PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rolanti devrinden 2000 d/dk'ya kadar kaplumbağa

smartmavi
21/09/2010, 11:13
Arkadaşlar merhaba,

Uzun bir zamandaır forumumuzda bahsedeceğim sorunun cevabını arıyorum ama çözüm olabilecek somut bilgiye ulaşamadım henüz.

Önce arabayı anlatayım. 2007 Model 90 Bg. Multijet Dualogic tam 60,000 km'de. Uzatılmış garantim yok.

Şikayetim ise arabamın 800 d/dk olan rölanti devrinden turbonun kendini hissettirmeye başladığı 2000 d/dk'ya kadar çok hantal kalması.

Bunun etkileri;
1- Aşırı yakıt tüketimi
2- Sollama ve kalkışlarda yığılma ve gereksiz vites değiştirme.

Sorunu çözmek için ben neler yaptım?
1. Öncelikle forumdaki değerli arkadaşların yorumlarını okudum. Buna göre ilk olarak turbo hortumlarını kontrol ettirdim, sorun yok!

2. Hava akışmetresi (debimetre) olarak bilinen parçanın işlevsellik testini yaptım. Soketini çıkardım ve arabayı öyle kullandım ama bir değişiklik olmadı. Burdan hava akışmetresinin sağlam olduğuna karar verdim.

3. 60.000 bakımında (geçen Cuma) durumu ustama anlattığımda bu soruna katalitik konkvektörün de sebep olabileceğini söyledi. Beni sağlam bir egzosçuya yönlendirdi ama bu parça da temiz çıktı, o nedenle elletmedim.

Sonuç olarak şimdilik yapacak başka birşeyim yok. Sizlerin değerli yorum ve tavsiyelerine ihtiyacım var.

Son olarak şunu da söylemeyelim. Bu benim kullandığım ilk Dizel 90bg. Dualogic Punto olsaydı belki de bu sorunu fark dahi etmeyecektim ama önceki arabam da aynı motora sahip Dualogic bir araçtı. Yeni arabamı da aynı yollarda kullanıyorum ama arada dağlar kadar fark var.

Herkese şimdiden çok teşekkürler!

smartmavi
21/09/2010, 14:07
biliyorum, yorum yapmak için çok uzmanlık gerektiren bir mesele.

Intercooler arızası arabayı yetkili serviste cihaza bağlatınca görünür mü?

sakinkaradas
21/09/2010, 14:27
kardeş bence bazı şeyleri düşünerek hareket etmekte fayda var.öncelikle multijet motorlar 1248 cc dir.aracın agırlıgı ortalama 1150 kg dir.turbo devreye girmeden aracın hantal kalması gayet normal bir durum.bende 75 lik var.ben memnunum.sonuşta bu arabadan pati çekerek kalkmasını beklemek(benzinliler hariç.)hata olur.bu aracın rolanti devrinde depar atarak kalkma şansı yok.kalkarken gaz pedalına az dokunarak deviri 2 binin üstünde olacak şeklde kaldır.o zaman kalkış problemin ortadan kalkar.pati bile çeker.

smartmavi
21/09/2010, 14:59
ama diyorum ki, eski arabam aynı motora sahipti ve bu kadar ağır değildi. Motor tepkisi geciktikçe daha çok gaz vermek gerekiyor. Bu da yakıtımı artırıyor.

TurboKolik
21/09/2010, 15:49
Kardeşim Şimdi Arabayı Görmeden Karar Vermek Çok Doğru Olmaz. Çünki Hemen Anlaşılacak Bişey Değil Eğer İsterseniz PM Atın Telefonla İrtibat Kuralım.

gpmanyağı
21/09/2010, 16:31
sertaç hocam acaba aracınız satılıkmı?

MURAT_41_41
21/09/2010, 16:39
emme manıfoltunun ıcı kurum baglamıstır egr den yana sıkıntı vardır dıye dusunuyorum temızlettırmenı tavsıye ederım muhtemelen sıkıntın cözulur

gpmanyağı
21/09/2010, 16:47
hocam cvp bekliyorum özeldende msj attım ciddi alıcıyım lütfen

smartmavi
21/09/2010, 17:13
Merhaba, bi ara satmak istedim, ama sonra vazgectim. Simdilik yok.

Suan ilan yok, nerden haber aldiniz?

gpmanyağı
21/09/2010, 17:16
haber almadım araç tam aradığım gibi bi araçta onun için görür görmez msj atmak istedim kaç liraya satıyordunuz?kaçırdığıma üzüldüm gerçekten :(

smartmavi
21/09/2010, 21:30
yalnız benim araba dualogic/yarı otomatik.

GP COSKUN
22/09/2010, 02:04
murat haklı katalizörün ön çıkışındaki egr valfini temizlettir
sorunun muhtemel kaynağı bu gibi duruyor

smartmavi
22/09/2010, 10:05
Eyvallah. Bu işlemi nerede yaptırabilirim? Nasıl bir işlem uygulanıyor?

Balata temizleme spreyi gibi uçucu bir maddeyle falan hallolur mu?

( :) Kendimi babasına soru soran ufak çocuklar gibi hissettim.)

MURAT_41_41
22/09/2010, 10:35
manıfold sokulucek egr sökulucek yıkanıp temızlenıp takılıcak

gemlikli_55
22/09/2010, 11:10
sertaş muratın dediğini yaptıracaksan sonucu bizde bildirirmisin rıca etsem

Murat Gürakan
22/09/2010, 11:14
bi makinaya sokun aracınızı.
Debimetre eğer bozuksa arıza yakmayabiliyor ama makinada gözüküyor. Benim bu şekilde başıma geldi.
Bence debimetreden olabilir.
genel temizlik ve iyi gelceğindede emme manifoldu temizliği carbon clean yaptırın filtrelerinizi bi kontrol ettirin.

smartmavi
22/09/2010, 11:28
Arkadaşlar bana da mantıklı geldi. Cuma boş vaktim olacak. Bu işlemleri yaptırayım.

Yalnız CC'e karşıyım, zaten yagım da yeni değişti. Onu yaptırmam gibi geliyor. Filtreler de yeni değişti.

Şimdilik EGR ve manifold temizliği yaptırayım, bi de makineye bağlatayım, bakalım ne çıkacak.

Coşkun abi, Murat Bildir ve Murat Gürakan hepinize ayrı ayrı teşekkürler!

Murat Gürakan
22/09/2010, 11:35
yağınızı değiştirmenizle cc nin bir alakası yok. Siz bor yada motor silk le karıştırdınız sanırım.
Carbon clean sizin emme manifldunu elle söküp yapıcağınız temizlik gibi motor içinde siboblarda oluşan kurumları sökecek bir nevi içini açıp temizlemiş gibi (örnek olarak)
yapacak. Fiat servislerinde 50 tl gibi bişeye yapıyorlar kesinlikle öneririm.
cc+egr temizliği(Ben olsam mekanik olarak iptal ettirir bide üstüne yazılım yaptırır o sıradada beyinden kapatırdım)+manifold temizliği yaptırırdım. Sonra bi 150jkm sonra falan(cc etkisi 100 150km daha devam eder o sıradada temizlemeye devam eder)
bakın görün araçta ne gibi değişikler olmuş. Daha canlı daha rahat hızlanmaya başlıcaktı hemen.

smartmavi
22/09/2010, 11:50
CC ne olduğunu iyi biliyorum da, bana yetkili servis sadece yağ değişimlerinden önce yapılabileceğini söylemişti. Sebep olarak ta CC'de kullanılan kimyasal ve ortaya çıkan kalıntıların bir kısmanın ister istemez yağa karışması söylenmişti.

smartmavi
22/09/2010, 11:52
Ama senin reçete de süpermiş. Benim arabayı uçurur herhalde..