PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park ampullerini LED yapmak çok zor değil (foto)

onn.off
09/10/2010, 17:55
istanbul oto sanayide oto aksesuarcıdan arıza ışığı yakmayan LED park ampulu aldım
başta çok sevinmiştim oh kurtuldum xenonların yanında parklarda beyaz olacak diye
fakat takınca oda ne arıza ışığı yine yandı açıkcası biraz sinirlendim bu bizim kaderimiz olamaz neden biz kullanmayalım ?
oto aksesuarcının az yukarı kısmında oto elektirikçi vardı ona gittim danıştım
çok kolay bir yöntemle halletti...
çare şu şekilde eski park ampullerinin takılı olduğu duy A paralel olarak duy bağladı ve LED leri takınca arıza ışığı elveda dedi.:D
eski parkların üstündede ısıya dayanıklı bant çekti farın arkasına sakladı
ve artık istediğin LED ampul modelini takabilirsin dedi
hepsi bu kadar. MUTLU SON:D
ücretler
2-adet LED ampul ücreti : 9 tl
oto elektir+2adet duy ücreti: 20 tl

femoli
09/10/2010, 17:58
Ali baştan sorsaydın bu yöntemi söylerdik zaten :) bu bililen yol ama çokta geçerli bişi değil :)

OzzY
09/10/2010, 18:48
can sıkmak istemem ama o ampullerden bende kullanıyordum, aşırı ısıdan dolayı üzerindeki direnç diyot filan ne varsa düştü, sanki normal ampulden daha çok ısınıyodu. belki benimkilerde sorun vardır bilmiyorum zaten garantiye gönderdim 6,5 lira 6,5 liradır :D
ayrıca duylarda pahalıymış, o duyları kırık farlardan toplamıştım ben çöpe atıyolardı zaten.

bence fırsatınız olursa kaliteli taş direnç alın PVC sıcak su borusuna koyun sorun çıkarmaz. hatta gittiyorda hazır olarak var bu sistem(direnç + pvc)

onn.off
09/10/2010, 19:06
LED sis farım var 9 ay oldu hiç erimedi ilginç ne arıza oldu ne ışık yandı nede dökülme oldu
bir şey olursada dediğiniz direç taşı alırız nasıl olsa evde 2 çif LED park ampulu daha var

OzzY
09/10/2010, 19:19
bu arıza lambası yakmayan ampulde yaşadım sorunu, yoksa benim arabada heryer led :D

farın arkasına sallanan normal ampulleride arasıra kontrol edin biyerleri yakmasın, şahsen o bant o kadar ısıya fazla dayanmaz diye düşünüyorum.

Du Hast
09/10/2010, 20:54
led fazla ısınıyorsa fazla voltaj geliyordur. direnci küçük koymuşlardır. yoksa led az ısınan bir lamba

OzzY
09/10/2010, 21:16
ısınan led değil zaten direnç. dikkat edersen farklı bileşenler var ampul üzerinde. yoksa elle tutulamıcak düzeyde ısınan led görmedim duymadım olmaz.

bendeki bundandı: https://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?categoryid=26103&productid=otctn115547

o ne olduğunu bilmediğim yerleri kesinlikle elinle tutamazsın biraz çalışınca. zaten ısıdan heralde lehimleri atmış yanmıyodu söktüğümde onların bi kaçı yoktu ampul üzerinde.

ferikci
09/10/2010, 23:49
üzerindeki siyah şeyler diyot olması lazım, akımı doğrultmak için kullanıyolar.

OzzY
10/10/2010, 00:30
diyotun farklı kullanımı var en temel 2 kullanımı var.
1. ters yönde akımı önlemek, mesela ben sis farı tesisatına koydumki gecikmeli sönmeyi sağlayan devrede sorun olursa filan aracın tesisatına zararı olmasın.

