PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vw, müşteri memnuniyetinde lider!

Akincl
12/04/2007, 14:48
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile Ka Araştırma şirketi ortak girişimiyle başlatılan Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi ( TMME ) çalışmasının 2006 yılı 4. çeyrek sonucuna göre Volkswagen Binek Araçlar, sektöründe müşterisini en çok memnun eden marka seçildi. 2005 yılı son çeyrek sonuçlarında da aynı başarıya imza atan VW Binek Araç, Türk otomobil kullanıcısını en fazla mutlu eden marka oldu!

https://www.otomobilgazetesi.com/otomobil.php?id=3819

Hiç inandırıcı değil .Dünyada saygın kurumlar bu tip anketler yapıyorlar .vw nin ,başarıda adı dahi yok.

kusura bakmasınlar 10binde katalizör dağıtan golf sahipleri tanıyorum.fsi kısatması duyduğunda tüyleri diken diken olan mağdurlar var.

palavra anketlerle nereye kadar şişiricekler şu vw ni merak ediyorum.

ama tofaşa en ufak şikayeti deve yapmasını bilirler.

https://img181.imageshack.us/img181/7843/untitled645hv3.jpg

https://img137.imageshack.us/img137/272/rave525yi4cq2.jpg

Korhan
12/04/2007, 15:07
Harbiden ya ben şimdiye kadar dünya çapında yapılan hiçbir "customer satisfaction" (müşteri memnuniyeti) araştırmasında bırakın liderliği ilk 5 te bile görmedim VW'yi. Kesif bir reklam kokusu var olayda. Google dan car customer satisfaction yazın bir araştırın. Zaten araştırmayı yapan bir dernek. profesyonel bir araştırma şti. değil.

ABNEW
12/04/2007, 15:14
Taraflı bir araştırma olabilir bence de...

Yalnız başlığı okuyunca şaşırdım Akıncı ilk başta:D

Akincl
12/04/2007, 15:16
vw nin boğaz kelebeği denen kronik bir sorunu vardır.araç durup dururken stop eder.

bu sorun bile başlı başına vw gerçeğini ortaya koymaya yeter.

diğer kronik sorunlarını yazmaya gerek duymuyorum.

artık anket diye birbirlerini mi aradılar ya da müşteriler yerine herzamanki gibi çoluk çocukla mı konuştular bilinmez ama

bildiğim tek şey vw nin kaliteli görünüm altında sorun yumağı otomobiller ürettiğidir.

bizim insanımız yüksek bedel ödeyince arabasına pek toz kondurmak da istemez.

böyle de pis bir subjektifliğimiz vardır .ama 20 milyara dacia alsın cam krikosu arızalansa demediğini bırakmaz.

bir de işin böyle bir boyutu var.

microab
12/04/2007, 15:22
Konunun asıl yeri burası sanırım,burdan devam edelim arkadaşlar.

Bu arada boğaz kelebeği olayını bende duydum...

Akincl
12/04/2007, 15:33
Taraflı bir araştırma olabilir bence de...

Yalnız başlığı okuyunca şaşırdım Akıncı ilk başta:D

:friendship:

multijet
12/04/2007, 17:31
Kalder, kalite derneği adı altında kurulmuş bir ticari şirkettir. Danışmanlık hizmeti yapar. Bence %100 VW il aralarında ticari ilişki var. VW almak çok mantıklı değil. Bu seçimi anlamak zor. Belki de bu anket doğuş holding binasında yapılmıştır. :)

jeoenis
12/04/2007, 17:35
vw nin boğaz kelebeği denen kronik bir sorunu vardır.araç durup dururken stop eder.

boğaz kelebeğide ne

Akincl
12/04/2007, 18:06
boğaz kelebeğide ne

Boğaz kelebeği diğer adıyla sevgi kelebeği :)

VW nin insanları bezdiren her 5-10 bin km de temizlenmesi gereken ,temizlense de adaptasyon isteyen çoğu zaman komple arızalanan (300-500ytl masraf) otomotiv sektörüne en büyük armağanıdır.

daha ne armağanlar var vw de.:)

https://img118.imageshack.us/img118/2129/dscf0052hl1.jpg

Little F.K
12/04/2007, 19:11
3 yıl Vw passat kullandım 2004 model,aynı şekilde amcam 2.5 yıl passat kullandı,yengem 2002 den beri bora kullanıyor sadece periyodik bakımlarda servise götürdük arabaları.Ama ben daha öncede punto kullanıyordum servisten çıkmıyordum.Hele bi servis maceram var evlere şenlik.5 aydır gp kullanıyorum 10 u geçmiştir servise gidişim.

