PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siyah araç bakımında püf noktalar

Sayfa : [1] 2

serkankucuk
13/10/2010, 23:24
Arkadaşlar aramıza siyah araç kullanan ve çok iyi bakanlar olduğu ve siyahların bakımı da zor olduğu için bakımdaki püf noktalar paylaşalım istedim...

İlk öneri Mert'ten :D

StrawBeeRy
13/10/2010, 23:27
öncelikle yoğurdu alıyorsunuz bir kaşık zeytin yağ koyup iyice karıştırıp bir sünger yardımıyla arabaya napıyoruz sürmüyoruz şaka bir yana böyle birşey yapmayın :D:D:D

öbür mesajada yazmıştım burayada yazayim görmeyenlere yardımcı olsun

hangisinden başlasamki :D herhangi bir hiper aktif markete gidip pronto toz al alıyorsunuz arabayı yıkayıp iyice kuruladıktan sonra çok sıkmadan ama bir kapıya 2 fıst yeter(fazlasını yediremessiniz yağlı kalır) sıkıp microfiber bezle iyice yediriyorsunuz sonra o bezin nasıl kayganlaştığını anlicaksınız

şimdilik aklımda bu var gelince gene yazarım

serkankucuk
13/10/2010, 23:29
tertemiz siyahlardan biri de fırat'ta, onda da vardır bazı püf noktaları...

StrawBeeRy
13/10/2010, 23:30
evet fırat abi sendende bekliyoruz başka önerileri olanlarıda bekliyoruz buyrun aklınıza geleni yazın bilimsel olması gerekmez kendiniz deneyip memnun kaldığınız şeylerde olabilir

uraaal
13/10/2010, 23:38
benim araç 40 günlük falan genede pislikten çizikten geçilmiyor çıldırıcam valla hayır garajdan başka yerede parketmiyorrum rüzgarmı çiziyor naapıyor :D:D

adaa45
13/10/2010, 23:49
Şu erkeklerin temizlik konusunda en titiz oldukları konu sadece arabaları sanırım.

Du Hast
14/10/2010, 00:00
Şu erkeklerin temizlik konusunda en titiz oldukları konu sadece arabaları sanırım.
olur mu öyle şey Eylül hanım :) erkekler titizdir ancak yaptıkları pek görülmez :) neyse;
-
cila uygulayın bol bol. su damlası ne kadar az durursa üzerinde o kadar az su lekesi olur.
yapacak pek birşey yok aslında malesef siyah araç çok leke gösteriyor :) gösterişi güzel ayrı konu

krakercocuk
14/10/2010, 00:16
önce kipadan mavi toz alma püskülü alıyorsunuz(2tl):D arabayı yıkadığınız ertesi günü etkilidir. çok toz kapmadan biraz üfleme biraz püskülleme:D o gunde arabanız gıcır gıcır..3. gün devreye microfiber eldiven girer.oda kipadan.:D(5lira) 2 adet alın hafta sonu arabayı yıkarken biri ıslak olarak kullanılır ve arabayı köpürterek yıkamak sadece 3dk.nı alır cok pratıktir..devamı reklamlardan sonra:D

@eylül: temiz titiz bi insanım ama evet haklısın inkar etmiyorum arabam konu olunca.........:)

gpmanyağı
14/10/2010, 00:27
bayanların zoruna gidiyo arabaya gösterdiğimiz özen ve titizlik:D

ferikci
14/10/2010, 00:43
bi güzel yıkayıp kuruladıktan sonra polisaj makinası ile autoglym super resin polish arkasından da mf bez ile autoglym extra gloss protection. sonraki yıkamalarda ara ara egp, 3 ayda bir de tekrar srp+egp :)

Romeo_er2
14/10/2010, 01:32
6 ayda bir meguiars boya koruma+normal yıkamalarda meguiars nxt şampuan meguiars yıkama eldiveni ile...araç sabunluyken kil ile üzerinden geçiniz..meguiars all wheels cleaner ı jantlara sıkıyoruz fırçalıyoruz sonra hemen suyla yıkayıp kuruluyoruz..adams bez ile aracı kurulama..adams cam bezi ile camları silme....lastiklere meguiars endurance parlatıcı jel(20 gün kalıcı su bile değse)...ardından nxt 2.0 wax..sonra tozlansa bile meguiars quik detailer ı sıkıp mikrofiberle üstünden geçince müthiş oluyo temizlik parlaklık korunmuş oluyo..çizikler için aracın boya kodunda rötüş boyam var fiatın onu kullanıyorum+vernikli..ufak çizikler için meguiars scratch x kullanalım..arada sağlam cila istiyosanız poorboys black hole glaze cila ayna gibi yapar arabanızı..bide kapalı garajınız varsa yaşadınız.. =)

yeterlimi :D

serkankucuk
14/10/2010, 09:00
ertuğ baya döktürmüşsün sağol ama benim için en önemlisi şu rötüş boyanı nerden buldun ve ne kadara patlıo bu iş? ayrıca uygulama şeklinden de bahsetsen... bende de sağlam çizikler var da...

kxlylmz
14/10/2010, 11:36
boya kodunu bir türlü bulamadım puntonun, sanayide göz kararı yaptırdık rötüş boyasını 100 ml 12 tl verdim.

siyah aracı da minik çizikleri glaze ile doldurup kapatarak cila ile koruma altına almak lazım ama fırça/sünger ile yıkamaya/yıkatmaya devam edersek pek de bir anlamı kalmıyor yapılan bakımın. çift kova yöntemi veya fırçasız yıkama şart bence :)

zafermutlu
14/10/2010, 11:47
benim araba da siyah ama ben bunları yapamam.. yani alışkın degilim..bir gün yapsam 3 ay unuturum.. 3 ayda bir pasta cila yaptırsak olmaz mı?

WiSTaRiA
14/10/2010, 11:57
Paylaşımlar süper arkadaşlar...

kxlylmz
14/10/2010, 13:01
benim araba da siyah ama ben bunları yapamam.. yani alışkın degilim..bir gün yapsam 3 ay unuturum.. 3 ayda bir pasta cila yaptırsak olmaz mı?

Hiç bakım görmemiş araca kil+pasta+glaze+cila sonrasındaki 2-3 ayda bir cila(katı olması tavsiye edilir). 6 ayda bir autogylm srp veya glaze ile yeni oluşan hafif çizikleri giderme. sonraki 6. ayda yani ilk pastadan 1 yıl sonra da yine kil+pasta(polish)+glaze+cila(wax veya sealant, hatta sealant üstüne de wax). bu döngü böyle gider :)

Tabi aradaki yıkamalar sonrası hızlı cila kullanırsanız alttaki katı cilanın ömrüne katkı sağlarsınız.

StrawBeeRy
14/10/2010, 13:06
3 ayda bir pasta cila değilde pastayı 6 ayda bir cilayı 3 ayda bir yaparsanız olur cila olarakta AMWAY deneyebilirsiniz pek su tutmuyor özellikle yağmurlu havalarda akıyor amwayi ön camada sürün yağmurlu havada silecek çalıştırmanıza gerek kalmaz

uraaal
14/10/2010, 13:08
3 ayda bir pasta cila değilde pastayı 6 ayda bir cilayı 3 ayda bir yaparsanız olur cila olarakta AMWAY deneyebilirsiniz pek su tutmuyor özellikler yağmurlu havalarda akıyor amwayi ön camada sürün yağmurlu havada silekcek çalıştırmanıza gerek kalmaz
benim aracada yaparsın artık bişeyler pazar günü bu kadar cok konustuguna gore :D:D:ressam:

StrawBeeRy
14/10/2010, 13:11
benim aracada yaparsın artık bişeyler pazar günü bu kadar cok konustuguna gore :D:D:ressam:
ne gibi birşey istiyorsun abi :)

serkankucuk
14/10/2010, 13:44
Hiç bakım görmemiş araca kil+pasta+glaze+cila sonrasındaki 2-3 ayda bir cila(katı olması tavsiye edilir). 6 ayda bir autogylm srp veya glaze ile yeni oluşan hafif çizikleri giderme. sonraki 6. ayda yani ilk pastadan 1 yıl sonra da yine kil+pasta(polish)+glaze+cila(wax veya sealant, hatta sealant üstüne de wax). bu döngü böyle gider :)

Tabi aradaki yıkamalar sonrası hızlı cila kullanırsanız alttaki katı cilanın ömrüne katkı sağlarsınız.
ben yaz boyunca sıkıldıkça kendimi de tutamayıp 1-2 haftada bir cila atıyordum ama bundan sonra artık daha bilinçli yaklaşıcam özellikle köksal abi senin sayende :)
bu kil+pasta+glaze+cila olayına da giricem havalar bahar gibi düzelince...

StrawBeeRy
14/10/2010, 13:45
kil olayını hiç denemedim ama sayenizde deneyip öğrenmiş olucaz bakalım etkisi olucakmı :)

serkankucuk
14/10/2010, 13:53
bence olucak ben de ilk defa cila aldığımda kil de aldım köksal abi'den ve bu konularda hiç bilgim yoktu saatlerce de uğraştım canım çıktı :D
ama kil farkettiriyo ben çok anlamasam da kili beraber kullandığım kişinin arabasında sonradan boyanan yerler böle pütür pütür olmuş ve onları tamamen aldı...

zafermutlu
14/10/2010, 13:54

arkadaşlar ne diyeyim size özendim. dediklerinizi okurken pek bişey anlamadıysamda:) çok teknik ürünler. ben ne kadar cahil kalmışım bu konuda böyle..

serkankucuk
14/10/2010, 13:56
arkadaşlar ne diyeyim size özendim. dediklerinizi okurken pek bişey anlamadıysamda:) çok teknik ürünler. ben ne kadar cahil kalmışım bu konuda böyle..

ya okudukça bi yerlerden bişiler öğreniosun zaten ben de hiç bişi bilmiodum şu anda da çok bilmiorum ama en azından bazı uygulamaları okudukça öğrendim..

evolodi
14/10/2010, 13:58
yagmurlu havalar için ne önerirsiniz mert bey yagmur damlasi koruyucu ürünleri felan var mi :D:D

StrawBeeRy
14/10/2010, 13:59
bende bilmiyordum sağdan soldan öğrenerek beraber uygulayarak yapıyoruz işte bu dediklerimizi dışarıdan birine sorsanız bilmez mesela tamamen deneme yanılma yöntemi :)

yagmurlu havalar için ne önerirsiniz mert bey yagmur damlasi koruyucu ürünleri felan var mi :D:D
2 kat amway cila yap sonra otur suyun akışını seyret :)

evolodi
14/10/2010, 14:05
bende bilmiyordum sağdan soldan öğrenerek beraber uygulayarak yapıyoruz işte bu dediklerimizi dışarıdan birine sorsanız bilmez mesela tamamen deneme yanılma yöntemi :)

