PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chip mi daha sağlıklı power box mı?

demirhan
14/04/2007, 03:29
arkadaşlar oyluyalım bir kanaate varmamız lazım herkez bişiyler diyo belki böle anlaşırız :)

HIGH FIDELITY
14/04/2007, 08:15
Yorum yapmak ser mi bilmiyorum ama ben şöyle düşünüyorum ki: Eğer powerbox'ta kumanda düğmesi varsa(soğuk motorda çalıştırma sırasında kapatmak için), seviye kontrolü varsa(fazla yüklenmemek için) ayrıca orjinalliğinin bozulmadığı için bence powerbox daha iyi. 3-5 Hp için chip mantıksız. Ayrıca bir yazılıma dünyanın parası verilmez. Elle tutulur bir şey yok, sadece işçilik var. Geçen fiyat sordum adam tam 1400YTL dedi. Yapacağı sadece EEPROM programlama. Ne olursa olsun.

femoli
14/04/2007, 09:56
Yorum yapmak ser mi bilmiyorum ama ben şöyle düşünüyorum ki: Eğer powerbox'ta kumanda düğmesi varsa(soğuk motorda çalıştırma sırasında kapatmak için), seviye kontrolü varsa(fazla yüklenmemek için) ayrıca orjinalliğinin bozulmadığı için bence powerbox daha iyi. 3-5 Hp için chip mantıksız. Ayrıca bir yazılıma dünyanın parası verilmez. Elle tutulur bir şey yok, sadece işçilik var. Geçen fiyat sordum adam tam 1400YTL dedi. Yapacağı sadece EEPROM programlama. Ne olursa olsun.

sana + 5000 milyon milyar veriyorum faruk kardeşim he he

bencede bana çok haksız bir kazanç gibi geliyor chıp işi sadece program yükleyerek 1400 ytl çok fazla, elle tutulur bişide yok bencede power box dirim kanımca...

Misafır
14/04/2007, 11:02
chip tuning daha sağlıklı arkadaşlar.
arabadaki chip yazılımı doğrultusunda arabanın kullanacağı hava ve yakıt karışım miktarı otomatik olarak ayarlanıyor.

ama power box ile bu hava miktarı ayarlanan değerlerin üzerinde olduğundan yazılım ile ters düşecek bir durum oluşturuyor.
yazılım kendine ait havayı çekerken power box da bu havanın haricinde artı olarak daha fazla hava çektiğinden beyinde karışıklığa sebep olacağından araca zarar verir.

vadi ve çağların arabasına chip tuning yapıldı.
araçların ikisi de deli oldu.
yerinde duramıyor
vadinin araç 0-100 km yi yaklaşık 9-10 saniyede alıyor.
tahmini hp yaklaşık olarak 120 civarı.

benim araba 75 hp .
bana chip uygulandığında oluşacak yaklaşık hp 100 civarı.

chip power box tan hem daha sağlıklı hem daha avantajlı.

üstelik site üyelerine chip tuning fiyatı kredi kartına 5 taksitli olarak 900 ytl. ve birmot garantisi dahilinde yapılacak.

yani yazdığınız gibi abartılı bir fiyat da söz konusu değil.

civcivx
14/04/2007, 11:04
Birmot mu yapıyor çip programlamasını?

kadoku
14/04/2007, 11:06
@, peki abi bu yapılan işlemden sonra dyno ya soktunuzmu arabaları?

Misafır
14/04/2007, 11:15
genel konu başlığı altında chip tuning ve body kit diye bir başlık var.
oradan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

performans shop firması yapıyor.
ama serviste birmot garantisi dahilinde yapıyor.

arabalar henüz dyno ya girmedi
sanırım bir iki haftaya girecek.

Ryu
14/04/2007, 12:45
power box ta 10 tane ayar varmış. cem yılmazın replikleri aklıma geliyor

kaptan gemi yalama oldu :)

Misafır
14/04/2007, 12:50
aynen vallahi ryu.

power box ayarıyla sık sık oynamak demek chip yazılımı ile, beyin ile oynamak ve dengesizliğe sebep olmak demek :D

HIGH FIDELITY
14/04/2007, 13:15
Ben hala ikna olmadım. Hala bir yazılım yükleme için 900YTL'nin bile aşırdan daha aşırı bir para olduğu kanısındayım. Hiç bir şey yok sadece hizmet var ortada. Yakında sendika da kurarlar bunlar. Yazlım yükleme işçi sendikası:icon_razz:

Misafır
14/04/2007, 13:20
yazdığım gibi genel konu başlığı altında bununla ilgili bir konu var.
oraya girip fikirlerinizi ve merak ettiklerinizi barbaros beye yazabilir ve cevaplarını alabilirsiniz.

ABNEW
14/04/2007, 13:23
Bence performans ve uyum için chiptuning daha faydalı ya da amacına uygun ama powerboxlar da oldukça pratik istediğin zaman sök istediğin zaman tak.Kullanan arkadaşlara sormak lazım tabi, bence aracın modeline uygun powerboxlar ecuda herhangi bir karışıklığa neden olmaz...

Misafır
14/04/2007, 13:31
yazdığım başlıktaki ustaya sorun ve istediğiniz bilgilere ulaşın.

barbaros bey sizi aydınlatacaktır.

multijet
14/04/2007, 13:37
Aslında chip yazdırmaya o kadar para vereceğimize site olarak ortak bir eprom yazıcı mı alsak acaba kesinlikle çok daha ucuza gelir :) Programı kopyalarız. KAMPANYA TÜM GP LER 110PS!

performanceshop
17/04/2007, 09:14
Aslında chip yazdırmaya o kadar para vereceğimize site olarak ortak bir eprom yazıcı mı alsak acaba kesinlikle çok daha ucuza gelir :) Programı kopyalarız. KAMPANYA TÜM GP LER 110PS!
Lütfen wielheim ve abudik 50-100 usd lik eprom programlayıcı kullanan ve chiptuner adı altına bu işi yapan insanlar ile bizim yaptığımız işi karıştırmayın. Rakam söylemek istemiyorum ama O kadar da basit değil bu iş
1. Aracınızdaki Ecu da kesinlikle eprom yoktur. Microprocessor wardır.
2. Piyasada o Mikroişlemciyi programlıyacak cihazı temin edemezsiniz.
https://www.cmdtec.it/images/mini16T_Tricore.jpg Magnetti Marelli ecu Mikroişlemcisi :)

3. Yapıcağınız en ufak hata size 1 adet servis işlemi dahil olmak üzre komple ecu olarak dönecektir.
4. Programlayıcı ile değil bir sürü ecu mühendisinin çalışması sonucu geliştirilmiş ve her araca spesifik olarak ayrı ayrı programlar verilmektedir.
5- Her GP de aynı ecu olması demek aynı programı kopyalayıp çalıştırabilirsiniz demek değildir. :)Mikroişlemcilerde Processor dosyası war ve her aracın da farklıdır

Box konusuna gelince

1- Chip tuning de 10 ila 16 map de değişiklik yapılırken box en fazla mazot pompanızı hızlandıracaktır. Öyle de kafanıza göre box üzerindeki değerleri değiştirmemenizi öneririrm.
Egt ve Wide ve Narrow band monitörleri ile Piaton sıcaklığınız turbo basıncınız bu gibi değerleri görüp safe değerler içerisinde müdahale etmeniz gerekir.
Aşırı yakıt sebebi ile detonasyon ve Klepaj gibi değerlerle karşılaşmanız her zaman çok daha büyük olasılıktır.
2- Sanıldığının aksine aracınızın yazılımı Dealer firmadan geldikten sonra 1-2 dakika dır . Gene dönüşünüz 1-2 dakia içerisinde olucaktır.
3- Sadece 4-5 map değişikliği ki bunu da voltaj değiştirip ecu yu kandırdığı kanaatindeyim sağlıklı olacağını düşünmüyürum.
Aem EMS, Hondata Greddy e manage, Apexi Piggys gibi ürünleri Tune eden ve kullanan Tuner olarak, Upsolute markasının güvencesi arkasıda, Eğer güveniyor olsam kendim de ithal eder bu boxları satardım.
Parametrelerin değişmesi demek

a- Boost arttırdığınızda fakir kalır aracınız
b- yakıt arttırdığınızda ve boost vermediğinzide zengin kalır
Tam değerlerinde box düşünmeniz demek chiptuning işleminden daha pahallıya malolur demektir.
Dizel araçlarda 1 ila 6 arasında tork limitörleri wardır. Peki box bunlara nasıl müdahale ediyor ?. Fiatın şu an GP lerdeki makinasına lafım yok ama. Birçok Doblolarda klepaj sorunu yaşanmıştı.
BOX Kullanım Sebepleri
1- Yakınlarda Ecu Tuner Bayiisinin olmaması
2- Rafta olan ürün ve herhangi bir şahsın kolayca montajlaması.
Bu gibi basit seçenekler sebebi ile cazip gelmektedir.

