PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Titreme sorunu ve gaz yememe

rec_off
15/10/2010, 21:20
aracım 2006 model 1.3 90 hp dynamic, 60.000km'de... araçta yaklaşık bir hafta on gündür bir titreme ve sanki geç devirlenme gibi bir sorun vardı fırsat bulup servise gidemedim geçen gün tam şirketin önüne gelmek üzereydim araç birden gaz yememeye başladı. park dahi edemedim saldım aşağı düz bir yere kadar indim. rolantide gaza bastım ama aracın hiç umrunda bile olmadı normalde fırlayan devir saati zorla kımıldıyordur sanki.neyse bıraktım yarım saat sonra gittim çalıştırdım herşey normal bastım arabayı aldım. servise götürdüm periyodik bakımı gelmediği halde yapalım belki düzelir falan gibi bişeyler zırvaladılar bende aracı vermedim servise ama şuan bu titreme inanılmaz derecede arttı titremeden daha çok sallantı gibi sanki araba sallana sallana yaylana yaylana gidiyor. kardeşim bile söylemeden durumu farketti korkuyorum yolda kalıcam diye sizce sorun ne olabilir ne yapmalıyım?

yavuz75
16/10/2010, 10:09
titreme haricinde gaz yememe sorunu bende de var. 3-5 kere servise gittim sorun çözülmedi. bir oluyor sonra bir süre olmuyor sonra tekrar başlıyor. yaptıktan sonra kontağı kapatıp açıyorum araba uçuyor;
karbon temizliği yaptırdım değişmedi, mazot filtresini değiştirdim olmadı, serviste hiç bir şekilde arıza lambası yanmıyor, bir kaç gündür yine başladı... enjektör temizleyici kullanıyorum bir nebze faydası oluyor onun dışında sorun bir türlü çözülemedi. Şimdi arabanın yakıtının bitmesini bekliyorum gidip yakıt deposunu temizletmeyi düşünüyorum. bakalım bu defa ne olacak... sinir stres çok sevdiğim arabamdan nefret eder oldum. benim araba 2008 1.3 multijet active... eğer sorunu çözerseniz banada bildirin.

rec_off
16/10/2010, 20:54
sorunu çözersem mutlaka nedir ne değildir bilgi veririm insanın arabasıyla sorun yaşaması gerçekten çok can sıkıcı arkadaşlar bilgi ve tecrübelerinizi siz de bizimle paylaşırsanız sevinirim

Du Hast
16/10/2010, 22:04
sorunu çözersem mutlaka nedir ne değildir bilgi veririm insanın arabasıyla sorun yaşaması gerçekten çok can sıkıcı arkadaşlar bilgi ve tecrübelerinizi siz de bizimle paylaşırsanız sevinirim
siyah duman varmı dip gaz yaptığınız da? birde motordan vuruntu sesi geliyor mu?
hareket halinde dip gaz yapın.
muhtemelen enjektörün birisi yada ikisi arıza yapmış olabilir vibrasyon varsa.
bende de vardı ancak rölantide ve 1000 devir civarında. arabada halay çekiyorlardı sanki
enjektörleri ayarlattım fıstık gibi oldu ondan sonra :)

rec_off
17/10/2010, 01:10
siyah duman olayına dikkat etmedim siyah duman enjektör arızası anlamına mı geliyor? bir de bu enjektörler arıza yaptığında tamir edilebilen parçalarmıdır yoksa değiştirlmeleri mi gerekir?

Du Hast
17/10/2010, 01:59
enjektör tıkanmış olabilir, püskürtmüyor olabilir. bazı arızalarda siyah duman atmaz ancak genelde yakıt - enjeksiyon sistemi arızalarında bolca siyah duman görülür.

enjektör bazı durumlarda ayarlanıp, memeleri değişip eski haline döner bazende değişmesi gerekir.
içinden birisi değiştimi diğerlerininde ayarlanıp, hepsinin aynı püskürtme seviyesine ulaşması sağlanır.
hepsi aynı seviyede yakıt püskürttüğünde motordaki vibrasyon azalır, daha nazik, yumuşak çalışır.

rec_off
17/10/2010, 19:58
yarın değil de artık salı günü götürecem aracı servise. yetkili servise değil de bosch car servislerinden birtanesine gitsem diyorum bu aralar memnun olan çok bosch tan

Du Hast
17/10/2010, 21:37
yarın değil de artık salı günü götürecem aracı servise. yetkili servise değil de bosch car servislerinden birtanesine gitsem diyorum bu aralar memnun olan çok bosch tan
serviste diagnos yaptırın. sorun enjektör yada yakıt sistemi arızası çıkarsa sanayiye gidin ki benim gibi 300 liralık kazık yemeyin serviste.
servis 4 enjektör sökme takma ayarlama işlemi için 650 lira gibi bir fiyat istiyor ve enjektörleride dışarıda anlaşmalı oldukları pompacıya (hiç kimse bana bosh servisine gönderiyor demesin :) ) gönderiyorlar. pompacı 300 - 350 lira gibi bir paraya işi bitiriyor. geriye kalan 300 lirada hop servise.
yani ha sanayiye gitmişsiniz ha servise. yapılan işin garantisi falanda demeyin bana sanayideki pompacıda ayarladığı enjektöre belli süre garanti verir.

rec_off
17/10/2010, 22:58
diagnos nedir? makineye bağlanıp yapılan işlemin adıysa eğer servis makineye bağlayınca anca arıza ışığı yakan problemlerin tespit edilebileceğini söyledi bende yanan br arıza uyarısı yok. ya ben yediler ya da illa 60000 bakımını yapıp paramı alma peşindeler...