2 kat amway cila yap sonra otur suyun akışını seyret :)
sağolun mert bey izmirde çamur yagdi dün onun icin care var mi peki :D

StrawBeeRy
14/10/2010, 14:11
sağolun mert bey izmirde çamur yagdi dün onun icin care var mi peki :D
çamurda tutmaz hiç elleme yağmur yağdığı zaman tertemiz olur tabi amway varsa arabanda yoksa yıkamacı yolu gözükür sana :)

evolodi
14/10/2010, 14:18
çamurda tutmaz hiç elleme yağmur yağdığı zaman tertemiz olur tabi amway varsa arabanda yoksa yıkamacı yolu gözükür sana :)
bu amway şirketi vardi hani müşteri topladikça para kazaniyodun ayni dalgadan mi bahsediyoruz :ressam:

kxlylmz
14/10/2010, 14:19
Faydalı olabilirsem ne mutlu bana :)

Bu ara krom ve metal yüzeyler için henkelin metal pastasını aldım eski musluklarda deniyorum, sonucu resimli paylaşırım :D

Bir de plastikler için yenileyici bir ürün aldım onu da torpido kapağının iç kısmında denicem fırsat bulursam :)

bu amway şirketi vardi hani müşteri topladikça para kazaniyodun ayni dalgadan mi bahsediyoruz :ressam:

Evet aynı firma :)

Hatta silikon glaze adında bir ürünü de mevcut.

ferikci
14/10/2010, 14:22
Biraz reklam gibi olacak ama aşağıdaki sitede çok detaylı bilgiler (örnekli, videolu) mevcut :

Detailing World - A world for detailers by detailers. (https://www.detailingworld.co.uk/forum/index.php)

StrawBeeRy
14/10/2010, 14:24
evet o marka işte ben satmıyorum ama yanlış anlaşılmasın hiçbir amacım ve çıkarım yok :)

evolodi
14/10/2010, 14:33
evet o marka işte ben satmıyorum ama yanlış anlaşılmasın hiçbir amacım ve çıkarım yok :)
satici değilim aliciyim diyosun :D deneyek bakalim mert bey agbe :)

WiSTaRiA
14/10/2010, 14:36
Mertçim namını ve katoluğundaki yorumları okudum ama amway cilasını hiç kullanmadım... Nasıl tatbik ediyorsun.. Anladığım kadarıyla memnunsun... İhtiyacı olan üyelere satışını yapabilirim ben üyeyim.. :D Hemen bende bir tane alıp deniyeyim bari :D:D

StrawBeeRy
14/10/2010, 14:50

Mertçim namını ve katoluğundaki yorumları okudum ama amway cilasını hiç kullanmadım... Nasıl tatbik ediyorsun.. Anladığım kadarıyla memnunsun... İhtiyacı olan üyelere satışını yapabilirim ben üyeyim.. :D Hemen bende bir tane alıp deniyeyim bari :D:D
bence kullan abi tavsiye ederim kullanırken arabaya sür bi 20 dk bekle iyice kurusun sonra microfiber bezle yedir yada kurumasını beklemedende yapabilirsin abi tavsiye ederim ilk uygulamadan sonra 15 günde bir veya ayda 1 ayway atarsanız kışın arabanızla çok mutlu olursunuz :)

insomnia06
14/10/2010, 15:28
ben yaz boyunca sıkıldıkça kendimi de tutamayıp 1-2 haftada bir cila atıyordum ama bundan sonra artık daha bilinçli yaklaşıcam özellikle köksal abi senin sayende :)
bu kil+pasta+glaze+cila olayına da giricem havalar bahar gibi düzelince...
serkan çekelim birgün kapalı otoparka arabayı girişelim

serkankucuk
14/10/2010, 15:33
aynen abi yapalım benim bu aralar bi düşüncem var ama pasta almam lazım, kıştan önce bi korumaya alsam mı diyodum...

StrawBeeRy
14/10/2010, 15:34
yapın valla zevkli oluyor biz alışveriş merkezlerin kapalı otoparklarını tercih ediyoruz rahat oluyor görenler manyak diyor ama banane :D:D

serkankucuk
14/10/2010, 15:38
ya benim çalıştığım yerin kapalı otoparkı var ve görücen millet porsche'lerini mercedes'lerini bırakıp gidiyo yani yedek araç niyetine Cayenne almış bi arkadaş daha sıfır ve günlerce haftalarca yatıyo burda araç :D
neyse kapalı otopark sıkıntım yok çok şükür(ama sadece işte)...

kxlylmz
14/10/2010, 16:14
Kış öncesi en azından cila ile koruma altına almak lazım araçları. 2.kat cilanın aslında extra bir koruması yok, faydası ilk cilada unuttuğunuz yer varsa onu kapatması. Bildiğim bütün cilaların uygulanışı aynı, çok çok ince sür, kuruyunca sil. yıkama, cila sürme, kuruması, silmesi 1,5 saatinizi ayırsanız yeterli cila için :)

DW forum zaten bu işlerin dünyadaki lider forumudur. Studio bölümüne girmeyin, çıkamazsınız :D

serkankucuk
14/10/2010, 16:36
DW forum zaten bu işlerin dünyadaki lider forumudur. Studio bölümüne girmeyin, çıkamazsınız :D
bunu demicektin :D çıkamıyorum...

kxlylmz
14/10/2010, 17:19
Demiştim :D

İlk gördüğümde buğday ambarındaki tavuk gibi hissetmiştim kendimi :D

serkankucuk
14/10/2010, 17:31
çok fenayım... burdaki uygulamaları öğrenip bi an önce ben de yapmak istiyorum...

StrawBeeRy
14/10/2010, 17:32
hangi site o bizede söyleyin bizde yapalım :)

serkankucuk
14/10/2010, 17:36
Detailing World - A world for detailers by detailers. (https://www.detailingworld.co.uk/forum/index.php)
fatih paylaşmıştı...

StrawBeeRy
14/10/2010, 17:38
obaa ya ben nasıl görmemişim bunu tam benlik dur bi kurcaliyim teşekkürler

krakercocuk
14/10/2010, 17:48
eyvah eyvah siteye bak:D

serkankucuk
14/10/2010, 17:50
valla çok feciymiş ya... ama türkiye'de de skoda forum'da bu konuda çok bilgi var hatta benzer uygulamalar orda da var.. biz de yapalım paylaşalım böle şeyler...

StrawBeeRy
14/10/2010, 17:53
valla ben çok yapıyorum ama hiç foto çekmek aklıma gelmiyor bir daha ki temizliğimde foto çekip eklerim

serkankucuk
14/10/2010, 17:59
ekle ekle uygulamalarını herkes görsün..

StrawBeeRy
14/10/2010, 18:04
abi eklerim sorun olmaz ama sen manyaksın demek yok çünkü can sıkıntısından jantları söküp içlerini temizleyen,hazır sökülmüşken jantları ve davlumbazların içlerini tazyikli suyla yıkayan,jantlara cila yapan, lastikleri tek tek süngerle yıkayan,motoru kablolarına kadar temizleyen biriyim şimdiden söyliyim,uygulamaları ileriki zamanlarda foto çekerek gösteririm :)

serkankucuk
14/10/2010, 18:10
e tamam işte tam da benim beklediğim şeyler :D
o foruma az baktıysan bu senin bahsettiğin uygulamalar var zaten...

StrawBeeRy
14/10/2010, 18:11
e tamam işte tam da benim beklediğim şeyler :D
o foruma az baktıysan bu senin bahsettiğin uygulamalar var zaten...
bakmazmıyım abi gördüm aynı uygulamaları yapanlar var :)

ykaya1983
14/10/2010, 18:50
Benim araç bahçede kapı bozuk olduğu için korunaksız bir şekilde durduğundan yoldaki başıboş keçiler aracın kaportasının üzerine çıkıyorlar.Bu keçiler hergün yolda dolaşıyorlar.Bizimkapılarda açıkolduğu için aracın birçok yeri çiziklerle dolu.Yalnız çizikler derin değil sadece yüzeysel çizikler var.Bu çizikleri boya koruma kapatırmı?

insomnia06
14/10/2010, 20:33
aynen abi yapalım benim bu aralar bi düşüncem var ama pasta almam lazım, kıştan önce bi korumaya alsam mı diyodum...
bende sadece meguiars nxt 2 cila var:)ayarlaylım müsait bir gün yapalım..

StrawBeeRy
14/10/2010, 20:39
daha ne olsun abi en kral cila işte

insomnia06
14/10/2010, 20:42
kil falan yok anlamında söyledim,serkan cilayı benden kullanabilirsin eğer yoksa,gerçi senin sonax vardı sanırım ama bunu denemiş olursun sorun olmaz

insomnia06
14/10/2010, 20:47
mert sen kullanmışsındır bu cilayı belki,kaportanın üstünde ne kadar bekletmek gerekiyor sürdükden sonra?ben yaptım sonuç gayet iiyidi ama daha iyi olabilir mi acaba diye düşünmeden edemiyorum:)aç gözlülük işte,kırmızı olunca alev alev yansın istiyorum:)

StrawBeeRy
14/10/2010, 20:48
meguıars varsa sonaxı hiç ellemeyin jantlara kullanırsınız onu :)

mert sen kullanmışsındır bu cilayı belki,kaportanın üstünde ne kadar bekletmek gerekiyor sürdükden sonra?ben yaptım sonuç gayet iiyidi ama daha iyi olabilir mi acaba diye düşünmeden edemiyorum:)aç gözlülük işte,kırmızı olunca alev alev yansın istiyorum:)
ben bir kapak dökmüştüm ama göz kararıyla ayarlayın işte ne az olsun nede çok olsun çok dökerseniz yediremessiniz yağlı kalır

uraaal
14/10/2010, 21:00
olum pazar günü yandın bu kadar konusmadan sonra benim aracı bi kapkara yapma sorarım sana :D:D

serkankucuk
14/10/2010, 22:19

abi bu haftasonu yapalım dersen ben hazırım... :)
ikisini de deneriz cilaların ama bende bi de turtle wax'ın scratch remover hafif çizik gidericisi var az da olsa işe yarıyo sende de onu deneriz ama dediğim gibi ben bi de pasta alıcam praktiker'den hallederim onu da..

insomnia06
14/10/2010, 22:23
abi bu haftasonu yapalım dersen ben hazırım... :)
ikisini de deneriz cilaların ama bende bi de turtle wax'ın scratch remover hafif çizik gidericisi var az da olsa işe yarıyo sende de onu deneriz ama dediğim gibi ben bi de pasta alıcam praktiker'den hallederim onu da..
cmts olmaz da pazar olabilir,ilk önce arabayı güzel yıkatmak lazım.benim arabanın belden aşağısı gri:)

StrawBeeRy
14/10/2010, 22:24
olum pazar günü yandın bu kadar konusmadan sonra benim aracı bi kapkara yapma sorarım sana :D:D
abim pasta-cilaya başlamış yarın devam edicem gelde siyah gör neymiş evo siyahıymış hıı sen öyle san :D:D:D:D

serkankucuk
14/10/2010, 22:25
benim arabanın tamamı gri :D
pazar da olur tabi ama şu hamam işi var öğlen 1'de mi deniyordu neydi?

insomnia06
14/10/2010, 22:32
hımmmm sizin o iş var demi,haftaya da ben maça gidicem istanbula cumadan,olmadı öbür hafta olur en geç.hafta içi birgünde olabilir bana ama sana uyarmı bilmem..

