafazalımı yoksa benden önceki arkadaşmı yaptırdı acaba?araba 2006 1,3mjt dyn 3k..skydome da var havam batsın:)

etufan
21/10/2010, 15:51

Arabanın altını ilk vurduğumda forumda benzer tecrübeleri aradım ve bu demiri öğrendim hatta resmini gördüm ancak bu demir bende yok? Bak kıllandım şimdi :)

faithless1905
21/10/2010, 17:55
vay be bu kadar muhabbet oldu bir egr için yorum gelmedi :)

Du Hast
21/10/2010, 18:14
Arabanın altını ilk vurduğumda forumda benzer tecrübeleri aradım ve bu demiri öğrendim hatta resmini gördüm ancak bu demir bende yok? Bak kıllandım şimdi :)
ucuz birşey taktırabilirsiniz özel servislerde :)

vay be bu kadar muhabbet oldu bir egr için yorum gelmedi :)

egr hakkında pek bilgim yok. eğer ilerleyen km de de aynı sıkıntı yaşanırsa servise göstermekte fayda var.
başına gelen, bilen bir arkadaşta size burada yardımcı olacaktır.
multijetlerin genelde egr sorunu yoktur olsada nadir görülüyor.

Buremir
21/10/2010, 18:36
Can arkadaşımız doğru söylüyor bizler maalesef bir çok parçanın araç üzerindeki faydasını bilmeden yorum yapıyoruz

Can'ın paylaştığı bilgilere ilave olarak şunu belirteyim karter muhafazası terimi plastikler için çok doğru bir terim değil neden çünki bu plastik muhafazaların görevi karteri kazadan yada tozdan çamurdan korumak değil
öncelikli görevi yüksek süratlerde araç bir rüzgara maruz kalır ve bu rüzgar aracın her tarafını kapladığı gibi altından da geçer alttan geçen rüzgarın mümkün olduğunca sürkülasyona uğramadan arka taraftan çıkabilmesi ve aracın dengesini bozmaması için yapılan çalışmalardan biridir bu muhafazalar aracın altında ne kadar az çukur açıklık olursa o kadar yola hakim olur tabii bizde araca

bir diğer faydası dizel araçlarda muhafazanın iç kısmında bir keçe bulunur oda kısmi ses izalasyonu için...

ZAK1980
21/10/2010, 20:02
Can'a katılıyorum.Çokyerinde bir yorum olmuş.Bencede gereksiz bi parça değil.Fiat bu tarz parçaları tipo tempra gibi araçlardada değişik şekillerde kullanmıştır.Ses olayına gelince aracın altını sürttüğünüzde yere en yakın olan parça bu demir parçası ve yukarıya doğru eğiliyor.Yukarıda da ilk dokunduğu yer egzozun dirseğidir.
Gecen hafta cukurdan gecer ıken demır yukarı dogru egılmıs dedıgınız gıbı eksoza deymıs aracı ılk calıstırmamda acayıp bır ses gelıyordu pazar sabahı servıse gıttım ses var dıye bır baktılar demır yukarı egılmıs demırı asagıya cektık ama buseferde cok asagıda oldu gıbı geldı tırsıyom degecek dıye bu demırı garantıden degıstırme fırsatımız varmıkı ve bu demır servıste kac tl dır

Buremir
21/10/2010, 20:42
Gecen hafta cukurdan gecer ıken demır yukarı dogru egılmıs dedıgınız gıbı eksoza deymıs aracı ılk calıstırmamda acayıp bır ses gelıyordu pazar sabahı servıse gıttım ses var dıye bır baktılar demır yukarı egılmıs demırı asagıya cektık ama buseferde cok asagıda oldu gıbı geldı tırsıyom degecek dıye bu demırı garantıden degıstırme fırsatımız varmıkı ve bu demır servıste kac tl dır

Zeynel yanılmıyorsam 30 tl civarında bir fiyatı vardı ancak değiştirmek şart değil yerinden sökülüpte düzeltilirse eskisi gibi olacaktır

xcruelx
22/10/2010, 09:27
Arkadaşlar, Can arkadaşımızın dediklerine katılıyorum. Gereksiz olsaydı anında sökerlerdi. unutmayın direksiyon daki alt tarafı kuruş edicek led leri söktüler, maliyet için.

Karter koruma olarakta arkadaşlar sakın metal taktırmayın. Orjinal koruma zaten baklittendir. Normalde T-jetlerde altı kapalı gelir. Diğerlerimizde para vererek taktıra bilir. Karter koruma adını biz kullanıyoruz onun tam görevi o değil aslında.Rüzgarı kesmesi ve yağmur suyunun gelmesini önlemesidir. Zaten yüksek hızlı darbelerde saç tan olanda korumaz darbeyi olduğu gibi iletir. hafif geçişlerde ise plastik sürter bizde altı sürtüyor diye ordan geçmeyiz. Ama en önemli şey ise hayatımızı ilgilendiren durumdur. Bizim araçlarımız kaza anında motoru yere bırakır. böylelikle motor arabanın atına doğru gider ve iç kabinde sürücü ve yolcuyu korur. Eğer çelik saçtan olursa motorun düşünü engeller ve motor kabini sıkıştırır buda içerdeki sürücü ve yolcuya zarar verebilir. Bakalit olan zaten motoru tutamaz motorla birlikte iner. Bu nedenle bakalit olanından tavisiye ederim. Ben kullanıyorum.

faithless1905
22/10/2010, 10:10
o değil de bizim araçlarda kaputun içinde halıfleks var mı?

Du Hast
22/10/2010, 11:10
o değil de bizim araçlarda kaputun içinde halıfleks var mı?
orta kısmını kapatacak şekilde mevcut.

faithless1905
22/10/2010, 13:36
hımmm benim araba da ondan yok...motor kapotunun içinde...acaba ne kadar?