PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devamlı city modunda kullanmak

ozgurder
29/09/2010, 12:15
Herkese selam,
Aracımı devamlı city modunda kullanıyorum. Bunun herhangi bir zararı olurmu?

ibrahim06
29/09/2010, 12:18
Hiç bişey olmaz . Bişey Olacaksa Öbür moddada kulansanız cityde de kullansanız olur. Ben de devamlı Cityde kullanıyorum. Şehirler arası yolculuklarda bile.

unluturkbuura
29/09/2010, 12:28
bende devamlı cityde kullanıyorum sürekli tuşa basmak zor geliyor...daha da bi zararını görmedim..

ademtahir
29/09/2010, 12:51
bende sürekli city modda kullanıyorum daha önce bu konuyu konuşmuştuk forumda bozulacaksa zaten öylede kullansan bozuluyormuş böylede kullansan bozuluyormuş bozulursa fiat değiştirecek zaten problem yok :D

SpyHunter33
29/09/2010, 12:56
benim arabamda iki sfer City ışığı yanarak direksiyon kilitlendi. bende sürekli City modunda kullanıyordum. Servise gittim arıza kaydı bulunamadı her ikisinde de. sonra fiatla servislerle görüşmeler sürdü neden olabilir diye.
En sonun da şu cevabı aldım. City servo motoru çok bozukolan yollarda ısınma yapıyormuş ve bendeki kilitlenmeler park esnasında yapıyordu park esnasında ısınmadan dolayı motorun arıza yapmasını engelleyen bir sistem devreye girerek servo motoru devre dışı bırakıyormuş. bir süre sonra kontak tekrar açıldığın da eski haline geri dönüyor. Bu cevabı kullanım kitapçığından vede fiat müşteri temsilcilerinin aktardığı bir servis müdüründen öğrenmiştim.

Demem o ki city modunda kullansanız da kullanmasanızda motor sorunlu ise o arızayı yapıyor. Ama kişisel tavsiyem bozuk olan yollarda city modunu kapalı tutun...

onn.off
29/09/2010, 12:58
city arızalarını duymaktan o tuşa basmaya korkar oldum neredeyse 1 sene olacak g.punto yu alalı toplasam belki 5 kez aktif etmişimdir arabanın garantisi olsaydı bende korkusuz açardım

ankay2
29/09/2010, 13:01
city arızalarını duymaktan o tuşa basmaya korkar oldum neredeyse 1 sene olacak g.punto yu alalı toplasam belki 5 kez aktif etmişimdir arabanın garantisi olsaydı bende korkusuz açardım

Garantisi olsun/olmasın city arızalı grande puntoların servo motor değişimleri Fiat tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. (Fiat'ın bu konuda servislere göndermiş olduğu bülten mevcut.)

Alp
29/09/2010, 13:22
Ne bozuk yolda ne park ederken nede sehiricinde, oyle isinmadan kilitlenirmis yok cok kullanirsan bozulurmus v.s bunlarin hepsi hikaye...
Ben toplamda 100 bin km yol yaptim GP lerimle city motor arizasinin kullanimdan cok uretim hatasiyla alakasi var. Acikcasi bu biraz sans isi, tabii herseyin bir omru oldugu unutulmamali...
Bu sebeplerden city motorunu gonul rahatligiyla kullanin, zamani geldiginde zaten o size haber verecektir :)

SpyHunter33
29/09/2010, 13:43
Ne bozuk yolda ne park ederken nede sehiricinde, oyle isinmadan kilitlenirmis yok cok kullanirsan bozulurmus v.s bunlarin hepsi hikaye...
Ben toplamda 100 bin km yol yaptim GP lerimle city motor arizasinin kullanimdan cok uretim hatasiyla alakasi var. Acikcasi bu biraz sans isi, tabii herseyin bir omru oldugu unutulmamali...
Bu sebeplerden city motorunu gonul rahatligiyla kullanin, zamani geldiginde zaten o size haber verecektir :)