2.side dediğiniz gibi akımı doğrultmak buda 1.de yazdığım prensiple oluyo alternatif akımda sürekli yön değişiten akım diyot grubundan geçirilerek doğru akım üretiliyo

ama arabadaki tüm elektrik doğru akımdır zaten. alternatörde üretilen alternatif akım aleternatör çıkışındaki diyot tablasında doğru akıma çevrilir daha sonra akü ile stabil hale gelir.

ledde bi diyot aslında.

bunları neden yazdım bilmiyorum ama

uzun lafın kısası bu tip ampullerde diyota gerek yok, arıza lambası yanmaması için direnç olması lazım. ama o kadar küçük dirençlerle o enerji nasıl çekiliyo ilginç daha önce hiç görmedim o tipte o kadar enerji harcayabilcek direnç.

ferikci
10/10/2010, 00:57
diyotun farklı kullanımı var en temel 2 kullanımı var.
1. ters yönde akımı önlemek, mesela ben sis farı tesisatına koydumki gecikmeli sönmeyi sağlayan devrede sorun olursa filan aracın tesisatına zararı olmasın.

2.side dediğiniz gibi akımı doğrultmak buda 1.de yazdığım prensiple oluyo alternatif akımda sürekli yön değişiten akım diyot grubundan geçirilerek doğru akım üretiliyo

ama arabadaki tüm elektrik doğru akımdır zaten. alternatörde üretilen alternatif akım aleternatör çıkışındaki diyot tablasında doğru akıma çevrilir daha sonra akü ile stabil hale gelir.

ledde bi diyot aslında.

bunları neden yazdım bilmiyorum ama

uzun lafın kısası bu tip ampullerde diyota gerek yok, arıza lambası yanmaması için direnç olması lazım. ama o kadar küçük dirençlerle o enerji nasıl çekiliyo ilginç daha önce hiç görmedim o tipte o kadar enerji harcayabilcek direnç.

dipsiz ampul her iki türlü de takılabileceği için + ve - kutupların yeri bilinmeyebilir, diyotlar da, nasıl takılırsa takılsın bu kutupları ledlerin doğru uçlarına yönlendirmek için kullanılır. Gerçi burada üzerinde 241 yazan elemanlar sanki devreye paralel olacak şekilde lehimlenmiş gözüküyor ve üzerlerinde katotu belirten bir işaret yok, muhtemelen onlar dirençtir. üstteki küçükler diyot olabilir.

OzzY
10/10/2010, 01:25
nasıl bi devre olur kafam basmadı şuan ama benim kullandığım yaklaşık 10 tip ampulden hiç birinde yoktu öyle bi sistem. zaten çin malı mümkün olduğunca ucuz olması için minimum malzeme kullanıyolar. kutularda hep çalışmazsa diğer türlü takın diye yazıyo :D:D

ferikci
10/10/2010, 01:47
Diyot köprüsü şöyle bişey :

https://www.eecs.tufts.edu/~dsculley/tutorial/diodes/diodeBridge.jpg

Eğer çalışmazsa öbür türlü takın yazıyorsa malzemeden çalmış kurnazlar :D

Genius
10/10/2010, 11:17
Bu konuda epey kafa patlatmış biri olarak en sağlıklı yöntem takılan led ampül+direnç değeri=sistemin kabul ettiği değer olmalıdır. Bu kombinasyonda Ozan'ın bahsettiği taş direnç bile ısınacaktır. Bu ısınma normaldir çünkü oradaki enerji bu şekilde açığa çıkmaktadır. Isı olayınında çözümü pvc kalorifer tesisatı borusu içine almaktır ;)

usermm1
10/10/2010, 13:00
mtec beyaz alsaydın, arıza ışığı yakmıyor.

ama led yazmışsın şimdi gördüm

OzzY
10/10/2010, 14:23
Diyot köprüsü şöyle bişey :

https://www.eecs.tufts.edu/~dsculley/tutorial/diodes/diodeBridge.jpg

Eğer çalışmazsa öbür türlü takın yazıyorsa malzemeden çalmış kurnazlar :D

abi çinli adam 4 tane diyot koyarmı ya :D:D

@Engin abi
bizim arabalar kaç watt çekince arıza vermiyo biliymusun? sen parklarda kaç ohm kullandın hatırlıyomusun?
ben ön parklara 68ohm koydum ama plakalarda söndürmüyo, 35-40 ohm olsa direk söndürcek ama gereksiz tam değeri bulmak lazım. böylece lede bişey olursa yine arıza lambası yanıyo :D

activelerde tüm sistemi ortak biyerdenmi kontrol ediyo acaba onu merak ediyorum. yani ön park arka park plaka bunların toplamına göremi bakıyo sistem.

