PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çok fazla yakıyor(eskişehir yolu opetten benzin alan varmı)

OzzY
18/10/2010, 00:50
perşembe günü arabayı servisten alıp depoyu doldurdum ama yol bilgisayarı çok fazla gösteriyo ortalama tüketimi ibrede aynı hızda düşüyo sanırım.

bilkent yamaç bi yer ama eskiden böyle bişeyle karşılaşmamıştım. cuma gün sıfırladım şuan 8.6 gösteriyo ama kendimi yırtıyorum resmen. eski halimle kullansam 12-13 yazıcak.

perşembe civarında eskişehiryolu opetten benzin alıp benzer bi durum yaşayan oldumu???

not: serviste sadece akü ve cam değişti. yani bu durumu yaratıcak bişey yapılmadı.

Du Hast
18/10/2010, 00:54
eskişehir istikametinde armadayı geçince ilk shell den almayı dene. orayı beyeniyorum ve yakıtıda güzel . 20 liralık mazot alsam bile adamlar ön camı köpüklü suyla temizliyorlar :)
-
GTL mazot yoktu gelmiş bu arada oraya. dizelci arkadaşlara duyrulur.

OzzY
18/10/2010, 00:56
bu alışa kadar memnundum o opetten nooldu anlamadım, belki başka bişey var ama çözemedim.

Du Hast
18/10/2010, 00:59
hava filtresi ne zaman değişti?
en öncelikli etmen hava filtresi. sonra hava debimetresi geliyor.

OzzY
18/10/2010, 01:01
20000e yaklaştı filtrede bi anda olcak bişey değilki o. benmi dikkat etmemiştim acaba.

Punto_Can
18/10/2010, 01:01
bende benzer problemi opetin mazotunda yaşıyorum.
po ve shell den aldığım yakıtlara göre hem daha çok yakıyor, hemde çekişte düşüş ve sesli çalışma problemi yaşıyorum.
ankara, gaziantep ve şanlıurfadaki opetlerde hep aynı şeyi yaşadım.

en son gaziantep'de kaliteli mazot veren bi po buldum, yaklaşık 1 yıldır çok memnunum.
ş.içi 5,1, ş.dışı 4,6-4,7 yakıyorum.
ne az yakmak için kasıyorum ne de çok basıyorum, sadece hız kurallarına uyuyorum...

Du Hast
18/10/2010, 01:04
20000e yaklaştı filtrede bi anda olcak bişey değilki o. benmi dikkat etmemiştim acaba.
olur olur belli olmaz sen filtreyi bir değiştir. iskitlerdeki fiat yedek parçacıdan al filtreyi kendin değiştir ucuza gelsin :)

Kriminal
18/10/2010, 08:49
Ozan orda PO var ordan neden almıyorsun ?

ferikci
18/10/2010, 09:24
Ben oradaki shellden alıyorum gayet memnunum.

insomnia06
18/10/2010, 09:27
ben o opetten bir kaç kere zorunlulukdan aldım fakat hiç memnun kalmadım,keçiörenin girişinde ki opetten alırım hep.başka bir seçenek de bilkentin içinde ki sheel,tavsiye ederim gerçekten ozan,yolununda üstü sayılır..çok yakma işine gelince bende aynı sorun var aslında,650km de ışık yandı ki ben hiç 750den aşağısını görmemiştim.yakıt filtresi falan değiştirdim ama onunla ilgili bir sorun olduğunu zannetmiyorum,bu ara trafik çok kötü ve havaların soğukluğuna bağlıyorum..

magic
18/10/2010, 10:10
Benim araba da çok yakmaya başladı, Kavaklıdere Müslüm kardeşime götürdüm, hava filtresine bi bakalım dedi, filtre leş gibi çıktı, değiştirdik, bir de devirmetreyi temizleyelim dedi, o nu da temizledik, işlem sonrasında arabanın baya bir rahatladığını hissettim ama yakış da bir değişiklik olmadı ne yazıkki. 50 TL mazotla eskiden 280-290 km giderken şimdi 240 km gidebiliyorum...

insomnia06
18/10/2010, 10:17
hava yağ filtreleri yeni değişti,sanırım havanın soğumasıyla alakalı bir durum,birde üstüne keçiören trafiği eklenince..bakalım cuma kısmetse bi bursa istanbul yapcam orada ne yakacak merak ediyorum..

taneren
18/10/2010, 10:20
Geçen hafta mersin'den depoyu fulledim ankaraya girdiğimde 480 km olmuştu ışık yandı. Klimayı hiç açmadım,arabada 4 kişiydik.ortalama hız 90-110 arası.

