PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süt döküldü ne yapmalıyım?

pdr42
07/10/2010, 23:45
arkadaslar arka tarafda döşemeye süt döküldü ve cok kotu kokuyor dokuldukten 2 saat sonra uzerine su dokerek tekrar havluyla aldık sonra deterjanla temizledik ama etkisi olmamıs basına gelen var mı ne yapmalıyız acaba

berkeraaa
07/10/2010, 23:51
profesyonel temizleyiciler var ama biraz fazla maliyetli......kendiniz ancak havalandırarak halledebilirsiniz yani...sanırım zaman bu işin çözümü :) :) leke falan kaldımı ??

burhankutlu
08/10/2010, 00:04
mustafa abi Allah yardım etsin daha geçen gun muhabbeti geçti kokusu araba satmayla giden tek şey diye bahsediyorlardı ama bi sunu dene limon sık sonra nemli bi bezle sil yok geçmezse paraya kıyacaksın oto temizleyiciye vereceksin bi ihtimal geçebilir ama başka yerlerede kokusu sinmeden yapsan iyi olur

berkeraaa
08/10/2010, 00:11
dimi süt ekşimeden yapmak lazım yoksa dahada ağırlaşır koku :( :( :(

atom43
08/10/2010, 00:13
bu ürünü alıp kullanmanızı tavsiye ediyorum eminim ne kokusu nede lekesi kalır Hepsiburada.com : Sonax Araç İçi Temizleyici 321200 500ML | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/Liste/sonax-arac-ici-temizleyici-321200-500ml/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otson321200)

burhankutlu
08/10/2010, 00:17
bu ürünü alıp kullanmanızı tavsiye ediyorum eminim ne kokusu nede lekesi kalır Hepsiburada.com : Sonax Araç İçi Temizleyici 321200 500ML | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/Liste/sonax-arac-ici-temizleyici-321200-500ml/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otson321200)

ürün yorumları okumustum sadece leke için sanırım içe geçmiş sıvılara veya kokuya bişe yapacağını sanmıyorum

pdr42
08/10/2010, 00:22
kesinlikle sonaxa vermem. forumda konu acacaktım ama belkide actım bugunlerde pek kendimde deilim. sonaxa detaylı ictemizlik diye verdim koltuklara ne surduyse bi garip yapmıs aracı . isim veremedgim anlamlandıramadıgım birsey oldu araba koltuklar bi garip ic temizlik dersen bişey yok 100 lira da para aldılar buradan konya sonaxı tekrar kınıyorum ve kesinlikle bişey yaptıklarına inanmıyorum. berbat otesi bir iscilik berbat otesi malzeme kalitesi sizlerede önermiyorum. sonax falan verecegim paraya kendim yeni yöntemler bulurum valla:) her neyse arkadaslar leke yapacak bi durum yok cunku ayagımızı koyduugumuz yer. ben oraya koslalı suyu doksem 1 saat bekletsem sonra o suyu geri alsam arabanın altına curume gibi etkisi olurmu acaba .

burhankutlu
08/10/2010, 00:26
mustafa abi limon işini dene limon al 4-5 tane suyunu sık cıkar içe geçecek kadar uzerine dok az beklet nemli hafif ıslak bi bezle iyice sil daha sonrada sabunlu suyla uzerinden sil hal olacakdır diye dusunuyorm

pdr42
08/10/2010, 00:27
bu sonax bende var ama yuzey temizliyor bunu belki suya karsıtrııp dokeceksin kosla gibi belki ole olur
cıkacaksa bi kilo limonu harcıyım valla. sen daha once denedinmi peki burhan

atom43
08/10/2010, 00:32
sonax belki aracınızı kotu yapmış olabilir ama bu ürünlerini kotu oldugu anlamına gelmez ben dun daha tavanı tabanı koltukları temizledim lekelerimde vardı geçti ve içerde sigara kokusu kalmadı kendim yaptım inanın sonaxın yapacagından daha iyisini yaptım kaybetmezsin abi al o ürünü denemelisiin