ön parklar için sadece sağ tarafa direnç koydum mesela.

fery
10/10/2010, 21:51
ön arka ayrı fakat önler ortak sanırım.. bende led koymuştum sonra aradaki direnç bozuldu. bende beyaz ampul almıştım. montaj sırasında sadece bir tarafa ampul takılıyken diğer taraftaki led calışıyordu.. buda önler için tek taraflı uygulamanın yeterli olduğunu gösteriyor..

Othello
11/10/2010, 22:58
Arkadaşlar merhaba,

Arıza ışığı yakmayan led diye bahsedilen ampulleri bende kullandım ve Ozan'ın bahsettikleri aynen başıma geldi. O kadar ısındıki ampul birkaç dk. içinde, far çanağındaki kaplama hafiften parlaklığını kaybetmeye başladı. Çok şükür birkaç dakika yakından gözledim ve durumu farkedip ampulleri çıkardım. Üzerlerindeki dirençler sökülene dek bekleseydim kim bilir neler olurdu.

Neyse, uyguladığım çözüm şu oldu;

Duylara gelen iki kabloyu hafifçe sıyırarak t bağlantı ile kaçak alıp resimdeki 5W 47ohm luk direnci paralel bağladım. Yaptığım denemede tek tarafa bağlamak yeterli oldu. Taş direnç te ısınıyor ama far içinde değilde motor tarafında havada kaldığı için sorun olmuyor. Isınan bu direnç için farklı çözümler üretebilirsiniz. (Çeşitli malzemelerle kaplamak vs.) Ben sadece izole bantla kapladım.

Bu işlemden sonra, tüm led ampulleri arıza ışını yakmadan kullanabilirsiniz.

Kullandığım direnç;

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=10359&stc=1&d=1286832127

Hepinize saygılar, selamlar.

OzzY
11/10/2010, 23:10
aliminyum soğutuculu dirençler varmış onlardan alıcam konya sokak tarafına gidersem. 2*68ohm(paralelde 34 ohm eder) söndürmüyo. 47 nasıl söndürdü ilginç benim dirençmi bozuk acaba.

bu arada resmi göremedim.

Othello
12/10/2010, 00:29
Resimleri tekrar düzenledim, pardon.

Direnç değerini bir italyan gp forumunda gördüm. Aynısını uyguladım.

zafermutlu
12/10/2010, 09:52
istanbul oto sanayide oto aksesuarcıdan arıza ışığı yakmayan LED park ampulu aldım
başta çok sevinmiştim oh kurtuldum xenonların yanında parklarda beyaz olacak diye
fakat takınca oda ne arıza ışığı yine yandı açıkcası biraz sinirlendim bu bizim kaderimiz olamaz neden biz kullanmayalım ?
çare şu şekilde eski park ampullerinin takılı olduğu duy A paralel olarak duy bağladı ve LED leri takınca arıza ışığı elveda dedi.:D
ücretler

bu ledleri arıza yakmıyor diye satıyorlar photonundu galiba arkadaş aldı onun arabada da arızayı yaktı. yalan dolanla satış yapıyorlar..

KaMiKaZe
12/10/2010, 10:37
ozan al bir parça aliminyum koy üstüne soğutsun olmadı gel bende aliminyum soğutuculu mmx işlemci fanı var gayet ufak onu takarız buz gibi olur senin direnç :D hobi olarak yaptığınızı umuyorum yoksa uğraştığınıza değmeyecek işler.

OzzY
12/10/2010, 16:12
ozan al bir parça aliminyum koy üstüne soğutsun olmadı gel bende aliminyum soğutuculu mmx işlemci fanı var gayet ufak onu takarız buz gibi olur senin direnç :D hobi olarak yaptığınızı umuyorum yoksa uğraştığınıza değmeyecek işler.

amaç vakit geçirmek uğraşmak tabiki :D elimdeki önü söndüren dirençler arkayı söndürmüyo almışken soğutuculu alayım diye düşünüyorum. zaten şuanki taş dirençler PVC sıcak su borusu içinde duruyo ve kesinlikle ellenmicek seviyeye gelmiyo boru. çinden yeni ampul siparşi verdim onlar gelsin ondan sonra bakıcaz bişeylere:D

sowhat788
12/10/2010, 16:34
Araca Crack yapıyoruz hehe,fabrika çıkışı arıza lambası olmasaydı şimdiye kadar arıza lambası yapmaya çalışırdık ne biçim iş ya :stretche:

OzzY
12/10/2010, 22:29
vallaha olsa bi dert olmasa bi dert :D

ama benim led ampul giderse arıza lambası yanıyo yine :D:D

vt_365
25/11/2010, 18:33
ücretler

aynı ıslemı banada soledıler ama omrunun cok uzun olmadıgı bılgısını duydum onun yerıne uzerındekı orjınal ampullerın beyazı var dısı beyaz boyalı aynı mıktarda ısık verıyor zaten plaka ısıklarımı ve parklarımı oampullerle degıstırdım sağlıklı on numara goruntu oldu

BaranSelo
13/01/2014, 03:03
vallaha olsa bi dert olmasa bi dert :D

ama benim led ampul giderse arıza lambası yanıyo yine :D:D

Konu biraz eskimiş ama yeni başlık açıp kirlilik yaratmak istemedim. :)
Benim ledler hem lamba yakıyor hem de kontağı kapatınca kesin kesin yanıp sönüyor. Park ampulüne paralel duy çekmek istiyorum fakat iki sorunum var, birincisi duyları nerden bulabilirim? İkincisi de, paralel bağlantı yapmayı bilmiyorum. Tahminime göre, orijinal duya giden + ve - kabloyu herhangi bir yerinden sıyırıyoruz ve elimizdeki diğer duyun ayaklarını buralara bağlıyoruz. Sonra da yeni taktığımız duya orijinal t10 ampulü takıyoruz. Doğru mudur?
Yardımcı olursan çok sevinirim hocam :)

Kullanacağım ampuller 26 ledli beyaz t10. Dün evde 12 volta bağlayıp sabaha kadar açık bıraktım, altınada plastik buzdolabı poşeti koydum bakalım eritecek mi diye. Sabah led halâ soğuktu, sanırım problem yaşamam ilerde değil mi?

alixxx
13/01/2014, 13:05
Benim ledler hem lamba yakıyor hem de kontağı kapatınca kesin kesin yanıp sönüyor. Park ampulüne paralel duy çekmek istiyorum fakat iki sorunum var, birincisi duyları nerden bulabilirim? İkincisi de, paralel bağlantı yapmayı bilmiyorum. Tahminime göre, orijinal duya giden + ve - kabloyu herhangi bir yerinden sıyırıyoruz ve elimizdeki diğer duyun ayaklarını buralara bağlıyoruz. Sonra da yeni taktığımız duya orijinal t10 ampulü takıyoruz. Doğru mudur?

Kullanacağım ampuller 26 ledli beyaz t10. Dün evde 12 volta bağlayıp sabaha kadar açık bıraktım, altınada plastik buzdolabı poşeti koydum bakalım eritecek mi diye. Sabah led halâ soğuktu, sanırım problem yaşamam ilerde değil mi?

Baran şu linki incele istersen bi bece senin işini görür extradan duy flan takmana gerek kalmaz diye düşünüyorum

W5w Dipsiz T10 5 Watt Hata Giderici | novelcar.com (https://www.novelcar.com/asp/product/607/W5w-Dipsiz-T10-5-Watt-Hata-Giderici)

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-w5w-dipsiz-t10-5-watt-hata-giderici-133616084/detay/

BaranSelo
13/01/2014, 13:52
Baran şu linki incele istersen bi bece senin işini görür extradan duy flan takmana gerek kalmaz diye düşünüyorum

W5w Dipsiz T10 5 Watt Hata Giderici | novelcar.com (https://www.novelcar.com/asp/product/607/W5w-Dipsiz-T10-5-Watt-Hata-Giderici)

W5w Dipsiz T10 5 Watt Hata Giderici - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 133616084 (https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-w5w-dipsiz-t10-5-watt-hata-giderici-133616084/detay/)

Bu aparatı görmemiştim hiç daha önce, çok güzel tasarlanmış. Yalnız kafama takıldı, o aradaki siyah kutunun içinde muhtemelen taş direnç var ve dirençlerin çok fazla ısınıp eridiğinden bahsediliyor bazı led uygulaması konularında. Acaba öyle bir durum olur mu ki?

alixxx
13/01/2014, 14:12
Bu aparatı görmemiştim hiç daha önce, çok güzel tasarlanmış. Yalnız kafama takıldı, o aradaki siyah kutunun içinde muhtemelen taş direnç var ve dirençlerin çok fazla ısınıp eridiğinden bahsediliyor bazı led uygulaması konularında. Acaba öyle bir durum olur mu ki?

onu bilmiyorum Baran firmayı arayıp sor istersen bakalım ne diyecekler. Bencede direnç vardır içerisinde ama bilmiyorum ısınır eritir mi.

