PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Airbag ışığının yanıp sönmesi

mehmetsafran
21/09/2010, 00:12
Merhaba arkadaşlar benim aracım 2006 model mjet active modeli. Geçenlerde airbag ışığı yanıp sönmeye başladı (köye gitmiştim bir gün önce sabah çalıştırdığımda sönmedi sonra söndü). Sonra 200 km lik bir yolculuğum oldu gidip gelirken sürekli bir yandı bir söndü. Bir hafta böyle geçti. Artık hiç sönmüyor. Forumda arattırdım konuyu açmadan önce aynı sorunla karşılaşan arkadaşların kornası, direksiyonun üstündeki düğmeler falan çalışmaz oluyomuş ama benim öyle bir sorunum yok. Korna falan çalışıyor. Bulunduğum yerde fiat servisi yok. Murat bey le iletişime geçtim direksiyonda tıkırtı falan var mı dedi o da yok özellikle dikkat ettim acaba ne sorunum olabilir?

onorom
21/09/2010, 02:11
Sürekli yanıyor olması airbag'in devre dışı olduğu anlamına geliyor... Muhtemel sebebi ise sağ koltuktaki yolcu sensörünün koltuğu ileri geri çekerken soketinin yerinden oynamış olması...(Bu en muhtemel varsayım) Sakın ha bi bakıyım diye kurcalama bazı airbag'ler şase yaptıkları zaman açılabiliyor. Ayrıca sorunu bulup çözsende ışık bilgisayara sokulup arıza kaydı silinmeden sönmüyor. Bir servise gitmeni tavsiye ederim.

ayhan1
21/09/2010, 07:41
benimde 2-3 sefer oldu stop edip çalıştırınca söndü

MURAT_41_41
21/09/2010, 16:42
abı bu konuyu konustuk senınle ama ıkna edemedım senı galıba bu arada rezıstörun geldı

karakushasan
21/09/2010, 18:34
benim kanaatimce direksiyon kutusunun içindeki sargı şeklindeki kabloda kopukluk olabilir aynı şey benimde başıma geldi ilk önce airbag ışığı yandı dikkate almadım sonrasında korna sonrasında direksiyon tuşları gitti büyük ihtimal senn airbag kısmındaki kablo koptu sıra diğerlerinde ama büyük bişey değil bence sıkma canını:)

Kriminal
21/09/2010, 18:48
Kedidir kedi... :D

Amman basıma gelmedı gelmesınde

mehmetsafran
21/09/2010, 23:32
Kedidir kedi... :D

Amman basıma gelmedı gelmesınde
faredir fare cevabıma misilleme değil demi :)

mehmetsafran
21/09/2010, 23:35
abı bu konuyu konustuk senınle ama ıkna edemedım senı galıba bu arada rezıstörun geldı
Murat Bey siz dediniz de direksiyonda bir sorun yok benim normal gibi gözüküyor :). Baktım forumda sizin söylediğiniz sorunla karşılaşanların hep direksiyon kumanadları ve kornaları bozuluyomuş yoksa senin lafının üstüne laf söyletirmiyim. Ben seni diğer arkadaşlara da tavsiye ediyorum forumda :) Rezistörü nasıl alacaz?

karakushasan
22/09/2010, 00:30
murat bey siz dediniz de direksiyonda bir sorun yok benim normal gibi gözüküyor :). Baktım forumda sizin söylediğiniz sorunla karşılaşanların hep direksiyon kumanadları ve kornaları bozuluyomuş yoksa senin lafının üstüne laf söyletirmiyim. Ben seni diğer arkadaşlara da tavsiye ediyorum forumda :) rezistörü nasıl alacaz?

abicim o kablo 12 kanallı ve çok kılcak kablolar merak etme sırasıyla gidicektir:):)

amorres
29/09/2010, 09:28
Arkadaşlar merhaba, aynı sorun bende de var. İlk önce airbag ışıgıyla başladı, şimdi korna ve direksiyon üzerindeki ses ayarı tuşları çalışmıyor. Servise gittim sinyal kolunun değişmesi gerektiğini söylediler (407TL+İşçilik), daha sonra sanayide iyi bi usta var ona götürdüm, o da içindeki kabloları yeniden sarınca problemi çözeceğini söledi (100TL). Özellikle havaların ısınıp soğumasıyla direksiyon içindeki kablolarda genleşip-kısalabiliyor, bide üstüne city konumunda iken direksiyonu tam sağ yada sol yapınca kablolar iyice zorlanıp, hasar görmüş sanırım. Haftasonu yaptırmayı planlıyorum, ama ustanın elinde yeterli malzeme olmadığından sadece korna ve airbag i yaptıracağım, kumanda tuşları malzeme geldikten sonra ancak. Sonucu tekrar buradan yazarım...

