PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo Start&Stop Yardım?

yaykilic
30/09/2010, 15:33
Öncelikle foruma yeni katılan biri olarak herkeze merhaba. :umut:

Şimdi sorum şu durki ;

Punto Evo 1.4 Dynamic otomatik vites aracımı alalı bir hafta oluyor. Araçta Start&Stop özelliği bulunmakta. Bir haftalık acemi bir şöför olarak ben bu özelliği kullanmak istemiyorum. Aracı her çalıştırdığımda düğmesinden kapamam gerekiyor. Acaba bu özelliğin sürekli olarak kapalı kalmasını nasıl sağlıyabilirim. Yani kontağa çevirdiğimde standart kapalı olsun kullanıcağım zaman düğmeden açayım.

pgs
30/09/2010, 18:12
Merhaba
Aracın kullanma kılavuzunda hatırladığım kadarıyla; aracın default hali maalesef Start&Stop sistemi açık. (ASR sistemi de aynı şekilde galiba:unsure00:). Yani siz sistemi araç çalışır halde iken kapattıktan sonra arabayı kontağı çevirerek stop ettirip tekrar çalıştırırsanız sistem tekrar devreye giriyor.
İşin asıl kötü yanı ise yokuş yukarı durduğunuz zaman araçta Start&Stop devreye girip araç stop ettiğinde hillholder da çalışmıyor:hammer00:.
Acemi kullanıcılar bu ufak ayrıntıyı kaçırmamalı.

PROTOS
30/09/2010, 20:04
Merhaba
Aracın kullanma kılavuzunda hatırladığım kadarıyla; aracın default hali maalesef Start&Stop sistemi açık. (ASR sistemi de aynı şekilde galiba:unsure00:). Yani siz sistemi araç çalışır halde iken kapattıktan sonra arabayı kontağı çevirerek stop ettirip tekrar çalıştırırsanız sistem tekrar devreye giriyor.
İşin asıl kötü yanı ise yokuş yukarı durduğunuz zaman araçta Start&Stop devreye girip araç stop ettiğinde hillholder da çalışmıyor:hammer00:.
Acemi kullanıcılar bu ufak ayrıntıyı kaçırmamalı.

Bu nokta çok önemli bir handikap aslında, yokuşta kaymayı önleyen sistem, tamamen devreden çıkıyor start&stop özelliğinden dolayı. Bu şekliyle bir imalat hatası gibi duruyor. Olması için para verdiğiniz bir özellik, diğer para verdiğiniz bir özellikten dolayı devre dışı kalıyor. Kullanıcıları ikisi arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Ya ikisinide aynı anda çalıştırmanın yolunu bulmalılar yada iki özelliği bir arada sunmasınlar.

onn.off
30/09/2010, 21:14
Avrupa yollarında bu özellik işe yarayabilir ama türkiyede başarısız olacak gibi gözüküyor
bide yokuşta araba çalışmazsa sürücünün vay haline istanbul trafiğini düşün eyva eyva ben yeni araba alacak olsam kesin o özeliği çıkartırım...? aslında çok faydalı ama işten yorgun çıkıpta ben startı&stopu takip edemem ki yada yeri gelir otoparka girersin anahar bırakmak zorunda kalırsın otoparkçı nerden bilecek starını stopunu aşaıkattan yukarıkata çıkarim derken bi stop eder al sana tehlike sonrada bu araba niye stop etti diey sistemi zorlar bozar

tarrega
30/09/2010, 23:45
Aslında olaya yazılım olarak baktığımızda çok basit birşey. Keşke menü seçeneklerinde araba çalıştırıldığında Start-Stop'un devrede olup olmayacağını kullanıcıya bırakan bir ayar koysalarmış. Ben bunu yurtdışı forumlarda bir araştırayım, belki bir yolunu bulan vardır.

pgs
01/10/2010, 13:53
Yeni alacaklar için söylüyorum, hillholder ile start&stop sisteminin çelişmesi çok da önemli değil. Çünkü ayağınızı frenden çektiğiniz anda araç çalışıyor ve gaza basınca araç gidiyor. Yani normal bir araba kadar araç geri kaçıyor. Ancak yine de acemi sürücüler hillholder'a güvenerek bir sürüş tarzı benimsemesinler. Ayrıca start&stop sistemi de her durduğunuzda devreye girmiyor (Çok da hakkını yemeyelim :)

MURAT_41_41
01/10/2010, 16:58
Öncelikle foruma yeni katılan biri olarak herkeze merhaba. :umut:

Şimdi sorum şu durki ;

Punto Evo 1.4 Dynamic otomatik vites aracımı alalı bir hafta oluyor. Araçta Start&Stop özelliği bulunmakta. Bir haftalık acemi bir şöför olarak ben bu özelliği kullanmak istemiyorum. Aracı her çalıştırdığımda düğmesinden kapamam gerekiyor. Acaba bu özelliğin sürekli olarak kapalı kalmasını nasıl sağlıyabilirim. Yani kontağa çevirdiğimde standart kapalı olsun kullanıcağım zaman düğmeden açayım.