OzzY
13/01/2014, 18:35

bağlantı dediğin şekilde. direnç lambadan daha az ısınır, uygun değerde tabi.

26ledli T10 nasıl birşey?
ben 9 SMD5050 ledli için 33ohm11W taş direnç kullandım, tam sınırda değer az daha güçsüz led olsa yine yakıyor lambayı. elle tutulabilecek seviyeden fazla ısınmıyor.

BaranSelo
13/01/2014, 19:25
bağlantı dediğin şekilde. direnç lambadan daha az ısınır, uygun değerde tabi.

26ledli T10 nasıl birşey?
ben 9 SMD5050 ledli için 33ohm11W taş direnç kullandım, tam sınırda değer az daha güçsüz led olsa yine yakıyor lambayı. elle tutulabilecek seviyeden fazla ısınmıyor.
Bendeki ledler aşağıdaki gibi, 26 demişim 28 olacaktı o rakam :)
Direnç kullanmayı da düşündüm fakat hem bu ohm watt vs. değerlerden hiç anlamıyorum hem de hangi direncin işime yarayacağı hakkında kesin bilgim olmadığı için vazgeçtim. Şuan @ali'in yukarda bahsettiği aparatı kendim yapmayı düşünüyorum. Tek farkı o plastik parça yerine metal bir kuyu yapıp ampulu onun içine koyup herhangi bir yere sarkıycam. Isınsa da biryeri eritmedikten sonra problem olmaz benim için.

Peki bendeki ampuller için de 33ohm11W kullansam arıza lambasını söndürür mü? Yoksa led sayısı arttıkça ohm veya watt değeri de mi artıyor?
https://img6.imageshack.us/img6/9179/20130426230656.jpg

OzzY
14/01/2014, 00:46
Bendeki ledler aşağıdaki gibi, 26 demişim 28 olacaktı o rakam :)
Direnç kullanmayı da düşündüm fakat hem bu ohm watt vs. değerlerden hiç anlamıyorum hem de hangi direncin işime yarayacağı hakkında kesin bilgim olmadığı için vazgeçtim. Şuan @ali'in yukarda bahsettiği aparatı kendim yapmayı düşünüyorum. Tek farkı o plastik parça yerine metal bir kuyu yapıp ampulu onun içine koyup herhangi bir yere sarkıycam. Isınsa da biryeri eritmedikten sonra problem olmaz benim için.

Peki bendeki ampuller için de 33ohm11W kullansam arıza lambasını söndürür mü? Yoksa led sayısı arttıkça ohm veya watt değeri de mi artıyor?
https://img6.imageshack.us/img6/9179/20130426230656.jpg

ledin sayısı değil çektiği enerji önemli mesela 5050 dediğim led sendekinden epey büyük, powerledler var 1 tanesi sendekinin 28tanesi kadar çeker gibi. ledin çektiği enerji + direncin çektiği enerji yaklaşık 7W olursa arızayı kesiyor araç. direncin ohm değeri çekeceği enerjiyi, watt değeride direnç bozulmadan ne kadar enerji çekilebileceğini söyler. ohm arttıkça çektiği enerji azalır. watt değeri ne kadar yüksek olursa o kadar az ısınır.
uğraşmıyım diyorsan 2 tane 33ohm11watt al önce sadece bir tarafa bağla eğer sorun çözülürse elleme, çözülmese diğerinide bağla, sınırdaki değerden uzaklaşmış olursun yani ledler patlasa bile direnç bozulmadıkça arıza vermez ancak kesin çözüm olur. uğraşırım diyorsan doğru direnç değerini bulana kadar dene.
bu arada sadece bir tarafa bağlaman yeterli, araç sağ sol ayrımı yapmıyor toplama bakıyor.