amorres
29/09/2010, 09:31
Bu arada şuanda korna sadece direksiyonu tam sağ yaptığım zaman çalışıyor. :)

karakushasan
29/09/2010, 16:43
benim kanaatimce o ustaya yaptırma derim dedikleri pek örtüşmüyor çünkü o korna ve kumanda kablosu artı airbag aynı kablodan gidiyor o kabloyu yapmadan tamiri yani geçici bir tamiri yok nasıl kornayı çalıştıracağını merak ettim ordan oraya kablo çekme imkanı yok sonuçta benim sana tavsiyem çıkma o parçayı bulman yönünde;)

mehmetsafran
29/09/2010, 22:06
Arkadaşlar merhaba, aynı sorun bende de var. İlk önce airbag ışıgıyla başladı, şimdi korna ve direksiyon üzerindeki ses ayarı tuşları çalışmıyor. Servise gittim sinyal kolunun değişmesi gerektiğini söylediler (407TL+İşçilik), daha sonra sanayide iyi bi usta var ona götürdüm, o da içindeki kabloları yeniden sarınca problemi çözeceğini söledi (100TL). Özellikle havaların ısınıp soğumasıyla direksiyon içindeki kablolarda genleşip-kısalabiliyor, bide üstüne city konumunda iken direksiyonu tam sağ yada sol yapınca kablolar iyice zorlanıp, hasar görmüş sanırım. Haftasonu yaptırmayı planlıyorum, ama ustanın elinde yeterli malzeme olmadığından sadece korna ve airbag i yaptıracağım, kumanda tuşları malzeme geldikten sonra ancak. Sonucu tekrar buradan yazarım...
Amores sakın bilmediğin adama yaptırma. Ben klima için senin ustana benzeyen bir adama gittim, çalışan klimayı bozdu bana boşuna bir dünya masraf yaptırdı, üstüne klimayı da yapamadı. Daha bana parça aldıracaktı da Allah'tan forumdaki arkadaşlar uyardılar yol gösterdiler de (özellikle Murat Bey) kurtuldum daha da masraf etmekten. Adam önünde bakarken yapamadı buradakiler benim tarifime göre çzödüler. Sakın sağlam olmayan bir ustaya götürmeyin. karakushasan nın mesajını da oku yukarıdaki bu film 12 kanallıymış yani senin ustanın dediği gibi bi tanesi yapılıp diğerlerinin yapılamaması mantıklı gelmiyor. Saygılar...

MURAT_41_41
30/09/2010, 14:23
mehmet abi ne yaptın airbag i ne hatası verıyormus en son makıneye baglattırıyordun

mehmetsafran
01/10/2010, 00:21
mehmet abi ne yaptın airbag i ne hatası verıyormus en son makıneye baglattırıyordun
Abi deme bana ya aynı yaştayız :) ya bağladılar ama bağlantı kuramadılar safranboludaki tüm ustalara götürdüm ama bağlantı kuramadılar :)(ustalardan biri müsait bir zaman gel de sigortalarına falan bakalım dedi ama bu aralar çok yoğunum)
bu arada benim kornayla kumanda tuşları çalışıyor hala

mehmetsafran
01/10/2010, 00:21
Bu arada çok teşekkür ederim murat bey ilgilendiğin için

MURAT_41_41
01/10/2010, 14:14
tamam mehmet :) desene bastan o kadar abi dedirttirdin bana :) sigorta işi degil o bosa sıgortalarını ellettırme araca baglanılan soket kırmızı konnektör olması lazım yeşil degıl baglanamazlar keske hep calıssada sadece toz dan dolayı dırenc olusmus olsa malıyet artmaz

mehmetsafran
02/10/2010, 15:36
valla hala çalışıyor inşalah soket tozlanmıştır yanmaya başalayalı tam 3 hafta oldu referendum günü olmuştu. Sen bana abi diyosun ben sana abi diyodum :)

mehmetsafran
02/10/2010, 23:17
ahanda bugün çalışmaz oldu bizim korna, kumandalar. Sonra direksiyonu tam sol yaptım bi yerde direksiyondaki ışıklar yandı bastım kornaya çalıştı. Sonra arabayı öyle park edip gittim. 2-3 saat sonra tekrardan çalıştırdığımda normale döndü şuanda çalışıyor.

karakushasan
03/10/2010, 10:27
ahanda bugün çalışmaz oldu bizim korna, kumandalar. Sonra direksiyonu tam sol yaptım bi yerde direksiyondaki ışıklar yandı bastım kornaya çalıştı. Sonra arabayı öyle park edip gittim. 2-3 saat sonra tekrardan çalıştırdığımda normale döndü şuanda çalışıyor.