OzzY
14/10/2010, 22:42
yıkama için bilkent 3 te garaj oto var ben gidemedim ama arkadaşım memnundu 15 tl demişti sanırım köpüklü iç dış.

insomnia06
14/10/2010, 22:47
olabilir,ben sevmiyorum realin altındaki yeri.tabanvaymıydı neydi
bir kere gittim,neyse araba yıkanmış geldim arabayı almaya adam anahtarı vermiyo bahşiş istiyo anlayacağın.çok terbiyes,zce bi davranış,içimden gelirse veririm gelmezse vermem haraç keser gibi ne istiyosun dedim.bir daha da gitmedim.zeten 18 mi 20 mi ne alıyolar yıkamaya..

serkankucuk
14/10/2010, 22:54
yok abi gidilecek gibi bi yer değil zaten 18,5 yazıo tabelada gördüm ben...

insomnia06
14/10/2010, 22:56
bildiğin soygun..

StrawBeeRy
14/10/2010, 23:02
neyyy 18.5 mu yuhhh neresi orası hangi bayinin meguıars felanmı?

insomnia06
14/10/2010, 23:04
sonaxın bayiisi olabilir ama emin değilim,ne olursa olsun çok fazla..

OzzY
14/10/2010, 23:04
tabanwaydan kaçmak lazım direk :D 2 kere gittim ilkinde 2 sene önce neyle yıkıyosunuz dedim deterjan dedi :D bende şampuan vardı onla yıkattım güzel oldu

2.si geçen sene ağaçtan bişeyler akmış gittim köpüklü yıkamamız lazım dedi tamam dedim sonra arabayı almaya gidince gördümki köpüklü yıkama 35 liraymış dahada gitmem...

insomnia06
14/10/2010, 23:08
bu dediğin yer nereymiş ozan bilkent 3 de ki?bi goggle maps yap bakalım:)

OzzY
14/10/2010, 23:14
abi bulamadım yerini dediğim gibi hiç gitmedim ben arkadaşım güzel dedi sadece. facebook ta bi fotodan gördüğüm kadarıyla bloklardan birinin kapalı otoparkında.

adaa45
14/10/2010, 23:46
Cilayı nasıl yapıyorsunuz. Bu ne gibi bişey? Kendiniz mi yapıyorsunuz. benim bildiğim cila bir tek tırnak cilası...

ferikci
15/10/2010, 00:07
obaa ya ben nasıl görmemişim bunu tam benlik dur bi kurcaliyim teşekkürler

eyvah eyvah siteye bak:D

artık uykusuz günler sizi bekliyor :D yaşadım ordan biliyorum :D

Romeo_er2
15/10/2010, 00:11
rötüş boyasını aracımın boya kodunda ebay üzerinden ingiltereden aldım..orjinal fiat ürünü..çift taraflı oje benzeri bir boya bir taraf boya öbür tarafı vernik..uyguladım gördüm çok başarılı oluyo..

insomnia06
15/10/2010, 08:03
Cilayı nasıl yapıyorsunuz. Bu ne gibi bişey? Kendiniz mi yapıyorsunuz. benim bildiğim cila bir tek tırnak cilası...
:):)tırnak cilasından hallice:)önce arabayı ılık suda bekletiyoruz biraz yumuşasın diye,sonra cilalama işlemine geçiyoruz:)
kendimiz yapıyoruz tabi,elle veya makina ile.yaparken yoruluyoruz,kollarımız tutmaz oluyor ama sona yaklaştıkca da heyecandan yerimizde duramıyoruz:)arabanız kırmızı veya siyah ise işlemide başarıyla tamamladıysanız arabanıza tekrar aşık bir şekilde biniyorsunuz:)

kxlylmz
15/10/2010, 08:50
rötüş boyasını aracımın boya kodunda ebay üzerinden ingiltereden aldım..orjinal fiat ürünü..çift taraflı oje benzeri bir boya bir taraf boya öbür tarafı vernik..uyguladım gördüm çok başarılı oluyo..

ürünün linki var mı? bir de boya kodunu bir türlü bulamadım. sizin aracın neresinde yazıyor boya kodu?

Cila sür-kurut-sil tarzında bir ürün olduğundan yani yedirilmediğinden makineyle atmanızı tavsiye etmem. Yapı marketlerde 35-40 tl ye satılan cila makineleri de işe yaramayan aletler. En güzeli meguiarsın sarı el pedi ile incecik sürüp kuruduğunda mikrofiber bezle silmektir ;)

serkankucuk
15/10/2010, 09:06
:):)tırnak cilasından hallice:)önce arabayı ılık suda bekletiyoruz biraz yumuşasın diye,sonra cilalama işlemine geçiyoruz:)

abi çok iyi yaa :D hatta canımız sıkılınca, moralimiz bozuksa filan da arabamıza cila atarız :D

kendimiz yapıyoruz tabi,elle veya makina ile.yaparken yoruluyoruz,kollarımız tutmaz oluyor ama sona yaklaştıkca da heyecandan yerimizde duramıyoruz:)arabanız kırmızı veya siyah ise işlemide başarıyla tamamladıysanız arabanıza tekrar aşık bir şekilde biniyorsunuz:)

bu haftasonu olacağımız gibi :)

insomnia06
15/10/2010, 09:09
hava iyi olur inşallah da,ben gelene kadar tekrar kirlenmez makina..

serkankucuk
15/10/2010, 09:10
sorun değil tekrar iyice sileriz zaten yağmur olsun da çamur olmasın...

kxlylmz
15/10/2010, 11:30
Siyaha bakınca ortaya çıkan parlaklıktan kareler ;)

DW den alıntı.

https://farm5.static.flickr.com/4056/4664008392_47e6977dce.jpg

https://farm5.static.flickr.com/4043/4664020460_df0e521fa4.jpg

https://farm5.static.flickr.com/4050/4663420525_8395355a93.jpg

https://farm5.static.flickr.com/4035/4663415221_282028ef4f.jpg

serkankucuk
15/10/2010, 11:44
ya köksal abi yappmaaaaaaaaaaaaa...
bak yine maddi sıkıntıya girecem gibi hissediyorum zor tutuyorum kendimi...
şeytan diyo al makineyi, pastasını wax'ını glaze'ini hepsini birden..
şu ankara'nın kışına rağmen 10 dk. da olsa parlat :D

insomnia06
15/10/2010, 11:50
ya köksal abi yappmaaaaaaaaaaaaa...
bak yine maddi sıkıntıya girecem gibi hissediyorum zor tutuyorum kendimi...
şeytan diyo al makineyi, pastasını wax'ını glaze'ini hepsini birden..
şu ankara'nın kışına rağmen 10 dk. da olsa parlat :D
5dakika dur sakin ol,derin derin nefes al,geçecek:)skoda forumdaki paylaşımları görünce bende acayip gaza gelmiştim,halen zor tutuyorum kendimi:)

serkankucuk
15/10/2010, 12:00
skoda foruma da bakıorum ara ara.. çok iyi paylaşımlar var bu konuda.. zaten herhangi bi ürün alınacaksa orda satış yapanlar var Türkiye'de satışı olmayan ürünler alınabiliyor. şimdiki aldıklarım amatör işi mecburen.. daha sonra iyi bi de makine alırsam kesinlikle sağlam ürünler de alıcam...

insomnia06
15/10/2010, 12:30
garaj lazım dostum..o zaman deli gibi uğraşırsın,herşey elinin altında olur,senin olur vs vs..böye orda burda zor oluyo..

serkankucuk
15/10/2010, 13:15
haklısın valla yaa... ben aslında evin balkonunu garaj gibi kullanabilirim ama kapalı otopark yok işte sonuçta açıkta duracak ve hemen batacak..

kxlylmz
15/10/2010, 13:58
Yakın çevrede meraklı arkadaş varsa ortak olunabilir ;) yoksa bu ürünlerin sonu yok. Bir yerde dur demek gerekiyor ama benim için biraz daha var sanırım. Güzel bakım yapıldıktan sonra kirlense de kolayca temizleniyor araç. Cila kirin daha zor tutunup daha kolay temizlenmesini sağlıyor. Şampuan olarak da atas proteo tavsiye ederim, kendim de kullanıyorum cilalı ve konsantre. Yıkandıktan sonra parlıyor araç ve sürekli kullanımda eskisi kadar kir tutmadığını farkettiriyor.

insomnia06
15/10/2010, 14:26
haklısın valla yaa... ben aslında evin balkonunu garaj gibi kullanabilirim ama kapalı otopark yok işte sonuçta açıkta duracak ve hemen batacak..
arkadaşım eryamanda müstakil bir evde oturuyor,arabasının yanında motorsikleti de var.adamın her takımı tam,koca motoru söküp takabiliyor,temizliğini vs herşeyi kendi yapıyor,acayip özeniyorum valla..

serkankucuk
15/10/2010, 14:36
hadi yaa... süpermiş bea...

krakercocuk
15/10/2010, 14:46
ürünün linki var mı? bir de boya kodunu bir türlü bulamadım. sizin aracın neresinde yazıyor boya kodu?

