PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo

kochuso
19/10/2010, 01:06
slm bende 95 bg starjet emotion var.aracımdan memnunum ama bi turbo eksik.turbo taktırmak mümkünmüdür yoksa mantıksız bişey mi

Erdem Bozdağ
19/10/2010, 01:11
hiç uğraşmaya,para harcamaya değmez satıp bi punto tjet almak çok çok daha mantıklı olur sizini için :)

M@GIC
19/10/2010, 11:48
hiç uğraşmaya,para harcamaya değmez satıp bi punto tjet almak çok çok daha mantıklı olur sizini için :)

+1000

krakercocuk
19/10/2010, 11:51
+1000

StrawBeeRy
19/10/2010, 20:54
hocam t-jet varken starjete neden turbo takmayı düşünüyorsunuz ki :)

Du Hast
19/10/2010, 22:30
hocam t-jet varken starjete neden turbo takmayı düşünüyorsunuz ki :)
abi tjet varken niye chip yapıyorsunki :D
-
şaka bir yana yapılmaz diye birşey yok yapılır güzel verimde alınabilir ancak maliyeti fazla olacağından gerek yok tjet araç bakmak daha mantıklı üzerine birde chip çektinmi tjet e oh :)

kochuso
19/10/2010, 22:30
Valla sende haklısınn hocam tjet var

StrawBeeRy
19/10/2010, 22:31
abi tjet varken niye chip yapıyorsunki :D
-
şaka bir yana yapılmaz diye birşey yok yapılır güzel verimde alınabilir ancak maliyeti fazla olacağından gerek yok tjet araç bakmak daha mantıklı üzerine birde chip çektinmi tjet e oh :)
turboyla chipin masrafı aynı değilki hem chiptenmi daha çok verim alıyorsun yoksa turbodanmı :)

Du Hast
19/10/2010, 22:35
turboyla chipin masrafı aynı değilki hem chiptenmi daha çok verim alıyorsun yoksa turbodanmı :)
onu kast etmedimki ben :D
eğer gerçekten bu işleri hobi olarak ya da zevk alarak gerekli maliyetini karşılanacak güç varsa turbo işi güzel iştir :D

StrawBeeRy
19/10/2010, 22:41
onu kast etmedimki ben :D
eğer gerçekten bu işleri hobi olarak ya da zevk alarak gerekli maliyetini karşılanacak güç varsa turbo işi güzel iştir :D
orası ayrı tabi :D

atom43
20/10/2010, 23:41
vay bi kütahyalı daha gördüm sanki :D

atalayx
21/10/2010, 00:54
starjete turbo olursa 6 vitesli t jet kıvamında punto olur orjinal t jet 5 vites bildiğim kadarıyla.starjet şanzumanı 77 bg veya t jetlere takılabiliyor mu?

karakushasan
21/10/2010, 02:16
orjinal herzaman iyidir:D

atalayx
21/10/2010, 12:08
yapılıp yapılamadığını öğrenmek isterim. orjinal iyidir yan sanayi sanzuman kullanmayacaz :D

Du Hast
21/10/2010, 12:14
starjete turbo olursa 6 vitesli t jet kıvamında punto olur orjinal t jet 5 vites bildiğim kadarıyla.starjet şanzumanı 77 bg veya t jetlere takılabiliyor mu?
takılır abi yapılmaz diye birşey yok :D

atalayx
21/10/2010, 12:39
motor sanzuman tam uyumlu olcak mı önemli olan birleşim noktalarının tam uyması ?

zafermutlu
21/10/2010, 13:11
turbo taktırmak güzel olurdu maliyetini bilemiyorum :) bende mi taktırsam :)

turbo i.cooler takılcak diyolarda pistonlar subablar degişmeyecek mi?

Du Hast
21/10/2010, 14:04
motor sanzuman tam uyumlu olcak mı önemli olan birleşim noktalarının tam uyması ?
kardeşim şöyle izah edeyim sana
bizde isuzu gemini 1.8 dizel motorlu şahin aracımız vardı. şanzumanı normal tofaş şanjumanıydı. nasıl uydurdunuz derseniz muhafaza denen bir sac var. bu sac sayesinde motor şanzuman uymasa bile (arada çok uçurum olmayan şekillerden bahsediyorum) birbirine montajı sağlanıyor ki puntonun şanjumanları muhafaza kullanmadan birbirine uyacağını düşünüyorum

Du Hast
21/10/2010, 14:05
turbo taktırmak güzel olurdu maliyetini bilemiyorum :) bende mi taktırsam :)

turbo i.cooler takılcak diyolarda pistonlar subablar degişmeyecek mi?
daha dayanıklı hale getirilmesi gerekir. aksi halde pistonlar, segmanlar aşırı beslemeye çok uzun süre dayanamazlar. ancak düşük basınçlı turbo uygularım derseniz o zaman fazla bir modifiyeye gerek kalmaz abicim.
e tabi turbo uygulayıncada püskürtme miktarının değiştirilmesi gerekir yani chip yapmak gerekir ki turbonun anlamı olsun o zaman :)

zafermutlu
21/10/2010, 14:36
daha dayanıklı hale getirilmesi gerekir. aksi halde pistonlar, segmanlar aşırı beslemeye çok uzun süre dayanamazlar. ancak düşük basınçlı turbo uygularım derseniz o zaman fazla bir modifiyeye gerek kalmaz abicim.
e tabi turbo uygulayıncada püskürtme miktarının değiştirilmesi gerekir yani chip yapmak gerekir ki turbonun anlamı olsun o zaman :)

135 hp turbolusu büyük ihtimal çok büyük bir turbo degildir. 30 hp artış sagladıgına göre. acaba onla bizde ki arabaların pistonlar aynımı yoksa çelik piston mu var?

savagi
21/10/2010, 14:43
bence arkadaş yapsın hem görelim nasıl olmuş?herşeyin bir ilki vardır )

Murat Gürakan
21/10/2010, 14:59
parana yazık arkadaşım. Bu işler öyle sanıldığı gibi kolay değil. En kalitelisinde bile ayda bir ustanın çayını içmeye mahkumsun. Hortum patlayacak yok yerine uymayacak cart curt...PAran varsa bide heyecan istiyorsan gir bu işin içini. Ama bir ay sanayide sürüneceksin...
Nerden biliyorumm yaşadımmmm :D:D
Ki bneimki turbosuz araca değilde turbolu aracın turbosunu büyütme işi idi...

atalayx
21/10/2010, 14:59
bende umuyorum şanzuman ve motorun uyumlu olmasını.starjet sanzuman ve fire motorun tam uyup uymadığını veya ölçüleriyle öğrenebileceğim bir kaynak var mı ?
küçük bir turbo az bg artışı ve bunun yanında parçalar dayanım sınırının altında calıştırılabilirse bi problem olmaz gibi geliyor.

zafermutlu
21/10/2010, 15:52
benimkisi turbo taktıracagımdan filan degil. merak ettim sadece. böyle bir bilgiye nette karşılaşmadım da. 105hp, 135 hp turbolu, abarth, supersport.. abarth vede esseesse yi ayırdık bunlarda farklar çok biliyorum. 135hp ile 105 turbosuz arasında ki motor şanzıman farkını gerçekten merak ettim. süspansiyon degişik diye okumuştum galiba..

Du Hast
21/10/2010, 18:10
benimkisi turbo taktıracagımdan filan degil. merak ettim sadece. böyle bir bilgiye nette karşılaşmadım da. 105hp, 135 hp turbolu, abarth, supersport.. abarth vede esseesse yi ayırdık bunlarda farklar çok biliyorum. 135hp ile 105 turbosuz arasında ki motor şanzıman farkını gerçekten merak ettim. süspansiyon degişik diye okumuştum galiba..
benzinli turbo beslemeli motorların teknik verileri elimde mevcut değil ancak
1.3 multijet 75 - 90 hp arasında da motor yapısı bakımından ufak farklar mevcut. piston çapları. segman değerleri, pimler v.s. bakımınndan.

turbo ile turbosuz motorun arasında kesin fark vardır diyebiliriz çünkü sıkıştırma oranı fazla, aracın uzun süre kullanılacağı göz önüne alınca, belli başlı parçaların dayanıklı olması gerekir ve buna göre çeşitli farklar mevcuttur turbosuzlara göre.

zafermutlu
22/10/2010, 11:15
1.3 multijet 75 - 90 hp arasında da motor yapısı bakımından ufak farklar mevcut. piston çapları. segman değerleri, pimler v.s. bakımınndan.

turbo ile turbosuz motorun arasında kesin fark vardır diyebiliriz çünkü sıkıştırma oranı fazla, aracın uzun süre kullanılacağı göz önüne alınca, belli başlı parçaların dayanıklı olması gerekir ve buna göre çeşitli farklar mevcuttur turbosuzlara göre.

benimde merak ettigim buydu. tahmin ettigim gibiymiş.. tşkler...

zafermutlu
06/11/2010, 12:24

araştırdım bana denene göre multiairin turbolusu ve turbosuzu arasında benim düşündügüm farklar yokmuş motorda. denildigine göre şanzıman süspansiyonda aynı fren sistemi ön arka farklı. ön disk bizden farklı arka bizde kampana onda ise zaten diskmiş.

GP COSKUN
06/11/2010, 15:51

baskı balatalar farklı sadece şanzuman ve muhafaza kapağı ile iş bitmiyor
bu arada tjet spor paketin 3k 6 ileri orjinal olanı zaten mevcut arkadaşlar