Kesinlikle yakıt artışı gözlemliyeceksiniz.
Eğer chiptuning işlemindeki gibi tüm değerleri değiştiren ve aynı değerlerde güç veren ayrıca tüm değerleri yazılımla aynı bire bir veren bir box ürün olursa emin olun ben de size bırakın tavsiye etmeyi kendim ithalatını yapıp yardımcı olucam

saygılar

Mısafır
17/04/2007, 11:05
aracın normalınden %5 %10 duman atması katalitik konvektore ne veya egsoz sıstemıne olmsuz bır etkı yaratırmı ?
dizellerde kat iptali ve egr iptalinin olumlu olumsız etkılerı nelerdır?
Tesekkurler
Vadi

Linos
17/04/2007, 11:13
Bu konunun anketlik bir durumu yok bence! Teknik bir konuyu o mu iyi, bu mu iyi diye tartışmak manaasız geliyor bana... Ortada veriler var, onlar konuşur!...:ok:

Mısafır
17/04/2007, 11:31
Dun akşam easy Chip Power box ve Upsolute Chip Tuning'i Test ettik.
Bülent-A ve
Bülent-A : Easy-Chip Power box - Kat iptali 215-40-18" jant lastik
: Upsolute-Chip Tuning - 205-45-17"jant lastik + 1 yolcu 95 kg
3 ve 4. viteslerde rolling yaptık net bir şekilde 2 - 3 boy fark yakaladım.
0-100 km hızlanma videosu cektim. 11.9 araclarımızın standar hızlanması 15" jant ıcın 17" jantlarımla 10 sn nin altında bir performans gosterdi... en kısa zamanda daha duzgun bır video cekip yayınlıyacagım... yakıt konusunda olumsuz birşeyle karşılaşmadım...
Saygılar.
dip not: Bulent le yaptıgımız bir araba yarısı değil sadece box ve chip testiydi.
Vadi

performanceshop
17/04/2007, 12:41
aracın normalınden %5 %10 duman atması katalitik konvektore ne veya egsoz sıstemıne olmsuz bır etkı yaratırmı ?
dizellerde kat iptali ve egr iptalinin olumlu olumsız etkılerı nelerdır?
Tesekkurler
Vadi

kesinlikle hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Zaten ilerleyen Km lerde bunu yaşıycaksınız. Tahminimce Box da daha fazla duman almanız lazım.Ne konvektörünüz ne de eksos sisteminiz etkilenmez. Sadece Check depollution filter die ( Çevrenizi zehirliyorsunuz ) mesaj gelebilir :)
Drive safe...

performanceshop
17/04/2007, 12:47
Dun akşam easy Chip Power box ve Upsolute Chip Tuning'i Test ettik.
Bülent-A ve
Bülent-A : Easy-Chip Power box - Kat iptali 215-40-18" jant lastik
: Upsolute-Chip Tuning - 205-45-17"jant lastik + 1 yolcu 95 kg
3 ve 4. viteslerde rolling yaptık net bir şekilde 2 - 3 boy fark yakaladım.
0-100 km hızlanma videosu cektim. 11.9 araclarımızın standar hızlanması 15" jant ıcın 17" jantlarımla 10 sn nin altında bir performans gosterdi... en kısa zamanda daha duzgun bır video cekip yayınlıyacagım... yakıt konusunda olumsuz birşeyle karşılaşmadım...
Saygılar.
dip not: Bulent le yaptıgımız bir araba yarısı değil sadece box ve chip testiydi.
Vadi

1- 2-3 boy minimum 10-12 hp fark demektir.

Upsolute
a- Yazılım sadece sizin aracınıza göre yapılır
b- Sadece 1 kutu ile 10.000 araçda jumper veya devre değişikliği ile çalışır mantığı yoktur.
c- 10 adet farklı araçta 10 adet farklı seride ecu ve software NW wardır
d- 1 e 1 kendi aracınızın orjinal yazlılımı ile bire bir tune dosyası hazırlanır.

performanceshop
17/04/2007, 13:03
Egr valgi iptali size güç olarak hiçbirşey kazandırmaz.
Hatta Engine Check light sorunları yaşarsınız. kesinlikle şahsen önermiyorumEgr valfi Eksos ana emisyon kontrol birimlerinden birisidir.Emme manifoldu üzerinde bulunur ve öngördüğü ölçülerde eksos basıncının motor içerisine sirküle edilmesini sağlar ( Dizel araçlarda ). Bu ise sıcaklığın ve oxid-nitrojen değerlerinin dengelenmesini sağlar

Egr valfi diaframın emme ve vakum sistemi prensibi ile çalışması sonucu görev yapar.Bazıları ise Eksoz geri basıncı ile çalışır.Yeni tip araçlarda ise elektroniktir ve selenoid motor vasıtası ile çalışır.

Motor soğuk iken EGR kapalı konumda olmalıdır ve motor ısındığında bir kez açılıp kapanır ( Yarım gaz posizyonunda ). Eğer Valf kapalı sıkışmış durumda kalırsa veya bosulursa ( Ki iptal ettiğinizi düşünelim ) NOX emisyonu denilen durum oluşur ki ilerisi detonasyon, ( Piston Klepaj - Yakıt fazlalığı ) Rölanti düzensizliği ,ve dengesiz motor çalışması gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

* Detonasyon = İstenmeyen ve riskli olan hava yakıt karışımı ve bununla oluşan motor içerisindeki patlama. ( Zamansız ateşleme ve bunun sonunda oluşan vuruntu )

Barbaros BAYRAK
17,04,2007

Linos
17/04/2007, 14:03
Barbaros;
Teknik bilgiler için çok teşekkürler...
Benzinliler için ne gibi güç arttırım işlemleri yapılabilir ve ne sonuç elde edilir? Aydınlatır mısın lütfen?

performanceshop
17/04/2007, 14:53
Barbaros;
Teknik bilgiler için çok teşekkürler...
Benzinliler için ne gibi güç arttırım işlemleri yapılabilir ve ne sonuç elde edilir? Aydınlatır mısın lütfen?
Bir şey değil. her zaman yardımcı olurum.
Benzinli aracımızda ;
1- Kat iptali ( Sensor durumuna göre )
2- headers
3- Cold intake kit
4- Software güncellemesi
ile aşşağı yukarı 12-17 hp arası güç almamız mümkün... ( komple yukarıdaki uygulamalar yapıldığında )

60 mm komple eksos sistemi ve free flow son susturucu ile aracınız detonasyon olmadan çok daha fazla avans kabul edicek ve dolayısı ile daha iyi ateşleme ile daha fazla güç alabilceksiniz.
aşşağı yukarı yuvarlak hesaplama ile tork değeriniz ise 15-20 NM civarı artış göstericektir ki sadece sizin aracınızda olan spesifik parça ve ekipmana göre hazırlanacaktır.
Mesela
1- Acık hava filtresi = Daha rahat hava alan araç için ( Yazılımsız alt devirleriniz biter mesela ) Alt devirlere 1000-3500 devir arası avans değerleri arttırılır.Ki bu da aracın aşşağılarını canlandıracaktır

2- Free flow eksos = Daha rahat eksos çıkışı olacağı için filtre ile desteklenen emme ve eksos çalışma prensibi ve arttırılan avans ve ateşleme değerlerine yardımcı olacaktır.

Saygılar

performanceshop
17/04/2007, 14:56
Sadece filtre ve yazılım ile 1.3 Hyundai Getz gibi bir araç Sahibini şaşırtır derecede mükemmel olmuştur +9 hp civarı minimum :)

Kullanıcısı olan arkadaş ile görüşmek isteyen olur ise iletişim bilgilerini verebilirim.
Benzinli otomobiller çok daha radikal ve kararlı devir çevirip daha istekli akselerasyon karakterine sahip olmakta. Sadece eksos filtre ile inanın hiçbir güç alamazsınız. Yazılım standart kaldığında emişin ve eksozun değiştiğini araç bilemez ve ona göre hava yakıt değerlerini değiştiremez.

Atmosferik benzinli araçlara Turarger uygulaması da yapmaktayız. Şu an 2.0 accord bir otomobile uygulama yapıyoruz. 06 bar civarı +70 hp gibi bir kazanç almayı bekliyorum ki çok daha fazla boost ile daha fazlası mümkün.

Dediğim gibi güçte sınır sağlık değerleri ile orantılı. 11-14 hp civarı sağlıklı ve canlı bir makine sahibi rahatlıkla olabilirsiniz..

Tr de bravo hgt ( Yeni nesil 155 ler modül ve chip olmadan ) palio 1.2 ve diğer mikroişlemcili ecu ların chiptuning işlemini yapabilmekten gurur duyuyoruz.

Saygılar
Upsolute Turkiye
www.performanceshop.net

Ryu
17/04/2007, 15:51
bizim 95 ler 105 110 olur yani. yanına birde benzinlik modifiyesi lazım gelir.

dreamerdaddy
17/04/2007, 16:07
Bence powerbox daha mantıklı ama benzinli araç kullanıcıların yapacagı fazla bişey yok chip ten başka eğer araç dizelse powerbox fırsatı kaçırılmamalı ben yazın kesin taktırıcam..

performanceshop
17/04/2007, 16:12
Bence powerbox daha mantıklı ama benzinli araç kullanıcıların yapacagı fazla bişey yok chip ten başka eğer araç dizelse powerbox fırsatı kaçırılmamalı ben yazın kesin taktırıcam..
Birşey sorucam. Hangi kanıya vakıf olarak modül ün mantıklı olduğunu düşünüyorsunuz.? Ben size bire bunu izah etmem için dizel motorun özellikle sizin aracınızn çalışma prensibi ve tune esnasında hangi değerlerin değişmesi gerektiğini anlatabilirim. Modülü açıklayacak bir arkadaş war mı =?

Auto engineeR
17/04/2007, 17:49
peki arkadaşlar farklı bi sorum olcak :

benzinli arabalarda bile turboyla litre başına 100 hp düşerken, bizim 1.3 dizel arabalarımızın 120 hplerde olması sıkıntı yaratmaz mı? benzinliyle aynı güç/hacim oranına sahip olacak. 1.3 e 90 hp zaten iyi bi rakam.
chip diyip duruyorum aklıma da yatıyor ama bu konu kafama takıldı şimdi.
umarım anlatabilmişimdir..

performanceshop
18/04/2007, 08:34
peki arkadaşlar farklı bi sorum olcak :

benzinli arabalarda bile turboyla litre başına 100 hp düşerken, bizim 1.3 dizel arabalarımızın 120 hplerde olması sıkıntı yaratmaz mı? benzinliyle aynı güç/hacim oranına sahip olacak. 1.3 e 90 hp zaten iyi bi rakam.
chip diyip duruyorum aklıma da yatıyor ama bu konu kafama takıldı şimdi.
umarım anlatabilmişimdir..

Sevgili Engineer,

Motor teknolojisinde çok farklı sistemler ile çok farklı güçler elde etmek mümkün.
1.3 cc olduğu bahsedilen ama aslında 3x1.3 cc olan rotary wankel motordan tutun,
Supercharger sistemleri ile desteklenen, Throttle body den tutun da çift karbüratörlü araçlara , en son örnek ise Volkswagen in Twin charge teknolojisi kullanan TFSİ serisi araçları 1.4 170 hp motorunu göz önüne alalım.