BaranSelo
14/01/2014, 01:13
ledin sayısı değil çektiği enerji önemli mesela 5050 dediğim led sendekinden epey büyük, powerledler var 1 tanesi sendekinin 28tanesi kadar çeker gibi. ledin çektiği enerji + direncin çektiği enerji yaklaşık 7W olursa arızayı kesiyor araç. direncin ohm değeri çekeceği enerjiyi, watt değeride direnç bozulmadan ne kadar enerji çekilebileceğini söyler. ohm arttıkça çektiği enerji azalır. watt değeri ne kadar yüksek olursa o kadar az ısınır.
uğraşmıyım diyorsan 2 tane 33ohm11watt al önce sadece bir tarafa bağla eğer sorun çözülürse elleme, çözülmese diğerinide bağla, sınırdaki değerden uzaklaşmış olursun yani ledler patlasa bile direnç bozulmadıkça arıza vermez ancak kesin çözüm olur. uğraşırım diyorsan doğru direnç değerini bulana kadar dene.
bu arada sadece bir tarafa bağlaman yeterli, araç sağ sol ayrımı yapmıyor toplama bakıyor.

Anladım hocam çok çok teşekkür ederim. Şöyle yapıyorum o zaman, 3 tane 33Ohm 11W alsam, parklardan birine paralel bağlantı yaptım ama arıza ışığı sönmedi. Bu sefer 2.direnci de aynı tarafa paralel yapıyorum değil mi? Farzediyorum lamba yine sönmedi, 3.direnci de taksam kesin söner mi? Yani illa ki söner değil mi?
Bir de, ledleri aynı tarafa paralel bağlayacaksam, led ayakları birbirine temas ederse sorun olur mu? Aralarda 2-3cm boşluk mu bırakayım yoksa hepsini kıç kıça mı bağlayayım?

Bu arada, yaklaşık 7W çeken bir direnç lambayı söndürüyorsa, ben direk çok büyük değerde bi direnç alsam mesela 50ohm 20watt gibi, o zaman çektiği enerji 7watt'ın üzerinde olacağı için kesin söndür mü? Sanırım ampuller 5Wattan az enerji çektiği zaman lamba yanıyor ama çok çekince yanmıyor, öyle bir mantık yürüttüm ama emin değilim :)

cdogu
14/01/2014, 01:20
Anladım hocam çok çok teşekkür ederim. Şöyle yapıyorum o zaman, 3 tane 33Ohm 11W alsam, parklardan birine paralel bağlantı yaptım ama arıza ışığı sönmedi. Bu sefer 2.direnci de aynı tarafa paralel yapıyorum değil mi? Farzediyorum lamba yine sönmedi, 3.direnci de taksam kesin söner mi? Yani illa ki söner değil mi?
Bir de, ledleri aynı tarafa paralel bağlayacaksam, led ayakları birbirine temas ederse sorun olur mu? Aralarda 2-3cm boşluk mu bırakayım yoksa hepsini kıç kıça mı bağlayayım?

Bu arada, yaklaşık 7W çeken bir direnç lambayı söndürüyorsa, ben direk çok büyük değerde bi direnç alsam mesela 50ohm 20watt gibi, o zaman çektiği enerji 7watt'ın üzerinde olacağı için kesin söndür mü? Sanırım ampuller 5Wattan az enerji çektiği zaman lamba yanıyor ama çok çekince yanmıyor, öyle bir mantık yürüttüm ama emin değilim :)

Bence 1 adet direnc yeterli olacaktir Baran. Üç dört tane direnç bağlarsan ampulün kuvvetini de kısabilirsin.

Bacaklar için mutlaka makaron al.Temas etmesin sigorta atabilir. Plastik bir pipet.Yakınca daralıyor. Konya sokakta rahat bulursun.

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

BaranSelo
14/01/2014, 01:36
Bence 1 adet direnc yeterli olacaktir Baran. Üç dört tane direnç bağlarsan ampulün kuvvetini de kısabilirsin.

Bacaklar için mutlaka makaron al.Temas etmesin sigorta atabilir. Plastik bir pipet.Yakınca daralıyor. Konya sokakta rahat bulursun.