burhankutlu
08/10/2010, 00:33
sütde ve başkalarındada denendi abi etkili oluyor kokuya bire bir koltuk döşemesinde ve zararıda yok bence al dediğin gibi bi kilo uzerinde beklet daha sonraki işlemleri yazdım zaten ama bi kaç kez tekrarla daha etkili olur diye düşünüyorum üzerinden bide lavanta kokulu sabunlu suyuda bi geçersin mis gibi o kokar :)

pdr42
08/10/2010, 01:05
ben sonaxın urunlerine bişey demiyorum bu sonax bayileri icin sozlerim. yani bayileri uckagıtcılık yaptılar. burhan deneyecegim yarın manava bi ugrayayım da . bi kilo limonu alıyorumaracın arkasına gecip hepsini sıkıyorum bi saatte bekletiyorum sonra da siliyorum bakalım ne olacak sağolasın

Scottie
08/10/2010, 08:21
geçmiş olsun.. tek çaresi koltuğu değiştirmek... başka çare yok..

zafer murat
08/10/2010, 08:35
AutoKing'e bir gösterin

smartmavi
08/10/2010, 13:25

bu ürün plastik kısımların tozunu almaktan başka hiçbir işe yaramıyor, tavsiye etmem.

Onun yerine "kosla halı temizleyici-elde kullanım için" alın, güzelce köpürtüp ıslak ıslak silin ve fırçalayın. Ancak sonra suyu çekmek için halı yıkama makinesine ihtiyacınız olacak. Ondan sonra kuru bir havluyla iyice silin yeter. Arabayı satmanıza ve büyük paralar harcamanıza gerek yok.

Ben geçen pazar günü aynı yöntemle arabanın içini resmen sıfırladım. Koltuklarım tertemiz oldu. İnanamazsınız...

Başka bir yolu daha var ama o iş zahmetli. Arka koltuğun oturulan kısımdaki döşemesi sökülebiliyor. Tamamen sökmeseniz bile kılıfla sünger birlikte çıkıyor-sadece iplerini gevşetin yeter. Alın onu küvette güzelce koslayla yıkayın, bir gün boyunca kurutun tekrar takın.

krakercocuk
08/10/2010, 13:32
kosla bu işi çözer;)

onderbaki
08/10/2010, 15:10
arkadaslar arka tarafda döşemeye süt döküldü ve cok kotu kokuyor dokuldukten 2 saat sonra uzerine su dokerek tekrar havluyla aldık sonra deterjanla temizledik ama etkisi olmamıs basına gelen var mı ne yapmalıyız acaba

çok geçmiş olsun. büyük şansızlık.

bence bu saatten sonra ne dökseniz ya da silseniz döşemenin altında kalacaktır. benim tavsiyem; koltuk-halı yıkamacılarındaki makina. bir sıvı verip fırçalayıp sonra içine çekiyor. sanırım böyle bir sistem işe yarar. sonax yada başka bir yer de yapabilir bilemiyorum.
birde siz döşeme demişsiniz ama bazı arkadaşlar koltuktan falan bahsetmiş. sanırım bir yanlış anlama var.

smartmavi
08/10/2010, 15:26
koltuğun üstündeki kumaşa döşeme denir, yanlış anlaşılma yok.

berkeraaa
08/10/2010, 15:35
bir yanlış anlaşılma var ortada...arkadaşımız koltuğa dökmemiş....ayaklarımızı bastığımız yere dökmüş...

onderbaki
08/10/2010, 15:49
koltuğun üstündeki kumaşa döşeme denir, yanlış anlaşılma yok.

mustafa kardeşim bizi aydınlatsın.
arka taraf diyince ben yer döşemesi anlarım. koltukğa dökülse koltuk derdi heralde.
saygılar.

pdr42
08/10/2010, 16:42
arkadaşlar arka taraftaki dösemeden kastım ayagımızı bastıgımız yer bi yanlıs anlasılma olmus . yani koltuk değil ayağımızın altına aldığpımız yer. bu arada OKADAR KOTU kokuyo anlatamam kısın mahvedecek bu bizi

burhankutlu
08/10/2010, 16:50
abi limon işi ne oldu daha yapmadnmı :))

usermm1
08/10/2010, 16:51
arkadaşlar arka taraftaki dösemeden kastım ayagımızı bastıgımız yer bi yanlıs anlasılma olmus . yani koltuk değil ayağımızın altına aldığpımız yer. bu arada OKADAR KOTU kokuyo anlatamam kısın mahvedecek bu bizi

en son çare olarak, döşemenin süt dökülen kısmını kes çıkar yıka kurut geri yapıştır derim.

onderbaki
08/10/2010, 16:52
abi limon işi ne oldu daha yapmadnmı :))

Limon koku için işe yarayabilir belki.ev kadınları balık ayıkladıktan sonra ellerini limonla ovalıyor çünkü :)

onderbaki
08/10/2010, 16:55
kasko da karşılamaz ki bunu söktüresin.

pdr42
08/10/2010, 16:56
burhan fırsatım olmadı b elki aksama alır yaparımda yagmur yagıyor soyle sılanmıyacagım bi yer bulmam lazım yarında boluya gidecegim aksi gibi burnumda tutecek o koku igrenc otesi bişeyya. aksama fırsat bulursam elime limon alıp sıkacam sonra da bi kova su dokecem bir iki saat sonra suyu sungerle geri alacagım bakalım nolacak

burhankutlu
08/10/2010, 16:59
mustafa abi kapıları kapa içine gir sık içinde veya evinde sık arabaya dök değen yerlere 15 dakika beklet sonra sil bence geçecek mumkunse biraz havalandır ve içine koku sık ki belli olsun

pdr42
08/10/2010, 17:17
burhan kimyasal bir tepkime sonucunda ortaya oyle bir koku cıkıyormus ki:) oncesinden daha berabet veyqahutta erkegin yeni kokusu :)) dunyada esi bulunmaz :()))

burhankutlu
08/10/2010, 17:32
burhan kimyasal bir tepkime sonucunda ortaya oyle bir koku cıkıyormus ki:) oncesinden daha berabet veyqahutta erkegin yeni kokusu :)) dunyada esi bulunmaz :()))

:D:D abi emin ol ney çıksada ondan kötü olacağını sanmıyorum :)

GRDEDE
08/10/2010, 18:11
Mustafa kardeşim önceki aracımda başıma geldi.kosla halı şampuanı ve ev tipi halı yıkama makinasıyla işi çözdüm tavsiye ederim.kosla ilave ettiğin sıcak(el dayanacak kadar)suyu kullanarak bolca ıslatarak bölgeyi sil,15 dk civarında bekle ve yıkama makinasının emme modunu kullanarak iyice emdir ve bu işlemi iki veya üç kez tekrarla...çiçek gibi olur hem de ekonomik. kolay gelsin.

atom43
08/10/2010, 18:17
abicim sonunda sana ben yollucam şu sonaxın ürününü o olacak limon felan dokme kullan su ilacı emin ol faydası var oyle kesme üstüne bişi dokme meslegimiz geregi kuru temizlemeciyiz yani üstüne oyle kolonya limon saf alkol v.s dokmekle gecmez adamlar ilacını yapmıslar yani

abulbul08
08/10/2010, 22:38
Bunla ilgili farklı bir çözüm önerisi sunayım.Ama kızmayın.
Abi bir kedi al arabaya süt dökülen yeri yalasın ondan iyi temizleyen olmaz herhalde:D:D

StrawBeeRy
08/10/2010, 22:43
abi arka döşemeyi sök at makinaya yıkansın :)

smartmavi
08/10/2010, 22:53
Mustafa kardeşim önceki aracımda başıma geldi.kosla halı şampuanı ve ev tipi halı yıkama makinasıyla işi çözdüm tavsiye ederim.kosla ilave ettiğin sıcak(el dayanacak kadar)suyu kullanarak bolca ıslatarak bölgeyi sil,15 dk civarında bekle ve yıkama makinasının emme modunu kullanarak iyice emdir ve bu işlemi iki veya üç kez tekrarla...çiçek gibi olur hem de ekonomik. kolay gelsin.

