PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP lerde tasarım hataları neler var?

Reddline
11/04/2007, 15:32
Örneğin ön camda çok su var ve silecekleri çalıştırdım bir de sol cam açıksa hooop bütün su içeri... sinir bozucu:( ayrıca radyo frekansı aricam frekans değiştirici taa orda:) uzanması zor... vs... sizin de yorumlarınızı bekliyorum...

microab
11/04/2007, 15:34
Onlar basit--bir tasarım hatasımıdır bilmem! fakat A sütunları içler acısı.
Özellikle sola keskin virajda isen kara kara düşün artık...

the_Algn
11/04/2007, 15:34
bu ön cam su olayı ilginçç..hiç fark etmedim...

Reddline
11/04/2007, 15:46
bu ön cam su olayı ilginçç..hiç fark etmedim...

fark ettiysen ön camların kenarlarında hiç çıkıntı yok yani cam ile sütun aynı hizada(cam daha içte konumlandırılmalı) sileceği bi aç bütün su sütundan akarak kapı kolu ve cam açma düğmelerinin oraya gelio. bir fikri ve çözümü olan?

civcivx
11/04/2007, 15:55

Bu konuda hemfikirim. GP'nin en büyük tasarım hatasıdır bu bence. Kalın bir A sütunu ve küçük kelebek camın çerçevesi görüş açısını negatif yönde etkiliyor.

Ayrıca dış aynalar trafiğe tamamen hakim olmayı engelliyor, kısıtlı bir görüş açısı veriyor.

Auto engineeR
11/04/2007, 16:10
bir de su püskürtüp ön camı silmeye çalışırken sileceklerin alt kısmında camda sular birikiyor kalıyor özellikle yüksek süratte gidiliyorsa yarım saat ordan burdan su geliyor ön cama :D

arka görüş alanı çok çok dar. artık geri geri giderken arkaya dönmüyorum aynaları kullanıyorum..

utku952
11/04/2007, 16:12
Puntoyu almadan önce eski sedan b,i nissan kullanıyordum iç dış ayna kolan hizalamarı gerçekten mükemmel di. puntoyu alınca ilk önce ön kelebek ve sütünlar çok işlevsiz gelmişti neyseki alıştım..artık bir sourn yok ancak arka görüş için aynısını söyleyemicem dikiz aynası biraz derin gösteriyor ve bu da arka camın şeklinden mi bilmiyorum görüşü baya etkiliyor ona bi türlü tutturamıyorum. şöyle söyleyeyim Sedici 4x4 e binen varsa ne kadar şanslı olduğumuzun arkına varmıştır :)

levogrande
11/04/2007, 16:12
ön yolcu koltuğu çok yüksek...

gigi
11/04/2007, 16:16
Bende katılıyorum, silecekleri çalıştırmadan önce, hemen camları kapıyorum.Ayrıca virajlarda yol tutumu pek iyi değil yolu kavramıyor

gokhan_genc
11/04/2007, 16:53
Keşke bütün hatalar(!) bunlar olsa...

Ayrıca virajlarda yol tutumu pek iyi değil yolu kavramıyor

Aman abi yol tutuşu bakımından sınıfının en iyi aracıdır GP. :ok: Kesinlikle yol tutuşa laf yok abi.

eakbas
11/04/2007, 17:24
bence de yol tutusu sınıfına göre gayet iyi ben cok memnunum

fatihhhh
11/04/2007, 17:47
sileceklerden bende memnun değilim
iğne ile ayar yapayım dedim öteki araçlar gibi olmadığını görünce kurcalamadım
arkadaşın kia cerato su var, silecekler takdire şayan!! 6 kooldam çok tatlı püskürtüyor,
bizimkisi ön cam da sileceklerin altında kalıyor, aradan yarım saat da geçse hala su kalıntıları yawaş yawaş geliyor.
ve sol ayn ön taraf cam camsuyu ile kirleniyor.
ufak tefek bişi ama, ben önceki broadwayımdan çok çekmiştim, bundan da çekmek istemyorum

alpcak
11/04/2007, 18:10
araç askıda kaldığı zaman kapı içlerinden sesler geliyor..misal banket inerken ön tekerlekler önce indiğinden ve arka tekerlekler seviye olarak yukarıda oldğundan sanki bükülüyor araba..
ayrıca bu durum bende arka camların bazen kendiliğinden açılmasına neden oluyor..gel de anlat servise..
ayrıca ön kapı eşikleri acaip çamur oluyor..izolasyon da çok iyi değil yani.

kara kız
11/04/2007, 18:20
bendeki sorun bska kimsenin gp varmı.benim ark bagaj camından içeri su girio.aracı yıkayıp arka bagaj kapısını kaldırdırdıgımda camın iç tarafında aşşagıya doğru su skıyor çok ilginç geldi servise söyledim cam fitilleriyle ilgili dediler ama sorunum hala devam edio

the_Algn
11/04/2007, 18:27
fark ettiysen ön camların kenarlarında hiç çıkıntı yok yani cam ile sütun aynı hizada(cam daha içte konumlandırılmalı) sileceği bi aç bütün su sütundan akarak kapı kolu ve cam açma düğmelerinin oraya gelio. bir fikri ve çözümü olan?
yağmurda camlar kapalı olduğu için fark etmedim..
ön cama su püskürten yerlerin ayarları yok ve birçok grande sanırım üretim hatalı çıkmışş su sileceğe geliyo cama gelmiyoo..o sebepten temizleme amaçlıda kullanamıyorum....
kelebek cam muhabbetti eiğimli yapı nedeniyle yazıyo dergilerde...

Little F.K
11/04/2007, 18:30
Cam suyu sorununu bugün yazıyım diyodum tamda :).Benim sevmediğim tek şey aynalar ve sertlik.Hiç bi arabada aynalar bu kadar zorlamamıştı beni.

grnde pnto
11/04/2007, 18:41
bana görede ergonomisi düşük gpnin biraz

civcivx
11/04/2007, 19:13
bendeki sorun bska kimsenin gp varmı.benim ark bagaj camından içeri su girio.aracı yıkayıp arka bagaj kapısını kaldırdırdıgımda camın iç tarafında aşşagıya doğru su skıyor çok ilginç geldi servise söyledim cam fitilleriyle ilgili dediler ama sorunum hala devam edio

Bu sorunun aynısı bende de var. Yıkamadan sonra veya şiddetli bir yağmur sonrasında aynı durumla karşılaşıyorum. Şarıl şarıl su akıyor bagaj kapağının içindeki 2 delikten. Camla alakası yok, bagaj kapağının kenarlarından sızıp, tampona yakın yerdeki deliklerden içeri giriyor. Servis problem olmaz, akıp gidiyor dedi ama bu en kestirme çözüm yolu tabii ki. O delikleri silikonla kapatsam mı acaba diye düşündüm ama o delikler orada ise bir görevleri vardır mutlaka deyip vazgeçtim.

OzzY
11/04/2007, 19:27
Bu sorunun aynısı bende de var. Yıkamadan sonra veya şiddetli bir yağmur sonrasında aynı durumla karşılaşıyorum. Şarıl şarıl su akıyor bagaj kapağının içindeki 2 delikten. Camla alakası yok, bagaj kapağının kenarlarından sızıp, tampona yakın yerdeki deliklerden içeri giriyor. Servis problem olmaz, akıp gidiyor dedi ama bu en kestirme çözüm yolu tabii ki. O delikleri silikonla kapatsam mı acaba diye düşündüm ama o delikler orada ise bir görevleri vardır mutlaka deyip vazgeçtim.
nereyi kast ediyorsunuz tam anlamadım ama anladığım kadarıyla cmaxte de var bu ve bana sorun gibi gelmedi

ABNEW
11/04/2007, 19:28
Yol tutuş bence oldukça iyi GP nin.Yalnız güvenlik kaygıları nedeniyle gerek ön gerekse arka görüş oldukça kötü tasarlanmış.Gerçi tüm yeni araçlarda az çok bu problem var.

xtremetrx
11/04/2007, 20:47
arkadaşlar gözünün üstünde kaşın var muhabetine döndü iyice ya
bukadar sorunları yazarsak artık tik olur en ufacık bişey sorun gibi gelir benden demesi :ok: bende böyle hiçbir sorunla karşılaşmadım :poster_oops:

whskyebuz
11/04/2007, 23:08
Bende aracımdan çok memnunum ve henüz hiçbir tasarım ve ergonomi problemi ile karşılaşmadım. Arka görüş bence bu dizayndaki bir araç için son derece kullanışlı ve birçok yeni tasarımda benzer durum sözkonusu bence araca adaptasyon ile ilgili bir durum, cam suyu ve silecekler konusunda ise genel bir sıkıntı olması şaşırttı beni, özellikle denedim ama kayda değer bir sorun göremedim. Aracın dizaynı emsallerine göre çok çok ilerde bence ve insanlar hala gidip benzer fiyat aralıklarında getz, yaris, corsa gibi araçlara para verebiliyorlar, tabi zevk meselesi ama Türkiye şartlarında zaten aklın yolu bu markayı gösterirken bir de üzerine böylesine estetik bir araç eklenince hem mantığım hem duygularım bu fiyata alınabilecek en güzel araç bizim Grande Punto'dur diyor başka da birşey demiyor:ok:

okyzan
11/04/2007, 23:37
Yanlardaki havalandırmalarda üst kısımlar direk yan camlara dönük buyüzden doğuk havada yan camları buğ yapıyor ve dikiz aynaları gözükmüyor..

dreamerdaddy
12/04/2007, 01:10
Bende kasislerden geçerken kapının oralardan çıtırdamalar geliyo acaba bu sadece 3kapılardamı oluyor bilmiyorum..Birde camlar anahtarlar açılmıyo önceden 5k larda oluyomuş sadece sinir oldum.Son olarak kontak kapanınca skydome kapanmıyo tekrar kontak açmak lazım..

nejatb
12/04/2007, 01:21
Bende katılıyorum, silecekleri çalıştırmadan önce, hemen camları kapıyorum.Ayrıca virajlarda yol tutumu pek iyi değil yolu kavramıyor

buna katılmıyorum, ozellikle esp ile birlesik modelini kullaniyorsaniz aracin yol tutusunun iyi oldugunu fark edersiniz.

tabi active degil benim kullandıgım, dynamic. lastikler daha buyuk ve yol tutusu arttırıyor.

sınıfında yuksek yol tutusu olan guvenli bir arac, tabi esp'de guvenligi epey arttırıyor.

Bu konuda hemfikirim. GP'nin en büyük tasarım hatasıdır bu bence. Kalın bir A sütunu ve küçük kelebek camın çerçevesi görüş açısını negatif yönde etkiliyor.

Ayrıca dış aynalar trafiğe tamamen hakim olmayı engelliyor, kısıtlı bir görüş açısı veriyor.

silecek cam suyu kusurunu pek fark etmedi. soyle birsey oldu, yaz gununde, klimayı acmadım, sola donuyordum, camları temizleyim dedim su fıskırttım on cama pat su kucagimda. anlamadım olayı tabi, yine de o gunden beri kapalı su fiskirtiyorum.

yalniz su var, sileceklerimiz cok iyi, camı tertemiz yapiyor yagmurda. bugu giderme sistemide iyi calisiyor, bunlardan sorunum yok bugu olunca iki dakikada temizliyor camlari.

en onemli soruna siz deginmissiniz. a stunu cok kalin, gorusu olumsuz etkiliyor ayrıca aynalar da, derin gosterdiginden arkadaki aracları uzakta gosteriyor. buda ciddi bir tasarım hatası, ozellikle aynalar.

bu tarz aracların hepsinde bir gorus kısıtlııgı var malesef, puntoyu suclamıyorum, biraz guvenlik nedeniyle ama aynalar degistirilemeli.

okyzan
12/04/2007, 01:41
Bende kasislerden geçerken kapının oralardan çıtırdamalar geliyo acaba bu sadece 3kapılardamı oluyor bilmiyorum..Birde camlar anahtarlar açılmıyo önceden 5k larda oluyomuş sadece sinir oldum.Son olarak kontak kapanınca skydome kapanmıyo tekrar kontak açmak lazım..

Aynen bende de oyle ya bi tümseğe çıkiyim arabanın arkasında biyerlerden çatırtılar geliyor..

ufuk61
12/04/2007, 08:09
sakın öyle birşey yapma civciv benim araçtada vardı aynı sorun servise götürdüm ve adamlar iki dakikada anladı yaa o kadar arabayı yıkadım ettim ama bagaj kapağı aşırı derecede bir tarafa düşüktü ve onu ayarladılar şimdi harika değil su toz yok yahu:ok:

Mısafır
12/04/2007, 09:36
koltuk ergonomısı
arka sutunlar
on kelebek camın sutunları
ve 3 kapılar ıcın emnıyet kemerı koltuk ayarlama mandalına takılıyor...

Akincl
12/04/2007, 09:40

Bu tip durumlar hata değil mecburiyet.

güvenlik sebebiyle bu tip olumsuzluklar olabiliyor.

dikkat ederseniz son çıkan bütün küçük otomobillerde kaput cam tasarımı bu şekilde.

Mısafır
12/04/2007, 10:06
kelebek camın cercevesının kalın olma sebebıde takla testlerı ...
hem tasarım harıkası hemde 5 yıldız almak kolay degıl...

ghostpunto
12/04/2007, 10:19
Yol tutuş bence oldukça iyi GP nin.Yalnız güvenlik kaygıları nedeniyle gerek ön gerekse arka görüş oldukça kötü tasarlanmış.Gerçi tüm yeni araçlarda az çok bu problem var.
Evet aynen katılıyorum.Sol aynada problem yok daha geniş açılı ayna kullanmışlar sağ aynaya göre.Ancak sağ aynada ölü nokta oldukça kötü.Ben bu olayı sağ aynayı biraz daha dışa çevirerek çözmeye çalıştım.Bide eski arabalarımdan huyum kurusun hiç sağ dikize bakma alışkanlığım yoktu.Neyse alışıyoruz yavaş yavaş

Linos
12/04/2007, 10:25
Benim aynalardan yana pek bir sıkıntım yok, hatta çok memnunum bile diyebilirim! Ancak A sütunu ve silecek olayına katılıyorum! Hadi A sütunu güvenlik için, onu anlayabilirim! Ama silecekler gelen suyun sileceğin altında kalması hakikaten sinir bozuyor!.. Bir de yağışlı havalarda, su, tam da dikizleri görüş noktasında toplanmıyor mu? Ona da deli oluyorum!..

eakbas
12/04/2007, 10:42
kasislerde çatırdama olayı bende de vardı servis 30 Dk içinde halleti bence servise gösterin

dagored
12/04/2007, 11:29
kasislerde çatırdama olayı bende de vardı servis 30 Dk içinde halleti bence servise gösterin

abi bu nasıl bir sesti tarif edebilir misin ??

GaladrieL
12/04/2007, 11:31
hiç bi sorunu yok onların.. tüm puntişler cici :p

eakbas
12/04/2007, 11:40
abi bu nasıl bir sesti tarif edebilir misin ??

emre otopark rampalarına girerken ve çıkarken sanki şasi kasılıyormus gibi catırtılar geliyordu. servise kontrol için gittiğimde ilettim şikayetimi, bagaj kapağındaki plastik parça, arka kapı iç plastikleri ve arka koltuk katlanma ayarlarınında dediler; 3 ay oldu yaptıralı hergün otopark rampasını kullanıyorum bir sorun yok.

dagored
12/04/2007, 11:41
emre otopark rampalarına girerken ve çıkarken sanki şasi kasılıyormus gibi catırtılar geliyordu. servise kontrol için gittiğimde ilettim şikayetimi, bagaj kapağındaki plastik parça, arka kapı iç plastikleri ve arka koltuk katlanma ayarlarınında dediler; 3 ay oldu yaptıralı hergün otopark rampasını kullanıyorum bir sorun yok.

teşekkürler abi..
sanırsam aynı sorun bende de var... bana da servis yolu göründü :)

kadoku
12/04/2007, 11:50
benzer sesleri bende duyuyordum ancak yan marşpiyellerden şüphe ediyordum şimdi servis yolu göründü bizede, paylaşım için :ok:

utku952
12/04/2007, 11:51
Benim koltukla ilgili bir sorunum daha var şimdi aklıma geldi söyleyeyim dedim...
sürücü koltuğu biraz ayarsız gibime geldi sizde de varmı acaba bu sorun. yani oturma şekli sanki biraz yamuk gibi. sürüxü koltuğu ile direksyon tutma pozisyonun iyi ayarlanmadığını düşünüyorum. ayrıca otururken dikkat etiiğimde başımın koltuk kafalığının hep sağında oluyor. ????aynı sorunu yaşayan varmı arkadaşlar?

akin78
12/04/2007, 12:16
Birde arabayı yıkatınca falan yan aynaların katlanma yerlerinde su birikiyor,hareket edincede rüzgarla birlikte bütün ön yan camlar ve kapıyı su içinde bırakıyor.Böyle oluncada tabi eline bezi alıp tekrar tekrar siliyorsun :)

Korhan
12/04/2007, 12:52
Birde arabayı yıkatınca falan yan aynaların katlanma yerlerinde su birikiyor,hareket edincede rüzgarla birlikte bütün ön yan camlar ve kapıyı su içinde bırakıyor.Böyle oluncada tabi eline bezi alıp tekrar tekrar siliyorsun :)

Evet o yüzden yıkamacıdan biraz geç almak gerekiyor arabayı .Hemen yola çıkınca su süzülüyor ve tozla birlikte iz yapıyor. Ama o tip aynalı olan arabaların hepsinde var o olay.

KeOpS
12/04/2007, 12:56
ya arkadaslar neler bulmussunuz ya:Dbosverın be bıtek sorun bunlar olsun bendede var aynı sılecek sorununu yasıyorum ama muzıgımı acıp gaza da basınca yemısım sılecegı bosverın arabalarımız harıka..!
dun jant taktırdım delı bısey oldu resım koycam ama beceremıyorum boyut buyuk dıyooo cok fazla verecegım super resımlerım oldu elımde

Akincl
12/04/2007, 13:10
Arkadaşlar millet kalite, yok efsane iddiası altında satılan araçlarla yolda kalıyor.

arkasına kimse almasın yazısı asıp geziyor.

biz burda aynalardan süzülen su sohbetini yapıyoruz.

bu kadar kusur kadı kızında da olur.

fiat ,kusurlarını biliyor,iyileştirme yapıyor.

hem yeni alıcaklara hem de eski kullanıcılara fayda sağlamaya çalışıyor.

ha bu tutmadı sorun oldu kaldıralım diye birşey yok.

yakında grande punto hayırlısıyla yarım milyon diyecek.:ok:

xtremetrx
12/04/2007, 14:06
Arkadaşlar millet kalite, yok efsane iddiası altında satılan araçlarla yolda kalıyor.

+1 :friendship: :ok: :captain:

gokhan_genc
12/04/2007, 14:10
Tasarımların bu denli güzel olabilmesi için bazı şeylerden ödün verilmesi gerekebilir.Amaç bu ödünleri en azda tutmaktır.Bütün yeni nesil araçlarda bu tip(görüş açısı,...vb.) ödünler verilmiştir. :ok:

Şahsen ben kesinlikle aracımdan her yönüyle çok memnunum ve bu gibi şeylerle hiç karşılaşmadım.

Kullandığımız aracın sınıfının en iyi araçlarından biri olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Aman arkadaşlar lütfen.Bırakalım böyle şeyleri.Aracımızdan en iyi keyfi alalım. :ok:

civcivx
12/04/2007, 14:37
Memnun değilim diyen yok zaten, en azından böyle düşünen olacağını sanmıyorum. Ama eğri oturup doğru konuşmakta fayda var.

Su olayı vs. ufak tefek addedilebilir ama şu sol-sağ görüş açısı probleminden dolayı, yanlış hatırlamıyorsam forumdan 2 arkadaş kaza yapmıştı. Birisi de yapmaktan son anda kurtulmuştu.

ABNEW
12/04/2007, 14:39
Bir de GP nin lastikleri dönmüyor mu, hasta ediyor beni:D:D:D

Akincl
12/04/2007, 15:00
Memnun değilim diyen yok zaten, en azından böyle düşünen olacağını sanmıyorum. Ama eğri oturup doğru konuşmakta fayda var.

Su olayı vs. ufak tefek addedilebilir ama şu sol-sağ görüş açısı probleminden dolayı, yanlış hatırlamıyorsam forumdan 2 arkadaş kaza yapmıştı. Birisi de yapmaktan son anda kurtulmuştu.

Bu yeni nesil araçlar malesef böyle.sadece punto değil.

doğru konuşmayalım ya da örtbas edelim diyen olmadı.

sola dönüşte görüş problemi var ,ilk kez bu tip araç kullananların kaza yapabileceği doğrudur.daha fazla dikkat istiyor.onu da bir zahmet göstermek lazım.

ben de yıllar evvel mercedes a serisini ilk kez kullandığımda zorluk yaşamıştım.bu ne ya demiştim.ama zamanla alışıyorsunuz ve kendinizi ona göre ayarlıyorsunuz.gün geçtikçe bütün otomobiller bu tasarıma dönmeye başladı.

bırakın küçük otomobil ya da mpv tip araçları pejo 407 dahi böyle

nejatb
13/04/2007, 01:42

:friendship::ok::ok:

olayi ozetlemis, bu arada bravo nasıl olacak merak icindeyim, bravo bomba gibi gelebilir.

dreamerdaddy
13/04/2007, 02:42
Bende götürüp söyliyim bari ilk başta dikkatimi çekmemişti ama gün geçtikçe kıllandım heralde genelde 3k larda görülen bi sorun..

gokhan_genc
13/04/2007, 17:02
Bu yeni nesil araçlar malesef böyle.sadece punto değil.

doğru konuşmayalım ya da örtbas edelim diyen olmadı.

sola dönüşte görüş problemi var ,ilk kez bu tip araç kullananların kaza yapabileceği doğrudur.daha fazla dikkat istiyor.onu da bir zahmet göstermek lazım.

ben de yıllar evvel mercedes a serisini ilk kez kullandığımda zorluk yaşamıştım.bu ne ya demiştim.ama zamanla alışıyorsunuz ve kendinizi ona göre ayarlıyorsunuz.gün geçtikçe bütün otomobiller bu tasarıma dönmeye başladı.

bırakın küçük otomobil ya da mpv tip araçları pejo 407 dahi böyle

Aynen abi.Bu aracı alanlar bunları göze almalı ki bugün hemen hemen bütün araçlar böyle ve tasarımlar aynen bu şekilde devam edecek. :ok:

utku952
13/04/2007, 17:30
Bence bu hatalrın sebebi üstünde cok durulmaması bazılarınız dediği gibi. ancak paralama ve ticaret yöntemi de bunu gerektiriyor yani bi bakıma bazen kandırılıyormuşuz gibi hissediyoruz ama markalar geçen her yıl bi yeni üst modelini çıkartıyorlar bu sefer de toplumu (bizi) o tarafa yönlenidiryorlar bu bi pazarlama usulü ki bütün büyük markalar yapmak zorunda bu düzende bnce...

Muhendis06
13/04/2007, 21:27
Direksiyon kutusu problemleri
Iç trimlerin tolerans kaçıklıkları (çatirti, tikirti gibi sesleri getiriyor beraberinde)
Duzensiz sekilde gürültü çikartan ön frenler
Sürekli hirildayan klima devresi (fan 1. kademedeyken sinir edici bir durum)
Yagmurlu havalarda su ve camur icinde kalan motor ECU parcasi

canberkkilic
13/04/2007, 21:46
ön koltuklarda emniyet kemerlerinin başlarının koltuklarla birleştiği köşeler. çok basitce yapmışlar.sanki aceleyle dikilmiş gibi.

ABNEW
13/04/2007, 22:38
Direksiyon kutusu problemleri
Iç trimlerin tolerans kaçıklıkları (çatirti, tikirti gibi sesleri getiriyor beraberinde)
Duzensiz sekilde gürültü çikartan ön frenler
Sürekli hirildayan klima devresi (fan 1. kademedeyken sinir edici bir durum)
Yagmurlu havalarda su ve camur icinde kalan motor ECU parcasi

Kaput içi su alma durumu benim araçta da var gibi.Yıkamadan sonra mazot filtresi, ecu çevresi ve akü altlığı ıslak oluyor:(

Reddline
14/04/2007, 11:43
emniyet kemerini çıkartınca 3k larda bıraktığın zaman kapı içine inanılmaz zarar veriyor dikkatli bırakın kemeri çıkardığınızda... tokanın ucu kapı içine vuruyor ve oraya hasar veriyor.

Akincl
14/04/2007, 11:48
Kaput içi su alma durumu benim araçta da var gibi.Yıkamadan sonra mazot filtresi, ecu çevresi ve akü altlığı ıslak oluyor:(

Bunların hepsi yeni gelen tiplerde düzeltidi.her eski tipde de yok zaten.

su alma probleminin çözümü de mutlaka olmalı.

ABNEW
14/04/2007, 13:07
Bunların hepsi yeni gelen tiplerde düzeltidi.her eski tipde de yok zaten.

su alma probleminin çözümü de mutlaka olmalı.

Sanırım kaputtan ya da fitillerden.Servise gidince baktıralım bakalım...

fatihhhh
14/04/2007, 18:50
emniyet kemerinin yan orta sütunda tek bi noktad sabitlemişler, uzun boylu biri yada kısa boylu biri oturduğunda emniyet kemeri boy ayarı yapamıyor. bu çok eski model arabalarda bile varken punto da neden yok acaba?

dejavu
14/04/2007, 19:36
arkadaşlar ellerimizdeki GP lerin tek sorunu kalitesiz italyan işçiliği.. ben italyan işçiliğinin bu kadar kötü olabileceğini hiç bilmezdimm.. eğer bir gün bu aradan soğuyup başka araç almama sebep olacak tek bişeyşey varsa oda italyan işçiliğidir... servis ne yapsın yada servislerde suat lar serkan lar baştan defolu alan araçları ne kadar düzeltebilsinki.. yada her parçası italyadan gelen parçaların torna tesiyesi berbat olan parçaları nasıl suat lar serkan lar düzeltsin ben anlamadım bizlerin ve servislerin buna çare bulması gerek...

BGRAYS
14/04/2007, 21:29
bir de su püskürtüp ön camı silmeye çalışırken sileceklerin alt kısmında camda sular birikiyor kalıyor özellikle yüksek süratte gidiliyorsa yarım saat ordan burdan su geliyor ön cama :D

arka görüş alanı çok çok dar. artık geri geri giderken arkaya dönmüyorum aynaları kullanıyorum..

+1

Akincl
15/04/2007, 09:47
Yeni tiplerde ne fitil kullanmışlarsa onu uygularlar.

seri üretimin ilk yıllarında birçok firmada işçilik sorunları olabiliyor.önemli olan düzeltilmesi.

bambogie
15/04/2007, 11:04
araç askıda kaldığı zaman kapı içlerinden sesler geliyor..misal banket inerken ön tekerlekler önce indiğinden ve arka tekerlekler seviye olarak yukarıda oldğundan sanki bükülüyor araba..
ayrıca bu durum bende arka camların bazen kendiliğinden açılmasına neden oluyor..gel de anlat servise..
ayrıca ön kapı eşikleri acaip çamur oluyor..izolasyon da çok iyi değil yani.

senin dediğin gibi benimde arka sağ kapıdan ses geliyordu 3000 kontrolünde söyledim kapıdaki vidamı artık menteşemi nedir direkt serviste sıktılar eğer devam ederse bi kaç parçası değişicek dediler şu anda bi şikayetim yok ama aynı senin dediğin gibi özellikle yan geçerken tümseklerden tak tuk diye bükülüyomuş hissi veriyordu.servise git al yanına ustayı biraz dolaşın bi kaç tümsekten geçir onlar direkt anlıyor.

Korhan
15/04/2007, 12:51
Yeni Clio' larda da el freninin olduğu yerden içeriye rüzgar giriyormuş. 8D

otoritec
15/04/2007, 13:40
kasırga demek istedin galiba 8O

Qubee
15/04/2007, 14:17
ya herkez aynalardan şikayetçi olmuş. Ben yan aynalardan bakınca çinde pirinç yetiştiren adamları görüyorum nerdeyse :icon_smile_approve: Şaka maka tam ayarlayınca 2 şeridi birden görüyon bi aynada. Arka ayna çok kullanışsız orası doğru yakın gösteriyo biraz. Yan aynalara alışınca bütün yola hakim oluyosun resmen.
Onun dışında yeni nesil arabaların çoğu artık göğüsü derin arabalar. Göğüs derin olunca kolon sorun oluyo sola virajlarda hele. Ama onun bi avantajı olduğunu düşünüyorum güvenlik açısından.

benim tek şikayetim keşke kumandadan camları kapayabilsek kitlerken. Bide sadece sol cam tuşuna basılı tutunca cam otomatik açılıp kapanıyor sağ cam için neden yapmamışlar anlamıyorum çok basit bi sistemdir tahminimce (bi plastik tırnak gibi) arabamdan genel olarak çok memnunum :)

SteinGP
15/04/2007, 14:26
kumandadan cam kapatma ve sağ camda tek dokunuş özelliği emotionlarda var :)

Qubee
15/04/2007, 14:49
kumandadan cam kapatma ve sağ camda tek dokunuş özelliği emotionlarda var :)
o zaman onu da hata olarak sayamayız :)

SteinGP
15/04/2007, 15:05
kesinlikle :)

ibrahimkerem
15/04/2007, 17:13
Araba Iyidir.görüş Iyidir.yalniz Eni Dardir,geniş Bir Arka Alan Olmalidir.araba Iyidir.750 Km 80 Ytl Mazot.araba Iyidir

tempesty
15/04/2007, 17:14
iyidir araba :)

candan
16/04/2007, 12:33
ya ben bu A sütunu sorununu anlamadım... aradım taradım, bi yerleri görmemi engelleyen bi sütun bulamadım ben...:icon_question:

microab
16/04/2007, 13:31
Göreme den,Nevşehir e doğru yol alırken A sütunu kendini bariz bir şekilde gösteriyor :D

eakbas
16/04/2007, 14:30
Göreme den,Nevşehir e doğru yol alırken A sütunu kendini bariz bir şekilde gösteriyor :D

cok iyi örnek abi; saol:ok:

Linos
16/04/2007, 14:37
Candan, A sütunu budur! Ve virajlarda, virajın devamını görmeyi engeller! Şehir içinde pek kendini hissettirmez ama uzun yola çıktığında ne olduğunu daha iyi anlarsın ;)

https://img157.imageshack.us/img157/5393/fiatgrandepuntotuninggu4.jpg (https://imageshack.us)

canatali
16/04/2007, 20:54
Selam arkadaslar,
Ben gordugum en buyuk eksigi soyliyim. Bu araba hareket halindeyken belirli bi hizdan sonra (bu hizi biz de belirleyebiliyoruz) kapilari kilitliyoya, iste sorun orda basliyo. Bu durumda kapilar disaridan acilamiyo ancak iceriden acilabiliyor. Bu ne ise yarar demeyin, eger arkada kucuk bi cocuk oturuyorsa kapi kilitlendiginde iceriden de sizin izniniz olmadan acilmamasi gerekir. Bunu aslinda yazilimla cozebilirler ancak bilmiyorum. Boyle bi seyi neden unutmuslar.

Korhan
16/04/2007, 21:01
Selam arkadaslar,
Ben gordugum en buyuk eksigi soyliyim. Bu araba hareket halindeyken belirli bi hizdan sonra (bu hizi biz de belirleyebiliyoruz) kapilari kilitliyoya, iste sorun orda basliyo. Bu durumda kapilar disaridan acilamiyo ancak iceriden acilabiliyor. Bu ne ise yarar demeyin, eger arkada kucuk bi cocuk oturuyorsa kapi kilitlendiginde iceriden de sizin izniniz olmadan acilmamasi gerekir. Bunu aslinda yazilimla cozebilirler ancak bilmiyorum. Boyle bi seyi neden unutmuslar.

Bilerek yapmışlar sıkışık trafikte dışarıdan biri kapıyı açamasın diye.

canatali
16/04/2007, 21:11
Dogru disardan acilmamasi zaten olmasi gereken birsey. Ben disardan acilmazken icerden de benim istegim haricinde acilmamasini istiyorum. Stilolarda ve diger arabalarda cocuk kiliti diye bisey var. genelde bu manuel oluyor. bunu zaten otomatik olarak kapi kilitlemesi yapabilen bi aracin otomatik olarak yapabilmesini isterim. Demek istedigim boyle birseydi.

Linos
17/04/2007, 00:04
@canatali,
Araçlarımızda çocuk kilidi var zaten! Tamam, bir tuşla falan aktif olmuyor ama çocuklu aileler için zaten bir kere yapılacak bir işlemle sorun ortadan kalkıyor! :ok:

lithium
17/04/2007, 03:43
c sütünu tabi ki..
arkayı görmek allahlık..
a sütunu da..
görüş açısı kötü maalesef araçlarımızın..:(

candan
19/04/2007, 11:51
ay bi de c sütunu mu var????

aman tanrım.. daha neler öğrenicem kim bilir, :icon_surprised:

Akincl
19/04/2007, 11:58
c sütünu tabi ki..
arkayı görmek allahlık..
a sütunu da..
görüş açısı kötü maalesef araçlarımızın..:(

Hiçbirşey görünmüyor gibi bir izlenim olmasın.

ok sola dönüşte problem var. ama arkada bence çok problem yok.

Furkan
19/04/2007, 12:38
herkese merhabalar,
bende zincirlikuyu Birmot ta Kerem den öğrendim siteyi çok güzel bi site olmuş yapanların ellerine sağlık.
Benim sıkıntım dashboard tan, yolda çok az bi bozukluk olsa dashboard tan hemen ses geliyor, bunun bir çözümü varmı acaba söküp çift taraflı bant yapıştırmak gibi.
sanki gösterge panelinin iki tarafındaki plastiklerden geliyor ses.
Furkan

Akincl
19/04/2007, 12:40
Hoşgeldin

zincirlikuyu birmota yolun düşerse 5 dakika hallederler

Furkan
19/04/2007, 12:55
Hoşgeldin

zincirlikuyu birmota yolun düşerse 5 dakika hallederler

teşekkürler

candan
19/04/2007, 17:22
Candan, A sütunu budur! Ve virajlarda, virajın devamını görmeyi engeller! Şehir içinde pek kendini hissettirmez ama uzun yola çıktığında ne olduğunu daha iyi anlarsın ;)

teşekkürler...

bu yaz uzun yola gidicem bol bol (diye umuyorum en azından). test ederim o zaman :)

ufukbzk84
19/04/2007, 17:44
bencede silecek suyu ve suyu püskürttükten sona ki zamanlarda problem oluyo durduğun zaman su aşağı kayıyo giderken aşağıdaki su yukarı çıkıyo bende kuruyanakadar sileceği çalıştırıyorum takıntı oldu ama ben a sütünlarında ki olaya katılmıyorum çünkü arabanın bu dizaynına uygun başka sütün ne olabilirki ilk başta bende yadırgamıştım ama sona alıştım ona göre pozisyonumu hazırlıyorum çok sorun olmuyo sadece arabanın tasarımından kaynaklanan mecburi bi sorun bu bence yan aynalarının görüş açısının düşük olduğunada inanmıyorum ben önceden uno kullanıyodum şertitdeğiştirirken mutlaka öne doğru yaslanıp bakıkyodum kör nokta için ancak gp bu sorun yok bence belki o arkadaşlar daha önce kullandıkları araba otobüs filan dı ondan küçük gelmiş olabilir :) yol tutuşunuda beğenmeyen kardeşlerim bence bu sınıfın en iyisi yol tutuşuna sahip kesinllikle mükemmele yakın...

hakkan
19/04/2007, 21:14
aynı şeyi ben de farkettim, banketten inerken araba esniyor gibi sesler geliyor, garipsiyorum.

civcivx
19/04/2007, 21:38
kör nokta için ancak gp bu sorun yok bence belki o arkadaşlar daha önce kullandıkları araba otobüs filan dı ondan küçük gelmiş olabilir :) ...

Kör nokta olmadığı konusuna katılmıyorum. Yan aynalar açılı değil ve kör noktaya sahipler. Sağ veya sol aynada görünmeyen bir araç dibinize kadar gelmiş olabiliyor. Bunu şöyle test edin: Mesela sol aynada gördüğünüz bir araç aynada kaybolduğu anda, siz kafanızı hiç çevirmeden onu sol kapı hizasında görebiliyorsanız kör açı yoktur. Abimin Bora'daki aynalar çok daha küçük olduğu halde kapsama alanı daha geniş :)

BaDWoLf
19/04/2007, 23:52
Bu arabaya yol tutmuyor diyen daha önceki hayatında FERRARİ filan sürmüş olmalı heralde :) şile otobanında 160 la virajlara giriyorum standart ... hız sabitleyici olsa bu sürate sabitliycem zaten frene basmıyorum :)

eksilere gelince kemer ayarı çok geride kalıyor,ve demiri ses yapıyor.
Aynalar çok geniş olmasına rağmen bir türlü kör nokta probleminden kurtulamıyorum.Nekadar ayar varsa denedim
Birçok kişi bunu dile getirdiğine göre bi problem olsa gerek ...

nejatb
20/04/2007, 05:37
yan aynaların kor noktası var arkadaslar, ayarlarını iyice zorlayıp test ettim. kasınca bu kor nokta iyice kısılabiliyor ama binde bir ihtimalde olsa oraya arac kacırılabilir. ozellikle trafıkteki seri sag solcuları kacırabilirsiniz.

o yuzden dikkatli olmak ve ayna kontrolunden sonra bir iki saniye bekleyip serit degistirmekte fayda var. kor noktada sag solcu varsa cekip gitsin.

ufukbzk84
20/04/2007, 11:52
Kör nokta olmadığı konusuna katılmıyorum. Yan aynalar açılı değil ve kör noktaya sahipler. Sağ veya sol aynada görünmeyen bir araç dibinize kadar gelmiş olabiliyor. Bunu şöyle test edin: Mesela sol aynada gördüğünüz bir araç aynada kaybolduğu anda, siz kafanızı hiç çevirmeden onu sol kapı hizasında görebiliyorsanız kör açı yoktur. Abimin Bora'daki aynalar çok daha küçük olduğu halde kapsama alanı daha geniş :)
BELKİDE HAKLISINDIR ben daha önce uno kullandığım için bana böle geliyo olabilir ama şöle bişi var ben normal pozisyonda oturduğumda yan aynalarda arabanın arka çamurluklarını hiç görmüyoreum biraz daha dışa doğru ayarlı bölecene kör nokta diye bişi kalmıyo özellikle test ediyorum bazen ayar yapmam gerekiyosa yaptıktan sonra test ediyorum örneğim sağımdan bi araç geçtiği zaman geçen araabnın tamamı kaybolur kaybolmaz arbayı yanın,mda görüyorum bence bu sorun aynaları birazcık daha dışa ayarlamakla halledilebilir bi sorun ama tekrar diyorum belkide daha önce uno kullandığım için bana böle geliyo olabilir...:fiatsmile:

ABNEW
20/04/2007, 15:36
Yan aynalar tek açılı, yani kör nokta var arkadaşlar, dikkatli olmak lazım...

fatihhhh
20/04/2007, 23:46
benim yan aynalar sonuna kadar dış a doğru açıktır. ben kendi arabamın yan kısımlarını görmem hiç.
bana gelen bi mailde, yan aynaları 90 dereceye kadar açın, kör nokta sayısı 2 den 4 e çıkıyor ama kör alanlar o kadar küçülüyorki böyle yapmak kazaları önleme açısından daha etkili diyordu.
ben bu mesajı sanki 2. kez yazıyormuşum gibime geliyor bu arada ya neyse. :)

troublesetter
21/04/2007, 12:15
bagaj kapağını açmak için tutacak yer yok
arka tamponda teker hizasındaki çıkıntılar(iğrenç görünüyolar)
göstergeler(çağın uzağında)

1ekim
17/09/2007, 19:30
arkadaşlar Gp lerimizde rastladığınız tasarım hataları varmıdır.Çoğunu unuttum ama aklıma gelenleri yazayım .
ön bardak ve küllük gözleri : 2 cola kutusu nu yada 1 cola kutusu 1 küllüğü almıyor.
koltuk başlıkları: ayarlanmadığından yolculuk süresince baş devamlı koltuk başlığından 15-20 cm önde duruyor
kapı cepleri: çok dar sadece bir dergi koyabilecek genişlikde kullanışsız
torpido gözü: ışık yok ve üst göze ne koyarsanız koyun açıldığında herşey yerde
depo kapağı: yakıt almak için anahtarı vermeli yada araçtan inmelisiniz
arka kapı camları: yetersiz bir şekilde yarıya kadar iniyor.belki arkada oturan cocukların guvenlığı için yapılmış olabilir bilemiyorum.
kapı iç kilit: kapıları içerden kilitleme butonuna basıldığında her 4 yolcuda istediği an kapıları açabiliyor.
yan kapı kol dayama yerleri: kol dayama yerlerine rahatca koyunu koyabilen varmıdır?
far ayarı:tuşlar direksiyonun solunda ve arkasında kaldığından hareket halinde ve gece..ezberlemeden zor bulunan yerdeler.
emniyet kemeri: active ye sahibim ve emniyet kemeri yükseklik ayarı yok.
başka?

Dikici
17/09/2007, 19:40
https://forum.grandepuntotr.com/genel/2026-gp-lerde-tasarim-hatalari-neler-var.html

SteinGP
17/09/2007, 19:42
bi kaç konuya cevap vermek isterim..aracınızda 5 yıldız olabilmesi için kapılar kilitli olsa dahi içerden açılabilmelidir..camlar çocuk güvenliği için yarıya kadar açılır..

bahcelili_ali
17/09/2007, 19:48
torpido gözü: ışık yok ve üst göze ne koyarsanız koyun açıldığında herşey yerde
başka?

abi ben sadece bu 2 yazdığın sorunla senle hem fikirim diğer olaylarda bi anormallik göremiyorum. kol koyma yerleri bana mesela uzun yolda çok rahat gelio yan kapı cepleride babamın mercedestekinden kesinlikle daha çok şey alıo. kapıların içerden açılmasıda yine mercedeste bile aynı şekilde yani hemen hemen diğer olaylarda bence bi olağan dışılık yok.

GaladrieL
17/09/2007, 19:53
arkadaşlar Gp lerimizde rastladığınız tasarım hataları varmıdır.Çoğunu unuttum ama aklıma gelenleri yazayım .
başka?

ya bende buna tamamen katılıyorum, böyle dandik bişey olamaz :wacko000:

koltuğu yatırınca kemer boğazıma dayanıyor, kaldırınca ben rahat edemiyorum, hakkaten ayarsız olması çok ama çok anlamsız...

1ekim
17/09/2007, 20:29
Arkadaşlar sizin araçlarınızda vitesin önunde konsoldaki küllük konan yerlere küllük varken; red bull ve benzerleri gibi dar kutular dısında bir normal cola kutusu yada iki cola kutusu koyan varmı hayret, benim araçtakinde mi bir hata var çift yuvarlak kutu haznesi var ve iki tane koymak mumkun degıl ..kimse buna değinmemiş.

bahcelili_ali
17/09/2007, 20:40
walla abi arabada pek yiyip içmediğim için böyle bişeye pek dikkat etmedim ama ben o dediğin kısma yola giderken termoslu bardak ile çay yada su koyuyorum cuk die oturuyo
ama 2 taneyi dediğin gibi almaz bi tarafta o küllük bi tarafta brdak varken sıkıntı olmuo

gogigogi
17/09/2007, 21:11
arka kapı camları: yetersiz bir şekilde yarıya kadar iniyor.belki arkada oturan cocukların guvenlığı için yapılmış olabilir bilemiyorum.
bence bu tasarımdan kaynaklanıyo cam 2 kısımdan olsa tam açılırdı kelebek camı gibi yoksa güvenlikten deil
arka cam kollarıda iğrenç birinin paçasına takılıp kırılacak ama ne zaman
ön tamponda vida sayısı eksik farın altınada koymak lazımmış (tanponun fazla şişmesini engellemek için)
cam ve ayna ayar butonlarının yeri çok kötü sol eli direksiyondan tamamen uzaklaştırıyor
sağ göğüsün üzeri kullanışsın biraz düz eğimle biraz daha kullanışlı hale gelebilirdi
arka dizayn iğrenç bagaj kapağı biraz daha genişletilebilirdi

bahcelili_ali
17/09/2007, 21:30
bence bu tasarımdan kaynaklanıyo cam 2 kısımdan olsa tam açılırdı kelebek camı gibi yoksa güvenlikten deil
arka cam kollarıda iğrenç birinin paçasına takılıp kırılacak ama ne zaman
ön tamponda vida sayısı eksik farın altınada koymak lazımmış (tanponun fazla şişmesini engellemek için)
cam ve ayna ayar butonlarının yeri çok kötü sol eli direksiyondan tamamen uzaklaştırıyor
sağ göğüsün üzeri kullanışsın biraz düz eğimle biraz daha kullanışlı hale gelebilirdi
arka dizayn iğrenç bagaj kapağı biraz daha genişletilebilirdi

mehmet abi naptın ya sanki arabayı sana zorla vermişler gibi iyice giydirmişsin:)
cam ve tampon olayını anlarımda
cam ve ayna ayar düğmeleri şuan piyasadaki bütün arabalarda ya bizimkinin olduğu yerde yada vites civarında
sağ göğüsün üzerinde bi düz bi eğim yada çukurluk kısım olsa bence ön dizayn bozulurdu bu biraz zevk meselesine girio göreceli olabilir arka bagaj kapağıda aynı şekilde yani bunları görüp aldığına göre arabayı seninde sevmen lazım mehmet abi

gogigogi
17/09/2007, 21:43
uzun süre otomatik vites kullananlar haricinde genelde direksiyon kotnrolü sol eldedir istersen bi virajlı yollarda sağ elle kullanmayı deneyin
ayna ve cam kontrol butonları bravada vitesin oralarda bi yerdeydi gayette kullanışlı idi gpde ise kolu bayaa uzatmak gerekiyo
tipi ve donanımları olmasa gp nin palio dan bi farkı yok aslında ebat olarak da 5-10cm fark eder..
her ne kadar arabamı sevsemde:thankyou:eksikleri çok :rockon00:biraz daha büyütsünler grande grande punto olsun :popcom00:en azından focus kadar olsun :sevgi:ondan bravoyu bekliyom zaten 4gözle

bahcelili_ali
17/09/2007, 21:57
abi paliom vardı benim mk1 ve mk2 palio kullandım 4 yıl sonra bu arabaya geçtim dediğin fark biraz daha fazla abi. ama bu fiyata bu kadar oluyo alırken ben en az 20 araba arsında ince ince eleyip düşündüm o an bu uygun geldi bunu aldım işçilik zayıf olsa da tsarım çok iyiydi vergi ve yakıt da rakipleri geride bırakıodu tabi para olduktan sonra daha büyük daha işçilikli sıfır araba vardı mesela ford focus:)

GaladrieL
17/09/2007, 22:16
yerin dibinede sokmayalım ama puntişleri lütfen..insan elindekinin de kıymetini bilmeli her ne olursa olsun ;)

puntobilo
17/09/2007, 22:26
abi ben gp mi çok severek ve istiyerek aldığımdan olsa gerek bu hataları hiç umursamıyorum hatta görmüyorum bile neymiş ayna için kol uzatmak lazım mış abi araba zaten küçük ve binlerce mühendisler calışıyor bunu yaratırken sizce bunu onlar düşünmedimi :)

the_Algn
17/09/2007, 22:50
uzun süre otomatik vites kullananlar haricinde genelde direksiyon kotnrolü sol eldedir istersen bi virajlı yollarda sağ elle kullanmayı deneyin
ayna ve cam kontrol butonları bravada vitesin oralarda bi yerdeydi gayette kullanışlı idi gpde ise kolu bayaa uzatmak gerekiyo
tipi ve donanımları olmasa gp nin palio dan bi farkı yok aslında ebat olarak da 5-10cm fark eder..
her ne kadar arabamı sevsemde:thankyou:eksikleri çok :rockon00:biraz daha büyütsünler grande grande punto olsun :popcom00:en azından focus kadar olsun :sevgi:ondan bravoyu bekliyom zaten 4gözle
tipi ve donanımları olmasa Audi A3 ünde paliodan farkı yok ...:shocking:

Linos
17/09/2007, 23:51
Mesajlar bu başlığa taşınmıştır! ;)

ugurozer
18/09/2007, 00:25
ananemin sakalı olsa dedem olurmus dicem bu okuduklarima :) bende puntodan en sikayetci benim sanıyordum bu sitede :) yaw arka cam her arabada farklı, e fokus kadar olsa o zaman sınıf degisir ne kadar ekmek o kadar kofte :)

gogigogi
18/09/2007, 00:36
walla arabyı kredili aldım bu kadar rahat ödeyeceğimi bilsem büyük ihtimal focus alırdım ama 2008 de her şey değişebilir keşke L gp çıkarsalarda alsak

ufukbzk84
18/09/2007, 10:24
valla enteresan şeyler duyuyorum... gerçi kişiye göre değişiyo bi çok sorun ama benm en çok şikayetçi olduğum sorun ön camlardaki sütünlar sırf onlar yüzünden iki kere kaza atlattım görüş açısını çok fazla kısıtlıyo bence... onun dışında bide mesele iç malzeme bitiş noktalarındaki işçilik hataları yani parmağınzi üstünden geçirdiğimizde düz olmuyo çıkıntılı ve dikkat ettim bi çok puntoda aynı...ama bide arka dizaynın kötü olduğu gibi şeyler bende tam tersi çok beğeniyorum arabanın en çok sevdiğim yerlerinden biri....

anvil
18/09/2007, 10:32
karizması yeter. bu fiyata 4-4'lük bence. ufak tefek şeyleri takıntı yapmayalım.

medjai
18/09/2007, 10:35
arkadasın dedigi gibi biraz fazlasını verip linea alabilirsinzi baz modeli 3.5 milyar fark var (eski para ile) c segmenti işicilik daha iyi ama ben arabamı degişmem

Little F.K
18/09/2007, 11:52

Ali daha neler artık :robot000:

facia
18/09/2007, 13:13
Bu arabaya yol tutmuyor diyen daha önceki hayatında FERRARİ filan sürmüş olmalı heralde :) şile otobanında 160 la virajlara giriyorum standart ... hız sabitleyici olsa bu sürate sabitliycem zaten frene basmıyorum :)

eksilere gelince kemer ayarı çok geride kalıyor,ve demiri ses yapıyor.
Aynalar çok geniş olmasına rağmen bir türlü kör nokta probleminden kurtulamıyorum.Nekadar ayar varsa denedim
Birçok kişi bunu dile getirdiğine göre bi problem olsa gerek ...

Diğer arabam vti ve sadece 4cm lik yay takılı o araçta ve punto yol tutmuyor diyebilirim .Ferrariye fln gerek yok

bahcelili_ali
18/09/2007, 13:55
koray sende vti varda puntoylan muntoylan ne işin var bilader sen puntoyu sat binmek istediğinde bahçeliye gel değişiriz arabaları:) vti hastasıyım bende vti lerin yol tutuşu bizim puntolardan iyi olmak zorunda çünkü o çok güçlü hızlı ve seri bi araba ve ağırlık merkezi bizimkilerden çok daha yere yakın bide 4cm yay yazmışsın yazık gunah değilmi bize biz onun yanında deve gibi kalırız

facia
18/09/2007, 14:19
Ali vti şimdi kmde 280 lira bazmazsam 340 lira basarsam yakmakta durum öyle olunca sehiriçi ekonomik araç ihtiyacı doğuyor :) ... Puntoyada yay alıcam 3.5 luk fln 1 tane yoksa cok leylek geldi bana ozellikle frenajlarda arkası yanıma geliyomus gibi :)

Akincl
18/09/2007, 14:48

Biraz daha zorlarsanız.hepsi 4 tekere gelicek :)

fatihsen67
18/09/2007, 14:55
Nihayet Berbat bir araba aldığımızı anlayan birileri çıktı...

anvil
18/09/2007, 14:59
adaş abartma yaw. berbatsa sat berbat olmayan araba al.

bahcelili_ali
19/09/2007, 00:35
Ali vti şimdi kmde 280 lira bazmazsam 340 lira basarsam yakmakta durum öyle olunca sehiriçi ekonomik araç ihtiyacı doğuyor :) ... Puntoyada yay alıcam 3.5 luk fln 1 tane yoksa cok leylek geldi bana ozellikle frenajlarda arkası yanıma geliyomus gibi :)

koray dediğin olayı aynen bende yaşadım ama yaydan sonra kesti bide güzel bi jant lastikle desteklersen güzel sonuç alırsın tabi jantı hafif seç yoksa yakıt biraz değişio gerçi sen vti kullanan biri olarak bu işlerden iyi çakarsın

brvhgt
19/09/2007, 00:37

neyi berbat çok merak ettim şimdi:happydan:

ugurozer
19/09/2007, 05:23
koray dediğin olayı aynen bende yaşadım ama yaydan sonra kesti bide güzel bi jant lastikle desteklersen güzel sonuç alırsın tabi jantı hafif seç yoksa yakıt biraz değişio gerçi sen vti kullanan biri olarak bu işlerden iyi çakarsın

Bu islemlerden sonra vti in performansına yetisemeyecegini hepimiz biliyoruz ancak yakıt sarfiyati olarak yetisebilir mi yetisemez mi bir dusunmek gerek ?? :)

Akincl
19/09/2007, 11:24

Berbat olan birşey varsa o da senin yaptığın yorumdan başka birşey değil

şekerlioğlu
19/09/2007, 17:27

sizde nasıl oldu bilmiyorum ama,ben arabamı alırken kimse başıma silah dayamadı.berbatsa satarsın dostum.

ugurozer
19/09/2007, 18:27
Berbat olan birşey varsa o da senin yaptığın yorumdan başka birşey değil

Yaw arkadaslar insanlar hakkında yorum yapmak yerine arabalar hakkında yapsak?? herkesin kendi dusuncesi var ve herkes bunu yazmakta ozgurdur, kimseye araba hakkında yazdıkları icin berbat dememiz dogru olmaz. Sonucta arabalar insan yapımı malesef hicbiri birbiri ile aynı degil bazen sans kotu bazende iyi yone doner. Bırakında yazılanların yanlis olduguna modaretorler karar versin degil mi?

the_Algn
19/09/2007, 18:56
insan niye gider berbat bir araba alır ki...insanoğlu anlamak mümkün değil...Ben çok memnunum şimdi olsa gider gene alırım...Bir depo ile 880km yapıyorum hemde benzinli araba ile şimdi bu arabaya biri çıkarda berbat derse ciddiye bile almam...22000 ytl ver yol bilgisayarı olsun metalik boya olsun ABs + EBD olsun ...servisi ucuz olsun...tasarımı güzel olsun ... daha fazla şey istiyosanız B segmenti araba almayın

dejavu
20/09/2007, 00:26
ewet ya çok berbat bir araba... şimdi araba alacak olsam bu paraya gene bu berbat arabayı alırım yawwww...

şekerlioğlu
20/09/2007, 00:30
Yaw arkadaslar insanlar hakkında yorum yapmak yerine arabalar hakkında yapsak?? herkesin kendi dusuncesi var ve herkes bunu yazmakta ozgurdur, kimseye araba hakkında yazdıkları icin berbat dememiz dogru olmaz. Sonucta arabalar insan yapımı malesef hicbiri birbiri ile aynı degil bazen sans kotu bazende iyi yone doner. Bırakında yazılanların yanlis olduguna modaretorler karar versin degil mi?

bu görüşünüze maalesef katılmıyorum.niye moderetör karar veriyor.birileri eleştiri yapar,birileride karşı görüş belirtir.forumların amacı budur.tartışma, hakaret,küfür veya aşağılama içermiyorsa,insanların karşılıklı tartışmalarına hoş görüyle bakılması gerekir.

Akincl
20/09/2007, 08:39

İyi okumuyorsun

bu araç berbat falan değil.altın direksiyon ödülünü almış bir araç.

çıkan çocukluk hastalıklarına da fiat müdehale ederek aracın arkasında durdu.

o kişinin yorumu berbat dedim.

saçma sapan yorumlar yapıp egolarını tatmin etmeye çalışan şahıslar bence başka forumlara takılsın.

ben yazılanın yanlış olup olmadığına kendim karar verebiliyorum.

ayrıca berbat yorumunu yapan şahısla tartışılmaz.fikir alışverişi yapılmaz.zaten kendisi de ortada yok.

ekodin
20/09/2007, 09:10
çok abartmışsınız arkadaşlar, bu forum benim sevdiğim arabama bir şeyler katmayacaksa, sorunum çıktığında paylaşım sağlayıp en kısa zamanda çözüm yollarını bulmama yardım etmeyecekse bunun gibi konular yoğunlaşacaksa anlamsızlaşmaya başlar. Ben şimdiye kadar ufak tefek bir kaç problem yaşadım bunlarda çözüldü. Başından beri hep yol sesinden yakındım tek sürekli sorunum o. 1000 ytl ayırsam oda olmayacak.
Geçen gün arkadaşlarla sırf karşılaştırmak için aynı sınıf arabalara baktım. hepsinin plastiği aynı, çoğu yol sesi fazla alıyor. Bu nasıl bir anlayış anlamadım. Bari çıksın bari tenekeden yapmışlar bu arabayı 5 yıldızı yokmuş şaka yapmışlar. bütün donanımları sonradan sökülecekmiş desinde tam olsun. saygılarımla

Akincl
20/09/2007, 11:00
Gönül ister ki hiç sorun çıkmasın.kim ister yeni aldığı aracın örneğin kapısını ayarlatmayı.torpidosunu ayarlatmayı.kontağını yağlatmayı(yeni serilerde hepsine el atıldı)

malesef en lüks araçlarda dahi sıkıntı yaşanabiliyor.buraya öyle sorunlar koyarım ki o berbat diyen şahısın dudağı uçuklar.

biraz tolereanslı olmak lazım.garanti diye birşey var.boşuna koymuyor üreticiler.

mekanik ve elektronik sistemlerden oluşan bir makine alıyorsunuz ve bunu bizim

kötü (subjektif değil) yollarımızda kullanıyorsunuz.

sonuç bu araç berbat sıfatını haketmiyor.sınıfında en iyi seçeneklerden biri.

aksini de birilerine kabul ettiricez diye tartışma yaratılmasın.

ben fiat severim duygusal bağım da vardır.ama güneş de balçıkla sıvanmaz.

facia
20/09/2007, 13:44
bu segmentteki araçlarda bu tarz sorunlar olur ve olucaktırda... Firmalar bu araçları ucuza satabilmek için bir yerlerden kısıyorlar bu olmak zorunda ama genede bu fiyata bu donanımları almak bence gayet güzel ... bende bu aracı alırken c4 hdi almakla arasında cok düşündüm ama aradaki 7500ytl lik fark benı bu düşüncemden vazgecırdı...

dejavu
20/09/2007, 14:44
bu segmentteki araçlarda bu tarz sorunlar olur ve olucaktırda... Firmalar bu araçları ucuza satabilmek için bir yerlerden kısıyorlar bu olmak zorunda ama genede bu fiyata bu donanımları almak bence gayet güzel ... bende bu aracı alırken c4 hdi almakla arasında cok düşündüm ama aradaki 7500ytl lik fark benı bu düşüncemden vazgecırdı...

hocam dikkatinizi çekerim.. c 4 dediğiniz araç c sınıfı araçtır.. bizim araçlar b sınıfı araçlardır.

********aslında bu arabaları beğenmeyenler yukardaki QUOTE parantezi içinde kalan yazıyı dikkatle incelemeliler ve en önemlisi anlamalılar.. insanları b sınıfı bir aracı c sınıfı bir araçla kıyaslayıp b sınıfı bir araç almaya iten sebep nedir acaba... bir düşünün isterseniz...

stilo
21/09/2007, 09:11
bir de en kötüsü plastik kokusu

diğer yeni arabalarda koku insanın hoşuna giderken bizim puntolarda iğrenç kokuyor.

umarım bir an önce koku gider

anvil
21/09/2007, 10:37

diğer yeni arabalarda koku insanın hoşuna giderken bizim puntolarda iğrenç kokuyor.

ilginç. bana çok hoş geliyor

Little F.K
21/09/2007, 15:17

Hocam Peugeot a ya hiç binme.Direk koyun derisi kokuyor.Alıcaksam bıle o koku yuzunden almam vallahi.:)

Aracınız eğer yazın uzun saatler güneş altında kaldıysa koku oluşması normal.Bendede oluyordu.

shadow959
21/09/2007, 16:21
selamlar...arkadaşlar işçilik hakkaten kötü. arabadan memnunum ama o ayrı:D. su olayına katılıyorum. aynalar benim hoşuma gitti acaba tam dikkat etmedimmi dedim şimdi akşam işten dönüşte bakacam. dejavu kardeşim de italyan işçiliği kötü demiş. bi de alfa romeo mesarati, ferrari, bugatti falan onlara bakma lazım dimi:D. araç genel olarak bence iyi. A stünuna gelince bence çok abartılacak bi rahatsızlık duymadım(uzun yol). yalnız en memnun kalmadığım özellik:
kesinlikle izalasyon. abi keşke 1000lira pahalı olsa çamurluklarda davlumbaz olsa bi izalasyon olsa be kardeşim. tekerden bakınca motor görünüyor kaporta görünüyor.

brvhgt
21/09/2007, 16:38
beni rahatsız eden şey araç 3 kapı diye sıkışmayan camlar yok bide kumandadan cam açma kapama yok gerisi pek önemli değil yok şu yok bu dersek işin sonunu bulamayız ayrıca araç emo olduğpu halde baya bi izole yaptım ama rahatsız olduğumdan değil kıllığımdan çünkü tek kapı arçta plastik trım daha çok

aykuting
18/08/2009, 01:19
*Getz'de 4 cam otomatik GP'de sadece ön camlar
*motorun altındaki karter koruması cok zayıf ufacık bi sürtmede kırılabiliyor 2 kere değişdik artık kırık duruyor.
* arka kapılar dışarda n acılrken cok rahat acılmıyor
*Torpidoda ışık olmaması ise çok büyük bir eksiklik
* Birde sürüçü koltuğundan ön kaputu görmek imkansız

varda var eksikleri, artılarıda var ama bu model araçlarda olmayacak şeyler bunlar

phyevren
07/09/2009, 17:27

evet özellikle uludağa çıkanlar daha bilir o virajları inanın sola virajlarda gerçekten hiç bir şey görünmüyor ön camın çok fazla eğik olmasından kaynaklanan bir sorun.

makeles
07/09/2009, 18:03
direksiyonu kendinize doğru çekebildiğiniz kadar çekin ve yüksekliği en alta alın koltuk yüksekliğini de en aşağıya ayarlayın ve koltuğu ayağınızın yeteceği kadar mümkün olduğunca arkaya ayarlayın.. A sütünü sorun olmaktan çıkıyor.. :) benim ayarım arabayı aldığım günden beri aynı..

boyalikedi
07/09/2009, 18:49
Emniyet kemeri yükseklik ayarı yok ve bunun mazereti de yok.

alpimmm
08/09/2009, 20:30
evet katılıyorum silecek suları bikaç kez yüzüme geldi giderken :) yol tutuş konusunda arkdaşlara katılıyorum sınıfında çok iyi yerlerde. en önemli diğer sorun ise daha önce bahsetmiştim içeriye çook ses alıyor GP miz. ayna ve kapı kolu sertlikleri de aynı şekilde

xcruelx
09/09/2009, 13:31
*Getz'de 4 cam otomatik GP'de sadece ön camlar
*motorun altındaki karter koruması cok zayıf ufacık bi sürtmede kırılabiliyor 2 kere değişdik artık kırık duruyor.
* arka kapılar dışarda n acılrken cok rahat acılmıyor
*Torpidoda ışık olmaması ise çok büyük bir eksiklik
* Birde sürüçü koltuğundan ön kaputu görmek imkansız

varda var eksikleri, artılarıda var ama bu model araçlarda olmayacak şeyler bunlar
Bu sorunların sonuncusu hariç seri II araclarda var artık.
* 4 cam otomatik ve sıkışma sensörlü
* karter korumanın kırılması gerekiyor zaten kırılmaz ise karter zarar verebilir. Amaç ilk onu kırarak daha fazla ilerlemenizi engellemek.
* kapı kolları yenilendi.
* emotionlarda vardı torpido ışığı
*yeni model ve yeni güvenlik standartlarına göre yapılmış araçlarda kaputu göremiyorsunuz zaten. A sutunuda öyledir. Kaputu gördüklerini söyleyenler sadece kaput un üst kısmında ufak bir düz alanı görürler.
* hayır Tofaş çalışanı değilim. :)

Bu model araçlarda olmucak şeyler değişiniz ama segmentleri kontrol edin bence ben punto almadan once bütün araçları gezdim. 260 ,207 , getz ,i 30 , polo, clio, fiesta, fabia hepsi. Fiyat ve özelik olarak en iyi araç punto cıktı. Yeni fieasta ilk çıktığı kasım 2008 te deneme sürüşü yaptım. Ondan bile fazgeçtim. Araç çok şık güzel ama arkaya 3 kişi yan yan oturdunuzmu kapılara kalanların kafalarını eğmesi gerekiyor. yada boylarının 1.65 felan olması lazım. O araçta bile park sensörü, hız sabitleme gibi opsiyonlar yok. en azından gp te parayı batırdıgınızda koyabiliyorsunuz.

ufukbzk84
09/09/2009, 15:40
evet bencede hala gp nin 2006 yılı donanım seviyesine ulaşamamış araçlar var... ama evet sütünlardan 3 sene boyunca 2 kere kaza atlattım biri virajda sollamaya tam çıkacaktım sütünlardan göremediğim aracı açının değişmesiye farkettim tekrar şeridime girdim ikincisi tam sol yapacağım bir sokak arasında bir motorsikleti aniden çamurluğumun orada farkettim... ama arkadaşlar sütünlar bence ergonomik olarak ve aracın dizaynı olarak öyle olmak zorunda... uzun ve yatay sütünlu arabaların ortak sorunu bence

2006punto
03/09/2010, 11:39
cam su sıkacağı tam bomba bi açıyorum sanki tazzikli su tutuyorum her yer sırılsıklam:) arka görüşde çok kötü arka camlar çok dar açıyla yapılmış zorlaştırıyor. bir de gögüs çok yüksekte özellikle yükseltili yerlerde dar dönüş yaparken görüş açısını kaybediyorsun bir de yan aynaların yeri çok kötü yola giriş yapaken görüşü engelliyor

Coool
17/10/2010, 13:11
Merhaba arkadaşlar. Bende yeni bir evo sahibiyim. Sormak istediğim Bu yan aynalar konusunda bi fikri olan varmı...? yani yan sanayi falan geniş açılı ayna takılabilirmi??? Özellikle sol aynaya...

ferikci
17/10/2010, 14:22
Merhaba arkadaşlar. Bende yeni bir evo sahibiyim. Sormak istediğim Bu yan aynalar konusunda bi fikri olan varmı...? yani yan sanayi falan geniş açılı ayna takılabilirmi??? Özellikle sol aynaya...

ebay.co.uk de geniş açılı ayna satıyorlar, muhtemelen oto camcısına gitseniz puntonun kalıbı ile tümsek ayna kesebilirler.

yolcu27
17/10/2010, 15:50
ön cam sileceklerinin içeri soldan su getirmesi evo da halen devam. aracın göğüsü cok uzun geldi bana biraz kısa tutulup iç hacim geniş olabilirdi özellikle arka koltuklar. gerçi bunu mühendislerden iyi bilemeyiz + sını - sini ama fikrimiz böyle işte:D