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

Walla kardeşim deniycem bakalım inşallah bi tanesi söndürebilir. Bu arada bendeki ampulün harcadığı enerji 2W yazıyor aldığım sitede. Acaba burdan yola çıkarak hesap yapabiliyor musun 7W harcamam için ne değerde dirence ihtiyacım varmış? :D

alixxx
14/01/2014, 01:57
Walla kardeşim deniycem bakalım inşallah bi tanesi söndürebilir. Bu arada bendeki ampulün harcadığı enerji 2W yazıyor aldığım sitede. Acaba burdan yola çıkarak hesap yapabiliyor musun 7W harcamam için ne değerde dirence ihtiyacım varmış? :D

Baran sen bir tane ayarlı direnç al sonra hangi ampulün yerine led takacaksan ampule gelen artı uca bu ayarlı direncin bir ucunu bağla ayarlı direncin diğer ucunu senin ledlerin bir ucuna bağla ledin diğer ucunu ise ampule gelen eksi uca bağla daha sonra ayarlı direnci çevir ve ne zaman arıza ışığı sönerse ayarlı dirençteki direnç değerini multimetre ile ölç ve o değerde bir direnç al ayarlı direnci sök yerine aldığın direnci bağla.

BaranSelo
14/01/2014, 02:08
Baran sen bir tane ayarlı direnç al sonra hangi ampulün yerine led takacaksan ampule gelen artı uca bu ayarlı direncin bir ucunu bağla ayarlı direncin diğer ucunu senin ledlerin bir ucuna bağla ledin diğer ucunu ise ampule gelen eksi uca bağla daha sonra ayarlı direnci çevir ve ne zaman arıza ışığı sönerse ayarlı dirençteki direnç değerini multimetre ile ölç ve o değerde bir direnç al ayarlı direnci sök yerine aldığın direnci bağla.

Ayarlı direnci ilk kez duydum hocam, baktım biraz google'dan ama pek bir şey anlamadım :D Multimetreyi falan nasıl kullanacağımı da hiç bilmiyorum. Olmazsa elektrikçiye gidip böyle böyle diyeyim, taksın ayarlı direnci ölçsün en iyisi.

OzzY
14/01/2014, 02:10

2tanesi kesin söndürür, hiç led takmasan bile söndürür.
sanıyorum paralel bağlantıda biraz kafan karışmış, farın içinde ampulun girdiği soket var ledi o sokete takıyorsun yerine oturtuyorsun ledle işin bitmiş oluyor. Sonrasında o sokete giden 2 kablodan ayrı ayrı ek alıyorsun onlarıda dirençe bağlıyorsun. ledin ayaklarıyla filan işin yok yani. eğer ki 2direncide bağlayacak olursan onları birbirine birleştirip gelen kablolarıda ona bağlarsın. Yalıtım için makaron oldukça revaçta ancak benim favorim kesinlikle bez bant. sökmek isteyince bile çıkmıyor meret :D
daha önce dediğim gibi ohm arttıkça çektiği enerji azalır, 33ohm kabaca 4.36W çeker, motor çalışırken voltaj artar bu değerde artar ancak ampullerin hesabı 12V üzerinden yapılıyor o yüzden aşağı yukarı o direnç bir standart ampule denk diyebiliriz. daha fazla çekmek istiyorsan mesela 25ohm olmalı 5.76W çeker(144/ohm)
olması gerekenden fazla olursada kısa devre var diye düşünüp hem elektriği kesiyor hemde ışık yakıyor.
dediğim gibi uğraşmak istemiyorsan 2 tane 11ohm33W alıp deneyeceksin, istiyorsan 33ohmdan düşük ama 33wattan yüksek bulabildiğin bir kaç değerde direnç alıp deneyeceksin.

o seri bağlantı olur ve hiç birşey ifade etmez. paralel bağlantıdaki değer önemli yoksa hem çekilen güç artmaz hemde ledlerin parlaklığı düşer.