Cila sür-kurut-sil tarzında bir ürün olduğundan yani yedirilmediğinden makineyle atmanızı tavsiye etmem. Yapı marketlerde 35-40 tl ye satılan cila makineleri de işe yaramayan aletler. En güzeli meguiarsın sarı el pedi ile incecik sürüp kuruduğunda mikrofiber bezle silmektir ;)

boya kodu kaput altındaki etiketde yazar...siyahlar 109B yada 891B idi yanlış hatırlamıyorsam

kxlylmz
15/10/2010, 14:54
çok aradım kodu ama ne kaput altında ne de kitapçıkta belirttiği gibi bagajda bulamadım :(

serkankucuk
15/10/2010, 14:55
evet daha önce de okumuştum kaputta yazıo diye ama sanırım birileri de sol ön kapıda mı yazıyo demişti? yoksa ben mi uyduruyorum :D

emrahcelik
15/10/2010, 14:55
arkaslar arabamın tavanında ufak boya hekeleri var ( noktacık halde ) ne yaptıysam bunları cıkartamadım sıcak su pasta cila aklıma gelen bütün herseyle denedim olmadı nasıl cıkarabilirz kazıcam en sonunda

serkankucuk
15/10/2010, 14:57
hare giderici ve kil gibi bişiler denedin mi peki?

emrahcelik
15/10/2010, 15:01
yok onu denemedim bunlar cila gibi birsey mi ? markası faln varmıdır ? pek bi bilgim yokta ?

serkankucuk
15/10/2010, 15:10
tabi ki meguiars hare giderici baya iyi diye biliyorum, kil de meguiars olabilir ama kilde çok farklı markalar da var.

krakercocuk
15/10/2010, 15:11
hepsi burada com da meguiars ın hare giderici ürünü vardı yanlış hatırlamıyorsam

emrahcelik
15/10/2010, 15:21
tamam tşk bi deniyim ins. cıkartır :)

evolodi
15/10/2010, 16:11
böyle parlak arabayi sokakta park etsen çizerler killiğina :D:D

kxlylmz
15/10/2010, 16:47
arkaslar arabamın tavanında ufak boya hekeleri var ( noktacık halde ) ne yaptıysam bunları cıkartamadım sıcak su pasta cila aklıma gelen bütün herseyle denedim olmadı nasıl cıkarabilirz kazıcam en sonunda

Pastayı elle denemenizi tavsiye etmem. Arkadaşın focusuna apartmanın dış cephe boyası benek benek damlamıştı. Elle pasta uyguladı ve hare, solukluk oluştu boya üzerinde, eski hali daha iyiydi. Kil ile çıkarmayı deneyebilirsiniz ama yetmeyebilir de. auto gylm super resin polishi tavsiye ederim. el ile uygulama için risksiz bir üründür.

serkankucuk
15/10/2010, 17:15
ya peki Turtle Wax'ın polishing compound'unu alsam elle uygulasam bi sorun olur mu ki?
ya da sonax'ın pastasını alsam?? pasta alayım ama elle atacam praktiker'den filan alacam ne alsam??

krakercocuk
15/10/2010, 17:41
derin çizikler içinde iyi bir ürün öerin bakalım:)

ferikci
15/10/2010, 17:45
ya peki Turtle Wax'ın polishing compound'unu alsam elle uygulasam bi sorun olur mu ki?
ya da sonax'ın pastasını alsam?? pasta alayım ama elle atacam praktiker'den filan alacam ne alsam??

abi bence TW de Sonax da al birini vur ötekine. Autoglym'in ürünleri çok iyi, MEguiars'ı denemeye fırsatım olmadı henüz. Hatta Autoglym leri Yasemin Hn. (JASMINE) dan da uygun fiyatlı temin edebilirsin :)

serkankucuk
15/10/2010, 17:56
tamam da yarın yapcaz bu işi artık geç kaldım bile :D
yoksa hemen alırdım şimdi...

ferikci
15/10/2010, 18:10

:) hadi ya..o zaman bence sonax tw dan bir nebze daha iyi, praktikerde de satıyolardı yanılmıyorsam.

serkankucuk
15/10/2010, 20:15
fatih naaaptın senn...
bi anda kanım kaynadı sen öyle deyince, autoglym'in ankara'daki bayisini buldum apar topar işten çıktım taa şaşmaz'a gittim hatta giderken kayboldum :) sonra da autoglym'in küüçük boyu yoktu 1 lt vardı ve makineyle atılması daha iyiymiş biraz sertmiş ve sonra da G3 tavsiye etti 500 ml aslında autoglym'den de pahalıy bi markaymış 30 TL verdim aldım geldim..

StrawBeeRy
15/10/2010, 22:27
meguıars yaptım bugün yandı yandı foto çekemedim tel yoktu hafta sonu çekerim

sözde garajda bırakıcaktım eve başka arabayla gelicektim peder kaza yapmış atladık her tarafı çamur oldu bu arada arkadaşlar herkesden özür dilerim babam kaza yaptığı için trafik kurallarını baya bir katlettim ortalığı birbirine kattım çok punto gördüm sanırım bir kaç tane stcikerı olanda gördüm kusura bakmayın işim acildi tekrar özür dilerim

ferikci
15/10/2010, 23:02
fatih naaaptın senn...
bi anda kanım kaynadı sen öyle deyince, autoglym'in ankara'daki bayisini buldum apar topar işten çıktım taa şaşmaz'a gittim hatta giderken kayboldum :) sonra da autoglym'in küüçük boyu yoktu 1 lt vardı ve makineyle atılması daha iyiymiş biraz sertmiş ve sonra da G3 tavsiye etti 500 ml aslında autoglym'den de pahalıy bi markaymış 30 TL verdim aldım geldim..

:) hadi ya..iyi güle güle kullan, aklıma gelmedi bendekiler daha bitmedi verebilirdim sana..

cilayı elle mi uygulayacaksın? çok profesyonel değil ama çakmakla çalışan polisaj makinası var bende, istiyosan verebilirim, en azından yorulmamış olursun.

StrawBeeRy
15/10/2010, 23:05
:) hadi ya..iyi güle güle kullan, aklıma gelmedi bendekiler daha bitmedi verebilirdim sana..

cilayı elle mi uygulayacaksın? çok profesyonel değil ama çakmakla çalışan polisaj makinası var bende, istiyosan verebilirim, en azından yorulmamış olursun.
:D:D o nasıl oluyor abi

ferikci
15/10/2010, 23:12
:D:D o nasıl oluyor abi

böyle bişey, gittigidiyordan almıştım, çok yüksek devir çevirmiyor (700-800 rpm civarı) kademe ayarı vs. yok ama en azından elle uygulama zahmetinden kurtarıyor. ayrıca çakmak girişinden beslendiği için çalıştırmak için 220V a ihtiyaç duymadan her yerde kullanabiliyosun :)

StrawBeeRy
15/10/2010, 23:14
hee çakmak yerine takıp çalıştırıyorsun anladım şimdi.bende çakmağı çakıp çalışıyor zannettim :D:D

ferikci
15/10/2010, 23:21
hee çakmak yerine takıp çalıştırıyorsun anladım şimdi.bende çakmağı çakıp çalışıyor zannettim :D:D

yok abi arabayı yakarız o zaman :D

StrawBeeRy
15/10/2010, 23:25
yok abi arabayı yakarız o zaman :D
pardon ya kafamda bi ton tilkiler var yanlış anladım

NyhatShu
16/10/2010, 00:18
Granit griye olmaz mı bu ya :P bende rock siyah mı boyatım :P

StrawBeeRy
16/10/2010, 00:21
söylediklerimi tek siyahta değil her renkte deneyebilirsiniz olumlu sonuç alırsınız :)

OzzY
16/10/2010, 01:02

nerde nezaman yapçaksınız müsait olursam uğrarım bi ara :D

adaa45
16/10/2010, 01:22
Gır gır geyik bir tarafa ben kendim nasıl yapılır pek bilmem ama sanayide yaptırdım hiç memnun kalmadım. çok kötü yapmışlar.hiç beğenmedim.asıl sorunum bagaj kapağında ceviz büyüklüğünde biraz çukurluk var. onu çekiç vurdurmadan nasıl yaptırırım.Ve frenden ses geliyor. daha 1 ay önce bakımı yapıldı.

ferikci
16/10/2010, 08:45
Gır gır geyik bir tarafa ben kendim nasıl yapılır pek bilmem ama sanayide yaptırdım hiç memnun kalmadım. çok kötü yapmışlar.hiç beğenmedim.asıl sorunum bagaj kapağında ceviz büyüklüğünde biraz çukurluk var. onu çekiç vurdurmadan nasıl yaptırırım.Ve frenden ses geliyor. daha 1 ay önce bakımı yapıldı.

eğer sacı çok bükmemişse vantuzla çekip halledebiliyorlar öyle göçükleri

Scottie
16/10/2010, 09:06
bu konudan şunuda çıkarabiliriz.. her güzelin bir kusuru vardır.. siyah araç çok güzel görünmseine rağmen ben bakımını yapamazdım.. ayrı bir ilgi istiyor.. allah sabır versin...

serkankucuk
16/10/2010, 09:18

sağolasın fatih... ya zaten alacaktım ilerde de olsa, şimdi almış oldum.. herşeyi elle atacam, pasta, çizik giderici, cila... bugün biraz yorulacam :D aslında polisaj da iyi olurdu da hem tecrübe yok hem ped yok :D
daha sonra havalar düzelince yapalım ama o işi :D

nerde nezaman yapçaksınız müsait olursam uğrarım bi ara :D

ozan cyberpark'ın otoparkında olacam ben, hasan gelemiyor.... saat 1 gibi cyberpark -1'e gel beni görürsün zaten...

ferikci
16/10/2010, 10:23
bu konudan şunuda çıkarabiliriz.. her güzelin bir kusuru vardır.. siyah araç çok güzel görünmseine rağmen ben bakımını yapamazdım.. ayrı bir ilgi istiyor.. allah sabır versin...

sorma abi arabayı yıkadıktan sonra su birikintisine girsem bile içim cız ediyor, kiri direk gösteriyor siyah renk

serkankucuk
16/10/2010, 10:38
sorma abi arabayı yıkadıktan sonra su birikintisine girsem bile içim cız ediyor, kiri direk gösteriyor siyah renk

valla ne kadar uğraştırırsa uğraştırsın... arabayı yıkayıp hele ki cilalayıp bi seyredince, hatta kirlendiğinde bile yağmurda çamurda bile arabanın hala parladığını görmek beni bu renge aşık etti zaten...
diğer renkleri hiç biri bana metalik parlak siyah gibi güzel gelmiyor, çünkü bu renk çok farklı gösteriyor kendini...

StrawBeeRy
16/10/2010, 10:42
valla ne kadar uğraştırırsa uğraştırsın... arabayı yıkayıp hele ki cilalayıp bi seyredince, hatta kirlendiğinde bile yağmurda çamurda bile arabanın hala parladığını görmek beni bu renge aşık etti zaten...
diğer renkleri hiç biri bana metalik parlak siyah gibi güzel gelmiyor, çünkü bu renk çok farklı gösteriyor kendini...
evet araba cilalı olunca kirli olsa bile uzaktan temiz gözüküyor ama belli olmuyor :)

serkankucuk
16/10/2010, 10:45
bugün özellikle dikkat ettim, otoparkta bi 207 vardı siyah ona baktım, benzinlikte astra vardı siyah bi de benimkine baktım, gerçekten çok belli oluyor kirli araba da bile bakımlı olduğu. siyah araç parlamalı, yanmalı, her yanı çamurla da kaplansa mutlaka altında yanan bi araç olmalı...