Biraz taraflı yorum yapılıyor.Objektif olmalıyız bence.Bende arabamı seviyorum ama gerçekleri gözardı etmemiz gerekli.Vw 4*4 luk bı araba yada servisi çok iyi demiyorum ama bu kadarda küçümsenicek ve kötülenecek bir arabada asla değil.

the_Algn
12/04/2007, 19:15
3 yıl Vw passat kullandım 2004 model,aynı şekilde amcam 2.5 yıl kullandı,yengem 2002 den beri bora kullanıyor sadece periyodik bakımlarda servise götürdük arabaları.Ama ben daha öncede punto kullanıyordum servisten çıkmıyordum.Hele bi servis maceram var evlere şenlik.5 aydır gp kullanıyorum 10 u geçmiştir servise gidişim.

Biraz taraflı yorum yapılıyor.Objektif olmalıyız bence.Bende arabamı seviyorum ama gerçekleri gözardı etmemiz gerekli.Vw 4*4 luk bı araba yada servisi çok iyi demiyorum ama bu kadarda küçümsenicek ve kötülenecek bir arabada asla değil.
bencede kalitesi ortada volkswagen'in... elbet sorunları vardır her markada olur sorunlar...

ABNEW
12/04/2007, 19:58
3 yıl Vw passat kullandım 2004 model,aynı şekilde amcam 2.5 yıl passat kullandı,yengem 2002 den beri bora kullanıyor sadece periyodik bakımlarda servise götürdük arabaları.Ama ben daha öncede punto kullanıyordum servisten çıkmıyordum.Hele bi servis maceram var evlere şenlik.5 aydır gp kullanıyorum 10 u geçmiştir servise gidişim.

Ben de Punto kullanıyorum uzun zamandır.Eskisini sunroof ayarı için bir kez servise götürmüştüm.Sınıfının en ekonomik ve performanslı aracıydı.Yenisini de tıkırtı burcu ve abs uyarı ışığı için götürdüm servise.Tr de VW ne verilen değer gereğinden çok fazla maalesef.Yoksa bence de kötü değil, Alman Halk Arabası işte:)...

Little F.K
13/04/2007, 00:10
Evet eski punto çok ekonomikti ama bi o kadar da sert ve konforu sıfır bi arabaydı.

Evet Türkiyede fazla değer veriliyor buna katılıyorum ama şuda var Mercedes,Bmw ve Audi kalitelerine azda olsa yaklaşabildikleri için Vw ve opel daha iyi imaja sahipler.

oz_06
13/04/2007, 00:27
arkadaşlar her markada ilk uretilen serilerde ufak tefek sorunlar olabilir

BMW 320 D benm arkadaşta var arac 40.000km de ama ön diskler değişeck

ufak tefek hatalar arızalar herzaman olabilir :ok: muhim olan insanın arabasını sevmesi ve ondan sogumaması
sogursa ne binerken nede araba kapının önünde durunca bi zevk alabiliyo :icon_smile_sad:

ABNEW
13/04/2007, 00:42
Ben 3 defa benzin otomatiği değişen 316 biliyorum:)

Bebeto, eski puntonun konforu fena değildi canım, GP den daha yumuşak süspansiyonu vardı...

Little F.K
13/04/2007, 01:02
Yapma hocam ya :) Evsan bıkmıştı benden.Ben arabayı 19 a satmıştım hatta dh de ilanı vardı bi ara çok temizdi daha 45000 deydi ama bıktırmıştı.Kasisten geçmek istemezdim ya.İliklerime kadar hissediyodum.Bide GP bana çok tok geliyo ve sürüş zevki veriyo.O biraz basit kalıyodu :)

Ama şuda var 40 ytl ye burdan Ayvalığa gitmişliğim var eski puntoyla ;)

dejavu
13/04/2007, 01:20
ewet eski puntoyu bende kullandım.. çok ekonomikti.. ama konfor malesef gp ile tartışılmaz bile... şimdiki kullandığım yolda aynı nerden baksan aralarında 1,5 lt gibi bir fark var 100 km de.. onla 5,5 tutturduğum yolda gp ile 7 lt ortalam var.
artı olarakta.. vw bu kadar kötülemeyin.... bence gerek yok... türkiye şartlarında iyi araçlar yapıyorlar... vede iyi satıyorlar... çok satanın çokda arızası olur derim bem...