Güç demek ateşleme ve benzin demek. Daha fazla benzin - mazot ve ateşleme ise
daha fazla güç demek. Artı bunlara Boost verirsek supercharge veya turbo ile
1000 cc motordan bile 200 hp ler almak hayal değil. O yüzden 1.3 cc motorunuzun bu değerleri vermesi hiç de şaşırtıcı değil az bile.

Şirket aracımız 1.3 opel combo 70 hp. 95 hp aldık ve yaklaşık 8 aydır 25.000 km dir kullanıyoruz ki aracın üzerinde High tune file ( Yüksek değerli tune dosyası ) mevcut. Ki siz de 1.3 cc de stok 90 hp araçlara sahipsiniz.

Yapılan değişimin radikal noktaları çok az. Turbo basıncınız 1.0 bar mesela diyelim 1.02 bar oranında değiştiriliyor ( 1.2 değil ) Ve yapılan değişiklikler tamamen Safe olcak şekilde. Çok daha üstler mümkün ama dediğim gibi öncelikle sağlıklı olması önemli

Artık hacimden değil motordan güç almak revaçta.

Saygılar

Çağlar
18/04/2007, 08:43
Barbaros abi

Cumartesi maslakta dynoya çıkıyorum sonuçları alır almaz nekadar fark ettiğini hepimiz görmüş olacağız, İlla dynoda çıkmak şart değil bence benim gp de inanılmaz bi güç artışı oldu bunu hissetmemek imkansız....

bu arada dün akşam 15" standart jantlarımı taktım ve bi deneme yaptım ara hızlanmalar çok etkileyici....

performanceshop
18/04/2007, 12:26
Barbaros abi

Cumartesi maslakta dynoya çıkıyorum sonuçları alır almaz nekadar fark ettiğini hepimiz görmüş olacağız, İlla dynoda çıkmak şart değil bence benim gp de inanılmaz bi güç artışı oldu bunu hissetmemek imkansız....

bu arada dün akşam 15" standart jantlarımı taktım ve bi deneme yaptım ara hızlanmalar çok etkileyici....
Final drive değerlerlerinizin değişmemesi için
anlatmak istediğim orjinal değerleriniz ile karşılaitırcaksanız
bu şekilde orjinal jantınmızla dynoya çıkın....
benim senin aracından beklentim Minimal 110 Hp civarı :ok: :icon_eek: :smiley2k:

sağlıcakla

nejatb
20/04/2007, 05:55
Birşey sorucam. Hangi kanıya vakıf olarak modül ün mantıklı olduğunu düşünüyorsunuz.? Ben size bire bunu izah etmem için dizel motorun özellikle sizin aracınızn çalışma prensibi ve tune esnasında hangi değerlerin değişmesi gerektiğini anlatabilirim. Modülü açıklayacak bir arkadaş war mı =?

dizel araclarda, bu modulu kullanan bir arkadas baslık actı ve tartısıldı.

uzaktan kumandası varmıs ve 10 ayarlı imis. istenildiginden en dusukte, istenilirse en yuksekte kullanılabiliyormus, ayrıca servise gitmeden evvelde sokulebiliyor.

simdi ben bu konunun ustadı degilim, powerbox'u da gormedim. o yuzden ortadayım.

yalnız benim bir sistemde aradıklarım, kumanda ile ayarlanabilmesi, istenildigi zaman dusuk yakıt tuketimi olması, istendiginde performasnlı kullanılabilmesi, kumandasının olması, takılıp cıkartılabilmesi, benim icin powerbox'u mantıklı kılıyor.

chipte bu tarz secenekler var mı bilmiyorum. elbet kendi icinde mantıklı gerekceleri vardır, hatta benzinli araclar icin daha gecerli olabilir ama dizel de yukarda yazdıgım sebepler nedeniyle powerbox daha iyi bir secenek gibi duruyor.

nejatb
20/04/2007, 06:01
kesinlikle hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Zaten ilerleyen Km lerde bunu yaşıycaksınız. Tahminimce Box da daha fazla duman almanız lazım.Ne konvektörünüz ne de eksos sisteminiz etkilenmez. Sadece Check depollution filter die ( Çevrenizi zehirliyorsunuz ) mesaj gelebilir :)
Drive safe...

katalizor iptalindeki sorun etiktir, yani ahlaki.

katalizorler arabalardaki cevreye zararlı gazları azaltmak icin vardır. pahalı bir parcadır ve 80bin 120 bin km arası ortalama omru vardır.

tabi uzun yolda kotu bir yerden benzin alırsanık, 20 km sonra katalizoru elimize alırız.

ben prensipte daha iyi bir cevre icin katalizor iptaline karsıyım ama yaptırana saygı duyarım. soracagım tek soru cocugu olup olmadıgıdır, cocugu olan bir kisinin cevreye en az zararı verecek sekilde yasaması gerektigine inanıyorum. yok bekar birisi ise, cocugu yoksa daha bagımsız yasabilir.

aslında zor bir konu. cunku 80 bin kmde gidip katalizor icin bir milyar, bir bucuk milyar vermek insana koyuyor. yine de cocuklarımız icin daha iyi bir cevre istiyorsak yapılması gerekir diye dusunuyorum.

alperylm
20/04/2007, 08:15
powerbox ın dezavantajı nedir acaba arkdaşım? ben powerbox kullanıyorum ve aracı inceleyen kullanan arkadaşlar hem düşük yakıtı gördü hem de performansı buluşmalarda da farkı hissettiler

performanceshop
21/04/2007, 08:46
katalizor iptalindeki sorun etiktir, yani ahlaki.

katalizorler arabalardaki cevreye zararlı gazları azaltmak icin vardır. pahalı bir parcadır ve 80bin 120 bin km arası ortalama omru vardır.

tabi uzun yolda kotu bir yerden benzin alırsanık, 20 km sonra katalizoru elimize alırız.

ben prensipte daha iyi bir cevre icin katalizor iptaline karsıyım ama yaptırana saygı duyarım. soracagım tek soru cocugu olup olmadıgıdır, cocugu olan bir kisinin cevreye en az zararı verecek sekilde yasaması gerektigine inanıyorum. yok bekar birisi ise, cocugu yoksa daha bagımsız yasabilir.

aslında zor bir konu. cunku 80 bin kmde gidip katalizor icin bir milyar, bir bucuk milyar vermek insana koyuyor. yine de cocuklarımız icin daha iyi bir cevre istiyorsak yapılması gerekir diye dusunuyorum.

Farkında değiliz ama Binek araçlar kamyon ve diğer ağır taşıtlar gibi zaten değil...
Depollution filtreli araçlar ile filtresis araçlar arasında sizin ne burnunuzun duyabileceği nede wideband cihazının ölçebileceği kadar değer farkı yok.
Öylede böylede hava kirliliğini önlemek istiyosak dizel araçları - benzinli araçları tamamen yasaklamalı Lpg ve elektrikli araçlara dönmeliyiz...

Çevre kirliliği mesajı ( Sadece 1000 ytl nin üzerinde olan partikel filtrenin değiştirlmesi için sizi uyarır.) siz greenpeace i devreye sokmak üzeresiniz mesajı değildir.
Şimdiye kadar katalizörü kötü yakıt yüzünden eline alan kimse görmedim ... alamaz da. Her şekilde bir yanma oluşur yanma odasında ve içten yanmalı motorlarda bunun dışarı atılması gerekir. Her etkinin bir tepkisi wardır. Zengin veya fakir. Emisyon değerleri sadece kıyas alıncak değer biçmiş ve şu an değerler içerisinde olan AFR oranları zengin araçlardır ki Chiptuning işlemi ile çoğu araçlar bu emisyon testinden geçebilir ki bu da kabullenebilir değerlerdir.

Saygılar

performanceshop
21/04/2007, 08:51
dizel araclarda, bu modulu kullanan bir arkadas baslık actı ve tartısıldı.

uzaktan kumandası varmıs ve 10 ayarlı imis. istenildiginden en dusukte, istenilirse en yuksekte kullanılabiliyormus, ayrıca servise gitmeden evvelde sokulebiliyor.

simdi ben bu konunun ustadı degilim, powerbox'u da gormedim. o yuzden ortadayım.

yalnız benim bir sistemde aradıklarım, kumanda ile ayarlanabilmesi, istenildigi zaman dusuk yakıt tuketimi olması, istendiginde performasnlı kullanılabilmesi, kumandasının olması, takılıp cıkartılabilmesi, benim icin powerbox'u mantıklı kılıyor.

chipte bu tarz secenekler var mı bilmiyorum. elbet kendi icinde mantıklı gerekceleri vardır, hatta benzinli araclar icin daha gecerli olabilir ama dizel de yukarda yazdıgım sebepler nedeniyle powerbox daha iyi bir secenek gibi duruyor.

Düğmeye basmak yerine gaza daha az basmak çok daha mantıklı bence. Hem modül den çook çok daha fazla ekonomi sağlar yazılım.

daha fazla yakıt yakabilir diyolar biz ise minimum %5-10 arası ekonomi diyoruz.
saygılar

HIGH FIDELITY
21/04/2007, 10:51
Düğmeye basmak yerine gaza daha az basmak çok daha mantıklı bence. Hem modül den çook çok daha fazla ekonomi sağlar yazılım.

saygılar

Doğru diyorsun da orjinalliğinin şeyine şey etmesinin yanında yanlış bir yazılımla motorun da şeyine şey edebilir. Ayrıca sadece bir işçilik olan yazılım yükleme için o kadar para istiyorlar ki o da cebimizin şeyine şey ediyor. Ayrıca düğmeye bastıktan sonra merak etme gaza da basabiliyoruz. Yine ayrıca çip tuningde motor soğukken de araba ayarlı yani yükleniyor. Powerbox'ta motor ısınınca açarsın düğmeyle olay biter. Dolayısıyla motorun şeyine de çip'e göre daha az şey ediyor diyebiliriz.

nejatb
21/04/2007, 20:53

saygılar

dugmeye basmak yerine gaza daha az basmak tesbitine katılmıyorum. bence powerbox'in en buyuk ustunlugu istenildiginde kapatilip acilmasi. motor sogukken kapalı tutmak, derecesini ayarlamak.

chip tuning kendi basına iyi bir sistem olabilir ama powerboxtaki gibi esnek kontrol olanagı saglamıyor surucuye.

nejatb
22/04/2007, 01:27
Farkında değiliz ama Binek araçlar kamyon ve diğer ağır taşıtlar gibi zaten değil...
Depollution filtreli araçlar ile filtresis araçlar arasında sizin ne burnunuzun duyabileceği nede wideband cihazının ölçebileceği kadar değer farkı yok.
Öylede böylede hava kirliliğini önlemek istiyosak dizel araçları - benzinli araçları tamamen yasaklamalı Lpg ve elektrikli araçlara dönmeliyiz...