StrawBeeRy
16/10/2010, 10:52
bugün özellikle dikkat ettim, otoparkta bi 207 vardı siyah ona baktım, benzinlikte astra vardı siyah bi de benimkine baktım, gerçekten çok belli oluyor kirli araba da bile bakımlı olduğu. siyah araç parlamalı, yanmalı, her yanı çamurla da kaplansa mutlaka altında yanan bi araç olmalı...
aynen abi şu fotolara bak bakalım parlıyormu :) benim arabayı bu kadar kirli görmek çok zordur :)

https://img225.imageshack.us/img225/6097/12112009002.jpg (https://img225.imageshack.us/i/12112009002.jpg/)

https://img205.imageshack.us/img205/9514/12112009003.jpg (https://img205.imageshack.us/i/12112009003.jpg/)

serkankucuk
16/10/2010, 10:54
parlama mıııı :D az daha ışık olsaydı arabana vuran gören pis olduğunu anlayamazdı bile...

StrawBeeRy
16/10/2010, 10:56
parlama mıııı :D az daha ışık olsaydı arabana vuran gören pis olduğunu anlayamazdı bile...
garajda çekmiştim fazla ışık yok birde bir daha bu kadar pis göremem diye hatıra kalsın dedim :D

serkankucuk
16/10/2010, 10:57
:D ben geçtiğimiz hafta boyunca gördüm en pis halini... hatta eskişehir buluşmasında da fotoların bazılarında belli leş gibi olduğu bazılarında ise temiz gibi görünüyo...

StrawBeeRy
16/10/2010, 10:59
:D ben geçtiğimiz hafta boyunca gördüm en pis halini... hatta eskişehir buluşmasında da fotoların bazılarında belli leş gibi olduğu bazılarında ise temiz gibi görünüyo...
:D dün cila atmıştım parıl parıl parlıyordu birde diyorduk ki pazara kadar yatar burda çıkarmayız sonra kaza haberi gelince çıkardık şuan bu resimdeki halinden daha pis bir durumda tavanda aynı bu şekil Allah nasılda büyük söylettirmiyor adama herşeyde bir hayır vardır

serkankucuk
16/10/2010, 11:01
ben de öğlen girişecem pasta-cila filan ama hepsi elle... e tabi dışarı çıkıp 100 m gittikten sonra kapılar boydan leeşşş olacak ama kışa hazırlık :D

StrawBeeRy
16/10/2010, 11:02
ben de öğlen girişecem pasta-cila filan ama hepsi elle... e tabi dışarı çıkıp 100 m gittikten sonra kapılar boydan leeşşş olacak ama kışa hazırlık :D
olsun abi sorun değil sonuçta arabada cila var yani ne kadar pislensede yıkadıktan sonra gene cilalı haline geri dönüyor

serkankucuk
16/10/2010, 11:04
aynen kardeşim.. ona bayılıyorum zaten :)

StrawBeeRy
16/10/2010, 11:06
cila atarken ön camada at yağmurda silecek çalıştırmana gerek kalmıyor dün gece estirdim nasıl yağmur yağıyordu millet silecek yetiştiremiyordu benim silecekler 1 de çalışıyordu :)

serkankucuk
16/10/2010, 11:16
öle yapıorum zaten :) ama bnm sonax çok da kaydırmıyo, yine de su itici uyguluyorum...

StrawBeeRy
16/10/2010, 11:17
öle yapıorum zaten :) ama bnm sonax çok da kaydırmıyo, yine de su itici uyguluyorum...
ibrahim abide meg. vardı galiba kalırsa ondan sür hiç sonaxla uğraşma meg. sür iyice yedir tamam daha ellemene gerek kalmıyor :)

serkankucuk
16/10/2010, 11:27
hasan abiydi :D
ama o gelemiyormuş yalnızım yani G3 pastam, Turtle Wax Scracth Remover'ım ve Sonax Extreme cilam ile :D

StrawBeeRy
16/10/2010, 11:29
hasan abiydi :D
ama o gelemiyormuş yalnızım yani G3 pastam, Turtle Wax Scracth Remover'ım ve Sonax Extreme cilam ile :D
:D yanlış hatırlıyormuşum

abi şu konuya baksana yaw adam bence saçma geldi derhal lastiklerimi 195e çevirmem lazım :D

https://forum.grandepuntotr.com/gorsel-modifikasyon/17419-1-3-multijet-grande-puntoya-205-45-17-lastik-2.html

serkankucuk
16/10/2010, 11:31
okudum mert :D cevap bile vermek istemedim... ordaki arkadaş birazdan ojinal yaylarla araba daha sağlam gidiyo da der :D

StrawBeeRy
16/10/2010, 11:33
okudum mert :D cevap bile vermek istemedim... ordaki arkadaş birazdan ojinal yaylarla araba daha sağlam gidiyo da der :D
yok yok haklı abi ben en iyisi 195 lastik alim hatta 175 varsa onu deneyelim bende diyorum bu araba niye gitmiyor :D:D

serkankucuk
16/10/2010, 11:35
ben şimdi puntonun orijinal haline bakıp gerçekten ne kadar kötüymüş diyorum...

StrawBeeRy
16/10/2010, 11:36
ben şimdi puntonun orijinal haline bakıp gerçekten ne kadar kötüymüş diyorum...
billip bilmeden yorum yapıp birde inatlaşmıyorlarmı işte bu durumda en iyisi susup cevap vermemek :)

serkankucuk
16/10/2010, 13:12
aynen kardeşim boşver :D

StrawBeeRy
16/10/2010, 13:16
ee başka önerileri olan yokmu hep bizmi taktik vericez :D

ferikci
16/10/2010, 13:24
Reklamımı yapiyim biraz :)

https://forum.grandepuntotr.com/arac-bakimi-ve-temizlik/20924-kisa-hazirlik.html

StrawBeeRy
16/10/2010, 13:26
Reklamımı yapiyim biraz :)

https://forum.grandepuntotr.com/arac-bakimi-ve-temizlik/20924-kisa-hazirlik.html
yap abi ne güzel bizde bunu istiyoruz eline sağlık teşekkür ederiz

serkankucuk
16/10/2010, 17:54
eveeeeeeeet bugünkü uygulama beni baya bi yordu ve bugün karar verdim ki bahara doğru polisaj alıp bundan sonra elle uygulama yapmıcam...
uygulamadaki malzemeler Farecla G3 pasta, Turtle Wax Scratch Remover, Sonax Xtreme Nano Cila...

yalnız fotoğraflar telefonumla çekildiği için vee tabi ışık da az olunca kaliteleri çok düşük ...

uygulama öncesi fotolar

serkankucuk
16/10/2010, 17:56
uygulama sonrası fotoları...

insomnia06
16/10/2010, 17:57
foto kalitesi düşük olmasına rağmen,ayna görüntüsü yakalamış gelemediğime yine üzüldüm..

serkankucuk
16/10/2010, 17:57
vee boncuklanma...

StrawBeeRy
16/10/2010, 18:28
güzel olmuş abi parlamış güle güle kullan

serkankucuk
16/10/2010, 18:41
sağol mert... şimdi de polisaj ve avuç taşlama makinelerine bakıorum... 55-65 TL'ye Attlas - Einhell - Crown Flex makineler var alınır mı acaba? Şimdiden alayım bari...

StrawBeeRy
16/10/2010, 18:48
sağol mert... şimdi de polisaj ve avuç taşlama makinelerine bakıorum... 55-65 TL'ye Attlas - Einhell - Crown Flex makineler var alınır mı acaba? Şimdiden alayım bari...
abi amatör olarak yapıcağın için uygun aslında ama yüksek devirlerde pek sağlıklı olmuyor ben 100 liraya merodan almıştım markasını hatırlamıyorum 2 araba yaptım 3. de motoru yandı şimdi yeni aldım bu size gelmez gerçi 500 liraya makita aldım çok memnunum :)

kxlylmz
16/10/2010, 21:24

Ben karaköyden devir ayarlı taşlama almıştım kendi aracımla bi tane astraya full polisaj yaptım ama sonra 70 tl ye aldığım makineyi 45 tl ye sattım. crown flex marka polisaj makinesi aldım 130 tl ye, çok memnunum. Devir ayarlı taşlama ile düzelme oluyor elbet ama polisaj mak.ne göre kullanımı daha zor ve riskli. Baskı altında çabuk ısınıyor, 2 kere duman attırdım ama bozulmadı. einhell in 100 tl civarında makinesi mevcut iyi olduğu söyleniyor ama 150 mm lik pedlerde zorlanabiliyormuş. Elbet yarı fiyatına geliyor ama devir ayarlıyı tavsiye edemiyorum. attlas veya crown flex yıllarca yeter sana. crown un avantajı kolay kontrol sağlayan D kolu. Yandan tutulanlara göre gerçekten çok daha rahat kullanım sunuyor.

kxlylmz
17/10/2010, 22:41
Alican hiç bozma moralini, çiziklerin tırnağa çok takılmayanı pastayla hallolur zaten. 2.resimde solda derin görünen yere de rötüş boyası yapıp 1-2 gün kuruduktan sonra 2500 lük su zımparası+pasta+cila yaptın mı sen bile bulamazsın çiziğin yerini ;)

ferikci
17/10/2010, 23:18
eveeeeeeeet bugünkü uygulama beni baya bi yordu ve bugün karar verdim ki bahara doğru polisaj alıp bundan sonra elle uygulama yapmıcam...
uygulamadaki malzemeler Farecla G3 pasta, Turtle Wax Scratch Remover, Sonax Xtreme Nano Cila...

yalnız fotoğraflar telefonumla çekildiği için vee tabi ışık da az olunca kaliteleri çok düşük ...

uygulama öncesi fotolar

abi seninki de benden aşağı kalmamış parıl parıl parlıyo maşallah :)

krakercocuk
17/10/2010, 23:45
nasıl parlatmışım demi:D

https://img403.imageshack.us/img403/1324/556g.jpg

StrawBeeRy
17/10/2010, 23:49

bu birşey değil abi geçen gece benim gibi gitseydin kir nedir anlardın 2 defa yıkadımda anca çıktı jantlar simsiyah normalde yıkarken baktım koyu gri olmuş :D

ferikci
17/10/2010, 23:58

ooo arabayı mat mı kaplattın :D:D:D:D:D

krakercocuk
18/10/2010, 00:02
bu eskişehir yolculuğunda olmuştu...vardığımızda iste evo metalik beyaz rengini almıştı:D

uraaal
18/10/2010, 00:05
siyah isteyen mertin karaböcügüne bi baksın.bnmkde siyah hesapta ama süpe uyanmaya basladı icimde :D:D:D

StrawBeeRy
18/10/2010, 00:52
siyah isteyen mertin karaböcügüne bi baksın.bnmkde siyah hesapta ama süpe uyanmaya basladı icimde :D:D:D
abi zaten gelir gelmez direk baktın o kadarmı dikkat çekiyor yaw :D:D

GP_06
19/10/2010, 16:37
Her yiğidin bir kaporta parlatışı var tabi işte benim yöntemim;

Aracın çamurunu basınçlı su ile iyice akıttıktan sonra;
Maguiars NXT (sarı) şampuan ile MF bezle köpürtürüm, sonra tekrar basınçlı su ile durularım.
Ardından yine MF cam bezi ile kurularım. Tüm cam yüzeylere Nigrin cam cilası uygularım, MF bez ile camları parlattıktan sonra cam üzerine ÇBS yağmur kaydırıcı sıkıp kurularım.
Araç kuruduktan sonra Sonax siyah renkli cila ile ince bir tabaka tatbik ederim. 15 dk sonra MF bez ile kaporta üstündeki artıkları alıp parlatırım. En son Maguiars NXT cila ile bir kat uygulama yaparım 20dk sonra MF bez ile parlatırım.
Lastiklere özel bir ilgi göstermiyorum normal yıkadıktan sonra Nigrin sprey sıkıyorum 10 gün idare ediyor.

