PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçta Yan ve Perde hava yastığı olduğunu nasıl anlarız?

tarrega
27/09/2010, 23:29
Merhaba,
Dinamik Dualogic Evo aracımızı bugün teslim aldık, Skydome, Popkit ve Safety Kit ile (Dualogic Dinamiklerde Safety Plus Kit olmuyor). Aracı teslim alırken sormayı unuttum, bu Safety Kit ile Yan ve Perde hava yastıkları ile Aktif Ön kafalıklar geliyor olmalı.
Aktif Ön Kafalık nedir sorusunu satış esnasında bile hiçbir satış görevlisi izah edemedi, onu geçtim de, bu yan ve perde hava yastıklarının var olduğunu görebileceğim bir işaret var mı bir yerinde?
Yanıtlar için teşekkürler.

Punto_Can
27/09/2010, 23:47
Aktif Ön Kafalıkar: Yukarı, aşağı, öne ve arkaya hareket edebilen kafalıklardır. Benim active'de sadece yukarı-aşağı hareket ediyor.
Yan Hava Yastıkları: Şoför ve yolcu koltuklarının yanlarında bulunur, arkada olup olmadığı bilmiyorum. Anlamak çok basit, şoför koltuğunun sol yan, yolcu koltuğunun sağ yan tarafında taklaşık 30cm'lik kapak gibi plastik bir parça vardır. Perde hava yastıkları ise tavan ile kapı arasında, tavan aralığına gizlenmiş hava yastıklarıdır. açılmış perde hava yastıkları şu şekilde, açılan noktalarda da kapak gibi birşey vardır mutlaka...

gurik
28/09/2010, 00:10
ön direklerde air bag amblemi varsa perde hava yastığı vardır.

smartmavi
28/09/2010, 14:31
Yan hava yastıkları ise ön koltuların kapılara bakan kısımlarında. Siyah kapaklar mevcut.

dgn
28/09/2010, 15:58
Aktif Ön Kafalıkar: Yukarı, aşağı, öne ve arkaya hareket edebilen kafalıklardır. Benim active'de sadece yukarı-aşağı hareket ediyor.
Yan Hava Yastıkları: Şoför ve yolcu koltuklarının yanlarında bulunur, arkada olup olmadığı bilmiyorum. Anlamak çok basit, şoför koltuğunun sol yan, yolcu koltuğunun sağ yan tarafında taklaşık 30cm'lik kapak gibi plastik bir parça vardır. Perde hava yastıkları ise tavan ile kapı arasında, tavan aralığına gizlenmiş hava yastıklarıdır. açılmış perde hava yastıkları şu şekilde, açılan noktalarda da kapak gibi birşey vardır mutlaka...

+1

bu arada ilk defa görüyorum arka camı manuel olupta perde hava yastığı olan araç neymiş punto:)

Du Hast
28/09/2010, 17:22
+1

bu arada ilk defa görüyorum arka camı manuel olupta perde hava yastığı olan araç neymiş punto:)
dynamiclerin bazıları arka camları manuel gelyormuş.
birde active ye safety kit almış - satmış olabilirler.

tarrega
28/09/2010, 20:05
Yanıt veren herkese teşekkürler.
Evet ön koltukların dış yanlarında plastik kapaklar ve üzerlerinde airbag işareti var. Kafalıkları da arkadan öne doğru ittiğimde öne doğru esnediler, ama istenen açıda durduramadım, herhalde böyle bir fonksiyona sahipler. Perde yastıklar için ise görünürde hiçbirşey yok, kitapçıkta da tavan döşemesinin kapılara yakın arasında demiş, demek allah ihtiyaç göstermesin gerekirse ordan bir yerden fırlayacak diye anlıyorum.
Sevgiler.

StrawBeeRy
28/09/2010, 20:08
+1

benimkininde arka camlar manuel ama perde hava yastığı var ilk seriler böyle herhalde 2008 den sonrakilerin bazılarında camlar oto. sanırım

The Big Punto
28/09/2010, 20:57
Arkadaşlar aktif kafalık arkadan darbe esnasında kafayı destekleyerek boyun kırılmasını engelleyen başlıktır. Arkadan çarpmalar esnasında ileri hareket ederek(bu yüzden aktif) kafaya destek yapıyor ve boyun zedelenmeleri engelleniyor.

tarrega
28/09/2010, 22:22
Arkadaşlar aktif kafalık arkadan darbe esnasında kafayı destekleyerek boyun kırılmasını engelleyen başlıktır. Arkadan çarpmalar esnasında ileri hareket ederek(bu yüzden aktif) kafaya destek yapıyor ve boyun zedelenmeleri engelleniyor.

