PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bijon anahtarı

Moosty
06/10/2010, 09:54
Merhabalar,

Önceki arabamda L tipi bijon anahtarı kullanıyordum çok memnundum. Maalesef arabayı satarken bagajda unuttum.

Şimdi GP için de alıp bagajın bir köşesinde bulundurmak istiyorum.

Hepsiburada da kargo bedava uygun fiyatlı var, bizim araçlarınki 17 lik olsa gerek, ona göre sipariş vereceğim doğrumudur?

Hepsiburada.com : 17 No L Bijon Anahtarı 841995 | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/Liste/17-no-l-bijon-anahtari-841995/productDetails.aspx?categoryid=262977&productid=otm841995)

17 liktir heralde, sonuçta kullandığımız araç bir kamyonet falan değil.

Fiyatı uygun gibi, ama döküm demir diyor zorlanınca kırılır mı bilmiyorum; daha önce kullandığım İzeltaş çelik anahtardı, çok memnundum. İzeltaş için internetteki fiyatlar 25-30 civarında, olmazsa bir de bayisine sorayım.

Neden L tipi (bazı yerlerde pipo tipi olarak da geçiyor) diye soracaklar olabilir, şimdiden cevaplayayım.

L tipinde anahtarın kol uzunluğu daha fazla olduğu için daha bijona daha yüksek tork uygulayabiliyorsunuz. Özellikle eski araçlarda bijonlar bir süre sonra paslanıp iyice sıkışıyor. İlk gevşetme işlemi için L tipi çok işe yarıyor, bijona takıp ayakla hafifçe basınca bijon gevşiyor.

Bu aletin işe yarayan bir tarafı da diğer ucundaki tornavida. Yine eski araçlarda bazen cant pasın da etkisi ile yapışıp kalıyor, bijonları sökseniz bile tekerlek yerinden kolay kolay çıkmıyor.

İşte bu durumda o tornavida ucunu levye gibi kullanıp tekerleği daha kolay çıkarabiliyorsunuz.

ferikci
06/10/2010, 10:25
Mustafa hocam eğer istediğiniz puntonun stepnesinde takılı olan orijinal anahtarı ise yetkili servislerden temin edebilirsiniz. Geçenlerde servise gittiğimde birisini bu anahtardan alırken görmüştüm.

Moosty
06/10/2010, 10:34
Mustafa hocam eğer istediğiniz puntonun stepnesinde takılı olan orijinal anahtarı ise yetkili servislerden temin edebilirsiniz. Geçenlerde servise gittiğimde birisini bu anahtardan alırken görmüştüm.

Orijinal anahtar var ama onunla yüksek tork uygulayabileceğimi sanmıyorum, bu yüzden bir tane L tipi anahtar lazım.