PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima kapatınca bikaç saniye sonra tıkırtı

timsah399
14/10/2010, 19:12
arkadaşlar öncelikle herkese selamlar..

son bi haftadır aracımda bi ses çıkmaya başladı.. klima çalışırken ya da kapalıyken bi ses yok ancak klimayı kapadığımda bikaç saniye sonra takır tıkır sesler gelio.. 5 6 saniye kadar sürüyo bu sesler.. daha sonra duruyo.. bunun sebebi nedir? servise telefonla sorunca klima kazanının komple değişmesi gerektiğini söyledi ve yaklaşık 2.000 tl masraf çıkar diyorlar.. görüşünüzü almak istedim?

16 CSE 79
14/10/2010, 19:28
Samet ilk önce foruma hoş geldin.Soruna gelince benim arabada dediğin ses aldığımdan beri var hiç kafana takma mühim birşey değil.Havalandırma kapakları kapanırken çıkan bir ses.

PLaTiNuN
14/10/2010, 20:37
Aynen öyledir samet dert edilecek birşey değil bende de yapıyo bu sesi bence normal çünkü klimayı komple kapatınca havalandırma kapaklarıda içerde kapanıyodur diye tahmin ediyodum bende...

usermm1
15/10/2010, 16:02
ısı değişiminden kaynaklı genleşmeden ses yapabilir.

ozel_egt
15/10/2010, 22:18
bendede aynı ses var klima gazı veya rayatorden gelen su ile ilgili biseydir ... onemsizdir takma...

zafer murat
15/10/2010, 22:55
öyle telefondan tespitle olmaz iyi bir klima ustasının görmesi incelemesi gerekir.

defeat
16/10/2010, 09:34
Klepeler kapanıyor.Aracın camları kapalı vaziyette mesela sadece iç sirkülasyon düğmesine basın,kaloriferi çalıştırmayın,yine duyarsınız açılma sesini.

timsah399
16/10/2010, 17:07
arkadaşlar teşekkür ederim msjlarınız için.. ancak bu ses 10 15 gün önce yoktu.. büyük ihtimalle dediğiniz gibi iç hava dış hava ayrımı yapan kapakların hareketinden kaynaklanıo.. daha büyük hasarlara yol açar mı sizce? klima sisteminde? ya da tamiri servisin söylediği kadar tutar mı ? açıkçası bana çok geldi ücret..

eexelanss
16/10/2010, 17:44
Kardeş bence bunu hiç kafana takma çünki bu problem değil.. Bence normal.. Bendede oluyor bazen. Ben şuna dikkat ettim sende dikkat et dışardaki hava ile klimanın derecesi arasındaki fark yüksek olduğunda yapıyor sanki bunu.. Örneğin dışarda hava 10 derece klima ise 30 derecede ayarlı iken.. katır kutur sesler geliyor.. Bu sesler herkezde mevcut normaldir diye düşünüyorum. Kliman soğutuyormu,kaloriferin ısıtıyor mu, yönlendirdiğin yerlere hava geliyormu ozaman sorun yok devam...
Servise kalsa 2 000 tl geçircek. yuhhh diyorum..hemde araca bakmadan telefonla karar veriyor..

wildcat
26/12/2010, 15:58
Kesinlikle sorun değil benimki 2006 dan beri böyle .No problem

sabanci
26/12/2010, 19:26
arkadaşlarda söylemişler bu sesler herkeste var ve bu bir arıza değil buna eminim klima yı kapattığından aracın içindeki havanın koprunması için içerdeki kapaklar kendiliğinden kapanıyor hepsi bu...

firars
27/12/2010, 09:11
hepimizde var yukarıda söylendiği gibi klima kapaklarıyla alakalı mesela aynı sesi havalandırma pozisyonunu değiştirirkende alabilirsin..

sesi kapat havalandırmayı da en düşüğe al üfleme pozisyonunu değiştir.. aynı sesi duyarsan problem yok heaa duydugun ses farklı bir sesse o zaman belki servis haklı olabilir..

krakercocuk
27/12/2010, 14:42
aynı ses bendede mevcut..o değilde normal normal deyip duruyoruz buda city motoru arızaları gibi kronik bir problemmiş ve hepimizin arabası taklaya geliyomuş birden ne gülerim ha:D:D (Allah korusun)

bu arada klimalarınızı arada ayda bir 5-10 dk a çalıştırmayı unutmayınız arkadaşlar;)

ademtahir
27/12/2010, 14:46
benim dükkandaki klimada aynı şeyi yapıyor kapatıyorum 5-6 saniye takur tukur garip sesler geliyor klepemi ne zıkkımsa onlar yapıyor bu sesi :D