PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü alırken dikkat edilmesi gerekenler ??

bulut
05/10/2010, 02:15
arkadaşlar malum kış yaklaşıyor. aracımın üzerinde hala 4 yıllık fabrikanın taktıgı akü bulunmakta. ve son demlerini oynuyor gibi. kışın bana sürpriz yapmaması için akümü değiştiricem. tabi bu arada aracımda ses sistemi mevcut ve gündüz sislerim daima acık. bunlar akümü yiyen keyfii fazlalıklar. ben yüksek amperli bi akü düsündüm ama bana zararı yada faydası nedir bilmiyorum. tecrübelerinizi eksik etmezseniniz memnun olurum dostlarım ve son olarak akü alırsam hangi marka önerirsiniz ve alırken nelere dikkat etmeliyim. akünün üretim tarihi önemli sanırım.

Kriminal
05/10/2010, 10:17
Femoli bi el at..

femoli
05/10/2010, 10:58
Femoli bi el at..
kime :D

Bılıt kardeşim dün geldin sorsaydınya artist :)

Neyse anlatayımda herkes okusun ;)

Fabrika akümüz (maliyeten kaçma adına) küçük takılır bu yeterlimidir evet yeterlidir ama tam anlamı ile değil akünün belli bir orandan fazlası takılmaz çünkü hem oturma yeri itibari ile hemde şarz dinamosunun yeterli derecede aküyü beslememsinden .. Yani şarz dinamosunun çıkışı 60 ile 66 arasında beleme yapar 72 lik bir akü takarsanız dinamo aküyü beslemez ve sertleşme başlar sonra akü kısa üsrede gider gp lere takılabilecek en güzel akü vartanın 66 ah aküsüdür hem tüm sisteminizi (abartmamak kaydı ile) kaldırır , tavsiyem 66 ah bir aküdür..

Du Hast
05/10/2010, 11:23

Fabrika akümüz (maliyeten kaçma adına) küçük takılır bu yeterlimidir evet yeterlidir ama tam anlamı ile değil akünün belli bir orandan fazlası takılmaz çünkü hem oturma yeri itibari ile hemde şarz dinamosunun yeterli derecede aküyü beslememsinden .. Yani şarz dinamosunun çıkışı 60 ile 66 arasında beleme yapar 72 lik bir akü takarsanız dinamo aküyü beslemez ve sertleşme başlar sonra akü kısa üsrede gider gp lere takılabilecek en güzel akü vartanın 66 ah aküsüdür hem tüm sisteminizi (abartmamak kaydı ile) kaldırır , tavsiyem 66 ah bir aküdür..
dizeller 90'a kadar besliyor bilgi olsun:

https://img818.imageshack.us/img818/5105/94080890.th.jpg (https://img818.imageshack.us/img818/5105/94080890.jpg)

dizel için 72 lik uygun gözüküyor bence. ben değiştirirsem 72 ah lık bir akü takacağım.

style07
05/10/2010, 11:49
Banada servisteki arkadaşımın önerisi 72 lik ti 90 amperliğin fazla geliceğini vede yerine oturmayacağını söylemişti.

femoli
05/10/2010, 11:53
Can takacak yerde olması gerek 90 liık için 72 lik bile tam oturmaz kaldıki 90 lık :) dediğim gibi en ideali 66 lık hiç bir sorun yaşamadan taklabilecek bir akü..

Du Hast
05/10/2010, 12:04
Can takacak yerde olması gerek 90 liık için 72 lik bile tam oturmaz kaldıki 90 lık :) dediğim gibi en ideali 66 lık hiç bir sorun yaşamadan taklabilecek bir akü..
90 lık çok gelir gerek yok zaten de dizel için bence 72 lik iyi sayılır soğuk yerlerde.
birde forumdan bir arkadaşımız 72 lik takmış yerine oturduğunu söylüyordu. 90 lık kamyon aküsü gibi olur zaten :D

zafer murat
05/10/2010, 12:25
Benim fiorinoda orjinal üstündeki var inci akü 50Amper

Bluenipper
05/10/2010, 12:58
geçen hafta 2. el gp aldım 2008 model üstünde fabrika çıkışlı akü vardı.2 gün evvel marketten bişi almak için durmuştum sonra tık yok marş basmadı.oto elektrikçi geçici bi akü taktı benimkini gece sarja bağladı ama ertesi gün akünün sizlere ömür olduğunu öğrenince 50 lik inci aldım.sanırım araç satışta 1 ay bekleyince akü plakaları sertleşmiş.Keşke konuyu daha önce görseymişim femoliyi dinleyip 66 lık varta alırdım.Uzun lafın kısası 3 senelik ömründen sonra her an yolda bırakabilir önemli olan nerde bırakacağı benim şansım varmış tam oto elektrikçisinin önünde son nefesini verdi.:hmm:

bulut
10/10/2010, 01:03

:D abi dalgınlık iştee. peki bikaç sorum daha olacak;
birincisi;farlarım acıkken arabanın (müzik) sesini açtıgımda tabi dogal olarak bass vurdugu için her bass vurdugunda farlar belirgin bir şekilde bayılıp tekrar canlanıyor. bu akü bitiyor demek mi yoksa şars dinamosuyla ilgilimidir yada ne olabilir.
ve son olarak egerki aracımı soguk bir sabah aküden dolayı çalıştıramazsam aracımı vurdurarak nasıl çalıştırabilirim. daha önce farklı araçlarda denedim ama. puntoda bu güne kadar çok şükür ki vurdurmaya ihtiyaç duymadım. araçlarımız biraz daha elektronik agırlıklı oldugundan bu sebeple soruyorum.
saygılar :D

OzzY
10/10/2010, 01:34
mehmet abi şu vartayı nerden buluruz uygun fiyatlı onuda yazsaydın bari :D

bendeki 50 amper vartaymış 66 fazla(gereksiz) maksimum 60 takıcam.

ferikci
10/10/2010, 01:55
mehmet abi şu vartayı nerden buluruz uygun fiyatlı onuda yazsaydın bari :D

bendeki 50 amper vartaymış 66 fazla(gereksiz) maksimum 60 takıcam.

vartanın aküleri bi ara bauhausta satılıyordu sanırım, hala var mıdır bilmiyorum.