Çevre kirliliği mesajı ( Sadece 1000 ytl nin üzerinde olan partikel filtrenin değiştirlmesi için sizi uyarır.) siz greenpeace i devreye sokmak üzeresiniz mesajı değildir.
Şimdiye kadar katalizörü kötü yakıt yüzünden eline alan kimse görmedim ... alamaz da. Her şekilde bir yanma oluşur yanma odasında ve içten yanmalı motorlarda bunun dışarı atılması gerekir. Her etkinin bir tepkisi wardır. Zengin veya fakir. Emisyon değerleri sadece kıyas alıncak değer biçmiş ve şu an değerler içerisinde olan AFR oranları zengin araçlardır ki Chiptuning işlemi ile çoğu araçlar bu emisyon testinden geçebilir ki bu da kabullenebilir değerlerdir.

Saygılar

cevabınız icin tesekkur ederim. yanlıs anlasılmak, istemem bu chip tuning isleminden ekmek yiyen insanlar vardır, elbet bazı faydaları var. kendim uygulamak istesem powerbox'u tercih edecek olsam bile, chip tuning'in de kendi ustunlukleri var, dile getirmissiniz.

yalnız, katalizör iptali konusundaki düşüncelerinize katılmıyorum.

yani "bizim araçlarımız kamyon değil, ağır vasıta değil" gibi bir düşünceye katılamam.

1- trafikta kullanılan araç sayısında binek araçlar once geliyor
2- kullanım sıklıgında da binek araclar var

3- simdi soyle dusunelim. bu katalizor ucuz bir meret degil, otomotiv sirketleri cok buyuk firmalar, bir toyota, bir general motors cirolar bir ucuncu dunya ulkesinden fazla,devler.

eger katalizor olayında sizin dedikleriniz gecerli olsalardı, bu firmlara bastan bu ise girmezdi.

ha bireysel anlamda bir araç için faydası dusuk olabilir. ama trafikteki bir milyon aracın kalalizorlu olup bir milyonun olmadıgını dusunursek.

aradaki etki farkı onemlidir. rakamlar buyudukce katalizorun farkı one cikar.

burada su var, belki arkadaslar diyecek. yahu bir kisi ne olacak, iptal edelim. iste o bir kisiler buyuyor, artıyor ve bir bakmısız trafigimizde binlerce arac katalizor iptali yaparak dolasıyor.

maddi sorunu yuzunden yapanı anlarım, ama zevk icin yapan ustelik evli barklı cocuklu insanları anlamam. cocuguna daha iyi bir cevre birakmak icin insan en ufak bir fırsatı degerlendirmeli.

kötü yakıt katalizoru bozmaz demissiniz.cevremde boyle olaylar yasayanlar oldugundan belirttim. kursunlu benzinin katalizoru anında bozdugunu okumustum. belki normal diye kursunlu karıstırılmıs benzini satıp, kandırmıs olabilirler.

saygılarımla.

ABNEW
22/04/2007, 01:56
Haklısın nejatb, katalitik konvertörle daima kurşunsuz kullanılmalı.Benim çevremde de var örnekleri.

Chiptuningin araca verdiği performans ve uyumluluk arabeyinlerden daha iyi olabilir ama bence arabeyinlerin kolayca takılıp sökülebilmesi bunları bir adım öne çıkarıyor...

HIGH FIDELITY
22/04/2007, 09:36
Haklısın nejatb, katalitik konvertörle daima kurşunsuz kullanılmalı.Benim çevremde de var örnekleri.

Chiptuningin araca verdiği performans ve uyumluluk arabeyinlerden daha iyi olabilir ama bence arabeyinlerin kolayca takılıp sökülebilmesi bunları bir adım öne çıkarıyor...

Birde olaya şöyle bakın. 2 yıl sonra aracı satacaz diyelim. "Abi bu çip tuningli" dersen araban bi anda değer kaybeder. O zaman tekrar eski çip yazılımına dönelim dersen de yazılıma verdiğin onca yüklü paranın aynısını eski haline döndürmek için vereceksin. Yani zaten ultra çok aşırı pahalı olan bu yöntem böylece 2x(ultra çok aşırı) pahalı oluyor. Powerboxta ise sadece ve sadece bir soket var. Aynı bilgisayardaki harddisk elektrik soketi gibi. Çıkardınmı tamamdır. Orjinal haline geliyor.

ABNEW
22/04/2007, 14:16
Birde olaya şöyle bakın. 2 yıl sonra aracı satacaz diyelim. "Abi bu çip tuningli" dersen araban bi anda değer kaybeder. O zaman tekrar eski çip yazılımına dönelim dersen de yazılıma verdiğin onca yüklü paranın aynısını eski haline döndürmek için vereceksin. Yani zaten ultra çok aşırı pahalı olan bu yöntem böylece 2x(ultra çok aşırı) pahalı oluyor. Powerboxta ise sadece ve sadece bir soket var. Aynı bilgisayardaki harddisk elektrik soketi gibi. Çıkardınmı tamamdır. Orjinal haline geliyor.

Faruk zaten ben olaya öyle bakmıştım yaw:D

Mehmet Gazihan
23/04/2007, 15:19
Sadece Tork Limitasyonu İptali sebebiyle Chip diyorum..Box amatör kalıyor chipin yanında..Alınan Değerler Zaten Herşeyi Ortaya koyuyor..

HIGH FIDELITY
23/04/2007, 15:29
zaten kimse chip performans olarak boxdan daha kotu demiyorki. Aksine daha iyi diyoruz.

Mehmet Gazihan
23/04/2007, 15:34
Bizim merkezimizde Uygulama yapılan bir aracın eski haline döndürülmesi ücretsiz.Adam gibi çalışan bir Chiptuning merkezide böyle yapmalı zaten...Müşterinin aracını satıp ruhsatı kendi üzerine olan başka bir aracı chip için tekrar getirdiğinde uygulama sadece maliyetine yapılır..Boxda 700 ytl Chip de 700 ytl ne farkı varki ?

nejatb
23/04/2007, 22:54
Bizim merkezimizde Uygulama yapılan bir aracın eski haline döndürülmesi ücretsiz.Adam gibi çalışan bir Chiptuning merkezide böyle yapmalı zaten...Müşterinin aracını satıp ruhsatı kendi üzerine olan başka bir aracı chip için tekrar getirdiğinde uygulama sadece maliyetine yapılır..Boxda 700 ytl Chip de 700 ytl ne farkı varki ?

700 ytl az bir miktar degil.

ama eski aracın yazılmının orjinaline çevrilip, yeni gelen araca chip tuning'de yardımcı olunması güzel bir davranış. gerci yeni aracına chip tuning uygulatmak istemeyebilir musteri ve boyle oluncada eski yazılımın ucretsiz olarak geri yuklenmesi var mı, bu kısmı anlayamadım.

arkadaslarda soylemis, kimse chip tuning kotu demiyor, ama bazı dezavantajları var. powerbox'ında kendine gore avantajları var ve bu avantajları yuzunden kimi kullanıcılar onu tercih ediyor.

bence bu isleri saglam yapan bir yer, iki uygulamayı da temiz bir sekilde yapmalı. ha, powerbox'ta kar marjı dusuktur ama o da yaygınlasırsa yine para kazandırır.

performanceshop
24/04/2007, 13:34

Biz herzman güncelleme veya eskiye dönüş veya keyfi 1 -2 gün standart kullaniim bidaha yükliyelim diyen müşterilerimizden para almıyoruz.

Yazılımdan sonraki tekrar flashlama siz cılkını çıkarmadıkca ücretsizdir

saygılar

Mısafır
24/04/2007, 13:59
merak ettiğim bir konu var, aracın motoru sogukken neden ısınması beklenmeden dıp gaz gıdılırkı... bu chıpsız araca da zarar...
cıp olmus box olmus
herzaman as olan bılınclı kullanıcıdır... box u acıp kapamak bı ıse yaramaz arac sogukken devırlı kullanmayın...

Mehmet Gazihan
24/04/2007, 16:00
merak ettiğim bir konu var, aracın motoru sogukken neden ısınması beklenmeden dıp gaz gıdılırkı... bu chıpsız araca da zarar...
cıp olmus box olmus
herzaman as olan bılınclı kullanıcıdır... box u acıp kapamak bı ıse yaramaz arac sogukken devırlı kullanmayın...

:ok:
+1981

Motor mekaniği ısınsın genleşsin sonra naaparsan yap..Bende 1.7 Dti corsa var..75 lik makinaya 125 yüklendim 40 bindir tık demedi..Dikkat edilmesi gereken kritik noktalara dikkat edildiği müddetce problem chiplide olsa chipsizde olsa yaşanmaz kanımca..İlk Geri yükleme herzaman ücretsiz olur..Hatta korkarız müşteri üstüne para istemesin diye :D

ABNEW
24/04/2007, 17:29
cıp olmus box olmus

Kesinlikle, motor soğuk, benzinli-dizel ilk 5-6km boyunca üst devirlere çıkılmamalı...

HIGH FIDELITY
24/04/2007, 19:19
Biz herzman güncelleme veya eskiye dönüş veya keyfi 1 -2 gün standart kullaniim bidaha yükliyelim diyen müşterilerimizden para almıyoruz.

