PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo gaz yememe

mehmet1907
18/10/2010, 00:17
arkadaşlar bende evo multijet dynamic var aracımda şöyle bir sorun var. aracı yüksek devirde kullanırken özellikle 3500-4000 arasında vites değiştirip gaza bastığımda araçta bi kesilme oluyor gazı köklememe rağmen sanki basmamış gibi oluyor ayağımı çekip tekrar basıyorum bunu bikaç kere yaptıktan sonra kendine geliyor sanki bişey olmamış gibi devam ediyor. bu sorun herzaman olmuyor arada sırada oluyor birde araç soğukken garaj yokuşundan 1. viteste zor çıkıyor serviste arıza lambası yanmadı bişey yok diyorlar böyle sorunla karşılaşan oldumu aranızda?

uraaal
18/10/2010, 00:25
gazı köklemek hiçbir işe yaramaz şöyle deneyin yavaş yavaş basarak gaz pedalına aracı devirlendirmeyi deneyin tekrar sorun cıkarsa servise gitmenizde bir fayda var.

mehmet1907
18/10/2010, 00:33
o sırada yavaş basınca da yemiyor kökleyincede hatta yanımda oturanlar auağımı gazdan çektiğimi düşünüyolar ben gaza basarken

NyhatShu
18/10/2010, 00:34
klima açıkken bendede olmuştu 1 2 kere. anlam verememiştim servise gittiğimde sorucam.

edelsang
18/10/2010, 00:45
hade bakalım bir başka sorun inş benim başıma gelmez bu sefer çıldırırım :)

Punto_Can
18/10/2010, 01:07
gaz yememesinin birçok sebebi olabilir ancak, soğuk havalarda araç soğukken ramplarada bir süre(motor ısınana kadar) zorlanması normal.
özellikle kışın evimin hemen dibindeki yokuşu çıkarken, birinci viteste devirlendirsem bile 2.vitese takınca çekmiyor gibi ama motor birazcık ısınmış olunca o yokuşu 3.vitesle çıkıyorum :)

speedy_16
18/10/2010, 01:22
turbodan kaynaklı bir problem olabilirmi ?
herhangi bir şekilde dewreden çıkması vs....

zafermutlu
18/10/2010, 09:20
böyle bir sorunumda hiç olmadı. ilk aldıgımda 1.vitesde problem yaşıyordum çekmiyor gibi geliyordu. gaza basmadıgımdan oldugunu anladım:) gaza basınca soguk sıcak dikmiş dinlemiyor. sogukken 2de kaç devir vuracak diye baktım . araç soguk 6500-7000 devir 90km yaptı. sıcakken olanın aynısı yani.( tavsiye etmiyorum tabiki soguk araca fazla yüklenmeyi sadece denemeydi)

onderbaki
18/10/2010, 14:35
dediğinize benzer bir durum yaşamadım. çünkü aracımı ne olursa olsun hele bu havalarda 1-2 km zorlamıyorum.hepsinde öyledir tabi ama dizel aracı soğukken zorlamak çok mantıklı değil zaten.bence araç soğukkken bu tür şeyler normal.

levent08
19/10/2010, 22:31
selam bende yenı evomu c.tesı teslım aldım ve 2 gun boyunca kullanırken ozellıkle 4 ve 5.viteslere attıktan sonra cok kısa bır sure 1 sn kadar en fazla motor kasılıyor gıbı oluyor servıste soyledım babama kullandırdım pıskolojık dıyorlar fakat kesıntı kesınlıkle oluyor ama daha kımseye ıspatlayamadım malesef bırde eskı gpımde arac 2000 devırden sonra fırlıyordu ama bu aracta oyle bırsey gormedım eskı gp mjette cogu benzınlı araclara nal toplatırken bu kendısını kasmaktan fırlamayı unutuyor :):)

serkankucuk
03/11/2010, 08:51
insan bi turbosu olsun istiyor değil mi :)

yavuz75
27/11/2010, 11:48
Arkadaşlar en sonunda arızanın debimetreden kaynaklandığını bulduk ve debimetreyi değiştirince sorun çözüldü aracım sanki yeniden doğdu... Eğer yolda giderken birden araç gaz kesiyor ve gitmiyorsa ya da kalkışlarda gazı kökleseniz bile kaplumbağa gibi hareket ediyorsa ve bu arızalar gittikçe artıyorsa yada kontağı kapatıp açınca bir süre düzeliyorsa debimetreyi değiştirin... bana bosch marka işçilik dahil 210 TL ye maloldu. serviste 300 civarında mal oluyor. bilginize. ayrıca kesinlikle yan sanayi falan taktırmayın arada çok fark yok değmez derim. Çok şükür bitti sorun...

USTA
27/11/2010, 12:22
Sorununuzun çözülmesi çok iyi,turbo dizel araçlar max güçlerini yaklaşık 4000 devirde verir zaten,vites değiştirirken gazdan ayağınızı çekmeden vitesi değiştirin çekişin nasıl iyileştiğini görürsünüz,gazdan ayağınızı çektiğiniz anda turbo basıncı düşüyor siz yeniden bastığınızda açığı kapatana kadar motor zorlanıyor...
0-100 denemelerinde ve rollig yaparkende aynı taktiği uygulasanız aracınızın daha iyi ivmelendiğini görürsünüz...

eternity27
28/11/2010, 12:10
ya yokuşta geldi başıma ama nihayetinde dizel araçlar bunlar ve sıfır aldık bilmiyorum en azından benim araç daha 4000 km yeni geldi ilk başlarda yokuşta garajdan çıkarken 1-2 kere oldu ama sonra olmadı... galiba dizel motorla hemen gaza gelmemek lazım sonuçta 1.3 motor:D eti ne butu ne :D