PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linea ve İbiza arasında kaldım

dad
08/10/2010, 10:03
Araba almaya karar verdim fakat bir araba üzerinde yoğunlaşırken birden onunla ilgili negatif yönleri okuyup öğrenince soğuyorum.
En son Linea ve yeni İbiza da yoğunlaştım. Her ikiside çok hoşuma gitti.
Sizce 0 değilde 1 yaşında 6 aylık bir araba baksam daha mı karlı olur?
Ayrıca hem Linea da ve hem İbiza da 1.6 dizel düşündüğümden 1.3 ler nasıldır?
Arabayı hemen satacak biri değilim.
Ne tavsiye edersiniz?

zafermutlu
08/10/2010, 10:12
fiatı severim ama ibiza:D

dad
08/10/2010, 10:21
Fiat / Linea / 1.3 M.jet Active / SAHİBİNDEN SATILIK sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-fiat-linea-sahibinden-satilik-32592065/detay)

şu arabayı kaçırdım. Hemen kapmışlar.

trakya_
08/10/2010, 12:23
bncede ıbizaa lineadan daha ıyıı

zafermutlu
08/10/2010, 14:58
Fiat / Linea / 1.3 M.jet Active / SAHİBİNDEN SATILIK sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-fiat-linea-sahibinden-satilik-32592065/detay)

şu arabayı kaçırdım. Hemen kapmışlar.

yok be bu ilanda ki fiyata araba olurmu delimi bu adam..

dad
08/10/2010, 15:52
bende şaşırdım zaten.

pdr42
08/10/2010, 16:58
eger arabayı tanıyorsan biliyorsan bildigin birinden aclaksan km si dusukse bence ikinci el al derim satarken mzararın en fazla 1000 lira olur ama sıfır aldıgın zaman onun zararı en az 5 milyardır.
tabi arabayı alıp 5 sene bineceksen sıfır al.

dad
08/10/2010, 17:18
eger arabayı tanıyorsan biliyorsan bildigin birinden aclaksan km si dusukse bence ikinci el al derim satarken mzararın en fazla 1000 lira olur ama sıfır aldıgın zaman onun zararı en az 5 milyardır.

2-3 sene kalır en fazla ,
çok fazla fiyat farkı var cidden.
0 al eve git 5 bin lira düşsün çok tuhaf.
başka ülkelerde de böyle mi acaba?
İbizayı gidip bizzat görmem gerek. Dizel sesi nasıl çok merak ediyorum
Lineayı zaten kullandım hoşuma gitti açıkçası. Sİyah çok hoş duruyor

Shellci
08/10/2010, 17:37
ibiza hatchback, linea ise sedan :S nası ikisi arasında kaldınız anlamadım hocam doğrusu.. ben 99 model seat kullanmış, şuanda fiat kullanan biri olarak seat'ı öneriyorum. ama yedek parça ve bakım olarak fiat çok daha avantajlı..

dad
08/10/2010, 17:55
ibiza hatchback, linea ise sedan :S nası ikisi arasında kaldınız anlamadım hocam doğrusu.. ben 99 model seat kullanmış, şuanda fiat kullanan biri olarak seat'ı öneriyorum. ama yedek parça ve bakım olarak fiat çok daha avantajlı..

evet aslında dıştan bakınca ikilem gibi gözüküyor olabilir ama benim öyle takıntılarım pek yok. Araba ilk önce konfor ve donanımı önemli benim için.
Aslında punto evo için araştırıyordum , fikirler ediniyordum. Ama Linea puntolara göre daha iyi geldi bana.Özellikle 1.6 dizel mükemmel.
Çok araba araştırdım Sedan olarak Vectra kullandım 1 sene mükemmeldi ama benzin istasyonu gerekiyordu. Linea da fena değildi 1 ay kullandım. Ama birisi aklıma İbiza yı soktu. Feci halde o tarafa yöneltti beni.
Bende sizin tecrübelerinizden akıl almak istedim açıkçası.