ben demiştim ama pek etkili olmamıştım:)

karakushasan
03/10/2010, 10:28
abicim o kablo 12 kanallı ve çok kılcak kablolar merak etme sırasıyla gidicektir:):)
:D

mehmetsafran
03/10/2010, 21:04
bugün de çalıştı. Nasıl yaptıracaz bunu mutlaka değiştirmek mi gerekiyor. Bazı arkadaşlar ustalara yaptırmış acaba tamir edilebilir mi?

karakushasan
03/10/2010, 21:53
bugün de çalıştı. Nasıl yaptıracaz bunu mutlaka değiştirmek mi gerekiyor. Bazı arkadaşlar ustalara yaptırmış acaba tamir edilebilir mi?
tamiri mümkün ama senin orda yapabilecek usta varmıdır bilemiyorum kardeş istanbulda olsun sana yardımcı olabilirdim belki öbür türlü ancak o sargıyı çıkma olarak alabilirsin sorunsuzca kullanırsın;)

mehmetsafran
03/10/2010, 22:18
nereden bulacaz çıkmasını

mehmetsafran
03/10/2010, 22:19
ya yapılan işlemi anlatabilirseniz buradaki ustaya tarif edip yaptırabilirim aslında

karakushasan
04/10/2010, 12:15
ya yapılan işlemi anlatabilirseniz buradaki ustaya tarif edip yaptırabilirim aslında

yapılan işlem kablonun kopuk yerinden keserek lehimlemek ama pek kolay bi işlem değil işinin ehli birine yaptırmak lazım sonuçta airbag bağlantı kablosu sakat bi nokta ama çıkma isterseniz sizin için yolum düşerse sorabilirim...

mehmetsafran
04/10/2010, 23:33
abicim bir soruver bakalım ya zaten benim onu yaptırabilmem 1 ayımı alır 2 hafta da hiç binmeyecem seminere gidecem

karakushasan
04/10/2010, 23:53
tamamdır ozaman ben sorar size dönüş yaparım 100-150tl arası bişeydi yanlış hatırlamıyorsam fiyatı normaldo o sargıyı komple sinyal kollarıyla verdikleri için tek onu alınca fiyatı yüksek çıkıo sıfırının fiyatıda 380tl idi en son 1 ay önce bilgi verim dedim ben yine dönüş yaparım size saygılar...;)

mehmetsafran
05/10/2010, 00:14
teşekkürler sizden haber bekliyorum.

amorres
11/10/2010, 08:42
Arkadaşlar merhaba, sinyal koluyla ilgili problemi sanayide kısmende olsa yaptırdım. Tam göbekte, bilgisayar enerji kablosuna benzer ama daha ince tabi bi kablo var, tüm dağıtım işini o hallediyor, sanayide o kablo değiştirildi. Fakat üzerinden çıkan kablo 12 kanallı, ustanın elinde olan malzeme 7 kanallı olduğu için sadece korna ve airbag hattını bağlattırdım, kumanda tuşları şuanda çalışmıyor. Usta yeni malzeme siparişi bekliyor, gelince 7 hatlıyı normal 12 li olanla tekrar değiştirtecem. Gördüğüm kadarıyla her ustanın yapabileceği bi iş değil, bilindik birisine yaptırtmak lazım.

anil.kandemir
29/08/2011, 18:01
aynı sorun bende de var ankarada yaptırabileceğim iyi bir usta bilen varmı yoksa serviste bayıla bayıla vericez 450 tl' yi

39samet
07/09/2011, 08:51

genede sen bılırsın ama arkadasım benımde basıma boyle bır olay geldı usta bana halledebılecegını soyledı ve hallettıde ama sadece 1 haftalıgına hallettı :( daha sonrasında sınyal kolu uzerınde bulunan ses ve kanal degıstırme dugmelerım kornam ve aırbag ısıgım yenıden yanmaya ve calısmamaya basladı fak bır bılgı notu dusmek ıstedım en temızı servıs benım dusunceme gore

orkun09
04/10/2011, 22:28
Merhabalar herkese. Arkadaşlar bugün 2006 1.4 fire dynamic gp için bir satıcıyla görüştüm. Aydın fiat bayii poyraz otomotivde ekspertiz raporu aldım. herşeyin iyi durumda olduğunu sorun olmadığını söylediler.
Servise gitmeden öncede satıcı arkadaş kısa bir süredir marşa bastıktan sonra arada airbag ikaz lambasının yanıp söndüğünü söylemişti. Bende oradaki görevliye söyledim, eleman tam sol kırdığında lamba yandı. Kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Bakıma geldiğinizde hallederiz dedi.
Bende buradaki yorumları okuyunca korktum doğrusu, acaba bu da aynı sorun mu? :( Yarın devir işlemlerini yapıcaz, ne dersiniz, ne yapmalıyım.