Yazılımdan sonraki tekrar flashlama siz cılkını çıkarmadıkca ücretsizdir

saygılar

Farketmez sizin öyle güzel bir uygulamanız da olsa yöntem yine de ultra çok aşırı pahalı.

Benden de saygılar...

Mehmet Gazihan
25/04/2007, 09:12
Farketmez sizin öyle güzel bir uygulamanız da olsa yöntem yine de ultra çok aşırı pahalı.

Benden de saygılar...

Bu tip bir uygulama için sizlerin kafasından geçen rakam nedir acaba..Fikirlerinizi paylaşabilirmisiniz..?

Mısafir
25/04/2007, 09:24
Bu sayfalarda fiyat konuşulmaması, kampanyalar bölümünde fiyatlar açıklanarak oraya link verilmesini rica ederim. İlanlar/kampanyalar bölümü moderatör kontrolünde olup bu tür fiyat ve reklam bildirimleri için oluşturulmuştur.

nejatb
25/04/2007, 11:28
Bu sayfalarda fiyat konuşulmaması, kampanyalar bölümünde fiyatlar açıklanarak oraya link verilmesini rica ederim. İlanlar/kampanyalar bölümü moderatör kontrolünde olup bu tür fiyat ve reklam bildirimleri için oluşturulmuştur.

merhaba,

bir fiyat vermek istemiyorum, moderasyonun kurallarına saygılı olmak sart.

ama kabaca bir eslestirme yaparsak, chip tuning ile powerbox'un fiyatları birbirine aynı, hatta chip tuning daha ucuz olmalı.

sonucta iscilik yok sadece o arac icin yazılım yukleniyor. ha yazılmı yukleyen bilgisayar pahalı olabilir, yada yazılım pahalı alınıyor olabilir. boyle durumlarda belli bir sayı araca indirim yapılabilir vs. ama arkadasın dedigi gibi su haili ile chip tuning pahalı. eksi sozlukte bir entry var, chip tuning baslıgında, biraz abartarak yazmıs yazan kisi ama yine de manidar.

"gayet basit olmasina ragmen her kazdan yaklasik 500 milyon liralik tuy yolunmasini saglayan islem."

kaynak: eksi sozluk

Mehmet Gazihan
25/04/2007, 15:07
İşin riskleri ve alınan sorumluluklar fiyatı bu seviyelere çıkartıyor..Onno usta sırf bu iş bu kadar ayağa düştü diye chip yapmayı bıraktı..Aem programlıyor sadece..Bu işler bu kadar kolay telaffuz edilmemeli..

Misafır
27/04/2007, 08:47
arkadaşlar,
gökhan arkadaşımın bahsettiği gibi kampanyalar ve ilanlar bölümü ürün tanıtımı, fiyat vb. bilgilerin verilmesi için hazırlandı.
sizlerden ricam bu tür konuşmaları o bölümlerde yapmanızdır.
aksi takdirde yazdığınız msj. lar silinmek zorunda kalınacaktır.

teşekkür ederim.

DRaGGeR
27/04/2007, 16:13
Peki sonuc olarak hangisini tavsiye ediyorsunuz?

Önümüzdeki ay bir chip islemi ve blowoff düsünüyorum.

Chip mi powerbox mı?

Verecegi güc önemli, noldu dyno sonucları?

Yani ben 1.3 75hp multijetten ne alabilirim? 95-100?

Yoksa sökülsün sökülmesin orası cok ilgilendirmiyor.

Bu arada Onno Usta hicbir zaman ucuz olmadı, sonuc olarak chip ucuzladıysa ondan bırakmıstır bu isleri...

Misafır
27/04/2007, 16:17
chip herzaman daha sağlıklıdır.
chipin sağladığı performans daha yüksektir.

firma tavsiyemiz olur istersen.
yardımcı olmaya çalışırız.

ABNEW
27/04/2007, 16:20
Peki sonuc olarak hangisini tavsiye ediyorsunuz?

Önümüzdeki ay bir chip islemi ve blowoff düsünüyorum.

Chip mi powerbox mı?

Verecegi güc önemli, noldu dyno sonucları?

Yani ben 1.3 75hp multijetten ne alabilirim? 95-100?

Yoksa sökülsün sökülmesin orası cok ilgilendirmiyor.

Bu arada Onno Usta hicbir zaman ucuz olmadı, sonuc olarak chip ucuzladıysa ondan bırakmıstır bu isleri...

Sökülmesi önemli değilse ben de chip derim kesinlikle...

Misafır
27/04/2007, 16:31
benim araç yarın chip yapılacak.
beyin sökülerek yapılacak.

pazara turlarım belki biraz.
sonucu bildiririm sizlere.

demirhan
27/04/2007, 16:36
arkadaşlar oylamada box önde gidiyo ama yaşayan bilir 3 hafta box kullandım tamam deli gibi güç veriyo ama aracın bütün kimyası bozuluyo 4 gün önce superchips de chiplettim harika şu anda arabanın sesi bile azaldı akışkanlığı arttı daha kolay ve satsıntısız bir sürüş sağladı güç de arttı ama box kadar değil tabi yinede chip mantıklı olan sorunsuz kullanım için bence chiplemek gerek herkeze tavsiye ederim superchip bu işi iyi becermiş ben istemedim ama daha fazla güç de verebilirlerdi arabaya....

bide bi ekleme yapim koca koca adamlarız adam gibi tartışamıyoruz kullanılan kelimeler çok geriyo forumu ben nerden açtım bu konu başlığını bidaha açmam hayatta herkez malını satsın düşüncesini yazsın kimsenin düşüncesini eleştirmesin beğenen alır beğenmeyen benim gibi beğenmeyen gider değiştirir bu kadar basit ne olur yapmayın arkadaşlar yani burda kişiselleştirmeyelim olayları.....futbol forumu yapmıyoruz burda....
herkezi sağ duyuya davet ediyorum sağ duyuyu doğrumu kullandım bilmiyorum :)

Mısafir
27/04/2007, 17:19
Yo kyahu bi gerginlik. Bu başlık teknik açıdan çok değerli. Bu işi yapanlardan daha iyi kim anlatabilir ki zaten işin inceliklerini. Değerli fikirlerinizi bekliyoruz arkadaşlar.

DRaGGeR
27/04/2007, 17:25
Ticarete dökülmedikten sonra ürün üreticilerinin, satıcılarının yorumları bize faydalı olur...

demirhan
27/04/2007, 17:30
katılıyorum aynen devam aman birbirimizi üzmeyelim istiyorum sevgiler....

Mehmet Gazihan
27/04/2007, 17:41
Saygılar bizden..Yaptıran arkadaşlar 0-100 gösterge çekimlerini 60-120 4.Vites, 90-150 5.Vites gibi yayınlarlarsa yapılan çalışmaların arasındaki farkı herkez idrak edebilir..

demirhan
27/04/2007, 17:46
video iyi fikir yaparız bi kısa montaj 0-100 3sn :)

Mehmet Gazihan
27/04/2007, 18:26
Yapın abi bu işin rajonu göstege çekimleriyle olur..Yoluda çekmeyi unutmayın haaa..Yokuşaşağı salıyo millet..

nejatb
28/04/2007, 09:38
benim araç yarın chip yapılacak.
beyin sökülerek yapılacak.

pazara turlarım belki biraz.
sonucu bildiririm sizlere.

simdiden hayirli olsun, kazasiz belasiz, guzel gunlerde kullanin.

motorun gucu kac beygire cikacak merak ediyorum, sicakken.

ABNEW
28/04/2007, 13:48
simdiden hayirli olsun, kazasiz belasiz, guzel gunlerde kullanin.

motorun gucu kac beygire cikacak merak ediyorum, sicakken.

Sanırım 100bg civarı olacaktı Nejat...

nejatb
28/04/2007, 14:44
Sanırım 100bg civarı olacaktı Nejat...

teşekkürler Arda. epey tatmin edici hale geliyor demekki. :).

ABNEW
28/04/2007, 15:41
Rica ederim, tabi sonucu ve yorumları duymak lazım; 100bg e yakın bir değer gerçekten güzel ...

krsd
28/04/2007, 20:24
bide bi ekleme yapim koca koca adamlarız adam gibi tartışamıyoruz kullanılan kelimeler çok geriyo forumu ben nerden açtım bu konu başlığını bidaha açmam hayatta herkez malını satsın düşüncesini yazsın kimsenin düşüncesini eleştirmesin beğenen alır beğenmeyen benim gibi beğenmeyen gider değiştirir bu kadar basit ne olur yapmayın arkadaşlar yani burda kişiselleştirmeyelim olayları.....futbol forumu yapmıyoruz burda....
herkezi sağ duyuya davet ediyorum sağ duyuyu doğrumu kullandım bilmiyorum :)
''Sağ duyu'' birleşik olarak, yani sağduyu
''herkez'' ise herkes olarak yazılıyor sevgili arkadaşım .
Saygılarımla...

ABNEW
29/04/2007, 00:29
Bir iki ekleme daha yapılabilir krsd:)

alperylm
29/04/2007, 18:36
bursa banoto servisinde benim powerbox 1.9 dobloyu kanatlandırdı

BGRAYS
29/04/2007, 19:00
Ooo Doblonun Dokunulmamis Hali De Cok Cok Iyidir Takinca Hakikaten Havalanmistir ..

Mehmet Gazihan
02/05/2007, 01:00
Doblodaki motor chiple 165 Hp kaldırabiliyor..Kanatlanır tabi..GP ye 1.9 JTD motoru yerleştirmek lazım....

Mısafır
02/05/2007, 08:34
1.9 cc dizel motor 165 hp novitec var zaten .. keske 1.9 sport Türkiyeye gelseydi.

Mehmet Gazihan
02/05/2007, 22:48
Performansını düşünemiyorum o GP nin..

