PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ''Excess radiat fluid temper stop of engine'' mesajı

ozdem
06/10/2010, 19:47
Arkadaşlar,

Son bir kaç gündür aracımı çalıştırırken ekranda bu mesaj yazıyor.
''Excess radiat fluid temper stop of engine'' motor soğukken ısı fazlası nasıl olabilir pek anlayamadım.
Aksine motor ısındıkdıktan sonra kapatıp, tekrar çalıştırdığımda böyle
bir hata vermiyor. Ciddi bişey midir bilemedim, hafta içi servise götürme şansım yok. Ayrıca haftasonu Eskişehir durumu var.
Sizce sıkıntı yaratır mı?
Aynı sorunu yaşayan, bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.

Teşekkürler...

onorom
06/10/2010, 20:05
''Fazla radyatör sıvısı aracın motorunun stop etmesine neden olabilir'' gibi bir şey söylemiş... Bence yola çıkmadan bi kontrol ettirin. En azından soğutma sistemi ile alakadar olduğu belli... Hoşçakalın...

gurik
06/10/2010, 20:34
soğutma sıvınız fazla ısınınca genleşmeden dolayı sistemden taşacak olması sebebiyle motoru durdurun diyor.

Sorun kalmaz.

gemlikli_55
07/10/2010, 09:12
araç kendini imha edecek acil aracı terk edin diyor özlem:)))))))
şaka şaka

Kriminal
07/10/2010, 10:14
Bu durumda suyu azalt özlem naptın silme doldurdunmu yoksa :D
Bu sabah;
Komsunun ogluna babası demıskı arabanın yagına suyuna bak yola cıkıcaz.Sabah ıse gıderken assagıda bunu gordum yag kapagını açmış içine su dökuyo napıyosun dedım abı az bısı kaldı onuda koyuyumda dedı.Lan olm oraya sumu konur dedım falan fılan hemen usta cagırdılar sonra noldu bılmıyorum .Komsum sabrı abı dıyokı allah razı olsun ıyıkı göözunden kacmamıs dıyo ...

h k
07/10/2010, 13:36
aracın sıcaklık sensörlerinde hata olursa verebilir , bir ara yıkamacının biri basınçlı su ile arabamın altını iyice yıkamıştı. sonraki bir kaç gün sabah ilk kontağı çevirdiğimde hararet sona dayanıp bu hata mesajını veriyordu . daha sonra kendiliğinden (sanırım soketlerin içindeki su iyice kuruyunca) düzeldi.

Punto Efo
07/10/2010, 14:33
Eğer akünüzde bir sorun varsa, aracınızı ilk çalıştırma esnasında hararet ibresi sona dayanıyor ve bilgisayar bunu radyatör sıcaklığı artmış olarak algılıyor ve o hata mesajını veriyor. Nedenini açıklamak zor ama puntolarda bu sorun yaşanıyor.
Akünüzü kontrol ettirin, büyük ihtimalle sorun ondan kaynaklanıyor. Kışın yeni bir akü almanız gerebilir.

Kriminal
07/10/2010, 14:39
En ıyısı akü değiştirmek..Varta 66

Punto Efo
07/10/2010, 15:52
Bu arada yazan hata mesajı radyatör su seviyesi ile ilgili değil, radyatör suyu sıcaklığı fazla uyarısı veriyor. Radyatör suyu veya seviyesi ile uğraşmanıza gerek yok

ozdem
07/10/2010, 22:49
Arkadaşlar, öncelikle hepinize teşekkürler...

Yakın zamanda su seviyesi ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadı.
Dolasıyla su seviyesinin fazlalılığı ile ilgili olmasa gerek.
Gökçe' nin de dediği gibi yazan hata mesajı ısı fazlalığı ile ilgili.
Motoru ilk çalıştırdığım anda hararet göstergesi maksimuma çıkıp
sonra anında başlangıça düşüyor ve hata mesajını veriyor.
Marş basmasında da bir sorun yok. Sanırım ya sensörlerde
bir sorun var ya da dediğiniz gibi akü de.
Haftaya servise bi baktırırım artık.

Aydın, umarım haftaya kadar imha etmez :)

gemlikli_55
08/10/2010, 08:53
özlem uyarı yazısının sonunuda saat ve tarih yok ise daha zamanı var demektir :)
geçmiş olsun.