Hepsi bu kadar, tüm bunlar ve detaylı iç temizlik yaklaşık 3 saat sürüyor.
Aracı şampuan + basınçlı su uygulamasını Esk. Yolu üzerindeki PO'da ücretsiz kendim yapıyorum (tek dezavatajı orda çalıştığımı zannedip bize yap abi diolar :) Wax ve cila ile iç temizliği kapalı garajımızda yapıyorum.

Bir Pazar biz de gelelim derseniz buyrun lütfen, garaj müsait, ürünler umuma açıktır.

Sevgiler, Saygılar

kxlylmz
19/10/2010, 17:07
Her yiğidin bir kaporta parlatışı var tabi işte benim yöntemim;

Aracın çamurunu basınçlı su ile iyice akıttıktan sonra;
Maguiars NXT (sarı) şampuan ile MF bezle köpürtürüm, sonra tekrar basınçlı su ile durularım.
Ardından yine MF cam bezi ile kurularım. Tüm cam yüzeylere Nigrin cam cilası uygularım, MF bez ile camları parlattıktan sonra cam üzerine ÇBS yağmur kaydırıcı sıkıp kurularım.
Araç kuruduktan sonra Sonax siyah renkli cila ile ince bir tabaka tatbik ederim. 15 dk sonra MF bez ile kaporta üstündeki artıkları alıp parlatırım. En son Maguiars NXT cila ile bir kat uygulama yaparım 20dk sonra MF bez ile parlatırım.
Lastiklere özel bir ilgi göstermiyorum normal yıkadıktan sonra Nigrin sprey sıkıyorum 10 gün idare ediyor.

Hepsi bu kadar, tüm bunlar ve detaylı iç temizlik yaklaşık 3 saat sürüyor.
Aracı şampuan + basınçlı su uygulamasını Esk. Yolu üzerindeki PO'da ücretsiz kendim yapıyorum (tek dezavatajı orda çalıştığımı zannedip bize yap abi diolar :) Wax ve cila ile iç temizliği kapalı garajımızda yapıyorum.

Bir Pazar biz de gelelim derseniz buyrun lütfen, garaj müsait, ürünler umuma açıktır.

Sevgiler, Saygılar

Özgür hocam,

Sonax cila ile nxt nin uyuşmama ihtimali var. nxt paste wax olarak geçtiğinden içeriğindeki polimerler sonax cilayı söküyor olabilir. Rica etsem bir sonraki uygulamanızda ortaya bant çekerek bir tarafa sadece nxt bir tarafa da sonax+ntx uygulayıp sildikten sonra sprey şişe ile su sıkarak boncuk testi yapabilir misiniz?

Çift kat cila atmak aslında çift koruma sağlamıyor, cilanın tutunacak kısmı ilk seferde tutunuyor. Çift kat koruma isteniyor ise sealant+wax uygulanmalı. Sealant da türkçede cila olarak çevrilebildiğinden orjinal haliyle belirttim, syg.

GP_06
19/10/2010, 18:02
Köksal Hocam;

Sizler kadar deneyimim yok dolayısıyla öyle değildir deme lüksüne sahip değilim. Ancak bu ikilinin uyumlu olduğunu hatta eşsiz olduğunu daha önceki aracımdan dolayı üyesi olduğum vwturk forumunda okumuştum. Ancak önceki aracım lacivert olduğundan denememiştim.

Uygulama noktasında ise;
sağ ve sol kapıya farklı şekillerde deneme yaptığımda sonax+mag nxt uyguladığım tarafın daha kusursuz (en azından görüntü açısından) olduğuna şahit oldum. Boncuk testini bizzat uyguladım (yağmurlu hava sağolsun) sonax+mag lı kısım testi başarı ile geçti. :)

Aracı 2 ay önce aldım, ilk aldığımda Technocar'da Mag ürünleri ile boya koruma yaptırdım, 1 ay sonra da Esk. Yolu Opan'da boya koruma yaptırdım. Şimdi Pazar günleri waxdı cilaydı oyalanıyorum.

Saygılar

kxlylmz
20/10/2010, 09:46
Köksal Hocam;

Sizler kadar deneyimim yok dolayısıyla öyle değildir deme lüksüne sahip değilim. Ancak bu ikilinin uyumlu olduğunu hatta eşsiz olduğunu daha önceki aracımdan dolayı üyesi olduğum vwturk forumunda okumuştum. Ancak önceki aracım lacivert olduğundan denememiştim.

Uygulama noktasında ise;
sağ ve sol kapıya farklı şekillerde deneme yaptığımda sonax+mag nxt uyguladığım tarafın daha kusursuz (en azından görüntü açısından) olduğuna şahit oldum. Boncuk testini bizzat uyguladım (yağmurlu hava sağolsun) sonax+mag lı kısım testi başarı ile geçti. :)

Aracı 2 ay önce aldım, ilk aldığımda Technocar'da Mag ürünleri ile boya koruma yaptırdım, 1 ay sonra da Esk. Yolu Opan'da boya koruma yaptırdım. Şimdi Pazar günleri waxdı cilaydı oyalanıyorum.

Saygılar

Estağfurullah Özgür hocam, en güzel test yaptığınız gibi uygulayarak görmektir. Bilgi/deneyim sizin gibi paylaştıkça güzeldir :)

Mümkün olursa bir sonraki cila uygulamanızdan önce de boncuk testi yapar mısınız? Son durumu görmek açısından.

Mayısta komple dış bakım yapmıştım kil+menzerna 203s(pasta)+meguiars 7 glaze+collinite 476s(cila) kullanmıştım ama meg glaze ile colli uyuşmamıştı, o derin ve ıslak görüntüyü yakalayamamıştım. Kısmetse kış tam girmeden poorboys black hole glaze+colli 476 yapmayı planlıyorum.

serkankucuk
20/10/2010, 09:49
valla ben de bahara doğru meg glaze ile colli düşünüyodum bunu duyduğum iyi oldu bak :)

kxlylmz
20/10/2010, 09:52
Elinde glaze veya colli var mı serkan?

insomnia06
20/10/2010, 09:54
şaşmazda var meguiars bayiisi haberin olsun serkan,ben nxt 2 cila için oraya gitmiştim ellerinde kalmamış ama aklına gelen tüm ürünler var hemde ml bazında parakende satıyor,bir kaç yer sormuştum ben adamlar galon hesabı satıyordu..

serkankucuk
20/10/2010, 09:56
Elinde glaze veya colli var mı serkan?

şimdi yok ama alacaktım... zaten elimde bikaç ürün var onlar bitsin die uğraşıodum...

şaşmazda var meguiars bayiisi haberin olsun serkan,ben nxt 2 cila için oraya gitmiştim ellerinde kalmamış ama aklına gelen tüm ürünler var hemde ml bazında parakende satıyor,bir kaç yer sormuştum ben adamlar galon hesabı satıyordu..
valla baharda bi uğrarım abicim, senden iyice öğrenirim yerini. ml olarak satmaları çok iyiymiş ya..

insomnia06
20/10/2010, 10:05
kavaklıdere otodan aldım ben cilayı ama onlarda her ürün varmı bilmiyorum,oraya da bakabilirsin..

serkankucuk
20/10/2010, 10:06
ya şaşmaz'da başka iyi markaların da bayileri olduğu için bi gidişte bikaç ürün alırım bence mesela geçen hafta autoglym'in bayisini buldum orda ama gidip G3 pasta aldım :D

insomnia06
20/10/2010, 10:15
valla ben gitmeye korkuyorum:)gidip 300-500lira vermekten daha doğrusu:)

serkankucuk
20/10/2010, 10:17
:D yok abicim kendimi tutarız zaten o kadar para olmazsa nasıl veririz :D istersen baharda filan snn de almak istediğin ürünler varsa, bayiilerini araştırırız gider alırız belki indirim de yaptırırz :)

kxlylmz
20/10/2010, 10:26
Meguiars ürünlerini yurtdışından ucuza alabilirsiniz. tr de en az 2 katı fiyatları, alacağınız ürünler ve siteler hakkında ben yardımcı olurum. ben 4 kez dışarıdan alışveriş yaptım en uzun süreni 4 iş gününde geldi.

