PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ledli parklar arıza lambası yaktı yardım!!

karakushasan
05/10/2010, 22:44
arkadaşlar hepsiburadadan 2 paket 4 ledli park lambası aldım ama lambaları takınca lambalar yokmuş gibi görünüo ve arıza lambasını yaktı lambalarda yanıp sönüyo nedenini bilen varmıdır acaba...

OzzY
05/10/2010, 23:02
direnç takmanız lazım.

karakushasan
05/10/2010, 23:16
direnç takmanız lazım.
nasıl yapılıyor o işlem bilginiz var mı acaba

ferikci
05/10/2010, 23:21
Öncelikle normal ampulun ne kadar akım çektiğini ya da direncini öğrenin. Daha sonra da Voltaj (12) = Direnç x Akım denklemi ile bilinmeyeni bulun, ledli devrenizin toplam direncini denklemdeki dirence eşitleyecek şekilde direnci seri bağlayın. Yalnız burada direnç seçimi önemli, üzerinden geçecek akımı kaldırabilecek kapasitede (yüksek watt değerine sahip) bir direnç koymalısınız.

alpaguter
05/10/2010, 23:27
hocam kpss sorusunun cevabı gibi oldu valla :)))

tutkuaydin41
05/10/2010, 23:28
Bu her Ledde yapıyormu yani bu ledlerden baglayan herkes bu direnç olayını yapıyormu ???

OzzY
05/10/2010, 23:28
direnci seri değil paralel bağlamak lazım, yoksa ledlerin ışığı düşer.
ben ön parklarda 2 tane 68ohm kullanıyorum. ama bunlar parklarda söndürmüyo, daha düşük direnç lazım. kesin söndürcek olan 30 ohm civarı olmalı.

Bu her Ledde yapıyormu yani bu ledlerden baglayan herkes bu direnç olayını yapıyormu ???

hemen hemen hepsi yapıyo(yapmıyo diye belirtmezse %100 yapıyo). hepsiburada da yapmayan bi tane buldum aldım, ilkini takınca yapmadıda 2.sinde yaptı(bu durum bana özelde olabilir önlerin dirençleri tam sınırda olduğundan, eğer tek çıkış kontrol ediliyosa.) ama onlarda 1 ayda pert oldu. deli gibi ısındıklarından üzerindeki dirençler filan düştü. garantiye gönderdim bakalım nolcak.

aslında uygun bi reosta bulup kaç watt çekince kesiyo bulsam çok güzel olcak

tutkuaydin41
05/10/2010, 23:35
hemen hemen hepsi yapıyo(yapmıyo diye belirtmezse %100 yapıyo). hepsiburada da yapmayan bi tane buldum aldım, ilkini takınca yapmadıda 2.sinde yaptı(bu durum bana özelde olabilir önlerin dirençleri tam sınırda olduğundan, eğer tek çıkış kontrol ediliyosa.) ama onlarda 1 ayda pert oldu. deli gibi ısındıklarından üzerindeki dirençler filan düştü. garantiye gönderdim bakalım nolcak.

aslında uygun bi reosta bulup kaç watt çekince kesiyo bulsam çok güzel olcak

bu hepsiburada.da far içi patlayan flash lamba war onda da aynı sorun warmı aacaba?
konuyu kırletmek gıbı olmasında.

ferikci
05/10/2010, 23:48
direnci seri değil paralel bağlamak lazım, yoksa ledlerin ışığı düşer.
ben ön parklarda 2 tane 68ohm kullanıyorum. ama bunlar parklarda söndürmüyo, daha düşük direnç lazım. kesin söndürcek olan 30 ohm civarı olmalı.

doğru diyorsun hocam yanlış yazmışım, seri bağlanırsa voltaj düşecektir.

OzzY
05/10/2010, 23:57
bu hepsiburada.da far içi patlayan flash lamba war onda da aynı sorun warmı aacaba?
konuyu kırletmek gıbı olmasında.

ledse(ki çakar led olmalı) yapar büyük ihtimalle, arıza lambasını söndürmek için gereksiz direnç koymamışlardır heralde.

karakushasan
05/10/2010, 23:58
yaw felaket kafam karıştı:Den iyisi normal mtech white lardan takmak galiba...

KaMiKaZe
06/10/2010, 00:00
hesap yapmak yerine değer bandı geniş ayarlı direnç alıp deneme yanılma yöntemi ile halledebilirsiniz :D

tutkuaydin41
06/10/2010, 00:06
hesap yapmak yerine değer bandı geniş ayarlı direnç alıp deneme yanılma yöntemi ile halledebilirsiniz :D
Yani potansiyometre ?

tutkuaydin41
06/10/2010, 00:07
ledse(ki çakar led olmalı) yapar büyük ihtimalle, arıza lambasını söndürmek için gereksiz direnç koymamışlardır heralde.
Hepsiburada.com : Far İçi Patlayan Flash Lamba 371202 | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?productId=otm371202&categoryId=255951)

OzzY
06/10/2010, 00:09
yaw felaket kafam karıştı:Den iyisi normal mtech white lardan takmak galiba...

kesinlikle öyle :)

koyublack
06/10/2010, 00:53
aslında hiç bunlarla uğraşmayın. ben aksesuarcıda taktırdım beyaz ledlerden oluşan yarım metre şerit. arıza ışığı yakmıyor görüntüsü de çok güzel garajımdaki resimlerden bakabilirsiniz. arabam haftada 2 sefer oto yıkamacıya gider tazyikli suya da dayanıklı montaj dahil 20 tl.

OzzY
06/10/2010, 00:59
aslında hiç bunlarla uğraşmayın. ben aksesuarcıda taktırdım beyaz ledlerden oluşan yarım metre şerit. arıza ışığı yakmıyor görüntüsü de çok güzel garajımdaki resimlerden bakabilirsiniz. arabam haftada 2 sefer oto yıkamacıya gider tazyikli suya da dayanıklı montaj dahil 20 tl.

orjinal ampul üstündemi?

koyublack
06/10/2010, 01:02
orjinal ampullerin üstü siyah bantla kapandı. şeridin alt tarafı kendinden yapışkanlı. aslında yaptırırken tereddüt ettim atar diye ama 1 aydır bir sorun yok. inşallah da olmaz.

karakushasan
06/10/2010, 09:08
arkadaşlar ledden vazgeçtim bu direnç işi falan beni pek açmadı takıp çalıştır tarzd bişi alıcam valla led gibi canlı ışık vermese idare edicez artık:Dbirde sislere xenon taktım farlara takmadım bunu yerine beyaz ışık veren tavsiye edebileceğiniz bir lamba varmıdır mtech yada osram mı önerirsiniz.

ferikci
06/10/2010, 10:28
arkadaşlar ledden vazgeçtim bu direnç işi falan beni pek açmadı takıp çalıştır tarzd bişi alıcam valla led gibi canlı ışık vermese idare edicez artık:Dbirde sislere xenon taktım farlara takmadım bunu yerine beyaz ışık veren tavsiye edebileceğiniz bir lamba varmıdır mtech yada osram mı önerirsiniz.

Bende mtec in beyaz ışık veren ampulleri vardı, güzel görünmesinin yanı sıra yağmur kar vs gibi havalarda görüş aşırı düşüyordu. Ampullerden biri patlayınca diğerini de osram allseason ile değiştirdim, beyaz renkten vazgeçmek zorunda kaldım ama en azından artık sürüş güvenliğini tehlikeye atmıyorum :)

tutkuaydin41
06/10/2010, 10:29
o dedıklerınız farlar cakma xenon yanı beyınlı olmadıkları ıcın kısın cok zorluk cekersınız. takıcaksanız onları anca yazın takın..

karakushasan
06/10/2010, 11:08
olmadı bi süre daha sarılarla dolaşalım ama alt beyaz üst sarı pek hoş durmadı açıkcası:D

KaMiKaZe
06/10/2010, 13:08
Yani potansiyometre ?

konya sokaktan isterken böyle ifade edilir ben arkadaşın anlayabileceği seviyede anlatmak istemiştim.

OzzY
06/10/2010, 19:59
orjinal ampullerin üstü siyah bantla kapandı. şeridin alt tarafı kendinden yapışkanlı. aslında yaptırırken tereddüt ettim atar diye ama 1 aydır bir sorun yok. inşallah da olmaz.

o bantları bi kontrol edin o kadar ısıya dayancak bant olduğunu sanmıyorum.

StrawBeeRy
06/10/2010, 20:03
en iyisi benim gibi park ampulsüz gezmek :) ledlerin hepsi arıza lambası yakıyo plakalarda takılı onlarda yakıyor

karakushasan
06/10/2010, 21:47
en iyisi benim gibi park ampulsüz gezmek :) ledlerin hepsi arıza lambası yakıyo plakalarda takılı onlarda yakıyor
kesin çözüm:D:D

StrawBeeRy
06/10/2010, 21:52
kesin çözüm:D:D
ama tek dezavantajı arıza lambası yakıyor ben park ampülü yerine amerikan park(sinyallere bağladım) yaptırdım yani yanlış anlaşılmasın parksız gezmiyoruz :)

ato
06/10/2010, 22:11
hocam arıza ışığı orjinalleri takmadan sönmüyor benim araçtada yanıyor plaka ışığını kontrol edin diye yazı çıkıyor amatakmıyorum

femoli
06/10/2010, 22:15
On parklara mtec yada benzeri beyaz dipsiz arka plaka lambalarada boyali dipsiz takin ev ektradan 5 li sirali yapisma led takin bence en ideal bu ..

StrawBeeRy
06/10/2010, 22:17
femoli abi bende sıralı 4 lü led var ama lambayı yakıyor nasıl olucak

femoli
06/10/2010, 22:25
Arka plaka ampullerini degistirme ucuz boyali ampul tak uzerine yapistirma led tak led plaka lambasini komple kapladigi icin isikta sizdirmiyor . Bmw lerdeki gib cizgi halinde yere veriyor daha guzel gorunuyor ...

StrawBeeRy
06/10/2010, 22:27
Arka plaka ampullerini degistirme ucuz boyali ampul tak uzerine yapistirma led tak led plaka lambasini komple kapladigi icin isikta sizdirmiyor . Bmw lerdeki gib cizgi halinde yere veriyor daha guzel gorunuyor ...
anladım abi teşekkür ederim müsait olduğum zaman deniyicem

karakushasan
07/10/2010, 10:20
On parklara mtec yada benzeri beyaz dipsiz arka plaka lambalarada boyali dipsiz takin ev ektradan 5 li sirali yapisma led takin bence en ideal bu ..
full mtech kullanmayı düşünüyorum en sorunsuz onlar olucak heralde:D

femoli
07/10/2010, 10:51
Parklara mtec farlara xenon kullanabilirsiniz sorun olmaz..