Yazın ise mersin-adıyaman arası,full klima ve arabada 5 kişiyle 430 km de yarım depo yaktı.ortalama hız 90-120 km arası

arada uçurum var,sizce benzin kalitesimi.arabam daha 4000 km de.

insomnia06
18/10/2010, 10:26
benzin kalitesimi bilmem ama benzinin veya mazotun etkisi büyük..shellin mazotu mesela diğer mazotlara göre daha ince,daha çabuk yanıyor daha iyi performans veriyorr ama tabi ki daha çabuk bitiyor:)

taneren
18/10/2010, 10:34
Yazın bile ş.içi klima hep açık 1 depo ile daha fazla yol gidiyordum.ş.dışı yeni bir arabanın bu kadar fazla yakması aklımda soru işareti bıraktı.
Totel den almıştım. Lpg olsa havamı bastılar diyecem ama benzin bu.

insomnia06
18/10/2010, 10:46
benzini mazotu her firma tek bir rafineriden alıyor bildiğim kadarıyla mesele ondan sonra başlıyor.adamlar sonra yakıtla oynamaya başlıyorlar,kimisi inceltiyor,kimisi katkı maddesi koyuyor vs vs..kimisi artık ne koyuyorsa hem çok yakıyor hem araba gitmiyor..gaz da hava basarlar,benzine su koyarlar herşeyi bekliyorum ben bu adamlardan.o yüzden sirkülesi fazla olan yerden alırım hep yakıtı.öyle köşe bucak izbe yerden almam,öylesi daha güvenli geliyor..

OzzY
18/10/2010, 15:22
hava filtresini kontrol ettim temiz. bi dahaki ay başka yerden alıcaz artık :d

Murat Gürakan
18/10/2010, 15:35
dizel kullanan arkadaşlar gtl alınıyorsa allah akıl versin size :D
Benim arabamı 10 boy geriye düşürüyor gtl. iki kere denedim sırf acaba dediğim için ama sadece yakıtı değşitirince araba canlandı. haberiniz olsun.

onderbaki
18/10/2010, 20:16
Benim arabamı 10 boy geriye düşürüyor gtl. iki kere denedim sırf acaba dediğim için ama sadece yakıtı değşitirince araba canlandı. haberiniz olsun.

mrb.
cahilliğimi mazur görün ama "gtl" nedir??

insomnia06
18/10/2010, 20:30
gtl shellin incelttiği euro dizel..performans kattığını söylüyolar ama ben denemedim..
ayrıca shellin normal yakıtıda diğerlerine göre daha incedir bilginiz olsun..

Du Hast
18/10/2010, 21:04
1.6 multijetlerde nasıl tepki verdiğini bilmiyorum ancak benim aracımda gerçekten performans artışı mevcut oluyor GTL alınca. gaza yüklenince aradaki farkı hissediyorum psikolojik falanda değil benimki :)
hatta bir haftasonu buluşalım çay içelim hemde deneyelim :D

insomnia06
18/10/2010, 21:09
:)valla bilkent shell benim arabada da farkediyo,gtl deniycem sonraki depoya bakalım nolcak..

alperyonar
19/10/2010, 01:06
ekar sokağın girşinde ki bp yi deneyin. Depo ibresinin tepkimesi bile değişiyor :) 100 tl lik benzinle şehir içi 400km :) Birde Eskişehir yolu üzerinde ki damla petrolü öneriyor herkes. Denemekte fayda var..