Serkan şu black hole glaze+476 yı deneyeyim, sana da fikir olur ona göre ürün listesi yaparsın.

serkankucuk
20/10/2010, 10:31
aslında yurtdışından alma işini de düşündüm baya ama gümrükte felan sorun çıkma ihtimali var mı hiç??
bi de teşekkür ederim abicim valla iyi oluyo senin fikirlerin :)

kxlylmz
20/10/2010, 10:38
Kargo dahil 150 euronun altında olması lazım ve aynı üründen 10 tane almamak lazım(ticari görünmemesi açısından) :)

Benim de bahara doğru siparişim olur sanırım aynı zamana denk gelirsek ayarlarız. paypal ile ödeme yapılıyor çoğunda ve bankalar genelde 3-4 taksit yapıyor yurtdışı harcamaları.

insomnia06
20/10/2010, 10:39
iyi yolda değiliz bak söyleyim,cilaydı pastaydı makinaydı derken,bi garaj açma seviyesine gelenler var:)

kxlylmz
20/10/2010, 10:48
iyi yolda değiliz bak söyleyim,cilaydı pastaydı makinaydı derken,bi garaj açma seviyesine gelenler var:)

Beni tarif ettiniz :D garaj projem de var ama evin tadilatı girdi araya, malzemeleri evde koyacak yer bulamıyorum zaten, hanım kapıya atacak bi gün beni :D

serkankucuk
20/10/2010, 10:50
Kargo dahil 150 euronun altında olması lazım ve aynı üründen 10 tane almamak lazım(ticari görünmemesi açısından) :)

Benim de bahara doğru siparişim olur sanırım aynı zamana denk gelirsek ayarlarız. paypal ile ödeme yapılıyor çoğunda ve bankalar genelde 3-4 taksit yapıyor yurtdışı harcamaları.

tamam tekrar konuşuruz o zamana...

kısmet abi o da olur inşallah :D

StrawBeeRy
20/10/2010, 20:49
bu puntocular nereye gidiyor abi senide yoldan çıkarıcaz :D:D

Erdinch
31/10/2010, 12:37
Alican hiç bozma moralini, çiziklerin tırnağa çok takılmayanı pastayla hallolur zaten. 2.resimde solda derin görünen yere de rötüş boyası yapıp 1-2 gün kuruduktan sonra 2500 lük su zımparası+pasta+cila yaptın mı sen bile bulamazsın çiziğin yerini ;)

Üstadım bu uygulamayı yaptırabileceğimiz bir yer var mı güvenebileceğimiz..

benim araçta siyah ama daha yolun başındayız. çok masraflı olmadan ufaktan başlamak lazım aslında

StrawBeeRy
31/10/2010, 19:29
Üstadım bu uygulamayı yaptırabileceğimiz bir yer var mı güvenebileceğimiz..

benim araçta siyah ama daha yolun başındayız. çok masraflı olmadan ufaktan başlamak lazım aslında
ben yaparım abi maguıars halleder müsait olduğun zaman dükkana gel hoplaya zıplaya çıkarsın :)

Erdinch
31/10/2010, 20:24
mert 3 defa geçtim göremedim dükkanı.poweroto mu yoksa?

StrawBeeRy
31/10/2010, 20:29
mert 3 defa geçtim göremedim dükkanı.poweroto mu yoksa?
millet caddesinde yıldırım beyazıt parkı karşısında tansaş felan var ışıklardan tansaşa giderken sağda kalıyor lastik park tabelası var abi :) bak şurası fotoğrafın çekildi taraf park tarafı sol tarafta tansaş var sağ tarafta tem bağlantı yoluna çıkan ışıklar var

https://img839.imageshack.us/img839/1520/p1330634.jpg (https://img839.imageshack.us/i/p1330634.jpg/)

Erdinch
31/10/2010, 20:34
kardeşim hayırlı olsun. arabayı aldıktan beri o yolu kullanmıyorum ondan kaçırmışım. eski nalbur vardı orda. uğrucam inşallah. salı servise sonrada size gelirim.

StrawBeeRy
31/10/2010, 20:37
kardeşim hayırlı olsun. arabayı aldıktan beri o yolu kullanmıyorum ondan kaçırmışım. eski nalbur vardı orda. uğrucam inşallah. salı servise sonrada size gelirim.
aynen o eski nalburun olduğu yer :)

kxlylmz
01/11/2010, 10:33
Mert adres neresi tam olarak? Maltepe tarafları mı acaba? Yolum düşerse tanışmak isterim :)

StrawBeeRy
01/11/2010, 19:08
Mert adres neresi tam olarak? Maltepe tarafları mı acaba? Yolum düşerse tanışmak isterim :)
maltepe camiinin yanında :D:D:D bayrampaşada abi sana uzak :)

ykaya1983
01/11/2010, 19:49
valla bir daha siyah araç alısam.....Bu ne yahu üzerinden örtü çeksen bile çiziliyor.Benim araç akşama kadar okulda duruyor.Hergün akşam gelirken sağını solunu kontrol ediyorum.Çocukların ellerini koydukları yerlerin bile izi kalıyor.Zaten futbol topu çekmişler geçen gün değdiği yer bile çizilmiş.1 ay oldu Aracın üstü çizikle dolmuş.Hiçbirşey yapmayacağım öyle kalsın.Cila yapsam gene aynı olacak.

Geçen gün 1 tane 2.sınıf öğrencisi kaputun üstünde taşla resim yapmaya çalışmış.Görünce şok oldum.:gun_band:Allahtan çizen suçunu itiraf etti de bulduk.Velisi geldi suçunu söyledik gitti.Para falan da istemedim.Zaten durumu zayıfmış.Tüm okulu uyarmama rağmen gene de içim hiç rahat değil ne yapsam ki...Gene çizerler mi acaba:sweatingbullets:

Birine bişey desem araba aklıma geliyor.

serkankucuk
01/11/2010, 19:57
valla hepimizin aklı arabalarda... hepimizinki çiziyolar bi şekilde ama sizinkine yazık olmuş...

erdali
01/11/2010, 20:36
siyahları satın açık renk alın sorun çöxülsün her ne kadar benimkide siyahsada :rolleyes:

ABNEW
01/11/2010, 20:37
Siyah araç bakımında bilinmesi gereken ilk şey daha temizlenirken kirlenmeye başladığıdır :)

Araç üzerinde kuş pisliği bırakmamak, tozlu-çamurlu aracı silmeden önce iyice yıkamak, güneşte uzun süre bırakmamak, boyaya zarar vermeyen geçirgen brandalar kullanmak bir de en azından her yıl güvenilir bir yerde boya koruma yaptırmak aklıma gelenler.Bunlar tüm renkler için de geçerli tabi...

ykaya1983
01/11/2010, 21:04
Merak ediyorum bizim siyah renkli araçlar güneş ışığını fazla çektiği malum.Acaba siyah renklerde renk atması(kererme) daha mı erken olur?Mesela renk atma kaç yaşında başlar.Ayrıca ben hiç rengi atmış siyah araba göremedim bu zamana kadar.Boyatıyorlarmı acaba?

kxlylmz
02/11/2010, 08:59
maltepe camiinin yanında :D:D:D bayrampaşada abi sana uzak :)

iyi sallamışım o zaman :D kısmet olur da yolum düşerse mesaj atarım müsait olursan görüşürüz :)

Okulda çocuklar gerçekten sıkıntı araçlar için. Belki duvarın dibine, bahçenin pek rağbet görmeyen ücra yerine veya diğer araçların arasına yakın şekilde park edilebilir. Veya nöbetçi öğrencilerden birini araçların başına dikin :D

Erdinch
02/11/2010, 22:28
mert bugün gidip sizinkilerle tanıştım. muhtemelen de yarın arabayı bırakırım. bakalım nasıl bir sonuç çıkacak ortaya..

StrawBeeRy
02/11/2010, 22:34
mert bugün gidip sizinkilerle tanıştım. muhtemelen de yarın arabayı bırakırım. bakalım nasıl bir sonuç çıkacak ortaya..
bizim kara böceği gördün demi abi işte onun gibi olucak :D

şaka bir yana abi ellerinden geleni yapıcaklardır

Erdinch
02/11/2010, 22:36
dedim zaten bize gelgeççi müşteri muamelesi yapmayın diye :) işin şakası profosyonel oldukları belli. bakalım, izlenimleri objektif göz ile aktaracağım

StrawBeeRy
02/11/2010, 22:40
dedim zaten bize gelgeççi müşteri muamelesi yapmayın diye :) işin şakası profosyonel oldukları belli. bakalım, izlenimleri objektif göz ile aktaracağım
araba çok çizikmiş galiba olabildiğince çıkarıcaklardır memnun kalıcağın kesin :)

bitsinde tekrar izlenimleri alırız

serkankucuk
02/11/2010, 22:43
hatta önceki hali ve sonraki halini bi görebilsek...
uygulamanın içeriği hakkında da bilgi alabilsek...

StrawBeeRy
02/11/2010, 22:45
erdinç abi sabah fotosunu çekebilirse çeksin bittikten sonrada çeker uygulama olarak foto çekme şansı olmayabilir ama gün içinde dükkana uğrarsa çekebilir uygulama aşamalarını detaylı olarak anlatırım.

serkankucuk
02/11/2010, 22:45
yok zaten uygulama fotosunu çekilemeyeceğini tahmin ettiydim ama öncesi sonrası ve ürünleri merak ettim....

Erdinch
02/11/2010, 22:46
araba çok çizikmiş galiba olabildiğince çıkarıcaklardır memnun kalıcağın kesin :)

bitsinde tekrar izlenimleri alırız

arabanın durumu için abin şöyle dedi " Mert'in bir arkadaşının aracına çok benziyor durumu" bilmiyorum o araç nasıldı da, benim araçta 3 adet çizik var bildiğin ve muhtelif yerlerde ciddi lekeler. bakalım ne olur..

yarın söylerim fotoğraf çekerler öncesinde ve sonrasında. değerlendirme yaparız.

StrawBeeRy
02/11/2010, 22:47
yok zaten uygulama fotosunu çekilemeyeceğini tahmin ettiydim ama öncesi sonrası ve ürünleri merak ettim....
öncesi sonrasını erdinç abi halleder ürünleri şuan aklımda değil ama meguıars kullanılıcak hafta sonu dükkana gittiğimde yazarım yada yarın erdinç abi fotosunu çeksin zaten yan yana rafta duruyor :) aşamalarıda ben yazarım

Erdinch
02/11/2010, 22:50
öncesi sonrasını erdinç abi halleder ürünleri şuan aklımda değil ama meguıars kullanılıcak hafta sonu dükkana gittiğimde yazarım yada yarın erdinç abi fotosunu çeksin zaten yan yana rafta duruyor :) aşamalarıda ben yazarım

evet abin meguiars kullanıyoruz dedi. valla kendinden çok emindi. beklentiler yüksek ona göre :)

StrawBeeRy
02/11/2010, 22:55
arabanın durumu için abin şöyle dedi " Mert'in bir arkadaşının aracına çok benziyor durumu" bilmiyorum o araç nasıldı da, benim araçta 3 adet çizik var bildiğin ve muhtelif yerlerde ciddi lekeler. bakalım ne olur..

yarın söylerim fotoğraf çekerler öncesinde ve sonrasında. değerlendirme yaparız.
o aracın önceki hali çok kötüydü bildiğiniz füme olmuş iyice matlaşmıştı önceki fotosu yok sonraki fotosu var oda şöyle

https://img232.imageshack.us/img232/4606/img01185201010231701.jpg (https://img232.imageshack.us/i/img01185201010231701.jpg/)

Erdinch
02/11/2010, 23:00
maşallah iyi görünüyor oldukça

StrawBeeRy
02/11/2010, 23:02
4 senedir bu işin içindeyiz abi artık olsun o kadar :)

serkankucuk
02/11/2010, 23:02
siyah dedin mi aynen böyle olmalı: YouTube - After 2nd Step Glaze (https://www.youtube.com/watch?v=WGBuO8LkK5I&feature=related)

Erdinch
03/11/2010, 19:50
arkadaşlar aracı aldım. maşallah süper olmuş, saolsunlar fazla ilgilenildiği belli ortada. fotoğraf çektim ama pek kaliteli değil fotolar. Mert , firmada çalışan arkadaşda çekti daha kaliteli çıkmış olabilir olmadı onları koyarız.. yinede eklicem bugün inş..

https://img827.imageshack.us/img827/8391/26641032.jpg

https://img192.imageshack.us/img192/5725/38026962.jpg

StrawBeeRy
03/11/2010, 19:52
arkadaşlar aracı aldım. maşallah süper olmuş, saolsunlar fazla ilgilenildiği belli ortada. fotoğraf çektim ama pek kaliteli değil fotolar. Mert , firmada çalışan arkadaşda çekti daha kaliteli çıkmış olabilir olmadı onları koyarız.. yinede eklicem bugün inş..
beğendiysen ne mutlu bize abi güle güle kullan tahmin edebiliyorum nasıl olduğunu :) fotolar elime geçince yüklerim

Erdinch
03/11/2010, 19:58
2 fotoğraf ekledim ama mekan içi ve telefonla çekildiği için iyi çıkmadı. araba kendini buldu valla.