Valla hikaye mikaye :D ben sadece bana söylenen ve kitapta yazanı aktarıyorum. Ayrıca fiat " aha yaptık bozuk oldu buna kılıf uyduralımda böyle gitsin " der :D diye bilir.
Ama dediğim şekil kullanınca ( kullandığım yolları görmelisiniz off road gibi ) arıza almaz oldum. ama ne zaman o dediğim yollarda city li kullansam corrrttt diye bir ses ve kilit :)

magic
29/09/2010, 13:47

Kesinlikle katılıyorum, ben de hep city modu açık geziyorum, bu zamana kadar bir zararını görmedim, göreceğim varsa da zamanı gelince olur zaten...

femoli
29/09/2010, 13:52
Aldım alalı bir kere sertliğini denemek için kapatmışımdır, maşallah ne bozuk ne düz tıkır tıkır.. ben hep diyorum benim aracı özel üretmişler garantiden değişen tek parçam ön direksiyon burcu :)

sowhat788
29/09/2010, 14:10
3 senedir kullanıyorum hiç bir şey olmadı

krakercocuk
29/09/2010, 14:24
benimde ne 2006 aracımda nede simdiki 2008 aracımda böyle bir sorun oldu..takır takır maşallah

serkankucuk
29/09/2010, 14:41
Valla hikaye mikaye :D ben sadece bana söylenen ve kitapta yazanı aktarıyorum. Ayrıca fiat " aha yaptık bozuk oldu buna kılıf uyduralımda böyle gitsin " der :D diye bilir.
Ama dediğim şekil kullanınca ( kullandığım yolları görmelisiniz off road gibi ) arıza almaz oldum. ama ne zaman o dediğim yollarda city li kullansam corrrttt diye bir ses ve kilit :)

hemşerim snn yaşadıklarını birebir aynı ben de yaşadım. ve korktum arızalandı die ama modu kapatıp açınca veya kontağı kapatıp açınca düzeliyo. o zaman bi sorun yok heralde dedim ve öle gitti :) ama sen nerelerde kullanıyosun ki o kadar kötüymüş ve city'yi bile etkiliyomuş??

Scottie
29/09/2010, 14:45
aldığımdan beri bir kaç kez kapattım. oda femoli nin dediği gibi... maşallah tek sorun yaşamadım...

faithless1905
29/09/2010, 15:08
benim araba serviste şimdi bakalım ne diyecekler ama aldığım duyuma göre tamamını servis ödemiyormuş mesela aracın kullanımı vs gibi özelliklere bakıp yüzde 70 i onlardan yüzde 30 u müşteriden vs gibi çözümlüyorlarmış bakalım ne cevap gelecek servisten

sawyer
29/09/2010, 15:20

Garantiyel Alakası Yok ki Bu İşin Garantin Olmasada Değişiyor Benim 2006 Model Aracım Ve Garantim Yoktu Değiştirdiler Yani Kullanmaktan Korkma :)

sawyer
29/09/2010, 15:24
benim araba serviste şimdi bakalım ne diyecekler ama aldığım duyuma göre tamamını servis ödemiyormuş mesela aracın kullanımı vs gibi özelliklere bakıp yüzde 70 i onlardan yüzde 30 u müşteriden vs gibi çözümlüyorlarmış bakalım ne cevap gelecek servisten

Yok Hocam Bu City Modunun Kullanıcı Hatası Olmaz Direksiyonu Sallayarak Kullanacak Halin Yok Heralde Eğer Öyle Birşey Söylerlerse Gereken Yerlere Başvuracağını Söyle Tamamen Üretim Hatası City Modu Mecburen Değişecekler

SpyHunter33
29/09/2010, 17:04
hemşerim snn yaşadıklarını birebir aynı ben de yaşadım. ve korktum arızalandı die ama modu kapatıp açınca veya kontağı kapatıp açınca düzeliyo. o zaman bi sorun yok heralde dedim ve öle gitti :) ama sen nerelerde kullanıyosun ki o kadar kötüymüş ve city'yi bile etkiliyomuş??

Hemşerim iş gidişi otoban üzerinden 15 km yol yapıyorum. Ve şantiye sahasına giderken yaklaşık 3 km kadar karayolları ikmal binasının tali yolu var Allahım esirgesin :D off road yolu gibi patika yol üzerine kurulu genelde iş makinaları ve arazi araçları gidip geliyor o yoldan. Ayrıca geri dönüşü de aynı yol üzerinden geçip sanayi yoluna geçiyorum orda da maşallah belediye yolu ama çukur tümsek bozukluk derken :D baya bi sıkıştırıyorum arabayı.

onn.off
29/09/2010, 17:41
onu bırak 20..30 kere trafikte dur kalk yapınca araba kalkışta titremeye başlıyor türkiyedeki yol şartlarına göre yapılmıyor ki bu arabalar...... avrupa yolları kaymak gibi ozelliklede almanya otoyolları. keza diğer avrup ülkeleride aynı ne iniş var ne çıkış hepsi düz yol bizdeki yol adamlarda olsa değil 75 .. 175 hp araba yaparlar.

WiSTaRiA
29/09/2010, 18:28
Bende sürekli kullanıyorum bişey olmaz merak etme...

blk_hakan
29/09/2010, 19:18
6 senedir eski kasa punto kullanıyorum sana tavsiyem uzun yollarda city modunu kullanma yada gerekmediğinde ben tam 5 senedir city modunda kullandım ve şuan city modum arızalı ve fiyatı ortalama 2.5 milyar eski parayla hiçbi sorun olmaz diyen arkadslar kaç senedir kullanıyor bilemiyorum ama fazla kullanma gerekmedikce..

skydome
29/09/2010, 19:56
Abi ben city yi sadece park ederken açıyorum o da çook nadir...Çünkü çok fena alışanlık yapıyo kapattığın zaman direksiyon bozuldu sanıyosun...Bravomu ilk aldığımda yaşamıştım bu sendromu...Fiatların normal hidrolik direksiyonu zaten diğer araçlara göre çok yumuşak bi de city de kullanırsan eyvah yani fenaa alışıyo insan...

PROTOS
29/09/2010, 22:12
Abi ben city yi sadece park ederken açıyorum o da çook nadir...Çünkü çok fena alışanlık yapıyo kapattığın zaman direksiyon bozuldu sanıyosun...Bravomu ilk aldığımda yaşamıştım bu sendromu...Fiatların normal hidrolik direksiyonu zaten diğer araçlara göre çok yumuşak bi de city de kullanırsan eyvah yani fenaa alışıyo insan...

Katılıyorum, sürekli açık bendede, bi ara kapatayım dedim, sanki kütük oldu, hemen açtım cty ciğimi, ne güzelmiş yahu :)

mehmetdervisoglu
30/09/2010, 10:59
Yetkili servisteki bir usta sürekli açık tutmamı tavsiye etti.

vek66
30/09/2010, 11:17
banda teslim alırken sadece park halınde kullanmamı hareket halinde sakin kulanmamı soyledı yetkili dün bu konuyu okuduktan sonra dünden beri sürekli city modda ne hosmus artık cıty modu kapatınca bır acayıp gelıyor bana:)

sancak26
30/09/2010, 11:18
aldığımdan beri 2 seneye yakın hep açık.

tutkuaydin41
30/09/2010, 11:44
uzun yollarda nasıl cıty le gıdıyosunuz. mesela uzun yollarda tırın flan yanından gecerken cok sallıyor. sızde yokmu boyle bır sorun..
Sürekli acık oldugunda dıger araclara bındıgım zaman direksıyon cewırmede zorlanıyorum city'de tek elle dıer araclarda 2 elle. Hele bide hidrolık yoksa ölüm :S

serkan86
30/09/2010, 13:12
servoyu garantiden değiştirdim artık hiçbir sorun yok.

yolumda açık city' im de...:-)

faithless1905
30/09/2010, 15:23
servisten aradılar şimdi garantiden komple değişim yapıyorlar parçanın siparişini verdiler :)

MRT 791
30/09/2010, 19:06
Garantisi olsun/olmasın city arızalı grande puntoların servo motor değişimleri Fiat tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. (Fiat'ın bu konuda servislere göndermiş olduğu bülten mevcut.)

sana katılıyorum arkadasım benımde garantım bıtelı cok oldu ucretsız degıstıler kurus para cıkmadı