Ona benzer bir araç Skoda Fabia RS 1.9 TDI 130 Hp geldi bugün Chip için..

araç 6 vites.. Dynoda 5. vites 220 kmh, 6.vites dynonun max 270 kmh sınırına dayanıyor araç..ayağımı gazdan çekiyorum.bassam daha çıkacak..Deli makina..210 kmh da hız limitörü devreye giriyor yolda..Chipden sonra son sürratini deneyecek yol bulamadık..GP ninde bundan aşağı kalacağını sanmıyorum..

performanceshop
04/05/2007, 09:13
Yapın abi bu işin rajonu göstege çekimleriyle olur..Yoluda çekmeyi unutmayın haaa..Yokuşaşağı salıyo millet..

Bu işin Rajonu olmaz. En sağlıklısı aracın dyno üzerine çıkması artı kullanıcının fikirleri sağlıklı ve geçerlidir.

Mısafir
04/05/2007, 09:19
E tabi dyno sonuçlarını görmek lazım. Hem en hızlı giden en iyidir diye de bi karşılaştırma yersiz olur. Çok hızlı gidersin ama buharlı lokomotif gibi duman çıkarırsın. O da hoş olmaz. Önemli olan optimimum zevk alacağın hale getirmektir arabayı. Ben bu işlerde kullnıcı keyfinin en önemli nokta olduğunu düşünüyorum. Bu arada Çağlar ve Vadinin nası keyifle gazladıkları da gözümden kaçmıyor Barbaros eline sağlık. :)

Mısafır
04/05/2007, 09:42
Gokhan keyifle gazlamak nedemek ;) heheh... bu arada seninde ıcınde bir hırcın ruh var. filtre kitini uyguladıktan sonraki halını gorduk... bu arada aracın gıtmesınden cok durmasıda onemlı sunu farkettım chıp uygulamasından sonra 160 km farketmeden cıkıyorsunuz. tabı bu hızlarda durmakda onemlı sanırım sıra bunda daha ıyı durmayı cozmelıyız . abarth ın gp ıcın uygulamaları var ama TRde nerden bulunur bılınmez...

Mısafir
04/05/2007, 10:08
Bi gidelim de önce .. Durmayada bakarız. :)

Mehmet Gazihan
04/05/2007, 12:47
Dyno beyanları herzaman fake e açık olmuştur..Ara hızlanmalarda üçkağıt olmaz..Benim video dememin sebebi de bu..Tabiki dyno önemli ve olmazsa olmaz..Zaten optimum map i oturtana kadar dyno bi hayli yoruluyor..Dyno kampanalarının kor gibi olduğu zamanları biliyorum ben..

Mısafır
04/05/2007, 12:57
dyno nuz varmı ? aracımı olcmek isterim.

performanceshop
04/05/2007, 14:18
E tabi dyno sonuçlarını görmek lazım. Hem en hızlı giden en iyidir diye de bi karşılaştırma yersiz olur. Çok hızlı gidersin ama buharlı lokomotif gibi duman çıkarırsın. O da hoş olmaz. Önemli olan optimimum zevk alacağın hale getirmektir arabayı. Ben bu işlerde kullnıcı keyfinin en önemli nokta olduğunu düşünüyorum. Bu arada Çağlar ve Vadinin nası keyifle gazladıkları da gözümden kaçmıyor Barbaros eline sağlık. :)
Teşekkür ederim. Sizlerin Mutluluğu bizim kıvancımızdır.

Performans otomotiv. Ecu Departmanı.

Mısafır
04/05/2007, 14:39
Bi gidelim de önce .. Durmayada bakarız. :)

ben duruyorumda sanırım caglar duramıyooo :D

Mehmet Gazihan
04/05/2007, 20:21
dyno nuz varmı ? aracımı olcmek isterim.

Bana dediyseniz..Evet Bosch FLA 203 var..

Mısafır
04/05/2007, 21:46
evet sıze demıstım.....
ah su modıfıye turkıyede ucuz olsa .. ıstedıgımız gıbı o turbo senın bu turbo benım dolassak...

Mehmet Gazihan
04/05/2007, 23:24
:)
Uygun fiyata almanyadan süpercharger getirmeyi düşünüyoruz..Artık altdevirlerde canlı olacak..!

Fuarda(Automechanica) bir eksantrik üreticisi ile görüştüm..Dereceli eksantrik yapıp avrupaya satıyorlarmış..Onlarda üstüne dünyanın kârını koyup bize tekrar satıyorlar..Ama perkendede satabiliriz dedi..3 kuruşa dereceli alınabiliyor..

performanceshop
05/05/2007, 10:11
:)
Uygun fiyata almanyadan süpercharger getirmeyi düşünüyoruz..Artık altdevirlerde canlı olacak..!

Fuarda(Automechanica) bir eksantrik üreticisi ile görüştüm..Dereceli eksantrik yapıp avrupaya satıyorlarmış..Onlarda üstüne dünyanın kârını koyup bize tekrar satıyorlar..Ama perkendede satabiliriz dedi..3 kuruşa dereceli alınabiliyor..

İsmi lazım olmayan birkaç arkadaş Konya da Skunk2 ve Crower in stage2 ve stage3 lerinin bire bir aynısını yaptırıp satıyorlardı ki bizim liste fiyatımızdan 300 usd aşşağıya veriyorlardı.

Aynı eksantrikleri alan arkadaşlar ellerinde kırık Lobe lar ve 2 parça olmuş eksantrikler ile gelip orjinallerini aldıklarını kendi gözümle gördüm. Eksantrik üretmekte sorun yok. Isıl işleminden profil işlemesine kadar çok uzun bir süreç ve hakkikaten de maliyeti en fazla olan mekanik otomobil parçalarından birisidir ( Krang da dahil ).

ben gene de tanınan ve bilinen markaların kullanılması taraftarıyım .

Mehmet Gazihan
06/05/2007, 16:23
www.estas.com.tr (https://www.estas.com.tr)

Daha düne kadar Türkiye ye dereceli satmıyorlarmış..Bütün müşterileri avrupalı ve amerikan büyük tuning firmaları imiş..Eksantrikleri kırılsa idi sanırım bu kadar büyüyemezlerdi.. Adamları tanımam etmem ama değerlendirilmeli diye düşünüyorum..Yurtdışına harcadığımız her kuruş milli sermayedir diye düşünüyorum..

TUSCA
31/10/2007, 10:57
Barbaros bey selamlar,

Ben sizi Karaköyden Çağlar Bey aracılığı ile aramıştım bir ara ama görüşememiştik. Benim 2007 Hyundai Tuscanim var. 1600cc 105hp. Bu arabanın performans artırımı konusunda neler yapılabilir? Bu konuda görüşmek isterim. Çağlar bey sizi konusunda profesyonel olarak lanse etti. Bu konuda sizden yardım istiyorum.
Egsozumu da çift egsoz yapmak istiyorum.
Bir de Remus egsozlarından takmak istiyorum.
Gene de benim bu konularda çok fazla bilgim yok.

Sizin yönlendirmenize ihtiyacım var.

Teşekkürler

Abdullah Güner

honour1977
02/11/2007, 22:54
merhaba nasıl yaptırabilirim bu chip olayını yetkili servisler yaparmı bana bu konuda bilgi verirmisiniz.Teşekkürler

Dikici
02/11/2007, 22:58
Barbaros bey selamlar,

Ben sizi Karaköyden Çağlar Bey aracılığı ile aramıştım bir ara ama görüşememiştik. Benim 2007 Hyundai Tuscanim var. 1600cc 105hp. Bu arabanın performans artırımı konusunda neler yapılabilir? Bu konuda görüşmek isterim. Çağlar bey sizi konusunda profesyonel olarak lanse etti. Bu konuda sizden yardım istiyorum.
Egsozumu da çift egsoz yapmak istiyorum.
Bir de Remus egsozlarından takmak istiyorum.
Gene de benim bu konularda çok fazla bilgim yok.

Sizin yönlendirmenize ihtiyacım var.

Teşekkürler

Abdullah Güner
e ilk önce bir tanışalım değilmi .tanışma bölümüne bekleriz..:)

vedat73
18/11/2007, 22:45
1 - arkadaslar madem yorum ser bence tabi ki powerbox daha iyi ama kalitelisini alinca sitede ki arkadaslarin cogu kuladigi gibi ayarlanabilen ve kumandosu olan powerbox daha iyi en kisasi arac sogukken kapali koruma almak cok faydali bunu chip de veyahut komandosuz boxlarda mümkün degil
2- arac degistirdinizde powerbox u söküp baska araca takabilirim
3- fiat farki (powerbox un icinde chip var yüklanilmis zaten )
4- chipli araci kim satin alir ?(satar ken zorluk cikar
bunlar bencekesinlikle powerbox u tercih icin yeterli dir ve 350 400 euro arasi yani 600 700 ytl arasi fiati da daha uygun ve chip tunning den daha iyi motor icin saygilarimla

viper
19/11/2007, 18:07
Chip daha sağlıklı, hemde daha çok güç alınıyor.