Teşekkürler, şimdi anladım sanırım. Arkadan çarpmada vücut ileri gitmeye meyilli iken kafa tam tersi yöne arkaya gitmeye çalışıyor değil mi? Aktif kafalık ileri gidince de buna engel oluyor. İyi bir uygulamaymış.

Du Hast
28/09/2010, 23:32
1:20 de iyi bakın: YouTube - Euro NCAP | VW Polo | 2009 | Crash test (https://www.youtube.com/watch?v=USas_poHSSI)

aslında tam tepki veren, hava yastığına benzer hareket eden kafalıklar var. kafalığın ön kısmı, arkadan darbe gelince (muhtemelen ivme sensörlüdür, arkada sensör yoktur) patlama şeklinde açılıp kafaya destek olan tipleri var. galiba insignada vardı ancak bulamadım o video yu

Du Hast
28/09/2010, 23:35
ahanda buldum
YouTube - Crash Test 2009 - 20** Mercedes Benz E 220 Avantgarde (Full Test) EuroNcap (https://www.youtube.com/watch?v=pSjUAl0ZO90)
1:05 e iyi dikkat edin :)

tarrega
29/09/2010, 20:12
ahanda buldum
YouTube - Crash Test 2009 - 20** Mercedes Benz E 220 Avantgarde (Full Test) EuroNcap (https://www.youtube.com/watch?v=pSjUAl0ZO90)
1:05 e iyi dikkat edin :)

Süpersin Can, Bu video gerçekten çok iyi gösteriyor bu özelliği. Teşekkürler.

IVAA
30/09/2010, 08:37
perde hava yastıkları içinde ön sağ ve sol direkte yazıyor beyaz zemin üzerine yazıldığı için dikkatli bakmak gerekiyor.

tarrega
30/09/2010, 09:14
perde hava yastıkları içinde ön sağ ve sol direkte yazıyor beyaz zemin üzerine yazıldığı için dikkatli bakmak gerekiyor.

Teşekkürler, Evet bunu gördüm, ama Perde hava yastıkları arka camları da içeriyor olmalı, bunun yeri ise ön direk değildir gibime geliyor, o yüzden tavan döşemesinin kenarından bir yerden çıkıyorlardır sanıyorum.

IVAA
30/09/2010, 09:40
Evet arkadaşların verdiği resimlerdeki ve videolardaki yerden çıkıyor oraya yazılan yazı sadece perde hava yastığının olduğu anlamına gelir. elinle kapıların tavanla birleştiği yeri (Tavan Döşemesini) yoklarsan zaten yumuşak olduğu görürsün.

Teşekkürler, Evet bunu gördüm, ama Perde hava yastıkları arka camları da içeriyor olmalı, bunun yeri ise ön direk değildir gibime geliyor, o yüzden tavan döşemesinin kenarından bir yerden çıkıyorlardır sanıyorum.

tarrega
30/09/2010, 23:38
Evet arkadaşların verdiği resimlerdeki ve videolardaki yerden çıkıyor oraya yazılan yazı sadece perde hava yastığının olduğu anlamına gelir. elinle kapıların tavanla birleştiği yeri (Tavan Döşemesini) yoklarsan zaten yumuşak olduğu görürsün.

Teşekkürler, ilk fırsatta bakacağım.

ceren123
18/08/2012, 22:46
ii akşamlar ben punto LOUNGE 1.4 MULTIAIR 105 HP S&S ve EASY 1.4 FİRE 77 HP S&S arasında kararsız kaldım kullanan arkadaşlar bana cevap yazabilirler mi sizce hangisini alayım hangisi daha ii

Ziyaretci035
19/08/2012, 00:31
Çift bölgeli tam otomatik dijital klima, deri direksiyon var ama arka camlar hala elle çevrilerek açılıyor.