emnıyet kemerı takıyormusunuz yoksa yoksa buzzer ötmesın dıyemı kullanıyorsunuz

gemlikli_55
01/10/2010, 18:13
affınıza sığınarak soruyorum bu start&stop nedir dinamiklerde varmı nasıl aktıf pasif edilir basit bir yontemle anlatırmısınız merak ettim

uraaal
01/10/2010, 18:57
affınıza sığınarak soruyorum bu start&stop nedir dinamiklerde varmı nasıl aktıf pasif edilir basit bir yontemle anlatırmısınız merak ettim
istanbul trafiginde degilseniz isterseniz bastan almayarak komple pasif edebilirsiniz :D:D uzun trafiklerde motoru kapatarak yakıt tasarrufunu sağlayan bir sistemdir.7 km civarına cıkınca otomatik olarak devreye girer

tarrega
01/10/2010, 22:20
istanbul trafiginde degilseniz isterseniz bastan almayarak komple pasif edebilirsiniz :D:D uzun trafiklerde motoru kapatarak yakıt tasarrufunu sağlayan bir sistemdir.7 km civarına cıkınca otomatik olarak devreye girer

Dualogic alınca mecburen Start Stop'u da almış oluyorsunuz. Belki servisler komple kapatmanın bir yolunu biliyordur, sormayı düşünüyorum açıkcası. Bunu yazarken aklıma sigortalar geldi, bu sisteme ait bir sigorta varsa sökünce belki bir daha çalışmaz. ??

IVAA
02/10/2010, 07:35
Sistem her ne kadar faydalı ise Fiat gerçekten bu konuda büyük bir hata yapmış (yazılım Hatası) umarım bunu yakında düzeltir ama otomatik vites kullanıcılarının bunu fiata bildirmeleri hatta Dava açmaları lazım çünkü geçekten büyük bir problem ve tehlike arz ediyor. keşke bunu otomatik yerine mauel olarak arabayı kapatma ve çalıştırma şeklinde yapsalardı. far kolunun yanında (Trip düymesi gibi) yer var ona bir buton koy. basınca araba dursun tekrar basınca çalışsın. bu kadar basit.

yaykilic
02/10/2010, 08:49
İlginize teşekkür ederim. :wink:

Sanırım servise bu konuda baskı yapıp bir hal çaresini onların bulması gerekecek. Cevaplarda belirtildiği gibi sistem menüsüne keşke start%stop özelliğini defult kapalı yapabileceğim bir seçenek koysalardı.

gemlikli_55
02/10/2010, 12:01

aktif ve pasif nasıl edilir peki

yaykilic
05/10/2010, 18:09
aktif ve pasif nasıl edilir peki

Teyibin üstünde açma kapama düğmesi var.

tarrega
07/10/2010, 21:22
İlginize teşekkür ederim. :wink:

Sanırım servise bu konuda baskı yapıp bir hal çaresini onların bulması gerekecek. Cevaplarda belirtildiği gibi sistem menüsüne keşke start%stop özelliğini defult kapalı yapabileceğim bir seçenek koysalardı.

İngiliz forumlarında açtığım konuya bir kişi, deneme sürüşü yaptığı araçta bu özelliğin kapatılmış olduğunu yazmış, nasıl yapıldığını bilmiyor ama eğer yolunu bulup uygularsanız araç garanti dışı kalabilir şeklinde uyarıda bulunmuş. Az önce ben de kitabından sigortalara baktım, Stop-Start sistemine ait bir sigorta göremedim. Bulsaydım sigortasını çıkarıp deneyecektim.

uraaal
07/10/2010, 21:26
bence süper bir sistem özellikle hafif meyilli sıkısık trafiklerde cok ise yarıyor ve kesinlikle yakıt tasarrufu var.2 türlüsünüde denedim üstelik klima dahil hicbir sistem sekteye ugramadan calısmaya devam etmesi gayet güzel.

canevo
23/09/2011, 12:10
Start stop özelliğini tamamen kapatmak mümkün. Servise giderseniz soketini çıkarttırabilirsiniz. Böylece start stop özelliği tamamen kapatılmış olur.

swimmer_tr
23/09/2011, 19:20
yokuşlarda kapanmıyor aracımın motoru hill holder la kalkıyorum ben ? sizde neden olmuyor ki acaba ?

comanchee
24/09/2011, 00:23
dualogic kullananlar araç rampada ve stopda iken vites kolunu öne itin çalışsın tam çalıştıktan sora frenden ayağınızı çekin bu kadar basit

feritbinzet
26/09/2011, 11:27
Geçen ay, Ankara Tan Oto Fiat servise gittiğimde sormuştum. Şu anda yeni bir yazılım üzerinde çalışıldığını, S&S özelliğini düğmesine basıp kapattığınızda her kontak kapatıp açışınızda tekrardan açılmayacağını söylediler.

comanchee
26/09/2011, 11:59
Geçen ay, Ankara Tan Oto Fiat servise gittiğimde sormuştum. Şu anda yeni bir yazılım üzerinde çalışıldığını, S&S özelliğini düğmesine basıp kapattığınızda her kontak kapatıp açışınızda tekrardan açılmayacağını söylediler.

Dualogiclerdeki ECO mod gibi