kukart
05/10/2011, 00:35
direksiyonun içinde içinden sanırım 12 idi ince ablonun geçtiği şerit var aynı geniş don lastiklerine benziyor :)
işte o şerit direksiyonun içinde sarılı ve direksiyonun elektroniği düğmeler korna falan airbag in tüm akımı sanırım ondan geçiyor.. ve direksiyonun hareketine göre o şerit kablo sarılıp açılıyor.. böylecezamanla içindeki kablolar kopabiliyor.. bende oldu oradan biliyorum .. henüz yaptırmadım.. servis airbag deişecek gibi saçma bir teşhis koydu ama alakası yok...

orkun09
05/10/2011, 08:20
Teşekkür ederim içim ferahladı resmen. :)

ozger
24/11/2011, 22:28
Güncel...

ercan60
12/03/2012, 22:08
Bugün ben de farkettim. Şuan sadece sağ şarkı atlama düğmeleri çalışmıyor. Söküp bakacağım, burada çok yetenekli bir telefoncu arkadaşım var. 12 kanallı don lastiği görünümlü kablodaki lehimleri rahatlıkla yapabilir gibime geliyor.

Şimdi, şu kabloya nasıl ulaşabilirim? Detaylı bir sökme tarifi yaparsanız sevinirim.

Kim bilir, başarıya ulaşırsak, belki diğer arkadaşları da bu gibi bir sorundan kurtarmış oluruz.

Grande Punto, sözüm sana; :) iyisin hoşsun da şu ufak tefek can sıkıcı elektrik arızaların olmasa.

Ama bundan sonra Japoncuyum inşallah arkadaş, tercihen mitsu, sonra honda, bir ihtimal toyota. Sağlam mekanik, üzmeyen elektronik.

ercan60
13/03/2012, 18:19
Arkadaşlar, şu soketi nasıl sökebiliriz? Eğer tarif edebilirseniz, kabloyu söküp, tamir edilip edilemeyeceğini öğrenmek için arkadaşıma götüreceğim. Kendisi alanında uzman bir kişidir.

ercan60
01/04/2012, 18:44
Evet sorumu tekrarlıyorum;

Direksiyon içindeki o sarmal kabloya nasıl ulaşabiliriz? Airbag yazan kısmı kanırtmamız mı gerekiyor? Resimli bir şekilde gösterirseniz daha da makbule geçer.

ercan60
08/04/2012, 22:13
Bir daha sorayım, direksiyon göbeğindeki 12 kanallı kabloya nasıl ulaşacağız arkadaşlar? Şu an en önemlisi kornamın da gitmiş olması. Onu tekrar devreye soksam yeter benim için.

Acil yardım arkadaşlar..

ercan60
09/04/2012, 13:12
Arkadaşlar kendi çabalarımla buldum sonunda. Akşam gidince deneyeceğim. Tabii bu işlemi yapmadan önce akü kablolarını sökmek gerekiyormuş. Aşağıda sürücü havayastığının sökülüşü anlatılıyor ama sonuçta göbek söküldüğü için iş görecektir.

Before removing and refitting the Air Bag module the following preliminary operations must be carried out.

- Position the vehicle the front wheels straight.

- the ignition key to the OFF position and extract it.

- Dis the battery leads and insulate them.

- Wait for 10 minutes before continuing.

FOLLOW ALL THE RECOMMENDED SAFETY INSTRUCTIONS

https://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=58920&thumb=1&d=1235822338 (https://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=58920&d=1235822338)
1. Insert tools (1a) fully home in holes (1b) on the steering wheel.

https://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=58921&thumb=1&d=1235822338 (https://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=58921&d=1235822338)
1. Push tools (1a) on the metal wires (1b) until they are released from the steering wheel retainers (1c).

2. Move the Air Bag module slightly.

3. Dis the electrical (3a), (3b) and (3c).

4. Keep the Air Bag module.

Place the Air Bag module in the special cupboard resting it on a free surface the bag facing upwards.

Refitting ( Removing )
- Observe the following precaution.

Handle the Air Bag module very carefully. sure that the battery is dised.

- If a new module is being fitted, position the labels. Remove the detachable part of the adhesive label from the new module and place it in the special folder containing the vehicle details (model, registration date, chassis number) and the serial number of the old module. The file should be kept for future checks. A new adhesive plate comes together the module and should be stuck on top of the existing one. Beforehand, however, it should be perforated at the month and 14 years after the year in which the module is being fitted (e.g. 2005 for 2019).

- Position the Air Bag module ing the electrical .

- Push the airbag module its seat and engage the metail wires the two steering wheel retainers.

- the battery.

- Use an Examiner to check that the system has not acquired errors during the operation.

salih1905
14/08/2013, 14:15
arkadaşlar bu sorun bendede baş gösterdi
İstanbulda önerebileceginiz sağlam bir usta var mı?

HUAWEI-U8850 cihazımdan 2 ile gönderildi