nejatb
13/04/2007, 01:30
Boğaz kelebeği diğer adıyla sevgi kelebeği :)

VW nin insanları bezdiren her 5-10 bin km de temizlenmesi gereken ,temizlense de adaptasyon isteyen çoğu zaman komple arızalanan (300-500ytl masraf) otomotiv sektörüne en büyük armağanıdır.

daha ne armağanlar var vw de.:)

https://img118.imageshack.us/img118/2129/dscf0052hl1.jpg

bu anketi dogru bulmuyorum.

vw araclarini kotulemek istemem ama ulkemizde fiat'in -kus serisi yüzünden haklilık payi var biraz- abarti kotulenmesi durumu gibi, vw'nin de abartilı ovulmesi soz konusu.

mesela cok ovulen, kullanicilarinin toz kondurmadigi jetta, meksika da montajlanir. dusuk kalitede montajdır, bizim italyan puntolarımızın kalitesi daha yüksektir.

golf'un ic mekan kalitesine -ki golf 5 ile dusmesine ragmen- lafım yok ama fsı motoru cok sorun cıkartır. birden stop etmeler, titremeler vs.

zaten vw grubuda bunun farkına varmıs oldugundan, tsı denen yeni bir teknolojiye gecip ciddi bir risk aldı.

birde, turkiye'deki vw servislerinin o kadar iyi olmadigini okuyorum sagdan soldan. opel'den, ford'tan iyi olabilirler ama toyota'dan iyi olduklarını hic sanmıyorum. artı vw'ler sorun cıkartıyor.

sorunsuzluk deyince aklıma toyota geliyor. ciddi olarak sorunsuz bir arac, artı turkiye servisleri de cok iyi.

toyota'nın tek sorunu ise, fahis fiyatları.

bu secenekleri birlestirince, gpli yeni bravolu fiat, fiyatlarının da ekonomikliği ile goz dolduruyor, ve vw'yi kıl payı ile geciyor

diye dusunuyorum.

Little F.K
13/04/2007, 01:40
Satışta zaten geçiyordur Fiat.Ama şuda bi gerçek Fiatın bi Passatı bi Toureg i yok.

Ayrıca Toyota konusundaki görüşlerinizede katılıyorum.Dejavununda dediği gibi çok satan arabada sorunda olması normal.
Tıpkı bizim puntolar gibi.Bizde burda birbirimize dert yanıyoruz çoğu zaman,ama başka birisine anlattığımızda olay kulaktan kulağa büyüyor.Bu sefer şehir efsanesi gibi sakız oluyo herkeze.Bilende bilmeyende konuşuyor.

Hayatında bir kere Punto ya binmemiş adam gelip fiatsa işe yaramaz dediği zaman napıcaksın?Ya sabır edip anlatıcaksın yada he kardeşim diyip geçiceksin.Tabi anlayış sorunu yoksa yada sabit fikirli değilse..Biri çıkar vw de şöyle çektim der,öbürü punto da şu arıza var der çekilir.O zaman Fiat ta almayalım,vw de almayalım.Yada Fiat ve Vw alan 10000 lerce insan,sözüm meclisten dışarı hiç birşey bilmeyen cahil insanlardır.

grande41
13/04/2007, 11:09
1998 -2001 yılları arasındaki Turbo modellerde Turboda wastgate denilen bir parçanın çok sık arıza yaptığını ve oldukça pahalı bir parça olduğunu (6-7 milyar duymuştum ama ne seviye doğru bilmiyorum) biliyorum. Ama 2001 den sonrakilerde düzelmeler oldu.

Aslında beklentiler kişiden kişiye değişir. Araba 1-2 sorun çıkarttı mı o araba sorunlu olur ve bu sorunlar tüm avantajlarının önüne geçer. VW kötü bir araba değildir. Ama Fiat ta değildir. Benim birde 2001 Siena 1.2 im var. 3 senedir kullanıyorum ve çok memnunum. Ama herkes yaka silkiyo bu arabaya.

Sözün özü birkaç sorunun avantajların önüne geçmesine izin vermemek lazım..