drahmet
08/10/2010, 19:32
linea ve ibza segment olarakta farklı araçlar ibiza b linea c segmenti bir araç.konfor ve donanım demişsiniz ibizanın gerek segment gerekse hatcback oluşu sebebiyle daha sert bir süspansiyon sistemine sahip olacağını düşünüyorum. ibizayı kullanmadım ama bende gp babamda ise linea mevcut. linea benim areçtan çok daha konforlu

Ogulcan.Öğüt
08/10/2010, 19:33
bence hiç düşünme ibiza cok hosuma gidiyor İbiza Al

StrawBeeRy
08/10/2010, 19:36
evet eğer bagaj felan sorun olmayacaksa yeni ibiza çok güzel ben olsam linea yerine ibiza alırdım

Don Vito Puntoleone
08/10/2010, 19:46
düşünmene bile gerek yok linea nerde ibiza nerde...ibiza(2011) tabiki...

demon
08/10/2010, 20:30
Linea güzel bir araba değil. Özelliklede Active modeli. Tavsiye etmiyorum.
Ibiza Linea' dan daha iyidir.

Linea uzun ve dar bir araba. İç hacmi geniş değil. Arka diz mesafesi kötü. İç plastikleri kötü. Linea asla C sınıfı olmayı hakeden bir araba değil. Zaten B segment Grande Punto' nun Sedanını yaparak C sınıfı diye millete kaktırdılar.

M@GIC
08/10/2010, 22:49
Linea güzel bir araba değil. Özelliklede Active modeli. Tavsiye etmiyorum.
Ibiza Linea' dan daha iyidir.

Linea uzun ve dar bir araba. İç hacmi geniş değil. Arka diz mesafesi kötü. İç plastikleri kötü. Linea asla C sınıfı olmayı hakeden bir araba değil. Zaten B segment Grande Punto' nun Sedanını yaparak C sınıfı diye millete kaktırdılar.

Aynen katılıyorum. Linea sağdan soldan toplama şeklinde yapılan bir araç. Apar topar yapılan, ellerine ne buldularsa takmışlar gibi. albea,punto karşımı bir şey.
Eğer senin için bagaj önemli değilse İbizayı tek geçerim. Ama bagaj olsun diyorsan bravo da yabana atma. Bir test sürüşü yapmanı tavsiye ederim. ;)

predator_ant
08/10/2010, 23:17

+ 1 Milyon

srkn15
09/10/2010, 09:33
ibiza daha iyidir.

ama punto döver.

Shellci
09/10/2010, 17:29
bence ikisini de boşver, ibiza seçeneğini düşündüğüne göre bagaj sorun değil senin için.. burdan yola çıkarsak bence Ford Fiesta al :clapping: :clapping: yeni kasaları çok iyi.. gerek konfor, gerek yol tutuşu olarak 2 seçeneğinizden de üstün olacağı kanısındayım. 3 markayı da kullandım, hala da kullanıyorum. (babamda focus, abimde cordoba, bende GP) dizel motorlarının performansı da mükemmel ötesi. Babamda 1.6 TDCI Focus Titanium var ordan biliyorum, ondan sonra kendi arabama binince (1.3 MJ punto) duruyomuş hissine kapılıyorum :no000000:

uraaal
09/10/2010, 23:27
ya yapmayın ibizanın karsısında fiestanın esamesi bile okunmaz kagıt üstü degerleri cok büyütmeyin arabayı kullanın ondan sonra konusun

Shellci
10/10/2010, 00:18
ibizanın yeni kasasını kullanmadım ama bir önceki kasasını kullandım. fiestanın ise yeni kasasını mersin manisa arası (900km yaklaşık) 2 şöför dönüşümlü kullandık (1.25 duratec motor olanıydı).. kullanmadığım bilmediğim markalar hakkında konuşmamki hocam ben.. ayrıca fiesta benim şahsi fikrim dostum..

uraaal
10/10/2010, 00:24
ibizanın yeni kasasını kullanmadım ama bir önceki kasasını kullandım. fiestanın ise yeni kasasını mersin manisa arası (900km yaklaşık) 2 şöför dönüşümlü kullandık (1.25 duratec motor olanıydı).. kullanmadığım bilmediğim markalar hakkında konuşmamki hocam ben.. ayrıca fiesta benim şahsi fikrim dostum..
o zaman ibizayıda bir kullanın oyle karar verin.haa bu segmentte en mükemmel f/p aracı kesinlikle evo o ayrı tabi ama fiestamı tdci 1.6 kullandım yaklasık 650 km kadar donusumu 1.4 tsi ibizayla gerceklestirdim arada oyle farklar varki eskiler derdi alırsın ford olursun lord şimdi o lord olmus mort :D:D:D:D

şekerlioğlu
10/10/2010, 00:27
İbiza karşısında linea'nın,dış görsellik olarak bana göre lafı bile olmaz.
Üstelik fiyatlarda uygun sayılabilir.
Oldukça sportif görünüşlü albenisi olan bir araba.(yine bana göre fiestadan da,görünüş olarak çok daha hoş duruyor.)
Konu açıldığında dün merak edip,donanım haberdeki "yeni ibiza "başlığını inceledim.
Yanlış hatırlamıyorsam 30 küsur sayfaydı.
Bir tavsiye olarak,özellikle son 5 sayfayı okumanız ve ondan sonra tercihde bulunmanızın
Daha iyi olacağını düşünüyorum.

Shellci
10/10/2010, 15:52
aslında yapman gereken şey çok açık ve net. burda bizim yorumlarımızı sabaha kadar dinlesen karar veremessin. bunlar zevk meselesi büyük oranda. beklentinize göre değişir. ben ford derim, biri seat der biri de fiat der.. asıl olan sizsiniz aracı siz kullanacaksınız. yapmanız gereken; seat, fiat, ve değerlendirmek isterseniz ford bayisine gidersiniz. test sürüşünüzü 3 araç içinde yaparsınız. hangisi içinize sinerse alır binersiniz. sonuçta 3üde size sorun çıkaracak araçlar değiller.. dediğim gibi zevk meselesi, ben şimdi araç alacak olsam fiat kesinlikle almam bunuda belirteyim. 2 senelik fiat kullanıcısıyım şahsi fikrimdir kimse yorum yapamaz bu konuda..
..

ayrıca; kağıt üzerindeki verilere bakmayın diyen arkadaşa: o verileri 3 5 adam oturup kafasından sıkmıyor. yapılan testler sonucu ortaya çıkan tastiklenmiş verilerdir onlar.. Birde alırsın ford olursun lord sözü artık mort olursun demişsin, gel ben seni babamın Focus ile bi gezdireyim arkadaşım mort mu olmuşuz biz bi gör bakalım?! o dönemde jetta da vardı aklımıda defalarca gidildi gelindi bayiye, test sürüşü yapıldı focus'da karar kıldı babam. makina mühendisi kendisi, sanırım bir bildiği vardır değil mi :) boşuna 45 50 Bin TL verilmiyor bu araçlara. olursun mort falan ayıp bunlar.

sonuç olarak fiestayı siz düşünmüyordunuz ben önerdim, gidin bir inceleyin derim. işçilik olsun, yol tutuş olsun, malzeme kalitesi olsun 2sinden de üstün.. ama bu benim fikrim ilgilenmesseniz, 2 seçeneğiniz arasında kalırsanız kesinlikle ibiza.. Ama böyle internetten ahmetin mehmetin fikrini almakla olmaz bu işler. arabayı biz değil siz kullanacaksınız, gidin bayiye inceleyin, test sürüşleri yapın ondan sonra kararınızı verin.. Saygılarımla..

JuzZz
10/10/2010, 20:08
kardeşime alıcaz die bugun baktık ibiza ve fiestaya,ibizanın içi inanılmaz boş basit ve kalitesiz geldi,Kapılar falan cok ince,buyuk ihtimal fiesta alıncak ama,ibiza mı linea mı dersen linea sanki ağır basıo..

uraaal
10/10/2010, 22:38
aslında yapman gereken şey çok açık ve net. burda bizim yorumlarımızı sabaha kadar dinlesen karar veremessin. bunlar zevk meselesi büyük oranda. beklentinize göre değişir. ben ford derim, biri seat der biri de fiat der.. asıl olan sizsiniz aracı siz kullanacaksınız. yapmanız gereken; seat, fiat, ve değerlendirmek isterseniz ford bayisine gidersiniz. test sürüşünüzü 3 araç içinde yaparsınız. hangisi içinize sinerse alır binersiniz. sonuçta 3üde size sorun çıkaracak araçlar değiller.. dediğim gibi zevk meselesi, ben şimdi araç alacak olsam fiat kesinlikle almam bunuda belirteyim. 2 senelik fiat kullanıcısıyım şahsi fikrimdir kimse yorum yapamaz bu konuda..
..

ayrıca; kağıt üzerindeki verilere bakmayın diyen arkadaşa: o verileri 3 5 adam oturup kafasından sıkmıyor. yapılan testler sonucu ortaya çıkan tastiklenmiş verilerdir onlar.. Birde alırsın ford olursun lord sözü artık mort olursun demişsin, gel ben seni babamın Focus ile bi gezdireyim arkadaşım mort mu olmuşuz biz bi gör bakalım?! o dönemde jetta da vardı aklımıda defalarca gidildi gelindi bayiye, test sürüşü yapıldı focus'da karar kıldı babam. makina mühendisi kendisi, sanırım bir bildiği vardır değil mi :) boşuna 45 50 Bin TL verilmiyor bu araçlara. olursun mort falan ayıp bunlar.

sonuç olarak fiestayı siz düşünmüyordunuz ben önerdim, gidin bir inceleyin derim. işçilik olsun, yol tutuş olsun, malzeme kalitesi olsun 2sinden de üstün.. ama bu benim fikrim ilgilenmesseniz, 2 seçeneğiniz arasında kalırsanız kesinlikle ibiza.. Ama böyle internetten ahmetin mehmetin fikrini almakla olmaz bu işler. arabayı biz değil siz kullanacaksınız, gidin bayiye inceleyin, test sürüşleri yapın ondan sonra kararınızı verin.. Saygılarımla..

dostum uzunca yazmıssın eline saglık.fakat dikkat et ben o cümleyi kurarken sonunda gülmüsüm yani mizahi bir anlayısla yaklasmısım.elbete herkesin aracına saygım sonsuzdur bana herhangi bir karar verici yorum yapmak düşmez.babamda bundan önce mondeo vardı ki ghia donanım yani ben mondeo bu kadar pasif bir araçken focus nasıl olabilir diye düşünüyordum ve deneyerekde bizzat görmüş oldum.bence focusu one cıkaran tek oge vardıki yol tutus genelde bütün fordlarda öyle oldugu söylenir ama istanbul trafigindede ralli yapmıyoruz sonucta.olabilir baskasına gore guzel aractır fordlar ama kesinlikle bana hitap etmiyor.mondeonun direk rakibi bmw 5.20 aldı babam yani hakikaten araba var araba var.neyse bu konu uzar gider.bu arada kagıt üzeri verilere o kadar takılmamak gerek derken bahsettigim o degerlerin en optimum seviyede ölcüldügüdür.umarım anlasılabilmisimdir.ahh bu arada sende istedigin zaman gelebilirsin turlarız 520yle :D tekrardan saygılar:d

Shellci
11/10/2010, 00:49
ee ne kadar ekmek okadar köfte :) 520 bırakta saydıklarımızın babası olsun ona lafım zaten yok dostum :) istanbula yolum düşerse arıycam :)

dad
12/10/2010, 14:00
..

teşekkür ettim
yakın bir arkadaşımdan ( araba piyasasında uzman)
aralık ayını bekle dedi.
Linea 1.6 sı çok iyi olmuş dedi, İbiza için biraz donanımlısını alacaksan al dedi.
Aralık ayını beklemeye karar verdim.