PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katalizator temizliği

MRT 791
04/10/2010, 20:49
arkadaslar bazı arkadaslar katalızatorun tıkalı oldugunu soyluyorlar kendı aracları ıcın bunun temızlenme olayı varmı yoksa katalızator mu degısıyor bılen varmı acaba konuyu tecrube acısından acma geregı duydum .selamlar

16 CSE 79
04/10/2010, 21:28
Eğer katalizatörünüz dolduysa temizleme şansınız yok.Ya içini boşaltıp taktıracaksınız yada yeni katalizatör taktıracaksınız.

smartmavi
04/10/2010, 23:25
evet, temizlenmiyormuş. Yenisi 2000 lira kadar sanırım; Çin malı olanlar 400 liraymış ama onlar muayeneden geçmiyormuş duyduğum kadarıyla.

MRT 791
05/10/2010, 11:28
tesekkur ederım arkadaslar sadece merakımdan sordum cok sukur bı sıkıntım yok hanı basımıza gelırse tecrube olsun dıye sordum saolun

hidroliq
15/03/2011, 13:10
aslında bu parçanın adı katalitik konvertör dür, ebayda universal katalitik konvertörler var 60 $ civarında, aracın motor gücüne ve yakıt tipine göre universal convertörler alınabilir, yalnız şekil ve ebatlara dikkat edilmeli, universal olsada araç sınıfına göre şekiller ve boru giriş çıkış ölçüleri değişebiliyor.
muayne sırasında ölçüm yapılmadığından bozuk olup olmadığına yada görevini yerine getirip getirilmediğine bakılmıyor sadece belli bir yaştan sonraki arabalarda olup olmadığınına bakılıyor.
bizim araçlarda 1 tane oksijen sensoru var, eger 2 tane olsaydı önce ve sonra olarak, katalitik konvertorun çalışıp çalışılmadığı arıza ışığı sayesinde anlaşılabilirdi, oksijen sonsorleri konvertorden önceki ve sonraki oksijen seviyelerini ölçerek cihazın çalışıp çalışmadığını çıkarabiliyor. öndeki sensorler tamamen aracın çalışmasıyla ilgili yakıt oksijen karışımı için ama arkadaki sensor konvertorun çalışmasıyla ilgili, eski aracımda 4 tane vardı, ve çok uğraşmıştım zamanında, ayrıca katalitik konvertor çıkarıldığında aracın performansı artar, yalnız yakıt sarfiyatıda artıyor.

Du Hast
15/03/2011, 19:43
katalizör turbo ya sahip motorlar için önemlidir. eğer katalizör tıkanırsa bu sefer turbo bildiğimiz patlıyor. turbo salyangozundan çıkan gazlar ekzost tarafından tam olarak atılmazsa bu sefer turbo aşırı derecede ısınmaya başlıyor daha sonra çatlama ya da patlama meydana geliyor. ondan sonra turboyu elimize almış oluyoruz zaten :)

katalizör iptali ya da boşaltılması motorun üst devirlerde daha fazla performans oluşturmasına ancak alt devirlerde düşük performans oluşturmasına sebeb verir. ekzost manifoltunda bir miktar basınç olmalıdır ve bu basıncın bir miktarı katalizör tarafından sağlanıyor.
muayene konusuna gelince;
katalizörü boşaltınca muayaneden geçebilirsiniz ancak düz boru v.s. olunca anlaşılır. çin malı dediğimiz katalizörler ilede muayaneden rahatça geçersiniz.
multijetlerın katalizörleri hemen turbodan sonra geliyor, motorun ön kısmında kalıyor. çoğu muayane istasyonundaki elemanlar yerini bile bilmezler ayrı konu :)

knidos111
28/01/2014, 03:48
eğer çevreye çok duyarlıysanız 2000 liracık verip katalizör alırsınız ama 10 numara yağ yakan ve 50 arabalık çevreyi kirleten kamyonun yanından geçerken size gelene kadar çevreyi korumak için yapılacak çok şey olduğunu anlarsınız,,, piyasadaki araçların yarısı 10 yaş üstü, hiçbirinde egr,katalizör,dpf yok,devletimiz çevreyi çok düşünüyorsa bu araçların trafiğe çıkışını yasaklasın, hepimiz hepimiz eşit olalım,,, çevreyi ben koruyum,cebimden 2000 tl para veriyim,ama millet kirletmeye devam etsin,, ohh ne güzel bee

erc10
30/03/2014, 11:44
Benim aracım ocak ayında ekzozdan geçemedi bende ekzozcuya gittim önce araçtaki kendi katalizörünü ağzından kesip içini gösterdi katalizörün içindeki seramik,ki ben oldugunu bilmiyordum talaş gibi paramparça olmuş iyi araba yanmamış bunca zamandır dedi.Orjinali çok pahalı olduğundan manifoldtan önce takılan 350 tl.ye universal4 diye her araca uygun bi katalizör taktırdım.Sonra muayeneden anında geçti.