CesSpOoL
30/01/2011, 21:03
aynısı oldu bende az evvel yıkamacıdan alınca.. umarım pert olmaz.. : )

ibrahim06
30/01/2011, 21:12
Bu durumda suyu azalt özlem naptın silme doldurdunmu yoksa :D
Bu sabah;
Komsunun ogluna babası demıskı arabanın yagına suyuna bak yola cıkıcaz.Sabah ıse gıderken assagıda bunu gordum yag kapagını açmış içine su dökuyo napıyosun dedım abı az bısı kaldı onuda koyuyumda dedı.Lan olm oraya sumu konur dedım falan fılan hemen usta cagırdılar sonra noldu bılmıyorum .Komsum sabrı abı dıyokı allah razı olsun ıyıkı göözunden kacmamıs dıyo ...

Çocuk yağına suyuna bak cümlesini yağına su kat olarak anlamış herhalde. Özdem hanım kusura bakmayın sizin konuyu da sulandırdık.

ozdem
30/01/2011, 22:04
aynısı oldu bende az evvel yıkamacıdan alınca.. umarım pert olmaz.. : )

yok merak etme, pert olacak bir durum değil... :)

aküyü değiştirmen gerekecek, tamamen akü sorunu ama
yine de servise baktır istersen... ;)

Çocuk yağına suyuna bak cümlesini yağına su kat olarak anlamış herhalde. Özdem hanım kusura bakmayın sizin konuyu da sulandırdık.

İbrahim rica ederim, ne kusuru... ;)

santiago
30/01/2011, 23:10
bu akü problemleri bitmiyor bu aralar adam gibi akü mü yapmıyorlar ?

ahurkan
31/01/2011, 16:41
Yeni akü almanın vakti gelmiş..bence amperine dikkat et..ben 60 lık bi tane yeni takdırdım..

h k
31/01/2011, 16:58
akü değiştirince bu sorun gidiyor , bende her sabah bu mesajı alıyordum değişimden sonra artık çıkmıyor.

servogp
31/01/2011, 17:14
Evet Aynen Akü Değişimi Yapılınca arıza Uyarısı Gidior.

style07
31/01/2011, 17:19
Aynı sorun bende de vardı 60 amperlik varta akü aldım şimdi canavar oldu sorun kalmadı.

atalays
14/04/2011, 15:27
Akünün çoğu işte parmağı var..Eski aracım polo çift farlı olanından direksiyonu elektroservo destekli , yoğun şehir içi trafiğinde direksiyon devre dışı oluyordu ,çok sert, ne zaman yapacağı belli olmuyordu, tanıdık bir elektirkçi ye götürdüm ,Hocam senin servo motorundan olabilir ,sedece bu işlerle uğraşan bir usta var dedi , ona gittik kesin servo motorundan dedi ,masanın üstündeki motoru göstererek bak elimdeki de bu arızadan . 1570 tl ye yenisini takarız dedi,bende arabayı satmayı kafaya koydum..sık sık devre dışı kalıyordu.....Bir gün baktım ki akü bitmiş mecburen değiştirdim..... ondan sonra sorun kalmadı..kaç tane ustaya hemde işin ehli ustaya gösterdim anlamadı meğer akü zayıfmış,güç yetmeyince elektroservo devre dışı kalıyormuş.....

tayfux
14/04/2011, 18:49
Eğer akünüzde bir sorun varsa, aracınızı ilk çalıştırma esnasında hararet ibresi sona dayanıyor ve bilgisayar bunu radyatör sıcaklığı artmış olarak algılıyor ve o hata mesajını veriyor. Nedenini açıklamak zor ama puntolarda bu sorun yaşanıyor.
Akünüzü kontrol ettirin, büyük ihtimalle sorun ondan kaynaklanıyor. Kışın yeni bir akü almanız gerebilir.
aynen kesinlikle sorun aküde hele bilgisayarı bağlayınca tanınmayan hata diyorsa şansın yok akü :D

ugurozer
15/04/2011, 10:50
arkadaşlar :)) bazı hatalar aracın bilgisayar sisteminden kaynaklanıyor ve akü kutup başını çıkartıp taktığınızda düzelmiş oluyor, evinizdeki bilgisayarı kapatıp açmak gibi yani. inşallah sağlam akülerinizi çöpe atmadınız, sonuçta akünüzü değiştirirken kutup başını çıkarıp takıyorsunuz yine düzelmiş oluyor....