aynen abicim, ben de bunu yazdım işte, büyütçek bişi değil aslında...

kosla bu işi çözer...

faithless1905
09/10/2010, 12:42
arabayı sattırır bu koku :) yaşadım

murti82
09/10/2010, 16:11
Çok mu döküldü?
Bu kötü kokuyu süt proteinleri yayar. Bu proteinler bozulunca daha değişik maddeler ortaya çıkar bunlar daha da beter kokar.
Kaliteli deterjanlarda proteinleri parçalaryan enzimler vardır bunları yaklaşık 40derecedeki suyla uygula biraz bekle hatta onlar orada kalsın çok bişey olmaz.
Eğer bu işe yaramazsa amonyak dene (eczanelerde satılır) Amonyağı fazla soluma , fazla da dökme, çok az sulandırıp, sadece ıslatacak şekilde az az günde 1 - 2 kez uygula, arabayı iyi havalandır. limonun işe yarayacağını düşünmüyorum ve limon uyguladıysan bu söylediklerim bir işe yaramayabilir.
Son olarak ister limon ister deterjan ister amonyak olsun hepsi de döşemenin altındaki kaportaya zarar verebilir, ve bunları uygulayıp bi sonuç elde edemiyorsan geçmiş olsun diyorum :(

pdr42
12/10/2010, 07:32
arkadasşlar hepinize tesekkürler malum yolda olunca yazamadım. boluya gitmeden önce iki adet limonu salataya sıkar gibi dosemeye sıktım 15 dakika bekledim ardından elimde fırca surttum. inanmıyacaksınız ama yaptıktan hemen sonra koku kalktı . vay be dedirtti limon kendine. :)) tekrar herkese tesekkürler en kısa basit cozum sanırım bu oldu. yalnız ben tekrar farklı bir islem yapmadım zamanla oradaki limon kuruyup baska seylere neden olur mu bilmem. bu arada arabayı sattırır tabi bu koku ben de az buz satma hevesi var saten belki yakında ilana koyarım. galiba koymustumda :)

ademtahir
12/10/2010, 09:51
mustafa işin zor süt kadar kötü bişey yok..
benim eski aracımada turşu döküldü 10 lt kadar turşu suyunu koltuklar yerler emdi güzelce hiç bi şekilde çıkmamıştı en son ASPİRİX diye bişey var onunla temizlemiştim kurtulmuştum halen araç içi temizliğinde ASPİRİX kullanırım üstüne başka bişeyde tanımam :)

zafermutlu
12/10/2010, 09:57
adem daha kötüsü palio da akü verdi arkadaş sanayiye götürüver dedi.. dökülmüş arka koltuklara kadar gelmiş bütün döşeme degişti.. koltuk kılfları dikiş tutmuyordu.. tövbem vardır aküyü bagaja koymam...

ademtahir
12/10/2010, 10:04
akünün içinde sülfirik asit var arabanın kaportasını çürüten içini dağıtır :D

pdr42
12/10/2010, 16:34
aspirix aspirinden tureme bişeymi yoksa ayrı bir kimyasal mı:)9 bu arada olay cözüldü arkadaslar:)) ilgilenen arkadaslara sukranlarımı sunarım.

ademtahir
12/10/2010, 17:09
uydurmuşlar heralde ismini aspirinle kimyasal bağı yok :D

smartmavi
12/10/2010, 17:21
aspirix kosla'nın taklidi...

bukalemunya
27/05/2011, 00:50
hocam internette dr.mat hijyen sprey diye bi ürün var ben kullandım arabama peynir suyuu dökülmüştü .direk olarak kokuyu götürüyoo gittigidiyor da var ürün

Misafir047
31/10/2013, 15:26
hanım:Gelirken süt alırmısın
ben: Sütü arabama sokmam

korktum valla süt almam bidaha arabayla:))

pilotender
31/10/2013, 16:25
arabaya süt dökülünce o arabanın tez zamanda satılması en iyisi bence. ben yaşadım kimse yaşamasın...