Akincl
13/04/2007, 11:17

Taraflı yorumları ben değil bu araştırmayı yapan şirket yapıyor.

vw ni küçümseyen yok.güvenilirlik konusunda adı hiçbir yerde geçmez.

aksini iddia edebilir misin.hayır

ancak bizde ne hikmetse göklere çıkartılıyor.benim karşı olduğum nokta budur.

her araçta sorun olabilir yorumu ayrıdır.vw müşteri memnuniyetinde bir numara yorumu ayrıdır.

vw den memnun olan da vardır.servislerde sürünenler de vardır.

fiat ın da mahkemelik davaları vardır vw nin de.

ben vw nin şişirilmesinden nefret ediyorum.çünkü bütün sorunlarını biliyorum.

turbo yağlama probleminden ,rotil aşınmasına kadar.

punto ile servise gittim rahatsızım demek ayrıdır,vw düzeltildi ayrıdır.kayırmacılık yapılmasın.fiat da hatalarını düzeltiyor ama en ufak hatası deve yapılmaya çalşılıyor.ancak vw nin ki hep örtbas.

bundan böyle yok öyle örtbas falan.ben gayet açık konuşuyorum.

Little F.K
13/04/2007, 11:50
Bende bunu anlatmaya çalışıyorum.Vw e gittim düzeltildi olmadı.Çünkü sorun yaratmadı.

Daha öncede yazmıştım eski puntomda radyötörün bir vidası düşmüş,içeriye helikopter sesi gibi çarpma sesi geliyordu.Gitmediğim servis kalmadı ama bulamadılar.En sonunda verdikleri cevap;turbo ve ön takım komple dağıtılacak,bulunamazsa kokpit ve torpido kısmı dağıtılarak sorun halledilmeye ÇALIŞILACAK...
Sonrasında sanayiden bi usta halletti problemimide rahatladım.

Boyun kırılmalarında en güvensiz aracın bir önceki Golf serisi oluğunuda biliyorum.

Akincl
13/04/2007, 11:55
Bende bunu anlatmaya çalışıyorum.Vw e gittim düzeltildi olmadı.Çünkü sorun yaratmadı.

Daha öncede yazmıştım eski puntomda radyötörün bir vidası düşmüş,içeriye helikopter sesi gibi çarpma sesi geliyordu.Gitmediğim servis kalmadı ama bulamadılar.En sonunda verdikleri cevap;turbo ve ön takım komple dağıtılacak,bulunamazsa kokpit ve torpido kısmı dağıtılarak sorun halledilmeye ÇALIŞILACAK...
Sonrasında sanayiden bi usta halletti problemimide rahatladım.

Boyun kırılmalarında en güvensiz aracın bir önceki Golf serisi oluğunuda biliyorum.

Ben de diyorum ki vw nin her seride her ürününde problem olucak değil.

memnun olan da vardır sürünen de diyorum.

senin sorununu iyi bir usta halledebilirdi.denk gelmemiş.bu zaten konumuz ile alakasız.

benim anlatmak istediğim vw sorunlarının çok güzel örtbas edildiği.(caddy nin balata sıyırma problemi gibi)ancak fiat ın sorunlarının deve yapılması.üstelik gerçek dışı anketler de yapılıyor.yurt dışında sen vw nin güvenilirlikte iyi yerlerde olduğunu gördünmü hayır.burda niye olsun .aynı araba değil mi.

ABNEW
13/04/2007, 23:49
Yapma hocam ya :) Evsan bıkmıştı benden.Ben arabayı 19 a satmıştım hatta dh de ilanı vardı bi ara çok temizdi daha 45000 deydi ama bıktırmıştı.Kasisten geçmek istemezdim ya.İliklerime kadar hissediyodum.Bide GP bana çok tok geliyo ve sürüş zevki veriyo.O biraz basit kalıyodu :)
Ama şuda var 40 ytl ye burdan Ayvalığa gitmişliğim var eski puntoyla ;)

Sorun çıkartmış belirttiğin gibi seninki ama eski kasa punto uzun yıllar üretilen mk2 nin makyajlanmış haliydi ve sorunsuzdu.Süspansiyon daha yumuşak ve sessizdi Gp lere göre.Ama yol tutuş yenisine göre daha kötüydü doğal olarak.
Neyse VW ne gerekenden fazla değer yok diyoruz sonuçta:icon_smile_approve: :ok: