PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debimetre (hava akış metre)

aslam0740
22/09/2010, 23:58
Arkadaşlar bi arkadaşımda opel corsa 1.3 multijet var o debi metreyi hava filitresini sökmüş temizlemiş; sonuç, arabanın çekişi ve yakında ciddi anlamda yakıtı düşmüş. aynı işi bende yaptım hava filitresini debi metreyi ve turboya kadar olan kısmı söktüm. hava filitre kutusunu ve turboya kadar giden bütün boru ve aksmlarını sıcak su ile sabunla güzelce yıkadım. (DEBİMETRE HARİÇ) sonra debi metreyi yağsız kontak spreyle temizledim(tam anlamıyla temizleyemedim)
sonuç; arabamın 4.2 100km/lt olan yakıtım 3.9 lt ye düştü. performans iyi,
şimdi sizlere bir sorum olacak, ben debimetreyi iyi temizleyemedim, bunu nasıl iyi temizleyebilirim, çünkü debimetrenin içinde bi demir gibi bişey var oraya ulaşamıyorum o delikli ızgara var onu açamadım açabilmiş olsaydım sulu boya fırçası ile güzelce temizleyecektim. güzel bişekilde temizlemiş olsaydım yakıtım dahada düşecekti belkide.
temizleme konusunda değerli bilgileriniz nelerdir

OzzY
23/09/2010, 00:14
balata spreyi sıkabilirsiniz(kontak spreyde o işimi yapıyo bilmiyorum :))

krakercocuk
23/09/2010, 00:17
benimkinide temizlemişti..balata spreyi kullandık..

gemlikli_55
23/09/2010, 09:58
benimkinide temizlemişti..balata spreyi kullandık..

bende a temizletmiştim:)

aslam0740
23/09/2010, 11:18
balata spreyi dediğiniz pas sökücümü oluyor. balata spreyinin bi zararı olmuyormu.bişey olmuyorsa bende balata spreyiyle temizlerim peki güzel temizlendimi.

Murat Gürakan
23/09/2010, 12:53
pas sökücü ile balata temizleyici aynı şey değil. kutuların üstünde birinde pas sökücü diğerinde balata spreyi yazar
Siz balata spreyi alın onunla filtrenizi, debimetrenizi, motorda pis olan yerleri kısaca heryeri temizleyebilirsiniz. Hiç bir zararıda olmaz merak etmeyin. Bende geçen hafta temizledim debimetremi.

aslam0740
23/09/2010, 12:57
teşekkür ederim murat. bu vermiş olduğun bilgi çok işime yaradı, İnşallah bu hafta bi temizlik yaparım artık.

SpyHunter33
23/09/2010, 13:15
pas sökücü ile balata temizleyici aynı şey değil. kutuların üstünde birinde pas sökücü diğerinde balata spreyi yazar
Siz balata spreyi alın onunla filtrenizi, debimetrenizi, motorda pis olan yerleri kısaca heryeri temizleyebilirsiniz. Hiç bir zararıda olmaz merak etmeyin. Bende geçen hafta temizledim debimetremi.

Peki Debimetre nasıl temizlenir. kaputu aldırdığımızda sanırım sağ tarafta duran soket gibi bir şey olması lazım sökme ve temizleme işlemi hangi adımlarla devam etmeli. nereleri temizlemeye dikkat etmeli. Tşkkrler.

aslam0740
23/09/2010, 14:10
erkan hava filitresini komple sökeceksin parçayı incelersen bu çok kolay rahatlıkla sökebileceğin bi parça( iç içe geçmiş borular gibi düşün. burdan turboya kadar sök) sonra hava filtresi plastiğini borularınıgüzelce yıka, hava filtreni temizle borularını yıka, debimetreyide balata spreyiyle güzelce temizle kuruduktan sonra takarsın (yap boz gibi bişey ) benim 1 saatimi aldı söküp temizlemek ve takmak

SpyHunter33
23/09/2010, 14:15
Tşkkrler ağabey kırmazsam incelicem :D

sadece_erhan
05/05/2011, 23:48
abi konuyu hortlatıcam ama bu maf sensoru tam olarak nerede nasıl sokulur. Temizleme olayını halledicem ama önce tam yerini ve nasıl sokecegimi anlamam gerekiyo haliyle. Yardımlarınızi bekliyorum.

halils2
06/05/2011, 00:24
fire motorlarda debimetre nerde arkadaşlar bilen var mı ya da firelarda debimetre var mı??

skystar37
25/08/2011, 01:29
Konuyu hortlatayım yarın ilk işim bu debimetreyi söküp temizleyip geri takmak olacak çünkü araçta güç kaybı ve biraz da yakıt artışı var gibi geldi bana yetkili servisler sağolsun yetkili soyguncu gibi çalıştıklarından götürüp kontrol edip temizleyin desem kesin temizlenmez yenisini almanız lazım derler. İmkanım olursa fotoğrafta çeker yayınlarım.

kukart
26/08/2011, 01:31
hazır hortlamışken
bu işi yapan arkadaşlar
deneyimleriniz resimli anlatsanız kaputun altında nerede ve nasıl sökülür? teşekkürler..

sonytech
26/08/2011, 01:48
[QUOTE=debimetrenin içinde bi demir gibi bişey var oraya ulaşamıyorum o delikli ızgara var onu açamadım açabilmiş olsaydım sulu boya fırçası ile güzelce temizleyecektim. güzel bişekilde temizlemiş olsaydım yakıtım dahada düşecekti belkide.
temizleme konusunda değerli bilgileriniz nelerdir[/QUOTE]

Kardeşim debimetrenin içindeki demir gibi dediğin şey sensörün ölçüm noktası sana tavsiyem ona bi cisimle SAKIN DOKUNMA çünkü ben bi tane temizlerken bozdum bana çok pahalıya mal oldu.Sprey sık ne kadar temizlenirse onla yetin puntonun debimetresi ne kadar bilmiyorum ama az yakcak kar yapcam derken 500-600 tl en azından paran gitmesin

Temizleyecek arkadaşlara tavsiyem çok dikkatli olsunlar...

skystar37
13/09/2011, 10:55
Arkadaşlar geçen gün aracın debimetresini söktüm temizledim yanımda fotoğraf makinem yoktu zaten topkapı sanayide fren balata temizleme spreyini aldığım yerin yanındaki tamircide rica ettim alet edevatlarını kullanarak yaptım sağolsun arkadaşlarda yardımcı oldular.

İlk izlenimim aracı hep aynı şekilde kullanırım ve ortalama tüketim değeri yol bilgisayarında genelde 5,4/5,6 arası değişir temizlik sonrası akşama depoyu fulledim ve 350km yol yapmışım yol bilgisayarı ortalama olarak 4,8 gösteriyor. Çekiş konusunda kalkışlarda biraz daha rahatlamış gibi geldi bana ve temizlik esnasında sprey ile akan pisliği görünce gerekli bişey olduğuna kanaat getirdim.

Sökme takma işlemi için dediğim gibi fotoğraf makinesi yanımda olmadığından çekemedim ama sizler için elearning içinde yer alan yönergelerin yer aldığı ekran görüntüsünü ekliyorum.

tnrsahin
20/12/2011, 13:43
debimetrenin kalepçesine baktımda nasıl sökülüyor pek çözemedim.
söken arkadaşlar tarif edebilirmi.

skystar37
21/12/2011, 16:35
Kelepçeyi sökmek için düz tornavidayi araya söküyorsun hafif döndürdüğünüz de tık diye atıyor sadece takarken biraz uğraştırıyor o kadar ama oda öyle amanda aman zor değil.

burhankutlu
21/12/2011, 16:37
bence iyi bi ustanıza söktürün 5-10 lira verin tertemiz temizlesin. geçen söktürdüm kolay ama parça pahalı en ufak sıkıntıda git yenisini al. fiat da dokunduğun yer elinde kalıyor malesef..

kadir1982
21/12/2011, 23:59
merhaba arkadaşlar bende temizlemek istiyorum ama bir yandanda tırsıyorum bir sıkıntı çıkardiye... zarar görecek bir yanı varmıdır bu sensörün

mitix
11/01/2012, 12:05
arkadaşlar bu parçanın temizliği ciddi yakın tasarrufuna sebebiyet veriyor dediklerinize göre
şu resimli anlatım yaparsanız çok sevinirim valla . zira bende parçaya zarar verecem korkusu olanlardanım .

cihankardes
17/12/2012, 23:49
vidyolu, fotolu anlatacak biri var mı arkadaşlar?

tayfux
18/12/2012, 00:09
peugeot 205 gti ların baş belası parçası :)

ckrckrckr
18/12/2012, 10:47
Bir çok arkadaş sökmek ve temizlemek istiyor ama cearet edemiyor.Resimli yada videolu anlatım olsa bircok arkadaın isine yararlı olucak

cihankardes
21/12/2012, 14:17
akü - kutup başını sökmek zorunlu mu?

mashart
25/12/2012, 15:46
Arkadaslar aracım fazla duman atıyordu, yakıt da artmış gibiydi, ve arabanın çekişi zayıflamıştı. BOSCH yetkili servisine götürdüm enjektörlere bakması için bilgisayara bağladılar ve enjektörlerde herhangi bir arıza yok hava akış metre arızalı dediler.
Yetkili servise gittim komple değiştirdiler. Hersey dahil : 135,00 TL.
Yakıtı henüz ölçmedim ama çekiş tamamen arttı. Bilgilerinize...

ErhanKarann
25/12/2012, 16:36
Arkadaslar aracım fazla duman atıyordu, yakıt da artmış gibiydi, ve arabanın çekişi zayıflamıştı. BOSCH yetkili servisine götürdüm enjektörlere bakması için bilgisayara bağladılar ve enjektörlerde herhangi bir arıza yok hava akış metre arızalı dediler.
Yetkili servise gittim komple değiştirdiler. Hersey dahil : 135,00 TL.
Yakıtı henüz ölçmedim ama çekiş tamamen arttı. Bilgilerinize...

Arkadaslar bende böyle bir konu açmıştım map sensörü baska birsey debimetre başka birşey map sensörü emme manifodunun arkasında bir sarı soket baglı birseydir debimetre yani hava akış metreside hemen kabudu acınca yine sarı başlıklı soketin takıldıgı yerdir sökmesi basittir ama şu bir gercek araçlarınızın km si 50000 üzerinde ise bu işlemler size faydalı olur gerisinde zaten pek birşey olacagını zannetmem demibetrenin fiyatı : 90 tl map sensörü ise 75 tl ben bir video hazırlarım sizin için sökerkende takarkende ama öncelikle araclarınızın km si cok önemli yoksa bosa yapılmıs olan birşeydir bir arkadas 7000 km deki aracındakini sökmeye calısmıs ve bozmus ( gerci nasıl becermis onu anlamadım ama ) 3 kişi ise memmun kalmış neden onların km si çok yüksekti 140000 lerde felan bunları servise gitmeden halletmek mümkün tabi servisde o kadar para vermek gereksizdir ben yarın bir video çekip koyarım buraya arkadaşlar ..
Unutmadan arkadaşlar bu 4.8 5.3.6.3 yakan arkadaşlar bu tip şeylerle ugrasmasın aracları gayet az yakıyor bu durumda yani malum kış ayındayız 7.0 dan aşagı yakıyorsa aracınız bundan iyisi olamaz kış ayları için tabi..

Saygılar

cihankardes
25/12/2012, 19:17
Cumartesi kardeşimizdeyiz bakalım temizlikten sonra nasıl olacak aracın yakışı.

Şu an için 8.2 :)

tayfux
25/12/2012, 19:21
Cumartesi kardeşimizdeyiz bakalım temizlikten sonra nasıl olacak aracın yakışı.

Şu an için 8.2 :)
Cihan sen naptın bea şok oldum 8.2 çok fazla..benim astra 200 kg daha ağır ve kısa mesafe gidiyorum 4. ve 5. vitesi unuttum nerdeyse.. ortalamam 5.9

tayfux
25/12/2012, 19:22
Unutmadan arkadaşlar bu 4.8 5.3.6.3 yakan arkadaşlar bu tip şeylerle ugrasmasın aracları gayet az yakıyor bu durumda yani malum kış ayındayız 7.0 dan aşagı yakıyorsa aracınız bundan iyisi olamaz kış ayları için tabi..

Saygılar
kesinlikle katılıyorum..

Budweiser
25/12/2012, 19:32
Debimetre temizliği en güzel IPA yani izopropanol alkol ile temizliği yapılıyor, leğen içine yaklaşık 1 litre döktükten sonra içinde sensörü atıp sirküle eedecek şekilde nazikçe çalkalayın. IPA nın lt fiyatıda 10tl civarı olması lazım. En sağlıklı ve sensöre zarar vermeyecek kimyasalda odur. WD40 ve balataspreyi kısa vadede canını alabiliyor sensörün, kontak spreyi nedir nasıldır bilemiyeceğim benim bildiğim en etkili ve sağlıklı yöntem IPA dır. Tüm VAG cılarda bu şekilde temizler.

cihankardes
25/12/2012, 20:29
Cihan sen naptın bea şok oldum 8.2 çok fazla..benim astra 200 kg daha ağır ve kısa mesafe gidiyorum 4. ve 5. vitesi unuttum nerdeyse.. ortalamam 5.9

Haklısın hoca :)
Çözüm bulursam satmam zaten aracı

ErhanKarann
03/01/2013, 11:23
Debimetre temizliği en güzel IPA yani izopropanol alkol ile temizliği yapılıyor, leğen içine yaklaşık 1 litre döktükten sonra içinde sensörü atıp sirküle eedecek şekilde nazikçe çalkalayın. IPA nın lt fiyatıda 10tl civarı olması lazım. En sağlıklı ve sensöre zarar vermeyecek kimyasalda odur. WD40 ve balataspreyi kısa vadede canını alabiliyor sensörün, kontak spreyi nedir nasıldır bilemiyeceğim benim bildiğim en etkili ve sağlıklı yöntem IPA dır. Tüm VAG cılarda bu şekilde temizler.

WD40 Larda oldukca başarılı kimyasallarını okursan ikiside aynı şeylerden üretiliyor sonuç olarak WD40 daha fazla revaçta bir ürün aslında ha canınını alırmı almazmı bilemem ama bildigim tek şey varsa çok iyi temizledigi ama onu kurutmadan takarsan zararı olabilir ne sıkarsan sık ben video yaptım ama buraya neden koyamıyorum ? koyabilsem sökmesi takması basit oldugunu göreceksiniz..

Ziyaretçi033
03/01/2013, 15:12
videoyu bekliyoruz hocam :)

emre1atakan
03/01/2013, 16:06
Mrb arkadaşlar Cihan 8.2 deyince şaşırmışsınız benim 9.1 i görüyo şimdi daha cok şaşırın :) Ankara da sabah trafiği 5 km gidiş 5 dönüş ortalam hızım da 17 km falan nasıl değerler sizce :)

Budweiser
03/01/2013, 18:24
WD40 Larda oldukca başarılı kimyasallarını okursan ikiside aynı şeylerden üretiliyor sonuç olarak WD40 daha fazla revaçta bir ürün aslında ha canınını alırmı almazmı bilemem ama bildigim tek şey varsa çok iyi temizledigi ama onu kurutmadan takarsan zararı olabilir ne sıkarsan sık ben video yaptım ama buraya neden koyamıyorum ? koyabilsem sökmesi takması basit oldugunu göreceksiniz..

WD-40 Faydalı bir ürün evet sökülmeyen vidalar somunlar için faydalı bende kullanıyorum, fakat MAF temizliğine uygun değil. Burada herkes deneyimlerini paylaşıyor. Siz WD-40 kullandıysanız ve memnun kaldıysanız bilemiyeceğim. Bizde daha önce deneme yanılma yaptık ve araştırdık en uygun IPA cıktı bu yurtdışındada yurt içindede böyle üstelik WD 40 danda ucuz. Balata Spreyi yine mantıklı geliyorda WD-40 la temizlemek çok saçma.

F500
03/01/2013, 19:58
Arkadaşlar 1.2 motor 8 valf benzinli fiat motorların debimetresi var mı varsada nerde bulamadım,hava filtre kutusuna giren biri kalın biri ince iki ayrı boru var ve ikisininde bitişinde debimetreye benzeyen bi parça yok,aracımın ortalama yakıt tüketimi birden arttı rolantideyken bile kademe kademe artıyor

ali3434
03/01/2013, 20:28
benim aracımda 80 bin küsürde kilometresi 50 tl 170 km civarında gidiyor 7-0 7-2 lt civarında yakıyor normal mi yoksa bende yaptırayım mı?

Puntojet07
03/01/2013, 21:04
Okul yolu olan yoğunlukla çocukların yolun ortasında yürüdüğü yayaların da taşıt yolunu kullandığı arabaların kıyıdan köşeden dura kalka geçtiği ilçede oturunca bizimde ortalamalar 9'u buluyor, şehir içinde kullandığım için zaman zaman arabama haksızlık ediyorum diye vuruyorum akşamları kendimi yollara o açılıyor ben açılıyorum, ama 9 yine de bana da yüksek bir değer geliyor, aracı 2 den 3 e atamıyoruz çoğunlukla önümüze pat diye çocuk çıkıyor ara yollarda, debimetre yi temizlettikten sonra yeni değerlere bakacağız.

puntobeyaz
03/06/2013, 17:46
hepsiburada sitesinde debimetre temizliği ile ilgili sprey var

GUNK-HAVA AKIŞMETRE (DEBİMETRE) SENSÖR TEMİZLEYİCİ 212 gr - Oto Aksesuar - Hepsiburada.com (https://www.hepsiburada.com/liste/gunk-hava-akismetre-debimetre-sensor-temizleyici-212-gr/productDetails.aspx?productId=otaksgunkmas7&categoryId=20035754)

iozturk034
15/07/2013, 13:16
Arkadaşlar benim araçta ciddi anlamda çekiş güçlüğü vardı. Abim hava akışmetreden kaynaklanabileceğini söyledi ve üstündeki sarı soketi çıkarıp öyle kullanmamı istedi. Ben de denedim ve ciddi anlamda fark etti. Oraya kadar abim haklı idi yalnız bu şekilde kullan, çok gerekli bir parça değil :) bişey olmaz söylemi kafama yatmadı. Yardımlarınızı bekliyorum..

ayola
19/07/2013, 23:04
A
rkadaşlar benim araçta ciddi anlamda çekiş güçlüğü vardı. Abim hava akışmetreden kaynaklanabileceğini söyledi ve üstündeki sarı soketi çıkarıp öyle kullanmamı istedi. Ben de denedim ve ciddi anlamda fark etti. Oraya kadar abim haklı idi yalnız bu şekilde kullan, çok gerekli bir parça değil :) bişey olmaz söylemi kafama yatmadı. Yardımlarınızı bekliyorum..
Merhaba, şu an maximum yakıtla çalışıyor araç soketsiz egzosdan çıkan duman ve soketi taktıktan sonra çıkan dumandan anlayabilirsiniz.buradan geçen hava miktarını ölçüp ona göre yakıt gönderimi sağlanıyor şu an ölçmediği için maksimum yakıt gidiyor.çok çeşitleri var aracınızın ruhsatına göre birebir parçayı alıp taktırın veya takın bu arada hortum bağlantılarını ve hortumları kontrol edin hava kaçağı olmasın.saygılar.

edip34
31/01/2017, 13:02
Arkadaşlar bi arkadaşımda opel corsa 1.3 multijet var o debi metreyi hava filitresini sökmüş temizlemiş; sonuç, arabanın çekişi ve yakında ciddi anlamda yakıtı düşmüş. aynı işi bende yaptım hava filitresini debi metreyi ve turboya kadar olan kısmı söktüm. hava filitre kutusunu ve turboya kadar giden bütün boru ve aksmlarını sıcak su ile sabunla güzelce yıkadım. (DEBİMETRE HARİÇ) sonra debi metreyi yağsız kontak spreyle temizledim(tam anlamıyla temizleyemedim)
sonuç; arabamın 4.2 100km/lt olan yakıtım 3.9 lt ye düştü. performans iyi,
şimdi sizlere bir sorum olacak, ben debimetreyi iyi temizleyemedim, bunu nasıl iyi temizleyebilirim, çünkü debimetrenin içinde bi demir gibi bişey var oraya ulaşamıyorum o delikli ızgara var onu açamadım açabilmiş olsaydım sulu boya fırçası ile güzelce temizleyecektim. güzel bişekilde temizlemiş olsaydım yakıtım dahada düşecekti belkide.
temizleme konusunda değerli bilgileriniz nelerdir

balataspeyi sakın kullanmayın eczaneden İZOPROFİL ALKOL boş bir spey kutusuna koyup sıkın sonra hava tutun . balataspeyri aniden soğuduğu için debimetrenin ölçerine zara verir