MRT 791
30/09/2010, 19:16

sakın kurus para odeme bunu fıat ıyı nıyet kapsamında tamamen ucretsız degısıyor eger para taleb ederlerse fıat ı arayıp bu konuya ıtıraz edecegını soyle onlar hemen gerı adım atıyor bu para koparma ısı servısın kendı tıcarı dusuncesı sakın ama sakın para odemeyın unutmakı fıat bu konuda senın arkanda.

fatihhhh
01/10/2010, 10:22
bende 2007 den beri açıktır CITY modu

xcruelx
01/10/2010, 11:18
Bu konuyla ilgili olarak servislerin dediklerine inanamayın. Çünkü bilmiyorlar. Dikkat edin burda bile arkadaşalar aynı şeyi söyliyorlar.
bakın;

Yetkili servisteki bir usta sürekli açık tutmamı tavsiye etti.

banda teslim alırken sadece park halınde kullanmamı hareket halinde sakin kulanmamı soyledı yetkili dün bu konuyu okuduktan sonra dünden beri sürekli city modda ne hosmus artık cıty modu kapatınca bır acayıp gelıyor bana:)

gördünüz gibi biri açın diyor diğeri açamayın diyor.

Bence hiç fark etmez çünkü sistemi biliyorum. city modunu açın açmayın aynı sitemi kullanıyorsunuz. city modu sadece ilk20 km/h kadar elektrik akımını artırarak, bize yardımcı oluyor. city modda tek dikkat etmeniz gereken şey, park ederken tekeri kaldırıma dayadığını fark etmeyip, dahada çevirmeye çalışmanızdır.

Aslında city arızası servo motor dan nadiren vermektedir. City arızası daha çok açı sensörü denen direksiyon altı bir parçadan kaynaklanmaktadır. Elektirik rölesine benzeyen sistemde kart üzerinde sürtünen platin ayaklar vardır. Bu ayaklar zamanla aşınıyor. böylece arıza veriyor. aşınmasının sebebi titreşim ve sıcaklıktır. Titreşimi city modu açıkta olsa kapalıda olsa kesemeyeceğinizden ötürü bu ayaklara hasarı verecektir. Sıcaklık içinde yapabileceğiniz birşey yok. Sisteme toz kaçmasında diye tek plastik içine gömme şeklinde yapmışlardır. dolayısıyla soğutma kanalı yoktur. İşte city modu açık olmasının tek bu noktada etkisi vardır. Oda park halinde tekeri bir yere dayadıgınızı fark etmezseniz ve çevirmek için zorlarsanız sistemin daha fazla ısınmasına yol acarsınız. (not: city mod kapalıykende aynı şekilde ısınacaktır. sadece cityde biraz daha fazla olur)

6 senedir eski kasa punto kullanıyorum sana tavsiyem uzun yollarda city modunu kullanma yada gerekmediğinde ben tam 5 senedir city modunda kullandım ve şuan city modum arızalı ve fiyatı ortalama 2.5 milyar eski parayla hiçbi sorun olmaz diyen arkadslar kaç senedir kullanıyor bilemiyorum ama fazla kullanma gerekmedikce..
Dostum sana gelince çok eskilerden sürekli kullanan dostlarım var problem yaşamayanıda var. Örnek;

bende 2007 den beri açıktır CITY modu

Ve artık problemi kabul ediyorlar.

En önemliside forumda cityle ilgili bir dünya konu var. city moodunu açamalımıyım diye bir dolu konu var lütfen arama yapıpta konu açalım.
Mesala ; aynı konu
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/16012-surekli-city-modunda-kullanmak.html?highlight=city+modu

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/140-city-fonksiyonu.html?highlight=city+modu

https://forum.grandepuntotr.com/genel/10381-tek-tusla-%2510-tasarruf-hemde-bedava.html?highlight=city+modu

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/7923-city-fonksiyonu-nasil-kullanilir-varsa-tavsiyeleriniz.html?highlight=city+modu

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8025-city-hakkinda.html?highlight=city+modu

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/2832-city-mode.html?highlight=city+modu

bunlar sadece city modu ve kulanmalı veye kullanmamalımıyım üstüne açılmış konular.

mgturkan
01/10/2010, 23:08
Arkadşlar ben de uzun yolda bile hiç city i kapatmadım fakat serviste çalışan bir arkadşın dediğine göre akünün ömrünü biraz kısaltıyomuş