Genius
01/12/2007, 22:25
Ben dragger'in chip yapılmış halini videodan gördüm gerçekten iyi gidiyor. Bence seçimi ekonomi ve tercihler (ihtiyaçlar) belirler. Box'ın ikinci elide mevcut ama chipte böyle bir seçenek yok :( Ben box tercih ediyorum ;)

Er-NnN
02/12/2007, 01:20
dragger ın kapıştıı araç da chipli ve hatta 90 lık gp... :)

plastro
19/02/2008, 01:45
Merhabalar bugün arabamı dyno'ya soktum orjinal hali ile daha sonra speedkit chiptuning ile daha sonra bor power nano yağ katkısı ile işte sonuç sizlerle paylaşmak istedim bu arada aracım 1.3 multijet 75 hp. performans ataklık süper oldu yakıtın düşeceğini söylediler bakalım deneyip göreceğiz.
https://img159.imageshack.us/img159/9035/19022008129lk8.th.jpg (https://img159.imageshack.us/my.php?image=19022008129lk8.jpg)https://img159.imageshack.us/img159/449/18022008127wm2.th.jpg (https://img159.imageshack.us/my.php?image=18022008127wm2.jpg)https://img159.imageshack.us/img159/5049/18022008128ej2.th.jpg (https://img159.imageshack.us/my.php?image=18022008128ej2.jpg)

Ziyaretçi047
19/02/2008, 01:48
arkadaşım açılmıyor link

Alp
19/02/2008, 12:02
performans konusunda bılgı alabılırmıyız.?

plastro
20/02/2008, 02:05
Orijinal haldeki ilk testte 63.92 hp çıktı 75 hp olması lazım değilmi diye sordum aktarmalardan dolayı güç kaybı olur dediler speedkit chiptuning taktıktan sonraki ikinci testte 87.04 hp çıktı bor power nano yağ katkısından sonra 99.28 hp çıktı ve aynı yakıtla daha uzun yol yapabileceğim söylendi onuda önümüzdeki günlerde göreceğiz.

bahcelili_ali
20/02/2008, 03:01
biraz fazla geldi bana

Alp
20/02/2008, 09:28
Borpower dan sonra aldığın güç muhtemelen yere aktarılan güç değildir.

plastro
20/02/2008, 11:44
5.sayfada grafiklerini koydum grafiğe göre hesapladılar ben pek anlamıyorum grafikten anlayanlar varsa bilgi verirlerse bende sevinirim.

ekorkut
20/02/2008, 21:07
Ben gayet güzel anlıyorum grafikten. Anladığım şu ki bor power' ın etkisi sıfır. Grafiğin y ekseni yani dikey ekseni gücü, yatay ekseni de motor devrini belirtiyor. Ne olmuş bor power diye işaretlenen yeşilde, güç belli bir devirde düşmeye başlamasından itibaren gaz kesilmemiş ve gazlanmaya devam edilmiş. Yatay eksende bundan ötürü daha bir öteleme olmuş. Zaten bor un da çipli halin de dikey eksende çizdiği çizgi birebir aynı gibi. Bor veya başka bir katkıdan belirtildiği gibi 10 HP ler gibi birşey beklemek komiklik olur. Sözüm size değil ama bunu bu şekilde olduğunu iddia edip para kazanma yolunu seçenlere. Puntolarımızda zaten tam sentetik ve çok kısa değişim periyodlu yağ değişimi uygulanıyor. Bu fazlasıyla yeterlidir koruma için.

bahcelili_ali
20/02/2008, 23:40
emre abi grafik aynen dediğin gibi orda sadece gazı uzun tutup hızı otelemişler verim hemen hemen aynı gözüküyo

plastro
22/02/2008, 01:01
bor'dan sonra pek fark yok gibi ama chipten sonra gerçekten performans bayağı arttı çok atak oldu ben yakıt artar diye düşünüyordum ama yakıttada hemen hemen hiç bir değişiklik yok memnunum.

ekorkut
22/02/2008, 10:47
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Kazasız belasız insallah.

Ziyaretçi047
25/02/2008, 13:20
evet bor a 10hp demeleri aldatmak olmuş. ama chip iyidir. yakıtı azaltacağını sanmıyorum tabi ki. chip in çalışma şekline bağlı. ama yakıtı artırsa bile verdiği performansa oranla az artıracaktır. bizim powerbox un 7 si nasıl bir etki gösteriyor aceba. bir de onla dynoya sokmak lazımdı aslında sizin aracı. ben 7 de kullanmıyorum kapattım. çünkü düşük devirdeki torku azaltıyor aracı devirli sürmek gerekiyor. ya 6 da kullanma kararım ya da kapalı kullanıyorum basacağım zaman açıyorum.

KaMiKaZe
01/03/2008, 20:59
kimse üstüne alınmasın
illa üstüne alınıp sinirlenecek olan varsada buyursun sinir yapsın.

110 mesajın 10 tanesi hariç 100 tanesi, arkadaşım taktı, birinde gördüm, 2 gün power box taktım beğenmedim 3ncü gün chip 4 üncü gün hem chip hem powerbox taktım gibi kulaktan duyma doldurma bilgilerle yazılan mesajlar.

Benim kızdığım nokta ise;
Söz konusu motor modifikasyonları hakkında (chip tuning, power box), yanlış uygulandığında motorun ömrünü verimini etkileyecek modifikasyonlar hakkında bazı arkadaşların bilip bilmeden bu konuyu bilgi amaçlı referans alıcak kişileri yöneltmeye çalışmaları. Lütfen bilmediğimiz konularda yeterli bilgiye sahip olmadan yorum yapmıyalım. Forumu çöplük haline getirmeyelim.

mustafaf
05/04/2008, 17:07
kimse üstüne alınmasın
illa üstüne alınıp sinirlenecek olan varsada buyursun sinir yapsın.

110 mesajın 10 tanesi hariç 100 tanesi, arkadaşım taktı, birinde gördüm, 2 gün power box taktım beğenmedim 3ncü gün chip 4 üncü gün hem chip hem powerbox taktım gibi kulaktan duyma doldurma bilgilerle yazılan mesajlar.

Benim kızdığım nokta ise;
Söz konusu motor modifikasyonları hakkında (chip tuning, power box), yanlış uygulandığında motorun ömrünü verimini etkileyecek modifikasyonlar hakkında bazı arkadaşların bilip bilmeden bu konuyu bilgi amaçlı referans alıcak kişileri yöneltmeye çalışmaları. Lütfen bilmediğimiz konularda yeterli bilgiye sahip olmadan yorum yapmıyalım. Forumu çöplük haline getirmeyelim.

valla hocam 2 aydır bırınden bırını taktırmayı dusunuyorum ama o kadar enteresan yorumlar varkı kullanan kullanmayan bıseyler soyluyor.sahsen bnm sureklı kafam karısıyor ve hala hangısının daha saglıklı oldugu konusunda net bı sonuca ulasamadım... :huh00000::huh00000::huh00000:

plastro
06/04/2008, 22:31
Ben powerbox'lu araç kullanmadım onun için yorum yapamam ama aracımda speedkit chiptuning var gayet memnunum bende mersindeyim bir gün karşılaşırsak deneyebilirsin

Ziyaretçi047
06/04/2008, 22:45
Kemal arkadaşım. Bizim araçları bir kaldırmamız lazım bence :) Chip vs. Powerbox. Kim kazanır bu yarışı dersin :)

Ah-MeT
06/04/2008, 22:56
benım aracımda chip+powerbox var ıkısındende memnunum en iyisi ikisi

mustafaf
07/04/2008, 10:19
Ben powerbox'lu araç kullanmadım onun için yorum yapamam ama aracımda speedkit chiptuning var gayet memnunum bende mersindeyim bir gün karşılaşırsak deneyebilirsin

valla hocam super olur.plakadan anladıgım kadarıyla sen erdemlı tarafındasın mersının ıcınde pek gormedım senı. ama ben ara sıra gıdıp gelıyorum o taraflara mutlaka ugrarım yanına...:grup:

valla sen abartmıssın bıraz mıllet bırını bulamıyo sen ıkısını bırden :-) Allah kaza bela vermesın kardesım...

plastro
07/04/2008, 11:29
valla hocam super olur.plakadan anladıgım kadarıyla sen erdemlı tarafındasın mersının ıcınde pek gormedım senı. ama ben ara sıra gıdıp gelıyorum o taraflara mutlaka ugrarım yanına...:grup:
Herzaman beklerim gelirsen ben erdemlideyim ama bir ayağım mersinde haftanın üç dört gününü mersinde geçiriyorum görüşmek dileğiyle hoşçakal.

[quote=Cihan;158666]Kemal arkadaşım. Bizim araçları bir kaldırmamız lazım bence :) Chip vs. Powerbox. Kim kazanır bu yarışı dersin :)
Merhaba cihancım birgün kısmet olursa kaldırırız, powerbox'lu araç kullanmadım performansı nasıl bilmiyorum. geçen gün hyundai getz'i olan bir arkadaş yarışalımmı anahtarına dedi baya ısrar etti ama yarışmadım jetta ile kapıştım geçtim geçenlerde yine eski kasa meganlı bir arkadaş yarışalım dedi 1400 motor dedi ikişer kişi bindik geniş ve boş bir alanda yarıştık kalkışta bizimki geç kalıyor o arada arayı açıyor biraz ama bizimki peşini bırakmıyor yarıştan sonra öğrendim meğer 2000 motor 115 hp imiş içim biraz rahatladı

Merhaba chip+powerbox merak ettim doğrusu chipten sonra powerboxu takınca performans artışı nasıl acaba eksi ve artı yönlerini yazabilirmisin

Ziyaretçi047
07/04/2008, 13:52
bu gidişle ben de chip + box yapacam.

Ah-MeT
07/04/2008, 19:54
[quote=mustafaf;158703]valla hocam super olur.plakadan anladıgım kadarıyla sen erdemlı tarafındasın mersının ıcınde pek gormedım senı. ama ben ara sıra gıdıp gelıyorum o taraflara mutlaka ugrarım yanına...:grup:
Herzaman beklerim gelirsen ben erdemlideyim ama bir ayağım mersinde haftanın üç dört gününü mersinde geçiriyorum görüşmek dileğiyle hoşçakal.

Merhaba cihancım birgün kısmet olursa kaldırırız, powerbox'lu araç kullanmadım performansı nasıl bilmiyorum. geçen gün hyundai getz'i olan bir arkadaş yarışalımmı anahtarına dedi baya ısrar etti ama yarışmadım jetta ile kapıştım geçtim geçenlerde yine eski kasa meganlı bir arkadaş yarışalım dedi 1400 motor dedi ikişer kişi bindik geniş ve boş bir alanda yarıştık kalkışta bizimki geç kalıyor o arada arayı açıyor biraz ama bizimki peşini bırakmıyor yarıştan sonra öğrendim meğer 2000 motor 115 hp imiş içim biraz rahatladı

Merhaba chip+powerbox merak ettim doğrusu chipten sonra powerboxu takınca performans artışı nasıl acaba eksi ve artı yönlerini yazabilirmisin
önce box takmıstım box bana yetmedi:) chiplettim sonradan araba yerinde durmuyor deli gibi asılıyor müthiş kaçıyor... ama siyah duman fazla oluyor box u cıkarıp sadece chiple denedim oylede guzel ama box+chip gibi tatmin etmiyor cok muthiş oluyor...