StrawBeeRy
03/11/2010, 20:08
net olmamasına rağmen güzel gözüküyor şimdi anladınmı abi neden inatla meguıarsı tavsiye ettiğimi :)

serkankucuk
03/11/2010, 21:10
güzel olmuşş sonuçta o parlaklığı anlayabiliyoruz... ama çizikler vardı diyodun ya erdinç esas onları merak ettiydim ben... nasıl çiziklerdi ve hepsi tamamen gitti mi diye...

Erdinch
03/11/2010, 22:44
hocam çizikleri ince ince rutuş yapmışlar saolsunlar. diğer derin olmayanlarda kısmen gitmiş. ben takmıştım baya onları kafaya rahatladım daha fazla çok şükür. iyi sonuç yani..

serkankucuk
03/11/2010, 22:52
ooo iyi iyi... ben de kendim gidermeye çalışacam çizikleri... ama daha çok zamanım var... tecrübe lazım...

kxlylmz
04/11/2010, 09:32
Serkan çizik gidermek için en pahalı ürün makine zaten. onu da aldığına göre 2 mikrofiber bezle 1 tane çiziklere uygun pasta aldın mı tamamdır. Pasta alacağın zaman haber ver markalara fiyatlara bakalım birlikte. Bu aralar benim de uygulama yapacağım 2-3 araç var ama zaman bulamıyorum.

serkankucuk
04/11/2010, 09:40
valla ben pastayı makineden önce aldım yaa... ag srp almaya gittim elle yapıcam diyince adam bana G3 verdi, o da fena değilmiş heralde.??
şimdi makine tamam, pedler tamam, tabla alınacak, pasta var, glaze, colli geliyor :D sanırım mutluyum :D

kxlylmz
04/11/2010, 09:48
ii işte çeyizi düzmüşsün. ürünler geldiğinde artık güzel bir uygulama bekliyoruz ama acele etmeden tabi ki. yürümeyi öğrenmeden koşmaya kalkmamak gerek ;)

kil uygulamış mıydın araca?

serkankucuk
04/11/2010, 09:49
çok haklısın biraz alıştırma yapmam lazım..
kil daha önce senden aldığımda uygulamıştım kışın veya baharda bida alacam...
kil de uygulanacak tabi ki :)

kxlylmz
04/11/2010, 10:01
youtube dan car polishing diye birçok video bulabilirsin, fikir olur uygulama öncesi. Zaten elin biraz alışınca akıp gidiyor elinde makina, bir bakmışsın olayı çözmüşsün ;)

serkankucuk
04/11/2010, 10:06
evet biraz seyrettim.. bnm pastayla ilgili videolara bakıodum hatta bi baktım adamda bizim makineden var gerçi o makita da olabilir... hem makineyi hem pastayı seyrettim videolarda...

kxlylmz
04/11/2010, 10:38
Videolar genelde amerikadaki veya ingilteredeki kullanıcılar tarafından eklendiğinden alayı makita kullanıyor, maddi sıkıntı yok ne de olsa. bizim crown flexi burda çok yoğun olmayan ama profesyonel olarak uğraşanlar da kullanıyor. pendik sanayide sordum 250 tl ama sana 200 e veririm dedi, güldüm içimden çıktım :D

serkankucuk
04/11/2010, 10:40
:D yuh maşallahh.... zaten uzaktan bakınca bizimkiyle makita arasında pek fark görünmüyor... daha hiç kullanamadım ama ben memnunum makineden :D

evolodi
04/11/2010, 10:42
bu sıfır araçlara ne zamandan sonra cila atmak uygun?

serkankucuk
04/11/2010, 10:47
sanırım ilk birkaç ay pek bişi yapılması tavsiye edilmiyor... yeni boyanan yüzey bi süre hava alıp veriyomuş gaz mı çıkarıyomuş öle bişiler okudum daha dün :)

ama şimdi tekrar okudum, kil + yıkama + wax uygunmuş :D

evolodi
04/11/2010, 10:50
sağol serkan ben bi süre daha cila atmim :D

serkankucuk
04/11/2010, 10:54
cila at bişi olmaz bence... zaten sen alalı ne kadar zaman oldu?? ayrıca cilan nedir tam olarak?

evolodi
04/11/2010, 10:56
yav peder atma diye tutturdu daha sıfır araba diyip duruyor haziranda aldim ben .almadim cila falan alirsam mertten alacam.normal de 6ay da bir cila attirmak iyi diyolar kimi kötü diyor anlamadim :S

serkankucuk
04/11/2010, 11:02
yok yok bişi olmaz ciladan :) cila dediğin nedir ki sadece azcık parlaklık verir...

evolodi
04/11/2010, 11:05
benim peder eski kafa serkan anlamiyor arabayi parlak gördümü delleniyor hiç bana çekmemiş :D

serkankucuk
04/11/2010, 11:06
:D o zaman çaktırmadan yapacan :)

evolodi
04/11/2010, 11:08
bundan 3 yil önce biyiklarini boyatmiş onu söyledim ben de arabayi parlatacam diye evden kovdu beni :D şu amway ürünleri iyi galiba?

serkankucuk
04/11/2010, 11:10
:D:D dövmediğine dua et :D
amway kalitesini tam bilmiyorum... çok da kaliteli olacağını sanmıyorum...

evolodi
04/11/2010, 11:11
beni dövemez gücü yetmez :Dsiyah araban mi var derdin var arkadaş bugün başlicam operasyona :)

serkankucuk
04/11/2010, 11:18
dert miiiii aaaaaaaaaa :no000000:
siyah araba parladı mı seyretmekten kendini alamazsın :) bu bile yeter...

krakercocuk
04/11/2010, 11:29
rutüş kaleminden kullanan varmı derin çizikler için

serkankucuk
04/11/2010, 11:32
rotüş boyasını mı soruosun fırat???
ben yaz gibi denicemm :)
ama ertuğ bende var diyodu o kullanmıştır heralde...

kxlylmz
04/11/2010, 11:38
Onur hocam yeni boyanan yüzeye 60 gün kadar cila atılmaz ki içerisindeki gazı dışarı salabilsin ama sıfır aldığınız araç çoktan bu süreyi doldurmuştur içiniz rahat olsun. ayrıca cila aracın boyasını dış etkenlerden koruduğundan faydalıdır, sıfır arabaya olmaz gibi bir durum yoktur. büyüklerin bu zihniyeti hep aynı sanırım ama bizimki alıştı artık göre göre. amwayin cilasını kullanmadım ama 1 sefer alıp 4-5 yıl kafan rahat edecek cilalar var 45-50 tl ye, serkan sipariş verdi hatta ben de kullanıyorum. kalite/fiyat açısından en güzel ürünler collinite 915, collinite 476 ve finish kare 1000p ürünleridir. ben 476 kullanıyorum.

serkankucuk
04/11/2010, 11:40
ama bizimkisi siyah olduğu için ben 915 alıyorum... ;)
hatta bi de glaze :)
onur'u da alacak gibiyiz aramıza :)

evolodi
04/11/2010, 11:42
firat www.dealextreme.com (https://forum.grandepuntotr.com/www.dealextreme.com) sitesinde vardi rutuş kalemi

https://img689.imageshack.us/img689/9168/34667894.jpg

https://img4.imageshack.us/img4/4819/91990576.jpg

https://img689.imageshack.us/img689/7991/35761779.jpg

bunun içindeki boya boşaltilip firça tinerle sifirlatilabilir.araçlarin gövdesinde renk kodlari vardir bu kodlara göre boya hazirlatilip kendi araciniza uygulanabilir.ayrica bu sitede bir sürü ürün var ama çin mali olduğu için ne kadan güvenilir olur tartişilir sipariş eden oldu mu burdan?ucuz gibi ürünler bayag :)

krakercocuk
04/11/2010, 11:48
boya diyemeyiz ya kalem tipi https://www.fixitprosatisi.net/

serkankucuk
04/11/2010, 11:50
yok fırat yok buna bulaşmaa... forumda da çok konu var bu ürünle ilgili.. hiç bi işe yaramayan anca reklamla satan ürünler...

krakercocuk
04/11/2010, 11:54
daha farklı bir kalem kullanan varmı peki

evolodi
04/11/2010, 11:55
bu ürünü peygamber kalemi diye tanitmişlar zaten :)

serkankucuk
04/11/2010, 11:59
daha farklı bir kalem kullanan varmı peki

dediğim gibi bu konunun en başlarında ertuğ e-bay'den aldığı rötüş boyasından bahsetmişti... ben de e-bay'den bi ilan buldum ama doğru bi ilan mı emin olamadım....

evolodi
04/11/2010, 13:05
şu araci bir parlatayim da başka bir şey istemem :D

OzzY
04/11/2010, 14:12
fix ** pro çöpten başka bişey değil...

dealextreme ürünleri genelde dandik ben led ampul alıyorum daha bozulmadı hiç. bişey alırken yorumlara bakıp almakta fayda var neyin ne olduğu belli oluyo.

StrawBeeRy
04/11/2010, 14:59
amway cila amatör olarak çok güzel bir cila elle yapmak için ideal tavsiye ederim ;)