tayfux
31/10/2013, 17:08
hocam geçmiş olsun neymiş bu süt gerçekten anlamadım..bu arada geçenlerde bizim buzdolabına da dökülmüş ve öyle kalmış kalıp olmuş gerçekten sökemedim..

pdr42
02/11/2013, 08:26
Konu hortlamıs. Bu arada aklıma gelmişken soyluyum. eger aracınıza süt dökülürse kuru naneyi süt dökülen yere dökün 1 hafta bekletin kokusunu alıyor. Tayfur hocam dolap için önerim şudur: dolabın fişini cekin belirli sıcaklıga gelince eriyen kalıbı silin:)) Dolapta nasıl kokar bilemiyorum ama sıcakla bulustu mu cok pis haberin olsun
Bu arada birşey merak ettim onursal üyelik sona mı erdi??

otobroker serhan
02/11/2013, 09:22
yıllar önce duydugum bir yöntem var hiç denemedim ama deneyip ciddi sonuç alanların ağzından dinledim arkadaşlar.şu tuvalet ve banyo da ağır lekeler için kullanılan tuzruhu nu biliyorsunuz boş camsil fıs fısının içine yaklaşık 50 ml koyuyorsunuz ve üzerine 3 katı su ilave ediyorsunuz yani 50 ml tuzruhu 150 ml su karışımı fıs fıs yardımıyla o malum bölgeye uyguluyorsunuz 5 dk. duruyor ve kuru bir bezle siliyorsunuz ve tekrar karışımı aynı bölgeye uygulayıp 5dk. sonra kuru bezle siliyorsunuz.arkadaşlar benim başıma gelmediği için bu yöntemi denemedim sadece kullanan ve memlun kalanlardan duydum o yüzden bana kalırsa denerken o bölgenin tamamına uygulamayın küçük bir yere uygulama yapın ki sonra tüm döşemeyi mahfetmeyelim.

ahmet yasin
02/11/2013, 12:52
bir doktor arkadaşimin aracının içine süt döküldü. tam 3,5 bin TL masrafla döşemeyi halledebildi. sürekli bakteri ürediğinden koku bitmiyor.

ato
02/11/2013, 14:35
Dolap için karbonatlı su ile silin araba içinse benim aracım koltuğuna şarap döküldü detaylı temizlik 300 tl dediler bende opetten koltuk temizleyici köpük aldım sıktım sonra ovaladım iz koku falan kalmadı

usermm1
02/11/2013, 17:36
benim arka koltuğa turşu suyu akmıştı. koltuğu çıkarmıştım. döşemesini ve süngerini ayırıp ayrı ayrı sabunlu suyla yıkamıştım. sünger çok zor kurumuştu ama sonunda halloldu.

sakinkaradas
04/11/2013, 10:58
süt kokusu çok nalet bir kokudur kolay kolayına kimyasallarla bile çıkmıyor.arabasını satan insanlar biliyorum bu kokudan kurtulmak için..birde mazot kokusu böyle agırdır..aracın şamandırası söktüren arkadaşlar dikkatli olmalılar..yani şamandıra sökülecekse direk depoyu söktürsünler alttan yukardan müdahele edilirse sonuç tehlikeli olabilir..arka sag koltugun altında plastik kapak vardır orası şamandıraya dış müdaheleyi depo sökülmeden mümkün kılar oradan bahsediyorum bilmeyen arkadaşlar için..aman dikkat o çok sevdiginiz araçlardan sırfbu kokulardan dolayı vazgeçebilirsiniz...

tab
11/11/2013, 22:16
Halıya dökme olayı var ise halının altında ses ve ısı izolasyon yünü var Daha önce koltuğu söküp halının köşesini açarak yünü çıkaramıyorsunuz bir kaç defa sabunlu suyla yıkama ve durulama yaparak sıkma yaparak halıyı açık bırakarak kurumasını sağlayın. Yada bu işleri kurutma sistemi olan bir yıkamacıya yaptırın çabuk kuruyacaktır.