KaMiKaZe
07/04/2008, 20:07
madem aracınızın daha güçlü olmasını istiyordunuz neden 90 bg olanını almadınız. kısa planda box + chipin masrafı 90 bg ile 75bg fiyat farkından fazla olsa bile ilerde motordan götüreceklerini sayarsak çok daha pahalıya gelicektir.

Ziyaretçi047
07/04/2008, 20:14
aracı alırkenki düşüncelerle sonradan edinilen düşünceler farklı olabiliyor. misal ben. bu arada ahmet dostum sen hangi powerbox u kullanıyorsun

egeturbo
09/04/2008, 12:34
Chip tuning daha mantıklı geliyor bana kendim chip yaptığımdan değil çünkü artık otomobil firmaları bile kendi chip markalarını oluşturuyor.

Ah-MeT
11/04/2008, 20:31
aracı alırkenki düşüncelerle sonradan edinilen düşünceler farklı olabiliyor. misal ben. bu arada ahmet dostum sen hangi powerbox u kullanıyorsun
cihancim powerboxum SpeedBuster markası madein germany gayet memnunum...

madem aracınızın daha güçlü olmasını istiyordunuz neden 90 bg olanını almadınız. kısa planda box + chipin masrafı 90 bg ile 75bg fiyat farkından fazla olsa bile ilerde motordan götüreceklerini sayarsak çok daha pahalıya gelicektir.
para benim mal benim zevk benim, :) canım 75 lik alıp 103 luk yapmak istedi belkide:)

Mehmet Gazihan
12/04/2008, 09:50
Hala bu mesele devam mı ediyor yau :D

ranet3000
02/05/2008, 14:58
slm arkadaşlar bundan 3 sene önce palio 1,3 multijet kullanıyordum aracın tuning parçalarında sıkıntı yaşadığım için sattım 3 sene kadarda mercedes 300ce 3,2 24v kullandım iki gün öncede sizlerin arasına katılarak gp 1,4 t-jet sport aldım... ben bu konuyla ilgili olarak şunları belirtmek isterim benim bilgim genel olarak mercedes lerle ilgi ancak arkadaşımın viano 2,2 cdi aracına power box mı yoksa programlama mı die bir araştırmada bulunduk sonuç olarak ankara şaşmaz proshop ve ostimde bulunan uraz pompanın verdiği bilgiler dahilinde power box dan vaz geçtik... box çok sorun çıkartıyormuş bazen sorunlar daha büyük beyin sorunlarına kadar ilerliyormuş... programlamada ise sizin aracınızın orjinal verileri bilgisayara kayıt edilerek herhangi bir sorunda yeniden yüklenebiliyormuş... ayrıca daha fazla güç ve tork alma imkanı sağlanıyormuş...

ranet3000
02/05/2008, 15:01
birde sorum olacak birmot gp lere programlama yapıyor mu??? ne kadar güç artışı oluyor t-jet lerde???

mustafaf
02/06/2008, 14:05
ben 15 gun kadar once chıp taktım araca.speedkıt marka kemalın(plastro) tavsıyesı uzerıne cok memnunum aractan.fren dısklerım yamuk olmasına ve sureklı surtmesıne ragmen dun trafıkde 4. vw caddy kullanan vatandasımızıda don lastıgı yapmıs bulunuyorum.bırde powerbox taktıracam bu aralar bakalım o zaman ne olacak.kafama takılan tek soru, su anda benım aracın yuruyen aksamı(lastık,jant,yay vs.) orjınal halınde.17" jant ve yay takmayı dusunuyorum.su ankı performansını cok etkılermı acaba :(

Ziyaretçi047
02/06/2008, 15:11
en iyisi chip+box :)

plastro
03/06/2008, 01:10
ben 15 gun kadar once chıp taktım araca.speedkıt marka kemalın(plastro) tavsıyesı uzerıne cok memnunum aractan.fren dısklerım yamuk olmasına ve sureklı surtmesıne ragmen dun trafıkde 4. vw caddy kullanan vatandasımızıda don lastıgı yapmıs bulunuyorum.bırde powerbox taktıracam bu aralar bakalım o zaman ne olacak.kafama takılan tek soru, su anda benım aracın yuruyen aksamı(lastık,jant,yay vs.) orjınal halınde.17" jant ve yay takmayı dusunuyorum.su ankı performansını cok etkılermı acaba :(
Chip+powerbox'u bende merak ediyorum ikisi birden nasıl monte ediliyor acaba, Mustafa ben 16" jant taktım son hızı azda olsa kesti yakıtta 0.4 lt gibi arttı ortalamda şimdi eko66 yakıt tasarruf cihazı taktırdım performans biraz daha arttı yakıtta biraz düştü eksozdanda çıkan zehirli gaz 0'a düştü birkaç depo'dan sonra daha çok tasarruf alırsın diyorlar şu an denemekteyim yarım depo oldu henüz.

ugurozer
10/06/2008, 09:31
chip+box demişsiniz iyi guzelde aldıpınız boxler araclarınızın ustundeki orjinal yazılıma mudahele etmeye gore programlı degil mi? chip taktıgınızda boxa yeni program yukletmeniz gerekmez mi

plastro
19/08/2008, 22:32
Ben speedkit chiptuning'den bayağı memnunum geçenlerde chip'i çıkardım bir gün dayanamadım sanki arabanın arkasından birileri asılıyor chip'i takar takmaz anında eski araba gidiyor yerine gaza çöktüğünde koltuğa yapıştıran düşük devirde çok güzel toparlanan bir araba geliyor ve aracı kullanmak çok zevkli hale geliyor

Ziyaretçi047
20/08/2008, 00:56
anlatım yanlışlığı oluyor. lütfen box ile chip tuning i birbirine karıştırmayalım.

Alp
20/08/2008, 07:35
Arkadaşlar forumu sureklı takip edıyor konuları, yapılan paylaşımları buyuk bır dıkkatle okumaya gayget edıyorum. Özelliklede chip-box ile yazılanları.
Aslına bakarsanız dogal olarak herkes kullandığı sistemi öüyor. Neticede bende bir box kullanıcısıyım ve modulumden son derece memnunum. Chipli 75 ve 90 hp lik birçok GP yi kullanma fırsatı yakaladım. Fakat tecrubelerimle sabittir boxun alt devırlerdeki vermiş olduğu tork KESİNLİKLE chipte yok. Ancak üst devirlerde chip etkisini gösteriyor ve ancak 4000 d/dk ya kadar ondan sonra nefesı kesılıyor. Tabii dizel bir araca 4000 ve ustu devır cevırtmek ne kadar dogru olur onuda sızın yorumlarınıza bırakıyorum. Gunumuz sartlarında kullanıcı tercihleri dogrultusunda aslında hepimizin istediği gazın anı tepkisi ve ivmelenme ise KESİNLİKLE box dogru tercihdir.

plastro
20/08/2008, 10:54
Ben box'lu araç hiç kullanmadım belki chip'ten daha iyi olabilir ben box kötü demedim sadece chip'ten memnunum dedim bu arada alp arkadaşım hangi box'u kullanıyorsun acaba

Alp
20/08/2008, 11:25
Ben box'lu araç hiç kullanmadım belki chip'ten daha iyi olabilir ben box kötü demedim sadece chip'ten memnunum dedim bu arada alp arkadaşım hangi box'u kullanıyorsun acaba

Bu paylaşımı zaten size karşı yazmadım :) sadece görüşümü belirttim. Bu arada bende mersinli sayılırım Davultepe tarafında ;)
Bir ara chip - box kapışması yapalım :)

plastro
20/08/2008, 11:33
Bu paylaşımı zaten size karşı yazmadım :) sadece görüşümü belirttim. Bu arada bende mersinli sayılırım Davultepe tarafında ;)
Bir ara chip - box kapışması yapalım :)
neden olmasın tanışmayı isterim ::)

Ziyaretçi047
20/08/2008, 12:31
Beni de çağırın :P Chip-box kapışmasından sonra chip+box kapışması yaparız :)

plastro
20/08/2008, 14:31
Beni de çağırın :P Chip-box kapışmasından sonra chip+box kapışması yaparız :)
cihan süper olur hepsini denemiş oluruz

Ziyaretçi047
24/08/2008, 17:01
Kemal senin arabada chip mi var box mu karar ver artık. Chip i çıkarttım demişsin. Chip bir yazılımdır çıkmaz. Sanırım box kullanıyorsun.

plastro
24/08/2008, 20:36
Kemal senin arabada chip mi var box mu karar ver artık. Chip i çıkarttım demişsin. Chip bir yazılımdır çıkmaz. Sanırım box kullanıyorsun.
Cihan chiptuning var bende iki dakikada sökülüp iki dakikada takılabiliyor
sitenin linkinide vereyim istersen sitede speedkit chiptuning diye yazıyor
Chiptuning: Speedkit! | Germany’s most popular car tuning kit | (https://www.speedkit.de/en/chiptuning/Fiat/0/Grande-Punto-55-kW-(-75-PS-)-222338/index.php)

Ziyaretçi047
24/08/2008, 23:24
Dostum bu aletlere biz powerbox diyoruz :). Chip şöyle olur. Aracın bilgisayara bağlanır. Aracının orjinal yazılımı (haritası) veya ingilizce map'ı özel bir alet ve bilgisayar yardımıyla bilgisayara alınır. Bu yazılım yani dosya firmaya yollanır, firma bu yazılımı açar ve gerekli değişimleri yapar. Chip i yapan uzman ise yazılımla kendisi de oynayabilir. Daha sonra aynı aletler vasıtası ile aracının eski yazılımı tamamen silinir ve yeni yazılım yüklenir. Bu işlemin adına chip tuning denir. Elle tutulmaz gözle görülmez sökülüp takılmaz.
Yani sözün kısası sen powerbox kullanıyorsun :)

Ziyaretçi047
25/08/2008, 01:40
Bu konuyu bugün başından sonuna kadar okudum. Bence forumdaki en yararlı en zengin konulardan birisi olmuş. Barbaros beyle de uzun uzun sohbet ettik. Yeni planlar var. Bakalım neler olacak. Konuyu sabitliyorum gerçekten çok güzel paylaşımlar yapılmış.