Du Hast
10/10/2010, 02:11
elimde bir tane boşta bozuk akü var. üzerindeki bozulunca 2 edecek.
hurda fiyaatından akücüye verip indirip yaptıracam lakin benimkide zayıflıyor üzerindeki orijinal aküymüş.
varta bulmaya çalışacam 72 aa lık.

femoli
10/10/2010, 04:35
Varta heryerde olmaz zannedersem fakat pazartesi bir bakarim sizin icin ;)

Du Hast
10/10/2010, 12:42
Varta heryerde olmaz zannedersem fakat pazartesi bir bakarim sizin icin ;)
abi bir baksan iyi olur elimizin altında olur en azından adamın adresi.
çünkü cart diye ortada bırakıyor artık aküler.
üzerindekide tam bitmeden atmak istemiyorum ancak bu kışı çıkartacağını sanmam. hava soğuyunca ısıtma bujileri sağlam olmasına rağmen marş süresi uzadı, iyi çeviriyor ancak kuvvetli çeviremiyor marşı.

StrawBeeRy
10/10/2010, 16:24
:D abi dalgınlık iştee. peki bikaç sorum daha olacak;
birincisi;farlarım acıkken arabanın (müzik) sesini açtıgımda tabi dogal olarak bass vurdugu için her bass vurdugunda farlar belirgin bir şekilde bayılıp tekrar canlanıyor. bu akü bitiyor demek mi yoksa şars dinamosuyla ilgilimidir yada ne olabilir.
ve son olarak egerki aracımı soguk bir sabah aküden dolayı çalıştıramazsam aracımı vurdurarak nasıl çalıştırabilirim. daha önce farklı araçlarda denedim ama. puntoda bu güne kadar çok şükür ki vurdurmaya ihtiyaç duymadım. araçlarımız biraz daha elektronik agırlıklı oldugundan bu sebeple soruyorum.
saygılar :D
abi vurdurmayı ben bir kaç kez yaptım sorun olmuyor ama hiç tavsiye etmiyorum çünkü dükkana gelen bir müşterinin arabasında tesisat vardı oo güzel aç sesi felan dedik biraz müzik dinledikten sonra araba çalışmadı haydee geri geri çıkar vurdur neyse vurdurduk araba çalıştı işimizi hallettik tekrar çalıştırmaya çalıştık çalışmadı anahtarı okumuyordu hiçbir ışık yanmıyordu ne yapıcaz ne edicez sahibi fiat yol yardımı aradı durumu anlattı ve servisten usta geldi arabaya baktı akü bitmiş dedi başka akü taktı servise çektiler araba 2 hafta serviste yattı sorunda neymiş arabanın beyni kilitlenmiş :D sonra öğrendik ki beyinli arabalarda böyle sorunlar olabiliyormuş dikkat edin,eğer tekrar akünüz biterse arabayı vurdurmayın başka akü takarak çalıştırın yoksa tekrar aynı sorun olur dedi bilmem anlatabildimmi arabada Alfa Romeo 159 :)

OzzY
10/10/2010, 18:02
ben can sıkıntısından çok vurdurdum sorun olmadı :D ama trigere filanda zararlı.
şimdi aküm bitse vurdurmam.

uraaal
10/10/2010, 22:59
şimdi zararını tam olara hatırlamıyorum ancak ecu sahibi araçlarda vurdurma yönteminin kesinkez olarak uygulanmaması gerektiğini biliyorum tabi puntoda durum nedir bilemiyorum users manualim olmadıgı icin :D:D

Du Hast
11/10/2010, 00:18
https://img202.imageshack.us/img202/395/adszybo.th.jpg (https://img202.imageshack.us/img202/395/adszybo.jpg)

bulut
11/10/2010, 00:40
abi vurdurmayı ben bir kaç kez yaptım sorun olmuyor ama hiç tavsiye etmiyorum çünkü dükkana gelen bir müşterinin arabasında tesisat vardı oo güzel aç sesi felan dedik biraz müzik dinledikten sonra araba çalışmadı haydee geri geri çıkar vurdur neyse vurdurduk araba çalıştı işimizi hallettik tekrar çalıştırmaya çalıştık çalışmadı anahtarı okumuyordu hiçbir ışık yanmıyordu ne yapıcaz ne edicez sahibi fiat yol yardımı aradı durumu anlattı ve servisten usta geldi arabaya baktı akü bitmiş dedi başka akü taktı servise çektiler araba 2 hafta serviste yattı sorunda neymiş arabanın beyni kilitlenmiş :D sonra öğrendik ki beyinli arabalarda böyle sorunlar olabiliyormuş dikkat edin,eğer tekrar akünüz biterse arabayı vurdurmayın başka akü takarak çalıştırın yoksa tekrar aynı sorun olur dedi bilmem anlatabildimmi arabada Alfa Romeo 159 :)
eyvallah mert. ben en iyisi en kısa zamanda akü alayım

smartmavi
11/10/2010, 10:58
Yaw bu kadar bilgili ve deneyimli arkadaşların arabayı vurdurmalarını bi türlü anlamıyorum. Siz bari yapmayın arkadaşlar! ;)