BaranSelo
14/01/2014, 02:31
Abicim sanırım anladım bu sefer ya. İlk önce 33ohm 11w alıp deniyim, sönmezse 27ohm 11w alıyım, 144/ohm hesabına göre 5.3 wat çekiyormuş. Bu ikisinden birinde söner diye umuyorum :D
Şimdi de şöyle bir soru oluştu kafamda, eğer 2 tane 33/11 bağlarsam kesin söner dedinya, lede giden akıma etkisi olur mu? Yoksa arada direnç olsa da olmasa da lede her zaman aynı güç mü gider? Işık gücünü azaltmaması açısından :)

OzzY
14/01/2014, 03:13
Abicim sanırım anladım bu sefer ya. İlk önce 33ohm 11w alıp deniyim, sönmezse 27ohm 11w alıyım, 144/ohm hesabına göre 5.3 wat çekiyormuş. Bu ikisinden birinde söner diye umuyorum :D
Şimdi de şöyle bir soru oluştu kafamda, eğer 2 tane 33/11 bağlarsam kesin söner dedinya, lede giden akıma etkisi olur mu? Yoksa arada direnç olsa da olmasa da lede her zaman aynı güç mü gider? Işık gücünü azaltmaması açısından :)
direncin ledin parlaklığına ektkisi olmaz, paralel bağladığın sürece tabi.

27ohm11W bulunurmu bilmiyorum ama 33ten düşersen 11den çıkmanı tavsiye ederim W kısmı ne kadar yüksek olursa o kadar az ısınır. dediğim gibi 33ohm11w benim elimdeki ampuller için ideal değerdi(aslında 30ohm diye hesaplıyıp çıkmıştım ama en yakın 33 bulup almıştım işimi görmüştü) hem çektiği güç hemde ısınma açısından. sen bi bak bakalım olmadı dirençleri alıp yanıma gelirsen beraber yaparız.

BaranSelo
17/01/2014, 20:25
direncin ledin parlaklığına ektkisi olmaz, paralel bağladığın sürece tabi.

27ohm11W bulunurmu bilmiyorum ama 33ten düşersen 11den çıkmanı tavsiye ederim W kısmı ne kadar yüksek olursa o kadar az ısınır. dediğim gibi 33ohm11w benim elimdeki ampuller için ideal değerdi(aslında 30ohm diye hesaplıyıp çıkmıştım ama en yakın 33 bulup almıştım işimi görmüştü) hem çektiği güç hemde ısınma açısından. sen bi bak bakalım olmadı dirençleri alıp yanıma gelirsen beraber yaparız.

Ozen kardeşim bugün el attım parklara, malesef olmadı. :D 33ohm 11w denedim ilk önce, lamba yaktı. Sonra 46ohm 5w denedim, o da yaktı. En son 2 tane 33/11 i dipdibe bağlayıp onları taktım ve lamba yakmadı. Bende öylece bıraktım bakalım ne olacak diye. 20 dakika falan sorunsuz yandı parklar, ama dokunduğumda çok fena ısındığını farkettim. Elle tutulacak dibi değildi. Neyse kendi haline bıraktım, aradan bi yarım saat geçince iki park da söndü. Sorun ne anlamadım. Ne yapsak şimdi? :D

OzzY
18/01/2014, 22:13
Ozen kardeşim bugün el attım parklara, malesef olmadı. :D 33ohm 11w denedim ilk önce, lamba yaktı. Sonra 46ohm 5w denedim, o da yaktı. En son 2 tane 33/11 i dipdibe bağlayıp onları taktım ve lamba yakmadı. Bende öylece bıraktım bakalım ne olacak diye. 20 dakika falan sorunsuz yandı parklar, ama dokunduğumda çok fena ısındığını farkettim. Elle tutulacak dibi değildi. Neyse kendi haline bıraktım, aradan bi yarım saat geçince iki park da söndü. Sorun ne anlamadım. Ne yapsak şimdi? :D

dipdibe derken?
46ohm uzun süre durduysa bozulmuştur zaten.

yarın öğleden sonra bi uğra istersen bakalım.

Han
21/11/2017, 17:10
artık hort zamanı gelmiş bu konunun :) en son 2014 de yazılmış yıl oldu 2017 neredeyse 2018 e geldik teknoloji değişti ve gelişti soğutuculu led'ler falan çıktı şimdi park lambalarının led dönüşümü için yeni yakın bu işi uygulamış arkadaşlar var ise bizide aydınlatsınlar lütfen.

sublieutenant
22/11/2017, 13:53
teknoloji gelişiyo ama tam olarak nerede gelişiyo o ürünü bulmak var. bulduğum ürünler belli bir süre çalışıyo, dirençte bi değişim olmadığı halde belli bir süre sonra arıza ışığı yakıyo. smd kondansatörler bozuluyo galiba dirençlerde birşey gözükmüyor çünkü. bizim aldıklarımız çinden ithal malzemeler :)