Du Hast
18/10/2010, 00:45
diagnos nedir? makineye bağlanıp yapılan işlemin adıysa eğer servis makineye bağlayınca anca arıza ışığı yakan problemlerin tespit edilebileceğini söyledi bende yanan br arıza uyarısı yok. ya ben yediler ya da illa 60000 bakımını yapıp paramı alma peşindeler...
diagnos tan kasıt arıza tespiti :D

rec_off
03/11/2010, 10:37
aracın herşeyini yaptırdım 60.000 km bakımı da dahil ama sorun düzelemedi en son yolda stpo ettim ve kaldım zar zor servise kadar gittim araç stop edince çalışması da güç oluyordu bazen çalıştırmak için uzun uğraşlar gerekiyordu. en son servise tekrar bıraktım sigortanın altında bilmem ne var mış onu temizlemişler ama asıl sorun basınç kütüğündeymiş basın. sensörü regülatörü ve dağıtıcı boru sıfır 900 tl çıkması 600 tl bosch servisinde verilen fiyatlar bilgisi veya fikri olan var mı bu koknuda yardımcı olursanız sevinirim.

Ceday
03/11/2010, 15:51
Belirgin bir enjektör arızasına benziyor.

caglayanaskin
01/07/2015, 19:48
Hocam Merhabalar;

Konuyu hortlatacağım biraz. Bir aydır kafayı taktım, buna benzer bir sıkıntım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aracım 1.3 Multijet, dizel, punto, 2012
İlk başlarda 4. veya 5. viteste gayet rahat yokuş çıkarken şimdi araç devirliyiken gazı kesiyor ve bi titreme başlıyor. Masaj koltuğu gibi sallanıyoruz. Aynı zamanda motor gazı da yemiyor. Sonra hemen toparlıyor.

Geçen gün bunu dümdüz yolda da yaptı, sarsıntı azdı, gazı kesti ve ne kadar gaz verirsem vereyim 130 km/h hızı geçemedim.

Normal hızlarda sürüştede artık o eski performansının kalmadığını, sanki araba gitmek istiyormuşta önden ona bir şey engel oluyormuş gibi hissediyorum.

Nolur yardım edin, kafayı yemek üzereyim. Ustaya götürdüm bu kesinlikle baskı balata değil dedi. Mazot filtresini değiştirdik, bir nebze geçti ancak hala devam ediyor. Nolur yardım edin, bu çocuğu bu sıkıntıdan kurtarın.

Benden önceki arkadaşların sorunları nasıl çözüldü onlar da yazarsa çok sevinirim

byadrenalin
01/07/2015, 20:05
Enjektörler veya turbodan olma ihtimali olabilir. Aklıma ilk etapta bunlar geldi benim.

caglayanaskin
01/07/2015, 20:13
Enjektörler veya turbodan olma ihtimali olabilir. Aklıma ilk etapta bunlar geldi benim.

Yeşil yanınca gaza yükleniyorum o zaman canavar gibi kalkıyor, genede turbo olabilir mi?

Sorunumu genlde yüksek hızlarda yapıyor. (90-100-110 o civar)

Bir de würth ün dizel enjektör temizleyicilerini önerir misiniz? Enjektör arızasıysa belki o işimi görebilir

byadrenalin
01/07/2015, 20:22
Yeşil yanınca gaza yükleniyorum o zaman canavar gibi kalkıyor, genede turbo olabilir mi?

Sorunumu genlde yüksek hızlarda yapıyor. (90-100-110 o civar)

Bir de würth ün dizel enjektör temizleyicilerini önerir misiniz? Enjektör arızasıysa belki o işimi görebilir

Açıkcası ben temizleyici falan hiç kullanmadım aracımda. Sorduğum bir elektronik, mekanik ustası arkadaşımda katkı falan atma arabana gerek yok demişti böyle şeylere. Yani kalkışlarda sorun olmayabilir ama belki yüksek devirlerde Turbo kendini kesiyor da olabilir. Genelde gaz yememe sorunları mazot filtresi, turbo ve enjektörler ile alakalı. Egr valfi bozulduğunda da gaz yememe ve çok yakıt sorunu ortaya çıkar. Detaylı olarak hepsinin değerlendirilmesi gerek. Kötü yakıttan dolayı da olabilir. Hepsi bir ihtimal. İyi bir özel servis veya iyi bir ustaya göstermeniz lazım. Bir çok neden var çünkü bu problemin oluşabilmesi için.

caglayanaskin
01/07/2015, 20:43
Açıkcası ben temizleyici falan hiç kullanmadım aracımda. Sorduğum bir elektronik, mekanik ustası arkadaşımda katkı falan atma arabana gerek yok demişti böyle şeylere. Yani kalkışlarda sorun olmayabilir ama belki yüksek devirlerde Turbo kendini kesiyor da olabilir. Genelde gaz yememe sorunları mazot filtresi, turbo ve enjektörler ile alakalı. Egr valfi bozulduğunda da gaz yememe ve çok yakıt sorunu ortaya çıkar. Detaylı olarak hepsinin değerlendirilmesi gerek. Kötü yakıttan dolayı da olabilir. Hepsi bir ihtimal. İyi bir özel servis veya iyi bir ustaya göstermeniz lazım. Bir çok neden var çünkü bu problemin oluşabilmesi için.

Allah karı olsun hocam, çok teşekkür ederim. Computestlerden birine götürmem gerekiyor sanırım aracı. Sağlıcakla kalın.